Магазини и търговски центрове / Shops and Commercial centers - Page 16 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > North-East | Североизточен регион > Varna

Varna Варненско строителство, развитие и общи дискусии:

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old September 22nd, 2019, 11:23 AM   #301
`yperano
Registered User

Likes (Received): 24

Аз лично хич не съм изненадан от развитието на Варна и страната.

Абсурдно е да разчитаме, че хора на заплата 3000-5000лв "избрани" с бюлетинки ще са стожерите на обществените нагласи и защитниците на държавността.

Естествено, че ще се огънат пред хора с по 50-100 милиона !

Всичко, винаги и навсякъде, се е управлявало от хора с пари и конкретни интереси.

Големият проблем е капацитета им.

Това все пак са първата вълна строители на Капитализма.

Те с тези 50-100 милиона друго освен дискотеки, ресторанти, лафки, европроекти, паркинги не им стига акъла да правят.

Все от сферата на услугите, далаверките и схемите.

Затова ще идват турска фирма за електрическо оборудване, немска фирма за климатични системи, австрийска фирма за машинни части, турска фирма за медни проводници, шведско-швейцарска фирма за индустриална автоматизация и т.н.

the gryphon liked this post
`yperano no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 22nd, 2019, 03:45 PM   #302
Capt.Vimes
Диване!

Capt.Vimes's Avatar

Likes (Received): 19012

Quote:
Originally Posted by p0ck0 View Post
Нека те питам нещо.
Ако в един щастлив ден всички баничарници започнат да предлагат само и единствено талончета за търкане, цигари и алкохол, какво ще си купуват децата ти и какви ще станат?
Ще си купуват понички и ще станат цигулари.

Quote:

Това е насилствено отнемане на избор. Проведе ли се някакво обществено обсъждане как да се "социализира" държавна(обществена) зона??? Защо се реши там да има точно заведения, а не нещо друго например? Какво стана със зоната "за отдих"? Какво стана със скейт парка? Какво стана с другите спортни площадки? Какво стана изобщо с "отварянето" към града? Какво стана с "перлата на черноморието" и "морската столица"? Какво стана с "туристически град"? Къде другаде го има това грозно и отвратително безумие, от круизен кораб да слезеш направо пред кръчма???

На хора, които мислят само с корема си и с гъза си, трябва да им се забрани да гласуват. Такива хора не мислят нито за децата си, нито за обществото, нито за бъдещето. И когато казваш "Майната ви", не го казваш на мен, а на семейството си, на децата си и на децата на твоите деца!
Ах, леле, колко били лоши хората, които излизат да вечерят с приятели и да се позабавляват слушайки упадъчна музика!

Няма спор, че пристанището трябва час по-скоро изместено, като заедно с това се проведе обществено обсъждане и международен конкурс за зоната.
Old September 22nd, 2019, 08:36 PM   #303
SevenSlavicTribes
Registered User

SevenSlavicTribes's Avatar

Likes (Received): 47680

Сори, обаче като дойде пакъ круизъръ на туриститѣ ще имъ бѫде много по-приятно и интересно да се разходятъ по кѣя и да пиятъ по едно кафе или биричка въ заведенията отколкото да гледатъ едни рѫждѣсали контейнери задъ телена ограда. Отдѣлно, че така и държавата ще спечели. Всѣ се оплакваме, че туриститѣ нищо не харчатъ у насъ.

SevenSlavicTribes está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 22nd, 2019, 10:04 PM   #304
p0ck0
Registered User

p0ck0's Avatar

Likes (Received): 32922

Никой не говори за контейнерите. Те трябваше да изчезнат даже още по-рано.
Желаещите да се включат в дарителския списък, могат да се запознаят с инициативата в тази тема: "Mорско око" - Форумен дрон за Варна
3. Отчет за събраните и изразходвани средства, може да намерите ТУК
p0ck0 no está en línea   Reply With Quote
Old September 23rd, 2019, 01:21 AM   #305
vass
Registered User

vass's Avatar

Likes (Received): 17257

Quote:
Originally Posted by p0ck0 View Post
Това е насилствено отнемане на избор. Проведе ли се някакво обществено обсъждане как да се "социализира" държавна(обществена) зона??? Защо се реши там да има точно заведения, а не нещо друго например? Какво стана със зоната "за отдих"? Какво стана със скейт парка? Какво стана с другите спортни площадки? Какво стана изобщо с "отварянето" към града? Какво стана с "перлата на черноморието" и "морската столица"? Какво стана с "туристически град"? Къде другаде го има това грозно и отвратително безумие, от круизен кораб да слезеш направо пред кръчма???
Аз съм против да се питат хората за подобни неща. За разлика от повечето хора, които като чуят "обществено допитване" си въобразяват, че някой ще зачете техния глас, аз си представям, че невежото мнозинство ще надделее. За такива важни обекти трябва да участват специалисти- архитекти, урбанисти, представители на туристическия бранш итн. Защото тези хора могат да преценят в дълбочина процесите. Мнозинството от гражданите са първосигнални- не мислят в перспектива мястото да е оживено целодневно или да носи печалба или да е привлекателно от туристическа гледна точка или каквато и да е завършена концепция.

Ако на пристанището имаше само пейки и алея за разходки какво? Това щеше да е едно скучно място. Ако беше зелена площ- нямаше да е на нивото на морската и пак нямаше да е кой знае какво. Сега е притегателно, защото заведенията привличат хората (определението кръчма за тези заведения не го разбирам). Винаги може да се правят промени в мястото- да се добавя растителност, да се премахнат някои заведения, да се премахне паркингът, но поне на мен ми се стори, че има хубав баланс на мястото. Единствено морска гара се губи като акцент, но не е проблем да се изчисти от рекламите и да се приведе в по-добър вид.
vass está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 26th, 2019, 12:04 AM   #306
p0ck0
Registered User

p0ck0's Avatar

Likes (Received): 32922

Поредния, който си мисли, че нещо трябва да "носи печалба" за да е полезно за обществото...Жалко, тъжно и грозно поколение расте. А още по-тъжното е, че всяко следващо поколение е по-зле от предишното.

Всъщност инвестицията в заведения, били те кръчми, барове, луксозни ресторанти или дюнерджийници е краткосрочна инвестиция с една единствена цел - не популяризиране на града, не придаване на по-привлекателен облик, не подобряване на градската среда, а само и единствено максимално бърза и голяма печалба.

За разлика от това, инвестицията в паркови зони, спортни площадки, цветни алеи, фонтани, паметници и туристически атракции не носи парична печалба. Това е най-вече дългосрочна инвестиция с бавна възвръщаемост. Инвестиция в здраве, инвестиция във възпитание, инвестиция в подобряване на качеството на въздуха, инвестиция в морал и ценностна система, слагаща природата и нейното опазване на първо място. Това хора с 2-цифрено IQ никога няма да го разберат, дори и да им построят 5 ресторанта с по 3 звезди Michelin. Докато парите и тяхното харчене за ядене и пиене се слагат на най-високо моясто в ценностната система, този град ще затъва все повече и повече.

Замислете се защо постянно се дават за пример като красиви държави Швейцария, Австрия, Сейшелите, Тайланд, Хърватия и т.н. В колко от тези държави има подобен култ към запълване на всяко свободно място със заведения и паркинги? Ето това е разликата между хората, които ядат за да живеят и тези, които живеят за да ядат! Който разбрал - разбрал.
Желаещите да се включат в дарителския списък, могат да се запознаят с инициативата в тази тема: "Mорско око" - Форумен дрон за Варна
3. Отчет за събраните и изразходвани средства, може да намерите ТУК

NNNLLL, TOSHIRO liked this post
p0ck0 no está en línea   Reply With Quote
Old September 26th, 2019, 03:55 AM   #307
vass
Registered User

vass's Avatar

Likes (Received): 17257

Първо, НИКЪДЕ не съм казвал, че "нещо" трябва да носи печалба, още по-малко споменавам този обект. Написал съм съвсем други неща. Те са свързани с евентуална концепция на мястото- каква да бъде тя е въпрос на анализ.

Второ, намесването на поколения е без връзка с темата. Тотално против съм някое поколение да бъде превръщано в изтривалка за проблемите на когото и да е. Най-малкото всяко поколение е възпитано от предишното, нали? И ако трябва да посочваме лоши примери, сегашното поколение ли създаде и се забавляваше по най-просташки начин в най-пропадналите кръчми с мирис на гранясало олио? Сегашното поколение ли седи по селата в кръчмите от 7 сутринта и пие като за последно? Айде моля... Сегашното поколение в голяма степен има стил, все по-рядко се напива, все повече се пие вино например, което за мен е показател за някакъв прогрес.

Трето-в цял свят храната се свързва с някакво преживяване с положителен характер. Около масата се събират семейства, завързват се познанства, сключват се сделки. Храната е важна и има силна социална функция. Някои държави и градове са известни със заведенията си, например кафетата на Париж, бирариите в Германия и Чехия, пъбовете на Острова, дискотеките на Ибиса. Като дойде турист и види заведения това веднага предизвиква положителни емоции- вижда, че мястото е курортно, че хора се забавляват, че има живот. Това с особена сила важи при посещение на ново място- видът на бетонен паркинг или пристанище е потискащо, докато заведенията веднага се асоциират с почивка и весели емоции. В този смисъл присъствието на заведения там с нищо не смъква имиджа на града, а точно обратното- представя го като туристическо място.

Четвърто- инвестицията в паркови зони, цветни алеи, фонтани, НОСИ парична печалба, бавно и косвено разбира се. И следва въпросът- защо ще се инвестира в подобни зони, при положение, че такива зони вече има- Морска градина? Впрочем цветните алеи и декоративно озеленяване имат малко общо с екологията- дори напротив. Поддържането на изрядна градина е доста изкуствено и антиприродно- торове, пръскане, несвойствени за района видове и други. В този смисъл аз съм поддръжник да се започне някакво "диво" озеленяване и във Варна, подобни тенденции има в най-развитите градове.

Относно спортните площадки. С какво една спортна площадка би спечелила ако се намира на единственото подобно място в града? По-добре ще се тренира на нея ли? Какъв е смисълът на морска гара да има потни трениращи хора? Какво пречи площадки за спорт да се изграждат на други места? Такива площадки могат да се изграждат и на непривлекателни места, а не пристанището да става място, което 95% от жителите на града няма да посещават.

И последно, което мен доста ме изненада е намесването на някакъв морал. Съжалявам, ама това за мен е прекалено. Дори в консервативна викторианска Англия не е било аморално да седне човек на заведение... Напоследък се чудя какви неща чета, все едно някои хора искат да живеят в Средновековието- никакви заведения, никакви забавления, който се радва на живота да го прогоним? Или ако има заведения нека не са на централни локации, все едно са нещо срамно и лошо, което трябва да скрием.

Last edited by vass; September 26th, 2019 at 04:07 AM.
vass está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 26th, 2019, 09:12 AM   #308
Sm1rfa
варненец

Sm1rfa's Avatar

Likes (Received): 2521

Аз също не мисля, че спортна площадка ще е удачна там. Ще може да се ползва само няколко месеца, а и далеч от всичко т.е. пак ще трябват паркинги за автомобилите на спортуващите. Иначе не съм много съгласен с горното, че имало достатъчно паркове - няма. Обаче няма в кварталите, да слизам с бебе в количка обаче до морска гара не ми е удобен вариант, няма много удобен ГТ (трябва до ЖП гарата) и пак зимата ще е ужас - вятър, вода и т.н. Заведенията там са удачни, а спортни площадки и паркове в ж.к.-тата.
Търси се: Стара жена, ограбена и изхвърлена от дома ѝ. Съсухрена, силно прегърбена и с трескаво горящи очи. Не помни коя е, но често плаче и вика децата си. Винаги носи дрипаво зелено палто и избеляла червена забрадка. На един от пръстите ѝ има златна халка с гравирано "Свобода или смърт". Името ѝ е България.

cityliebhaber, vass liked this post
Sm1rfa no está en línea   Reply With Quote
Old September 26th, 2019, 10:14 AM   #309
rbop
Registered User

Likes (Received): 12108

Районът от морска гара до паркинга трябва да е свободно просторно място за разходка с озеленяване, във Варна подобни открити пространства край морето липсват.
Мястото на Мераки, Сенсо, Стария чинар и други нови заведения за хранене е на новоосвободеното пространство до Хепи, там и гледката към входа на пристанището е по-добра и по-интересна.
Така ще се постигне балансиран вариант и за разхождащите се и за ресторантьорите.
Old September 26th, 2019, 10:19 AM   #310
Capt.Vimes
Диване!

Capt.Vimes's Avatar

Проблемът не е толкова в пристанищната зона,която тепърва предстои да се развива, а в пълната с автомобили Алея Първа.

idaneg, Infam0uS, Sm1rfa, kc_3011 liked this post
Capt.Vimes está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 26th, 2019, 10:46 AM   #311
bdimitrov
Registered User

Likes (Received): 482

Според мен с отварянето на заведенията покрай Морска гара, "лудницата" в другата част към Буните като че ли леко намалява.

Относно за или против заведенията в района на Морска гара, споделям мнението на rbop, че може да се постигне някакъв баланс.

the gryphon, rbop liked this post
bdimitrov no está en línea   Reply With Quote
Old September 26th, 2019, 11:44 AM   #312
b0b0
Registered User

Likes (Received): 2867

Пък според мен на място като пристанището е нужна някаква морска атракция. Каква точно - знайковците ще кажат, сигурно има и други пристанищни зони по света.
b0b0 no está en línea   Reply With Quote
Old September 26th, 2019, 04:44 PM   #313
fransiz
Registered User

Likes (Received): 403

Всъщност района на морска гара е редно в частта си до Хепи да е само тип площад с централна растителност, а към Жп гара да е паркинг.
Така ще се най-добре за разходка, гледка и хапване. А не заведения насред паркинг.

Да не говорим, че по света до жп гарите е пълно с високи офис сгради.
fransiz no está en línea   Reply With Quote
Old September 26th, 2019, 05:02 PM   #314
mopper
Registered User

Likes (Received): 6018

Портних от днес:

Quote:
Зоната около пристанище Варна в момента е временно решение и няма нищо общо с генералното развитие на тази зона. Развитието ще стане с международен конкурс, като задължително ще има нов пасажерски терминал, пристанище с граждански функции и нов експо център, посочи кандидатът за нов кметски мандат.

Infam0uS, burgas 25 liked this post
mopper está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 26th, 2019, 05:13 PM   #315
the gryphon
Registered User

the gryphon's Avatar

Likes (Received): 2926

А Маджо знае ли за тоя план...

rbop, p0ck0 liked this post
the gryphon está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 26th, 2019, 09:27 PM   #316
Capt.Vimes
Диване!

Capt.Vimes's Avatar

Знам.
Old October 8th, 2019, 04:57 PM   #317
SevenSlavicTribes
Registered User

SevenSlavicTribes's Avatar

Likes (Received): 47680

Варненска вѣрига отъ магазини за мебѣли (къмъ Интерсервизъ Узунови)

https://www.ralica.bg/

3 x София
2 x Варна
Бургасъ
Велико Търново
Хасково

Sm1rfa, Infam0uS, p0ck0 liked this post

Last edited by SevenSlavicTribes; October 8th, 2019 at 05:05 PM.
SevenSlavicTribes está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 29th, 2019, 12:58 PM   #318
cityliebhaber
Registered User

cityliebhaber's Avatar

Likes (Received): 402

Искам да споделя впечатленията си от Испания по повод дискусията за/против заведенията. Скоро бях в Малага и там на цялата пристанищна зона има подобно на нашето пристанище, зона с магазини и много заведения едно до друго (Muelle Uno). Разбира се насред бетона са посадили и много палми. На частта към булеварда има и площад и музей. Интересното е че в/у покрива на заведенията са направили също тераси и зелени площи, фитнес на открито. Но напомня на нашата зона доста (с изключение на площада, ако трябва да го имаме трябва да е на мястото на Клуба на Докера и с връзка към булеварда отгоре). Мой приятел е бил и в Барселона и каза, че там също имат подобна зона. Значи все пак и на запад е популярен модел. Разбира се те балансират по-добре. На мен ми беше приятно да се разходя там и да седна на заведение.

Отделно от това, някой има ли представа какво става с Мол Варна? Голяма част от магазините на 2 етаж са затворили, Макдоналдс също?

SAbuilder liked this post
cityliebhaber no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2019, 02:02 PM   #319
Big_O1213
Registered User

Likes (Received): 422

Предполагам, че Мол Варна ще престане да е мол и ще се превърне в офис сграда.

cityliebhaber, VACHO liked this post
Big_O1213 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules