[Bratislava] Predmestia | Suburbs - Page 2 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia > City Development > Bratislava

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 23 votes, 5.00 average.
Old April 10th, 2010, 11:04 PM   #21
altinnovation
Registered User

Likes (Received): 115

Dobre, presvedcsili ste ma ze na Slovensku nie je zaujem o taketo veci, ale dakujem vam za vase prispevky a vazim si kazdu z nich.
Na inom threade v Skyscrapercity som nasiel thread so suburbs v Europe https://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=900248

Last edited by altinnovation; April 10th, 2010 at 11:49 PM.
altinnovation no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 10th, 2010, 11:35 PM   #22
Ondro
Veteran of the meme war

Ondro's Avatar

Likes (Received): 1211

O zeleň a pekné cesty záujem je, ale chýba iniciatíva a vôľa toho, kto vlastní pozemky(v mestách, na dedinách si zeleň väčšina ľudí a obcí upravuje). Cesty sa tiež postupne opravujú, ale už majú svoj vek, v nových štvrtiach sú, samozrejme, cesty nové. Ale v pozemných králikárňach so všetkými domami rovnakými, to nehrozí, určite nie od ľudí samotných, jedine od developerov.
Ondro no está en línea   Reply With Quote
Old April 11th, 2010, 12:43 AM   #23
altinnovation
Registered User

Buduca suburb v Cunove?
Quote:
The company has initiated the process of rezoning the land and permitting the construction of approximately 350 family houses and villas as well as public amenities on the plot (retail, services, etc.).
http://www.reformcapital.cz/index.php?id=62

Sponsored Links
Advertisement

Old April 11th, 2010, 12:54 AM   #24
KLEPETO
Registered User

KLEPETO's Avatar

Likes (Received): 4474

He, tak to som prekvapený takýmto megaprojektom RD. Čunovo je posledná mestská časť, ktorá dokázala odolávať akejkoľvek novej masívnej výstavbe, ešte aj menší Devín má čulejší stavebný ruch. Starousadlíci držia svoje pozemky v okolí Čunova na krátko a podľa vyjadrení ich nemienili nejako rozpredávať aby sa uchránili pred výstavbou akú majú v susedných Rusovciach alebo teraz už aj v Jarovciach.
Preto som prekvapený, že sa investorovi podarilo dať dokopy taký veľký kus zeme.
KLEPETO no está en línea   Reply With Quote
Old April 11th, 2010, 10:48 AM   #25
lukaas
Bratislava´s fan

lukaas's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Ondro View Post
Prečo sa nestavajú domy, ktoré sú každý taký istý? No asi preto, pretože ľudia nie sú takí vymletí, ako v USA a.i. Keď už sa má človek zadĺžiť a postaviť dom, nebude sa opičiť po susedovi, chce vlastný. Sused má napríklad krpatú prízemnú stodolu s tromi stenami presklenými(ako si sem postol ten zelený dom), ale mne sa to nepáči. Prečo by som mal si postaviť niečo také, keď ja mám rád výšku, balkóny, postavím si radšej trojposchodový úzky dom. Ďalší zasa nemá rád špcatú strechu, ďalší je bohatý a chce niečo inovatívne, ďalší zas nemá peniaze, preto si postaví niečo prízemné a malé, ďalší zas má rád tradičné veci, preto postaví dom v štýle 80. rokov a.p. Alebo ja mám rád zelenú, sused má rád žltú. Sused nepôjde bývať do domu, ktorú je zelený, pretože sa mu jednoducho nepáči a chce mať na dome farbu, ktorá sa mu páči. To je normálne. Pokiaľ nejaká "štvrť" má byť rovnaká, musí to spraviť investor. Mne sa náhodou Slovenské dediny a predmestia páčia, každý dom je iný, každý môže o svojom majiteľovi niečo povedať. Je to proste iné, tak ako Amerika je iná, aj my sme všetci iní, v niečom lepší a v niečom horší. Máme proste iné systémy, inú mentalitu. Keby sme sa to pokúsili všetko skoordinovať a zuniverzálniť, tak by sa z nás stali idioti(nie nadávka, duševný stav), čo nedokážu rozmýšľať sami za seba a podľahnú každej propagande(čo sa vlastne vplyvom amerikanizácie začína diať, dúfajme, že väčšina Európy si zachová svoju inteligenciu).
Skvely prispevok okrem toho konca... Americania napriek tomu ze mozno maju podobne domy rozmyslaju ovela slobodnejsie a su tym ovela viac odolni propagande ako my, ktori mame kazdy dom iny. Ale inak suhlasim, moznost postavit si dom aky chcem je ovela cennejsia ako akakolvek "estetika" co je vzdy len subjektivna vec.
---
A co sa tyka takejto zastavby, tak podla pre mna su RD domy jednoducho dedina. Mesto je mesto kvoli viacpodlaznym budovam a absencii zahradok. (Ok v kopcovitych castiach BA sa to este da tolerovat). Ja by som nebyval nie len v takom dome, ale ani v ziadnom inom RD. Cize ak taketo nieco bude na poli medzi napr. Jarovcami a Petrzalkou, tak fajn je mi to jedno, ale ze by som sa tam chodil na to pozerat tak to urcite nie
lukaas no está en línea   Reply With Quote
Old April 11th, 2010, 11:28 AM   #26
Ondro
Veteran of the meme war

Ondro's Avatar

Quote:
Originally Posted by lukaas View Post
Americania napriek tomu ze mozno maju podobne domy rozmyslaju ovela slobodnejsie a su tym ovela viac odolni propagande ako my, ktori mame kazdy dom iny
O američanoch som nič nehovoril, ja som ovoril o amerikanizácii, ako o jave zuniverzáľňovania, ktorého výsledkom začína byť idiocia niektorých obyvateľov, nehovorím, že Američania sú idioti, ale že niektorí naši sú idioti, že sa chcú "opičiť"(ľudovo povedané)...
Old April 11th, 2010, 02:48 PM   #27
Amrafel
Bratislava YIMBY

Amrafel's Avatar

Likes (Received): 6839

Peter Gero sa v jednej diskusii dobre vyjadril k takýmto domom a satelitným mestečkám zloženým z katalógových domov celkovo. Povedal niečo v takomto zmysle:

Takéto domy nepatria ani do mesta, ani na dedinu. Mestu škodia, lebo vyľudňujú centrum, sú náročné na infrštruktúru a mesto z nich nemá skoro žiaden profit, kým do dediny nepatria, nestávajú sa súčasťou komunity a nemajú architektúru nadväzujúcu na tú pôvodnú.

Myslím že sa s tým dá len súhlasiť. Americký príklad nám jasne ukazuje, že suburby a sprawly sú zlo. V tomto je Európa popredu, že tu je tradícia života v normálnej mestskej zástavbe.

YIM.BA.
Amrafel no está en línea   Reply With Quote
Old April 11th, 2010, 03:11 PM   #28
misko
Registered User

Likes (Received): 1

amrafel - velmi presne a pekne, musim si zapamatat.

pre zaujemcov o tematiku inak odporucam cesku knizku: Pavel Hnilicka, Sidelni kase. urcite sa bude dat zohnat aj v slovenskych knizniciach.
tiez zaujimave, ale viac laicke a agitacne materialy sa daju najst na: http://www.suburbanizace.cz/

snad sa toto "koncentrovane zlo" bude slovensku vyhybat co najviac.
misko no está en línea   Reply With Quote
Old April 11th, 2010, 03:22 PM   #29
Ondro
Veteran of the meme war

Ondro's Avatar

Krásne povedané. Osobne sa mi to hnusí a do takého suburbu by som bývať nikdy nešiel. Radšej by som si kúpil alebo postavil dom na vyššom úpätí kopca, ktorého vrchol je ponorený do lesa v ulici Slovenskej dedinky, kde je každý dom iný, než v jednom zo satelitov mesta, kde je každý dom rovnaký, okolo domu je iba pole a najvyšší bod je tam 1m vyvýšená diaľnica/železnica...
Old April 11th, 2010, 03:51 PM   #30
E499.3056
Moderator

E499.3056's Avatar

Likes (Received): 6191

Quote:
Originally Posted by altinnovation View Post
Ta zelen by urcite pomohla. Mozno by sa dali organizovat nejake komunitne prace v tychto novych stvrti kde kazdy zasadi par stromov v okoli vlastnom dome?

Toto moze vyzerat ako moc, ale podla rychlosti ako sa tieto nove "stvrte" rozsiruju a ak by sa dohodlo ze kazdy majitel zasadi 5 stromov, tak by to mohlo vyzerat takto nejak za 20 rokov? Bol by to ako taky komunitny projekt. By sa dohodlo s nejakym distributorom mladych strom ze by sa ich zobralo vo velkom - 200 x 5 - a bola by urcite na to nejaka zlava. Urcite myslim ze to dava zmysel pre taketo nove komunity.
Rubrika Snivajte s nami?
ti majitelia, ktori tam chodia byvat, povacsine nemaju cas ani na svoju vlastnu zahradu. Nie este aby sadili stromy. Pohybujes sa v okoli satelitnych mesteciek? Ja ano a pravidelne, a furt ma seru. Su miesta, kde tie domy stoja uz 8 rokov a stale je tam rovnako zelene, ako ked boli prvy rok po kolaudacii.. nahoda? Nie, to svedci o urovni tych ludi. Ze je sice pekne mat sen - zit v dome s detmi a mat psa a zahradu, ale to je tak vsetko. Z tychto satelitnych mesteciek sa stali noclaharne, cez den je to uplne vyludnene.

Slovensko ma svojsku architekturu, svojske zvyklosti, ktore su starsie ako tie americke, preto nepotrebujeme sem vlacit nejaky hnusny americky styl byvania. Keby na Slovensku existovali institucie, ktore by to regulovali, tak uz pred osmimi rokmi mali zasahovat. A hned by nase obce vyzerali inak.
E499.3056 no está en línea   Reply With Quote
Old April 11th, 2010, 03:51 PM   #31
E499.3056
Moderator

E499.3056's Avatar

Quote:
Originally Posted by Ondro View Post
Krásne povedané. Osobne sa mi to hnusí a do takého suburbu by som bývať nikdy nešiel. Radšej by som si kúpil alebo postavil dom na vyššom úpätí kopca, ktorého vrchol je ponorený do lesa v ulici Slovenskej dedinky, kde je každý dom iný, než v jednom zo satelitov mesta, kde je každý dom rovnaký, okolo domu je iba pole a najvyšší bod je tam 1m vyvýšená diaľnica/železnica...
Vacsina domov v satelitoch je jeden katalog. Lenze kazdy dom reprezentuje inu stranu katalogu
Old April 11th, 2010, 05:25 PM   #32
Chunkylover
Chrumky lover

Chunkylover's Avatar

Likes (Received): 12

Niektori developeri davaju kupujucim domov iste podmienky, konretne v pripade projektu Suche miesto, Cierna voda (http://www.cwinvest.sk/) si mohol kupujuci pozemku postavit dom iba s rovnou strechou a podobne to bolo aj v pripade projektu Panonsky haj, Cierna voda (http://www.panonskyhaj.sk/).
A takto to teraz vyzera na Suchom mieste:

Old April 11th, 2010, 05:36 PM   #33
misko
Registered User

Likes (Received): 1

lenze problem predsa vobec neni to ako to vyzera...
to ze trebars maju samotne doby vyssiu ci nizsiu kvalitu nema ziaden vplyv na problemy suburbii...

napriklad ta cierna voda - jednotlive domy vyzeraju solidne navrhnute, ale pri pohlade napriklad cez google maps (a zapocitani aj tej druhej etapy a ostatnych "budovatelskych" zamerov) nabera problem proste hrozive rozmery.

Last edited by misko; April 11th, 2010 at 05:42 PM.
misko no está en línea   Reply With Quote
Old April 11th, 2010, 05:44 PM   #34
altinnovation
Registered User

Dalsia vec co chcem okomentovat je ze Suburbs nie je nic "Americke" - je to ekonomicke. Europske mesta (napriklad Toledo) ktore zazili siny infux populacie zrazu mali potrebu pre lacne byvanie pre rodiny ktore chcu vychovavat deti.
Keby taketo nieco nastalo na Slovensku (v blizkej buducnosti to tak ale nevidim), tak developer kupi velke mnozstvo pozemkov za znizenu cenu, navrhne mnozstvo podobnych domov - tak isto to vide lacnejsie, a kezde su velmi rovnake tak aj sposob stavania a typ materialu je lacnejsi lebo sa to robi vo velkom..... verim tomu ze to tu uz vsetci vedia.

Nasiel som maly priklad ktory tu uz je - v Galante.
Je to sice v malom pomere ale sa to sem uz pomaly posuva.

Jedna vec co tu vidim co furt komentujem je to ze kazda farba je zas ina. Chapal by som keby boli tie farby vybrane obycajnymi ludmi (kupujuci), ale to ze to spravil developer je hrozne.

Okrem toho sa mi to velmi paci.

-----------------------------------------------------

Klasika ktoru spominam:
100% betonovy dom/ 100% betonovy mur/ 100% betonove komunikacie.

Ziadna zelen alebo nieco co by tvorilo komunitu v ktorej by sa dalo byvat.
Tu na Slovensku uz mate "Americke Suburbs" len 100x horsie a ani o tom neviete.
Nechcem na nikoho utocit a chapem kazdeho problemy a dovody preco niektore veci su take ake su, ale mam pocit ze nikto sa nechce snazit vytvorit lepsie zivotne prostredie.

Jeden user postol video na tomto threade ktore poukazuje ze vsetko v suburbs je rovnake. Podla toho co som videl tak tie iste suburbs (zatial v mensom pocte) su uz tu.

Rozdiel ktory som si vsimol je ten ze v Amerike sa ti ludia pohybovali po ulici ktora mala vsetko - domy, cesty, travu, stromy, park.

Tu? Chodnik, cesta.

Last edited by altinnovation; April 11th, 2010 at 05:54 PM.
Old April 11th, 2010, 06:11 PM   #35
Chunkylover
Chrumky lover

Chunkylover's Avatar

Likes (Received): 12

Quote:
Klasika ktoru spominam:
100% betonovy dom/ 100% betonovy mur/ 100% betonove komunikacie... Ziadna zelen alebo nieco co by tvorilo komunitu v ktorej by sa dalo byvat... Tu na Slovensku uz mate "Americke Suburbs" len 100x horsie a ani o tom neviete... Tu? Chodnik, cesta.
Jedina zelen na fotke, ktoru som poslal, je BURINA na kruhovom objazde (to je to co trochu vytrca v pravom dolnom rokhu).
Suhlasim s tebou, kusok zelene pred domom doda celej ulici inu tvar. Treba vsak dodat, ze zelen nie je len problemom tychto suburbov. Staci sa pozriet na akekolvek sidlisko a aj ked jej je dost, starostlivost o nu je velmi slaba.
Old April 11th, 2010, 06:40 PM   #36
Strummer
lost in the supermarket

Strummer's Avatar

Likes (Received): 2760

je dost naivne cakat nejake kultivovane verejne prostredie niekde, kde ziju ludia, ktorych tyzden sa sklada z cyklu: garaz v dome, podzemna garaz v praci, podzemna garaz v nakupnom centre. a cez vikend v lete na zeleznu studnicku alebo na hradzu, ale tam sa samozrejme tiez musia dotrepat autom, co najblizsie ako sa len da. teda ak nahodou necestuju na vikend "domov" na vychod.
Old April 11th, 2010, 07:11 PM   #37
altinnovation
Registered User

Quote:
Originally Posted by Strummer View Post
je dost naivne cakat nejake kultivovane verejne prostredie niekde, kde ziju ludia, ktorych tyzden sa sklada z cyklu: garaz v dome, podzemna garaz v praci, podzemna garaz v nakupnom centre. a cez vikend v lete na zeleznu studnicku alebo na hradzu, ale tam sa samozrejme tiez musia dotrepat autom, co najblizsie ako sa len da. teda ak nahodou necestuju na vikend "domov" na vychod.
Nechapem co to ma spolocne s tym aby sa ludia raz do tyzdna venovali svojmu "domovu" (uz ked si ho kupili) 20 minut raz do tyzdna. Pokosit, poliat a upravit nejake tie kvety ci stromy na vlastnom pozemku. Mozu to aspon ich deti robit.
Old April 11th, 2010, 07:16 PM   #38
Strummer
lost in the supermarket

Strummer's Avatar

Likes (Received): 2760

Quote:
Nechapem co to ma spolocne s tym aby sa ludia raz do tyzdna venovali svojmu "domovu" (uz ked si ho kupili) 20 minut raz do tyzdna. Pokosit, poliat a upravit nejake tie kvety ci stromy na vlastnom pozemku. Mozu to aspon ich deti robit.
Ale oni sa vlastnemu pozemku venuju. Tomu pozemku, co je za tym spominanym dvojmetrovym plotom.
Old April 11th, 2010, 07:34 PM   #39
altinnovation
Registered User

Quote:
Originally Posted by Strummer View Post
Ale oni sa vlastnemu pozemku venuju. Tomu pozemku, co je za tym spominanym dvojmetrovym plotom.
Priznavam ze si ma dostal. Na koniec som dospel k tomu ze je potrebny len cas a trpezlivost.
Old April 11th, 2010, 08:28 PM   #40
E499.3056
Moderator

E499.3056's Avatar

Quote:
Priznavam ze si ma dostal. Na koniec som dospel k tomu ze je potrebny len cas a trpezlivost.
Myslim si, ze ziadny cas a trpezlivost netreba, nech sa vydaju zakony, ktore zadaju stavebnu uzaveru na taky typ stavieb, bude tam stavebny regulacny urad, ktory bude schvalovat ziadosti na dom a podobne to by bol zivot, ziadne novodobe betonove dzungle, ako dneska mozme ponimat tie "suburbs". Tymto si dovolim tvrdit, ze viacere sidliska su mnohokrat lepsie riesene, ako tie tvoje "suburbs".
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules