[Polska] PKP Intercity - Page 3055 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura kolejowa

Infrastruktura kolejowa Koleje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 21st, 2019, 12:00 AM   #61081
kbieniu7
Registered User

kbieniu7's Avatar

Likes (Received): 693

Quote:
Originally Posted by Kpc21 View Post
Technicznie może (z miejscówką pod warunkiem, że będzie zasięg sieci komórkowej), natomiast nie jestem pewien, jak to wygląda według regulaminu.
(...)
Quote:
Originally Posted by maluszek80 View Post
Da się. Miałem taki przypadek, że przez opóźnienie Sobieskiego uciekło mi z Krakowa pendo do Warszawy. Kierpoć z Sobieskiego wystawił mi miejścówkę (bezpłatną) na następne pendo.
Quote:
Originally Posted by Lukasz2891 View Post
Terminal konduktora nie wie raczej, w jakim pociągu jedzie, wiec wystawi, co się chce. Ogólnie to kwestia tego, czy nie wypisują opłat dodatkowych, ale na pewno nie w przypadku opóźnienia czy przedłużenia podróży.
Dzięki za odpowiedzi! Właśnie najbardziej nurtowało mnie co, jeśli po utracie skomunikowania, musiałbym np. jechać pendolino. Albo pociągiem innego przewoźnika.
kbieniu7 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 21st, 2019, 12:41 PM   #61082
kamil_krk
Registered User

kamil_krk's Avatar

Likes (Received): 3012

Quote:
Technicznie może (z miejscówką pod warunkiem, że będzie zasięg sieci komórkowej), natomiast nie jestem pewien, jak to wygląda według regulaminu.

Ale myślę, że jest to możliwe.

Tylko... w razie opóźnienia i utraty skomunikowania nie musisz kupować biletu na następny pociąg, po prostu jedziesz następnym (najlepiej mieć jakieś potwierdzenie opóźnienia i utraty skomunikowania i potwierdzenie z kasy, czym masz jechać, ale jeśli nie masz możliwości udania się do kasy – ja bym po prostu wsiadł do następnego, i tyle). Nie mam pewności, jak to wygląda z Pendolino – sam w takiej sytuacji dopytałbym konduktora i faktycznie poprosiłbym go o tę miejscówkę.

Ja raz byłem w innej sytuacji – bilet miałem kupiony tylko do stacji przesiadki, bo kupowałem go w biletomacie w Gdańsku (do kas były długie kolejki), i z jakichś powodów biletomat nie chciał mi wyszukać połączenia z przesiadką takiego, jakim chciałem jechać.

Poprosiłem w pociągu o dopłatę do biletu na dalszy odcinek (po co kupować całkowicie nowy bilet, jak można zrobić dopłatę?) – konduktor zasugerował, że nie będzie mi jej sprzedawał, tylko zrobi adnotację "dalej" z uwagi na to, że być może zmienię decyzję i będę wolał przesiąść się na inny pociąg. Zgodziłem się na to, a ostatecznie tę dopłatę zrobiłem w kasie na stacji przesiadki (pociąg był opóźniony, i tak nie miałem co na tej stacji robić). Ale gdybym się uparł, to myślę, że bez problemu bym tę dopłatę kupił i u konduktora, co w sumie byłoby też rozsądniejsze z uwagi na miejscówkę.
I jeszcze ciekawostka Sprawdzę to na 100% wieczór, ale jestem prawie pewien, że ostatnio dostałem od konduktora pociągu miejscówkę na tenże pociąg (opóźniony) odjeżdżający rozkładowo ze stacji ok. 15 minut... przed godziną fizycznego wystawienia miejscówki. Jeżeli zagmatwałem to ujmę to inaczej: jadę np: opóźnionym 2 godziny od samego startu pociągiem IC Gdynia - Bydgoszcz, przy czym wsiadłem w Gdyni posiadając bilet na odcinek Gdynia-Gdańsk. Idę do kierpocia kupić bilet na odcinek Gdańsk-Bydgoszcz, ale... ruszamy z Gdyni faktycznie o godzinie 12:00, natomiast odjazd z Gdańska był o 10:30. No i kierpoć o 12:01 wydaje mi bilet na pociąg odjeżdżający półtorej godziny wcześniej. W kasie ponoć się tego nie da zrobić.

Quote:
Originally Posted by Margecany View Post
Przy opoźnieniu pociągu pasażer jest "świętą krową" i może niemal wszystko, jedyne czego nie może zrobić to wsiąść do EIP bez miejscówki.
Żeby tą świadomość mieli również wszyscy konduktorzy i kasjerzy/kasjerki...

