[Gliwice] Infrastruktura drogowa - Page 4 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone | Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 11th, 2005, 10:34 AM   #61
jacentyy
Registered User

Likes (Received): 21

no niezle zdjecie
jacentyy no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 6th, 2006, 11:31 PM   #62
kaspric
and we flew away

kaspric's Avatar

Likes (Received): 3697

z wątku o DTŚ:

Quote:
Originally Posted by jacentyy
Z ta politechnika od zachodu to zes wypalil, przeciez nie mowie, ze np od zabrza do Gliwic ma byc kolizyjna, tylko od mniej wiecej Wroclawskiej albo tego miesjca

Dlaczego ma nie wybrac kolizyjnej DTS w centrum ? tylko dlatego ze jest kolizyjna? Cos za bardzo boisz sie slowa kolizyjnosc
Ja wlasnie ogolnie postuluje za tym, zeby pieniadze ktore maja isc w wiadukty poszly np na poszerzenie jakiejs drogi lub zbudownie nowej ( poprzez np wyburzenia) . Uporzadkowanie poprzez wyburzanie a nastepnie budowanie nowego bardziej przydatnego w obecnej sytaucji.
po pierwsze jestem za kolizyjnością wszystkich tras w centrum. Co do budowy tras bezkolizyjnych, to w bardzo dalekiej przyszłości widziałbym taką małą wschodnią obwodnicę centrum. Cała reszta z wyjątkiem DTŚ powinna być kolizyjna.

po drugie nie rozumiem, miałem bardziej na myśli północny-zachód. Ale masz wiele innych kierunków, o których nie wspomniałem - np okolice os. GL i dalej na zachód - okolice Chorzowskiej, Zabrze i dalej. Powiedzmy sobie przede wszystkim jedno - kłamstwem jest, że DTŚ nie jest drogą przelotową. Jest drogą przelotową i wręcz idioctwem byłoby za taką ją nie uznać. To jest trasa ŚREDNICOWA, nie tylko dla całego GOPu, ale i samych Gliwic. Czy ruch z GL na Chorzowską nie jest ruchem przelotowym? Wyeliminować go z ulic centrum można tylko i wyłącznie prowadząc szybką, bezkolizyjną trasę przez to właśnie centrum, bo jego obwodnicy nigdzie nie poprowadzisz. Ale jak powiedziałem, chodzi tylko i wyłącznie o tunel Konarskiego - palmiarnia. Każde krótsze rozwiązanie jest złe. W przypadku takiego tunelu nie ma dyskusji o tranzycie, bo nawet jeśli jest, to jest gdzieś tam pod ziemią.
Taka DTŚ musi być rozsądnie skomunikowana z obecną siecią dróg. Nie ma powodów, by sądzić, że DTŚ skumuluje większy ruch na ulicach centrum, wręcz odwrotnie. Zauważ, że w centrum jest zaplanowanych ok 5,6 zjazdów, to pozwoli nie generowac ruchu na trasach Północ-Południe.
Do tego DTŚ nie może przecinać ulicy Zwycięstwa, gdyż natężenie ruchu pieszego przy tak szerokiej trasie wymagałoby budowy innych bezkolizyjnych przepustów.

"Ja wlasnie ogolnie postuluje za tym, zeby pieniadze ktore maja isc w wiadukty poszly np na poszerzenie jakiejs drogi lub zbudownie nowej ( poprzez np wyburzenia) . "

tylko jakiej? Gliwicka sieć dróg w centrum na kierunku Wschód-Zachód jest niemodernizowalna . Nie poszerzysz żadnej drogi i zapomnij o wyburzeniach, bo dam sobie rękę uciąć, że wyszłoby to dużo drożej, niż budowa DTŚ, nie mówiąc o problemach z mieszkańcami. Poza tym w jaki inny sposób chcesz ominąć Zwycięstwa? Na Zwycięstwa ruch poprzeczny musi być minimalny.

PS I jestem absolutnie przeciwny drogom bezkolizyjnym z wyjątkami - wąskimi gardłami. Bezkolizyjność całej trasy z wyjątkiem centrum Gliwic spowoduje, że i tak będzie ona generować ruch, tylko, że cały będzie się tamował z poprzecznym przez kolejne rzędy świateł.
No i inna sprawa - pieniędzy na DTŚ nie da się zamienić na pieniądze na inne trasy.
kaspric no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2006, 07:55 AM   #63
jacentyy
Registered User

Likes (Received): 21

Znalazloby sie kilka dobrych rozwiazan, to ze one pochlona duze pieniadze to calkiem mozliwe. Ale niestety trzeba w koncu zaczac uporzadkowywac balagan urbanistyczny.
DTS w centrum Gliwic to jest taka kolejna "prowizorka". Niczego konkretengo nie zalatwi.
A w scislym centrum beda tylko 4 zjazdy.
jacentyy no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 7th, 2006, 02:28 PM   #64
kaspric
and we flew away

kaspric's Avatar

Widzisz, akurat to, że "niczego konkretnego nie załatwi" to Twoja osobista opinia, w moim przekonaniu załątwi bardzo dużo.
Co do zjazdów zapyutam inaczej - czy gdyby była kolizyjna tych zjazdów <w sensie skrzyżowań> byłoby więcej <w ścisłym centrum?>. DTŚ ma połączenie praktycznie z każdą ważną drogą.
Co do uporządkowaniu bałaganu urbanistycznego - nie ma on raczej nic wspólnego z drogami wschód - zachód <nie licząc DTŚ>. Bałągan to jest przy Dworcowej i trzeba jak najszybciej pomyśleć o przekroju 2x3 <szkoda, że 20 lat temu to się nie udało... poburzyli kamienice, a na drogę nie starczyło :/>, ale doprawdy w centrum nie ma specjalnie więcej miejsc, gdzie ulicami można poprawić urbanistykę - raczej chodzi o wypełnianie luk arch.
Old April 7th, 2006, 07:12 PM   #65
hanys
Registered User

Likes (Received): 15

Ok , a co dalej , z obwodnicą Gliwic , tą mała. Poleci od Carrefoura , czołgową ,Poch Sowińskiego , sikornik . Jak przejdzie przez trynek. Na końcu Żwirki i Wigury zburzyli dom jednorodzinny , bo miało byćprzedłużeni do Bojkowskiej i Pszczynskiej. Ale ostanio słyszałem ze ta trasa ma biec wyzej , w okolicach giełdy (Od rybnickiej , na wysokosci Minimala koło montochemu , sladem bocznicy kolejowej .Ktoś wie , która wersja jest aktualna?

Jedno jest pewne , wyburzyli starą ładną wille przy bojkowskiej , byłoby szkoda
Old April 7th, 2006, 07:56 PM   #66
kaspric
and we flew away

kaspric's Avatar

mylą Ci się 2 inwestycje. Od Carrefoura ma biec obwodnica miejska - nie będzie dochodzić do Sikornika, ale biec aż za lotniskiem, przecinać Bojkowską i śladem bocznicy aż do wielkiego węzła A1-A4-obwodnica (DK88)

obwodnica centrum zaczyna się na Nowym Świecie, biegnie do ul. Kosów - Żw. i Wigury - do Pszczyńskiej

PS budowa małej obwodnicy wg budżetu powinna się zakończyć w 2007
Co do obdwodnicy miasta właściwie nic nie wiadomo - podobno w 2007 ma być dociągnięta skończony 1 etap części zachodniej <do Nowego Światu>, ale co z połączeniem z Rybnicką?

Last edited by kaspric; April 7th, 2006 at 08:02 PM.
Old April 7th, 2006, 10:47 PM   #67
hanys
Registered User

z um.gliwice.pl:

"Początkiem południowo - zachodniej obwodnicy drogowej miasta będzie jej dwupoziomowe skrzyżowanie z DK-88 na wysokości ul. Czołgowej. Następnie obwodnica przetnie ulice: Kozielską, Andersa, Sowińskiego, Daszyńskiego, Ku Dołom, Rybnicką, Bojkowską i Pszczyńską (na wysokości ul. Okrężnej). Skrzyżowania tej trasy z ulicami Andersa i Rybnicką docelowo mają być dwupoziomowe. Nie przewidziano natomiast bezpośredniego połączenia obwodnicy z ul. Wójtowską. W pierwszym etapie droga ta będzie przebiegała w poziomie terenu, natomiast na skrzyżowaniach z ulicami Kozielską i Andersa uruchomiona zostanie sygnalizacja świetlna.

Wschodnia obwodnica Centrum będzie przebiegała od zbiegu ulic: Nowy Świat i Dolnej Wsi, przez ulice Kosów, Żwirki i Wigury aż do ul. Chorzowskiej – przecinając po drodze ulice: Bojkowską, Pszczyńską i Kujawską. W założeniach droga ta poprawi komunikację pomiędzy dzielnicami miasta z pominięciem Centrum. Realizacja pierwszego etapu jest przewidziana na lata 2006-2007."

No ciekawe , czy doprowadzą to do konca , czy zrobią pare kawałków nie poskładają i zostanie. Oby złożyli. Ale co to może zmienić. Dawno w gliwicach nie przygladałem sie korkom. Odkąd otworzyli autostradę , to Gliwice o niebo przejezdniejsze. Mam racje mowiac, ze Rybnicka jest najbardziej zakorkowana? Jesli tak , to czy ta obwodnica pomoże coś?

Moim zdaniem potrzebne byłoby ulepszenie Rybnickiej. Wieksza przepustowość , do skrzyzowania z Zwirki i Wigury na pewno , z najbardziej newraligcznym chyba miejscem czyli Nowym Światem.

W sumie wzdłuż Rybnickiej są ogrodki działkowe od samego prawie Nowego Światu az do MiniMala po lewej stronie jadac od centrum mozna by sie pokusic o druga nitke bez wycinania drzew przy Centrum Pol-Niem. Wtedy powstałby problem przy skrzyzowaniu z Nowym Swiatem. Ja bym tam w dalekiej przyszlosci iwdzial duze jajowate rondo , z dworcem PKM , obejmujace Pszczynska Rybnicka Wroclawska Mikolowska i Nowy Swiat , i gdzies z boku przystanek Katedra , Mikolowska i Nowy Swiat w jednym duzym prawdziwie miejskim dworcu autobusowym.

Ah plany plany ah
Old April 8th, 2006, 12:28 AM   #68
kaspric
and we flew away

kaspric's Avatar

pod Noworybnicką jest zarezerwowany pas po prawej stronie od Rybnickiej <jakieś 200m>. Tam są ogródki działkowe i nieużytki, praktycznie od granicy miasta do Kochanowskiego można wybudowac trasę o parametrach ekspresowych. W praktyce oczywiście nie ma to sensu, ale 2x2, miejscami 2x3 byłoby super - a może jeszcze tramwaj?

co do obwodnicy - jest bardzo potrzebna nie by rozładować korki, ale by zupełnie wyeliminować TIRy z miasta. Problemem jest to, że nie jest to ruch tranzytowy - celem większości jest ogromne, rozbudowywane centrum logidtyczne przy gliwickim porcie. Nadmieniam, że w strefie powstanie kolejne ogromne centrum logistyczne i do tego centrum logistyczne między Łabedami i Kopernikiem, więc bez obwodnicy będzie sajgon - no chyba, że szybko wybudują A1. Ale zwykła obwodnica narazie klasy 1x2 jest dobrym rozwiązaniem.
Old April 8th, 2006, 09:22 PM   #69
hanys
Registered User

no własnie slyszalem ze na terenie KWK Gliwice-Szyb łabedy ktos inwetsuje w centrum logistyczne. Wiecie moze kto? No i jak tam potem dojada te tiry... mozna albo przez łabedy albo do DK88 , ale to przez cały kopernik , dość bez sensu zważywszy na to ze terenu przy drogach jeszcze u nas sporo.

kaspric:
Skoro obwodnica nie rozladuje korkow , to co zrobic zeby je rozladowac i czy sa juz jakies plany?
No i dlaczego obwodnica od Pszczynskiej do ostropy idzie praktycznie sladem autostrady(?) dlatego ze autostrada bedzie płatna?
Old April 8th, 2006, 09:56 PM   #70
kaspric
and we flew away

kaspric's Avatar

Műller - Die Lila Logistik Polska - dojazd ul. Perseusza, DK88 i Pionierów. Więcej - http://www.gliwice.naszemiasto.pl/wy...ia/588023.html

co do obwodnicy - dubluje się na krótkim odcinku, ale tam jest też strefa itp. więc ta droga to nei tylko obwodnica. Płatność autostrady nei ma tu nic do rzeczy.
Co do korków - nie jest źle przecież . A rozładują takie inwestycje jak obwodnica centrum, DTŚ i mam nadzieję jakieś rozsądne inwestycje w stylu rondo na skrzyżowaniu Nowy Świat - Rybnicka
Old April 9th, 2006, 01:29 PM   #71
hanys
Registered User

Rondo na skrzyzowaniu Nowy Swiat Rybnicka , czy od razu moze moloch jajowaty Nowy Swiat Rybnicka Prszczynska Mikolowska?

A jakie sa najnowsze wiesci na temat oplat za A4 , gdzie beda bramki? Kleszczow czy Węzeł Sośnica?
Old April 9th, 2006, 01:33 PM   #72
hanys
Registered User

Przeczytałem, że Myler di lila logistik , będą prowadzić Logistyke drogową i KOLEJOWA (?) , tak sobie tylko piszą , czy mamy szanse doczekac sie w gliwcach sensownego węzła przeładunkowego Tiry - Tory , czy coś w ten deseń.

Coś mi sie chyba wydaje , że taki Stryków czy Mszczonów będą nam niedługo zazdrościć węzła i inwestycji , a moze po zbudowaniu A1 do Czech będziemy też aopatrywać Ostrawe i inne pepiky.

Ah plany plany plany.

Raczej dla logistyków roboty troche będzie , szkoda ze polsl nie mysli zeby ich kształcic
Old April 9th, 2006, 01:33 PM   #73
kaspric
and we flew away

kaspric's Avatar

Rybnicka - Nowy Świat - JP2, nic więcej. Rondo dochodzące aż do Mikołowskiej jest niewykonalne bez wyburzeń, poza tym byłoby jednak trochę za duże.
Co do opłat sam już nie wiem. Jeżeli się nie mylę, każdy wjeżdżający na bramki w Gliwicach dostanie bilet 0 - czyli generalnie ten odcinek nie będzie płatny, pomimo bramek.
Old April 9th, 2006, 01:36 PM   #74
kaspric
and we flew away

kaspric's Avatar

Co do logistyki, takie centrum działa już chyba w Sośnicy. Możliwe, że będzie również kolejowa - na tym terenie jest bocznica kolejowa. Jednak to nic w porównaniu do Śląskiego Centrum Logistyki, do którego dokłada się miasto, a które obejmuje komunikację rzeczną, drogową i kolejową.
Old April 10th, 2006, 10:27 PM   #75
hanys
Registered User

To centrum logistyczne w porcie , jest wspolfiansowane przez miasto? nie bardzo rozumiem dlaczego. Przeciez to czysty biznes , chyba ze dofinansowuja rozwoj transportu kolejowego i rzecznego... nie wiem.

PS. Jeszcze a propo Obwodnicy Centrum , w ktorym miejscu przetnie sie z Daszynskiego? Jak bedzie przebiegac dalej? Chodzi mi o okolice kosciola sw Antoniego , ul. GLowackiego i ci burzuje ktorzy chyba nie beda zachwyceni.

Kaspric: A propo ronda Nanowym swiecie , jak mialoby wygladac? ja pare razy rysowalem i glowkowalem , jakby to rozwiazac. Duze jajowate rondo od mikolwoskiej po rybnicka , ma pare minusow , ma tez pare plusow. Inne pomysly sa rozwiazaniem czesciowym , nie wpadlem na nic ciekawego. Poza tym moim zdaniem jest to idealne miejsce na duzy przystanek autobusowy z prawdziwego zdarzenia. Wiesz moze czy sa juz jakies plany co do tego?

Watek wtory:

CH Forum , a potem tez ( ale jak sie okazuje duzo pozniej) drugie centrum handlowe na terenie huty. Ulica Piwna sie zakorkuje koszmarnie , moze znowu wroca korki na Wroclawskiej , moze byc nieciekawie. Moze to zmobilizuje miasto do budowy pdrugiego wiaduktu , o ile sie niemyle w przedluzeniu ulicy na piasku. Z drugiej strony powodem takiego zageszczenia jest CH , prywatne przedsiebiosrtwo nie do konca oczywiste jest kto ma finansowac taka inwestycje , miasto czy powod korkow , czyli wlasciciel CH.

pzdr.
Old April 10th, 2006, 11:03 PM   #76
kaspric
and we flew away

kaspric's Avatar

Ad 1 ŚCL Śląskie centrum Logistyki> jest spółką z udziałem miasta, więc miasto je współfinansuje - to jest jedna z większych inwestycji miasta. Co do komersyjności - miastu bardzo opłaca się takie centrum, więc trudno, żeby czekało na zbawienie i inwestora.

Ad 2 Obwodnica centrum nie przetnie Daszyńskiego - będize dochodzić do Nowego Światu na wysokości ul. Słowackiego i tam się będzie kończyć. Obwodnica zachodnia będzie przecinać Wójtowską zaraz za skrzyżowaniem z Daszyńskiego.

Ad 3 - może kiedyś to rozrysuję, ale sam nie widziałem planów. Na moje oko narazie chodzi po prostu o zwykłe, duże rondo, ale ja osobiście zupełnie zmieniłbym rozplanowanie ruchu w tym rejonie.

Ad4 - może wreszcie poszerzą Dworcową do 2x3 - wtedy Częstochowska byłaby w pełni wykorzystana niemal tylko na dojazd do CH.
Old April 11th, 2006, 02:58 PM   #77
hanys
Registered User

Dworcowa 2x3? A jest miesce? Moim zdaniem to lekko chybiony pomysł. Całkiem fajnie działaja dwie arterie jednokierunkowe w Centrum , dwa kierunki to wieksze klopoty ze skrzyzowaniami , z przechodzeniem pieszych , z rozgalezieniem przy mikolowskiej. Moim zdaniem to co jest funkcjonuje dobrze w Centrum (Dworcowa , Wroclawska) i jest de facto 2x3. To, co warto by zrobic , to koniec i poczatek arterii , czyli nowy wiadukt nad torami i rozwiazanie problemu przejscia w Rybnicka i Nowy Swiat.

