[AL/RKS] Hekurudhat | Railways - Page 21 - SkyscraperCity
 

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Hekurudhat

Hekurudhat Railway Network.


Reply
 
Thread Tools
Old July 26th, 2010, 01:56 AM   #401
Grupi_Armiqsor
...i Maliqit...
 
Grupi_Armiqsor's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2,590
Likes (Received): 40

Berisha i ka llafe bosh 3/4 qe thot...kshuqe mos u preokuponi shume. Kjo linja hekurudhore me Prishtinen e Kosoven s'ka per tu ndertuar ndonjehere...te pakten jo per nja 10 vjet te mira.

Nese problemi eshte me portin e kontenerve ne Vlore...ky port vet s'ka shume shanse te mira per tu ndertuar ndonjehere...

Gjithsesi jane projekte shume afatgjate qe do beheshe mire te financoheshin sa me shume nga privat...e sa me pak nga shteti Shqiptar.

PS: Problemi me politikat ne Shqiperi s'eshte nese njera pale eshte "patriote" dhe tjetra jo. Problemi eshte qe qe te dyja palet jane te mbushura me onjoronta...dhe kane shume fuqi ne dore. Por njera ane ka me teper onjornta se sa tjetra...dhe rrjedhimisht mbetet pala me pak e keqe per tu zgjedhur. Eshte zgjedhja midis njerit qe ka bere 2 klasa shkolle...dhe njerit qe ka bere dy piktura. Problemi gjithnje qendron...qe kan shume fuqi ne dore.

Dhe zgjidhja per mendimin tim s'eshte njeri ose tjetri...por sa me pak fuqi ne dore te qiverise qendrore. Sa me pak te ken ne dore...aq me pak te rendesishem behen.
---------------------

Tani...kte hekurudhen ne Shqiperi...kur do ta japin per privatizim se ka ngel kot se kti ne duar te shtetit. Cfar planesh ekzistojne?

[IMG]http://i28.************/sb7m15.jpg[/IMG]

[IMG]http://i29.************/21dfq8m.jpg[/IMG]

[IMG]http://i26.************/2h3n290.jpg[/IMG]

[IMG]http://i31.************/2wg6t8x.jpg[/IMG]

[IMG]http://i32.************/4qo4ld.jpg[/IMG]

[IMG]http://i28.************/so49ih.jpg[/IMG]

[IMG]http://i28.************/spepog.jpg[/IMG]

[IMG]http://i25.************/2zqsign.jpg[/IMG]

[IMG]http://i30.************/33xklk7.jpg[/IMG]

[IMG]http://i27.************/aoopib.jpg[/IMG]

[IMG]http://i26.************/2h7f5sl.jpg[/IMG]

[IMG]http://i27.************/2vjo5uh.jpg[/IMG]
Grupi_Armiqsor no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old September 8th, 2010, 09:23 PM   #402
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Stacioni ne Prishtine dhe treni qe udheton ne relacionin Prishtine - Peje

Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old September 19th, 2010, 04:25 PM   #403
Benbe
Registered User
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 20
Likes (Received): 1

Hi,

I hope you liked our pictures!

You can find the rest of our photos taken in Albania here: Trains and people of Albania.
Benbe no está en línea   Reply With Quote
Old September 19th, 2010, 08:27 PM   #404
kodiak23
Registered User
 
kodiak23's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 529
Likes (Received): 71

http://www.benbe.hu/gallery/albania_...ora/low/55.jpg

Kjo mu duk nje lokomotiv interesante
kodiak23 no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2010, 12:37 AM   #405
soldek
Registered User
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,503
Likes (Received): 182

Quote:
Originally Posted by kodiak23 View Post
http://www.benbe.hu/gallery/albania_...ora/low/55.jpg

Kjo mu duk nje lokomotiv interesante
Klasi V200. Kane qene lokomotovat me te mira qe ka pasur ndonje here HSH. Jane prodhime gjermane. Mos njohja nga ana jone e teknikes qe e kishte me te nderlikuar se ato ceket bene qe mos ta kene shume te gjate jeten ne HSH, shto ketu edhe mirembajtjen qe e kishin me te shtrenjte. Si keto perdor sot Kosova. Pak me siper e ke foton
soldek no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2010, 06:34 AM   #406
Grupi_Armiqsor
...i Maliqit...
 
Grupi_Armiqsor's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2,590
Likes (Received): 40

They're not the same type as in Kosovo:

M61 class


V200 class
Grupi_Armiqsor no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2010, 02:23 PM   #407
soldek
Registered User
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,503
Likes (Received): 182

Po ke te drejte. Kisha gjithnje pershtypje se ishin te njejtat.
soldek no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2010, 07:10 PM   #408
redi21
Registered User
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 103
Likes (Received): 14

Quote:
Originally Posted by soldek View Post
Klasi V200. Kane qene lokomotovat me te mira qe ka pasur ndonje here HSH. Jane prodhime gjermane. Mos njohja nga ana jone e teknikes qe e kishte me te nderlikuar se ato ceket bene qe mos ta kene shume te gjate jeten ne HSH, shto ketu edhe mirembajtjen qe e kishin me te shtrenjte.
Nuk eshte problem njohje me tekniken, apo kostoje , por braktisje dhe mosinvestim . Ashtu po perfundojne dhe lokomotivat ceke, vetem 20 kane ngelur ne funksion nga 80 qe kemi ne Shqiperi. I njejti muhabet me vagonat dhe gjith infrastrukturen hekurudhore ne pergjithsi.
S'besoj se do kish qene aq i veshtire shitja jashte shtetit i te gjith materialit te tepert, per te gjetur fonde per permirsimin e situates, duke filluar nga V200, qe jane ne perdorim edhe sot ne shume vende te europes.

Problemi i hekurudhes ne Shqiperi eshte se nuk i intereson askujt ne qeveri mirfunksionimi i saj

Nje faqe shume interesante mbi hekurudhen ne shqiperi
http://www.t669.net/index.html
redi21 no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2010, 07:44 PM   #409
kodiak23
Registered User
 
kodiak23's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 529
Likes (Received): 71

Quote:
Originally Posted by redi21 View Post
Nuk eshte problem njohje me tekniken, apo kostoje , por braktisje dhe mosinvestim . Ashtu po perfundojne dhe lokomotivat ceke, vetem 20 kane ngelur ne funksion nga 80 qe kemi ne Shqiperi. I njejti muhabet me vagonat dhe gjith infrastrukturen hekurudhore ne pergjithsi.
S'besoj se do kish qene aq i veshtire shitja jashte shtetit i te gjith materialit te tepert, per te gjetur fonde per permirsimin e situates, duke filluar nga V200, qe jane ne perdorim edhe sot ne shume vende te europes.

Problemi i hekurudhes ne Shqiperi eshte se nuk i intereson askujt ne qeveri mirfunksionimi i saj

Nje faqe shume interesante mbi hekurudhen ne shqiperi
http://www.t669.net/index.html
Une nuk besoj se nuk i interson askujt qe hekurudha te mosfunksionoj por problemi qendorn tek fakti qe hekurudha nuk eshte rentabel,nuk eshte ne gjendje te vetfinancohet e leje me te investoje ne infrastrukturen e saje ndersa shteti nuk ka fonde per ta mbeshetetur ne ate menyre qe te ndryshoje gjendja e tanishme per mire.
Koha ka ardhur padyshim per te ven dore ne HSH,le te shpresojm se politika do ta kuptoj ket dhe te gjej fonde per zhvillimin e kesaj.
kodiak23 no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2010, 08:05 PM   #410
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by kodiak23 View Post
Une nuk besoj se nuk i interson askujt qe hekurudha te mosfunksionoj por problemi qendorn tek fakti qe hekurudha nuk eshte rentabel,nuk eshte ne gjendje te vetfinancohet e leje me te investoje ne infrastrukturen e saje ndersa shteti nuk ka fonde per ta mbeshetetur ne ate menyre qe te ndryshoje gjendja e tanishme per mire.
Koha ka ardhur padyshim per te ven dore ne HSH,le te shpresojm se politika do ta kuptoj ket dhe te gjej fonde per zhvillimin e kesaj.
Po rruget si vetefinancohen? Me perfitime nga ekonomia (ne forme taksash). Nese shteti percjell nje politike e balancimit te infrastruktures (qarkullimi i njerezve dhe mallrave ne rruge dhe hekurudhe) atehere vetefinancohet. Sepse ne fakt udhetimi me tren do vinte me lire ne Shqiperi.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2010, 08:41 PM   #411
redi21
Registered User
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 103
Likes (Received): 14

Quote:
Originally Posted by kodiak23 View Post
Une nuk besoj se nuk i interson askujt qe hekurudha te mosfunksionoj por problemi qendorn tek fakti qe hekurudha nuk eshte rentabel,nuk eshte ne gjendje te vetfinancohet e leje me te investoje ne infrastrukturen e saje ndersa shteti nuk ka fonde per ta mbeshetetur ne ate menyre qe te ndryshoje gjendja e tanishme per mire.
Koha ka ardhur padyshim per te ven dore ne HSH,le te shpresojm se politika do ta kuptoj ket dhe te gjej fonde per zhvillimin e kesaj.
Qe hekurudha nuk eshte fitimprurese nuk eshte aq e vertet. Nuk eshte ne Shqiperi se eshte lene ne meshir te fatit . Qe te ndrroj situata duhen investime, qe vetem shteti mund te bej sot , se ansnje privat ka leverdi te bej investime afatgjata ne shqiperi. Por politikanet tane e kane vetem mendjen se si te bejne ndonje lek per hesapin e tyre . Dhe leku s'behet duke ndertuar kompani shtetrore fitimprurese por duke i prishur ato
redi21 no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2010, 08:43 PM   #412
Grupi_Armiqsor
...i Maliqit...
 
Grupi_Armiqsor's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2,590
Likes (Received): 40

Tarzan...je shume i trrashe per me fol per gjera te tilla. Dicka qe s'ka leverdi dhe humb pare...nuk rregullohet duke harxhu akoma me teper pare nga taksat per ta mbajtur gjalle. Ajo shitet.

Ti ke te drejt per nje gje...idiotizma te tilla vetem shteti mund ti bej.

Rruget NUK vet-financohen. Jo ne Shqiperi te pakten.
Grupi_Armiqsor no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2010, 09:52 PM   #413
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Hekurudhat jane ekonomikisht te favorshme vetem ne vende me te vogla, me nje popullsi te dendur dhe nje gatishmeri kulturore per t'i perdor ato (Zvicrra, psh). Ne vende tjera, perfshire Ameriken dhe vendet tjera te industrializuara, hekurudhat gjithmone subvencionohen nga buxheti qendror/lokal dhe nuk nuk vet-finansohen.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2010, 10:34 PM   #414
soldek
Registered User
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,503
Likes (Received): 182

Quote:
Originally Posted by redi21 View Post
S'besoj se do kish qene aq i veshtire shitja jashte shtetit i te gjith materialit te tepert, per te gjetur fonde per permirsimin e situates, duke filluar nga V200, qe jane ne perdorim edhe sot ne shume vende te europes.

Problemi i hekurudhes ne Shqiperi eshte se nuk i intereson askujt ne qeveri mirfunksionimi i saj

Nje faqe shume interesante mbi hekurudhen ne shqiperi
http://www.t669.net/index.html
Pse su shiten? Ku do shiteshin, me renien e komunizmit ne europe hekurudhat ne vendet lindore pesuan goditje te rende. Keshtu me fjale cdo gje e kollajte duket dhe jepet zgjidhje per cdo gje, problemi i vertete eshte atje ne terren...

Arsyeja e nxjerrjes nga sherbimi te V200 ishte se patem mosnjohuri ti mbanim dhe ishin me te shtrenjta per mirembajtje. Ne ate kohe hekurudha pesonte shkurtime dhe hajde reduktojme kostot.
soldek no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2010, 10:50 PM   #415
soldek
Registered User
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,503
Likes (Received): 182

Sipas nje te njohuri tim i cili punon me projektet europiane per studimet e fizibilitetit ne Shqiperi vetem linja Tirane-Durres ka leverdi riberjeje, te tjerat he per he jo
soldek no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2010, 11:46 PM   #416
redi21
Registered User
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 103
Likes (Received): 14

Quote:
Originally Posted by soldek View Post
Pse su shiten? Ku do shiteshin, me renien e komunizmit ne europe hekurudhat ne vendet lindore pesuan goditje te rende. Keshtu me fjale cdo gje e kollajte duket dhe jepet zgjidhje per cdo gje, problemi i vertete eshte atje ne terren...

Arsyeja e nxjerrjes nga sherbimi te V200 ishte se patem mosnjohuri ti mbanim dhe ishin me te shtrenjta per mirembajtje. Ne ate kohe hekurudha pesonte shkurtime dhe hajde reduktojme kostot.
V200 ishin ne sherbim kryesish ne vendet perendimore dhe 5 cope te tilla nuk ishte e pamundur ti gjeje nje vend. Edhe sot kan akoma treg lokomotiva te tilla, biles edhe ato šeket gjen kujt tja shesesh. Nuk eshte aq e veshtire , mjafton te kesh nje plan konkret per te ardhmen , dhe ta vesh ne veprim. Jo hipoteza pa fund dhe asnje veprim siš ndodh ne Shqiperi. Biles edhe ato studimet evropiane kane vite qe njihen por akoma hiš.
redi21 no está en línea   Reply With Quote
Old September 21st, 2010, 01:12 AM   #417
Grupi_Armiqsor
...i Maliqit...
 
Grupi_Armiqsor's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2,590
Likes (Received): 40

Quote:
dhe nje gatishmeri kulturore per t'i perdor ato
Nuk eshte "kulture" te perdoresh tren...megjithse ne Shqiptarve mund te na duket gje e tille (por kjo tregon me teper per kutluren tone, se ate Zviceriane)

Treni eshte mjet transporti si gjith te tjeret. Ne Shqiperi ai u ndertua kryesisht per transport mineralesh. Tani qe s'ka me nevoj per nje mjet te tille...apo tani qe kerkesa eshte edhe shume me e ulet, por edhe e permbushur nga mjete te tjera (kamiona etj...ka shume pak kuptim pervec se ne raste specifike (dhe ne kto raste, do ishte me mire te jepeshe per operim privat nga ata qe e perdorin...ie minierat).

Per transport pasagjeresh...eshte kot. 2 autobuza zevendsojne nje tren. Hekurudha eshte investim kolosal, qe nese nuk perdoret me nje dendesi shume te madhe...eshte investim kot.
Grupi_Armiqsor no está en línea   Reply With Quote
Old September 21st, 2010, 01:16 AM   #418
Grupi_Armiqsor
...i Maliqit...
 
Grupi_Armiqsor's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2,590
Likes (Received): 40

Quote:
Nuk eshte aq e veshtire , mjafton te kesh nje plan konkret per te ardhmen , dhe ta vesh ne veprim. Jo hipoteza pa fund dhe asnje veprim siš ndodh ne Shqiperi. Biles edhe ato studimet evropiane kane vite qe njihen por akoma hiš.
Zotni...mund te kesh 1001 plane dhe programe dhe studime...Nese te gjitha prej tyre humbin pare...nuk duhen bere.

S'ka pse taksapaguesit shqiptar te harxhojne me qindra miliona dollare...per te patur nje "hekurudhe"...per bukuri.

Jo faleminderit.
Grupi_Armiqsor no está en línea   Reply With Quote
Old September 21st, 2010, 04:38 AM   #419
soldek
Registered User
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,503
Likes (Received): 182

Perderi sa pranojme ti perdorim hekurudhat atehere duhet te garantojme edhe sigurine e tyre. Mendoj se duhet te investohet ne binare aty ku ka nevoje qe mos dali treni nga shinat, te investohet ne sinjalistike, mbikalime dhe nenkalime makinash dhe kembesoresh. Gjithashtu edhe vagonat duhet te mirembahen me shume qe te kete nje cilesi minimale sherbimi per qytetaret tane dhe te mos turperohemi perpara te huajve.
soldek no está en línea   Reply With Quote
Old September 21st, 2010, 06:03 AM   #420
Grupi_Armiqsor
...i Maliqit...
 
Grupi_Armiqsor's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2,590
Likes (Received): 40

Quote:
Perderi sa pranojme ti perdorim
KUSH pranon ti perdori?
Grupi_Armiqsor no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 


Reply

Tags
albania, kosova, shqiperi-kosove

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 03:17 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions Inc.
vBulletin Security provided by vBSecurity v2.2.2 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us