Kpc21 liked this post
kamil_krk no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2019, 12:53 PM   #61083
sk.prokopczuk
Registered User

Likes (Received): 223

Quote:
Originally Posted by kamil_krk View Post
I jeszcze ciekawostka Sprawdzę to na 100% wieczór, ale jestem prawie pewien, że ostatnio dostałem od konduktora pociągu miejscówkę na tenże pociąg (opóźniony) odjeżdżający rozkładowo ze stacji ok. 15 minut... przed godziną fizycznego wystawienia miejscówki. Jeżeli zagmatwałem to ujmę to inaczej: jadę np: opóźnionym 2 godziny od samego startu pociągiem IC Gdynia - Bydgoszcz, przy czym wsiadłem w Gdyni posiadając bilet na odcinek Gdynia-Gdańsk. Idę do kierpocia kupić bilet na odcinek Gdańsk-Bydgoszcz, ale... ruszamy z Gdyni faktycznie o godzinie 12:00, natomiast odjazd z Gdańska był o 10:30. No i kierpoć o 12:01 wydaje mi bilet na pociąg odjeżdżający półtorej godziny wcześniej. W kasie ponoć się tego nie da zrobić.

Żeby tą świadomość mieli również wszyscy konduktorzy i kasjerzy/kasjerki...
Przecież gdyby nie dało się wystawić miejscówki / sprzedać biletu z terminalu konduktora po godzinie odjazdu pociągu to żaden konduktor/kierownik nie sprzedałby biletu dla stacji gdzie nie ma kasy biletowej - bo przecież bilet wystawia się fizycznie już po odjechaniu pociągu

A że się nie da w kasie zmienić daty to jest inna sprawa. Dla przykładu - nie da się kupić biletu sieciowego kwartalnego później niż 30 września - bo kasa nie może wystawić biletu kwartalnego ważnego np. od 15 października do 31 grudnia - a daty cofnąć się również nie da
sk.prokopczuk no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 21st, 2019, 02:14 PM   #61084
kamil_krk
Registered User

kamil_krk's Avatar

Likes (Received): 3012

No racja Ale kiedyś była awantura, że jeżeli przyjdę 30 minut wcześniej do kasy z zamiarem kupna biletu z rezerwacją na pociąg opóźniony dajmy to godzinę to "nie da się" O systemie e-IC nie wspominam nawet.
kamil_krk no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2019, 09:41 PM   #61085
Kpc21
Registered User

Likes (Received): 10685

Quote:
Originally Posted by sk.prokopczuk View Post
A że się nie da w kasie zmienić daty to jest inna sprawa. Dla przykładu - nie da się kupić biletu sieciowego kwartalnego później niż 30 września - bo kasa nie może wystawić biletu kwartalnego ważnego np. od 15 października do 31 grudnia - a daty cofnąć się również nie da
To czemu nie wystawi go na okres od 15 października do 15 lutego?

Kolejowy bilet okresowy kupowałem w życiu raz, ale z tego co pamiętam, nie był on na konkretny miesiąc, tylko właśnie od ... do ... .

Quote:
Originally Posted by kamil_krk View Post
O systemie e-IC nie wspominam nawet.
Z e-IC to raczej chodzi o to, że mógłbyś sobie jechać pociągiem i kupić bilet np. tuż przed kontrolą twierdząc, że dopiero co wsiadłeś.

Może to trochę naciągane, bo zakup biletu w e-IC trwa dłuższą chwilę i kupowanie biletu dopiero w momencie zorientowania się o kontroli byłoby i tak bardzo ryzykowne, ale już np. w SkyCashu to jest moment.

Quote:
Ale ten bilet u konduktora technicznie (wg opisów na nim) ważny jest od godziny wystawienia, a nie od godziny odjazdu pociągu. Choć oczywiście nikt ci nie da mandatu za to, że jechałeś bez biletu do momentu jego wystawienia. A miejscówka to technicznie rzecz od biletu niezależna – może kasa byłaby w takim przypadku wystawić z osobna bilet (ważny nie od godziny odjazdu pociągu, tylko od godziny wystawienia biletu) i osobno miejscówkę?
Old October 21st, 2019, 09:50 PM   #61086
Dozorczyni
Registered User

Likes (Received): 27

Nie może być bilet kwartalny wystawiony np. od 15.10 do 13.01 roku następnego, ponieważ każdego roku ustalane są ceny tzw. ulgowej usługi transportowej na dany rok. W każdym roku jest inny koszt zakupu takiego biletu.
Dozorczyni no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2019, 10:07 PM   #61087
Kpc21
Registered User

Rozumiem, że chodzi o ulgę handlową – pracowniczą. Ale są jeszcze tacy, którzy kupują bilety normalne... No bo ulg ustawowych akurat na kwartalne chyba nie ma.

