[Budapest] Szervita Square - Page 4 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Hungary > Projects and Development > Tervek és építkezések > Budapest

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 2 votes, 5.00 average.
Old February 3rd, 2009, 04:18 PM   #61
tersyxus
The downtown droid

tersyxus's Avatar

Likes (Received): 4

A kozterre alakitast en is 100% tamogatnam. Nem tudom mennyire van esely erre a tulajdonjogok miatt, mert gondolom nem a fovaros, hanem az ORCO kezeben van a telek. Mindenesetre ha megis epuletet akarnak felhuzni, akkor barki, csak ne Zaha Hadid tervezze.
Advertisement

Old February 3rd, 2009, 05:04 PM   #62
tesseract
blackhat architect

tesseract's Avatar

Likes (Received): 2026

valóban. Magyarországnak derogál egy Pritzker-díjas építész. Szerintem is tervezzenek oda valami jó kis "odavalót" a helyi építésznagyságok. Tele van az ország megmondóemberekkel, akik pontosan tudják az "odavalót", meg a "nem oda valót". Keresni sem kell őket, kinyújtott mutatóujjukkal lámpásként a sötétben tárják fel nekünk a helyes utat. Ennek köszönhetően a világ vezető építészeti magazinjai is címlapon közlik fiaink alkotásait. Ezért is özönlenek hazánkba a világ legnevesebb építészei, hogy megtanulhassák a tutit. De nehogy eláruljuk nekik barátaim! Nehogy már London, Párizs, New York kiszagolhassa, és nyomába érjenek Budapestnek.
tesseract no está en línea   Reply With Quote
Old February 3rd, 2009, 05:31 PM   #63
talendon
Registered User

talendon's Avatar

Likes (Received): 1261

És az általad említett városok (New York várostörténelmileg sem hasonlíthatók Budapesthez) Londonban és Párizsban pedig tudok neked olyan helyeket mutatni, ahova hasonló műveket nem engednének építeni
talendon no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old February 3rd, 2009, 05:33 PM   #64
talendon
Registered User

talendon's Avatar

Quote:
Originally Posted by tesseract View Post
valóban. Magyarországnak derogál egy Pritzker-díjas építész. Szerintem is tervezzenek oda valami jó kis "odavalót" a helyi építésznagyságok. Tele van az ország megmondóemberekkel, akik pontosan tudják az "odavalót", meg a "nem oda valót". Keresni sem kell őket, kinyújtott mutatóujjukkal lámpásként a sötétben tárják fel nekünk a helyes utat. Ennek köszönhetően a világ vezető építészeti magazinjai is címlapon közlik fiaink alkotásait. Ezért is özönlenek hazánkba a világ legnevesebb építészei, hogy megtanulhassák a tutit. De nehogy eláruljuk nekik barátaim! Nehogy már London, Párizs, New York kiszagolhassa, és nyomába érjenek Budapestnek.
Nekem nem a Pritzker-díjas építész derogál, hanem az, hogy oda akarták építeni, ahova nem illik. Egy épületnél alapvető követelmény, hogy illeszkedjen a környezethez. Nem tudom mennyire vagy ismerős a Szervita tér környékén de oda ez egyáltalán nem illik. Sőt bűn lenne egy ilyet odaépíteni. A Nagykörúttól kifelé viszont bárhol szívesen látnám akár ezt, akár más egyedi tervezésű épületeket.
Old February 3rd, 2009, 05:41 PM   #65
Peti
Registered User

Peti's Avatar

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by talendon View Post
Nekem nem a Pritzker-díjas építész derogál, hanem az, hogy oda akarták építeni, ahova nem illik. Egy épületnél alapvető követelmény, hogy illeszkedjen a környezethez. Nem tudom mennyire vagy ismerős a Szervita tér környékén de oda ez egyáltalán nem illik. Sőt bűn lenne egy ilyet odaépíteni. A Nagykörúttól kifelé viszont bárhol szívesen látnám akár ezt, akár más egyedi tervezésű épületeket.
Jó, de ez az "ahova nem illik" úgy hangzik, mintha valami szabály volna. Nekem például illett volna oda. Tudod, mi nem illik oda, szerintem? Az aminek a helyére akarták volna építeni, na az nem illik oda. Sajnálom, hogy nem épül meg.
Peti no está en línea   Reply With Quote
Old February 3rd, 2009, 05:52 PM   #66
talendon
Registered User

talendon's Avatar

Quote:
Originally Posted by Peti View Post
Jó, de ez az "ahova nem illik" úgy hangzik, mintha valami szabály volna. Nekem például illett volna oda. Tudod, mi nem illik oda, szerintem? Az aminek a helyére akarták volna építeni, na az nem illik oda. Sajnálom, hogy nem épül meg.
Ez nem szabály.
Egyszerűen történelmi belvárosok kellős közepére nem szokás ultramodern üvegépületeket felhúzni.
A Vörösmarty téri üvegépület is egy förmedvény.
Old February 3rd, 2009, 06:43 PM   #67
etterbeeker
Registered User

Likes (Received): 944

Quote:
Ez nem szabály.
Egyszerűen történelmi belvárosok kellős közepére nem szokás ultramodern üvegépületeket felhúzni.
Nincs ilyen, hogy szokás vagy nem szokás. A Stephansplatzon pl. van egy ilyen:
Lehet, hogy nem mindenki békült még ki vele, mint ahogy a szecessziós házakat is utálták megépülésükkor, de ezt a házat elég komoly szinten jegyzik már (bár őszintén megmondom, még én se békültem ki vele

További bécsi belvárosi épületek:

Leopold Museum

Museum Moderner Kunst

A kettő együtt:

Ízlésekről nehéz vitatkozni, de ennél talán kicsit árnyaltabban és toleránsabban kellene hozzáállni. Egyébként ha lenne buborék, akkor is megmaradna a tér, és éppen elég az. Nem akarunk egy második Szt. István teret, az szép nagy, a Szervita meg szvsz jelenlegi méreteiben megfelel.
etterbeeker no está en línea   Reply With Quote
Old February 3rd, 2009, 06:57 PM   #68
talendon
Registered User

talendon's Avatar

Quote:
Originally Posted by etterbeeker View Post
Lehet, hogy nem mindenki békült még ki vele, mint ahogy a szecessziós házakat is utálták megépülésükkor, de ezt a házat elég komoly szinten jegyzik már (bár őszintén megmondom, még én se békültem ki vele

További bécsi belvárosi épületek:

Leopold Museum

Museum Moderner Kunst
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/eb/Museum_Moderner_Kunst_Stiftung_Ludwig_Wien.jpg[/IMG]

A kettő együtt:

Ízlésekről nehéz vitatkozni, de ennél talán kicsit árnyaltabban és toleránsabban kellene hozzáállni. Egyébként ha lenne buborék, akkor is megmaradna a tér, és éppen elég az. Nem akarunk egy második Szt. István teret, az szép nagy, a Szervita meg szvsz jelenlegi méreteiben megfelel.
Igen, vannak ilyen példák. A legvitatottabb mind közül talán a grazi "művészetek háza", mely Zaha Hadid terveihez a leghasonlóbb.

Most lusta vagyok linkelni képet, de nekem jobban tetszik az olyan történelmi várostér, mint például Prágában az Óváros tér.

Szerintem a Szervita téren is lehetne egy Budapesthez illő teret kialakítani, ami akár az egyik jelképe is lehetne a városnak.
A Bazilika előtti térrel példálózni szerintem nem szerencsés, mert a Szervita tér turisztikailag sokkal frekventáltabb helyen van, mindenki arra megy, aki a Váci utca felé megy a Deák tértől. Igazi városi tér lehetne padokkal, szökőkutakkal, óránként megszólaló harangjátékkal.

Egy térnek szerintem nem az a funkciója, hogy nincs ott semmi (kb. mint a Vörösmarty téren) hanem olyan attrakciók vannak ott, ami miatt gyülekeznek az emberek ott.
Old February 3rd, 2009, 07:02 PM   #69
etterbeeker
Registered User

Quote:
Igen, vannak ilyen példák. A legvitatottabb mind közül talán a grazi "művészetek háza", mely Zaha Hadid terveihez a leghasonlóbb.

Most lusta vagyok linkelni képet, de nekem jobban tetszik az olyan történelmi várostér, mint például Prágában az Óváros tér.

Szerintem a Szervita téren is lehetne egy Budapesthez illő teret kialakítani, ami akár az egyik jelképe is lehetne a városnak.
A Bazilika előtti térrel példálózni szerintem nem szerencsés, mert a Szervita tér turisztikailag sokkal frekventáltabb helyen van, mindenki arra megy, aki a Váci utca felé megy a Deák tértől. Igazi városi tér lehetne padokkal, szökőkutakkal, óránként megszólaló harangjátékkal.

Egy térnek szerintem nem az a funkciója, hogy nincs ott semmi (kb. mint a Vörösmarty téren) hanem olyan attrakciók vannak ott, ami miatt gyülekeznek az emberek ott.
Semmi nem zárja ki, hogy a téren padok stb. legyenek azzal együtt, hogy megépül ott a Zaha-ház vagy bármilyen más épület. Én is jobban örülnék, ha egy neves magyar építész tervezne ott valamilyen egyedi stílusban.

A prágai Óváros tér nekem is bejön. Itt viszont már nincs meg az a ház, ami a parkolóház helyén volt, ezért érdemes valami újat építeni. Messzemenően támogatom a műemlékek megvédését, de ha valami újat csinálunk, az legyen XXI. századi, és látsszon róla, hogy akkor készült.
Old February 3rd, 2009, 07:02 PM   #70
talendon
Registered User

talendon's Avatar

Quote:
Semmi nem zárja ki, hogy a téren padok stb. legyenek azzal együtt, hogy megépül ott a Zaha-ház vagy bármilyen más épület. Én is jobban örülnék, ha egy neves magyar építész tervezne ott valamilyen egyedi stílusban.

A prágai Óváros tér nekem is bejön. Itt viszont már nincs meg az a ház, ami a parkolóház helyén volt, ezért érdemes valami újat építeni. Messzemenően támogatom a műemlékek megvédését, de ha valami újat csinálunk, az legyen XXI. századi, és látsszon róla, hogy akkor készült.
Nézd, ha arra a térre építenek egy épületet, akkor az nem tér, hanem terecske lesz legfeljebb, ahol semmi épkézláb dolgot nem lehet kialakítani.
Szerintem meg bontsák le a parkolóházat és az egész terület legyen Budapest új központi tere.
Old February 3rd, 2009, 07:20 PM   #71
etterbeeker
Registered User

Quote:
Nézd, ha arra a térre építenek egy épületet, akkor az nem tér, hanem terecske lesz legfeljebb, ahol semmi épkézláb dolgot nem lehet kialakítani.
Szerintem meg bontsák le a parkolóházat és az egész terület legyen Budapest új központi tere.
Nem tudom, de ez nem csak egy terecske:

Új központi térre meg van már pár javaslat: Ferenciek tere, Városháza Fórum, stb. Szerintem a Szervita tér kevésbé alkalmas rá. Amúgy a Szt. István is nagyobb szerepet kaphat kb. 2 év múlva, amikor megszűnik a Roosevelt téri körforgalom és az egész tér a gyalogosoké lehet, és ez lesz a fő iránya az Andrássy út-Budai Vár közötti turistaforgalomnak.

Én azt mondom, hogy bontsák le a parkolóházat, és amíg nem kezdődik valamilyen építkezés, füvesítsék be, mint a Deák térnél.
Old February 3rd, 2009, 07:29 PM   #72
tersyxus
The downtown droid

tersyxus's Avatar

Likes (Received): 4

A stephansplatz-i modern sarokhaz nekem eloben kimondottan tetszett, akar ilyen is lehetne a buborek helyett. Azert az kicsit jobban illeszkedik a kornyezetebe, mint ez az uveghalo a Szervita teri epuletek koze. Nekem Haidid tervevel csak az a problemam, hogy a buborek vagany, formabonto kulsejevel megalazza az ot korulvevo klasszicista homlokzatokat. Ezen a helyen valljuk be meg ezerfele - kevesbe testidegen formavilagu - irodahazat fel lehetne huzni, amit mind az epitesz szakma mint a varoslakok konnyebben fel tudnanak dolgozni. Es a tervezoje akar lehet Pritzker dijas vagy barmelyik formabonto nagyagyu, csak arra az egyre vigyazzon: valogassa meg az eszkozeit es gondoljon bele, hogy nem a dubai-i sivatag kozepen huzogatja a vonalakat, hanem Budapest sziveben. Meg kell adni a tisztesseget a varosnak. Ha mar annyi primitiv epulet szuletett a haboru ota, legalabb a nagyagyu alkosson olyat, ami nem okoz meg tobb kontrasztot a belvarosban.

Last edited by tersyxus; February 3rd, 2009 at 07:40 PM.
tersyxus no está en línea   Reply With Quote
Old February 3rd, 2009, 08:02 PM   #73
(HUN)RoGeR
MSc of Chem Engineering

Likes (Received): 763

A buborék meg nem megvalósulásának én is örülök. Egy ilyen épületnek szerintem Budapest kapujában barnamezős beruházásként kéne megépülnie (Pl Budafoki-Szerémi közti volt iparterület).
Erre a térre szerintem olyan épület kell, ami illeszkedik a környezetbe, lehetőleg minél kisebb beépítettség mellett...
(HUN)RoGeR no está en línea   Reply With Quote
Old February 3rd, 2009, 08:55 PM   #74
HQ
SkyscraperToBudapest

HQ's Avatar

Likes (Received): 16061

Quote:

.
Nekem ez a bécsi épulet nagyon tetszik. Ilyet én is elfogadnék akarhova Pesten.

A Zaha Hadid igenis nagyon jo tervei vannak mindenutt a vilagban. Az elso nem tul magas torony terve Pestre is jo volt, csak az itthoni "épitészkrém" megfurta, utana tervezte ezt a gyenge uveg-pokhalot, mely szerintem egyik legkevésbé sikerult terve.
HQ no está en línea   Reply With Quote
Old February 3rd, 2009, 10:48 PM   #75
Sieg
Germano-Hungarian

Sieg's Avatar

Likes (Received): 921

Quote:
Originally Posted by HQ View Post
Nekem ez a bécsi épulet nagyon tetszik. Ilyet én is elfogadnék akarhova Pesten.

A Zaha Hadid igenis nagyon jo tervei vannak mindenutt a vilagban. Az elso nem tul magas torony terve Pestre is jo volt, csak az itthoni "épitészkrém" megfurta, utana tervezte ezt a gyenge uveg-pokhalot, mely szerintem egyik legkevésbé sikerult terve.
Ne, ez egy borzalom, ez a Stephanskirchével szemben van...
Énbennem akkor omlott össze az illúzió arról, hogy Nyugaton milyen ízlésesek, mikor ezt megláttam
Én bírtam a buborékot, de jobban szeretnék valami odaillőt a belvárosba. Lehet üveg-acél, mondjuk a Vörösmarty téri áruházat bírom, de ne ilyen hivalkodóan modern. A díjakról meg annyit, hogy szerintem igenis lehet egy nagy elismert építésznek is félresikerült alkotása. Lehet, hogy egy ügyes, fiatal pesti építész, aki gyerekkora óta ismeri a várost, jobban meglátja, mi való ide, mint egy akármivel kitüntetett nemzetközi nagyágyú.
Old February 4th, 2009, 12:25 AM   #76
Davezz

Likes (Received): 0

Zaha utolsó terve sztem az összes terve közül az ami egyáltalán nem tetszik. Semmi különleges és újjítás nincs benne ami tőle elvárható.Szal nem sajnálom h halasztják v nem épül meg.Mondjuk egy herzog & de meuron jobban bejönne ha ők terveznének oda. Azt jobban bírnám. Az a Stephansplazon lévő épület meg egyszinten van a mi Mamutunkkal. ugyanolyan gáz. Na jó a többi épület amit mutattatok Bécsben az oké. Na de az.. egyszerűen egy gagyi bevásárlóközpontnak néz ki nekem akárhányszor látom bár bemenni sose volt kedvem.
Davezz no está en línea   Reply With Quote
Old February 4th, 2009, 01:45 AM   #77
HQ
SkyscraperToBudapest

HQ's Avatar

Quote:
Originally Posted by Sieg View Post
Ne, ez egy borzalom, ez a Stephanskirchével szemben van...
Énbennem akkor omlott össze az illúzió arról, hogy Nyugaton milyen ízlésesek, mikor ezt megláttam
Természetesen tudom, hogy hol van, tobbszor elsétaltam mellette. A kulseje meg izlés kérdése, kar errol vitatkozni, ugysem tudnank egymast meggyozni, mert az izlés ugye nem logikai kategoria.

Amit egy esetleges fiatal magyar épitészrol irtal, azzal egyetértek.
Old February 4th, 2009, 06:40 PM   #78
Bikes
sababa

Bikes's Avatar

Likes (Received): 6511

Quote:
Ez nem szabály.
Nem értek egyet, szerintem zseniális, és a turistákkal akikkel eddig beszéltem róla mind pozitívan nyilatkoztak.
Bikes no está en línea   Reply With Quote
Old February 5th, 2009, 01:40 PM   #79
tesseract
blackhat architect

tesseract's Avatar

Likes (Received): 2026

Egyetértek Bikes-szal, mondjuk a Vörösmarty-n levő üvegházzal kapcsolatban annyi fenntartásom van, hogy sajnos a beruházói érdek végül negatív irányba nyomta el a házat az eredeti tervekhez képest. Ha emlékeztek a látványterveken még egy kvázi botanikuskert volt az üvegfalak mögött. Plusz a kivitelezési minőség is hagy kívánnivalót maga után.

A szervita téri csigával kapcsolatban pedig annyit, hogy mikor még kint dolgoztam Kaliforniában az ottani építészkollégáim a látványterveket látva annyit mondtak, hogy ha megépül, már csak ezért érdemes lesz ellátogatni Magyarországra.

Persze, mint többen is megállapítottuk ízlésekről vitatkozni nincs sok értelme (nekem speciel Zaha első próbálkozása tűnt középszerű próbálkozásnak, míg az üveg csiga hihetetlenül elegáns formáival és arányaival az egyik kedvencem), viszont az tény, hogy ikonikus épületet csak valami polgárpukkasztó, környezetébe egyeltalán nem illő konstrukcióval lehet létrehozni (aki ezzel nem ért egyet, mondjon ellenpéldát). Az ilyen mindig pedig megosztja a közvéleményt. Így volt ez a fent említett példáitok esetében, de akár a prágai Táncolóházzal, vagy ad abszurdum a párizsi Eiffel-toronnyal is. Hogy végül az idő az utálkozókat, vagy a eufórikusokat igazolja, az úgyis hamar kiderül. Lebonthatatlan ház pedig nincsen. Ami nem hozza az elvárt eredményt azt ilyen ingatlanpiacilag magasan pozícionált helyen úgyis lebontják. És jelen esetben nem is arról van szó, hogy egy pótolhatatlan érték helyére épülne az új.
tesseract no está en línea   Reply With Quote
Old February 5th, 2009, 05:11 PM   #80
HQ
SkyscraperToBudapest

HQ's Avatar

Quote:
Originally Posted by tesseract View Post

A szervita téri csigával kapcsolatban pedig annyit, hogy mikor még kint dolgoztam Kaliforniában az ottani építészkollégáim a látványterveket látva annyit mondtak, hogy ha megépül, már csak ezért érdemes lesz ellátogatni Magyarországra.
Természetesen jo, hogy ha épuletek vonzanak turistakat, az bevétel meg reklam az orszagnak, de azért foleg az itt lakoknak kell hogy tetsszen, mivel ok "kénytelenek" nap mint nap egyutt élni vele.

Nekem is sok ismerosom van a tengeren tulon, ok persze civilek (értsd nem épitészek), és nekik foleg (kivétel nélkul) a parlament, meg mas régi, emblematikus épulet tetszik. Meg azt is mondtak nekem, hogyha mar ideutaznak, nem az otthon megszokott modern épuleteket itteni utanzatait akarjak latni (mert azért otthon is maradhatnak), hanem azokat, amiktol Budapest mas. Egy masikat pl. a levegobol lathato sok piros satorteto fogott meg, mert attol annyira mas itt a tajkép.

Szoval nem azt mondom, hogy ne épuljenek ujjak, meg ne ujjitsunk, csak azt nem akarom, hogy New York, Budapest meg mondjuk Bombay olyan egyformava valjon, mint 3 tojas.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
budapest

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules