[Bratislava] Verejná doprava | Public Transport - Page 569 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia > Urbanism, Architecture and Infrastructure > Infrastructure

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 228 votes, 5.00 average.
Old November 11th, 2019, 09:49 AM   #11361
dvernik
Registered User

dvernik's Avatar

Likes (Received): 1540

Quote:
Originally Posted by The810 View Post
Neviem, možno to bolo kedysi inak, ale dnes je Bratislava veľmi bezpečné mesto.
(...)
Kým v Bratislave poriadna nočná doprava kontinuálne funguje len od 2007, takže kým moja generácia už je na ňu naučená, starší to stále vnímajú ako niečo nepoužiteľné a nebezpečné.
Ja som nočáky používal najviac tak pred 18-20 rokmi, víkendové spoje do Petržalky bývali dosť plné a vodiči jazdili s Ikarusmi 280 ako šialenci

Hlavný problém bol v tom čase najmä s nedostatočným intervalom. 1:05 zo stanice bolo príliš skoro a ďalší išiel až 3:20. Ja som ich používal na tranzit celým mestom, takže som používal prestup na stanici.
dvernik no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 11th, 2019, 10:55 AM   #11362
MBPA
Registered User

MBPA's Avatar

Likes (Received): 364

Napise, to este raz lebo mam pocit ze par ludi mi nerozumelo: nikdy som nenapisal ze Bratislava je nejaka strasne nebezpecna a ze v nocakoch su kazdu noc bitky. Pisem este raz a dufam ze zrozumitelne: ide mi o minimalizovanie rizika a komfort, ktory mna stoji cca 4,50 (Uber z mesta domov). Chapem ze su aj ludia ktori byvaju dalej a maju to drahsie.

Ja z tuch 4,50 ziskam odvoz kedy chcem (nemusim sa fixovat na nejaky nocak a jeho odjazdy), komfort jazdy v taxiku a relativne bezpecie kedze ma odvezie az pred branu. Detaily ako ziskat naspat vyoadnuty mobil (stalo sa mi raz) povazujek fakt uz za detaily, ale aj to hovori jemne v prospech taxikov.

Ak niekto chce cestovat nocakom alebo chodit peso, kludne... nehovorim ze sa musi bat. Mne to vsak za tych 4,50 stoji. Eliminuje sa tak okradnutie, napadnuti k u zien znasilnenie... pricom to ze sa to nestalo niekomu 10 rokov, neznamena ze sa to nemoze stat zajtra, aj ked to nikomu neprejem. Lebo taka skusenost moze cloveka dost poznacit a staci ked si ju zazije raz, pre mna je tych 4,50 vyhodna investicia nielen co sa tyka bezpecnosti ale aj komfortu.
MBPA no está en línea   Reply With Quote
Old November 11th, 2019, 11:28 AM   #11363
E499.3056
Moderator

E499.3056's Avatar

Likes (Received): 6190

Quote:
Originally Posted by Kapudrant View Post
Nie kazde mesto ma taku dobru nocnu prepravu. Napr. v Prahe prejst do okrajoveho sidliska elektrickami z centra trva niekedy aj tri stvrte hodiny.
Nocnu dopravu mame po reforme v roku 2007 naozaj dobru, hoci ma niektore zname chyby, ktore by sa mohli v blizkej dobe vyriesit, ako napriklad

– chyba odchod o 1:00 po cely tyzden a odchod o 2:00 v piatok/sobotu
– chyba obsluha Namestia SNP
– chyba prepojenie medzi Petrzalkou, Ruzinovom a Novym Mestom (chybajuce nocne tangencialne prepojenie)
– problematicka obsluha N61/N74 v Ruzinove
E499.3056 no está en línea   Reply With Quote
Old November 11th, 2019, 11:44 AM   #11364
KLEPETO
Registered User

KLEPETO's Avatar

Likes (Received): 4468

Bod dva a tri by sa dal vyriešiť nočnými električkami ak by sa na SNP urobil prestupný uzol práve pre Nkové električky. Potom by sa dali urobiť aj poriadky s N74 a N61 aby z toho boli priamejšie linky bez vymetania Ružinova.

3d3a3v3i3d liked this post
KLEPETO está en línea ahora   Reply With Quote
Old November 11th, 2019, 12:20 PM   #11365
E499.3056
Moderator

E499.3056's Avatar

Quote:
Originally Posted by KLEPETO View Post
Bod dva a tri by sa dal vyriešiť nočnými električkami ak by sa na SNP urobil prestupný uzol práve pre Nkové električky. Potom by sa dali urobiť aj poriadky s N74 a N61 aby z toho boli priamejšie linky bez vymetania Ružinova.
Nocne elektricky nie su riesenie, pretoze idu subezne s nocnymi autobusmi a navyse obsluhuju rozsahovo ovela mensie uzemie, cim by vznikli dalsie prestupy (v Ruzinove na smer DH, Biskupice, v Raci smer Panty, na Zlatych pieskoch smer Vajnory), pricom elektricky su pomalsie ako autobusy, celkovo by toto riesenie bolo ovela drahsie ako presmerovanie niekolkych liniek cez Namestie SNP.
Old November 11th, 2019, 12:48 PM   #11366
KLEPETO
Registered User

KLEPETO's Avatar

Je to vecou prekopania aj autobusových nočákov pri zavedení električiek. Niektoré súbehy by sa museli upraviť, ale v zásade by kostra terajšieho trasovania autobusov mohla ostať. Električku som mal na mysli ako doplnok pre spojenie centra mesta s veľkými sídliskami aby človek cestujúci napr. do Ružinova nemusel ísť až na Hodžovo. Alebo z Petržalky do Karlovky by mu stačilo zvezenie na SNP a tam prestúpiť na päťku bez toho aby sa všetci museli trepať na Hlavnú.
Old November 11th, 2019, 01:22 PM   #11367
The810
Registered User

Likes (Received): 754

Quote:
Originally Posted by E499.3056 View Post
Nocnu dopravu mame po reforme v roku 2007 naozaj dobru, hoci ma niektore zname chyby, ktore by sa mohli v blizkej dobe vyriesit, ako napriklad

– chyba odchod o 1:00 po cely tyzden a odchod o 2:00 v piatok/sobotu
– chyba obsluha Namestia SNP
– chyba prepojenie medzi Petrzalkou, Ruzinovom a Novym Mestom (chybajuce nocne tangencialne prepojenie)
– problematicka obsluha N61/N74 v Ruzinove
A ešte kultúra organizácie rozjazdov na Hlavnej stanici, lebo to čo tam predvádza DPB je fakt hanba a viem si predstaviť že časť užívateľov to odradí.

Každopádne platí že počas noci je oveľa väčšia šanca že využijem MHD ako počas dňa.
The810 no está en línea   Reply With Quote
Old November 11th, 2019, 01:52 PM   #11368
E499.3056
Moderator

E499.3056's Avatar

Quote:
Originally Posted by KLEPETO View Post
Je to vecou prekopania aj autobusových nočákov pri zavedení električiek. Niektoré súbehy by sa museli upraviť, ale v zásade by kostra terajšieho trasovania autobusov mohla ostať. Električku som mal na mysli ako doplnok pre spojenie centra mesta s veľkými sídliskami aby človek cestujúci napr. do Ružinova nemusel ísť až na Hodžovo. Alebo z Petržalky do Karlovky by mu stačilo zvezenie na SNP a tam prestúpiť na päťku bez toho aby sa všetci museli trepať na Hlavnú.
Taka duplicita nieco stoji, bolo by treba platit nielen vodicov autobusov, ale aj dalsich vodicov elektriciek, a to nie je treba, kedze existujuci cestujuci sa normalne odvezu v existujucich autobusoch.
Old November 11th, 2019, 03:52 PM   #11369
lostrail
Registered User

Likes (Received): 197

Praha mala zavedene nocne elektricky este v roku 2015. Rok na to ich zrusili. Ak si nieco take nemoze dovolit financovat mesto ako Praha, kam sa hrabeme my? Nie, ze by sa mi to nepacilo...
lostrail no está en línea   Reply With Quote
Old November 11th, 2019, 04:05 PM   #11370
J1mbo
Registered User

J1mbo's Avatar

Likes (Received): 862

tak to potom ta elektricka pred mesiacom v prahe, do ktorej nastupil kamos o tretej rano bola asi denna linka v prahe v noci jazdia elektricky stale (nehovorim ze by mali v bratislave)

J1mbo no está en línea   Reply With Quote
Old November 11th, 2019, 04:10 PM   #11371
KLEPETO
Registered User

KLEPETO's Avatar

V Prahe jazdili nočné električky snáď už začiatkom 90tých rokov ak nie už v 80tých. Tam skôr riešili nočné metro či to má význam.
Old November 11th, 2019, 06:55 PM   #11372
The810
Registered User

Quote:
Originally Posted by lostrail View Post
Praha mala zavedene nocne elektricky este v roku 2015. Rok na to ich zrusili. Ak si nieco take nemoze dovolit financovat mesto ako Praha, kam sa hrabeme my? Nie, ze by sa mi to nepacilo...
V Prahe jazdia počas víkendu na niektorých radiálach nočné električky po 10 minútach. Si strelil trochu vedľa.

Old November 11th, 2019, 08:02 PM   #11373
Nerte
Registered User

Nerte's Avatar

Likes (Received): 396

Quote:
Nazov Polus City Center sme chceli zrusit uz davnejsie kvoli tomu, ze na Hlavnej stanici to plietlo turistov, ktori to uvideli v cestovnom poriadku velkymi pismenkami a potom zmatene pobehovali po ZST Nove Mesto, ze ci su v City Center a kde ho najdu.
Presne kvoli tomuto by som im do buducna nedovolil ani Vivo!Bratislava alebo ako sa to oficialne vola, ale len Vivo... v tych nazvoch by nemali byt nazvy lokalit inych ako samotna ulica (aj ked teda toto je naozaj v Bratislave, je to divne).
Nerte no está en línea   Reply With Quote
Old November 12th, 2019, 11:15 AM   #11374
lostrail
Registered User

Likes (Received): 197

Pred par rokmi vysla sprava, ze rusia nocne elektricky. Ak ich medzitym zasa zaviedli, potom sa ospravedlnujem. Stale vsak tvrdim, ze Bratislava si taky luxus aktualne dovolit nemoze.
lostrail no está en línea   Reply With Quote
Old November 12th, 2019, 01:25 PM   #11375
E499.3056
Moderator

E499.3056's Avatar

Tak na to si veru nepamatam
Old November 12th, 2019, 01:35 PM   #11376
E499.3056
Moderator

E499.3056's Avatar

Quote:
Originally Posted by Nerte View Post
Presne kvoli tomuto by som im do buducna nedovolil ani Vivo!Bratislava alebo ako sa to oficialne vola, ale len Vivo... v tych nazvoch by nemali byt nazvy lokalit inych ako samotna ulica (aj ked teda toto je naozaj v Bratislave, je to divne).
Myslim, ze nove vedenie mesta uz nema zaujem predavat nazvy zastavok, existujuce oznacenia typu Tchibo Outlet, Knihkupectvo Martinus, Ubytovna Prima a podobne zverstva, by mali byt zrusene po dobehnuti platnosti zmluv. Nazov zastavky je orientacny bod a nemal by byt meneny podla toho, kto si kolko zaplati a kde aktualne je nejaka konkretna prevadzka

marish, baleadasena, dezeen, MBPA liked this post
Old November 12th, 2019, 01:45 PM   #11377
The810
Registered User

Na druhej strane "konkrétne prevádzky" sú často orientačnými bodmi, to platí napr. aj pre ten Polus/Vivo. Takže určite by som nešiel do toho že sa úplne vytratia pomenovania podľa významných objektov. Akurát by to už nemalo byť na komerčnej báze.

Kupujuci, JSI, Pán Rojko liked this post
Old November 12th, 2019, 01:52 PM   #11378
The810
Registered User

Quote:
Originally Posted by lostrail View Post
Pred par rokmi vysla sprava, ze rusia nocne elektricky. Ak ich medzitym zasa zaviedli, potom sa ospravedlnujem. Stale vsak tvrdim, ze Bratislava si taky luxus aktualne dovolit nemoze.
V Prahe nikdy nočné električky nerušili, je to kostra nočnej dopravy a sú masívne využívané.

Čo mi nie je jasné je že o akom "luxuse" hovoríš? V čom sú nočné električky "luxus"? Do Bratislavy nie sú v hodné z dôvodov spomenutých vyššie, ale rozhodne nie preto že by to mal byť nejaky "luxus".
Old November 12th, 2019, 03:05 PM   #11379
BHT
Urban flâneur

BHT's Avatar

Tender na vytvorenie dispečerského strediska BID vyhrala žilinská firma TransData
Quote:
Bratislavská integrovaná doprava (BID) minie na dispečingové služby o vyše polovicu menej ako odhadovala. Tender na vytvorenie dispečerského strediska vyhrala žilinská firma TransData s cenovou ponukou 122 600 eur, pričom predpokladaná hodnota zákazky bola vyše 270-tisíc eur. Vyplýva to z informácií vo Vestníku Úradu pre verejné obstarávanie.

Podľa BID víťazná ponuka s výrazne nižšou cenou, ako bola predpokladaná hodnota zákazky, sa neodrazí na kvalite dispečingovej služby. Podmienkou súťaže bolo totiž obstarať dispečingové služby za čo najnižšiu cenu a v čo najvyššej kvalite.

„Ušetrené finančné prostriedky je možné následne investovať do ďalších rozvojových projektov. Keďže sa nachádzame v období tvorby rozpočtu na rok 2020, ich zoznam a harmonogram realizácie je vo fáze prípravy,“ uviedol Staník s tým, že konečné rozhodnutie o investovaní ušetrených peňazí podlieha schváleniu akcionárov.

Do verejnej súťaže sa celkovo prihlásilo päť uchádzačov. Okrem víťaznej TransData ponuku vypracovali aj dva české subjekty, firma T-Mapy s ponukou za takmer 170-tisíc eur a Ivo Herman s ponukou za 174-tisíc eur. Do tendra sa prihlásila aj skupina dvoch firiem, a to banskobystrický Elmolis j.s.a. so žilinskou Emtest s cenovou ponukou 197-tisíc eur. Najdrahšiu ponuku predložila trnavská spoločnosť YMS, a to za 218-tisíc eur.

Firma TransData dodá softvér, prostredníctvom ktorého budú riadiť dopravu, sledovať polohy vozidiel mestskej hromadnej dopravy (MHD), prímestskej autobusovej dopravy a regionálnej železničnej dopravy v Integrovanom dopravnom systéme v Bratislavskom kraji (IDS BK).

Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca BID Miroslav Staník, cieľom je zefektívnenie nadväznosti spojov a eliminácia zbytočného státia spojov. Keďže dispečer bude vydávať pokyn spojom, aby počkali na meškajúci vlak alebo autobus, budú môcť prepracovať cestovné poriadky tak, aby nadväzujúce spoje zbytočne nečakali aj v prípade, že vlak či autobus príde načas.
http://busportal.sk/modules.php?name...=13052&secid=1

Pán Rojko, SVGA liked this post
BHT no está en línea   Reply With Quote
Old November 12th, 2019, 04:01 PM   #11380
Nerte
Registered User

Nerte's Avatar

Likes (Received): 396

Quote:
Myslim, ze nove vedenie mesta uz nema zaujem predavat nazvy zastavok, existujuce oznacenia typu Tchibo Outlet, Knihkupectvo Martinus, Ubytovna Prima a podobne zverstva, by mali byt zrusene po dobehnuti platnosti zmluv. Nazov zastavky je orientacny bod a nemal by byt meneny podla toho, kto si kolko zaplati a kde aktualne je nejaka konkretna prevadzka
Plne suhlasim, ale mozno by stacilo len radikalne zvysit cenu, a kto chce, nech si napr. nazve Aupark ale nebude do zneuzivat hocikto. Lebo ta cena za vlastny nazov bola uplne smiesna, myslim ze nejakych 10 tisic na rok? Alebo dokonca aj menej? Raz sme vtipne s kamosmi pri pive rozmyslali, ze sa poskladame a nazveme si vlastnu zatavku...

Ta cena by mala byt na rok aspon 50 tisic. Pripadne spravit dlhodobu zmluvu na 10 rokov nech okolo toho nie je kopa administrativy, prepisovanie grafikonov, dabing zastavok u hlasatelky atd... a nech zaplatia pol miliona. Budgetu DPB by to urcite bodlo.
Nerte no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules