[Polska] Bezpieczeństwo ruchu drogowego (wątek dla ludzi rozumnych) - Page 1193 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone | Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 27th, 2019, 07:47 PM   #23841
Wilku88
Registered User

Likes (Received): 3235

Quote:
Originally Posted by Janek0 View Post
Dlaczego dopiero ponad stówą? Jadąc 16 km/h powyżej ograniczenia też jesteś świadom (albo powinieneś być), jakie to niesie konsekwencje, tj. 40 punktów procentowych mniej szansy na przeżycie pieszego.

https://ec.europa.eu/transport/road_...peed_levels_pl
Nie czepiaj się, stówa to wartość umowna, konkretna wartość powinna stać się przedmiotem debaty i być oparta na badaniach takich jak przytoczyłeś. Jaka powinna być, nie umiem powiedzieć.
Advertisement

Old October 27th, 2019, 08:00 PM   #23842
Janek0
Registered User

Janek0's Avatar

Likes (Received): 976

Quote:
Originally Posted by Wilku88 View Post
Nie czepiaj się, stówa to wartość umowna, konkretna wartość powinna stać się przedmiotem debaty i być oparta na badaniach takich jak przytoczyłeś. Jaka powinna być, nie umiem powiedzieć.
Zgadza się, jednak wielu kierowców nagminnie jeżdżących „trochę” ponad limit usprawiedliwia się, że przecież nie jeżdżą jak ci wariaci ponad stówą, a w rzeczywistości to oni odpowiadają za większą część śmiertelnych wypadków, które nie są tak spektakularne i się ich tak wałkuje. Tak jak wprowadzono odbieranie prawa jazdy za +50, to ludzie się zaczęli tylko pilnować żeby tego nie przekroczyć i jakoś szczególnie bezpieczeństwa to nie poprawiło.
Janek0 no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2019, 08:04 PM   #23843
Wilku88
Registered User

Quote:
Tak jak wprowadzono odbieranie prawa jazdy za +50, to ludzie się zaczęli tylko pilnować żeby tego nie przekroczyć i jakoś szczególnie bezpieczeństwa to nie poprawiło.
To trzeba dokręcić jeszcze bardziej śrubę w tym temacie, nie wiem, zabierać za +30?
ALE trzeba metody kija i marchewki.
Marchewką byłaby weryfikacja i zdjęcie tych wszystkich kretyńskich i nieadekwatnych obszarów zabudowanych, które istnieją.

90kifot, mlodyy1985, Kirt93, Yaper liked this post
Wilku88 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 27th, 2019, 09:22 PM   #23844
mlodyy1985
Registered User

Likes (Received): 34995

za 30+ ale w pobliżu szkół i przedszkoli( więc odpada mit, że celowo postawili przedszkole czy szkołę, żeby wk...ać kierowców). Z tymi OZ to patrząc na naszą urbanistykę(co wklejał niedawno gdzieś @BETON z rościągniętą jak dżdżownica miejscowością) od razu byłby w niektórych miejscowościach płacz, że kierowcy gnają jak szaleni, bo my chcemy OZ.

Ja bym po prostu wywalił z egzaminu na PJ placyk i parkowanie a zajął się bezpieczną jazdą+ można bonus dla WORDów przepuszczających najlepszych kursantów (oceniani na podstawie danych o wypadkach/kolizjach rok, 5 czy 10 lat).

Poza zwiększeniem mandatów można zapisać ustawowo, że każdy pkt karny dla kierowcy oznacza 5 czy 10 % więcej za OC przy już ostatecznej cenie ubezpieczenia. To często zaboli znacznie bardziej niż "200 zł mandatu". A CEPIK czy systemy firm spokojnie by taką zmianę ogarnęły.
Wczoraj tramwaje były najsprawniejszym środkiem lokomocji po Olsztynie.Gdy na Sikorskiego korek sięgał w najgorszym momencie ronda na os. Generałów, tramwaje spokojnie jeździły.O godz. 8 rozmawialiśmy z rodzicem uczennicy ze szkoły na Nagórkach, który widząc sytuację, zostawił samochód na parkingu koło przystanku "Płoskiego" i przesiadł się na tramwaj.Córka wysiadła koło szkoły, a ja za chwile pojechałem dalej. Nie planowałem tego.Zobaczyłem, co się dzieje i zamiast w kierunku centrum skręciłem na pierwszy przystanek. Samochód na mnie poczeka.
mlodyy1985 no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2019, 09:23 PM   #23845
Kpc21
Registered User

Likes (Received): 11012

Quote:
Originally Posted by Wilku88 View Post
Przy zapieprzaniu ponad stówą w zabudowanym stawianie zarzutu zabójstwa z zamiarem ewentualnym powinno być standardową procedurą.
Jadąc z taką prędkością jesteś świadom, że możesz kogoś zabić, a mimo to jedziesz, czyli godzisz się na taką ewentualność. Definicja zabójstwa z zamiarem ewentualnym spełniona książkowo.
No nie wiem. Bo jadąc z dopuszczalną 50 też możesz kogoś zabić, godzisz się na taką ewentualność.
Old October 27th, 2019, 09:29 PM   #23846
Wilku88
Registered User

Idąc tą logiką wyjeżdżając z garażu godzę się na taką ewentualność. Nie o to tutaj chodzi.
Chodzi o to, że jadąc stówą odbieram sobie szansę na skuteczną reakcję, gdy coś wydarzy się na drodze. A pieszemu odbieram szansę na bezpieczne przejście, bo wyjdzie na drogę, gdy jest pusto albo samochód jest daleko, a będąc na środku drogi okazuje się, że samochód go trafia.
Old October 27th, 2019, 11:53 PM   #23847
ArtiiP
Ar't

ArtiiP's Avatar

Likes (Received): 7547

Quote:
Originally Posted by mlodyy1985 View Post
Ja bym po prostu wywalił z egzaminu na PJ placyk i parkowanie a zajął się bezpieczną jazdą+ można bonus dla WORDów przepuszczających najlepszych kursantów (oceniani na podstawie danych o wypadkach/kolizjach rok, 5 czy 10 lat).

a nauczycieli z podstawówki oceniajmy na podstawie pracy jaką dostaną ich dawni uczniowie.

pisano wielokrotnie mamy najtrudniejsze egzaminy PJ w EU, i nie przekłada się to nic a nic na późniejsze zachowanie, bo te to wynik patrzenia jak to robią inni, a że wokół wszyscy mają w (|), to i szybko zmieniasz styl na taki jak inni.
ba zagraniczniaki do nas przyjeżdżają i prawie po chwili jeżdżą jak większość, i to samo gdy nasi jadą za granice, tylko w drugą stronę.

Jedyna opcja to najpierw przypilnować by starzy kierowcy zaczęli przestrzegać reguł, bo to oni są wzorem dla młodych

ArtiiP no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2019, 11:59 PM   #23848
Sponsor
Registered User

Sponsor's Avatar

Quote:
Dlaczego dopiero ponad stówą? Jadąc 16 km/h powyżej ograniczenia też jesteś świadom (albo powinieneś być), jakie to niesie konsekwencje, tj. 40 punktów procentowych mniej szansy na przeżycie pieszego.

https://ec.europa.eu/transport/road_...peed_levels_pl
Dlatego potrzebne są kampanie, takie jak ta szwedzka, które uczą dlaczego ograniczenie w mieście wynosi 50 a nie 55 czy 60. Bo ludzie po prostu nie mają świadomości jak ogromna jest to różnica. Nie dziwi mnie to bo na chłopski rozum 60 to tylko troszkę więcej niż 50.

Bo zgodnie z tym co piszesz, na drogach nie zabijają Frogi czy Krystiany O., tylko zwyczajni ludzie jeżdżący "trochę" za szybko lub "trochę" nieuważnie.
Sponsor no está en línea   Reply With Quote
Old October 28th, 2019, 12:12 AM   #23849
Wilku88
Registered User

Sam o tym kiedyś pisałem w tym wątku. Że trzeba uświadamiać kierowców, że te niewinne 10 km/h więcej może zdecydować, czy stuknie pieszego, czy zatrzyma się centrymetry przed nim. Albo zdecyduje czy skończy się na siniakach, ewentualnie złamanej kończynie czy też na ciężkich obrażeniach, gdy pieszego podrzuci w górę.
Ludzie są oporowo kiepscy z fizyki w tym kraju.

mozgow liked this post
Wilku88 no está en línea   Reply With Quote
Old October 28th, 2019, 12:14 AM   #23850
r6666
szerszon

r6666's Avatar

Likes (Received): 3952

Quote:

Chyba jakąś traumę masz z tym placem i parkowaniem.
Old October 28th, 2019, 09:48 AM   #23851
mlodyy1985
Registered User

Quote:
Originally Posted by r6666 View Post
Chyba jakąś traumę masz z tym placem i parkowaniem.
Nie nie mam,zdalem od razu.Ile bylo śmiertelnych wypadkow na parkingach a ile mamy na drogach?Poki placyki sluza temu,zeby uwalac ludzi i by WORDy mialy kase od ludzi za egzaminy to nikomu nie zależało na poprawie.Akurat ciesze sie,ze wprowadzono zarzadow PiS zmiane i srodki z egzaminow trafia do budzetu panstwa a WORDy uzyskaja ryczalt.
Wczoraj tramwaje były najsprawniejszym środkiem lokomocji po Olsztynie.Gdy na Sikorskiego korek sięgał w najgorszym momencie ronda na os. Generałów, tramwaje spokojnie jeździły.O godz. 8 rozmawialiśmy z rodzicem uczennicy ze szkoły na Nagórkach, który widząc sytuację, zostawił samochód na parkingu koło przystanku "Płoskiego" i przesiadł się na tramwaj.Córka wysiadła koło szkoły, a ja za chwile pojechałem dalej. Nie planowałem tego.Zobaczyłem, co się dzieje i zamiast w kierunku centrum skręciłem na pierwszy przystanek. Samochód na mnie poczeka.

90kifot, Hipolit, michael_siberia liked this post
Old October 28th, 2019, 10:57 AM   #23852
mlodyy1985
Registered User

Quote:
Maksymalna kara to 500 złotych. "Kierowcy sobie nic nie robią z takich mandatów"

Policyjna grupa "Speed" rzuciła wyzwanie najgroźniejszym piratom drogowym i pokazuje pierwsze efekty swej pracy. Ściga tych, którzy zagrażają naszemu życiu, szarżują na drodze. Niektórzy po pijanemu, inni bez prawa jazdy, a na widok policji próbują uciekać. Problem jednak w tym, że piraci nie boją się już mandatów.

W 1997 roku, gdy wchodził nowy taryfikator, płaca minimalna była niższa niż najwyższy mandat. Dziś zarabiamy znacznie więcej, a mandaty są na tym samym poziomie. Pewnie właśnie dlatego wśród Polaków pojawiają się opinie, że mandaty są za niskie, więc "kierowcy nic sobie nic (z nich - przyp. red) nie robią" i że "mandat w wysokości 500 złotych to nie mandat, tylko delikatny klaps". Czy musi boleć, by coś się zmieniło? Politycy do tej kwestii podchodzą ostrożnie, jakby elektorat składał się wyłącznie z piratów drogowych, a nie ich ofiar. Jedni mówią, że trzeba edukować, inni stawiają na progi zwalniające lub ogólnikowo opowiadają o potrzebie zmian. - Myślę, że tutaj akurat politycy wszystkich opcji są zgodni, ze trzeba działać na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego - uważa Paweł Mucha, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Doświadczenia innych państw pokazują jednak, że to, co jest skuteczne i rzeczywiście działa na kierowców, to nieuchronna i wysoka kara za wykroczenia. Taka kara działa również na Polaków za granicą. - Przejeżdżając granicę rzeczywiście od razu noga z gazu i nagle z kierowcy, który jest często brawurowy i nie do końca przestrzega przepisów, stajemy się karni i poukładani - mówi Michał Kościuszko, kierowca rajdowy. W Polsce maksymalny mandat za prędkość to 500 złotych. W Niemczech, na Słowacji i na Litwie kary są minimum ponad czterokrotnie wyższe, a nie wszędzie zarabia się więcej niż w Polsce. We Francji wiele lat temu wprowadzono zasadę "zero tolerancji" dla piratów drogowych. Jeśli ktoś przekroczy we Francji prędkość o 50 km/h to kierowcy zostaje zabrane nie tylko prawo jazdy, ale również zostanie mu zarekwirowany samochód. Będzie musiał też chodzić na drogie kursy przygotowawcze i otrzyma mandat w wysokości 1500 euro. Dla recydywistów przewidziano kary zwielokrotnione. To zadziałało, bo liczba wypadków i ofiar śmiertelnych drastycznie spadła.
https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-onlin...wo,980885.html

O proszę, płacz, że podnoszą. W takim razie może kary za brak OC też zamrozimy zamiast waloryzować wg stawek płacy minimalnej? W ramach uświadamiania, że wpływy z tego nie są jakiejś niebotyczne- w 2018 wyniosły koło 600 mln zł(częściowo mniej przez protest policjantów) przy budżecie 400 mld zł tzn. że wpływy z mandatów stanowią 0,2% budżetu państwa. Jeśliby podnieść w relacji do średniej z poprzendiego wieku to powinny z 5 razy więcej-koło 3,5 mld zł. Nawet jeśli nie wszyscy by płacili tak wysokich to jednak powiedzmy bliżej 3 mld a nie chodzi o efekt fiskalny, ale prewencyjny bo koszty dla państwa akcji ratunkowych , leczenia, odszkodowań, utraconych wpływów są kilkunastokrotnie wyższe.
Old October 28th, 2019, 11:46 AM   #23853
marekb74
Registered User

Likes (Received): 1452

Quote:
Ile bylo śmiertelnych wypadkow na parkingach a ile mamy na drogach?Poki placyki sluza temu,zeby uwalac ludzi i by WORDy mialy kase od ludzi za egzaminy to nikomu nie zależało na poprawie.
Dawno, dawno temu, parkowanie zdawało się na placyku i to było zupełnie bez sensu. Wtedy uczono jak precyzyjnie zaparkować. Należało przekręcić ileś razy kierownicę gdy któryś słupek pojawił się w którymś oknie (oczywiście zależało to od samochodu). I to było zupełnie bez sensu.

Teraz na placyku jest jazda po łuku (której pewnie nie musiałoby być, chociaż kierowca powinien umieć cofać - a tak tę umiejętność sprawdzić najłatwiej) i górka (ruszać pod górkę umieć). Umiejętność parkowania sprawdza się w mieście - parkować trzeba umieć (oczywiście w normalnym ruchu możesz poprawić się 5 razy).

Nie wyobrażam jednak sobie jak egzamin miałby sprawdzić, czy ktoś jeździ bezpiecznie. Przecież, to że egzaminowany nie przekracza prędkości na egzaminie nie świadczy, że jej nie będzie przekraczał jak już dostanie PJ....

Z pewnością na kursie/egzaminie brakuje jazdy po drogach klasy A/S.
marekb74 no está en línea   Reply With Quote
Old October 28th, 2019, 12:04 PM   #23854
mlodyy1985
Registered User

Ale A i S nie wszędzie są. Ewentualnie jazdy po dwupasmówkach i w obszarze niezabudowanym zamiast tylko pół km od WORDu.

Intelekt, Mruczek liked this post
Old October 28th, 2019, 03:52 PM   #23855
ArtiiP
Ar't

ArtiiP's Avatar

Likes (Received): 7547

może sprawdźcie najpierw jak się zdaje w krajach gdzie jest bezpieczniej.

przeciętny świeżak wychodzi z wiedzą praktyczną nie wiele większą, a często dużo mniejszą niż u nas, a jednak jest bezpiecznie.

#ALEJAKTO?

parafrazując znany mini-komiksowy mem
szef: Jest problem z nieprzestrzeganiem przepisów, pomysły?
-trudniejsze egzaminy
-więcej materiału na szkoleniu
-a może to nie kursy są problemem?
<sru przez okno>

r6666, Mruczek liked this post

Last edited by ArtiiP; October 28th, 2019 at 04:28 PM.
ArtiiP no está en línea   Reply With Quote
Old October 28th, 2019, 08:43 PM   #23856
Kpc21
Registered User

Quote:
Originally Posted by marekb74 View Post
Dawno, dawno temu, parkowanie zdawało się na placyku i to było zupełnie bez sensu. Wtedy uczono jak precyzyjnie zaparkować. Należało przekręcić ileś razy kierownicę gdy któryś słupek pojawił się w którymś oknie (oczywiście zależało to od samochodu). I to było zupełnie bez sensu.

Teraz na placyku jest jazda po łuku (której pewnie nie musiałoby być, chociaż kierowca powinien umieć cofać - a tak tę umiejętność sprawdzić najłatwiej) i górka (ruszać pod górkę umieć). Umiejętność parkowania sprawdza się w mieście - parkować trzeba umieć (oczywiście w normalnym ruchu możesz poprawić się 5 razy).
Nauka jazdy po łuku to też, tak jak napisałeś, nauka przekręcenia ileś razy kierownicy, gdy któryś słupek pojawił się w którymś oknie. To się nie sprawdza.

Co do umiejętności parkowania – w prawdziwej jeździe możesz robić tyle korekt, ile tylko zechcesz. Może więc... powinny zmienić się kryteria oceniania? Korekt robisz, ile chcesz (ewentualnie z ograniczeniem czasowym), ale masz stanąć równo między liniami/sąsiednimi pojazdami (ew. przy bardzo ciasnym stanowisku – z dopuszczalnym wjechaniem w stronę przeciwną do kierowcy obok tak, by nie zostawić wolnego miejsca po stronie pasażera, a pozostawić po stronie kierowcy)? Tak naprawdę raczej z tym większość kierowców ma problem.

Można też dodać parkowanie prostopadłe tyłem – wielu kierowców boi się tego manewru, bo nigdy nie próbowało (lub... nie umie korzystać z lusterek), a jest łatwy i przydatny.

Za to ruszanie pod górę wygląda, z perspektywy obserwatora, w większości przypadków tak, że kursant daje gaz do dechy, puszcza sprzęgło i rusza z mocnym szarpnięciem. Przy czym "górka" jest tak mało stroma, że kierowca z miesięcznym doświadczeniem za kółkiem bez problemu ruszyłby na niej bez użycia hamulca ręcznego. Ale jeśli auto nie zgaśnie, jest to uznawane – zdaje się że najważniejszym kryterium jest to, o ile auto stoczyło się do tyłu, co przy małym doświadczeniu zdających za kółkiem (nie oszukujmy się, liczba godzin przejechanych na kursie to jest nic) kończy się właśnie takimi efektami.
Old October 28th, 2019, 09:30 PM   #23857
mlodyy1985
Registered User

Dla kompletu przydałoby się porównanie śmiertelność na 1 mln i czy widać jakaś korelację.
Old October 28th, 2019, 10:41 PM   #23858
Kpc21
Registered User

Dlaczego przy Wielkiej Brytanii podano maksymalne kwoty zamiast minimalnych?

No i są w tabelce de facto dwa przypadki wysokości mandatów zależnych od zarobków, w jednym z nich podano konkret (60 dniówek), w drugim – o tym zapomniano.
Old October 28th, 2019, 11:42 PM   #23859
r6666
szerszon

r6666's Avatar

Likes (Received): 3952

Quote:
Nie nie mam,zdalem od razu.Ile bylo śmiertelnych wypadkow na parkingach a ile mamy na drogach?Poki placyki sluza temu,zeby uwalac ludzi i by WORDy mialy kase od ludzi za egzaminy to nikomu nie zależało na poprawie.Akurat ciesze sie,ze wprowadzono zarzadow PiS zmiane i srodki z egzaminow trafia do budzetu panstwa a WORDy uzyskaja ryczalt.
A to BRD mierzy się tylko stratami w ludziach ? Na parkingach można wbijać się w drzwi sąsiada ? Blade pojęcie masz o finansowaniu. Budżet potrzebuje wiecej kasy niż WORD. Jest tych plusów trochę.
Quote:
Originally Posted by Kpc21 View Post
Nauka jazdy po łuku to też, tak jak napisałeś, nauka przekręcenia ileś razy kierownicy, gdy któryś słupek pojawił się w którymś oknie. To się nie sprawdza.
Już ci raz to napisałem. Jak ciebie uczył jakiś jełop to miej pretensję do niego. Ewentualnie druga opcja-inaczej nie dało się ciebie nauczyć.
Quote:
Originally Posted by ArtiiP View Post

parafrazując znany mini-komiksowy mem
szef: Jest problem z nieprzestrzeganiem przepisów, pomysły?
-trudniejsze egzaminy
-więcej materiału na szkoleniu
-a może to nie kursy są problemem?
<sru przez okno>
Naprawdę wyjątkowo jak na ciebie genialny post w punkt.
Old October 29th, 2019, 12:06 AM   #23860
Kpc21
Registered User

Quote:
Originally Posted by r6666 View Post
Już ci raz to napisałem. Jak ciebie uczył jakiś jełop to miej pretensję do niego.
No ale jak porozmawiać z ludźmi, poczytać fora, to okazuje się, że większość z nich uczył "jełop", a przypadki, gdy rękawa uczono tak, by faktycznie on czegoś uczył, to wyjątki.

Kirt93 liked this post
Kpc21 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
bezpieczeństwo, polskie drogi

Thread Tools

Posting Rules