Спаси София - Виртуална приемна - Page 221 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 2nd, 2019, 10:16 PM   #4401
pl27
Registered User

Likes (Received): 1300

Има заповед в първи градски ринг да не влиза автобус по екологични съображения и тя е от преди 89 година. Ако някой беше издал такава да влязат пушещите Икаруси вместо трамваи в Центъра щеше да бъде линчуван.
pl27 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old December 2nd, 2019, 10:19 PM   #4402
kraxx
Registered User

kraxx's Avatar

Likes (Received): 182314

С което какво искаш да кажеш?
kraxx no está en línea   Reply With Quote
Old December 2nd, 2019, 10:21 PM   #4403
vass
Registered User

vass's Avatar

Likes (Received): 17576

Quote:
Originally Posted by pl27 View Post
Има заповед в първи градски ринг да не влиза автобус по екологични съображения и тя е от преди 89 година. Ако някой беше издал такава да влязат пушещите Икаруси вместо трамваи в Центъра щеше да бъде линчуван.
В годините, в които има опашки за сапун и никой не е линчуван, а за това щял да бъде? Нещо не ми се вярва, но ОК, да приемем, че гражданското мнение за трамваите е било силно положително. Кога в такъв случай се обърна на негативно?
vass no está en línea   Reply With Quote
Old December 2nd, 2019, 10:21 PM   #4404
pl27
Registered User

Обяснявам на vass защо не е имало и грам идея за премахване на ТМ през 90' както той се чуди.
Old December 2nd, 2019, 10:22 PM   #4405
Slu
Registered User

Likes (Received): 8855

Quote:
Преди '89 не само Икарусите са пушещи, а всички автобуси навсякъде по света. Една аналогична забрана сега, би означавала забрана на всичко с ДВГ.
Slu no está en línea   Reply With Quote
Old December 2nd, 2019, 10:22 PM   #4406
vass
Registered User

vass's Avatar

Quote:
Originally Posted by kraxx View Post
Нека не забравяме, че се положиха особени усилия хората да бъдат свалени в метрото насила като им бяха закрити трамвайните трасета, иначе съм сигурен, че днес картинката щеше да е коренно различна, ако не бяха закрити напълно насила Черни връх, Витошка и Ломско шосе, а трасето до Дървеница целенасочено нарязано и съсипано...
Съгласен съм за Витошка и Дървеница, но това по Черни връх си беше излишно, с огромен наклон.
Old December 2nd, 2019, 10:25 PM   #4407
kraxx
Registered User

kraxx's Avatar

Quote:
Originally Posted by vass View Post
Съгласен съм за Витошка и Дървеница, но това по Черни връх си беше излишно, с огромен наклон.
Право на мнение. Неведнъж съм казвал - нека ги има линиите, пък маршрути ще им измислим. Днес вече линии няма, нито по Черни връх, нито до Спартак. Щетата е нанесена. Вече и да искаме да правим маршрути няма инфраструктура.
Old December 2nd, 2019, 10:30 PM   #4408
pl27
Registered User

Голямата разлика сега спрямо 90' е повишеното благосъстояние на гражданите. Това направи притежанието и ползването на кола достъпно. А това от своя страна дава отражение към негативизма към трамваите. Към днешна дата с кола е в пъти по-бързо отколкото с ТМ. Просто ТМ не са конкуренция на метрото и колите и са обречени с времето да им намалява пътникопотока. След тръгването на М3 очаквам да намалеят хората и по ТМ5 (голяма част ще слизат на Красно село, а не в Центъра както е сега), а също така и с ТМ20/22, които ще се разтоварват на Театрална.
Old December 2nd, 2019, 10:33 PM   #4409
Slu
Registered User

Likes (Received): 8855

Там е проблема, че благосъстоянието на гражданите не е достатъчно за да притежават и ползват нови коли.
Slu no está en línea   Reply With Quote
Old December 2nd, 2019, 10:55 PM   #4410
EEH
разбирач :))

EEH's Avatar

Likes (Received): 10427

Quote:
Към днешна дата с кола е в пъти по-бързо отколкото с ТМ.
Това е така, защото се влачат, дори когато няма причина за това. Да имаха пълен приоритет на светофарите и да профучаваха покрай колите по обособените трасета, пък да видим дали нямаше да са предпочитани.

vass liked this post
EEH no está en línea   Reply With Quote
Old December 2nd, 2019, 11:03 PM   #4411
pl27
Registered User

Quote:
Originally Posted by EEH View Post
Това е така, защото се влачат, дори когато няма причина за това. Да имаха пълен приоритет на светофарите и да профучаваха покрай колите по обособените трасета, пък да видим дали нямаше да са предпочитани.
Дори по обособеното трасе по К.Величков е редовна гледка автобусите да изпреварват трамваите в същото.

Tiparnik liked this post
Old December 3rd, 2019, 01:22 AM   #4412
vass
Registered User

vass's Avatar

Quote:
Originally Posted by kraxx View Post
Право на мнение. Неведнъж съм казвал - нека ги има линиите, пък маршрути ще им измислим. Днес вече линии няма, нито по Черни връх, нито до Спартак. Щетата е нанесена. Вече и да искаме да правим маршрути няма инфраструктура.
Така е, според мен трябва да се направи цялостно преосмисляне на линиите, да се ремонтират всички трамвайни пътища и най-вече да се изградят възможности за гъвкавост- Ботев да няма алтернатива е абсурд. За тези закрити линии мен не ме е яд. По-скоро не ми харесва, че няма оптимизация на съществуващи, които постепенно поемат по този път, а са пъти по-нужни.

Quote:
Голямата разлика сега спрямо 90' е повишеното благосъстояние на гражданите. Това направи притежанието и ползването на кола достъпно. А това от своя страна дава отражение към негативизма към трамваите. Към днешна дата с кола е в пъти по-бързо отколкото с ТМ. Просто ТМ не са конкуренция на метрото и колите и са обречени с времето да им намалява пътникопотока. След тръгването на М3 очаквам да намалеят хората и по ТМ5 (голяма част ще слизат на Красно село, а не в Центъра както е сега), а също така и с ТМ20/22, които ще се разтоварват на Театрална.
Замогването на гражданите явно е на етап 60те години в Западна Европа, когато автомобилите превземат градовете и изместват трамвая като ненужен боклук. Кога ли ще се замогнат достатъчно, че да осъзнаят каква глупост е това и да приемат действителността- трамваите са нужни и трябва да се изграждат и поддържат непрекъснато, особено в град като този. Както имало директива да не влизат автобуси в центъра (все едно ще замърсят кой знае колко нали), така сега трябва да се приложи същото към колите. Тогава и трамваите ще станат по-бързи. А аз изобщо не вярвам да има отлив от трамвай 5- някой ще слиза, че да се спуска в метро, че да го чака, че да се блъска с хората, че да стигне 1 минута по-рано, никак не го вярвам това. Особено след ремонта на трасето на 5 с новите трамваи ще си остане даже предпочитано пред метрото, което ще е с недостатъчна вместимост.
Old December 3rd, 2019, 01:41 AM   #4413
SantaClash
Registered User

Likes (Received): 812

Никой няма да инвестира и лев в инфраструктура, която е пред ликвидация. Натам е тръгнала уверено от десетина години.
SantaClash no está en línea   Reply With Quote
Old December 3rd, 2019, 06:23 AM   #4414
bumbatumba
Registered User

Likes (Received): 92

Quote:
Originally Posted by vass View Post
Няма да реши проблеми на ГТ, а такива на мобилността в града, каквато е основната задача на ГТ. Тоест ще бъдат привлечени хора, които са се отказали поради несправедливост на цената- някой за 3 спирки пали колата, защото 1,60 е абсурдна цена за това. И преди някой да ме репликира с годишната карта, около мен е пълно с хора, които ходят на работа пеша или с приятел, а ползват ГТ само в една посока и са с талони. При нужда на такъв човек от прекрачване тотално зарязва идеята да ползва.
Първо приходите от билети са има, няма 10% от общите и това дори да ги удвои, а няма, вложените средства няма да се върнат и след 20 г.
Второ за 3-те спирки промяна няма да има. Единствения град в който съм виждал опция за 30 мин мисля беше е Прага, сега има ли я не знам.
Трето има куп други по-евтини начини за въвеждане на часови билет, включително надграждане на настоящата система от ел.транспорта.
И най-важно постоянните клиенти с карти са контингента, който ГТ трябва да привлича, ако щеш умишлено правейки инцидентното ползване по-скъпо, не ми се обяснява пак защо. Да влагаш подобна сума в обслужване на нищожна част от клиентите ти е глупост.
Споменатия от теб проблем е нищожен, на фона цитираните от мен като фактори за нови клиенти. Предполагам, че приятелите ти могат да сметнат, че дори един талон за десет пътувания е 1.2, а с карта е 1 за цял ден, ако проблема е пари.
Да похарчиш за това сума, с които можеш да купиш над 200 автобуса е безумие.
Но какво да се прави усвояване, ефективност е мръсна дума.

Last edited by bumbatumba; December 3rd, 2019 at 08:12 AM.
bumbatumba no está en línea   Reply With Quote
Old December 3rd, 2019, 08:59 AM   #4415
SantaClash
Registered User

Идеята всеки да си купи карта на ГТ, макар да го ползва инцидентно, е част от тия идеи, които имат за цел да превърнат цените на всички обществени услуги в данъкоподобни задължения. Точно като с паркирането. Плащаш, ама...не е сигурно, че ще можеш да ползваш. Тук е-плащаш, пък ползваш ли, не ползваш ли-твоя работа. Чудя се как още никой не е предложил да се въведе данък "ГТ". Прецедент вече има- с данък телевизия. Макар да не се събира, той съществува- 3,30 за битови и 14 лв за небитови потребители-на всеки електромер.
Услугата си има стойност. Тенденцията все повече услуги да приличат на данъци е точно същата, както тенденцията все повече права и свободи да се превръщат в задължения. Топлофикация и тя работи по същия начин.
Old December 3rd, 2019, 09:08 AM   #4416
kraxx
Registered User

kraxx's Avatar

И все пак имаш и днвна карта, която на практика се е избила на третото пътуване, а това е добра опция. Скъпото единично пътуване е напълно логично, а алтернатвата - евтина дневна и още по-евтина годишна карта са си направи благодат. За мен проблемът е в дустъпа до превозни документи, а не толкова в цената им в момента. Това, че намаляха драстично местата, от които може да се закупуват карти е истински проблем и оправдание за нередовните ътници...

RADOCVET liked this post
Old December 3rd, 2019, 10:30 AM   #4417
bumbatumba
Registered User

Likes (Received): 92

При еднократно пътуване не заплащаш просто превоза от т А до т Б. А това, че е създадена и функционира система, която да ти позволи, когато решиш да я ползваш за това. Затова и е напълно логично тази цена да е многократно по-висока, от тази при абонамент Защото на база абонаментите въпросната планира бюджет, разписания и...При ГТ има почти нулева еластност м-у приход и разход за функциониране. Поради което може да е стабилна единствено разчитайки основно на постоянни, в случая дори предплатени такива. И фокуса трябва да е в привличане на именно такива клиенти, а тази система почти не ги касае.
Дали да си купи карта или не си е личен избор, но съотношението еднократно пътуване-абонамент, особено дългосрочен, трябва не да намалява, а да расте.
bumbatumba no está en línea   Reply With Quote
Old December 3rd, 2019, 11:16 AM   #4418
Miamoto
Registered User

Likes (Received): 1331

Quote:
Originally Posted by bumbatumba View Post
При еднократно пътуване не заплащаш просто превоза от т А до т Б. А това, че е създадена и функционира система, която да ти позволи, когато решиш да я ползваш за това. Затова и е напълно логично тази цена да е многократно по-висока, от тази при абонамент Защото на база абонаментите въпросната планира бюджет, разписания и...При ГТ има почти нулева еластност м-у приход и разход за функциониране. Поради което може да е стабилна единствено разчитайки основно на постоянни, в случая дори предплатени такива. И фокуса трябва да е в привличане на именно такива клиенти, а тази система почти не ги касае.
Дали да си купи карта или не си е личен избор, но съотношението еднократно пътуване-абонамент, особено дългосрочен, трябва не да намалява, а да расте.
Така е, но има и недомислици.
Карта ученик - 20лв, комбинирана с родител 60. Добре, но годишна на родител е 30 на месец. Когато ученика е в началните класове и училището е близо пътуванията с транспорт са редки и цена 20лв е неоправдана, алтернативата е 1.20/1.60 - като на възрастен.
Miamoto no está en línea   Reply With Quote
Old December 3rd, 2019, 12:40 PM   #4419
SantaClash
Registered User

Такива сметки в общинта може да си сигурен, че никой никога не е правил и няма да прави. Там е по друг начин-тая година сме изхарчили 5 милиона повече, другата се очертават пак толкова. Дайте да видим от къде може да ги наберем най-безболезнено.
И то е ясно как-или с вдигане на билетите, или с разширяване на зоните. А защо са изхарчени 5 милиона повече е тема-табу. Така милионите другата година се оказват вече 10.
Old December 3rd, 2019, 02:28 PM   #4420
bored2009
Registered User

Likes (Received): 4490

Аз се чудя за ученици, защо няма годишни карти? Примерно, независимо от това, че ги карах на училище от 1 до 7 клас, купувахме им карти за метро за да могат да се прибират понякога с метрото, а и да ходят на допълнителни занимания. Но и пропускахме някои месеци, които са по-студени, има по-големи ваканции. Но ако имаше годишна карта примерно за 120 лева или 60 само за метро бих купил, аз лично бих купил за да не се занимавам да ходя всеки месец.

ПП. За мен е малко несправедливо картите за студенти и за ученици да са на една и съща цена (разлика 1.50)
bored2009 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules