Nowa flota LOT'u - Page 3 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura lotnicza

Infrastruktura lotnicza Wszystko, co dotyczy komunikacji lotniczej

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

View Poll Results: Proszę o głosowanie .
Boeing B787 Dremdealer ewent. dost. 2008 ? 86 71.07%
Airbus A350 ewent. dost. 2010 ? 35 28.93%
Voters: 121. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools
Old June 10th, 2005, 01:35 PM   #41
slawek15

Likes (Received): 0

Widze, ze dyskuja nabiera profesjonalnego wygladu, fajnie, wlasnie o to mi chodzilo, zeby ktos bardziej kompetentny ode mnie zabral wady i zalety obu samolotow, oraz rozne aspekty wyboru (thx dla Rafael i WuMike).

Mysle, ze to forum to chyba najlepsze zrodlo informacji o nowej flocie LOTu. Na kiepskie moim zdaniem artykuly w gazetach (nie specjalistycznych oczywiscie) nie ma co liczyc.
slawek15 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old June 10th, 2005, 04:09 PM   #42
cudak
Inwestor

cudak's Avatar

Likes (Received): 55

Quote:
Originally Posted by Stermat
airbus to nie chirac! jak dlugo trzeba to powtarzac. to jest ta sama gadka jak "balcerowicz musi odejsc".....w wydaniu leppera
Taaak ??? No to przykład z dzisiaj !!

Boeing szuka polskich dostawców Jakoś nie widze europejskich ofert ?

Boeing kupi w Zakładach Narzędziowych w Mielcu oprzyrządowanie dla samolotów przewożących elementy do najnowszego pasażerskiego B787 Dreamliner. To kolejne zamówienie lotniczego giganta w Polsce. W maju Boeing podpisał sześcioletnią umowę z mielecką Wytwórnią Zespołów Kooperacyjnych. WZK dostała wyłączność na produkcję części zamiennych. W zależności od potrzeb serwisu Boeinga będzie dostarczała mechanizmy i kompletne drzwi do ponad tysiąca wciąż eksploatowanych samolotów modelu B757. Wartość kontraktu określono na 7 mln dolarów. Zakłady Narzędziowe w Mielcu sp. z o. o. dostarczą Amerykanom narzędzia do programu frachtowej wersji Boeinga 747 Large Cargo Freighter. Specjalistyczne oprzyrządowanie posłuży do zmodyfikowania trzech samolotów 747-400, przeznaczonych do transportu głównych części składowych kadłuba nowego Boeinga 787 Dreamliner. Przedstawiciele Boeinga nieoficjalnie potwierdzają, że w jednym z polskich zakładów negocjowany jest kolejny kontrakt na dostawę podzespołów lotniczych. Koncern zachęca też swych największych partnerów zagranicznych do współpracy z polskimi firmami. Poddostawców szuka u nas włoska Alenia, szwedzki Saab, amerykańska korporacja Vough czy silnikowy potentat GE.

Źródło: Rzeczpospolita Ekonomia 2005-06-10
cudak no está en línea   Reply With Quote
Old June 10th, 2005, 04:22 PM   #43
Stermat

ale jak ma sie do tego chirac? to ze one jest wrednym d....to wiadomo. ale dajcie spokoj tej propagandzie anty-airbus. jestesmy w ue to pilnujmy ue.
Stermat no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old June 10th, 2005, 04:59 PM   #44
WuMike
The Ratizator™

WuMike's Avatar

@Stermat
Napisz choc jedno logiczne zdanie o przewadze (w/g Ciebie) Airbusa nad Boeigiem lub vice versa i racjonalnym wyborem LOT-u, uwzgledniajac ekonomike obu konstrukcji, dopasowanie wielkosci samolotu do biezacych i przyszlych potrzeb oraz wyzszosci jednej koncepcji nad druga! Chyba sie nie doczekam... ciagle tylko to gadanie o UE i temu, ze wszystko, co unijne, to lepsze dla nas. B**lshit, jednym slowem.
Old June 10th, 2005, 05:21 PM   #45
Fredi
Registered User

Fredi's Avatar

Likes (Received): 10754

Jestesm za Boeingiem na znak protestu przeciwko dotowaniu Airbusa przez Unie
Fredi no está en línea   Reply With Quote
Old June 10th, 2005, 05:29 PM   #46
Stermat

Wu - ja znam twoje wypowiedzi na jumbopics i doceniam ich fachowosc, ktora pod wzgledem jakosci tlumaczenia technicznych aspektow oby produktow jest wyzsza niz moja. Moj argument jedank pozostaje niezmienny i jedyny choc bardzo polityczny. Pracujac od pewnego czasu w BRU i przygladajac sie mechnizmom tutaj isteniajacym wybor Airbus ma zwyczajnie polityczne uzasadnienie. My jestesmy w UE i to BRU przekazuje pieniadze na nasze drogi, mosty itd. To jest FAKT bez wzgledu na to jak liczysz nowe budzety. Dlatego bez rozpisywania sie (nie mam czasu) w tym przedmiocie nalezy chos troche stac sie kompromisowym przy wyborze 6 (Boze tylko 6 a nie 50) samolotow!!!! Dla LOT wybor Airbus albo Boeinga nie bedzie mail tak kolosalnego znaczenia jak nowy budzet UE dla rozwoju naszego kraju.

A poza tym - TAK UE jest dobra bo choc troche podnosi rozwoj cywilizacyjny naszego kraju.
Old June 10th, 2005, 05:30 PM   #47
Stermat

A Boeing nie jest dotowany????????????????????????????????????????????????
Old June 10th, 2005, 07:02 PM   #48
desmo
Registered User

desmo's Avatar

Likes (Received): 867

desmo no está en línea   Reply With Quote
Old June 10th, 2005, 07:30 PM   #49
Stermat

Old June 10th, 2005, 08:26 PM   #50
Eldorado

Likes (Received): 2

AirFrance wypial sie na airbusa kupujac ostatnimi czasy paredziesiat sztuk nowego boeinga. Czy w zwiazku z tym odetna Francji jakies dotacje? Watpie Skoro sami francuzi postepuja w taki sposob nie rozumiem dlaczego my mielibysmy robic inaczej
Eldorado no está en línea   Reply With Quote
Old June 10th, 2005, 08:32 PM   #51
Stermat

^ FR zakladali UE i maja nieco wiecej do powiedzenia niz my. Poza tym ile airbusow ma AF ? to jest polityka, ktora nie musi wydawac sie nam krystalicznie uczciwa z punktu widzenia PL. to sa fakty.
Old June 11th, 2005, 02:32 PM   #52
WuMike
The Ratizator™

WuMike's Avatar

@Stermat
Rozumiem Twoje argumenty i - po czesci, ale podkreslam, tylko po czesci je podzielam. Tym niemniej mnie nie chodzi o dobro UE w tym momencie, a tylko i wylacznie o dobro LOT-u. Dlatego zadne inne argumenty do mnie nie przemawiaja, oprocz tych ekonomicznych - dany samolot bedzie przynosil naszym liniom wiecej zyskow! Jezeli bylby to Boeing, wlasnie jego maszyny powinnismy zakupic. Gdy okaze sie, ze Airbus jest rownie dobry, a jego nieco wieksza pojemnosc bedzie sluzyla potrzebom LOT-u, wybierzmy Airbusa. Teraz przyklad z podworka: chcialbys doplacac z wlasnej kieszeni do strat, jakie przynosilby jeden z samolotow danego producenta, biorac pod uwage fakt, ze drugi generuje zyski? Nie mam na mysli zadnego konkretnego samolotu, to czysty, teoretyczny przyklad. Zastanow sie nad tym

F byla jednym z zalozycieli UE, natomiast teraz chce, wraz z innymi krajami (D, NL) obciac budzet uderzajac rowniez w biedniejsze kraje, czyli PL. I to jest w/g Ciebie polityka, ktora nie pozostawia watpliwosci, co do szczerych checi poprawy jakosci zycia w biedniejszych krajach??? Przeciez to jest proste, jak drut - jezeli u nas bedzie lepiej, to nie zniknie problem przyslowiowego polskiego hydraulika we Francji, "taniego" rolnika w Holandii, czy innej utartej opinii o "nieuczciwie" konkurujacym, z racji nizszych pensji Polaku - pracowniku za granica RP.
Wracajac do polityki i gospodarki - otoz nie, te kraje dbaja glownie o swoje interesy, co jest logiczne de'facto i to samo tyczy sie sprawy owych samolotow.
Old June 11th, 2005, 02:45 PM   #53
Stermat

Wu - argumenty polityczne nie zawsze sa logiczne i takie pozostana. nie ma sensu dalej brnac w te dyskusje. co do strat i zyskow to nie wiem, czy ciebie dobrze zrozumialem ale dpolacanie z kasy budzetu krajowego np. do linii typu LOT podlega zasadzie PIERWSZY RAZ TO OSTATNI RAZ (z wyjatkiem AZ ). jesli chodzi o doplacanie przez LOT jako juz prywatna firme, to oczywiscie ten agrument nie wytrzyma zadnego innego rozsadnego kontrargumentu....z wyjatkiem nielogicznego ale faktycznego jakim sa wzgledy polityczne.

co do pilnowania wlasnych interesow w UE -- a dlaczego FR czy jakiekolwiek inne panstwo ma dbac o PL interesy? czy my dbamy o interesy Czech? Nie rozumiem tego wywodu.....

Budzet -- bez wzgledu jaki bedzie to i tak PL dostanie, a nie doplaci.... zaprszam do dzisiejszej RZ (dobra analiza)
Old June 11th, 2005, 06:57 PM   #54
HG
Registered User

Likes (Received): 270

Powiem szczerze, ze mialem nadzieje (w swojej naiwnosci), ze czasy mieszania polityki i ekonomii mamy za soba. Ogolnie cala sytuacja jaka sie zrobila wokol wyboru samolotu dla LOT bardzo mi sie nie podoba. Kilka dni temu doszly do mnie informacje, ze decyzja jaki samolot wybierze LOT zapadnie dopiero po wyborach (ze wzgledow politycznych). Mam zadzieje, ze jednak znajdzie sie ktos odwazny i podejmie wczesniej decyzje (czas w tym przypadku ma tez istotne znaczenie). Dziwia mnie wypowiedzi albo Boeing albo lepszy budzet. To wrecz smieszne, ze o miliardach ma zadecydowac zakup samolotow za 0.5 miliarda EURO (z czego zysk dla producenta to juz tylko miliony). Jedynie co mi przychodzi do glowy, ze ma to byc sposob na dofinansowanie Airbusa. UE da nam w ramach budzetu pieniadze na zakup samolotow (spora czesc) i zgode na takie jednorazowe dofinansowanie narodowego przewoznika (cena samolotow bedzie mocno zawyzona aby dofinansowanie Airbusa bylo na jakims poziomie i operacja miala sens). W ten sposob LOT bedzie zadowolony i Airbus (no i politycy). Z kasa w Airbusie ponoc jest cieniutko (przedewszystkim ze wzgledu na kurs euro do dolara - wiekszosc rozliczen w lotnictwie dokonywana jest w dolarach), stad opoznienia z A380 i problem ze startem A350. Na ten drugi projekt ponoc na razie nie ma skad wziac kasy (nieudane proby pozyczek od rzadow i inne dzialania). Z drugiej strony rzady Francji i Niemiec maja same problemy budzetowe wiec mimo iz chetnie by daly nie maja skad (kasa pusta). Stad pomysl dofinansowania Airbusa kasa unii za posrednictwem linii lotniczych np. LOT. Tyle moich domyslow.
Moim zdaniem wybor samolotow dla LOT powinien byc dokonany na przeslankach czysto ekonomicznych. Nie chcialbym aby LOT kupujac Airbusy, umarl w imie idei unii europejskiej (posiadajac samoloty nie odpowiadajace jego potrzebom - np. za duze, lub splacajac wygorowane raty).
Osobiscie glosowalem za B787 ze wzgledu na wczesniejsze ewentualne dostawy oraz odrobine mniejsza pojemnosc. Wizja latania mniejszymi samolotami ale wypelnionymi, bardziej mi sie podoba niz wozenie ludzi polpustymi samolotami.
HG no está en línea   Reply With Quote
Old June 11th, 2005, 07:35 PM   #55
rafael
- -

Likes (Received): 21

Lot chce dreamlinera

Boeing 787 dreamliner będzie nowym samolotem we flocie PLL LOT – nieoficjalnie dowiedziała się „Gazeta Prawna”. Za takim rozwiązaniem opowiada się zarząd polskiego przewoźnika. Decyzję o zakupie sześciu nowych samolotów zarząd PLL LOT ma podjąć do końca czerwca br. O kontrakt zabiega też europejski producent Airbus, który oferuje swoją nową konstrukcję A 350. Leszek Chorzewski, rzecznik prasowy PLL LOT, nie chciał potwierdzić ani daty podjęcia decyzji, ani typu maszyny, której ma dotyczyć. Amerykański Boeing w ostatnich miesiącach prowadzi wyjątkowo ożywione kontakty z naszym krajem.

Dodam, że dzisiaj doszły mnie podobne słuchy, ale niestety nie mam bliższych informacji, gdyż to nie moja flota.

HYDROprofil.pl - hydrolog / hydrotechnik
rafael no está en línea   Reply With Quote
Old June 11th, 2005, 07:53 PM   #56
Fredi
Registered User

Fredi's Avatar

Likes (Received): 10754

Quote:
Originally Posted by Stermat
A Boeing nie jest dotowany????????????????????????????????????????????????
A co mnie to obchodzi, ja w stanach nie mieszkam.
Fredi no está en línea   Reply With Quote
Old June 11th, 2005, 09:03 PM   #57
ox1

Likes (Received): 3

niech wezmą airbusa bo ciągle tylko te boeingi! poza tym lot nie ma ani jednego airbusa
ox1 no está en línea   Reply With Quote
Old June 12th, 2005, 12:05 AM   #58
slawek15

Quote:
iech wezmą airbusa bo ciągle tylko te boeingi! poza tym lot nie ma ani jednego airbusa
A po co im airbusy? Tylko po to, zeby miec? To nie zabawka, zeby sie pochwalic. Wielkie linie moga sobie pozwolic na cos takiego, ale przy tak niewielkiej ilosci maszyn jak w przypadku LOTu to raczej nie ma sensu. Fakt faktem, ze maja jeszcze Embraery i ATRy, ale to wydaje mi sie zupelnie inna sprawa niz w przypadku duzych samolotow, jak w tym wypadku.
Jesli juz LOT kupilby Airbusy, to automatycznie wszystkie B737 zostalyby wymienione na A320 (bo im tez sie konczy okres leasingu). Tak czy siak, LOT nie bedzie uzytkowal razem Boeingow i Airbusow.
A tak na marginesie, czy ktos wie, jaka jest ostateczna data rozstrzygniecia przetargu? To na pewno juz sie gdzies pojawilo, ale jakos nie mam czasu przejzec. Z gory thx.
slawek15 no está en línea   Reply With Quote
Old June 12th, 2005, 01:07 AM   #59
WuMike
The Ratizator™

WuMike's Avatar

Teoretycznie do konca czerwca. Sytuacja jest na tyle skomplikowana, ze nie wiadomo nawet, czego tak naprawde chce sam LOT!! To taka dziwna instytucja, ktora chcialaby sie czyms pochwalic, a nie moze. Zrobili sporo szumu w sprawie wymiany floty, teraz chyba sami nie wiedza, na co postawic. Tu nie chodzi tylko o same maszyny - przede wszystkim o koncepcje dzialania na przyszlosc. Niestety, w tej chwili wyglada to nieciekawie i zamiast rozwoju jest tendencja odwrotna - bo za taka mozna przyjac marazm w rozwijaniu siatki polaczen oraz brak wizji poprawy marki, "ducha firmy" i przyciagniecia klientow biznesowych, bo na takich najwiecej sie zarabia.
Old June 12th, 2005, 11:04 AM   #60
Stermat

Quote:
Originally Posted by HG
Powiem szczerze, ze mialem nadzieje (w swojej naiwnosci), ze czasy mieszania polityki i ekonomii mamy za soba. Ogolnie cala sytuacja jaka sie zrobila wokol wyboru samolotu dla LOT bardzo mi sie nie podoba. Kilka dni temu doszly do mnie informacje, ze decyzja jaki samolot wybierze LOT zapadnie dopiero po wyborach (ze wzgledow politycznych). Mam zadzieje, ze jednak znajdzie sie ktos odwazny i podejmie wczesniej decyzje (czas w tym przypadku ma tez istotne znaczenie). Dziwia mnie wypowiedzi albo Boeing albo lepszy budzet. To wrecz smieszne, ze o miliardach ma zadecydowac zakup samolotow za 0.5 miliarda EURO (z czego zysk dla producenta to juz tylko miliony). Jedynie co mi przychodzi do glowy, ze ma to byc sposob na dofinansowanie Airbusa. UE da nam w ramach budzetu pieniadze na zakup samolotow (spora czesc) i zgode na takie jednorazowe dofinansowanie narodowego przewoznika (cena samolotow bedzie mocno zawyzona aby dofinansowanie Airbusa bylo na jakims poziomie i operacja miala sens). W ten sposob LOT bedzie zadowolony i Airbus (no i politycy). Z kasa w Airbusie ponoc jest cieniutko (przedewszystkim ze wzgledu na kurs euro do dolara - wiekszosc rozliczen w lotnictwie dokonywana jest w dolarach), stad opoznienia z A380 i problem ze startem A350. Na ten drugi projekt ponoc na razie nie ma skad wziac kasy (nieudane proby pozyczek od rzadow i inne dzialania). Z drugiej strony rzady Francji i Niemiec maja same problemy budzetowe wiec mimo iz chetnie by daly nie maja skad (kasa pusta). Stad pomysl dofinansowania Airbusa kasa unii za posrednictwem linii lotniczych np. LOT. Tyle moich domyslow.
Moim zdaniem wybor samolotow dla LOT powinien byc dokonany na przeslankach czysto ekonomicznych. Nie chcialbym aby LOT kupujac Airbusy, umarl w imie idei unii europejskiej (posiadajac samoloty nie odpowiadajace jego potrzebom - np. za duze, lub splacajac wygorowane raty).
Osobiscie glosowalem za B787 ze wzgledu na wczesniejsze ewentualne dostawy oraz odrobine mniejsza pojemnosc. Wizja latania mniejszymi samolotami ale wypelnionymi, bardziej mi sie podoba niz wozenie ludzi polpustymi samolotami.

no coz moga ciebie dziwic takie rozgrywki w UE, ale one sa. Kupilismy F16 to terasz kolej na airbusa....to sie mowi w brukseli. poza tym nie bardzo rozumiem jak $ plynace z UE do np. PL w formie doplat bezposrednich do produkcji marchwi maja zasilic konta airbus..... HG - spojrz na przeplywy budzetowe w ramach srodkow UE - one nie maja szans na trafienie do kieszeni airbusa. tego typu wypowiedz jest tworzeniem kolejenej niebezpiecznej plotki w stylu UE zniszczy nasze rolnictwo, albo niemcy wykupia nasze ziemie zachodnie
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules