[Polska] Bezpieczeństwo ruchu drogowego (wątek dla ludzi rozumnych) - Page 1190 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone | Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 20th, 2019, 09:41 PM   #23781
mlodyy1985
Registered User

Likes (Received): 34666

Quote:
Ze statystyk wynika, że na co czwartym kilometrze polskich autostrad dochodzi do wypadków. Polscy kierowcy jeżdżą brawurowo i agresywnie, co jest przyczyną większości z nich
http://moto.pl/MotoPL/7,88389,253138...l#s=BoxOpImg10
Wczoraj tramwaje były najsprawniejszym środkiem lokomocji po Olsztynie.Gdy na Sikorskiego korek sięgał w najgorszym momencie ronda na os. Generałów, tramwaje spokojnie jeździły.O godz. 8 rozmawialiśmy z rodzicem uczennicy ze szkoły na Nagórkach, który widząc sytuację, zostawił samochód na parkingu koło przystanku "Płoskiego" i przesiadł się na tramwaj.Córka wysiadła koło szkoły, a ja za chwile pojechałem dalej. Nie planowałem tego.Zobaczyłem, co się dzieje i zamiast w kierunku centrum skręciłem na pierwszy przystanek. Samochód na mnie poczeka.
mlodyy1985 está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 20th, 2019, 10:06 PM   #23782
Sponsor
Registered User

Sponsor's Avatar

Quote:
Originally Posted by Janek0 View Post
Ile to jest za mało?
Za mało, żeby swobodnie przejechać. Miałem na myśli węższe drogi, np. miejskie dwupasmówki ograniczone krawężnikami - tam przytulenie się do nich może być niewystarczające.

Nie jest dla mnie do końca jasne, kiedy należy robić korytarz ratunkowy. Przepisy mówią, że "w warunkach zwiększonego natężenia ruchu pojazdów utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego". W praktyce warunki zwiększonego natężenia to korki w każdych godzinach szczytu. Wiadomo jednak, że bez sensu jest robić korytarz na zaś w mieście, tym bardziej że przy wykorzystywniu każdego metra przestrzeni i jeździe zderzak w zderzak jest to trudne. Ale na drodze ekspresowej czy autostradzie już jak najbardziej każdy korek powinien automatycznie oznaczać przyklejenie się do krawędzi.
Sponsor está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 20th, 2019, 10:39 PM   #23783
r6666
szerszon

r6666's Avatar

Likes (Received): 3952

Quote:
Originally Posted by khan_tengri View Post
Dalej tak przeżywasz zmiany dla rowerzystów?

Tylko psucie prawa.
Old October 21st, 2019, 12:47 AM   #23784
Janek0
Registered User

Janek0's Avatar

Likes (Received): 969

Quote:
Originally Posted by r6666 View Post
Tylko psucie prawa.
Co za różnica, i tak każdy jeździ, jak mu się wydaje.
Janek0 no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2019, 07:50 AM   #23785
khan_tengri
Дружба Народов

khan_tengri's Avatar

Likes (Received): 14263

Quote:
Tylko psucie prawa.
Na szczęście masz możliwość bycia w błędzie i tego się trzymajmy
khan_tengri no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2019, 08:40 PM   #23786
r6666
szerszon

r6666's Avatar

Quote:
Na szczęście masz możliwość bycia w błędzie i tego się trzymajmy
Przypomnieć Art 27.1a i związane z tym dylematy ? Jakoś nie potrafiliście odpowiedzieć na moje pytania. Macie prawo tkwić w błędzie, bo to wasze głowy...ale dlaczego za to mają cierpieć inni ?
Old October 22nd, 2019, 09:44 AM   #23787
ALESSANDRO
MrBlackMagicHimself

Likes (Received): 803

Quote:
Originally Posted by Sponsor View Post
Za mało, żeby swobodnie przejechać. Miałem na myśli węższe drogi, np. miejskie dwupasmówki ograniczone krawężnikami - tam przytulenie się do nich może być niewystarczające.

Nie jest dla mnie do końca jasne, kiedy należy robić korytarz ratunkowy. Przepisy mówią, że "w warunkach zwiększonego natężenia ruchu pojazdów utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego". W praktyce warunki zwiększonego natężenia to korki w każdych godzinach szczytu. Wiadomo jednak, że bez sensu jest robić korytarz na zaś w mieście, tym bardziej że przy wykorzystywniu każdego metra przestrzeni i jeździe zderzak w zderzak jest to trudne. Ale na drodze ekspresowej czy autostradzie już jak najbardziej każdy korek powinien automatycznie oznaczać przyklejenie się do krawędzi.
Zawsze korek, tak samo codzienny w mieście, ma do cholery oznaczać, ze jedziemy przy zewnętrznych krawędziach. Napisałem niżej. Większe ma to znaczenie codzień w miastach niż na A. Bo tu jest więcej zdarzeń a i więcej uczestników ruchu, jak jednoślady. Jedziesz jak chcesz, toczysz się albo stoisz, do zewnętrznej! ZAWSZE.

PS. Kiedy pisałem o przeskalowania pasów jezdni nie pisałem o A i S. Tu obowiązują standardy. A,e my mamy takie same pasy w miastach. Dlatego wszyscy jeżdżą w miastach, jak po A. Pas miejski powinien mieć 2 ,5m max. Szerokość busa. To wymusza ostrożna jazdę. 40-50 a nie 80-100.
A w strefie 30 pas powinien mieć taka sama szerokość, tylko na jezdni powinien być jeszcze pas dla rowerów i chodnik z pierwszeństwem tych ostatnich.

I masz 3 ofiary śmiertelne w miesiącu w skali kraju, a nie 30. Proste?

"Jak przestałem kochać design" Marcina Wichy
- obowiązkowa lektura dla polskich anarchitektów, projektantów wnęk, kierowników wydziałów architortury w magistratach i...
urbanistów, jeśli nauczyli się w swoim kraju j. polskiego. Polecam!

www.miasto2077.pl

twaardy haardy pyycha

Matz32Z, mlodyy1985 liked this post
ALESSANDRO no está en línea   Reply With Quote
Old October 22nd, 2019, 10:17 AM   #23788
yolan
Bayern Polaken

yolan's Avatar

Likes (Received): 2587

Zawsze ostatecznym argumentem będzie, że jak nie będzie 3,5 m to pół kraju wymrze, bo karetki nie przejadą. Przerabiane w setkach dyskusji.
Old October 22nd, 2019, 11:37 AM   #23789
Wolfiq
Registered User

Likes (Received): 71

Quote:
Originally Posted by ALESSANDRO View Post
Quote:
Originally Posted by Sponsor View Post

Zawsze korek, tak samo codzienny w mieście, ma do cholery oznaczać, ze jedziemy przy zewnętrznych krawędziach. Napisałem niżej. Większe ma to znaczenie codzień w miastach niż na A. Bo tu jest więcej zdarzeń a i więcej uczestników ruchu, jak jednoślady. Jedziesz jak chcesz, toczysz się albo stoisz, do zewnętrznej! ZAWSZE.

PS. Kiedy pisałem o przeskalowania pasów jezdni nie pisałem o A i S. Tu obowiązują standardy. A,e my mamy takie same pasy w miastach. Dlatego wszyscy jeżdżą w miastach, jak po A. Pas miejski powinien mieć 2 ,5m max. Szerokość busa. To wymusza ostrożna jazdę. 40-50 a nie 80-100.
A w strefie 30 pas powinien mieć taka sama szerokość, tylko na jezdni powinien być jeszcze pas dla rowerów i chodnik z pierwszeństwem tych ostatnich.

I masz 3 ofiary śmiertelne w miesiącu w skali kraju, a nie 30. Proste?
Nie sądzę żebyśmy mieli takie same w miastach. Maksymalna szerokość pasa drogi G i GP to 3,5 metra w tym może być zmniejszona do 3 metrów. Potem masz inne kategorie dróg i one nie przekraczają 3 metrów dla pasa. 2,5 metra to pewnie dla dróg gdzie nie ma dużych pojazdów w tym autobusów lub jest mały ruch. Taki Solaris pewnie razem z lusterkami to ma właśnie parę centymetrów więcej szerokości niż 2,5 metra, a normy europejskie a nie tylko unijne dla pojazdów to chyba maksimum 2,6 metra szerokości pewnie razem z lusterkami. Dlatego większość ruchliwych ulic ma pewnie 3 metry, chyba że to drogi wyższej klasy to więcej. A te normy są takie że dla pewnych pojazdów wraz ze wzrostem prędkości potrzebne są szersze drogi ze względów bezpieczeństwa, a buduje się pod największe jakie tam mogą normalnie jeździć. To nie znaczy że gdzieś TIR na osiedlową czasem wjedzie to odrazu trzeba 3 metry, ale na przykład jak gdzieś regularnie autobusy jeżdżą to droga musi mieć wyższy standard.

Kirt93 liked this post

Last edited by Wolfiq; October 22nd, 2019 at 11:43 AM.
Wolfiq no está en línea   Reply With Quote
Old October 22nd, 2019, 03:46 PM   #23790
Delwin1
Registered User

Likes (Received): 4190

Quote:
Originally Posted by Wolfiq View Post
To nie znaczy że gdzieś TIR na osiedlową czasem wjedzie to odrazu trzeba 3 metry, ale na przykład jak gdzieś regularnie autobusy jeżdżą to droga musi mieć wyższy standard.
Praktycznie każda nowa ulica ma maksymalną szerokość. Taki styl. To o zwężenie się dopraszać... A praktyce:

1. Szerokość pasów ruchu, z zastrzeżeniem § 16, powinna wynosić:
[ ]
3) na drodze klasy GP i G - 3,50 m;
4) na drodze klasy Z - 3,00 m;

5) na drodze klasy L - 2,75 m;
6) na drodze klasy D - 2,50 m.
2. Na drogach klas Z, L i D szerokość pasa ruchu może być zwiększona do maksymalnie 3,50 m, jeżeli taka potrzeba wynika z prognozowanej struktury rodzajowej lub ilościowej ruchu.
3. Na drogach dwujezdniowych szerokość pasa ruchu kolejnego względem pasa skrajnego może być zmniejszona do minimalnie:
[ ]
3) 3,00 m - na drodze klasy GP i G.
4. W przypadku konieczności zastosowania rozwiązań uspokajających ruch na drogach klas G, Z, L i D na terenie zabudowy, szerokość pasa ruchu może być zmniejszona o 0,25 m względem wartości określonych w ust. 1 czyli to 3,25m w przypadku klasy G.

W praktyce zatem jak masz 2x2 to masz gwarantowane, że to zaprojektują i zbudują (jako G/GP) w modelu 2 x 3,5m x2 - czyli na same pasy jezdni będzie 14 m. To jest tryb domyślny. Oczywiście można by zrobić klasę G w modelu 2 x (3,25m + 3 m) czyli 12,5 m. No, ale to byłąby obraza majestatu. Szerokość pojazdu nie może przekraczać 2,55 m (bez lusterek itd) zatem naprawdę - spokojnie można zwęzić i ten pierwszy pas do 3m a tylko łuki na skrzyżowaniach projektować najwyżej szersze.

KOmiX, dj_pajak, mlodyy1985 liked this post
Delwin1 no está en línea   Reply With Quote
Old October 22nd, 2019, 04:38 PM   #23791
khan_tengri
Дружба Народов

khan_tengri's Avatar

Quote:
Przypomnieć Art 27.1a i związane z tym dylematy ? Jakoś nie potrafiliście odpowiedzieć na moje pytania. Macie prawo tkwić w błędzie, bo to wasze głowy...ale dlaczego za to mają cierpieć inni ?
Jedziesz samochodem i skręcając w poprzeczną ustępujesz pierwszeństwa rowerowi. Jak widzisz to masz łatwo, jak nie widzisz to się rozglądasz, zwalniasz, nawet jak trzeba zatrzymujesz. Przepuszczasz i jedziesz dalej.

To są dylematy? Bo ja jadąc samochodem nie mam żadnego z tym związanego.
Old October 22nd, 2019, 06:09 PM   #23792
jaroslaw_
Registered User

jaroslaw_'s Avatar

Likes (Received): 1402

Szczególnie jak rowerzysta jedzie chodnikiem i wjeżdża na PdP.

r6666 liked this post
jaroslaw_ no está en línea   Reply With Quote
Old October 22nd, 2019, 07:39 PM   #23793
khan_tengri
Дружба Народов

khan_tengri's Avatar

Ale to nie ma nic wspólnego z podanym artykułem PoRD.
Old October 22nd, 2019, 10:43 PM   #23794
jaroslaw_
Registered User

jaroslaw_'s Avatar

Likes (Received): 1402

To w takim razie należy ustąpić pierwszeństwa skręcając w drogę poprzeczną rowerzyście jadącemu chodnikiem i przecinającego drogę poprzeczną czy nie? Dwa warianty, że PdP i bez.
jaroslaw_ no está en línea   Reply With Quote
Old October 23rd, 2019, 12:16 AM   #23795
r6666
szerszon

r6666's Avatar

Quote:
Jedziesz samochodem i skręcając w poprzeczną ustępujesz pierwszeństwa rowerowi. Jak widzisz to masz łatwo, jak nie widzisz to się rozglądasz, zwalniasz, nawet jak trzeba zatrzymujesz. Przepuszczasz i jedziesz dalej.
Jedzie rowerzysta prosto jezdnią, a tramwaj skręca mu przed nosem w prawo.
Kto ma pierwszeństwo ?
Twój lekko zmanipulowany przykład z samochodem. Rowerzysta zjeżdża z chodnika. Włącza się do ruchu. Co ważniejsze Art 27.1a czy Art 17 ?
Quote:
Chcesz dyskutować o przepisach nie mając o nich pojęcia ?
Quote:
1a. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
Ta "inna część drogi" to chodnik. Słucham odpowiedzi.
Old October 23rd, 2019, 09:17 AM   #23796
pawel-l
Registered User

Likes (Received): 57

Ciekawy artykuł o zaletach ronda kierunkowego.

http://www.inzynierbudownictwa.pl/te...pasmowe_,12283

cc1 liked this post
pawel-l no está en línea   Reply With Quote
Old October 23rd, 2019, 09:46 AM   #23797
Wolfiq
Registered User

Likes (Received): 71

Quote:
Quote:
Jedzie rowerzysta prosto jezdnią, a tramwaj skręca mu przed nosem w prawo.
Kto ma pierwszeństwo ?
Twój lekko zmanipulowany przykład z samochodem. Rowerzysta zjeżdża z chodnika. Włącza się do ruchu. Co ważniejsze Art 27.1a czy Art 17 ?
Quote:
Chcesz dyskutować o przepisach nie mając o nich pojęcia ?
Quote:
1a. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
Ta "inna część drogi" to chodnik. Słucham odpowiedzi.
Wjeżdżając (każdym pojazdem) na jezdnię z pobocza, chodnika włączasz się do ruchu, nie ma wyjątków. Art 17 ustęp 1 punkt 3. 3a precyzuje że nie włączasz się do ruchu wjeżdżając na przejazd dla rowerzystów. A poza zgodnie z 3a też włączasz się do ruchu wjeżdżając na jezdnię z pobocza czy z drogi dla rowerów.
Ta inna część jezdni to chyba przejazd dla rowerzystów i droga dla rowerów.

Kirt93 liked this post

Last edited by Wolfiq; October 23rd, 2019 at 09:54 AM.
Wolfiq no está en línea   Reply With Quote
Old October 23rd, 2019, 01:52 PM   #23798
ALESSANDRO
MrBlackMagicHimself

Likes (Received): 803

Quote:
Originally Posted by Delwin1 View Post
Praktycznie każda nowa ulica ma maksymalną szerokość. Taki styl. To o zwężenie się dopraszać... A praktyce:

1. Szerokość pasów ruchu, z zastrzeżeniem § 16, powinna wynosić:
[ ]
3) na drodze klasy GP i G - 3,50 m;
4) na drodze klasy Z - 3,00 m;

5) na drodze klasy L - 2,75 m;
6) na drodze klasy D - 2,50 m.
2. Na drogach klas Z, L i D szerokość pasa ruchu może być zwiększona do maksymalnie 3,50 m, jeżeli taka potrzeba wynika z prognozowanej struktury rodzajowej lub ilościowej ruchu.
/ciach/

I to jest OK dla ulic poza OZ. W OZ powinniśmy w PL mieć:
(...)
3) na drodze klasy GP - 3,00m
4) na drodze klasy G - 2,75 m;
4) na drodze klasy Z - 2,50 m;
5) na drodze klasy L - 2,40 m;
6) na drodze klasy D - 2,30 m.
(...)

Nagle okazałoby się, ze zdarzenia, kolizje i wypadki nie są powodowane niedostosowaniem prędkości.

"Jak przestałem kochać design" Marcina Wichy
- obowiązkowa lektura dla polskich anarchitektów, projektantów wnęk, kierowników wydziałów architortury w magistratach i...
urbanistów, jeśli nauczyli się w swoim kraju j. polskiego. Polecam!

www.miasto2077.pl

twaardy haardy pyycha
ALESSANDRO no está en línea   Reply With Quote
Old October 23rd, 2019, 03:05 PM   #23799
ArtiiP
Ar't

ArtiiP's Avatar

Likes (Received): 7494

Quote:
Originally Posted by pawel-l View Post
Ciekawy artykuł o zaletach ronda kierunkowego.
http://www.inzynierbudownictwa.pl/te...pasmowe_,12283
ojej w 2019 roku odkrywamy zalety turbinówki, jestem całkowicie zaskoczony tym artykułem

a poważnie to fajnie, że ktoś wbija w branżowych zalety i argumenty, może komuś zostanie to w głowie, i będzie chętniejszy zastosować.

ArtiiP no está en línea   Reply With Quote
Old October 23rd, 2019, 04:09 PM   #23800
mlodyy1985
Registered User

Likes (Received): 34666

@ALESSANDRO poza tym budowa i utrzymanie takich dróg byłaby znacznie tańsza.

Szybko, ale bezpiecznie

Quote:
Szef Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie poinformował, że sprawca śmiertelnego wypadku na Bielanach jechał 130 km/h – podało radio RMF

Zdaniem szefa ZDM samochód sprawcy wypadku – BMW – było zmodyfikowane i zdaniem policji w ogóle nie powinno zostać dopuszczone do ruchu.

Kierowca BMW w niedzielę wjechał w rodzinę przechodzącą przez przejście dla pieszych na ul. Sokratesa. Ojciec rodziny zdołał odepchnąć żonę i dziecko w wózki. Sam zginął.
Sprawca wypadku przyznał się do winy. Twierdził, że niewiele pamięta i że oślepiło go słońce. Prokuratura żądała tymczasowego aresztu, sąd się na niego nie zgodził.
http://www.brd24.pl/spoleczenstwo/ki...e_wCdnIuGGV6ps

Są nagrania z wypadku, zeznania wielu świadków.
Wczoraj tramwaje były najsprawniejszym środkiem lokomocji po Olsztynie.Gdy na Sikorskiego korek sięgał w najgorszym momencie ronda na os. Generałów, tramwaje spokojnie jeździły.O godz. 8 rozmawialiśmy z rodzicem uczennicy ze szkoły na Nagórkach, który widząc sytuację, zostawił samochód na parkingu koło przystanku "Płoskiego" i przesiadł się na tramwaj.Córka wysiadła koło szkoły, a ja za chwile pojechałem dalej. Nie planowałem tego.Zobaczyłem, co się dzieje i zamiast w kierunku centrum skręciłem na pierwszy przystanek. Samochód na mnie poczeka.

mozgow liked this post
mlodyy1985 está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
bezpieczeństwo, polskie drogi

Thread Tools

Posting Rules