Byc moze to wszystko samo sie zacznie rozwiazywac w miare oddawania obwodnicy centrum i DTŚ.

ad Obwodnicy Centrum , czyli ul. Słowackiego bedzie czescio obwodnicy? To jest chyba bardzo zly pomysl , to jedna z ladniejszych i spokojniejszych ulic w Gliwicach , stara cicha poniemiecka dzielnica willowa , ja bym na ich miejscu portestowal.
Old April 11th, 2006, 05:31 PM   #78
kaspric
and we flew away

kaspric's Avatar

Quote:
Originally Posted by hanys
Dworcowa 2x3? A jest miesce? Moim zdaniem to lekko chybiony pomysł. Całkiem fajnie działaja dwie arterie jednokierunkowe w Centrum , dwa kierunki to wieksze klopoty ze skrzyzowaniami , z przechodzeniem pieszych , z rozgalezieniem przy mikolowskiej. Moim zdaniem to co jest funkcjonuje dobrze w Centrum (Dworcowa , Wroclawska) i jest de facto 2x3. To, co warto by zrobic , to koniec i poczatek arterii , czyli nowy wiadukt nad torami i rozwiazanie problemu przejscia w Rybnicka i Nowy Swiat.
ruch będzie się zwiększał, na to nic nie poradzisz. Ja proponuję tylko powrót do tego, co było planowane już 30 lat temu - zresztą obok św. Barbary jest już kawałem 2x3 <tylko na tyle wystarczyło kasy :P>. Na całym odcinku od Mikołowskiej do pl. Piastów konieczne jest wyburzenie 2 kamienic, by ten przekrój wprowadzić. Rozwiązanie przy Mikołowskiej oczywiście wymagałoby kompletnej reorganizacji ruchu, może i wyburzenia kolejnych 2, 3 kamienic. Później narysuję moją koncepcję .
Quote:
ad Obwodnicy Centrum , czyli ul. Słowackiego bedzie czescio obwodnicy? To jest chyba bardzo zly pomysl , to jedna z ladniejszych i spokojniejszych ulic w Gliwicach , stara cicha poniemiecka dzielnica willowa , ja bym na ich miejscu portestowal.
Nie. Obwodnica centrum będzie się tam kończyć - jej celem jest tylko skomunikowanie poszczególnych osiedli. Cały ruch będzie się praktycznie kończył na Nowym Świecie i w tym odcinku włąśnie chodzi o połączenie Nowego Światu z Sikornikiem.
Old April 11th, 2006, 05:53 PM   #79
kaspric
and we flew away

kaspric's Avatar

proszę:

wyburzeniu ulega kilka kamienic przy Mikołowskiej.

Aha, zakładam również przebudowę ul. Sobotki i puszczenie nią ruchu w stronę Mikołowa <Pszczyńska na odcinku od Bojkowskiej jest jednokierunkowa>. Tam wszędzie jest miejsce na takie inwestycje!
Old April 11th, 2006, 06:22 PM   #80
hanys
Registered User

w miejscu czerwonej kreski sa teraz budoawne domy pod srednicowkowcow. Czyli tam raczej srednio sie uda coś zrobić. Moim zdaniem Dworcowa 2x3 to zupelnie niepotrzebna inwestycja. Lepiej spozytkowac te pieniadze inaczej , dobra obwodnica centrum , to by chyba bylo to. Jesli sie dobrze postaramy mozemy byc przykladem miasta dobrze skomunikowanego w ktorym nie ma zadnej arterii dwupasmowej w centrum. Co ma ogromne zalety. Waskie gardla dzisiejszych Gliwic , to koncentracja ruchu w centrum (brak tras miedzy dzielnicami) , ul. Kosciuszki i Rybnicka.

Nalezy wziac pod uwage w przyszlym rozwoju:
-emigracje ludzi na wsie pod Gliwickie , co wiaze sie ze zwiekszeniem natezenia na drogach dojazdowych ; glownie Daszynskiego , Tarnogorska.
-rozbudowa KSSE czyli dojazd dostaw i pracownikow
- Centra Handlowe zamiast Centrum tradycyjnego
Advertisement

Reply

Tags
śląskie, drogi, drogi miejskie, gliwice

Thread Tools

Posting Rules