[AL/RKS] Hekurudhat | Railways - Page 24 - SkyscraperCity
 

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Hekurudhat

Hekurudhat Railway Network.


Reply
 
Thread Tools
Old June 15th, 2011, 06:48 PM   #461
StevenNL
Registered User
 
StevenNL's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: International
Posts: 3,105
Likes (Received): 688

Quote:
Originally Posted by RolexAL View Post
BB: Shqipėria, nevojė urgjente pėr reforma hekurudhore.

http://www.balkanweb.com/kryesore/1/...ore-64094.html


Ne fillim duhet te reformojme trurin e njerezne ne Shqiperi.
StevenNL no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old June 16th, 2011, 01:47 AM   #462
AlbanPOLIMI
Registered User
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,751
Likes (Received): 3347

Quote:
Originally Posted by UserFree View Post
Flm. per video Buddy edhe Rolex, shume mire, trenat e Kosoves jane te vogel, por kushtet nuk duken te keqija, gjithashtu edhe stacioni ne Fushe Kosove duket mire. Por, nje gje qe spo mundem ta kutpoj eshte keto ndertimet afer hekurudhav, kush do te jete i trente te blej nje banese aty??
Trenat e Kosoves i ka ndertuar TITO vlla, me linja kombetare e nderkombetare!! Dhe maqedonia herren e fundit qe me ra rasti te shoh stacionin e Shkupit, ca trena cuf-cuf kishte qe ja kishte falur Bullgaria kur rinovoi sistemin hekurudhor, po ai cuf-cufi ben c'ben nisej nga Bullgaria e kalonte ne Selanik-Shkup e arrinte deri ne Beograd!!
Komandanti jon i kishte vene telat me gjemba kufijve, ne kto 20 vjet pjesa me e veshtire ka qene te riabilitoje zonat kufitare qe ishin te lena pa rruge e pa asnje lloje infrastrukture.......fundja kush do kalonte...

Pastaj, ku na ka ndihmuar ndonjehere historia.....Shqiperia ne hartat otomane kaloi nga Qendra e Perandorise qe do aneksonte gjithe perendimin, ne periferine me te humbur ku gjysma ishte shkembore, autonome, e mezi kalonte dhe mushka!!
Dy ura te qelbura guri na kan lene trashegimi. Austro-Hungaria zere se nuk ishte, Mbretit i cuam xhandaret per ta vrare, Italia beri-c'beri aq sa mundi e Gjermanet dogjen gjysmat e atyre qe bene Italianet.......e qe ktu nga shiu ne bresher!!
Komandanti ndertoi linjat qe lidhnin zonat minerare me portet dhe e fjeti mendjen, njerezit dilnin qe ne mengjes ne krye te rruges mos gjenin ndonje maune qe conte zhavorr t'i merrte e ti conte deri diku.

Gjithsesi nuk jam ekspert planifikimi financiar, por duke pare vende me transport shume te zhvilluar, linja ajrore & tragete nacionale....autostrada fantastike qe te bejne te perdoresh makinen apo autobuset e mos ta ndjesh fare rrugen......e prap kane trenin menyren e preferuar te udhetimit qe sjell mln€ fitime ne vit!!!

Ne kete kontest......mendoj se kompanite duhet te ēahen si ujqerit per te marre ne koncesion hekurudhat shqiptare per nje 25-vjecar te mire, duke pasur parasysh qe praktikisht kthehesh ne monopolist te transportit publik interurban ku konkurence te bejne 2 autobuze te qelbur me llaska e ca fugona abuzive qe ne 50% te shqiperise hecin neper rruge malore ku te ruan vetem zoti se gje tjeter..........per mendimin tim e kan ruajtur per ndonje BOOM TE RRADHES ELEKTORAL!!

Sa per ndertesat prane hekurudhave, edhe une kur sapo erdha per here te pare per studime ne Milano gjeta nje oferte per apartament me cmim shum te mire afer stacionit te trenit, e si shqiptar me pordhe qe s'ka par ndonjehere tren thosha: as i vdekur, me mir rri ne 10m2....po ato jan aq te insonorizuara sa as qe e ve re se je prane trenit....tani do dalesh ne ballkon e do ja u besh pasagjereve te trenit me dore poqe......po deshe lire ate ke :
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old June 17th, 2011, 10:19 PM   #463
Pejoni
Registered User
 
Pejoni's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Göteborg
Posts: 3,015
Likes (Received): 741

Hekurudhat e Kosoves
A quote from the author...

Quote:
Kosovo trains are safe, clean, reasonably quick and run on time

just a pity there are not more


By Xrispics
http://www.flickr.com/photos/xrispic...n/photostream/
Pejoni no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old June 17th, 2011, 10:43 PM   #464
Huti
bitte spiel mir etwas
 
Huti's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 4,639
Likes (Received): 19983

not that bad, really.

btw, sa kushton kjo lidhje?

Huti no está en línea   Reply With Quote
Old June 18th, 2011, 02:10 AM   #465
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 8,646
Likes (Received): 3047

Hekurudha e Shqiperise , Kosoves dhe besoj e Maqedonise perdorin ende lokomotiva me nafte, prandaj eshte e kote te merremi kush eshte me e zhvilluar, te treja e kane zero rrjetin hekurudhor perderisa trenat jane ende te paelektrifikuar..Kosova sigurisht mund te jete me mire se Shqiperia persa i perket stacioneve hekurudhore apo nje pjese te trenave, por gjithsesi nuk ka te ardhme ky lloj transporti nqs nuk ndodh elektrifikimi hekurudhes

p.s. Me korrigjoni nqs e kam gabim per punen e elektrifikimit ne Kosove e Maqedoni , po me cfare kam lexuar trenat jane me nafte ende
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old June 18th, 2011, 03:14 AM   #466
StevenNL
Registered User
 
StevenNL's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: International
Posts: 3,105
Likes (Received): 688

Kenge legjende "Ne tren per perzeren". Dhe hero i qytetit pa lum eshte kenge bukur.

@rene S'besoj se ne ato vende ka trena elektrik.
StevenNL no está en línea   Reply With Quote
Old June 18th, 2011, 03:26 AM   #467
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 8,646
Likes (Received): 3047

Maqedoni, vonohet Korridori 8
18/06/2011 01:10


Arkiv
Qytetarėt e Maqedonisė duhet tė presin edhe 10 vjet pėr tė udhėtuar me tren drejt Shqipėrisė.
Fillimi i ndėrtimit tė krahut tė Korridorit 8, nga Kėrēova deri nė Lin tė vendit tonė, qė ishte paralajmėruar nė vitin 2012, ėshtė shtyrė pėr tė paktėn 3 vjet. Investimet nė kėtė hekurudhė sipas Ministrisė sė Transportit, do tė nisin jo mė herėt se viti 2015.

Pėr ndėrtimin e kėsaj hekurudhe, nga Kėrēova deri nė Lin, para dy viteve, Ministria e Transportit maqedonase investoi rreth 1 milion euro pėr studimin projektit. Aktualisht vijojnė bisedimet qė tė sigurohet hua nga fondet IPA pėr ndėrtimin e stacioneve hekurudhore dhe tunelet e hekurudhės sė gjatė rreth 63 km.
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old June 18th, 2011, 01:55 PM   #468
Huti
bitte spiel mir etwas
 
Huti's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 4,639
Likes (Received): 19983

Quote:
Originally Posted by StevenNL View Post
Kenge legjende "Ne tren per perzeren". Dhe hero i qytetit pa lum eshte kenge bukur.

@rene S'besoj se ne ato vende ka trena elektrik.
love it!
Huti no está en línea   Reply With Quote
Old June 19th, 2011, 02:59 PM   #469
Edi_H
Registered User
 
Edi_H's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Tirana
Posts: 10,077
Likes (Received): 12613

Ura e Bushtricės, Librazhd


Edi_H no está en línea   Reply With Quote
Old June 19th, 2011, 04:18 PM   #470
daalbo
Registered User
 
Join Date: Feb 2007
Location: Wash, DC
Posts: 3,046
Likes (Received): 287

Quote:
Originally Posted by Edi_H View Post
Ura e Bushtricės, Librazhd
Kjo ka qene ura me e larte ne Shqiperi.
daalbo no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2011, 10:56 PM   #471
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 8,646
Likes (Received): 3047

rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old July 1st, 2011, 08:04 PM   #472
AlbanPOLIMI
Registered User
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,751
Likes (Received): 3347

Quote:
Hekurudhat shqiptare, gati pėr linjėn me Maqedoninė
Tėrhequr mė 29 Qershor 2011DURRES – Rreth 53 milionė euro ėshtė donacioni qė Brukseli i jep hekurudhės shqiptare pėr pėrmirėsimin e infrastrukturės, sinjalistikės, shpejtėsisė dhe sigurisė. Drejtori i pėrgjithshėm Zamir Ramadani bėn me dije se falė kėtij investimi shpejtėsia e trenave shqiptarė do tė rritet nga 60 nė 100 kilometra. Ky fakt do ta bėnte mė tė preferueshme hekurudhėn si pėrsa i pėrket transportit tė pasagjerėve, ashtu edhe pėr atė tė mallrave. “Aktualisht nė nivel 5-mujori jemi nė shifrėn e 260 mijė pasagjerėve, ndėrsa pėr mallrat nė kuotėn e 150 mijė tonėve tė transportuar me hekurudhė”, shprehet Ramadani. Aktualisht hekurudha shqiptare ėshtė e futur nė sistemin ndėrkombėtar hekurudhor vetėm pėrmes linjės sė veriut Shkodėr-Koplik-Han i Hotit-Podgoricė. Nga ky segment hyjnė dhe dalin nė vend karburante, ushqime, hekur, ēimento, tulla, etj. Ndėrsa aksi lindor me Maqedoninė mbetet ende nė fazėn e projekteve. Durrėsi mund tė lidhet nė rrugė hekurudhore me Detin e Zi, vetėm nėse inaugurohet linja Lin-Kėrēovė me gjatėsi totale prej 45 kilometrash. Palės shqiptare i takon tė ndėrtojė vetėm 2.8 kilometra hekurudhė, ndėrsa asaj maqedonase shumė herė mė tepėr. Ndėrtimi i segmentit nga fshati Lin i Pogradecit, deri nė qytezėn maqedonase Kėrēovė do tė mundėsonte transport mallrash me lindjen deri nė qytetet Varna dhe Burgas tė Bullgarisė. Ramadani jep detajet e transportit ndėrkombėtar tė mallrave me hekurudhė, duke thėnė se pala shqiptare me 5 milionė euro i shtron shinat deri nė kufirin maqedonas. Por pala maqedonase e ka tė vėshtirė jo vetėm gjatėsinė prej mė shumė se 40 kilometrash deri nė kufirin shqiptar, por edhe koston e lartė dhe terreni i thyer malor qė kėrkon ngritjen e shumė veprave tė artit. Megjithatė Zamir Ramadani tregohet optimist duke u shprehur se brenda 3 viteve tė ardhshme Maqedonia dhe Shqipėria do tė lidhen me hekurudhė.
Ja nje informacion i dobishem edhe pse bera nje kerkim ne MPPT e nuk arrita te gjej ndonje deklarate zyrtare
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old July 1st, 2011, 08:09 PM   #473
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,758
Likes (Received): 3634

Shpresoj te mos e jete e vertete, pasi Maqedonasit nuk po bejne asgje as per rruget qe lidhin Shqiperine me Bullgarine e me te bejne dicka per hekurudhat. Shqiperia ato para ti kete ti shpenzoje per nje lidhje moderne midis Durresit dhe Tiranes.
__________________
Survival of the dankest.
Ermir está en línea ahora   Reply With Quote
Old July 1st, 2011, 08:27 PM   #474
AlbanPOLIMI
Registered User
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,751
Likes (Received): 3347

Nuk besoj se Brukseli do kishte interesa strategjike ne rrugen Tirane-Durres aq sac ka per Korridorin 8 !!

Quote:

Sat 25 December 2010 12:00
Construction of Bulgaria-Macedonia Rail Line to Start in 2012


Business
The long-anticipated construction of the railway line connecting the capitals of Bulgaria and Macedonia – which is also a major part of Pan-European Transport Corridor No. 8 – should start in 2012.

This has been forecast by Deputy Prime Minister of Macedonia, Vladimir Pesevski, in an interview for the Macedonian TV channel Alfa.

The report says the Macedonian government is optimistic that the realization of the project for a railway connection between Sofia and Skopje, which has been around since the first decade of the 20th century, will start in 2012.

Pesevski is quoted as saying that an agreement has already been made to carry out a feasibility study by the European Bank for Reconstruction and Development, and that the Bulgarian side has shown strong interest in the project.

In his words, the construction of the Bulgaria-Macedonia rail line will double the trade between the two countries.

Alfa TV points out that according to some estimates, the construction of the railway could cost up to EUR 500 M. The report cites Mirce Cekreji from the Macedonian Union of Commercial Chambers, who says that the investment in the rail line will return in a few years by the boost of the economic relations.

"The railway connection with Bulgaria will not only boost business but will also lead to a more efficient and more responsible attitude on part of the Greek railways with respect to the region. Moreover, there is speculation that the Greek Railways due to austerity measures planned after New Year to shut the railway line Skopje-Thessaloniki," Alfa TV says in its report.

The Sofia-Skopje rail line has been the dream of Bulgarian geopolitics experts and businessmen since at least 1909. Yet, what appears to be an international transport project that can yield enormous economic and business benefits, has been debilitated for reasons of Balkan inter-state relations. In more recent times, its construction was formally started in 1994 but has made little progress since.

In a meeting at the Bulgarian border village of Gyueshevo in 2003, the Presidents of Bulgaria, Macedonia and Albania agreed to boost the development of Pan-European Transport Corridor No. 8 – from the Bulgarian Black Sea ports to the Albanian ports on the Adriatic via Macedonia – but the political declarations have produced little results.

At present, the railway line reaches the Bulgarian border at Gyueshevo. The Macedonian railway section of Corridor No. 8 is planned to be 339 km long. At present, only the section Kichevo-Skopje-Kumanovo – 152 long – has been constructed.

Macedonia still needs to construct 66 km of railways to the Albanian border, and 89 km to the Bulgarian border.

If the rail line is completed, the travel between Sofia and Skopje will take about 3-4 hours.
__________________
Vox populi, vox Dei

Last edited by AlbanPOLIMI; July 1st, 2011 at 08:33 PM.
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old July 1st, 2011, 08:30 PM   #475
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,758
Likes (Received): 3634

Brukseli ka dekada qe hedh para andej kendej, ti qe je ne Berlusconistan duhet ta dish mire
__________________
Survival of the dankest.
Ermir está en línea ahora   Reply With Quote
Old July 1st, 2011, 10:45 PM   #476
thebackdoorman
Registered User
 
Join Date: Jan 2005
Location: Tirana
Posts: 1,155
Likes (Received): 56

Quote:
Originally Posted by Ermir View Post
Shpresoj te mos e jete e vertete, pasi Maqedonasit nuk po bejne asgje as per rruget qe lidhin Shqiperine me Bullgarine e me te bejne dicka per hekurudhat. Shqiperia ato para ti kete ti shpenzoje per nje lidhje moderne midis Durresit dhe Tiranes.
Oui, 80 milione qe thuhej perpara nje kohe duket e lire fare ne krahasim me shpenzimet qe kemi bere ne kohen e Sales.
__________________
Oh la la
thebackdoorman no está en línea   Reply With Quote
Old July 1st, 2011, 11:03 PM   #477
AlbanPOLIMI
Registered User
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,751
Likes (Received): 3347

Quote:
Originally Posted by Ermir View Post
Brukseli ka dekada qe hedh para andej kendej, ti qe je ne Berlusconistan duhet ta dish mire
Ne Berluskonistan ashtu si ne gjithe Europen Perendimore, ka vite qe po hasen veshtiresi te njepasnjeshme e kontestime te dhunshme sa here qe planifikohen projekte per te "mbi-industrializuar" qytete e rajone te ndryshme!
Prandaj per shume projekte qe nga Industrite e Perpunimit apo Riciklimit, deri tek Impiantet e prodhimit te energjise apo pikerisht sistemet e transportit te shpejte duan ti transferojne drejt Ballkanit ku gjysma e krahinave jane te virgjera ne ate aspekt.

Korridorit 8 do i meshohet shume me shume nese arrihet te ndalohet projekti T.A.V ( Treni di Alta Velocitą ) qe parashikohet ne Projektin Prioritar 6, Plan-Projekt & Investim i Bashkimit Europian qe parashikon linja te transportit ultra te shpejte rrugor dhe ferroviar nga Franca per ne Ukraine.

Quote:
NO TAV: č un movimento attivo nella Val di Susa contrario alla realizzazione della nuova linea ferroviaria Torino-Lione, parte del Progetto Prioritario 6 pianificato dall'Unione europea per attraversare trasversalmente il continente fino al confine ucraino.
Analoghi movimenti di contestazione erano sorti nei primi anni novanta tra Firenze, Bologna e Roma e a seguito delle contestazioni in Val di Susa tutti i movimenti NO TAV nazionali hanno ottenuto una finestra "mediatica" dove esporre i propri argomenti.


L'idea alla base della protesta č che la linea ad alta velocitą progettata in Val di Susa sia un'opera inutile alla popolazione italiana ed europea, ma spinta da varie lobby che intravedono la possibilitą di ingenti profitti. In particolare i No TAV evidenziano che la linea attuale (Ferrovia del Frejus) č ben sotto la saturazione e non ci sono studi imparziali che prevedono un aumento del traffico sulla direttrice Torino - Lione.
D'altro canto la realizzazione della nuova linea ferroviaria devasterebbe il territorio della valle. La Valutazione di impatto ambientale č ancora in fase preliminare.
__________________
Vox populi, vox Dei

Last edited by AlbanPOLIMI; July 7th, 2011 at 04:36 PM.
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old July 7th, 2011, 04:40 PM   #478
AlbanPOLIMI
Registered User
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,751
Likes (Received): 3347

Sipas Ministrise se Financave te Bullgarise, vonesa ne ndertimin e Korridorit 8, i ka kushtuar Shqiperise, Maqedonise & Bullgarise 1MLD€ humbje ne periudhen kohore 2005-2009!!

Unfinished Corridor 8 Loses Bulgaria, Balkan Neighbors EUR 1 B
Business | March 25, 2009, Wednesday
Corridor 8 is still unfinished and this is hurting the economies of Bulgaria, Macedonia and Albania.
The unfinished Corridor 8 road and rail network has lost Bulgaria, Macedonia and Albania up to EUR 1 B according to Bulgarian authorities.

Bulgarian authorities have signed numerous cooperation agreements on the project with their Macedonian and Albanian counterparts, the Macedonian newspaper Dnevnik reported Wednesday.

While Bulgaria, according to the publication, has been making some progress in recent years, Macedonia's part of the network is still at a standstill.

After the 15-year-long construction of a rail line for which EUR 100 M were spent, Macedonia only managed to complete one leg of the network which reaches Kriva Palanka and built several rail bridges, which are already falling apart.

A priority for the Macedonian authorities is the completion of the network to Bulgaria, which requires the contruction of 89 kilometers of rail lines, but it will not be accomplished in the next five years.The 66 kilometers from Kichevo to Albania will not be finished soon either, Dnevnik wrote

This reduces the possibility of a railway link between the Black and Adriatic seas, which is of a great importance to trade between the three countries.

Corridor 8, one of the ten Trans-European Corridors, is intended to connect the two seas by starting at the Italian ports of Bari and Brindisi, passing through Durres and Tirana in Albania, the Macedonian and Bulgarian capitals and ending at the Black Sea ports of Burgas and Varna.

In addition to making easier the exchange of goods, people, and energy supplies between the EU, the Balkan states and the states of Central Asia, the planned transportation route is seen as significant because of its role in strengthening the links between the Balkans countries and improving stability in the region.

Although the project for Corridor 8 has been in the works for almost two decades, it is still unrealised. This failure to materialise is the subject of recent Bulgarian documentary which bears the transportation route's name, as BalkanTravellers.com reported last year.

Directed by Boris Despodov, the film follows the corridor's drafted path from Burgas to Durres, telling along the way the stories of Bulgarians, Macedonians and Albanians who live along this dream of a highway. The documentary reveals how little people in the Balkans know of each other, often replacing their lack of knowledge with negative stereotypes.
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old July 7th, 2011, 04:46 PM   #479
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,758
Likes (Received): 3634

Per kete e kisha fjalen ne faqen tjeter kur ra fjala per pjesen tone. Fyromianet na shohin te dy si armiq dhe nuk kane ndermend te zhvillojne infrastrukture Shq-Mk-Bg.
__________________
Survival of the dankest.
Ermir está en línea ahora   Reply With Quote
Old July 7th, 2011, 05:22 PM   #480
AlbanPOLIMI
Registered User
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,751
Likes (Received): 3347

Quote:
Originally Posted by Ermir View Post
Per kete e kisha fjalen ne faqen tjeter kur ra fjala per pjesen tone. Fyromianet na shohin te dy si armiq dhe nuk kane ndermend te zhvillojne infrastrukture Shq-Mk-Bg.
Po leji vk teori komploti kot!!!
Bullgaria del ne detin e zi e ne Selanik kur te doje, Shqiperia del ne detin Adriatik e zhvillon tregtine me europen perendimore pa asnje fare problemi!!
Maqedonia, sidomos pas ngercit ne mardheniet diplomatike me Greqine qe praktikisht i ka bere Veto e se shpejti ja fut nje Embargo drejt porteve te saj kur dhe si ti doje k, ka mbetur ne ēark si bunker ne mes te ballkanit!!
Ata jane te paret te cileve u intereson ky projekt, po thuaj s'dine ku kane koken, keta na kane rene per pjese!!!
Imagjino si do te ishte rajoni nese do kishim nje vije kufitare Shqiperi-Bullgari-Greqi!!
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 


Reply

Tags
albania, kosova, shqiperi-kosove

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 11:02 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions Inc.
vBulletin Security provided by vBSecurity v2.2.2 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us