[VLORĖ] Projekte tė Ndryshme | Construction Projects - Page 31 - SkyscraperCity
 

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban

Arkitektura dhe Planifikimi Urban Architecture Projects and Urban Development News. » Tirana | Prishtina


Reply
 
Thread Tools
Old December 27th, 2014, 08:21 PM   #601
bess∞∞
Registered User
 
bess∞∞'s Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 211
Likes (Received): 448

7 PROJEKTE TE REJA NE VITIN 2015 NE QYTETIN E VLORES

__________________

Dyrrachium, lastsamurai liked this post
bess∞∞ no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old January 9th, 2015, 09:37 AM   #602
instantmalbin
Registered User
 
instantmalbin's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 5,404
Likes (Received): 2244

Quote:
Originally Posted by arkitekti2000 View Post
Po ēbėhet me lungo maren? Vazhdon punimi
Quote:
Originally Posted by Dyrrachium View Post
fillon ne nentor.
nentori kaloj ... lungo mare drejt rruges te gjate per te ardhur , humbi diku ne nje kthese te gabuar me sa duket ?

Ah do filloj ndonje investim per ta cuar shqiperine ne shekullin e 21 ? Apo do ngelemi ne mesjete akoma , duke u genjyer me punime estetike , edhe ndonje lyerje ?!

Nuk e kuptoj sinqerisht , taksat jan rritur edhe do rriten , njerezit po paguajne energjine elektrike , nja 1,5 miljard $ borxh eshte marre nga oligarket ( shtet shkateruesit e FMNes ) ... edhe dreqi e marrte asnje investim publik ?

Po a ka politike ekonomike me destruktive se kjo ? Ku pasurohet shteti ne dem te populsise edhe gjeneratave te tjera ... por c eshte me e keqja , keto leke nuk perkthehen ne investime publike ... !

Shqiperja po vazhdoj me kete politik shkateruese ekonomike , do shkoj drejt humneres se shpejti . Qe tani renkon kur me para ka qene aj shtet qe kishte rritjet ekonomike me te medha ne balkan .

Nje vdekje klinike me helm te ngadalte .
__________________

Shqiptari, Mad-Vampire-10 liked this post
instantmalbin no está en línea   Reply With Quote
Old January 9th, 2015, 02:50 PM   #603
Dyrrachium
Registered User
 
Dyrrachium's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 9,977
Likes (Received): 7411

"Lungo Maren" se ka marre lumi por eshte marre persiper te financohet nga Bashkimi Europian,dhe tenderi po procedon sipas rregullave dhe afateve te tyre.

Perfundimi deri ne vere i te gjithe rrugeve te hapura prej vitesh,rruget e reja si "Bypassi i Vlores" ai i Fierit dhe i Rrogozhines gati 100mln $,apo edhe rruget "Lushnje-Berat" dhe "Lin-Pogradec".Gjetja e financimit per rrugen e "Arberit" 300mln$ apo dhe investimi i 150 mln$ ne infrastrukturen e qyteteve keto nuk qenkan investime publike?

Sa per ekonomine ,ne 2014 u rrit nga 0.4% ne 2.1% dhe me shprese se ne 2015'en do shkoje ne 3%.Fale marreveshjes me "Crown Agents" vetem doganat arketuan 200mln$ me shume.Per here te pare pas 2008'es buxhetii i 2014'es u rishikua me rritje. Nuk jane marre 1.5 mld$ por 720mln$borxh,nje borxh i jashtem per te lare borxhin e brendshem,prej te cilit vetem brenda 2014'es u shlyen 400mln$ dhe brenda 2015'es do te shlyhet i gjithi.

Shlyerja e te gjithe borxhit ndaj biznesit qe ata te rimarrin fryme dhe te rifillojne investimet e bllokuara apo te reja ne vazhdim na qenka politike destruktive?!

Vendi qe ty te duket ne "vdekje klinike" ne realitet po zgjohet prej tij,dhe kur zgjohesh nga ai gjume nuk vrapon menjehere,ecen avash por i sigurte hap pas hapi deri sa te kapesh ritmin.

Dhe ne fund,Shqiperia shkruhet me (i) jo me (j),ose mesoje ose mos e permend fare.

ps.Tani sapo dolen shifrat e 3 mujorit te trete te 2014'es,rritja 3.3% ne krahasim me 2013'en.
__________________

Musachia, bess∞∞, artantirana liked this post

Last edited by Dyrrachium; January 9th, 2015 at 03:31 PM.
Dyrrachium no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old January 9th, 2015, 05:04 PM   #604
instantmalbin
Registered User
 
instantmalbin's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 5,404
Likes (Received): 2244

Shqiperja se keshtu me do b.ca !

1) Me kete rritje ekonomike ne tremujorin e trete , rritja ekonomike vjetore do jete me pak se 2 % !
2) Rritja ekonomike ne 2013 ne fakt ishte 1,4 % edhe jo 0,4 % ( Kurse ne 2012 ishte 3 % )
3) Ato leke ekstra qe vijn ne buxhet nuk alokohen per pune publike . Thene ndryshe ato qe paguhen te biznesi si detyrime , barazepeshohen nga mos realizimi ekstrem i investimeve publike , pra jo biznesi nuk rimerr frymen , sepse nuk ka pune .
4) Me pak fjale eshte krjuar nje rreth vicjoz ku shteti merr leke me shume nepermjet taksave por me pas nuk i hedh serish ne treg .

Thene me qarte : Taksat jan rritur , shteti ka me shume fonde , por shteti i mban ato fonde ne llogari duke mos i hedhur me ne treg ....! Keshtu nuk rrenohet vetem biznesi POR edhe familjet ....

A u qartesove o dyrachium ? Se eshte e thjesht keshtu te marresh shifra ti hedhesh ne qarkullim POR problemi eshte te kuptosh c fare thone keto shifra .

P.S Te shresojme qe ato projekte do fillojne ... por mos perfundojne edhe ato si lungo mare , te ndonje sirtar te Bashkimit europjan . Ketu qendron problemi im .... se ishte thene qe do fillonte lungo mare tani na del qe gjasme e pask marr persiper EU . Sepse me ' do bejme ' harrin deri ne pafundesine e imagjinates ... ceshtja eshte c fare realisht po ben .

Last edited by instantmalbin; January 9th, 2015 at 05:25 PM.
instantmalbin no está en línea   Reply With Quote
Old January 9th, 2015, 05:42 PM   #605
Dyrrachium
Registered User
 
Dyrrachium's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 9,977
Likes (Received): 7411

Parashikimi per 2013'en mund te ishte aq,ne fund doli kaq 0.44%. Ashtu sic ne 2012'en mund te ishte aq...ne fund doli kaq 1.3%.
http://www.monitor.al/instat-ekonomi...rt-te-2013-es/

Te kam thene qe nuk kapem dot me ty,keshtu qe po e le me kaq e po terhiqem.
__________________

instantmalbin liked this post
Dyrrachium no está en línea   Reply With Quote
Old January 9th, 2015, 05:48 PM   #606
Musachia
Registered User
 
Musachia's Avatar
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 1,917
Likes (Received): 672

berja e shtetit eshte ilac i hidhur, te gjith shqiptaret ankohen nuk ka shtet po kur ua tregoi ai se c'fare nenkupton te pasurit shtet u dogji bytha, ca do beje me perpara qeveria ne shqiperi, atje eshte allahu na ruajt.
Musachia no está en línea   Reply With Quote
Old January 9th, 2015, 05:50 PM   #607
instantmalbin
Registered User
 
instantmalbin's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 5,404
Likes (Received): 2244

Une e kam thene me kohe , qeverisja e PSes me pelqen ( sepse me ne fund po krijohet shtet ), atje ku ndahem ne mendime eshte me disa politika ekonomike .
instantmalbin no está en línea   Reply With Quote
Old January 9th, 2015, 05:54 PM   #608
mali.it
Registered User
 
mali.it's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Italia
Posts: 2,581
Likes (Received): 842

projekti po vonoet shume ne krahasim me afatet e paracaktuara per fillimin e punimeve qe do te beje te pa mundur perdorimin e shetitores per sezonin turistik 2015. une vjet kam pare personalisht shume teknike qe benin matje ne terren por besoj se projekti i plote mund te kerkoje kohe pasi ka disa "perrenj" qe kalojne neper qytet de zonat perreth dhe qe derdhen ne det ndaj ne menyre paralele projekti duhet tju jape zgjidhje edhe ketyre ne menyre qe te mos behet nje pune qe neser te duhet te ribehet.. besoj se e kene para te pakten ate "perroin" e madh tip lumi "lana" me plera ujra te zeza, mbeturina etj qe derdhet jo shume larg hotel "Bologna"
mali.it no está en línea   Reply With Quote
Old January 9th, 2015, 05:58 PM   #609
Dyrrachium
Registered User
 
Dyrrachium's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 9,977
Likes (Received): 7411


Dyrrachium no está en línea   Reply With Quote
Old January 9th, 2015, 06:03 PM   #610
mali.it
Registered User
 
mali.it's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: Italia
Posts: 2,581
Likes (Received): 842

atehere duhet te keshe te drejte ti durrachium qe priten ritmet e burrokracise UE
Gjithesesi uroj qe ato "perrenj" ti kene mare ne konsiderat pasi jane vertet problem jo indiferent...
Uroj te fillojne sa me shpejt punimet!!
mali.it no está en línea   Reply With Quote
Old January 9th, 2015, 06:04 PM   #611
Dyrrachium
Registered User
 
Dyrrachium's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 9,977
Likes (Received): 7411

Do fillojne se s'ben se jane zgjedhjet .
__________________

mali.it liked this post
Dyrrachium no está en línea   Reply With Quote
Old January 9th, 2015, 07:08 PM   #612
bess∞∞
Registered User
 
bess∞∞'s Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 211
Likes (Received): 448

shetitorja

__________________

Dyrrachium, mali.it liked this post
bess∞∞ no está en línea   Reply With Quote
Old January 12th, 2015, 05:52 AM   #613
neapolis82
Registered User
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 69
Likes (Received): 21

Quote:
Originally Posted by bess∞∞ View Post
kronike per t'u studiuar ne nivel akademik "si te mos behet gazetari". nuk kisha degjuar kurre nje budallallek te tille, te shtjelluar ne perseritje per dy minuta e gjysem. perserit 7 here te njejtat gjera. nese lajm ka ne kete kronike, mbaronte e behej me me pak se dy rrjeshta... jam tmerresisht kurioz tani per kete firmen qe ka ndertuar lungomaren e Venecia-s... kam qene ne qendren e saj, pervec portit dhe stacion te trenit qe jane bere ne fillim te shekullin te 20 a me pare, gjithe te tjerat numerohen ne disa shekuj... s'kam pare ndonje lungomare te re te firmes se famshme... kush e di me ēģka jane krekosur
neapolis82 no está en línea   Reply With Quote
Old January 13th, 2015, 07:11 PM   #614
Aureli
Registered User
 
Aureli's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 6,183
Likes (Received): 3188

Quote:
Originally Posted by neapolis82 View Post
kronike per t'u studiuar ne nivel akademik "si te mos behet gazetari". nuk kisha degjuar kurre nje budallallek te tille, te shtjelluar ne perseritje per dy minuta e gjysem. perserit 7 here te njejtat gjera. nese lajm ka ne kete kronike, mbaronte e behej me me pak se dy rrjeshta... jam tmerresisht kurioz tani per kete firmen qe ka ndertuar lungomaren e Venecia-s... kam qene ne qendren e saj, pervec portit dhe stacion te trenit qe jane bere ne fillim te shekullin te 20 a me pare, gjithe te tjerat numerohen ne disa shekuj... s'kam pare ndonje lungomare te re te firmes se famshme... kush e di me ēģka jane krekosur

Mos u mer me keto "gazetar" se ne me te mirin rast kan mbaru te kristali apo UFO ndersa me te keqin jan fut me mik apo farefis. Eshte kohe e humbur, mu me ben me qesh nji gazetaruc shkodre qe flet sikur te kete marshe ne goje.
Aureli no está en línea   Reply With Quote
Old January 18th, 2015, 09:43 PM   #615
bess∞∞
Registered User
 
bess∞∞'s Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 211
Likes (Received): 448

shetitorja nis zbatimi i projektit

bess∞∞ no está en línea   Reply With Quote
Old January 18th, 2015, 11:07 PM   #616
Musachia
Registered User
 
Musachia's Avatar
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 1,917
Likes (Received): 672

per hajer qofte!
Musachia no está en línea   Reply With Quote
Old January 19th, 2015, 11:05 AM   #617
bess∞∞
Registered User
 
bess∞∞'s Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 211
Likes (Received): 448

Vlorė, 60 banesa pritet tė prishen nga projekti TransballkanikesLast edited by bess∞∞; January 19th, 2015 at 11:10 AM.
bess∞∞ no está en línea   Reply With Quote
Old January 19th, 2015, 03:11 PM   #618
bess∞∞
Registered User
 
bess∞∞'s Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 211
Likes (Received): 448

26 janar fillojne punimet per shetitoren

__________________

lastsamurai, Dyrrachium, Islami., Purkalas liked this post
bess∞∞ no está en línea   Reply With Quote
Old January 19th, 2015, 09:10 PM   #619
Purkalas
Registered User
 
Join Date: May 2012
Posts: 850
Likes (Received): 316

Popull i varfer , qeveri e varfer, shtet i dobet : Cfare perfundimi te nxjerresh me keto halle qe kane keta njerez!?
Purkalas no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2015, 07:10 PM   #620
stelio
Registered User
 
stelio's Avatar
 
Join Date: Sep 2014
Location: Melbourne
Posts: 165
Likes (Received): 180

Edi Rama fb
__________________
Mendimet e larta gjenden nė fjalė tė shkurtėrA
stelio no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 


Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 12:08 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2020, vBulletin Solutions Inc.
vBulletin Security provided by vBSecurity v2.2.2 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us