Stadiums & Sport Facilities - Page 263 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 19th, 2019, 02:09 PM   #5241
most
Coridor Rin-Dunare DN6

most's Avatar

Likes (Received): 642

Totusi, nu prea putem sa ne plangem. Am vazut in acelasi loc doua stadioane si doua sali de sport noi. Acum se construieste separat si un stadion pentru atletism. Dar sa nu uitam ca locul este faimos prin titlurile obtinute de fotbalisti, handbalisti, voleibalisti si atleti.

Gombos liked this post
most no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 19th, 2019, 06:39 PM   #5242
skySK
Registered User

skySK's Avatar

Likes (Received): 3325

Quote:
Originally Posted by hodoronctronc View Post
Ca se vorbea de Brasov. Rasnov va gazdui etapa de cupa mondiala la sarituri cu schiurile in 2020.Cum polonezii is f buni la acest sport, si cum nu suntem f departe de ei, ma astept ca rasnov sa fie invadata de polonezi.Oricum zona Valea Prahovei e plina de turisti, e in stare zona respectiva sa cazeze miile de turisti care vor veni la etapa de cupa mondiala ?
Banuiesc ca isi fac rezervare din timp sau cumpara pachete turistice. Sunt ~25.000 locuri de cazare in jud. Bv, majoritatea in zona Brasovului. Plus alte mii pe Valea Prahovei.

Quote:
Brasov nu are aeroport(probabil vor ateriza la Sibiu), ma intreb cum FIS a dat etapa de cupa mondiala celor din Rasnov.
Probabil Otopeni si vin cumva cu trenul.
skySK no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2019, 08:03 PM   #5243
theChosen
hmmmm

theChosen's Avatar

Likes (Received): 714

+inca vreo 10000 prin apartamente care sa dau in regim hotelier doar prin Brasov
theChosen no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2019, 09:13 PM   #5244
Gombos
Registered User

Gombos's Avatar

Likes (Received): 1273

uite ca cineva a avut dreptate cu Mititelu. dragi ultrasi olteni, mergeti la Liga I si atat! oricum si daca primiti vreun palmares, echipa asta se va desfiinta.

Procurorii DICOT au trimis în judecată 9 inculpați în 2014, pe Adrian Mititelu, Ionescu Ştefan, Preoteasa Gigel, Negru Claudia, Joavină Gheorghe, Oprea Gigi, Daniel Roşianu, Trandafir Fănel şi Crăciunoiu Iancu. Capetele de acuzare sunt: constituirea unui grup infracțional, evaziune fiscală, spălarea banilor și folosirea cu rea-credință a bunurilor societății Maxitec, comise în perioada 2003-2006.

Judecătorii de la Curtea de Apel Craiova au pus sechestru pe averea celor 9. Suma pe care Fiscul o are de recuperat este de aproximativ 5 milioane de euro!

https://www.gsp.ro/fotbal/liga-3/sec...ec-583505.html
Gombos no está en línea   Reply With Quote
Old November 22nd, 2019, 10:47 PM   #5245
Lvs.88
Registered User

Lvs.88's Avatar

Likes (Received): 304

zise unu care are poza si cu cfr si cu u la un loc..nu-s oltean dar hai sictir.

gogu.ca, UrsuRO, adymartianul liked this post
Lvs.88 no está en línea   Reply With Quote
Old November 23rd, 2019, 05:34 PM   #5246
DrunkMonkey
Registered User

Likes (Received): 303

Sper sa il arda si pe becali odata si odata...
DrunkMonkey no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2019, 12:37 AM   #5247
Gombos
Registered User

Gombos's Avatar

daca e adevarat, va plati si Becali si Steaua va fi libera. nu stiu daca mai puternica neaparat, dar lumea s-a saturat de fariseism si de nebunie. in ultimii ani nu a mai fost profesionist.

Quote:
Originally Posted by Lvs.88 View Post
zise unu care are poza si cu cfr si cu u la un loc..nu-s oltean dar hai sictir.
pai eu nu am zis-o cu rautate. vezi cum te arunci? si ai un limbaj pe care l-am mai intalnit. nu prea esti interesant cu acest vocabular.
Old November 27th, 2019, 12:47 AM   #5248
Gombos
Registered User

Gombos's Avatar

CNI: A fost semnat contractul pentru "Sala polivalentă Pitești"

Valoarea contractului pentru acest obiectiv de investiții este de aproximativ 82 milioane lei.

asta ar veni putin peste 17 milioane de euro FARA TVA.

DACIA ARENA o sa-i zica, firma care o va realiza este Con-A din Sibiu

4900 de locuri pe Strada Basarabiei, cu termen de executie 24 de luni. la subsol, aceea este parcarea.

https://www.arenaconstruct.ro/sala-p...e-17-mil-euro/

https://ziarulargesul.ro/s-a-semnat-...e-din-pitesti/

hodoronctronc, AlexisMD liked this post

Last edited by Gombos; November 27th, 2019 at 12:54 AM.
Old November 27th, 2019, 01:36 AM   #5249
UrsuRO
Registered User

UrsuRO's Avatar

Likes (Received): 150

In mare pentru remarca referitoare la poza ta cu u cluj si cfr, gombos. Si are perfecta dreptate, cum sa asociezi U Cluj cu mizeria aia. Restu discutiei n-am prins-o cap coada si nici nu mai ma obosesc.

Basarabia e Romania!

hodoronctronc liked this post
UrsuRO no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2019, 08:33 AM   #5250
hodoronctronc
Registered User

Likes (Received): 89

Ramane de vazut daca guvernu orban va mai investi in sali de sport , stadioane .Nu ii vad cu acelasi elan pe care l-au avut psd.Or avea f multe pete astia de la psd, dar cat au fost la putere, au aparut contracte semnate de CNI.

Daca CNI isi va continua activitatea frenetica de sali de sport.Cum o sala se construieste in maxim 2 ani, plus timpu legat de licitatii, contestatii si alte hartagorie, in urmatorii 4 ani, ar trebui finalizate sali in Oradea(plus stadion, ca e acolo amicu boljan) , Constanta , Timisoara(plus stadion) ,Bucuresti ,Pitesti ,Brasov , Iasi si eventual RM Valcea , Bacau, Baia Mare, Targu Mures si Arad(o sala)

Desigur, orban nu e atat de prost sa zica stop la lucrarile la stad Steaua , Arcul de triumph sau rapid, pe motiv ca nu sunt bani, cum o sa zica pentru alte investitii...ca ar iesi un scandal mare enorm….dar, nu prea vad sa deschida pusculita pentru alte sali, exceptie pentru Oradea lui boljan.

Acu, cu presedinte si primar din acelasi partid, liberalii pot sa faca exact ce vor.Bun sau rau.

Ramane la suspiciunea ca PNL cat va fi la guvernare nu se va ingramadi sa faca infrastructura sportiva. Curand vom vedea bugetul CNI pt 2020, ca sa ne dam seama cat se va construi in 2020.

Gombos liked this post
hodoronctronc no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2019, 09:14 AM   #5251
Kidu
Arădean

Kidu's Avatar

Likes (Received): 1510

Nu cred ca la Arad e atat de prioritara o sala noua. Se mai pot face imbunatatiri si reparatii la actuala Polivalenta si mai putem trage de ea.
Desigur, nimeni nu ar refuza un astfel de cadou dar trebuie sa fim si rezonabili cu pretentiile.

MNU liked this post
Kidu no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2019, 08:20 PM   #5252
Gombos
Registered User

Gombos's Avatar

Quote:
Ramane de vazut daca guvernu orban va mai investi in sali de sport , stadioane .Nu ii vad cu acelasi elan pe care l-au avut psd.Or avea f multe pete astia de la psd, dar cat au fost la putere, au aparut contracte semnate de CNI.

Daca CNI isi va continua activitatea frenetica de sali de sport.Cum o sala se construieste in maxim 2 ani, plus timpu legat de licitatii, contestatii si alte hartagorie, in urmatorii 4 ani, ar trebui finalizate sali in Oradea(plus stadion, ca e acolo amicu boljan) , Constanta , Timisoara(plus stadion) ,Bucuresti ,Pitesti ,Brasov , Iasi si eventual RM Valcea , Bacau, Baia Mare, Targu Mures si Arad(o sala)

Desigur, orban nu e atat de prost sa zica stop la lucrarile la stad Steaua , Arcul de triumph sau rapid, pe motiv ca nu sunt bani, cum o sa zica pentru alte investitii...ca ar iesi un scandal mare enorm….dar, nu prea vad sa deschida pusculita pentru alte sali, exceptie pentru Oradea lui boljan.

Acu, cu presedinte si primar din acelasi partid, liberalii pot sa faca exact ce vor.Bun sau rau.

Ramane la suspiciunea ca PNL cat va fi la guvernare nu se va ingramadi sa faca infrastructura sportiva. Curand vom vedea bugetul CNI pt 2020, ca sa ne dam seama cat se va construi in 2020.
PNL-ul sunt in stare sa desfiinteze si CNI-ul, in loc sa-l consolideze! ce ar trebui sa faca acolo, pe langa rapiditate si profesionalism, e sa se focuseze pe orasele care au echipe de top in handbal si volei. pe langa orasele capitala-regionala neoficiala.

totusi Orban a vizitat stadioanele "pentru" Euro 2020, asa ca momentan nu vine cu vreo idee nastrusnica.

sunt bani, numai ca trebuie sa fie organizati cand risipesc resursele si sa se investeasca in toate domeniile. sa creasca tara. si la infrastructura si la capitolul pensii/salarii. de 8 ani de zile a crescut PIB-ul total al tarii de la 350 de miliarde de dolari la aproape 550 si pensia minima inca e la 700 de lei. 820 sau ceva de genul la anul daca se aplica o alta crestere a fostului guvern.

un aspect off-topic care ma deranjeaza, e ca taie de la Educatie pentru Armata/tot felul de servicii.

CNI-ul cine stie cum va arata acum, la ANAF am inteles ca au dat jos toti sefii. alta porcarie in Romania, din 4 nici macar 1 nu e productiv si profesionist? si PNL-ul e plin de prosti acum. daca nu-l castrau astia pe Barna, USR-ul s-ar fi indreptat spre 45% si avea sansa de majoritate. eu daca USR-ul nu veneau cu agende necrestine, ii votam cu doua maini. da' chiar sunt curios cum se descurca PNL-ul si daca mentine o politica "nationala" pentru ca partidul este national-liberal. pe mine ma intereseaza ca formatiunile sa aiba stranse legaturi cu strainii, pentru comercial, dar sa fie patriotice. nu aservite. eu nu pot sa cred ca PSD-ul a fost atat de slab, decat daca vor veni liberalii cu ani de minim +7-8% crestere economica procent PIB. daca erau pesedistii atat de slabi, si Romania ca si Polonia nu era printre tigrii Europei de Est. dar nu stiu, poate vecinii nostri au cetateni foarte lenesi si conducatori dezastruosi, altfel nu imi explic. astept sa ma contrazica un partid la guvernare care transforma Romania peste noapte in Vest. ca de exemplu politicienii din Portugalia sunt mult sub pesedistii nostri..

Quote:
Originally Posted by Kidu View Post
Nu cred ca la Arad e atat de prioritara o sala noua. Se mai pot face imbunatatiri si reparatii la actuala Polivalenta si mai putem trage de ea.
Desigur, nimeni nu ar refuza un astfel de cadou dar trebuie sa fim si rezonabili cu pretentiile.
cati ani are Sala Polivalenta din Arad? 40? 50? decat sa o tot carpesti, mai bine ridici una noua de 4000 de locuri.

Quote:
Originally Posted by UrsuRO View Post
In mare pentru remarca referitoare la poza ta cu u cluj si cfr, gombos. Si are perfecta dreptate, cum sa asociezi U Cluj cu mizeria aia. Restu discutiei n-am prins-o cap coada si nici nu mai ma obosesc.
cu cine am asociat U Cluj? ca nu inteleg. nu era vorba de nicio discutie U Cluj-CFR Cluj? sau la ce te referi? ca sustin echipele Clujului? nu toata lumea vede fenomenul in stil "ultras". discutia era despre echipa lui Mititelu, ca se pot relaxa fanii craioveni. pana la momentul DNA, nu am sustinut neaparat vreo echipa.
Old November 27th, 2019, 08:25 PM   #5253
Gombos
Registered User

Gombos's Avatar

tot la 40-50 de ani, daca nu suntem in stare in decurs de 10, fie 15 ani, sa ridicam cate o gara, un stadion, o sala polivalenta si macar un spital municipal (posibil si niste institutii de invatamant) in orase precum Aradul, eu zic sa ne lasam de tot. si in plus sa construim si cate o centura. sa nu mai avem ambitii si sa traim ca Balcanii, America Latina si Asia de Sud-Est (pe cea Centrala si fostul USSR nu le pun pentru ca sunt distruse la modul general, iar Africa nici nu intra in discutie). oricum mai mult de 50% din glob nu-si bate atat capul. deci romanii care au plecat si nu din cauza salariilor, au plecat pentru ca media le-a oferit nelinistea asta.

s-atunci la naiba, cred ca sala din Arad s-a renovat pana si in 2000. nu va fi nicio diferenta intre 2000 si 2020.

Last edited by Gombos; November 27th, 2019 at 08:34 PM.
Old November 28th, 2019, 08:57 AM   #5254
hodoronctronc
Registered User

Quote:
Originally Posted by Kidu View Post
Arad dupa 90, a avut o echipa buna de baschet feminin.Ati fost si campioni, daca nu gresesc. Pentru aceasta echipa de baschet, ar merge o sala noua. Abia astept sa va finalizati odata stadionul de fotbal!!! Va arata superb !

Gombos liked this post
Old November 28th, 2019, 01:14 PM   #5255
Kidu
Arădean

Kidu's Avatar

Likes (Received): 1510

Quote:
Arad dupa 90, a avut o echipa buna de baschet feminin.Ati fost si campioni, daca nu gresesc. Pentru aceasta echipa de baschet, ar merge o sala noua.
La finele anilor '90, Aradul era "capitala baschetului romanesc" fiind campioni la fete cu BC ICIM Arad si la baieti cu BC Westpetrom Arad.
Daca la fete titlurile au fost mai multe si ne-am dus din inertie pana la jumatatea primei decade a anilor 2000, la baieti treaba s-a stricat mai repede iar echipa s-a desfiintat.

Quote:
Abia astept sa va finalizati odata stadionul de fotbal!!! Va arata superb !

https://specialarad.ro/habemus-iarba...rlamentarului/

Lucrurile se misca foarte greu insa acum au mai alocat niste bani care zic eu ca vor fi suficienti sa il termine.
https://specialarad.ro/inca-un-proie...bugetul-local/
Old November 28th, 2019, 04:55 PM   #5256
Gombos
Registered User

Gombos's Avatar

da' ce frumos va arata!
Old December 2nd, 2019, 11:41 AM   #5257
hodoronctronc
Registered User

Azi, in emisiunea supersuporterului rapidist, filoti, de la digisport, a intrat in direct, consilierul lui Firea. Marius Coaja se numeste. Era normal sa intre in direct la digi, se stie ca intre rds si csm bucuresti=BIG LOVE

Acesta a zis ca , se face sala polivalenta de 20k, din care 16k pe scaune si 4k locuri mobile. Amplasarea va fi facuta in zona Arena Nationala si Patinoarul Flamaropol. Termenul de constructie, 28 de luni. Constructia va incepe dupa CE de fotbal, cica ar fi inceput mai devreme, dar UEFA a cerut locuri de parcare...si de asta nu pot incepe constructia salii...
Cica contractul a fost atribuit si nu vor mai fi contestatii care sa amane lucrarile.
Costurile :130 milioane de euro.

Cand Filoti a intrebat daca precum in cazurile stadioanele rapid, steaua si arcul de triumf, va creste costurile de constructie la polivalenta, consilierul a spus ca acestea pot creste cu rata inflatiei, asta fiind o prevedere legala. Inseamna ca, constructorii is fani inflatie..ca se umfla factura

Deci, dragi bucuresteni, cum euro zburda in draci spre 5 ron anul viitor...de la o sala de 130 de milioane de euro, se poate ajunge la vreo 200 mil.Lejer Dar nu e stres, aveti buget anual de peste 1 miliard de euro...

Tot acelasi individ, a zis ca primaria generala face 6 sali de sport in sectorul 3.
Firea deja a inceput campania electorala pentru alegerile locale ...

nasty liked this post

Last edited by hodoronctronc; December 2nd, 2019 at 11:47 AM.
Old December 2nd, 2019, 01:48 PM   #5258
adymartianul
Make Europe great again

adymartianul's Avatar

Likes (Received): 4151

Un miliard de oiro la primaria generala. Mai e un miliard la alea de sector
adymartianul no está en línea   Reply With Quote
Old December 3rd, 2019, 01:50 AM   #5259
Gombos
Registered User

Gombos's Avatar

STEAUA

65%

AGERPRES

stefan2000's Facebook
Old December 3rd, 2019, 02:02 AM   #5260
Gombos
Registered User

Gombos's Avatar

Quote:
Originally Posted by adymartianul View Post
Un miliard de oiro la primaria generala. Mai e un miliard la alea de sector
nu confunda capacitatea unei sali cu capacitatea unui stadion de fotbal pentru ca pretul nu este acelasi! sunt 2 constructii diferite.

pretul e corect, daca are 20 de mii de locuri. Arena Zagreb a costat in 2007 un pret de 90 de milioane de euro la 16 mii de locuri. astazi probabil ca ar costa cel putin 138 de milioane de euro. ca fapt divers, Arena Nationala a fost construita in 2008 si a costat 234 de milioane de euro. astazi ar fi costat 331. in principiu e next level fata de Dico si Tiganas, la fel cum si Arena Nationala e next level fata de Cluj Arena.

alte exemple sunt - ca sa vedeti ca pretul e corect:

- Belgrade Arena: 70 milioane de euro in 2004 pentru 18 mii de locuri
- Zalgiris Arena in Lituania: 50 milioane in 2008 pentru 15 mii de locuri
- Tauron Arena din Polonia: 106 milioane de euro in 2010 pentru 15 mii de locuri
- Arena Stozice: 67 milioane de euro in 2009 pentru aproape 15 mii de locuri

deci sunt 5 exemple: Serbia, Croatia, Lituania, Polonia si Slovenia. Polonia mai are N exemple: Atlas Arena a costat 80 de milioane in 2006 pentru 14 mii de locuri samd

fara sa ma duc in Cehia unde sunt mai scumpe sau in state necivilizate precum Belarus si Rusia care fura doar fiindca spun ca arhitectura e superioara. deci e pretul normal, veti vedea ca noua sala polivalenta de la Budapesta va costa tot pe acolo.

apropo, Puskas Arena din Budapesta, Ungaria a costat aproximativ 573 milioane de euro (spre deosebire de Arena Nationala care in zilele noastre ar fi costat 331, de la 234 pretul initial cat a costat cu destui ani in urma). sigur ca totusi arhitectura e superioara, ca a stadionului din Varsovia, dar si Arena Nationala e deosebita. si costurile sunt putin mai mari din Ungaria. asa ca lasati-o mai moale cu preturile daca nu va pricepeti! lansati vorbele tuturor prostilor pe care ii vedeti la televizor fara sa treceti prin filtru personal (sa verificati).
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
sport infrastructure

Thread Tools

Posting Rules