[AL/RKS] Hekurudhat | Railways - Page 81 - SkyscraperCity
 

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Hekurudhat

Hekurudhat Railway Network.


Reply
 
Thread Tools
Old September 3rd, 2019, 10:54 AM   #1601
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 8,646
Likes (Received): 3047


Ta mbyllin me mire, se hekurudha eshte kthyer ne hekurishte, kompani fantazme pa infrastrukture dhe pa udhetare
__________________

aldomorning liked this post
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old September 3rd, 2019, 12:22 PM   #1602
Interist
Registered User
 
Interist's Avatar
 
Join Date: Sep 2014
Location: Berlin
Posts: 3,118
Likes (Received): 1492

Quote:
Originally Posted by rene1234 View Post

Ta mbyllin me mire, se hekurudha eshte kthyer ne hekurishte, kompani fantazme pa infrastrukture dhe pa udhetare
Hekurudha duhet tė jetė njė prioritet pėr mendimin tim. Ėshtė njė alternativė transporti shumė efikase dhe e domosdoshme mbi tė gjitha.
__________________
Nėse ndihmon dikė me qėllim qė ai tė t'a kthejė, je duke bėrė tregėti dhe jo mirėsi

Sulioti liked this post
Interist no está en línea   Reply With Quote
Old September 3rd, 2019, 02:11 PM   #1603
shqipo_
Registered User
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,750
Likes (Received): 921

shqipo_ no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old September 3rd, 2019, 02:21 PM   #1604
aldomorning
Orasul parca-i stins
 
Join Date: Jan 2017
Posts: 4,658
Likes (Received): 3268

Quote:
Originally Posted by rene1234 View Post

Ta mbyllin me mire, se hekurudha eshte kthyer ne hekurishte, kompani fantazme pa infrastrukture dhe pa udhetare
Po gjynah ai investimi qe u be te stacioni ne Kashar.

Sot eshte katandisur keq fare.

Quote:
Originally Posted by Interist View Post
Hekurudha duhet tė jetė njė prioritet pėr mendimin tim. Ėshtė njė alternativė transporti shumė efikase dhe e domosdoshme mbi tė gjitha.
Patjeter.Se ne Shqiperi ske asnje mundesi zgjedhje,si brenda Tiranes apo ne lidhje nderqytetas.Shqiperia dhe Tirana jane tmerresisht te varfra ne infrastrukture.

Saliu i bente rruget cope cope,ky i shtron me flori nga 20 mil per km.E vk dmth,ska njeri plane e mend,po si te vjedhim.Taksat e shqiptareve nuk dihet ku shkojne se asnje e mire su kthehet pas dhe ato 2 leke qe kane ne xhep duan tjua marrin.
__________________

bobiark, rene1234 liked this post
aldomorning no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2019, 10:16 AM   #1605
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 8,646
Likes (Received): 3047

Quote:
Originally Posted by Interist View Post
Hekurudha duhet tė jetė njė prioritet pėr mendimin tim. Ėshtė njė alternativė transporti shumė efikase dhe e domosdoshme mbi tė gjitha.
As nuk diskutohet qe duhet patjeter, puna eshte qe eshte lene ne mjerim total dhe ne kete gjendje qe eshte me mire te mbyllet se sa te vjedhin fonde pa asnje rezultat
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2019, 11:01 AM   #1606
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 8,646
Likes (Received): 3047

rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old September 16th, 2019, 10:28 AM   #1607
aldomorning
Orasul parca-i stins
 
Join Date: Jan 2017
Posts: 4,658
Likes (Received): 3268

__________________

Cerko64 liked this post
aldomorning no está en línea   Reply With Quote
Old September 25th, 2019, 04:32 AM   #1608
shqipo_
Registered User
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,750
Likes (Received): 921

__________________
shqipo_ no está en línea   Reply With Quote
Old October 31st, 2019, 10:48 PM   #1609
E24-H08
Registered User
 
Join Date: Oct 2018
Posts: 303
Likes (Received): 182

Hekurudha shqiptare hap tenderin: 90.5 mln euro per linjen Tirane-Nene Tereza-Durres

Quote:
Hekurudha shqiptare ka hapur procedurėn e tenderimit pėr rehabilitimin e hekurudhės Tiranė-Durrės si dhe krijimin e linjės sė re me Aeroportin Nėnė Tereza.

Hekurudha shqiptare ka hapur zyrtarisht procedurėn e tenderimit pėr kompanitė qė do tė kryesojnė rehabilitimin e hekurudhės qė lidh Durrėsin me Tiranėn si dhe krijimin e linjės sė re hekurudhore mes Tiranės dhe Aeroportit Nėnė Tereza, njofton BERZH. Financimi pėr ndėrtimin dhe rehablitimin e kėtyre dy linjave vjen nė formėn e huas nga Banka Europiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim si dhe nė formėn e njė granti nga Fondi i Investimeve i Ballkanit Perėndimor. Procedura e tenderimit ėshtė hapur mė 31 Tetor dhe do tė zgjasė deri mė 15 janar tė vitit 2020.

Nė procedurėn e tenderimit do tė mund tė marrin pjesė vetėm ato kėrkesa qė janė kualifikuar mė parė. Procedura do tė ndahet nė dy pjesė dhe pjesa e parė do tė konsistojė vetėm nė propozimet teknike, ndėrsa pjesa e dytė do tė ketė ndryshimet e propozuara nga hekurudha shqiptare mbi kėtė projekt teknik tė propozuar nga secila kompani pjesėmarrėse. Projekti i pėrbashkėt qė do tė lidhė me hekurudhė Tiranė me Aeroportin Nėnė Tereza dhe mė pas me Durrėsin parashikon ndėrtimin e 39 kilometrave linjė tė re hekurudhore, pra jo-ekzistuese. Kosto totale e tij fiksohet nė 90.5 milionė euro./SCAN
__________________

rene1234, Kumanovari liked this post
E24-H08 no está en línea   Reply With Quote
Old October 31st, 2019, 11:11 PM   #1610
Interist
Registered User
 
Interist's Avatar
 
Join Date: Sep 2014
Location: Berlin
Posts: 3,118
Likes (Received): 1492

Kjo rrezik nga 2025 fillon
__________________
Nėse ndihmon dikė me qėllim qė ai tė t'a kthejė, je duke bėrė tregėti dhe jo mirėsi
Interist no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2019, 06:08 PM   #1611
Edi_H
Registered User
 
Edi_H's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Tirana
Posts: 9,961
Likes (Received): 12494

Edi_H no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2019, 07:46 PM   #1612
Edi_H
Registered User
 
Edi_H's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Tirana
Posts: 9,961
Likes (Received): 12494

I hapet drita jeshile ndėrtimit tė hekurudhės Tiranė-Durrės, me zgjatim Qafė e Kasharit-Rinas. Pas miratimit tė Bankės Europiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim, tashmė ėshtė hapur tenderi pėr realizmin e kėtij projekti. Projekti parashikon qė trenat nė kėtė linjė tė lėvizin me njė shpejtėsi mesatarisht 100 km/orė, ndėrsa kjo vepėr do tė jetė nė funksion tė qytetarėve dy vite nga nisja e punimeve.


https://www.facebook.com/permalink.p...67225880099293
__________________

Kumanovari liked this post
Edi_H no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2019, 05:03 PM   #1613
Korca Forever
Registered User
 
Join Date: Jan 2017
Posts: 4,890
Likes (Received): 3129

Hekurudha shqiptare nė vitin 1991. Vagonat e trenave janė nė gjendje tė mirė. Kur e shikon kėtė fotografi dhe kur e krahason me fotografitė sipėr, kupton krimin qė kanė bėrė me hekurudhėn shqiptare politikanėt tanė.

__________________

aldomorning, ABWera liked this post
Korca Forever no está en línea   Reply With Quote
Old November 4th, 2019, 08:36 PM   #1614
Aureli
Registered User
 
Aureli's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 6,057
Likes (Received): 3093

Per 20 vjet ky vend ka mbijetu duke cmontu dhe shkaterru te gjithe infrastrukturen qe na la komunizmi. Keq mire i kishim thuajse te gjitha, boll o tu modernizonte o tu jepte me qira firmave private.

"Ceku i bardhe" i Pashkos e ka shkaterru kete popull qe kujtoi se do jetonte e pasuronte pa pune dhe e shikonte gjithēka ekzistonte sikur te ishte e armikut. Se kur do ti laj ai Sale te gjitha ato krime dhe plaēkitje qe ka ber se di.

Ti flet per hekurudhen, Basha eshte per tu fut ne burg vetem per maskarllekun qe beri me linjen e Tiranes por harron se ēfar eshte bere me ushtrine dhe sa miliona euro jan nxjerr vetem duke shit apo shkri mjetet apo infrastrukturen ushtarake nga Mediu, imami etj. Nejse mos ta vazhdojme se me shkon gjaku ne koke.
__________________
Aureli no está en línea   Reply With Quote
Old November 5th, 2019, 05:52 PM   #1615
Dr_DRE
Registered User
 
Dr_DRE's Avatar
 
Join Date: Sep 2019
Posts: 208
Likes (Received): 170

Tiranė airport rail link tenders invited
5 November 2019

ALBANIA: Prequalified bidders have been invited to tender for a contract to modernise the existing 34·5 km railway between Durrės and the Tiranė Public Transport Terminal and construct a 5 km link to the international airport at Rinas. Both routes should be equipped with ETCS Level 1, with provision for Level 2.

The project is being financed by national railway HSH using a €36·9m loan from the European Bank for Reconstruction & Development, and up to €35·5m in grants from the Western Balkan Investment Fund initiative of the EU, financial institutions and donors.

A two-stage tendering process is being used. The first stage comprises the submission by January 15 of technical proposals without prices, along with any changes from the requirements of the tender documents which the contractors suggest.

The second stage would then involve the submission of updated technical proposals revised to accommodate any changes to the requirements, along with commercial offers.https://www.railwaygazette.com/infra.../54974.article
Dr_DRE no está en línea   Reply With Quote
Old November 5th, 2019, 10:17 PM   #1616
shqipo_
Registered User
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,750
Likes (Received): 921

shqipo_ no está en línea   Reply With Quote
Old November 7th, 2019, 02:20 PM   #1617
lubardos
Registered User
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 470
Likes (Received): 409

Di gje njeri vendin se ku eshte parashikuar terminali ne Tirane? Dikur thuhej per te ajo hapesira te mbikalimi i Kamzes, por me pas qeveria aktuale deklaroi se do e riktheje trenin ne qender...!

Ka ndonje info se ku do te behet terminali sipas projektit te fundit?
lubardos no está en línea   Reply With Quote
Old November 7th, 2019, 02:48 PM   #1618
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 4,782
Likes (Received): 3106

Per mallrat parashikohet tek kthesa kamzes me nje shtese deri te ish-stacioni trenit per njerzit
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old November 8th, 2019, 01:48 PM   #1619
albsky
Registered User
 
Join Date: May 2018
Posts: 45
Likes (Received): 27

Quote:
Originally Posted by Korca Forever View Post
Hekurudha shqiptare nė vitin 1991. Vagonat e trenave janė nė gjendje tė mirė. Kur e shikon kėtė fotografi dhe kur e krahason me fotografitė sipėr, kupton krimin qė kanė bėrė me hekurudhėn shqiptare politikanėt tanė.
Ej se late nam me foto nostalgjike me vagona ne gjendje te mire.
Keni hipur ndonjehere ne ata trena?
Tirane-Elbasan 4h
Tirane-Vlore 4h

Pastaj politikanet... politikanet...
I shikoni ata kafshe qe kane mbushur vagonin.
Prej tyre do dalin dhe politikanet
__________________

Dr_DRE liked this post
albsky no está en línea   Reply With Quote
Old November 8th, 2019, 02:34 PM   #1620
Korca Forever
Registered User
 
Join Date: Jan 2017
Posts: 4,890
Likes (Received): 3129

Quote:
Originally Posted by albsky View Post
Ej se late nam me foto nostalgjike me vagona ne gjendje te mire.
Keni hipur ndonjehere ne ata trena?
Tirane-Elbasan 4h
Tirane-Vlore 4h
Sa vjeē je ti? Nė kohėn e monizmit trenat ishin nė gjendje mė tė mirė dhe po leviznin mė shpejtė se trenat e viteve 2000. Unė jam nė atė moshė qė mund t'i krahasoj.

Quote:
Originally Posted by albsky View Post
Ej se late nam me foto nostalgjike me vagona ne gjendje te mire.
Keni hipur ndonjehere ne ata trena?
Tirane-Elbasan 4h
Tirane-Vlore 4h
Jo, kėta janė udhės pėr nė Durrės nga ku do shkojnė nė Itali.
Korca Forever no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 


Reply

Tags
albania, kosova, shqiperi-kosove

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 01:44 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions Inc.
vBulletin Security provided by vBSecurity v2.2.2 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us