[AL/RKS] Hekurudhat | Railways - Page 25 - SkyscraperCity
 

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Hekurudhat

Hekurudhat Railway Network.


Reply
 
Thread Tools
Old July 7th, 2011, 07:09 PM   #481
StevenNL
Registered User
 
StevenNL's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: International
Posts: 3,097
Likes (Received): 688

Shqiperia te lidhi pjeset e saj ne fillim tirane-shkoder, durres-fier, tirane-elbasan. Nqs shtetet fqinje nuk reciprokojne problem i tyre.

Last edited by StevenNL; July 7th, 2011 at 07:19 PM.
StevenNL no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old July 8th, 2011, 12:02 AM   #482
AlbanPOLIMI
Registered User
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,751
Likes (Received): 3347

Sic mund ta shohesh nga foto, rrjeti hekurudhor ekzistues shqiptar i perfshin 2/3 e linjave qe permende, respektivisht Tirane-Durres-Fier, Tirane-Shkoder e ne lindje shtrihet deri ne Gur te Kuq shume prane kufirit me maqedonine!!

[IMG]http://i15.************/35hkac7.jpg[/IMG]

http://wikimapia.org/#lat=40.9294667...16&l=4&m=b&v=8

E kane ndertuar prinderit tane me "pune vullnetare" me projekt te komandantit per te lidhur Minierat e Hekur-Nikelit me portin e Durresit!!Problemi eshte qe kulmi perendimor i hekurudhes se fqinjeve tane te lodhur, perfundon rreth 56km nga kufiri shqiptar!!!

Quote:
Hekurudha e Maqedonisė frenon “Korridorin 8”Ministri i Transportit, Sokol Olldashi, deklaron se infrastruktura rrugore ka pėrfunduar. Pas ndėrtimit tė linjės hekurudhore 56 km nė territorin maqedonas, do tė nisė ndėrtimi i hekurudhės edhe nė Shqipėri
Italia, Shqipėria, Maqedonia dhe Bullgaria, vende nga ku kalon Korridori 8 mbeten tė vendosura pėr ta realizuar kėtė projekt. Por ndėrsa qeveria shqiptare ka pėrfunduar tashmė rikonstruksionin e rrugėve, pjesė tė kėtij korridori, ēėshtja ka mbetur te hekurudha. Ministri i Punėve Publike dhe Transportit, Sokol Olldashi, ka deklaruar se Maqedonia duhet tė ndėrtojė hekurudhėn nė pjesėn e saj, me qėllim qė tė vijojė investimi nė linjėn hekurudhore edhe nė pjesėn shqiptare. “Nuk kemi luhatje nė qėndrimin tonė nga Korridori 8. Infrastruktura rrugore ėshtė e rehabilituar, por problem mbetet hekurudha. Maqedonia duhet tė ndėrtojė 56 kilometra hekurudhė nė territorin e saj, me qėllim qė investimi nė linjėn hekurudhore tė nisė edhe nė pjesėn tonė. Pasi edhe sikur ne ta kryejmė kėtė investim, do tė shkojmė deri nė kufi dhe nuk mund tė vijojmė dot mė tej”,- ėshtė shprehur ministri Olldashi.
Ndėrkohė, nga ana e saj, qeveria maqedonase ka filluar hartimin e studimit pėr ndėrtimin e hekurudhės sė Korridorit 8 qė kalon nė territorin e saj, duke vijuar qė nga Shqipėria. Edhe pse ka njė kosto mė tė madhe nė ndėrtimin e kėsaj linje hekurudhore, Maqedonia ėshtė e vendosur ta realizojė kėtė investim. Pėr kėtė qėllim, autoritet maqedonase tė transportit dhe hekurudhave kanė nisur punėn pėr bėrjen e studimit, i cili mėsohet se do tė pėrgatitet nga kompania bullgare “Evrotrans”, e cila ka nėnshkruar marrėveshjen me menaxhmentin e Hekurudhave tė Maqedonisė.
Ministri i Punėve Publike dhe Transportit, Sokol Olldashi ka bėrė tė ditur gjithashtu se Italia vazhdon tė bėjė ndėrhyrjet e saj pranė Komunitetit Europian, me qėllim pėrfitimin e financimeve pėr Korridorin 8. Ky projekt ėshtė njė nga korridoret transeuropiane, qė kishte qėllim tė lidhte dy detet, duke nisur qė nga portet italiane tė Barit dhe Brindizit, tė kalonte Durrėsin dhe Tiranėn nė Shqipėri, kryeqytetet maqedonase dhe bullgare, dhe tė pėrfundonte nė portet e Detit tė Zi. Edhe pse pėr kėtė projekt ėshtė punuar gati pėr dy dekada, Korridori i 8-tė mbetet ende i parealizuar.
Historiku i Korridorit 8
Korridori i 8 vazhdon tė mbetet prioritet i qeverive tė Ballkanit Jugperėndimor dhe Italisė. Megjithėse ka disa vjet qė projekti diskutohet nė qarqet europiane, pėr arsye tė lobeve tė ndryshme dhe drojės sė shpenzimeve tė mėdha, projekti, i konsideruar si njėri nga mė tė mėdhenjtė e infrastrukturės, mbetet ende nė letėr. Prej vitesh, pėrfaqėsuesit e qeverive tė vendeve nga ku parashikohet tė kalojė ky korridor lobojnė nė Komisionin Europian pėr tė marrė fonde, por pa ia arritur qėllimit. KE-ja, para disa vitesh miratoi financimin e 30 mega-projekteve infrastrukturore, me njė kosto prej 225 miliardė eurosh, por Korridori 8 nuk bėnte pjesė, me gjithė pėrpjekjet e zyrtarėve italianė, tė cilėt mbeten mė tė interesuarit pėr ndėrtimin e tij.
Gjatė kėtyre viteve, qeveritė kanė nėnshkruar marrėveshje dhe memorandume pėr ndėrtimin e tij. Ky korridor nuk pėrfaqėson vetėm njė rrugė transporti automobilistik, por hekurudha dhe rrjet energjetik. Madje, nė Itali ėshtė ngritur edhe njė sekretariat pėr kėtė vepėr madhore dhe, sipas tij, ēdo vit, vendet e pėrfshira nė projekt, nga mosrealizimi i tij humbasin 1 miliard euro
__________________
Vox populi, vox Dei

Last edited by AlbanPOLIMI; July 8th, 2011 at 02:24 AM.
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old July 15th, 2011, 05:34 PM   #483
3rd Eye
Irrumabo vos
 
3rd Eye's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: London
Posts: 287
Likes (Received): 86

Austria ndihmon Hekurudhat me tre vagonė tė udhėtarėve

Nė stacionin kryesor tė trenit nė Fushė-Kosovė, tė premten ėshtė zhvilluar ceremonia e pranim-dorėzimit tė tre vagonėve tė udhėtarėve, tė cilėt Hekurudhat Austriake ua kanė dhuruar Hekurudhave tė Kosovės. ...
Postuar: 12:21:23 / 15.07.2011


Nė ceremoni morėn pjesė pėrfaqėsues nga Kosova dhe shteti austriak. Dhuratėn e hekurudhave tė Austrisė prej tre vagonėsh sot dhe shtatė tė tjerėve vitin e kaluar, kryeshefi i hekurudhave Xhevat Ramosaj e vlerėson lajm shumė tė mirė, sepse ndihmon qytetarėt nė lėvizje mė cilėsore.

source: RTKLive
3rd Eye no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old July 15th, 2011, 05:41 PM   #484
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by AlbanPOLIMI View Post
Sic mund ta shohesh nga foto, rrjeti hekurudhor ekzistues shqiptar i perfshin 2/3 e linjave qe permende, respektivisht Tirane-Durres-Fier, Tirane-Shkoder e ne lindje shtrihet deri ne Gur te Kuq shume prane kufirit me maqedonine!!
Rrjeti Tirane-Durres-Fier shkon deri ne Vlore.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old July 16th, 2011, 11:48 PM   #485
Gizzan
Registered User
 
Gizzan's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 3,808
Likes (Received): 3862

hahah u knaq kosova me donacion hajde Kosove hajde """"
Gizzan no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2011, 05:25 AM   #486
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: world
Posts: 4,443
Likes (Received): 1185

Austria i dhuroi vagonė Kosovės

Tė premten nė njė ceremoni tė mbajtur nė stacionin qendror hekurudhor nė Fushė-Kosovė, u bė pranim-dorėzimi i tre vagonėve tė udhėtarėve, tė cilėt Hekurudhat Austriake ia dhuruan Hekurudhave tė Kosovės.

Nė ceremoni tė pranishmit i pėrshėndeti kryeshefi ekzekutiv i Hekurudhave tė Kosovės, Xhevat Ramosaj, i cili falėnderoi Hekurudhat Austriake pėr vagonėt e dhuruar.

Njė fjalė rasti mbajti edhe kryetari i Bordit tė Drejtorėve, Sejdi Hoxha, ndėrsa ministri i Infrastrukturės, Fehmi Mujota, pasi ēmoi lart dhuratėn e Hekurudhave Austriake, foli pėr projektet e rėndėsishme nė tė cilat ėshtė duke vepruar Ministria e Infrastrukturės nė drejtim tė zhvillimit tė sektorit hekurudhor.

Ministria e Infrastrukturės ka njė qasje shumė serioze edhe nė zhvillimin dhe ndėrtimin e infrastrukturės hekurudhore. Falė angazhimeve tona kemi arritur qė linjėn hekurudhore veri-jug, e cila lidh Kosovėn me Serbinė dhe Maqedoninė, ta fusim si prioritet nė kuadėr tė korridoreve panevropiane me emrin Linja X Hekurudhore.

Falė angazhimeve tona, vitin e kaluar ėshtė kryer edhe studimi i fizibilitetit, e mė vonė edhe projekt-dizajni pėr modernizimin e kėsaj linje hekurudhore, studim ky i financuar nga IPF-ja, respektivisht Komisioni Evropian.


http://www.zeri.info/artikulli/2/8/3...agone-kosoves/
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2011, 09:52 AM   #487
StevenNL
Registered User
 
StevenNL's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: International
Posts: 3,097
Likes (Received): 688

Quote:
Originally Posted by AlbanPOLIMI View Post
Sic mund ta shohesh nga foto, rrjeti hekurudhor ekzistues shqiptar i perfshin 2/3 e linjave qe permende, respektivisht Tirane-Durres-Fier, Tirane-Shkoder e ne lindje shtrihet deri ne Gur te Kuq shume prane kufirit me maqedonine!!
E di qe shinat jane deri ne Vlore (kushedi gjysem te amortizuara). S'eshte bo nje investim ne hekurrudhe qe ne kohen e komunizmit. Eshte lene pas dore me vagona te botes se trete.
StevenNL no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2011, 11:19 AM   #488
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by StevenNL View Post
E di qe shinat jane deri ne Vlore (kushedi gjysem te amortizuara). S'eshte bo nje investim ne hekurrudhe qe ne kohen e komunizmit. Eshte lene pas dore me vagona te botes se trete.
Une kam udhetuar ne Pril te vitit 2009 nga Durresi ne Vlore me tren. Nuk e di si eshte sot kjo linje, por ama aso kohe ishte si cdo linje tjeter ne Shqiperi.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2011, 11:23 AM   #489
StevenNL
Registered User
 
StevenNL's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: International
Posts: 3,097
Likes (Received): 688

Si ishte udhetimi? Vune femijet gurre dhe tulla ne shinat e trenit???
StevenNL no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2011, 11:28 AM   #490
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by StevenNL View Post
Si ishte udhetimi? Vune femijet gurre dhe tulla ne shinat e trenit???
Udhetimi normal (dmth. me shpejtesine normale, si Tirane-Durres) ishte, s'kishte asnje problem.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2011, 05:15 PM   #491
StevenNL
Registered User
 
StevenNL's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: International
Posts: 3,097
Likes (Received): 688

Quote:
Originally Posted by Tartanzan View Post
Udhetimi normal (dmth. me shpejtesine normale, si Tirane-Durres) ishte, s'kishte asnje problem.
Ok dmth ja vlente te merrje trenin ne Vlore apo makinen?!? Se ne video qe shikoj trenat jane shume te vjeter (s'besoj te shkojne me shume se 60km/ore). Apo kane marre trena dhe vagona te rinj keto kohet e fundit?!?
StevenNL no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2011, 05:18 PM   #492
FijuBriju
Registered User
 
FijuBriju's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Zagreb
Posts: 1,642
Likes (Received): 783

Quote:
Originally Posted by StevenNL View Post
Ok dmth ja vlente te merrje trenin ne Vlore apo makinen?!? Se ne video qe shikoj trenat jane shume te vjeter (s'besoj te shkojne me shume se 60km/ore). Apo kane marre trena dhe vagona te rinj keto kohet e fundit?!?
Nuk eshte problemi tek lokomotivat apo vagonat persa i perket shpejtesise por tek shinat te cilat nuk lejojne shpejtesi te medha pasi jane te amortizuara apo nuk jane ndertuar per shpejtesi te tilla.
Eshte interesant qe edhe lokomotivat e fillimit te shekullit 20 kane mundur te zhvillojne shpejtesi deri 120 km/h. Vagonat e rinje vetem sa do shtojne komoditetin e udhetimit por jo edhe shpjetesine.
__________________
Animal Rights in Albania, NOW!

http://www.wix.com/aranow/aranow

Animal Medical Care Foundation

http://www.animalmedicalcarefoundation.com/kosovo.html
FijuBriju no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2011, 05:27 PM   #493
StevenNL
Registered User
 
StevenNL's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: International
Posts: 3,097
Likes (Received): 688

Lokomotiva diesel-elektrike qe nga soviet union. Nga shkodra ne tirane me tren merr afro 3 ore e gjys. Jo vetem ne shinat e trenit. Por gjynah qe s'jane bere deh disa investime ne terminalet kryesore te shqiperise.
Kemi investu ne rruge. Shume mire. Por kto format e tjera te udhetimit jane lene pas dore.
StevenNL no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2011, 05:55 PM   #494
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Quote:
Originally Posted by StevenNL View Post
Ok dmth ja vlente te merrje trenin ne Vlore apo makinen?!? Se ne video qe shikoj trenat jane shume te vjeter (s'besoj te shkojne me shume se 60km/ore). Apo kane marre trena dhe vagona te rinj keto kohet e fundit?!?
Sa per shpejtesine, nuk mund te them gje. Por ama nga Durresi ne Vlore udhetuam per 4 ore deri 4 1/2 ore. Vagonet nuk ishin te rinje, ama jo edhe aq te vjeter, standarde Ballkani (dmth. njesoj si ato Tirane-Durres).

Quote:
Originally Posted by StevenNL View Post
Lokomotiva diesel-elektrike qe nga soviet union. Nga shkodra ne tirane me tren merr afro 3 ore e gjys. Jo vetem ne shinat e trenit. Por gjynah qe s'jane bere deh disa investime ne terminalet kryesore te shqiperise.
Kemi investu ne rruge. Shume mire. Por kto format e tjera te udhetimit jane lene pas dore.
Nga planet e Qeverise thuhet, qe pasi te perfundoj infrastruktura kryesore rrugore, do nisin projektet ne infrastrukturen hekurudhore.
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2011, 05:59 PM   #495
StevenNL
Registered User
 
StevenNL's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: International
Posts: 3,097
Likes (Received): 688

Eshte nje dokumentar ne youtube "albania - we are the future". shume i trishtuar...por dhe optimist
StevenNL no está en línea   Reply With Quote
Old August 1st, 2011, 02:43 PM   #496
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 8,646
Likes (Received): 3047

E besoni qe kam fshire gati 10 faqe me debate koti ne kete teme :lol
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old August 2nd, 2011, 11:45 AM   #497
Tartanzan
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 6,776
Likes (Received): 425

Shyqyr qe te kemi ty tani rene, se aj qafiri AltinD s'bente gje
Tartanzan no está en línea   Reply With Quote
Old August 8th, 2011, 09:45 PM   #498
gjergjkastrioti
Registered User
 
Join Date: Oct 2007
Location: Tirana
Posts: 9,342
Likes (Received): 4912

Fotografi "arshivash" i trenave te linjes Tirane - Vlore . Se jemi mesuar te shohim vetem ato lokomotivat e gjelbra por paska patur dhe me te mira .Train Tirana - Vlore, Albanian diesel 2004, ex-German V2001, and Chinese cars, Tirana, Albania, July 1990 (C. van Hattum)
http://www.trains-worldexpresses.com/200/208.htm
gjergjkastrioti no está en línea   Reply With Quote
Old August 9th, 2011, 09:02 PM   #499
KingGenti
BANNED
 
Join Date: Jul 2009
Location: Durrės-Trieste
Posts: 10,591
Likes (Received): 2027

Si kisha pare ndonjehere keto lokomotivat.Po nga kane humbur keshtu?I kane shitur?
KingGenti no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2011, 10:31 PM   #500
daalbo
Registered User
 
Join Date: Feb 2007
Location: Wash, DC
Posts: 3,046
Likes (Received): 287

Keto lokomotivat erdhen nga fundi i viteve 80 ne mos gaboj. Njehere me qelloi treni me keto lokomotivat dhe si kalama atehere ishte qejf i madh qe kishim lokomotiven e re. Por ne fakt keto s'ishin te reja por ca rrangalla me boje te re dhe shume shpejt dolen jashte perdorimit. Nqs kerkoni po tek ky forumi do gjeni fotografi te ketyre lokomotivave jashte perdorimit, dhe ma ha mendja qe nqs s'i kane kthyer akoma per skrap shume shpejt do e bejne kete gje.
daalbo no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 


Reply

Tags
albania, kosova, shqiperi-kosove

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 10:36 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions Inc.
vBulletin Security provided by vBSecurity v2.2.2 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us