Aviation - Page 528 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 8th, 2019, 10:36 PM   #10541
balcaniq
Registered User

balcaniq's Avatar

Likes (Received): 446

Quote:
Originally Posted by MelcToxic View Post
Sper ca linia maglev va fi conectata si la noul aeroport. Giurgiu, acest Shanghai dunarean.

E ca si facut.

MelcToxic liked this post
balcaniq no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 9th, 2019, 12:13 AM   #10542
MelcToxic
Registered User

MelcToxic's Avatar

Likes (Received): 7901

Manca-ti-as...

Stii ce mi-e mila?

Ca un intern sau un arhitect proaspat iesit din facultate, poate la stagiu, a stat niste zile bune sa lucreze la 3d-ul ala stiind de la bun inceput ca ce face el e complet deam**lea.

Da' imi place ma abordarea.
De fapt, imi place absolut tot (desigur, prin imi place se va citi "mai am doar un pas pana la avc").

Este un fel de comedie meta-post-moderna.

Stim de niste ani buni ca trebuie sa legam dracu aeroportul ala pe care-l avem cu orasul pe cale ferata. In sfarsit ne-am apucat sa facem o linie banala cu o statie in capat. Statie infundata, evident, asta in timp ce ne apucam sa facem licitatie pentru Terminalul 2. De ce nu lasa proiectul liniei spre T1 posibilitatea de extindere spre T2? Ca niste cut&cover prin niste taxyways, facut civilizat, chiar nu-i un capat de lume. De ce? Pentru ca motive. Ok nevermind.

Polonezii fac si ei un aeroport nou. Bine, adica, nu "si ei" ci doar ei fac, ca noi o sa facem doar ceva din incheietura mainii.

Central Poland Hub sau cum naiba ii spune. La care lucrul va incepe in cativa ani. Inca se studiaza. In paralel se modernizeaza reteaua feroviara care va lega rapid toata tara de aeroport. Deja a existat un concurs de propuneri, cu participanti precum Foster, Grimshaw, Zaha Hadid Architects (biroul a ramas activ) si altii.

La noi vine un politruc penibil care acum 2 ani promitea ca face maglev pan' la bulgari pe un pod nou, in colaborare cu poporul chinez, si ne zice ca vom avea un aeroport nou. Da' secret gen. Da' cu niste arabi sau ceva.
Da' imi place ca deja avem si prezentare frumy cu randari. HOLY TRANSPARENCY BATMAN!

----------------------------

https://southdevelopmentgroup.com/

Manca-ti-as X2 avem si film!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ok, hai sa trecem la intrebarile serioase.

Cine fura, prin ce mecanisme, si cat la combinatia asta?
De facut clar nu e cazul, da' care e smenul? Doar electoral sau niste bani dati la cine trebuie pe "consultanta" si "studii"?

Giurgiu e unul din focarele de analfabetism ale tarii, nu cred ca ii vrajesc pe aia cu "airport city" si d-astea. So, what gives?

Btw am gasit si monorailul folosit in prezentare.

https://3dwarehouse.sketchup.com/mod...c68e7/Monorail

v_florin, balcaniq, codrin80, maga998, nasty liked this post

Last edited by MelcToxic; September 9th, 2019 at 12:32 AM.
MelcToxic no está en línea   Reply With Quote
Old September 9th, 2019, 09:11 AM   #10543
vinterriket
I own a PC computer

vinterriket's Avatar

Likes (Received): 21708

Ma mut in Giurgiu. Multumesc de info, MelcToxic.

soundtrack: https://www.youtube.com/watch?v=KqDsW260nWI
vinterriket no está en línea   Reply With Quote
Old September 9th, 2019, 03:44 PM   #10544
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Likes (Received): 14726

O sa fiu succint

laurentiu_eana liked this post
Le Clerk no está en línea   Reply With Quote
Old September 9th, 2019, 03:55 PM   #10545
AndreiB
Registered User

AndreiB's Avatar

Likes (Received): 1809

Eu am o regula personala: nu am incredere in nici un proiect cu monorail.
Old September 9th, 2019, 04:31 PM   #10546
MelcToxic
Registered User

MelcToxic's Avatar

Same. Desi am propus unu pentru Pipera.

Regula mai generala e ca n-am incredere in niciun proiect de la Partid.
'member cand facea Ponta HSR cu chinezii? Lol.
Old September 9th, 2019, 11:24 PM   #10547
Ionuty
Registered User

Likes (Received): 477

Ce progres bai baiatule!

Zilele astea politrucii nu mai spun o vrajeala la o televiziune ca vor construi ceva. Acum vin si cu randari, sunt impresionat ce sa zic.
Ionuty no está en línea   Reply With Quote
Old September 10th, 2019, 12:39 PM   #10548
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Likes (Received): 2514

Creste Aeroportul Timisoara. Terminalul de sosiri externe, in linie dreapta. Investitii de zeci de milioane de euro.

Quote:
„In prezent, terminalul de sosiri externe este la faza de structura de rezistenta. S-a finalizat fundatia, structura de beton, dar a venit si structura metalica. Estimam ca in primul trimestru al anului 2020 sa fie finalizat„, a declarat, pentru opiniatimisoarei.ro, Dan Idolu, directorul Aeroportului Timisoara.

Acest terminal va avea 4.383 de metri patrati si va fi pregatit pentru 3 fluxuri de pasageri, 3 sisteme de benzi de bagaje si 10 puncte de control al documentelor, respectiv 3 puncte de control vamal. Terminalul pregateste aeroportul pentru a sustine un flux de aproximativ 3 milioane de pasageri pe an, cifra estimata pentru urmatorii ani.

Urmatorul pas, Terminalul de Plecari Externe

Dupa ce va fi finalizat acest nou terminal, urmeaza ca reprezentantii Aeroportului Timisoara sa treaca la treaba pentru construirea unui Terminal pentru Plecari Externe. Pentru acesta a fost solicitat, deja Acordul de Mediu.
Terminalul de plecari externe costa, conform Studiului de Fezabilitate, 184.505.604 lei cu tot cu TVA, adica peste 39 milioane de euro.

OurWorld, most, INFRAs_I_ructure liked this post
MNU no está en línea   Reply With Quote
Old September 10th, 2019, 04:00 PM   #10549
.andy.
Registered User

.andy.'s Avatar

Likes (Received): 1482

Nu stiu de ce, dar mi se pare prea inghesuit si intunecat pentru un terminal nou, construit de la 0...

• My Photography: Facebook Instagram | My Flights •

.andy. no está en línea   Reply With Quote
Old September 10th, 2019, 04:41 PM   #10550
cirdois
Registered User

Likes (Received): 0

e de luni bune asa, cine-l mai crede pe Idolu? Iitial trebuia sa fie gata anul asta terminalul, acum e in 2020,
cirdois no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2019, 11:19 PM   #10551
INFRAs_I_ructure
Registered User

INFRAs_I_ructure's Avatar

Likes (Received): 465

A īnceput montarea pilonilor la linia ferată de Otopeni, īn incinta aeroportului!

https://clubferoviar.ro/linia-ferata-de-otopeni-2/

notes, CosteaH, v_florin, Le Clerk liked this post
INFRAs_I_ructure no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2019, 10:52 AM   #10552
CosteaH
Registered User

CosteaH's Avatar

Likes (Received): 819

WTF! N-am urmărit subiectul. Mă gāndeam că e o gargară politică la fel că multe altele. Ăștia chiar s-au apucat de linia de cale ferată?
CosteaH no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2019, 03:26 PM   #10553
MelcToxic
Registered User

MelcToxic's Avatar

Sunt ceva gen 2km de linie cu o statie in capat. As vrea sa cred ca in epoca in care nu ne-a fost nicodata mai bine decat ne e acum putem macar atat, totusi.

Cadīr liked this post
Old September 15th, 2019, 06:04 PM   #10554
Neufunk
Registered User

Likes (Received): 482

Si, simultan, este o solutie extrem de proasta. Nu ofera nicio varianta prin care linia actuala sa fie conectata la T2.

In viitor va rezulta in bani investiti degeaba si operare nerentabila.

balcaniq liked this post
Neufunk no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2019, 08:10 PM   #10555
v_florin
Registered User

v_florin's Avatar

Likes (Received): 730

Pai varianta pt. T2 nu va fi M6? Statie subterana conectata la toate alea...
v_florin no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2019, 09:02 PM   #10556
balcaniq
Registered User

balcaniq's Avatar

Likes (Received): 446

Quote:
Originally Posted by Neufunk View Post
Si, simultan, este o solutie extrem de proasta. Nu ofera nicio varianta prin care linia actuala sa fie conectata la T2.

In viitor va rezulta in bani investiti degeaba si operare nerentabila.
Proiectul vechi parea ceva mai inchegat, subtraversa DN1 si presupunea un terminal comun cu al metroului cand ajungea si M6 acolo, doar ca na... eURo2o2o

https://monitorizari.hotnews.ro/stir....htm?nomobile=
balcaniq no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2019, 10:01 PM   #10557
Rhemaxos
athanatizon

Rhemaxos's Avatar

Likes (Received): 149

Quote:
Originally Posted by v_florin View Post
Pai varianta pt. T2 nu va fi M6? Statie subterana conectata la toate alea...
Nu! Oricāt de absurd pare, răspunsul este nu! M6 va avea capătul tot la T1. Iar T2 va fi tocmai īn capătul celălalt al pistei, spre est. Dar ne promite CNAB că va fi ceva legătură cu autobuzele īntre terminale, nu-i problemă.

Tot se plāngea MelcToxic că nu suntem īn stare să avem și noi elefanții noștri albi.

Iată că putem!

"Lumea este bună prin scop, frumoasă ca facere, complexă prin vieţuire şi spirituală prin materialitate" - Horia Bernea

"Fides quaerens intellectum" - Anselm din Canterbury
Rhemaxos no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2019, 10:03 PM   #10558
Klausenburg
Registered User

Klausenburg's Avatar

Likes (Received): 4972

Un shuttle intre T1 si T2 si e totul rezolvat.
Klausenburg no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2019, 10:33 PM   #10559
MelcToxic
Registered User

MelcToxic's Avatar

Frumos, Mumbai style.

Numa' acolo am vazut pana acum sa nu existe o legatura de mare capacitate intre T1 si T2 al aceluiasi aeroport. E fain de tot. Ajungi la terminalul nou si daca ai legatura cu un zbor national iei frumos taxi/tuk-tuk pana la terminalul de curse interne. Sau invers. It's all very...special. Au si un bus, sau aveau si l-au scos.

Ma rog, teoretic un peoplemover intre terminale nu-i un capat de lume da' f.cking shit daca tot faci un lucru de la zero...

Cadīr liked this post
Old September 15th, 2019, 11:24 PM   #10560
Klausenburg
Registered User

Klausenburg's Avatar

Likes (Received): 4972

Quote:
Originally Posted by MelcToxic View Post
Frumos, Mumbai München/Los Angeles/Etc. style.

Numa' acolo am vazut pana acum sa nu existe o legatura de mare capacitate intre T1 si T2 al aceluiasi aeroport. E fain de tot. Ajungi la terminalul nou si daca ai legatura cu un zbor national iei frumos taxi/tuk-tuk pana la terminalul de curse interne. Sau invers. It's all very...special. Au si un bus, sau aveau si l-au scos.

Ma rog, teoretic un peoplemover intre terminale nu-i un capat de lume da' f.cking shit daca tot faci un lucru de la zero...
Cu tot respectul, @MelcToxic, asta e una din fazele rare cand gresesti. Pentru un hub, varianta ideala e sa ai transportul intre terminale dincolo de controlul de securitate. Exact ca la München, care e cel mai bun aeroport din Europa. Hint: nu de prosti au ales ei la MUC solutia pe care au ales-o...

Nota: Ultima data cand am fost la MUC, am avut o escala de 4 ore in T2. Pentru ca m-am simtit rau, a trebuit sa merg la farmacia din T1. Pentru ca "shuttle", m-am dus si m-am intors fara sa mai fac inca odata controlul de securitate. Pe bune ca nu inteleg de ce doriti ca pasagerii de la OTP din viitorul T2 sa nu poata face ceva similar. Musai, musai tren extern, sa mai faca odata controlul de securitate intre terminale, pentru ca, de ce nu?

Klausenburg no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
airlines, aviation

Thread Tools

Posting Rules