SkyscraperCity Forum banner

[Bydgoszcz] Infrastruktura drogowa

2M views 12K replies 406 participants last post by  adas3 
#1 · (Edited)
Uznalem, ze nadszedl czas na wyodrebnienie drog z inwestycji miejskich :) Szczegolnie, ze plany na kilka remontow/budow sa.
To juz jest w inwestycjach, ale bez zdjec, ktore wlasnie zeskanowalem :D Poza tym od czegos trzeba zaczac :)
____________________________________________________________________




Przebudowa ważnych węzłów komunikacyjnych miasta


Krzysztof Aładowicz 06-11-2005 , ostatnia aktualizacja 06-11-2005 17:56

Dwupoziomowe skrzyżowanie na Zbożowym Rynku i tramwaj wzdłuż ul. Kujawskiej do ronda Kujawskiego - to założenia opracowanego projektu przebudowy tej części miasta. Prace mają ruszyć w 2007 roku

Jest już gotowy szczegółowy plan prac, dzięki którym centrum miasta i rondo Kujawskie zepnie linia tramwajowa, a przy okazji przebudowane zostaną: rondo Bernardyńskie, Zbożowy Rynek i ul. Kujawska. Jak będzie wyglądała ta część miasta?

Projekt przewiduje budowę: 1. dwupoziomowego skrzyżowania na rondzie Bernardyńskim, gdzie jezdnie ul. Wały Jagiellońskie i Toruńskiej przechodziłyby w tunelu 2. drugiej nitki ul. Kujawskiej pomiędzy przebudowanym skrzyżowaniem a rondem Kujawskim linii tramwajowej pomiędzy nitkami ul. Kujawskiej 3. sygnalizacji świetlnej na rondach Kujawskim i Bernardyńskim 4.kładki dla pieszych nad ul. Kujawską.

Projektanci przygotowali dwie wizje przebudowy ronda Bernardyńskiego. Jedna przedstawia budowę ronda nad tunelem, druga natomiast zakłada powstanie tzw. koniczynki po wschodniej części ul. Kujawskiej, która umożliwi zjazd z niej w ul. Toruńską i wjazd z ul. Wały Jagiellońskie w Bernardyńską. Zdaniem ekspertów powinien być jednak realizowany pierwszy wariant.

Dzięki takim rozwiązaniom ruch w tym miejscu zostałby znacznie ułatwiony, a samochody jadące w osi wschód-zachód nie musiałyby wjeżdżać na rondo, bo przejeżdżałyby pod nim. Kolejną wielką zaletą realizacji tej inwestycji, byłaby poprawa dojazdu komunikacją miejską na Wzgórze Wolności. Teraz tramwaje muszą objeżdżać kilka kilometrów, po zmianach pokonanie tego odcinka trwałoby nieco ponad dwie minuty.

Aby budowa mogła dojść do skutku, projektanci przewidują, że w okolicy będzie trzeba wyburzyć 52 budynki mieszkalne, usługowe i gospodarcze.

- Będziemy mieli zabezpieczone na wykupy terenów w budżetach na lata 2007 i 2008 łącznie 19 mln zł - zapowiada Ambroży Pawlewski, skarbnik miasta. - Łącznie zakładamy, że inwestycja będzie nas kosztowała ok. 69 mln zł. Z czego 22 mln zł będzie pochodziło od miasta, a resztę chcielibyśmy uzyskać z funduszy europejskich.

Prace mają rozpocząć się w 2007 roku, zakończą się pod koniec 2008.







[na seledynowo dodatkowe wyburzenia przy wariancie II ]
_______________________________________________________________
Pierwszy wariant jest zdecydowanie lepszy, ale oba nie sa zle. Troche mi te kladki dla pieszych nie pasuja, w takim miejscu to jak piesc do oka, no ale przezyje :D
 
See less See more
4
#124 ·
W tej inwestycji (tunel od Focha do Ronda Jagielońskiego) mówi się o jednym pasie
w każdą stronę właśnie ze względu na bliskie sąsiedztwo całej masy budynków - od Savoya począwszy przez Bank Gdański, Pocztę Główną itd.
Tam po prostu jest za wąsko by zrobic po dwa pasy w każdą stronę.
Trzeba sobie wyobrazic jakie głębokie musiałyby byc wykopy aby to zrealizowac.
A szerszy tunel to zagrażenie dla fundamentów (tym samym całych budowli) sąsiednich
obiektów.
To tak na marginesie.

Uważam tę propozycję za blędną.
Tworzenie tunelu miałoby sens jedynie gdyby górą mogły poruszac się tylko tramwaje
a cała płaszczyzna stanowiłaby deptak. Dołem poruszałyby się również autobusy, podobnie zresztą jak taksówki.

Aktualnie te niemałe pieniądze na taką budowę (rzecz jasna teraz wirtualną ) przeznaczyłbym na inne cele
(co trzeba w mieście zrobic każdy widzi i wie).
No, ale może za kilka lat będzie już tak dobrze, że postanowi się wydac kilkaset milionów na tę inwestycję... :)

Można się cieszyc z jednego - że patrzy się na pewne rzeczy do przodu,
myśli się o czymś już teraz.
Tylko czy aby nie jest tak, że zapomina się o bieżących - bardziej realnych tematach.
Poza tym - i tu już nie jest mi tak wesoło - jakoś te plany i wizje ciężko sięrealizują w rzeczywistości...

Żaby była jasnosc - jestem zwolennikiem tuneli... :)
 
#126 ·
Ten węzeł już Jareckic pokazywał w wątku o przebudowie DK5 na S5...
To klasyczna trąbka... :)

Naprawdę bardzo dobrze, że powstanie.
Aktualnie wyjazd z lotniska w kierunku centrum Bydgoszczy
jest bardzo niebezpieczny...
No, ale do końca roku całosc będzie gotowa... :)
 
#127 ·
Piczer said:
Można się cieszyc z jednego - że patrzy się na pewne rzeczy do przodu,
myśli się o czymś już teraz.
Tylko czy aby nie jest tak, że zapomina się o bieżących - bardziej realnych tematach.
Poza tym - i tu już nie jest mi tak wesoło - jakoś te plany i wizje ciężko sięrealizują w rzeczywistości...

Żaby była jasnosc - jestem zwolennikiem tuneli... :)
Oczywiście Piczer masz rację również zauważyłem i ucieszyłem się że myśli się i nawet cos robi w tej sprawie, sprawie która jeszcze niedawno była takim bydgoskim drogowym s-f...naprawdę cieszy mnie patrzenie odważnie w przyszłość i juz teraz szukanie najlepszych rozwiązań..... :)
 
#128 ·
Spory artykulik z Pomorskiej odnośnie piątki....

Ruszyła budowa trasy ekspresowej

Na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęto przebudowę odcinka jezdni od ulicy Kujawskiej do Stryszka. To część dużej inwestycji - droga ma docelowo uzyskać status ekspresowej S-5.

Na razie jest spokojnie - nawet gdyby nie było przyzwolenia na przebicie się przez miasto, szosa do Stryszka poprawi warunki jazdy. Dwie niezależne jezdnie po dwa pasy w każdym kierunku, wyposażone dodatkowo w pasy awaryjne, otrzymają nawierzchnię o wzmocnionej do 115 kiloniutonów nośności. W rejonie lotniska i w Stryszku powstaną dwupoziomowe węzły komunikacyjne.




Czekając na ekspertyzy

Tak na razie wygląda skrzyżowanie trasy Bydgoszcz - Stryszek z drogą dojazdową do lotniska. Prace już ruszyły.

Jednak kontrowersje wzbudza projekt przejścia trasy przez miasto po nitkach ulic: Armii Krajowej, Wyszyńskiego, Jana Pawła II, Kujawskiej. Jak powiedział nam Zdzisław Glonek, zastępca dyrektora bydgoskiego oddziału GDDKiA, nie ma jeszcze jednoznacznej odpowiedzi ekspertów Urzędu Miasta na temat oddziaływania drogi na środowisko. Jeśli władze Bydgoszczy wydadzą pozwolenie, Generalna Dyrekcja natychmiast przystąpi do opracowania dokumentacji. Inwestycja będzie finansowana przez Generalną Dyrekcję tylko wtedy, jeśli droga będzie miała status ekspresowej. Całość - od węzła w rejonie ulicy Kamiennej do Stryszka - ma się zamknąć kwotą 230 mln zł.

O tym, że rady osiedli Bartodzieje i Wyżyny, a także ekolodzy nie zgadzają się na taki przebieg trasy ekspresowej, pisaliśmy już wielokrotnie. Mieszkańcy wskazują na zagrożenia, jakie spowodują przejeżdżające sznurami przez miasto tiry i tysiące innych pojazdów: spaliny, hałas, zwiększona zachorowalność ludzi. Przeprowadzenie trasy ekspresowej przez środek miasta jest błędem logicznym - dowodzą.




Przecina na pół

Dr inż. Andrzej Nowicki, niezależny ekspert drogownictwa, wyjaśnia, że w klasycznym pojęciu, obwodnica omija miasto, aby nie kierować tam potoków pojazdów. Ale w Bydgoszczy ma być odwrotnie - trasa, która w pierwotnym założeniu miała przebiegać przez wschodnie peryferie aglomeracji, a w drugim przebijać się przez północno - zachodnie lasy, ma ostatecznie przecinać miasto niemal na pół.

- To jest trzeci wariant, który ze względu na najniższe koszty zyskał aprobatę Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - mówi nasz rozmówca. - Przecież tiry nie powinny jeździć tak blisko centrum miasta. Nie rozumiem, dlaczego forsuje się ten pomysł? Jestem skłonny pojechać do Brukseli, aby porozmawiać z fachowcami europejskimi, skoro z polskimi się nie da. Taki przebieg trasy jest niezgodny nie tylko ze standardami europejskimi, ale i ze zwykłą logiką.

Andrzej Nowicki dodaje, że projekt ma szanse na realizację, ponieważ Generalna Dyrekcja ma na tę inwestycję przygotowane pieniądze, a władze miejskie - mówiąc kolokwialnie - podwieszają się, bo jest rok wyborczy. Zdaniem inżyniera, to jest skandal. Co ma zrobić ktoś, kto mieszka przy ul. Wyszyńskiego? Musi szukać innego lokum. To jest uszczęśliwianie bydgoszczan na siłę - dowodzi.




A może ekrany?

Nieco inaczej widzi ten problem Zdzisław Glonek: - Doceniam wkład ekologów i innych osób w ochronę środowiska, ale trzeba to rozbić z umiarem. Sama droga nie jest uciążliwa dla środowiska, a jedynie samochody. Potrzebne są coraz ostrzejsze wymogi dotyczące emisji szkodliwych związków przez auta. Hałas można natomiast ograniczyć montując ekrany akustyczne. Gdyby mieszkańcy zażyczyli sobie ekranów, jesteśmy w stanie to wykonać. Przecież takie zamontowano na obwodnicy Świecia i przy drodze numer 10 w Lubiczu.




Przebieg trasy

Przyjrzyjmy się dokładniej, jak ma przebiegać trasa ekspresowa przez miasto?

Wiosną rozpocznie się remont ul. Armii Krajowej, czyli odcinka drogi pomiędzy Osielskiem a ul. Kamienną. Ten odcinek będzie budowany na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, ale w standardzie drogi ekspresowej. Nad ul. Zamczysko przewidziany jest wiadukt. Od ul. Kamiennej, gdzie powstanie węzeł komunikacyjny, inwestycję przejmie Generalna Dyrekcja i poprowadzi ją aż do węzła w rejonie centrum handlowego Carrefour. Jak wiemy, odcinek od tego miejsca do Stryszka będzie już gotowy.

Następny etap przewiduje podwyższenie do standardu "ekspresówki” odcinka od Stryszka do Białych Błot i oddanie pod tą miejscowością węzła komunikacyjnego.

Wróćmy jednak na teren miasta. Od ul. Powstańców Wielkopolskich jezdnie pobiegną w wykopie (z uwagi na bliskość osiedla mieszkaniowego), zaś na wysokości "Pasamonu” wyjdą na powierzchnię, przejdą wiaduktami nad Fordońską i Jagiellońską, i nowym mostem nad Brdą. Pobliskie młyny zostaną rozebrane.

Dalej droga wejdzie w skarpę pod szpitalem im. Biziela i przejdzie nad ul. Wojska Polskiego.
Stadium dokumentacyjne odcinka bydgoskiego powinno potrwać dwa lata, natomiast realizacja 5-6 lat. Miasto nie partycypuje w kosztach. Finansuje budżet państwa i Unia Europejska ze środków pomocowych.




W kierunku Poznania

Drogowcy będą konsekwentnie modernizować drogę nr 5. W tym półroczu skończą obwodnicę Szubina. W dalszej perspektywie, zapewne po 2013 roku, jest odcinek Białe Błota - Rynarzewo - Szubin - Żnin, z obejściem tego ostatniego miasta.
Po wybudowaniu "ekspresówki” na odcinku miejskim i do południowych granic województwa, uporządkowany będzie cały ciąg drogi nr 5 do autostrady A1 w Nowych Marzach.




Co z obwodnicą?

- Doskonale zdajemy sobie sprawę, że obwodnica północno-zachodnia jest potrzebna Bydgoszczy, ale na razie nie ma ani pieniędzy, ani woli politycznej - twierdzi Zdzisław Glonek. - Stoimy w bardzo długiej kolejce. Według koncepcji programowo - przestrzennej, obwodnica odłączy się od szosy gdańskiej na wysokości miejscowości Wilcze, gdzie powstanie węzeł. Z obwodnicą południową połączy się za Osową Górą. Szanse na realizację koncepcji będą dopiero po 2013 roku.
- Ten wariant odrzucono za szybko, bez merytorycznego uzasadnienia, a przecież jest optymalny. Obwodnica powinna powstać zamiast drogi ekspresowej - twierdzi Andrzej Nowicki.


Źródło:Gazeta Pomorska
 
#131 ·
Docelowa Sieć Drogowa w Bydgoszczy

Dzięki ivicy dotarłem do "Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Bydgoszczy"

Pozwólcie, że zamieszczę kilka obrazków, aby stwierdzić, co jeszcze na czeka.

Jest tam mapa docelowego układu drogowego:


Zbliżenie na centrum


Zbliżenie na zachodnie dzielnice


Zbliżenie na Fordon


Zbliżenie północ


Zbliżenie - Smukała


Na mapkach zaznaczono przebieg linii tramwajowych w układzie docelowym tzn
-linia do Myślecinka
-linia przez Szwederowo na Błonie
-linia w ul. Kruszwickiej
-linia do Fordonu aż do Pałcza

Warto też zwrócić uwagę na planowane węzły drogowe oraz 2 "ringi" Śródmieścia.

"Studum..." jest uchwalonym pzrez Radę Miasta podstawowym dokumentem planstycznym odnoszącym się do zagospodarowania przestrzennego miasta.

Żeby tylko realizacja nie trwała powyżej 50 lat...
 
#132 ·
Dobrze że w ogóle jest coś takiego jak ten plan.
Cieszy mnie tak duża rozbudowa sieci tramwajowej.
Zdecydowanie wolę tramwaje niż autobusy. ;)

Natomiast nie podoba mi się pomysł z puszczeniem drogi ekspresowej przez cetrum miasta.
Wcale się nie dziwię mieszkańcom Bartodziejów że protestują.
Jeśli miało by przy okazji dojść do wyburzeń jakichś budynków, to jestem na nie dla tej inwestycji.
 
#134 ·
wszystko fajnie pieknie poza jedną rzeczą.....zauważcie że nie przewiduje się węzła fordońska i toruńska na trasie S5!!!!!! to po co nam taka trasa w takim razie! to aż prosi się o interwencje! :bash:
ps. tez prosze o wrzucenie pelnej wersji tej mapki albo przeslanie na mail ;)
 
#135 ·
Moze to nie jest tak do konca wada. Zauwaz, ze w tych miejscach planowane jest 4x2, Fordon bedzie mogl skorzystac z wezla Kamienna, a dla pozostalych mieszkanocw nie bedzie to zaden problem, po prostu kawalek pojada miejska droga. A z drugiej strony robic w miejscu Ronda Fordonskiego wielopoziomowe skrzyzowanie 3. drog [s5, Wyszynskiego, Fordonska]. Ciezko. To samo w miejscu Ronda Torunskiego, tylko dochodzi jeszcze Belzy.
 
#136 ·
Zgadzam się z Jurkiem - nawet jeżeli tam nie przewiduje się węzłów to nie jest to jakiś dramat. Mieszkańcy korzystaliby z wjazdów na innych wezłach i tyle.
Zresztą ja również nie wyobrażam sobie by móc - choby na Rondzie Toruńskim - zrobic jakiś węzeł. Na to po prostu nie ma tam miejsca.
Estakada przelotowa (S5) to co innego - to jest do zrobienia i wcale się nie dziwię,
że tak jest na planie...
:)
 
#137 ·
O ile się nie mylę, droga ekspresowa ma określone wymagania odnośnie odległości między węzłami. Stąd i z innych względów wynika, że ruch puszczono estakadą nad Fordońską i Toruńską.

Zamieszczając zbliżenia, zapomniałem o południowo-wschodniej części miasta. Warto zwócić uwagę na to, że planuje się tam 2 mosty na Brdzie, obok istniejących kolejowych.

Zresztą z planu wynika, że zbudowane będą 4 mosty na Brdzie ("witebski", "nowochemiczny", Nowogińskiego, Graniczna) + przejazd na tamie planowanego zalewu z Czyżkówka na Jachcice, oraz most na kanale Bydgoskim z Osowej na Miedzyń.

Mapki są zrzutami z pdf. Jeśli ktoś jest zainteresowany, mogę przesłać orginał pdf, ale dopiero w poniedziałek lub wtorek.
 
#139 ·
Już nie mówie żeby robić od razu 2 węzły, ale Fordońska i Toruńska to 2 bardzo ważne ulice dla miasta i należałby im się chociaż jeden węzeł, bo jeździc do Kamiennej albo Wojska Polskiego żeby zjechać na którąś z nich to już przesada, nikt nie będzie tak robił. Mi by wystarczyło nawet jakby zrobili tylko zjazdy z S5 w strone Fordonu, w drugą stronę juz nie tak koniecznie. Wiem też że na drodze ekspresowej nie można robić węzłów co chwile, z tego co wiem to powinny być nie bliżej niż 3,5km od siebie, w szczególnych przypadkach do 1,5 km, więc tu chyba by nie było problemu. Miejsce jakby się chciało to też by się znalazło ale oczywiście koscioła nikt nie pozwoli wyrzucić bo taki mamy kraj :sleepy:
 
#140 ·


Cały czas analizuję sobie wszystkie warianty poprowadzenia drogi nr 5 i nie wierzę, że wybrano ten, moim zdaniem, najgorszy. Po pierwsze jak widać na załączonej mapce jest on dłuższy od wariantu obwodnicy północno -zachodniej, a po drugie na pewno będzie droższy. Budowa tuneli i estakad pochłonie więcej środków niż wycięcie wąskiego pasa lasu, poprowadzenie tamtędy dwujezdniowej drogi i zbudowanie 3 nowych węzłów - w Osielsku (ten się nie liczy, bo i tak byłby zbudowany), przy Grunawaldziej, Lisiej (ma zastąpić Nakielską, z której nie będzie wjazdu na obwodnicę, a jedynie przejazd mostem w kierunku Łochowa) i w Białych Błotach.

Na pewno nie przemawia do mnie argument ingerowania w przyrodę, jako powód nie prowadzenia obwodnicy północno - zachodniej. Projekt przewiduje nowoczesne rozwiązania z drenami, które odporowadzałyby z jezdni słoną po zimie wodę opadową tak, by nie zanieczyszczała lasu i tunelami dla dzikich zwierząt włącznie.

Natomiast budowa piątki przez miasto pociąga za sobą jedno wielkie zagrożenie - mianowicie chodzi mi o MŁYN! Tematu nie rozwijam, bo każdy wie o co chodzi!
 
Top