Ale... dlaczego nie można po prostu zastosować wtedy ceny/wysokości ulgi z momentu zakupu biletu?

Czy też innego podejścia, które jest stosowane w sytuacji, gdy zmienia się cennik, a ktoś kupuje bilet okresowy zawierający w sobie okresy i przed zmianą, i po niej?

Np. w komunikacji miejskiej w Łodzi przy zmianach cennika obowiązuje właśnie taka zasada – w przypadku biletów okresowych, bez względu na okres, na jaki dany bilet się kupuje, obowiązuje cena z dnia zakupu biletu. Natomiast w przypadku biletów jednorazowych liczy się data przejazdu.
Old October 21st, 2019, 10:18 PM   #61088
Lider16
Registered User

Likes (Received): 86

Z jakiego powodu IC Sukiennice zmienił trasę i objeżdża Łódź przez dw. Kaliski?
Lider16 no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2019, 10:27 PM   #61089
Kpc21
Registered User

Dlatego, że szlak pomiędzy Widzewem a Zgierzem jest nieprzejezdny z powodu budowy przejścia podziemnego na Stokach?

Razio1 liked this post
Kpc21 está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 22nd, 2019, 05:52 PM   #61090
DarekP
Registered User

DarekP's Avatar

Likes (Received): 3403

Czy bezprzedziałowe wagony 111A-20, zmodernizowane ostatnio w Pesie, mają jakieś stałe obiegi?
DarekP no está en línea   Reply With Quote
Old October 22nd, 2019, 06:58 PM   #61091
Lucior
PL-PLKW

Lucior's Avatar

Likes (Received): 3867

Dziś smażą do Jeleniej Góry na Barnimie.
Lucior no está en línea   Reply With Quote
Old October 22nd, 2019, 08:32 PM   #61092
MarianPa
Registered User

MarianPa's Avatar

Likes (Received): 86

W piątek taki wagon trafił się w EIC Lajkonik.
MarianPa no está en línea   Reply With Quote
Old October 22nd, 2019, 09:05 PM   #61093
pawel111
Registered User

Likes (Received): 161

Quote:
Originally Posted by Lucior View Post
Dziś smażą do Jeleniej Góry na Barnimie.
Fajnie, jakby stale jeździł przynajmniej jeden taki na którymś IC do Jeleniej (Barnim, Chełmoński) .
pawel111 no está en línea   Reply With Quote
Old October 22nd, 2019, 10:02 PM   #61094
stoker
Registered User

stoker's Avatar

Likes (Received): 544

W piątek jako wzmocnienie na Chrobrym (wagony nr 18 i 19) też kursował jeden 111A-20 (wrocławski) oraz jeden 174A (szczeciński).
stoker no está en línea   Reply With Quote
Old October 22nd, 2019, 10:38 PM   #61095
Razio1
Registered User

Razio1's Avatar

Likes (Received): 575

Teraz pytanie, czy warto utrzymywać EIC jako kategorię "premium" przy takim taborze? Nie lepiej by było wprowadzić je z taryfą IC i traktować jako IC Sprintery jako najszybsze połączenia po zmodernizowanych trasach (+ żyłowanie czasu przejazdu)? Np. Przemyśl - Wrocław tylko z kilkoma postojami (np. Rzeszów, Dębica, Tarnów, Kraków, Częstochowa, Opole), czy Gdynia - Wrocław (Trójmiasto, Tczew, Bydgoszcz, Poznań, Leszno)?
Kiedy się podróżuje przez Polskę koleją, warto mieć z tyłu głowy, że coś może pójść nie tak. Nie można lekkomyślnie założyć, że wszystko przebiegnie zgodnie z planem. Trzeba być czujnym, przezornym, przewidującym. Najlepiej mieć zapas wody, jedzenia, czasu, naładowany telefon i dużo cierpliwości. - WP Magazyn
Razio1 no está en línea   Reply With Quote
Old October 22nd, 2019, 10:53 PM   #61096
Brutus46
Registered User

Likes (Received): 1062

Pytanie, jak dużo osób zauważy że jadą zmodernizowanym gratem, a nie nowym wagonem?

Podejrzewam, że poza mikolami "normalnych" pasażerów bardziej zaciekawi ładny design, ładowarki indukcyjne, szmery-bajery i ogólna świeżość wagonu niż głośniejsze wózki (zwłaszcza że z tym nie ma jakiejś tragedii) czy hałas hamulców raz na jakiś czas. Poza tym często szum wagonu jest pryszczem w porównaniu np. z harmiderem w pełnym wagonie bezprzedziałowym.

Moim zdaniem komfort to jest kwestia względna. Dla kogoś wyznacznikiem będzie ładowarka indukcyjna i wi-fi, dla kogoś innego wygodne fotele, dla jeszcze kogoś względna cisza. Np. dla mnie nawet pociągi TLK nieraz biją na głowę EIP, bo dla mnie takim komfortem są wagony przedziałowe. Pendolino tego nie oferuje, dlatego, gdyby uwzględniać wyłącznie komfort podróży (chwilowo nie zwracam uwagi na czas przejazdu czy dostępność) to byłbym skłonny więcej zapłacić za podróż w 174A niż w ED250. Bo akurat dla mnie podróż w przedziale jest ważniejsza niż te parę decybeli.

Last edited by Brutus46; October 22nd, 2019 at 11:06 PM.
Brutus46 no está en línea   Reply With Quote
Old October 22nd, 2019, 10:58 PM   #61097
Lukasz2891
Registered User

Likes (Received): 36

[Polska] PKP Intercity

Czy ktoś wie, dlaczego Banach czeka zawsze w Radomiu (albo i w Skarżysku) na Morcinka (jak dziś), nawet jak ten drugi jest opóźniony 40 minut i Banach przez to łapie 25, po czym jadą w odstępie 5 minut do samej W-wy?
Lukasz2891 no está en línea   Reply With Quote
Old October 22nd, 2019, 11:59 PM   #61098
Kpc21
Registered User

Quote:
Originally Posted by Razio1 View Post
Teraz pytanie, czy warto utrzymywać EIC jako kategorię "premium" przy takim taborze? Nie lepiej by było wprowadzić je z taryfą IC i traktować jako IC Sprintery jako najszybsze połączenia po zmodernizowanych trasach (+ żyłowanie czasu przejazdu)? Np. Przemyśl - Wrocław tylko z kilkoma postojami (np. Rzeszów, Dębica, Tarnów, Kraków, Częstochowa, Opole), czy Gdynia - Wrocław (Trójmiasto, Tczew, Bydgoszcz, Poznań, Leszno)?
Ona jest "premium" nie ze względu na tabor, tylko ze względu na sposób finansowania.

Więc cen się nie obniży i do IC tych pociągów nie przeniesie. Ale co można zrobić, to kierować na nie najlepszy, a nie najgorszy tabor...
Old October 23rd, 2019, 12:09 AM   #61099
lmateusz
Registered User

Likes (Received): 3684

Quote:
Originally Posted by Razio1 View Post
Powinno to wyglądać mniej więcej tak jak piszesz. Ale tak nie będzie, dopóki hmm... PIC nie zostanie sprywatyzowany, a marszałkowie drastycznie nie poprawią oferty regioekspresów?

Na trasie wspomnianej przez cb, np regioekspresy z Rzeszowa do Krakowa zwyczajnie wymusiłby na PICu wycięcie postojów, bo po prostu PIC by musiał mieć bardzo dobry czas przejazdu żeby być konkurencyjny. Nie wiem z czego to wynika taki całkowity brak ciśnienia na tą kategorię pociągów, na kategorię pociągów, która w ogromnej ilości miejsc w europie sprzedaje się fantastycznie i często wymaga zastosowania najpojemniejszego taboru. Wydaje mi się, że oprócz niewiedzy marszałków, jest jakieś ciśnienie związkowo-polityczno-kolejowe, żeby to jednak PIC miał wszystkie połączenia międzywojewódzkie...

Wystarczy tylko przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Pierwsze z brzegu miasto - Frankfurt nad Odrą - tylko między Frankfurtem, a Berlinem jest więcej połączeń RE, niż w całej Polsce.

5etho liked this post
lmateusz no está en línea   Reply With Quote
Old October 23rd, 2019, 09:45 AM   #61100
DarekP
Registered User

DarekP's Avatar

Likes (Received): 3403

Quote:
Ona jest "premium" nie ze względu na tabor, tylko ze względu na sposób finansowania.

Więc cen się nie obniży i do IC tych pociągów nie przeniesie. Ale co można zrobić, to kierować na nie najlepszy, a nie najgorszy tabor...
To jeszcze określ warunki, co według Ciebie znaczy najlepszy tabor.
Bo według Intercity najlepsze wagony, według tego, z czego zestawia się składy EIC to 140A-10, 111Arow, 144A, Z2A, 139A, 136A itd. Czyli bajery oraz pojemność są ważniejsze niż konstrukcja i wózki.
DarekP no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
intercity, kolej, przewoźnik kolejowy

Thread Tools

Posting Rules