[Lublin] Budżet obywatelski - projekty,propozycje, realizacje - Page 6 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Lubelskie, Małopolska, Podkarpacie i Świętokrzyskie > » Lublin

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 11 votes, 3.55 average.
Old December 7th, 2016, 12:33 PM   #101
reig
FRL

reig's Avatar

Likes (Received): 1067

to ja proponuję jedno: trzeba zebrać podpisy za zmianą formuły

EDIT:
Quote:
Originally Posted by Strzala View Post
M79 pokochaj bieganie w Lublinie - uważam,że to super inicjatywa, i daje mieszkańcom Lublina to,że zachęca ich do aktywności fizycznej bez względu na wiek, promuje miasto, bo dzięki masowym imprezom biegowym ściąga do Lublina ludzi nie tylko z całego regionu ale też kraju i zagranicy. To jedyny projekt który przeszedł z tych na które głosowałem ale dobre i to.
tak jak pisałem, nie czytałem dokładnie o każdym z tych projektów, przeglądając rzuciły mi się w oczy jako "nietrwałe". Nie wiem dokładnie jaki ten jest.
Advertisement

Old December 7th, 2016, 01:36 PM   #102
szpinak
Registered User

szpinak's Avatar

Likes (Received): 310

Czas na zmianę formuły głosowania na BO, bo te wyniki to jest po prostu kpina
Quote:
M76 Aktywny Lublin
M74 Aktywny uczeń
M75 Sport dla każdego
M77 Aktywność dla każdego
D20: Aktywny student
Przecież takimi projektami miasto wywala pieniądze w błoto, a jeszcze gorsze jest to, że te zwycięskie projekty się ze sobą pokrywają.

deyott, Leny liked this post
szpinak no está en línea   Reply With Quote
Old December 7th, 2016, 01:57 PM   #103
Konstruktor
www.fotoradarmm.pl

Konstruktor's Avatar

Likes (Received): 8905

Ale porażka jakby tak spojrzeć to projekty z powiatowego miasteczka...
Konstruktor no está en línea   Reply With Quote
Old December 7th, 2016, 03:33 PM   #104
Strzala
Registered User

Likes (Received): 9182

Quote:
Originally Posted by szpinak View Post
Czas na zmianę formuły głosowania na BO, bo te wyniki to jest po prostu kpina

Przecież takimi projektami miasto wywala pieniądze w błoto, a jeszcze gorsze jest to, że te zwycięskie projekty się ze sobą pokrywają.

Quote:
Originally Posted by Konstruktor View Post
Ale porażka jakby tak spojrzeć to projekty z powiatowego miasteczka...
Projekty wybrali mieszkańcy którzy zaangażowali się w glosowanie i promocje swoich pomysłów, a nie Ci którym jest wszystko jedno i mają wszystko we dupie i uważają, że samo się zrobi, albo ktoś powinien zrobić coś za nich. Także prośba o uszanowanie tych wyników, widocznie takie są potrzeby lub kreatorzy tych potrzeb są lepsi w przekonywaniu do nich ludzi. Jeśli uważacie,że inne potrzeby są ważniejsze to zaangażujcie się w przekonanie do nich mieszkańców miasta w następnych edycjach budżetu obywatelskiego. Takie smędzenie pt. "projekty na które nie głosowałem, wygrały więc muszą być wujowe" pokazuje tylko kompletną nieznajomość zasad funkcjonowania świata, co jest dość smutne.

Haveblue, AKOO, kondorpa, S_Poli liked this post
Strzala no está en línea   Reply With Quote
Old December 7th, 2016, 03:45 PM   #105
Konstruktor
www.fotoradarmm.pl

Konstruktor's Avatar

Likes (Received): 8905

Nie wiem po co za każdym razem na siłę próbujesz robić się tu jako znawca wszystkiego, przecież każdy dobrze wie to, co Ty tutaj prawisz ale też nie wiem czy wiesz, a jak nie to zacznij to wiedzieć, każdy ma prawo wyrazić swoje niezadowolenie z wyniku wyborów to jest właśnie ta jedna z zasad funkcjonowania świata o której piszesz ale sam nie znasz
Konstruktor no está en línea   Reply With Quote
Old December 7th, 2016, 04:14 PM   #106
reig
FRL

reig's Avatar

Quote:
Originally Posted by Strzala View Post
Projekty wybrali mieszkańcy którzy zaangażowali się w glosowanie i promocje swoich pomysłów, a nie Ci którym jest wszystko jedno i mają wszystko we dupie i uważają, że samo się zrobi, albo ktoś powinien zrobić coś za nich. Także prośba o uszanowanie tych wyników, widocznie takie są potrzeby lub kreatorzy tych potrzeb są lepsi w przekonywaniu do nich ludzi. Jeśli uważacie,że inne potrzeby są ważniejsze to zaangażujcie się w przekonanie do nich mieszkańców miasta w następnych edycjach budżetu obywatelskiego. Takie smędzenie pt. "projekty na które nie głosowałem, wygrały więc muszą być wujowe" pokazuje tylko kompletną nieznajomość zasad funkcjonowania świata, co jest dość smutne.
Strzała, Ty to czasami przesadzasz w bronieniu wszystkiego. Nie tłumacz wyników BO, w którym wygrały takie projekty jak te studenckie. Przejrzyj o co w nich chodzi. To jest wyciąganie kasy nie dla mieszkańców, a dla grupki ludzi zaangażowanych w ten projekt. I nie mów mi, że głosujący na nie ludzie w ogóle wiedzieli na co głosują. Kolega, trener, pan z administracji podsunął, głupio byłoby odmówić to podpisali. Ale gdybyś się spytał na który głosowali, to by powiedzieli że już nie pamiętają, zresztą rozmawiali pewnie przy okazji o czymś innym. Projekty przynoszące coś dla całego miasta lub dla dzielnic są wręcz marginalne. Z budżetu w innych miastach przechodzą takie projekty jak woonerfy. U nas nawet lepsze zagospodarowanie wąwozów przegrywa. Jak ludzie chcący zmienić miasta, ale jednocześnie normalnie pracujący, mają się zaangażować i konkurować ze spółdzielnią, klubem sportowym albo samorządem studenckim? To jest normalne?

geloo, wssk8 liked this post
reig no está en línea   Reply With Quote
Old December 7th, 2016, 04:26 PM   #107
[email protected]
Registered User

Cz@rek's Avatar

Likes (Received): 1373

Oj tam oj tam,"moje" weszły wszystkie trzy
Oczywiscie było to w dużej mierze zasługą rady dzielnicy Sławin którzy mocno sie zaangazowali w projekty z okolicy Botanika,ale tego właśnie oczekuje od swoich radnych dzielnicowych
Cz@rek no está en línea   Reply With Quote
Old December 7th, 2016, 05:35 PM   #108
Strzala
Registered User

Likes (Received): 9182

Quote:
Originally Posted by Konstruktor View Post
Nie wiem po co za każdym razem na siłę próbujesz robić się tu jako znawca wszystkiego, przecież każdy dobrze wie to, co Ty tutaj prawisz ale też nie wiem czy wiesz, a jak nie to zacznij to wiedzieć, każdy ma prawo wyrazić swoje niezadowolenie z wyniku wyborów to jest właśnie ta jedna z zasad funkcjonowania świata o której piszesz ale sam nie znasz

Tak samo każdy ma prawo wyrazić niezadowolenie z czyjegoś smędzenia

Quote:
Originally Posted by reig View Post
Strzała, Ty to czasami przesadzasz w bronieniu wszystkiego. Nie tłumacz wyników BO, w którym wygrały takie projekty jak te studenckie. Przejrzyj o co w nich chodzi. To jest wyciąganie kasy nie dla mieszkańców, a dla grupki ludzi zaangażowanych w ten projekt.
Wygrały, bo ktoś się zaangażował, dostrzegasz różnicę? Nieważne, czy były dobre czy złe. W Lublinie wciąż dostrzegam problem mentalny tego typu,że od wskazywania komu, co i jak należy zrobić jest zawsze całe stado mondrołków, a jak trzeba wziąć się do roboty to chętnych brak.

Quote:
I nie mów mi, że głosujący na nie ludzie w ogóle wiedzieli na co głosują. Kolega, trener, pan z administracji podsunął, głupio byłoby odmówić to podpisali.
Ale gdybyś się spytał na który głosowali, to by powiedzieli że już nie pamiętają, zresztą rozmawiali pewnie przy okazji o czymś innym.
Być może większość głosujących w BO to nie posiadające własnego zdania ameby umysłowe które nie wiedzą na co i po co głosują ale każdy ma równe szansę w dotarciu do nich, Kolejny raz słowo klucz: zaangażowanie.

Quote:
Projekty przynoszące coś dla całego miasta lub dla dzielnic są wręcz marginalne. Z budżetu w innych miastach przechodzą takie projekty jak woonerfy. U nas nawet lepsze zagospodarowanie wąwozów przegrywa. Jak ludzie chcący zmienić miasta, ale jednocześnie normalnie pracujący, mają się zaangażować i konkurować ze spółdzielnią, klubem sportowym albo samorządem studenckim? To jest normalne?
A pójść na zebranie tej spółdzielni, rozmawiać ze swoimi sąsiadami, znajomymi, przekonywać, wydrukować plakaty czy ulotki (koszt śmieszny) zrzeszyć się w jakąś większą grupę, założyć stronę www. facebookową,czy kanał na YouTube i przeprowadzić działania na rzecz promocji projektu na którym nam zależy. Tak wygląda społeczeństwo obywatelskie, a nie pyknąć głos przez neta, a potem wyżalać się,że przechodzą projekty które mi się nie podobają

Woonerfy są właśnie doskonałym przykładem jak należy do tego podchodzić, w Łodzi bardzo wiele osób i środowisk się w to zaangażowało, stąd sukces:

Quote:
Tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego promowana jest hasłem "Zrób sobie woonerf albo coś innego...". Bo właśnie podwórzec przy ul. 6 Sierpnia jest wzorowym przykładem, że jak się czegoś bardzo chce i ma się fajny pomysł, to prawie zawsze można liczyć na zwycięstwo. Dlatego malkontentom zostawiam upajanie się porażkami i mam tylko jedno pytanie - co zrobili, żeby było inaczej, czyli lepiej?

Leszek Jażdżewski, wydawca Liberte! i pierwszy łódzki liberał, powiedział mi kiedyś, że Ci, którzy zaangażują swój czas w poprawianie miasta, i to im się uda, ta tak łatwo z niego nie wyjadą.

http://lodz.wyborcza.pl/lodz/1,35153...komentarz.html
A co z wąwozami u nas? Było jakieś info odnośnie projektów w ramach BO? Czy samo miało się zagłosować? I pieprzenie,że praca,że konkurencja to dla mnie tylko wymówki, bo zbicie prostej tabliczki z przykładowym napisem "Chcesz poprawić to miejsce? Głosuj na projekt XX w ramach budżetu obywatelskiego " i posadzenie jej w wąwozie przez który chodzą setki ludzi zajęłoby maks 30 minut.

Sorry , tak już mam,że zawsze będę bronił tego, który po pracy ma chęć i siłę biegać, lub się zaangażować społecznie, a nie walnąć się przed tv i z browarem w ręku krytykować cały świat.

[email protected] liked this post
Strzala no está en línea   Reply With Quote
Old December 7th, 2016, 07:00 PM   #109
reig
FRL

reig's Avatar

A ja już mam tak, że będę w takich sytuacjach narzekał. Wiem jak wygląda od kuchni takie oddolne zaangażowanie się. Przez ponad 10 lat działania w ramach Forum Rozwoju Lublina wiem jaka jest siła przebicia stowarzyszenia i jego moce przerobowe. Nie ma szans konkurować swoimi projektami ngo, który nie bierze dotacji i nie zarabia na tych projektach które zgłasza. Liczysz, że np. ja rzucę pracę na tydzień żeby się zaangażować w to? Albo będę wydawał na kserowanie ulotek, skoro potem i tak wygra projekt studencki albo spółdzielni? Mówimy o dwóch różnych sprawach. Ty masz całkowitą rację ale w warunkach równej konkurencji. Ja też uważam że mam, bo mówię o ograniczeniach w tej konkurencji. Naprawdę zgadzam się z Tobą, że zaangażowanie to klucz do sukcesu, ale uwierz mi, że inaczej wygląda zaangażowanie pracownika spółdzielni lub klubu (robiącego wszystko w godzinach pracy) albo młodego z samorządu studenckiego, którzy zazwyczaj dostają przykaz z góry, a inaczej przeciętnego mieszkańca, pracującego i mającego rodziny.
Old December 7th, 2016, 07:35 PM   #110
szpinak
Registered User

szpinak's Avatar

Likes (Received): 310

Strzała jesteś naprawdę bardzo naiwny, bo wszyscy oprócz ciebie doskonale wiemy jak wyglądało głosowanie na projekty sportowe i jak później wygląda ich realizacja. Właśnie dlatego utrzymuję swoje zdanie, że to jest zwyczajne wyrzucenie pieniędzy w błoto kolejny rok z rzędu.
Old December 7th, 2016, 08:49 PM   #111
Stiggy
Не имеет аналогов в мире

Stiggy's Avatar

Likes (Received): 13397

Quote:
Originally Posted by robertd12 View Post
Lublin: Są wyniki budżetu obywatelskiego
Projekty małe:

M76 Aktywny Lublin
M74 Aktywny uczeń
M75 Sport dla każdego
M77 Aktywność dla każdego
M23 Remont ul. Tatarakowej i Tymiankowej
M92 remont chodników, budowa podjazdu dla niepełnosprawnych, zatok parkingowych w os. Błonie
M109 rewitalizacja zespołu boisk sportowych Lublinianki
M24 Sygnał od nowa - kompleks sportowy przy Zemborzyckiej
M8 Budowa chodnika od Zbożowej do Świerkowej i ścieżki rowerowej łączącej os. Botanik z ul. Zbożową
M14 boiska do koszykówki i siatkówki na Botaniku
M103 kraina radości dla dzieci i młodzieży trzech dzielnic Lublina, czyli place zabaw przy Dzierżawnej, 1 Maja, Nałkowskich
M104 modernizacja ul. Zamenhofa i Szelburg-Zarembiny
M96 zagospodarowanie terenu na cele rekreacji i wypoczynku w os. Poręba
M79 pokochaj bieganie w Lublinie
M25 ostatni etap budowy wąwozu Jana Pawła II
M120 Budowa miejsc parkingowych przy Szmaragdowej i sięgaczach oraz przy Bursztynowej
M71 (w ograniczonym zakresie, bo projekt przekracza limit) Punkt kultury - kontynuacja i rozbudowa projektu kulturalno-społecznego w dzielnicy Stare Bronowice i Za Cukrownią

Projekty duże:

D40: rewitalizacja ul. Różanej
D20: Aktywny student
D19: Wirtualny uniwersytet dla każdego
D34: rewitalizacja zespołu boisk sportowych KS Lublinianka
D8: Sygnał od nowa - kompleks sportowy przy Zemborzyckiej
D2: Budowa boisk i innych obiektów sportowych na terenie zespołu szkół przy Sławinkowskiej (przekracza limit, będzie ograniczony o 98 tys. zł)
Widać siłę przebicia SM Czuby.

SenioritaMorena liked this post
Stiggy no está en línea   Reply With Quote
Old December 7th, 2016, 09:23 PM   #112
tellchar
Registered User

Likes (Received): 799

Może rozwiązaniem byłoby ograniczenie puli pieniędzy na projekty ogólnomiejskie i zrobienie oddzielnej puli dla każdej dzielnicy (albo np. 2 - 3 sąsiednich dzielnic)?
Może nie dałoby się zrobić dużych projektów, ale przynajmniej nie byłoby dominacji jednej dzielnicy

Last edited by tellchar; December 7th, 2016 at 09:29 PM.
tellchar no está en línea   Reply With Quote
Old December 7th, 2016, 09:57 PM   #113
gelob
mów mi Gelo :)

gelob's Avatar

M25 ostatni etap budowy wąwozu Jana Pawła II

na to głosowałem i się zastanawiam czy zrealizują wg projektu czy coś dołożą i wybudują poza chodnikiem obok DDR (która się obecnie urywa pod wiaduktem na JPII.
gelob no está en línea   Reply With Quote
Old December 8th, 2016, 02:12 AM   #114
sober9
Registered User

Likes (Received): 24

Przynajmniej nie wygrały debilne projekty z nowymi sygnalizacjami
sober9 no está en línea   Reply With Quote
Old December 9th, 2016, 01:46 AM   #115
arcyk
Registered User

Likes (Received): 4

Faktycznie SM Czuby obrotna, bo weszły jej 3 projekty, ale AZS jeszcze bardziej obrotny, bo im weszło 6 projektów.

Niestety tylko 10 osób zgłosiło swoje uwagi do procedury budżetu obywatelskiego. Wygląda na to, że większość ma to w d...
arcyk no está en línea   Reply With Quote
Old December 10th, 2016, 11:55 PM   #116
S_Poli
Registered User

S_Poli's Avatar

Likes (Received): 636

Ja z wyników BO się cieszę bo drugi rok z rzędu przepadły wszystkie projekty stricte rowerowe.
S_Poli no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2016, 01:53 AM   #117
robertd12
Registered User

robertd12's Avatar

Likes (Received): 338

Quote:
Originally Posted by S_Poli View Post
Ja z wyników BO się cieszę bo drugi rok z rzędu przepadły wszystkie projekty stricte rowerowe.
Dziwna motywacja do uciechy. Jakiekolwiek projekty infrastrukturalne pozostają, zajęcia idą w kosmos, zazwyczaj.
robertd12 no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2016, 02:39 PM   #118
RLU
Registered User

RLU's Avatar

Likes (Received): 2530

Quote:
Originally Posted by tellchar View Post
Może rozwiązaniem byłoby ograniczenie puli pieniędzy na projekty ogólnomiejskie i zrobienie oddzielnej puli dla każdej dzielnicy (albo np. 2 - 3 sąsiednich dzielnic)?
Może nie dałoby się zrobić dużych projektów, ale przynajmniej nie byłoby dominacji jednej dzielnicy
Tak uczyniono w Białymstoku w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego (vel Partycypacyjnego). Chyba jest to ruch w dobrą stronę - jednak lokalsi wiedzą najlepiej jakie są ich lokalne (nomen omen) potrzeby. Większość głosuje na podstawową infrastrukturę - chodniki, parkingi, oświetlenie, (niestety) sygnalizację świetlną. Logiczne, że musi powstać pewna baza, a dopiero w kolejnym kroku pojawią się bardziej niestandardowe pomysły.

Dużo projektów dotyczy szeroko pojętej rekreacji. Nie tylko przysłowiowych siłowni na świeżym powietrzu, ale i DDRek, stacji roweru miejskiego czy skwerów, terenów wypoczynkowych. Te ostatnie mają szansę zaistnieć właśnie bardziej przy rozdziale pieniędzy na działanie osiedlowe/dzielnicowe niż ogólnomiejskie. Każde osiedle ma swoje ugory, zakrzaczone tereny czekające na swoją szansę i to właśnie na poziomie lokalnym jest największa szansa, aby podjąć decyzję o ich rewitalizacji. Mała szansa, że w głosowaniu na poziomie ogólnym aprobatę zyska pomysł ożywienia leżącego odłogiem terenu zielonego przy torach kolejowych w peryferyjnej dzielnicy, gdy możesz zagłosować na tor wyścigowy, profesjonalną strzelnicę czy coś równie przyciągającego.

Mogę zapytać skąd takie antyrowerowe nastawienie niektórych Forumowiczów? I jeszcze jedno pytanie - ile pieniędzy miasto przeznaczyło na tegoroczną edycję u Was? W Białym, po wyborach samorządowych, kwota budżetu została zmniejszona z 20 mln do 10 mln, co tłumaczono tym, że poprzednie edycje spowodowały korek inwestycyjny i trzeba wyhamować, żeby się wyrobić. Heh.
RLU no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2016, 10:58 PM   #119
piotr k
Registered User

piotr k's Avatar

Likes (Received): 2367

Aktywny student? Ale to już było przecież. Mówienie, że to aktywni mieszkańcy wybrali i trzeba uszanować, to totalna naiwność i nieznajomość mechanizmu poprzez który wybiera się takie projekty. Akurat to przedsięwzięcie jest mi znane i rok temu opisywałem jak wyglądało głosowanie na ten projekt:
https://www.skyscrapercity.com/showpo...9&postcount=47
Pisał o tym też inny użytkownik:
https://www.skyscrapercity.com/showpo...7&postcount=49

Z tymi projektami sportowymi jest tak jak ktoś napisał wyżej - to jest wyciąganie kasy dla wąskiej grupy osób zaangażowanych w projekt. Kto głosuje? Ludzie, którym podsunięto kartę i poproszono o podpisanie się. Możecie sobie bronić takich zachowań i mówić, że jest to "promocja" projektu. Dla mnie jednak to nie ma nic wspólnego z ideą budżetu obywatelskiego i jest to zwyczajne nadużycie, które trzeba wyeliminować.

Według mnie budżet obywatelski miałby sens tylko wówczas, gdyby jego formuła wymuszała od głosującego zaangażowanie. Na przykład pójście osobiście do BOM/UM żeby zagłosować, albo konieczność jakiejś bardziej zaawansowanej weryfikacji przy głosowaniu przez internet. Wtedy faktycznie zagłosowaliby ci, którym by zależało - bo chyba głównie o taką społeczną aktywność tutaj chodzi, a nie o podsunięcie do podpisu karty komuś, kto ma temat w dupie? Bezwzględnie należy zlikwidować wolny obieg kart do głosowania, które podsuwa się ludziom czy wrzuca do skrzynek. One powinny być tylko w tych punktach, gdzie da się nadzorować obrót nimi - właśnie w BOMach albo UM. Głosowanie trzeba zwyczajnie utrudnić. Ja wolę, żeby głosów było 10 razy mniej, ale żeby projekty wybrali ci, którym na tym temacie naprawdę zależy. Jeżeli wówczas też wygra aktywny student - ok, nie chodzi o to czy sam projekt jest dobry, czy zły, ale o to w jaki sposób się to odbywa.
Albo trzeba po prostu zrezygnować z budżetu obywatelskiego. Jak widać w naszych warunkach takie pomysły się po prostu nie sprawdzają i zawsze znajdzie się grupa "aktywnych", którzy tak wypromują swoje przedsięwzięcie, żeby ukręcić coś dla siebie. Niestety. Nie ta mentalność ludzi, żeby to działało.

Jeżeli nic nie zostanie zrobione, to za rok 100% projektów to będą aktywni studenci. Widać, że pewne środowiska podchwyciły temat i załapały jak to działa.

Last edited by piotr k; December 11th, 2016 at 11:19 PM.
piotr k no está en línea   Reply With Quote
Old December 20th, 2016, 09:49 PM   #120
arcyk
Registered User

Likes (Received): 4

Wczoraj urząd miasta zaprosił na spotkanie kilkanaście osób (które zgłosiły wcześniej uwagi). Wspólnie ustaliliśmy kilka zmian w regulaminie, na które zgodzili się wszyscy. M. in.
1) zapewnienie, aby każda dzielnica miała gwarantowaną kwotę 150 tys zł na projekt (kwota przepada jeśli w dzielnicy nie będzie projektów do tej kwoty),
2) głosowanie w punktach do głosowania tylko osobiste,
3) zwiększenie puli na projekty małe, kosztem puli na projekty duże.

Oczywiście to tylko wersja robocza i wstępne ustalenia

Stiggy, robertd12 liked this post
arcyk no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
lublin

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules