SkyscraperCity Forum banner

[A/S50] Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej

627K views 2K replies 271 participants last post by  majkelos13 
#1 · (Edited)
Kalendarium
2019/2020 r. - pozyskanie finansowania na prace przygotowawcze, zatwierdzenie Programu Inwestycyjnego, ogłoszenie przetargu na opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami Koncepcji oraz pozyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
2020-2024 r. - wykonanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami Koncepcji Programowej
2023 r. - uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (wskazanie wariantu do realizacji)
2024-2028 r. - badania archeologiczne
2025 r. - przetarg na projekt i roboty budowlane
2026-2029 r. - projektowanie i roboty budowlane

Prace ruszyły w 2018 roku
Prace nad Studium Sieciowym rozpoczęto w GDDKiA jesienią 2018 roku, a zakres opracowania objął obszar województwa mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego (łącznie 26 powiatów i 192 gminy). Wytrasowano ok. 3 tys. km wariantów nowych dróg, pozwalających zrealizować założony cel: połączenie autostrady A1 i drogi ekspresowej S8 oraz poprowadzenie OAW w sposób umożliwiający obsługę planowanego CPK drogami wysokiej klasy, dzięki którym podniesie się poziom bezpieczeństwa, efektywności i komfortu podróżowania.

To właśnie na tym etapie zaproponowano klasy techniczne i przekroje poszczególnych elementów inwestycji:

  • S10 i północna część OAW w klasie drogi ekspresowej (S 2x2, koło Warszawy 2x3 pasy ruchu),
  • południowy fragment OAW (od węzła Wiskitki na A2 do odcinka A2 Warszawa-Mińsk Mazowiecki) w klasie autostrady (A 2x3 pasy ruchu).

Zdefiniowano cztery korytarze, które zostały objęte uszczegółowieniem i oceną w ramach Studium Korytarzowego: GDDKiA

  • Wariant 1: A1 (Toruń - proponowany węzeł Grabowiec) - Płock - Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej - OAW (opcja w sąsiedztwie m. Tłuszcz), o długości 380 km, z czego ok. 100 km jako autostrada, szacunkowa wartość całej inwestycji to 24,1 mld zł,
  • Wariant 2: A1 (Toruń - istniejący węzeł Lubicz) - Płock - Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (opcja nawiązująca do przebiegu DK50 i DK62 na południe od m. Wyszków), o długości 412 km, z czego ok. 110 km jako autostrada, szacunkowa wartość całej inwestycji to 26 mld zł,
  • Wariant 3: A1 (Włocławek - istniejący węzeł Włocławek Północ) - Płock - Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (według opcji jak dla Wariantu 1 z korektami w rejonie Sochaczewa i Piaseczna), o długości 362 km, z czego ok. 95 km jako autostrada, szacunkowa wartość całej inwestycji to 22,9 mld zł,
  • Wariant 4: A1 (Ciechocinek/Włocławek - proponowany węzeł Brudnowo) - Płock - Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (według opcji jak dla Wariantu 2 z korektami w rejonie Sochaczewa, Piaseczna i Wyszkowa), o długości 398 km, z czego ok. 105 km jako autostrada, szacunkowa wartość całej inwestycji to 25,4 mld zł.








W przetargu na S10 takie fajne mapki
SWZ Tom III\Zał. 2.1.1. i 3.1.1 Dokumenty, SP i SK\SK\Czesc Rysunkowa
Jest lokalizacja węzłów i MOPów
TO JEST MATERIAŁ ZE STUDIUM KORYTARZOWEGO


@Patrako @Tomkisiel

Z OPZ
1. przetarg
View attachment 2535298

2. Przetarg

View attachment 2535328
Dane wspólne

View attachment 2535338
View attachment 2535344
View attachment 2535347

Pytanie w temacie OPZ
Dlaczego jest to tak dzielone? Zabezpieczenie przez odwołaniami na dany fragment?
View attachment 2536244

View attachment 2536249

Przetargi na STEŚ - zestawienie (autor @Patrako).
 

Attachments

See less See more
6
#372 ·
łodzianin;166567454 said:
o ile ogólnie hałas na bank bedzie słychać to ten klakson z 500m słychać to jestem w szoku. Być może przy absolutnej ciszy jak to na wioskach to tak ale to chyba bardziej takie mruczenie niż hałas. Ja mam koło siebie A1 wg google maps w odległości 400m, w dzień praktycznie nic nie słychać natomiast nocą a i owszem ale to nie jest jakiś mocno denerwujący dźwięk.
Nocą na wsi zazwyczaj jest absolutnie cicho. U mnie, na działce letniskowej w nocy słyszałem trąbienie pociągów. Dźwięk jest charakterystyczny i niesie się daleko. Od torów kolejowych dzieli mnie prawie 6km (!) a po drodze dźwięk ma 2 lasy, DK17.
Tak samo jak w odległości ok 17km (!) słychać u mnie w nocy lotnisko wojskowe pod Mińskiem Mazowieckim i odgłos startujących/lądujących myśliwców.
Nie jest to coś co przeszkadza z takiej odległości, jednak tak daleko dźwięki się niosą.
 
#376 ·
Podzielam zdanie kolegi leniwiec. Tak się składa, że proponowane warianty przebiegają mi prawie po oknach, przecinają wsie na pół, przebiegają przez cmentarze, oczyszczalnie ścieków, rezerwaty przyrody - wiem, że to tylko flamaster na mapie, ale osobiście angazuję się w merytoryczny protest przeciwko tym wariantom, szczególnie południowym.
 
#377 ·
Tym bardziej że wybierając lokalizację domu, sprawdzałem wszystkie możliwe studia zagospodarowania, stare plany na Siskom, dopytywałem się w gminie o zagospodarowanie terenu i inne rezerwy. Nic nie było. To nie tak że ja Nimba. Ale dróg potrzebnych niema tam gdzie od lat wiadomo że będzie droga (S2 to lata 70?, S7 na północ to też jakoś nie później niż 80-90, S17 podobnie). A tu nagle ni stąd ląduje mi 1km od okien autostrada... To jakiś żart? W momencie gdy ruch na DK50 to 12-17k pojazdów?
https://www.gddkia.gov.pl/userfiles...hu-w-2015_15598//SYNTEZA/MAPA_SDRR2015_DK.pdf
Może byłoby minimalnie więcej ale spiexxolone rondka w Grójcu, łącznice przy rondku w Mszczonowie i podobnie zjxxany węzeł z A2 skutecznie zniechęcają. Czy dużo potrzeba zainwestować? Nie. Jakie natężenie ruchu jest przewidywane na A50? 40-45k jak na A2? Skąd?
 
#379 ·
A tu nagle ni stąd ląduje mi 1km od okien autostrada... To jakiś żart? W momencie gdy ruch na DK50 to 12-17k pojazdów?

Jakie natężenie ruchu jest przewidywane na A50? 40-45k jak na A2? Skąd?
Tego nikt nie liczył. Nigdy wcześniej nie było oficjalnych planów budowy A50.

Pisałem to wcześniej, powtórzę:
Teraz ruch idzie na S8/S2 i tak się rozkłada, na z DK50 poza TIRami nie korzysta tak wiele aut z uwagi na ciężarówki i ograniczenia przepustowości.
Można śmiało założyć, że po zbudowaniu minimum 2x2 A50 ruch odciąży stolicę. Wówczas natężenie wzrośnie na OAW i spadnie w stolicy.
Wróżę z fusów, że z tych 12-17k zrobi się 20-40k. Raczej nie więcej.
 
#378 ·
Hmm.. Przykładowo odcinek Mińsk - Żyrardów (ciag DK50) był rozpatrywany jako jeden z wariantów A2 dawno temu. I też mi pod oknami przechodził ;) Wiec to nie tak, że absolutnie nic się nie działo. Na Siskomie też nie ma wszystkiego.
Natomiast czas jest dobry, żeby forsować rozwiązania inne od zaproponowanych. Jakiś punkt startowy być musi.
 
#380 ·
Ktoś kiedyś pisał (poprawcie mnie ew) że ruch tranzytowy to jakieś 5%.

Minimalny ruch żeby budować A2x2 to 20k, graniczny to 70k pojazdów
https://www.gov.pl/attachment/d1252267-814c-4670-9384-20fcdd5d1dcd

Dajmy na to że średni jest 15k na obecnej DK50.
Zmusimy tranzyt żeby jechał A50 - będzie 25k.
To GP2x2 z węzłami wystarczy na bardzo długo. Bo kiedy osiągniemy 60k pojazdów na DK/A50?
 
#385 ·
Co innego łączenie obszarów gdzie nie ma takich dróg, a co innego budowanie drogi która celowo omija szerokim łukiem największą aglomerację w Polsce, gdzie ruchu może nigdy nie być. Należy się zastanowić co zrobić z tranzytem tirów które omijają Warszawę i według tego budować nowe drogi. Bo po to żeby ktoś jadąc przez pół Polski zyskał kilkanaście lub kilkadziesiąt minut jadąc do CPK nie warto wylewać 300km asfaltu. Jeżeli chodzi o region to można te środki z UE lepiej wykorzystać.
 
#383 ·
Ja zgadzam się z poglądem, że warianty południowe są… kontrowersyjne.
Jest DK50. Wystarczy rozbudować.
Wariant czerwono-żółty jeszcze od biedy jakoś wygląda, bo to w miarę prosta droga. Ale i tak gorzej od DK50.
Wariant zielono-fioletowy jest przedziwny: wije się między wioskami i rezerwatami przyrody i przecina Chojnowski Park Krajobrazowy. Jakie są zalety tego wariantu?
 
#384 ·
dla mnie bardziej kontrowersyjne jest przebieg na zachod i na polnoc od Warszawy... dla zbyt wielkie koło się robi... chyba jedyna relacja która jako tako wyglada to S7-S/A50-S7 pozostałe nie bardzo. W miare wyglada A2-S/A50-A2 natomiast kompletnym nieporozumieniem są pozostałem np. A2-S/A50-A8 (czyli Łódź-Białystok), czy A2-S/A50-A7 (Łódź - Olsztyn)
 
#386 ·
To czy ta droga prowadzi do Warszawy czy ja omija absolutnie nie obala tego co napisalem.
Polecam sprawdzic SDR tej drogi. Okolice 15 tysiecy i wyzej. Udzial ciezarowek, wiec ta droga jest duzo bardziej zatloczona niz by to wynikalo z SDRu bo jeden zestaw zajmuje tyle miejsca co 3 osobowki i gorzej przyspiesza.
W dodatku droga bezkolizyjna przyciaga tych, ktorzy dotychczas nia nie jezdzili bo zniechecal ich czas przejazdu, sama obecnosc korkow na wspanialych rondkach, droga bedzie zbierac ruch z innych drog, gdy juz powstanie.
Dlatego wnioskuje, ze SDR bedzie powyzej 20 tysiecy, co juz te droge uprawnia do stania sie bezkolizyjna.
Przedmiotem dyskusji moze byc tylko to gdzie ja prowadzic i jaki ma miec priorytet w budowie.
 
#387 ·
A akurat sprawdzałem to forum. 🙂 No to ja piszę o tirach właśnie, bo to chyba jak mniemam największa bolączka tej drogi. Tu pełna zgoda. Dlatego napisałem że trzeba się przyjrzeć jak one te tiry jeżdżą. I nie należy zapominać że gdzie indziej mają te same problemy z tirami i nie tylko. A dla samego tranzytu osobówek do CPK to nie potrzebna ta droga.
 
#388 ·
DK50 i S8 w Warszawie należą do dróg o największym ruchu tirów w kraju, więc obwodnica z pasem awaryjnym jest konieczna i to raczej szybka, żeby ściągnąć tranzyt z Warszawy. Jednak ominięcie Wyszogrodu od północy w tym nie pomoże. Mi wygląda na to, że dużo tirów jadzie z Litwy na zachód i południe (od) Polski.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ruch_tirow_2015.svg

W Wyborczej narzekali, słusznie, na niewykorzystaniu obwodnic Góry Kalwarii i Kołbieli i jednocześnie na przecięcie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, to trudno, ale ciekaw jestem alternatyw.
 
#396 ·
^^ Polska jest takim krajem dla cwaniaczków - państwo usiłuje wydoić obywateli, obywatele usiłują wymanewrować państwo.
Proste rozwiązanie: przejazd przez Warszawę (A, S, DK) = ViaToll. Przejazd obwodnicą tranzytową (obojętnie czy DK50/60/62 czy A/S50) = bez opłat. Przypomnę, że w Niemczech opłaty zaczynają się od 5t, a u nas wystarczy dostawczak czy terenówka z przyczepą. Ba, nawet pewnie osobówka przyczepą campingową...

Dodatkowo opłaty powinny być na S8 Warszawa - Ostrów Mazowiecka - całość, a nie tylko do Wyszkowa. Celem byłoby zachęcenie do jazdy DK50. S8 od Warszawy do DK50, ale bez opłat na S8 od DK50 do Piotrkowa, by zdjąć część ruchu z A2.



Mnie zastanawia dlaczego substandardowa DK50 jest płatna? Chodzi o to by napędzać ruch ciężki do Warszawy? Tak wiem - kasssa kasssa kasssa. Dużo TIRów = dużo kasy...


Ciekawa ta mapka z ruchem ciężkim. W zasadzie nie istnieje coś takiego jak ruch ciężki na Ukrainę. Na przyszłej A2 na wschód od Siedlec dość słabo, a na S19 od A2 a północ.. Wyniki tegorocznego GPR będą jak zwykle interesujące, choć zapewne nie wpłyną na decyzje podejmowane z przyczyn politycznych.
Widać też, że obwodnica tranzytowa w ciągu DK50 i DK62 jakoś działa. Pytanie na ile ruchu na tych drogach, to godzinowe ograniczenia w ruchu ciężkim na Trasie AK i S8 w Warszawie? DK60 dość słabo się sprawdza jako obwodnica.
Wg mojego atlasu znaczne odcinki DK50 i DK60 mają ograniczenie tonażowe do 10t na oś. A nawet 8t na oś (Płońsk - Ciechanów). Kojarzę też czarną ramkę (8t/oś?) na DK62 Wyszków - Łochów, choć na mapie mam 10t/oś.
 
#407 ·
^^ Polska jest takim krajem dla cwaniaczków - państwo usiłuje wydoić obywateli, obywatele usiłują wymanewrować państwo.
Proste rozwiązanie: przejazd przez Warszawę (A, S, DK) = ViaToll. Przejazd obwodnicą tranzytową (obojętnie czy DK50/60/62 czy A/S50) = bez opłat. Przypomnę, że w Niemczech opłaty zaczynają się od 5t, a u nas wystarczy dostawczak czy terenówka z przyczepą. Ba, nawet pewnie osobówka przyczepą campingową...
Tyle, że w Niemczech najwyższa stawka PIT to 47,5 %, także z działalności gospodarczej. W Polsce dużo spraw jest na głowie w porównaniu do krajów bardziej rozwiniętych, chociażby Niemiec, zwłaszcza system podatkowy, więc system często jest wrogi obywatelom, co promuje cwaniactwo.

Mnie zastanawia dlaczego substandardowa DK50 jest płatna? Chodzi o to by napędzać ruch ciężki do Warszawy? Tak wiem - kasssa kasssa kasssa. Dużo TIRów = dużo kasy...
Ponieważ podniesienie standardów wymaga kasy, dużo kasy, i jak my Polacy się na to nie złożymy, to nikt nam nie zafunduje.

Via toll w Pl obowiązuje na wszystkich A i S oraz na wszystkich DK
Na nielicznych DK. Wymaga to bramownic i nie wszędzie się je stawia.

Obecnie ruch na odcinku DK 50 Sochaczew - Wiskitki - Mszczonów to około 20 tyś pojazdów na dobę.
Napewno na tym odcinku konieczna jest przebudowa rond i budowa bezkolizyjnych skrzyżowań ale czy potrzebne są dwa pasy ?
Tak, jeden dla tirów, drugi dla aut, zwłaszcza jeśli ma ściągnąć część tranzytu aut z Warszawy, chociaż wpływ na korki w Warszawie będzie ograniczony. Proporcje tranzytu przez Warszawę można próbować szacować na podstawie pomiaru tirów w 2010 https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ruch_tirow_w_2010.svg . Na DK8 między Warszawą a Wyszkowem nie przekraczał 2 tys., w 2015, po oddaniu A2 i S8, przekraczał 3 tys. Przy ogólnie większym ruchu na kierunku litewskim w 2015 ruch tirów trochę spadł na DK62. Widać to między Wyszkowem a Serockiem. Oddanie S2 będzie miało podobny efekt.
 
#397 ·
Może ruch ciężki na Ukrainę nie istnieje z uwagi na istniejące dobre połączenia kolejowe, w tym LHS?
Może duży ruch ciężki związany z Litwą istnieje z uwagi na brak dobrych połączęń kolejowych? Akurat to za parę lat ulegnie zmianie.
Za parę lat będzie ViaBaltica, RailBaltica oraz ciąg S5/S16.
Pół tirów z Litwy zniknie na rzecz kolei, a spośród tych które zostaną, ci co jadą tranzytem do Niemiec będą mieli bliżej przez S5/S16.
GPR 2020 będzie ciekawy, ale jeszcze ciekawsze będzie jego porównanie z GPR 2015 i 2010.
 
#398 ·
Via toll w Pl obowiązuje na wszystkich A i S oraz na wszystkich DK - mapka została złe wklejona - jest to mapa interaktywna i wraz z przybliżaniem pojawia się więcej dróg.
Zgodnie z prawem UE wszystkie drogi klasy A mają być płatne poza obwodnicami. Wiele Państw jak Niemcy czy Polska rozszerzyło ten obowiązek na drogi niższej klasy.
Płatność za drogi to osobny temat którego nie chce tu rozwijać.
Podkreślam ze 90 % ruchu na A/2 i S8 jest do aglomeracji Warszawskiej - można to bardzo łatwo sprawdzić patrząc na wyniki pomiaru ruchu tzw „Tir” ów.
Wklejam moje wyliczenie oparte o GPR z 2015 r.

http://www.siskom.waw.pl/nauka/gpr/WYNIKI_GPR2015_DK.pdf

Zgodnie z badaniem ruchu z 2015 r. w ciągu doby na S8 na odcinku węzeł Warszawa zachód węzeł Bemowo na dobę porusza się ok. 85 tyś pojazdów, w tym pojazdów ciężarowych w sumie z przyczepami i bez jest 9 tyś - czyli Ok 10 %.
Następnie na odcinku S8 w okolicy Radzymina jest pojazdów Ok 30 tys pojazdów na dobę w tym 5 tys pojazdów ciężarowych
Podsumowując na odcinku węzeł Bemowo - Radzymin z liczby 9 tys ciężarówek zmniejsza się do 5 tyś - czyli Ok 6 procent pojazdów ( porównując do liczby z bemowa) to tranzyt ciężarowy. W szczytowym momencie na S8 pojawia się nawet 120 tys pojazdów.
Głównie S8 jest trasa aglomeracyjna.
Przyjmijmy ze jest to kierunek „litewski”.
Kierunek „ukraiński” w ogóle nie porusza się na S8 i POW tylko jedzie A4 lub w ostateczności A2 i DK50.
Ruch pojazdów ciężarowych na POW zaczyna się na Konotopie a kończy na zjeździe Warszawa aleje Jerozolimskie.
Problemem DK 50 są punkty odcinki o nasilonym ruchu ( Sochaczew - Wiskitki - Mszczonów ) oraz niewydolne ronda np w Kołbieli.
Obecnie ruch na odcinku DK 50 Sochaczew - Wiskitki - Mszczonów to około 20 tyś pojazdów na dobę.
Napewno na tym odcinku konieczna jest przebudowa rond i budowa bezkolizyjnych skrzyżowań ale czy potrzebne są dwa pasy ?

Wiele osób demonizuje tranzyt międzynarodowy na naszych drogach a już w szczególności drogowy tranzyt towarowy jako tworzący ruch w aglomeracji warszawskiej - a jest to nieprawda.
Sytuacja polityczna ma na to wpływ i nasz eksport do Rosji i na wschód się załamał w 2014 r. Nie tylko Polscy dostawcy produktów ale usług transportowych musieli znaleźć odbiorców w innych częściach Europy - ma to ogromne odbicie na transport drogowy. Dynamiczny wzrost pojazdów na drogach wiąże się z szybkim wzrostem popytu Polsce.
Zamiast budować całościowo A/S 50 - budować odcinkami, „ważniejsza” jest WOW albo budować 3 a nawet 4 pas na odcinku Warszawa - Łódż czy na A4 Krzyżowa - Kraków.

Wybudowanie A/S 50 na pewno nie zlikwiduje korków na S8 czy POW.
 
#402 ·
Zgodnie z badaniem ruchu z 2015 r. w ciągu doby na S8 na odcinku węzeł Warszawa zachód węzeł Bemowo na dobę porusza się ok. 85 tyś pojazdów, w tym pojazdów ciężarowych w sumie z przyczepami i bez jest 9 tyś - czyli Ok 10 %.
Następnie na odcinku S8 w okolicy Radzymina jest pojazdów Ok 30 tys pojazdów na dobę w tym 5 tys pojazdów ciężarowych
Podsumowując na odcinku węzeł Bemowo - Radzymin z liczby 9 tys ciężarówek zmniejsza się do 5 tyś - czyli Ok 6 procent pojazdów ( porównując do liczby z bemowa) to tranzyt ciężarowy.
Niekoniecznie. Może być że to są zupełnie inne ciężarówki i większość z nich kończy swój ruch w Wawie. SDR 2015 to za mało aby wyciągnąć takie wnioski, musiałaby być analizowana tablica rejestracyjna pojazdu aby określić czy to faktycznie był tranzyt ale i to nie da do końca odpowiedzi bo równie dobrze kierowca może zrucić towar w Wawie, załadować nowy i jechać dalej...
 
#399 ·
W Markach prawy pas TIRów od Poniedziałku do Soboty na Litewskich blachach to był aglomeracyjny. Po pomidory do Warszawy przyjeżdżają? Weź te tabelki w antyramy sobie powieś.
Teraz w Sobotę jechałem. Kur.. jeden skończył drugi przed nim zaczął i tak trzech trafiłem. A tu sraczka jak na A2 się zaczyna i prawy będą się wpychać.
 
#405 ·
łodzianin;166676832 said:
Niekoniecznie. Może być że to są zupełnie inne ciężarówki i większość z nich kończy swój ruch w Wawie. SDR 2015 to za mało aby wyciągnąć takie wnioski, musiałaby być analizowana tablica rejestracyjna pojazdu aby określić czy to faktycznie był tranzyt ale i to nie da do końca odpowiedzi bo równie dobrze kierowca może zrucić towar w Wawie, załadować nowy i jechać dalej...

Właśnie to wynika z badań SDR. Większość ciężarówek na POW, S8 i A2 generuje ruch do aglomeracji.
 
#409 ·
Trochę się rozpisze.
Podaj dane źródłowe o liczbie osób ?

Jeśli przytoczysz jako źródło gazety - tak samo jak Ty - uznam je są niewiarygodne.
Jest to dla mnie ze nazwę to eufemistycznie informacja z ... niech każdy doda sobie skąd żeby nikt nie poczuł się urażonym
Napisałeś ze Armagedonu nie było - owszem nie trąbili o tym na TVN 24 itp ale utrudnienia z mojego punktu widzenia były. A teraz patrz dlaczego .
Moi rodzice mieszkają w Puszczy Mariańskiej i wczoraj jadąc do Woli Mrokowskiej na spotkanie rodzinne jechali przez A2 / POW i DK7 - bo okolice ronda w Mszczonowie były zakorkowane jak cytuje „piątek godzina 16:00”
Powrót o godzinie 18, szybkie sprawdzenie na goglach i to samo czyli powrót przez DK7, POW i A2.
Gdzie do tej pory najszybsza i najkrótsza droga był dokąd do DK50
Jeśli na podstawie jednego dnia wyciągać wnioski - to dla mnie jest armagedon.
Natomiast - był ostatni weekend ferii ( umowny się ze 70% ruchu w Parku będzie generować aglomeracja Warszawska, 20% łódzka, reszta to faktycznie ktoś kto dojedzie Ok 3 godzin) dlatego ludzi z Warszawy mało, nie widzę intensywnej kampanii reklamowej w mediach, jak np Energylandia w Zatorze.
Nie oceniam na podstawie jednego weekendu.
Natomiast największe natężenie ruchu będzie w wakacje - w weekendy wakacyjne - wtedy, spodziewam się natężenia ruchu które będzie uznane za armagedon. Wtedy pojawia się cwaniaczki na lokalnych drogach i będziemy mieli materiały w TVN24.
Jesteś przekonany ze jeżeli wzrośnie ruch o 25 % przy obecnej infrastrukturze do absolutnie nic się nie zmieni ?
Proszę następnym razem o:
Podawanie źródła informacji ( park był pełny itp.) bez tego trudno dyskutować.
Obserwuje o dyskutuje w wątkach które maja dla mnie znaczenie, bo mieszkam oraz przebywam często.
Nie wiem czy została przeprowadzona przez inwestora analiza ruchu w tym miejscu przed uzyskaniem pozwolenia na budowę - nie wydaje mi się. Jeśli byłaby taka, byśmy mieli ciekawy punkt do dyskusji.
Mój główny sprzeciw powoduje to ze, widzisz i podałeś na forum jako alternatywę dojazdu przez lokalne drogi, które absolutnie się do tego nie nadają, bo są wąskie i dziurawe.
Natężenie ruchu bez parku wodnego było wystarczające żeby utrudnić komunikacje w tym rejonie.
Mam nadzieje ze PKP w połączeniu z jakimś operatorem autobusowym postawi na jakikolwiek ZBIORKOM, który na pewno usprawni dojazd.
 
#410 ·
Nie powinno tak byc, ze mamy jeden konkretny obiekt i zakladamy, ze ruch do niego bedzie sie rozkladal po drogach lokalnych. Ich przeznaczenie jest dla lokalnych mieszkancow, w celach lokalnych.
A obiekt powinien miec swoja droge, ktora uciagnie wszystkich zainteresowanych.
 
#413 ·
O tym jak z drogi można zrobić basen.
O tym, jaki sens ma proponowana OAW, skoro dowolna większa inwestycja blokuje istniejący układ drogowy. Zresztą na razie żadnej drogi nie budujemy ani dosłownie, ani w przenośni, gdyż tylko rozmawiamy o kierunkach i potrzebach jej rozwoju.
 
Top