Polskie F-16 - Page 19 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura lotnicza

Infrastruktura lotnicza Wszystko, co dotyczy komunikacji lotniczej

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old January 20th, 2009, 07:59 PM   #361
fanfix
Registered User

fanfix's Avatar

Likes (Received): 6778

Dzisiaj około 11 przed południem na Lublinku (Łódź) do lądowania próbowały podejść dwa F16. Czy to były jakieś ćwiczenia na wypadek potrzeby awaryjnego lądowania? Jakby ktoś bezpośrednio związany z lotnictwem w Polsce mógł pociągnąć temat to byłbym wdzięczny.
fanfix no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 19th, 2009, 12:52 AM   #362
marax0
Canonier

marax0's Avatar

Likes (Received): 288

Dzis troche latali nad miastemi( chyba za szybko) ale co mnei zdziwilo to to iz podczas przyspieszania samolot przez chwile zniknąl z pola mojego sluchu by nagle wylonic sie bardzo glosno
moze ma to cos wspolnego z tym ze bylem wczoraj na basenie??
marax0 no está en línea   Reply With Quote
Old May 19th, 2009, 01:04 AM   #363
cichy87
No more half measures

cichy87's Avatar

Likes (Received): 3654

latali dzisiaj jak popieprzeni... fakt

Może i ma to coś wspólnego z basenem.. ale ja nie sądzę żeby było to tym spowodowane
cichy87 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 19th, 2009, 01:16 AM   #364
marax0
Canonier

marax0's Avatar

no to chyba odwiedze laryngologa:;p
Old May 19th, 2009, 01:37 AM   #365
billy-the-kid
full metal jacket

billy-the-kid's Avatar

Likes (Received): 3827

Quote:
Originally Posted by marax0 View Post
Dzis troche latali nad miastemi( chyba za szybko) ale co mnei zdziwilo to to iz podczas przyspieszania samolot przez chwile zniknąl z pola mojego sluchu by nagle wylonic sie bardzo glosno
moze ma to cos wspolnego z tym ze bylem wczoraj na basenie??
Raczej z przekraczaniem prędkości dźwięku.
Old May 19th, 2009, 01:47 AM   #366
marax0
Canonier

marax0's Avatar

a nie jest tak ze nad miastem nie powinni?
stalem na Słowackiego i samolot mialem w zenicie
Old May 19th, 2009, 01:52 AM   #367
billy-the-kid
full metal jacket

billy-the-kid's Avatar

Likes (Received): 3827

Quote:
a nie jest tak ze nad miastem nie powinni?
stalem na Słowackiego i samolot mialem w zenicie
Niby nie powinni, ale robią. Zupełnie tak jak policjanci i przyjmowanie łapówek.
Old May 19th, 2009, 01:32 PM   #368
WZZ048
Autopilot

WZZ048's Avatar

Likes (Received): 554

/\Błagam! Chłopaki...czy wyście kiedykolwiek słyszeli przełamanie bariery dźwięku? Ja słyszałem jakieś 5lat temu na MIGu 21 (ostatnie dni ich służby) i myślałem, że się porobię ze strachu. To jest jedno MEGA głośne uderzenie a potem spokój. I na bank eFy nad POZnaniem* nie przekraczają bariery dźwieku :P
Old May 19th, 2009, 01:40 PM   #369
ursjan
Registered User

Likes (Received): 78

Nawet pamiętam, że któryś z nauczycieli na lekcji nam opowiadał, ze koło OPOLA (bodajże jednostka była w Kamieńcu Śląskim - tam gdzie chcą wybudować lotnisko) jak jeszcze stacjonowała tam Armia Radziecka, to nad Opolem one latały właśnie na przełamanie bariery dźwięku. EFEKT? Jak taki Mig21 przeleciał to automatycznie szyby w mieszkaniach były wybite, bo wtedy nie było wszechobecnych dzisiaj plastikowych okien.
ursjan no está en línea   Reply With Quote
Old May 19th, 2009, 01:51 PM   #370
fanfix
Registered User

fanfix's Avatar

Likes (Received): 6778

Takie małe sprostowanie, przełamywanie bariery dźwięku to DWA olbrzymie grzmoty, następujące szybko po sobie (a nie jeden) i gwarantuje Wam, że gdyby to robili nad Poznaniem to afera byłaby na całą Polskę. Samolot odrzutowy do najcichszych nie należy ale nie wszystkie grzmoty to od razu przełamywanie bariery dźwięku.

fanfix no está en línea   Reply With Quote
Old May 19th, 2009, 09:04 PM   #371
marax0
Canonier

marax0's Avatar

no to mozze nie ale cicho nie lataja.
zreszta ponoc sonic boom powstawal tez w przypadku japonskich ekspresow w tunelach a wątpie zeby lecialy ponad macha
Old May 20th, 2009, 12:00 PM   #372
Vanaheim
'less is more'

Vanaheim's Avatar

Likes (Received): 5830

Quote:
no to mozze nie ale cicho nie lataja.
zreszta ponoc sonic boom powstawal tez w przypadku japonskich ekspresow w tunelach a wątpie zeby lecialy ponad macha
Pociąg jadąc w tunelu pcha przed sobą powietrze, coś jak kula w pistolecie. W momencie wyjazdu z tunelu, całe to powietrze, które pcha wylatuje na wolną przestrzeń z dużą siła, powodując spory huk.
Vanaheim no está en línea   Reply With Quote
Old May 23rd, 2009, 03:16 AM   #373
nsolak
Guest

Likes (Received):

Nie ma szans by przekraczali prędkość dźwięku w obszarze, gdzie mogłoby to oddziaływać na ludność. Praktycznie tylko przez to Concorde był nierentowny, bo oprócz Nowego Jorku miał latać do płd.-wsch. Azji, ale że przekraczanie odbywałoby się nad zamieszkałym terenem porzucono te kierunki.
  Reply With Quote
Old May 23rd, 2009, 02:24 PM   #374
WZZ048
Autopilot

WZZ048's Avatar

Likes (Received): 554

Migom to kiedyś nie przeszkadzało
Old May 23rd, 2009, 03:32 PM   #375
Erni79
Registered User

Erni79's Avatar

Location: Królewskie Stołeczne i Rezydencjalne Miasto Wrocław
Likes (Received): 4656

Quote:
Originally Posted by fanfix View Post
Takie małe sprostowanie, przełamywanie bariery dźwięku to DWA olbrzymie grzmoty, następujące szybko po sobie (a nie jeden) i gwarantuje Wam, że gdyby to robili nad Poznaniem to afera byłaby na całą Polskę. Samolot odrzutowy do najcichszych nie należy ale nie wszystkie grzmoty to od razu przełamywanie bariery dźwięku.
Za mojego dzieciństwa w latach 80' takie bumy były codziennością. Szczególnie na granicy z NRD myśliwce sowieckie z baz w Krzyżowej latały codziennie przekraczając bariery dźwięku. Pamiętam też jak jeszcze istniał polski pułk myśliwski we Wrocławiu to jak mieli ćwiczenia to niezły huk nad miastem był
Eh to były wymarzone czasy dla dzieciaków
Erni79 no está en línea   Reply With Quote
Old May 23rd, 2009, 04:37 PM   #376
Yeapcoque
Registered User

Yeapcoque's Avatar

Likes (Received): 3933

Dokładnie, też wychowywałem się przy lotniskach wojskowych i zawsze było słychać sonic boom, i z przyzwyczajenia nikt na to nawet nie zwracał uwagi. Teraz za to protesty, bhp, dbałość o ludność cywilną i inne brednie

Duży Modelarz - modelarski kanał Youtube
Yeapcoque no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2009, 06:53 PM   #377
Kasz
A1 Żory

Kasz's Avatar

Likes (Received): 1649

Quote:
Originally Posted by fanfix View Post

Tutaj sie mogę kłócić Powstaje jeden grzmot.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny

www.chaliso.com
Kasz no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2009, 07:28 PM   #378
Pawlo7
Registered User

Pawlo7's Avatar

Likes (Received): 48

Quote:
Originally Posted by WZZ048 View Post
/\Błagam! Chłopaki...czy wyście kiedykolwiek słyszeli przełamanie bariery dźwięku? Ja słyszałem jakieś 5lat temu na MIGu 21 (ostatnie dni ich służby) i myślałem, że się porobię ze strachu. To jest jedno MEGA głośne uderzenie a potem spokój. I na bank eFy nad POZnaniem* nie przekraczają bariery dźwieku :P

Sory za moją upierdliwość ą propos "przełamywania bariery dźwięku"

Za wikpiedią:
Bariera dźwięku – potoczne, obrazowe określenie dotyczące zjawisk, które zachodzą w zakresie prędkości samolotu bliskich prędkości dźwięku. Przy prędkości dokładnie równej prędkości dźwięku nie dzieje się nic nadzwyczajnego, w szczególności nie powstaje grom dźwiękowy.

Termin "bariera dźwięku" powstał w notatniku dziennikarza, któremu w czasie udzielania wywiadu w latach 40. XX w. brytyjski inżynier lotniczy W. F. Hilton pokazał wykres ukazujący zdecydowany szczyt współczynnika oporu Cx, jaki napotyka samolot w zakresie prędkości w pobliżu prędkości dźwięku. Od tamtej pory, dzięki działaniu na wyobraźnię, zwrot ten istnieje w wielu językach. Niemniej poza takim wykresem żadna bariera, którą z hukiem można "pokonać", fizycznie nie istnieje. Na pokazanym zdjęciu F/A-18 Hornet nie przekracza prędkości dźwięku, lecz leci z prędkością nieco mniejszą.

Samolot F-18 lecący blisko prędkości dźwięku. Za samolotem widać tzw. obłok Prandtla-Glauerta

Powietrze opływające samolot ma w wielu miejscach prędkość względem samolotu większą niż prędkość tego samolotu względem powietrza niezakłóconego; następnie ta prędkość maleje. Gdy samolot zwiększa prędkość i osiąga tak zwaną krytyczną liczbę Macha, w niektórych miejscach opływu jego prędkość przekracza lokalną prędkość dźwięku. Zwiększanie prędkości opływu i zmniejszanie ciśnienia odbywa się płynnie i bez strat, natomiast zmniejszenie tej prędkości jest możliwe tylko skokowo, na powierzchni zwanej falą uderzeniową, gdzie występuje nieciągłość (spadek) prędkości, wzrost ciśnienia i temperatury. Powstanie fal uderzeniowych pociąga za sobą powstanie dodatkowego oporu falowego oraz – zakłócając opływ za falą – dodatkowego oporu profilowego.

Widoczny na zdjęciu obłok pary wodnej nie jest jednak obrazem fali uderzeniowej, lecz tak zwanym obłokiem Prandtla-Glauerta i odpowiada pewnemu specyficznemu obszarowi obniżonego ciśnienia i temperatury, gdzie następuje skroplenie pary wodnej zawartej w powietrzu. Obszar ten od tyłu ograniczony jest powierzchnią fali uderzeniowej, która na przedstawionym zdjęciu jest prawie prostopadła do kierunku lotu.

Reszta- http://pl.wikipedia.org/wiki/Bariera_dźwięku

I żeby dać coś na temat. To mój kumpel od roku uczy się na pilota na WSOSP (na kierunku Pilot Samolotu Bojowego Naddźwiękowego - trzeba się pochwalić znajomościami). I mówił, że odkąd tam jest (tj. od czterech lat, bo chodził wcześniej do liceum lotniczego w Dęblinie) Tylko kilka razy pojawiły się u nich "Efy" A żeby było śmieszniej, tylko raz widział jak lądowały na tamtejszym lotnisku, bo to wcześniejsze to były tylko przeloty z okazji jakiś uroczystości itp. Nie wiem na ile to co mi powiedział jest prawdziwe, bo mógł coś przeoczyć, faktem jest, że "F-16" nie stacjonują w Dęblinie, a powinny według mnie bo to w końcu Polska Szkoła Orląt. (Na razie są chyba tylko w Krzesinach i bodaj Łasku?) Pewnie muszą poprawić infrastrukturę, ale kiedy to zrobią- Inna sprawa co zyskaliśmy na offsecie?
Pawlo7 no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2009, 08:05 PM   #379
nomad111
Registered User

nomad111's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Pawlo7 View Post
Nie wiem na ile to co mi powiedział jest prawdziwe, bo mógł coś przeoczyć, faktem jest, że "F-16" nie stacjonują w Dęblinie, a powinny według mnie bo to w końcu Polska Szkoła Orląt. (Na razie są chyba tylko w Krzesinach i bodaj Łasku?) Pewnie muszą poprawić infrastrukturę, ale kiedy to zrobią- Inna sprawa co zyskaliśmy na offsecie?
Oczywiście, że nie stacjonują i stacjonować nigdy nie będą tak jak nie stacjonują/ały tam Su22 czy Migi29 (poza egzemplarzami będącymi "nielatającymi pomocami naukowymi") bo i czemu miały by stacjonować?! Przecież nikt o zdrowych zmysłach nie będzie szkolił początkujących pilotów na samolotach bojowych Dęblin swoją droga powoli traci sens jako miejsce szkolenia pilotów myśliwców/wsb - jeśli skasują 7,8 i 40 elt bez zapewnienia następców Su22 to zostanie nam raptem 5 elt... Ale nawet jeśli tradycje będą kontynuowane (a nie zostanie szkolenie na stałe przeniesiene do USA, tak jak obecnie się dzieje z 72 (o ile pamiętam) pilotami F-16, względnie Izraela) to Dęblin za Iskry dostanie w wersji maximóm LIFTy czyli samoloty zaawansowanego szkolenia pokroju nowych Hawków/Golden Eagle, a w wersji min. np zmodernizowane Hawki 51 z Finlandii i tyle... Szkolenie do poziomu Combat Ready odbywa się już w eskadrach i dopiero tam nasi piloci zasiądą za sterami F-16. Dodam, że duża część pilotów wysłana do USA tam też w ogóle nie latała/nie lata na F-16, a na Talonach (T-38)...
A co do offsetu... temat rzeka hehe mysłalem poważnie swego czasu nawet by doktorat z tego tematu zrobić Generalnie tak jak ze wszystkim trzeba doniesienia medialne (o tym jak nam offset rozrusza gospodarke itp. bajki) dzielić przez 10 i tyle. (+ troszeczkę logicznie się zastanowić i spróbować zrozumieć pewne mechanizmy ekonomiczno-polityczno-handlowe).
nomad111 no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2009, 10:47 PM   #380
Tomeyk
Moderator

Tomeyk's Avatar

Likes (Received): 27812

Quote:
Originally Posted by nomad111 View Post
A co do offsetu... temat rzeka hehe mysłalem poważnie swego czasu nawet by doktorat z tego tematu zrobić Generalnie tak jak ze wszystkim trzeba doniesienia medialne (o tym jak nam offset rozrusza gospodarke itp. bajki) dzielić przez 10 i tyle. (+ troszeczkę logicznie się zastanowić i spróbować zrozumieć pewne mechanizmy ekonomiczno-polityczno-handlowe).
Mały OT co do offsetu: offset to moim zdaniem w dużej mierze bzdura. Sprzęt, który kupujemy wojsku, ma umożliwiać skuteczne zabijanie wroga i chronić życie naszych żołnierzy, a nie chronić/tworzyć miejsca pracy w naszym kraju. Jakoś przy kupowaniu 10 tysięcy samochodów dla policji czy przy innych przetargach nikt nie wpada na pomysł wprowadzania offsetu.
Branie offsetu pod uwagę przy rozstrzyganiu przetargów na sprzęt wojskowy wypacza je - zamiast niego należałoby starać się o obniżenie ceny. A co się da, kupować w kraju.
Tomeyk no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules