Kragujevac - Google Earth & Google Maps - Page 8 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Изградња и развој > Србија > Шумадија и запад > Крагујевац

Крагујевац Kragujevac

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 4th, 2011, 01:20 AM   #141
V_E_J_Z_I_K
Kosovo is Serbia

V_E_J_Z_I_K's Avatar

Kakva je ovo perverzija...
.......................\__/............___/
......................................./
.......................................\_
V_E_J_Z_I_K no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 4th, 2011, 10:30 AM   #142
chedomir
Registered User

chedomir's Avatar

Likes (Received): 94

Quote:
Originally Posted by Читач-КГ View Post
Па добро, није баш Осло, али изгледа сјајно, углавном захваљујући теби. Шта је са солитером до робне куће, зашто неће да га прихвате?
Taj солитер треба да упадне у рупу коју формирају локали робне куће и ваљда их то буни. Сад по старом добром обичају морао бих да им пишем и објашњавам неке ствари ал' ме мрзи.

@Вејзик

то ти је будућност
chedomir no está en línea   Reply With Quote
Old November 4th, 2011, 02:49 PM   #143
solaar
Registered User

solaar's Avatar

Likes (Received): 18

Quote:
КРАГУЈЕВАЦ НА „GOOGLE EARTH” МАПИ

Виртуелна шетња за супер „дојам”

Стамбене зграде и јавни објекти веома реално су приказани, чак и са мноштвом детаља, попут саксија са цвећем или исцртаним графитима, па свако може по свом укусу проћи Пешачком зоном, слетети на „Чика Дачу” или обићи споменике у Шумарицама

Свестраност, доступност и брзина протока информација које данас омогућава интернет, и поред честог, каткад и основаног негодовања загрижених традиционалиста и одбијања да се уклопе у модерну еру, понекад може баш таквима пружити који тренутак релаксације. У случају програма „Google earth”, на домаћи језик преведено као „земља”, који корисницима нуди компанија „Гугл”, то нарочито за људе у емиграцији може значити и емотивну везу са родним местом. Наиме, иако је програм већ годинама доступан, тек однедавно су постале атрактивне 3Д израде градова, тачније објеката у њима, обично оних познатијих, који имају кулутрно-историјску тежину или било какав значај за већину становника. Цели квартови и делови градова широм света данас су, од неколико зграда у почетку, приказани готово до детаља, а с поносом се може констатовати да у „мапирању” не заостају ни српски градови, па тако и Крагујевац има своју верну копију, истина са пар мана које ће се, верујемо, брзо исправити. Но, и без неколицине битних зграда, ова интернет тура одиста је занимљива.

Ако се, којим случајем, пође из правца Белошевца ка граду, прво на шта се наилази су димњаци „Енергетике”, да би се одмах потом стигло до Политехничке школе, где се можете прошетати не само двориштем, већ и ходницима, а спољашњости ове, као и суседне Друге техничке школе, приказане су идентично како изгледају и у стварности. Одличан општи утисак остављају и прикази фасада на којима се могу видети и графити у виду четири оцила и обележја навијача ФК „Раднички”.
Када се настави Косовском улицом до Пиваре, од целог насеља на мапи нема ничега сем неколико старих кућа прекривених пузавицом, али је интересантно да се могу назрети чак и натписи улица на таблама окаченим о спољну фасаду.

Иако један од најнасељенијих делова града, целу Бресницу обележава стари водоторањ, а слично је и са осталим периферним насељима, па је тако у Станову приказана само црква, што додатно указује да је пажња за сада посвећена искључиво „уређивању” центра.
Стога су детаљно „обрађене” „Заставина” башта, стара управна зграда са спомеником тополивцу, тополивница, стара црква и скупштина. Цео комплекс заокружен је и приказом свих мостова у близини комплекса, па чак и железничке кућице код „двомостовља”. Уосталом, цео овај простор од зелене пијаце и зграде „Градских тржница” преко Лепеничког булевара до хале „Језеро”, Улице Саве Ковачевића, Града Сирена и Николе Пашића до Саборне цркве у Улици Краља Александра дочаран је толико реално да оставља без даха.
Примера ради, споменик палим Шумадинцима и у виртуелном свету окружују светиљке, док се код паркинга у близини „Заставиног” солитера јасно назиру канцеларија „Аутосаобраћаја” и једна спортска кладионица, као и називи радњи. Пешачка зона једнака је свом оригиналу, те се осим тв екрана на њеном врху, виде и стаклена башта, као и сат, а о уверљивости „Златне руже” не треба трошити речи. Исти такав „жив” утисак оставља приказ Трга код Крста са новом и старом поштом у позадини, а са неизбежним „Пероном” и сунцобранима у башти чак изгледа и лепше но у стварности. Даље се настављају Цветни трг и зграда „кифла”, све до „Интершпедове” зграде, у оба света незавршене.

Путем до зграде скупштине може се проћи крај Суда и споменика Радомиру Путнику, па поред киоска код робне куће „Београд” изаћи кроз хаустор. Сама Скупштина је сјајно одрађена са све прилазним шпалиром од светиљки и саксијама цвећа, а чак је и паркинг иза зграде у металну цев исти, укључујући и спрејом ишарану трафостаницу у близини.

Мали пропуст који ће уочити љубитељи кафана је да се „Корана” готово и не препознаје, а „Балкан” је једина зграда која уопште не личи на себе. Но, ако је за утеху, остале култне кафане нису ни убачене, па треба очекивати да ће се тај пропуст исправити, као и у случају Прве гимназије и музеја, којих такође нема. Кроз низ солитера у Улици града Сирена може се стићи до „Рода центра” и хале „Језеро”, па и старог бувљака, па наставити до Шумадија сајма и новог бетонског крста.
Саборна црква је савршена, као и „феријалац” и Театар, од ког се може наставити у Даничићеву све до „ипсилона”. Даље у том правцу могу се видети још и колонска капија и „Смолвил”, а у „Централној радионици” низ стамбених зграда. Интересантно је да од целог комплекса „Заставе” није уцртан ниједан објекат.
Стадион „Чика Дача” је можда нешто слабије приказан, али је зато назив „Крагујевац” на трибинама реалнији него у стварности. Интернет посетиоци могу обићи у близини и ПМФ, па наставити до Техничке школе, која је једина уцртана од три средње школе које се налазе на овом потезу. Занимљиво је да нема студентског дома, нити у продужетку Клиничког центра, а приметно је одсуство било каквих детаља Великог парка и Правног и Економског факултета, тиме и ректората.
На Аеродрому је „туристима” представљена нова пијаца, нови бувљак, у њиховој близини је и Храм Светог Саве са Богословијом, а сем тога може се прошетати и поред неколицине стамбених зграда, све до насеља „Авала” и „Грујине чесме”. Најзад, за похвалу је да је музеју „21. октобар” и целом спомен-парку Шумарице посвећено доста пажње, па су унети на мапу сви споменици и неколико хумки, као и црква, док се на меморијалној табли испред улаза у музеј чак могу и прочитати неке поруке трагично стрељаних Крагујевчана својим породицама.
Свакако, овим виртуелни изглед Крагујевца није још увек добио коначну верзију, с обзиром да сем поменутих треба очекивати и нова „освежења” када се изграде „Плаза” и затворени базен. Напослетку, иако је то код нас мање познато, туристи широм света често користе овакве и сличне интернет апликације како би се упознали са пределима у које путују или их тамо удес нанесе, па се у неком виду ова могућност виртуелног приказивања знаменитости Крагујевца може колико-толико искористити у маркетиншке сврхе. Јефтино је и ефектно, а ако ништа друго, већи су изгледи да нас више људи из Србије и света обиђе путем интернета него у стварности, па ето прилике да бар тако град изгледа перфектно.

http://www.kragujevacke.rs/
Majke im ga, ni da spomenu ko je zaslužan.
Neupućeni bi stekli utisak da je to Google sve sam odradio.
solaar no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 4th, 2011, 03:27 PM   #144
dedonja
Moderator

dedonja's Avatar

Likes (Received): 6847

Napisah kratak mejl redakciji.
Predlažem da im se i vi obratite. Stvarno nije fer...
dedonja no está en línea   Reply With Quote
Old November 4th, 2011, 04:49 PM   #145
chedomir
Registered User

chedomir's Avatar

Писац тог чланка 'ладно мисли да Гугл моделује град.
Old November 4th, 2011, 10:38 PM   #146
marillion
zloderator

marillion's Avatar

Likes (Received): 419

u, nisam znao da si ovoliko izmodelovao ja pratim preko kolekcije i vidim da kragujevac i dalje stoji na stotinak modela i mislio sam da ste se uspavali
super!

šteta što su ovde ljudi generalno slabo upućeni u google earth, a još veća je što se i mediji ne raspitaju dovoljno pre nego što objave nešto u vezi ovoga
There are two questions you should never ask in life. One might be what goes into a Type O Negative song, and the other might be what goes into sausages. Because the answer is the same: You don't wanna know.
(Petrus Thomas Ratajczyk, April 8, 2008)
marillion no está en línea   Reply With Quote
Old November 4th, 2011, 11:16 PM   #147
Читач-КГ
Ја не живим овде...

Читач-КГ's Avatar

Likes (Received): 581

Писао сам им и ја. Стварно педерски да не помену да то раде наши суграђани за џ, а не GE, како се они трипују.

Догодине у Книну!
Читач-КГ no está en línea   Reply With Quote
Old November 5th, 2011, 02:05 PM   #148
Nis_
Registered User

Likes (Received): 10

Quote:
Originally Posted by chedomir

????? ??? ?????? '????? ????? ?? ???? ???????? ????.
Nista cudno,ko danas radi u medijima bolje i ne pisati.Pola su neke klinke bez mozga koje su tu samo zato sto su se nekom svidele.
Nis_ no está en línea   Reply With Quote
Old November 5th, 2011, 03:13 PM   #149
micika
SkyTeam member

micika's Avatar

Likes (Received): 10549

Ima li oblasti u koju se ne razumes?
micika no está en línea   Reply With Quote
Old November 5th, 2011, 03:57 PM   #150
Nis_
Registered User

Likes (Received): 10

Quote:
Originally Posted by micika
Ima li oblasti u koju se ne razumes?
Znam ih dosta i licno,pola tek svrsene srednjoskolke ,i sad one kao znaju da pisu o ozbiljnim temama.Naravno radice i za 100 eura samo da ne sede kuci.Otuda i ovaj smesan tekst a samo klikom na bilo koju gradjevinu na google earth mogli su da procitaju ko je uradio.A ovom Cedomiru svaka cast.
Nis_ no está en línea   Reply With Quote
Old November 5th, 2011, 04:48 PM   #151
marillion
zloderator

marillion's Avatar

tu si u pravu, lokalne novine i televizije uglavnom skupljaju srednjoškolke.. zbog toga mi se i u činilo da čitam sastav iz srpskog kada sam počeo da čitam uvod teksta iznad

uz par klika mogu sve da saznaju i da napišu dosta novosti i zanimljivosti u vezi google earth-a, ovako su samo razvukli priču o onome što možeš i sam da vidiš na programu
There are two questions you should never ask in life. One might be what goes into a Type O Negative song, and the other might be what goes into sausages. Because the answer is the same: You don't wanna know.
Old November 7th, 2011, 03:19 PM   #152
dedonja
Moderator

dedonja's Avatar

Quote:
Originally Posted by solaar View Post
Majke im ga, ni da spomenu ko je zaslužan.
Neupućeni bi stekli utisak da je to Google sve sam odradio.
E, obrati pažnju!
Rekoh da sam im skrenuo pažnju na propust. Naravno, oni misle da se žalim zato što sam ja radio 3D modele, ali sam im objasnio da to baš i nisam ja

Ovo je njihov odgovor:

Quote:
Postovani Danilo,

zahvaljujemo na Vasoj primedbi, no cilj tako napisanog teksta je i bio da se neko od urednika 3D mape Kragujevca javi kako bismo napravili posebnu pricu i o tome, pogotovo sto nam je dobro poznato da to radite volonterski, bez ikakvog honorara. A poseban tekst je mnogo bolja opcija od usputnog pominjanja. Ako ste voljni i imate zelju da se predstavite javnosti, pozivam Vas da dodjete naredne nedelje u redakciju, kako bismo detaljnije porazgovarali o Vasem radu, no, zamolio bih Vas da sa sobom povedete i nekog kolegu koji se takodje bavi time. Ukoliko bismo razgovarali samo s Vama, jasno Vam je da bi to bilo neobjektivno hvaljenje samo jednog autora.
Ukoliko prihvatate nas poziv, mozete odgovoriti ovim putem, poslati kontakt telefon ili se jednostavno javite redakciji kako bismo stupili u vezu.

Pozdrav!
Javi im se obavezno Aj u zdravlje!
Old November 7th, 2011, 11:35 PM   #153
marillion
zloderator

marillion's Avatar

ispravno su postupili, a i sve pohvale što žele sa što više modelara da razgovaraju
Old November 8th, 2011, 02:04 AM   #154
dedonja
Moderator

dedonja's Avatar

pa da, lepo
Old November 10th, 2011, 05:26 PM   #155
inemanja
Registered User

Likes (Received): 0

Mislim da bi ovo bilo zanimljivo posetiocima ove teme:
u svetu: http://www.hitta.se/LargeMap.aspx
i [mal' te ne] kod nas:
http://www.geoinfo.rs/s/Oblique_s.asp
http://www.youtube.com/watch?v=7a8ln...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=w5ySA...eature=related
inemanja no está en línea   Reply With Quote
Old November 11th, 2011, 12:49 AM   #156
chedomir
Registered User

chedomir's Avatar

1. Следеће освежавање зоне Крагујевца биће око 18. новембра

2. Сазнао сам да је могуће да се ургира код људи из Гугла како би печовали терен као нпр. 27. марта која је приказана да иде узбрдо или испод Светогорске на Аеродрому где је терен приказан као далеко стрмији него што стварно јесте
Old November 11th, 2011, 02:04 AM   #157
inemanja
Registered User

Likes (Received): 0

Ja sam ih jednom (pre zadnjeg osvezavanja) pitao kada osvezavaju odredjene lokacije (posto se trude da nemaju slike starije od tri godine) i oni me poslase link, gde da "reklamiram" zastarelu lokaciju, i rekose mi nesto u fazonu: "sto vise ljudi "reklamira" neku lokaciju, vece su sanse da se na tom mestu sto pre zalepi nova textura". Mada, kazu da u svakom slucaju to moze da potraje par nedelja, pa sve do 2 meseca, a ako niko nista ne trazi moze i godinama da stoji stara slika (ima slucejeva i po 7-8 godina)...
Ne bi bilo lose da malo navaljujemo (posle 18.) na nesto ako preskoce. Ako nista drugo, bar da trazimo da usklade ulice sa satelitskim snimcima. Verovatno ste primetili da su snimci na mestu, a da ulice beze (kaze GPS). Ustvari to bi u svakom slucaju bilo dobro da se uradi.

Quote:
Originally Posted by chedomir View Post
2. Сазнао сам да је могуће да се ургира код људи из Гугла како би печовали терен као нпр. 27. марта која је приказана да иде узбрдо или испод Светогорске на Аеродрому где је терен приказан као далеко стрмији него што стварно јесте
'Ajde daj nam link pa da urgiramo sto pre, da probamo do 18. da ih ubedimo da sve zavrse o jednom trosku...
inemanja no está en línea   Reply With Quote
Old November 11th, 2011, 02:35 AM   #158
IVAN_KG
Registered User

IVAN_KG's Avatar

Quote:
Originally Posted by IVAN_KG View Post
Poslao sam ovima sa Google Maps zahtev da rese problem sa neslaganjem ulica i drugih markera u Kragujevcu sa satelitskom slikom.
Ako je jos neko zainteresovan, neka ide na naredni link i neka postavi zvezdicu. Potrebno je da se pre toga ulogujete na svoj Google(Gmail) nalog.

http://code.google.com/p/google-mapm...detail?id=2099
IVAN_KG no está en línea   Reply With Quote
Old November 11th, 2011, 03:13 AM   #159
Johnny_kgc
██████ 100% Kragujevčanin

Johnny_kgc's Avatar

Likes (Received): 335

Znaci samo kliknem na [IMG]http://ssl.************/codesite/ph/images/star_on.gif[/IMG] i to je to?
Johnny_kgc no está en línea   Reply With Quote
Old November 11th, 2011, 09:42 AM   #160
chedomir
Registered User

chedomir's Avatar

@inemanja

Мислио сам да ће да освеже базу модела и испеглају неки терен - конкретно језеро у Шумарицама. А нови сателитски снимак - само се надај
Линк за пеглање терена немам - имам само име - Craig - The 3D Warehouse Appeals Team

За гугл мапе ми је било чудно што нису померили улице истовремено са моделима - ал изгледа да запошљавају пуно Срба који не причају међусобно
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
Крагујевац, kgc, kragujevac

Thread Tools

Posting Rules