New Malls, Trade Centers and Hypermarkets - Page 641 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Bosna i Hercegovina > Ekonomija i razvoj > Privreda, Infrastruktura i Transport

Privreda, Infrastruktura i Transport Economy, infrastructure and transport

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 709 votes, 5.00 average.
Old May 19th, 2019, 01:11 PM   #12801
terapista
Registered User

terapista's Avatar

Likes (Received): 600

Quote:
Originally Posted by DinoZe View Post
Naravno da gledam individualno, jer su ti ljudi individualni.
Neki su ozenjeni neki ne, neki imaju djecu pa ne mogu dobiti mjesto u vrticu, cekaju dvije tri godine, za to vrijeme zena cuva djecu kuci, neki imaju mjesto u vrticu ali moraju doci po dijete do 14:30h tako da zena radi samo par sati neke pomocne poslove.
Neki su samci, dugo vremena ali svi imaju par zajednicki stvari a to je da niko od njih pa cak ni samci nemaju stan jeftiniji od 700-800 eur. Sta vise cak i skuplji, najvise se krecem po Minhenu i tu imam drugova koji traze stan po dvije godine i vidio sam cijene 30 kvadrata, 800-900 eur a prijavi se sto ljudi za taj stan, tako da ti ta da stanovi za samce nisu toliko skupi i ne stoji.
Hrana u Njemackoj jeftina jeste ali industrijska po diskounterima ali reci mi ti iz svog iskustva koliko puta u sidmicu ides nas pijacu pa kupis regionalne proizvode npr sir, krompir, sparoge i koliko puta u sedmici ides u mesnicu da kupis meso. Usput mi mozes navesti svoje subjektivno misljenje o klijenteli koja tamo kupuje, dali su to pretezno emigranti ili domorodci?
Vidis sa nekoga je Milka cokolada pojam cokolade a za neko smece, sve zavisi od dubine dzepa.
Uostalom koji bi bio razlog postojanja supermarketa ako Lidl i Aldi su super prodavnice za sve stalezi u Njemackoj.
Pazi i ja sam kupujem u Lidlu ali najvise volim otici u Feneberg ili Käfer i da se ne lazemo ogromna je razlika u kvaliteti npr kada kupim friski ananas i Fenebergu ili maslinovo ulje u Käferu ili kruske na osnovu Lidla o mesu i salamama da ne pricam.
Jer je to u Lidlu katastrofa.
Naravno da vecinu svoje kupovine obavljam u Lidlu jer kao i kod svoj cijena igra ulogu, jer da ljudi gledaju kvalitet Lidl nebi imao toliku navalu kao sada.
Ja imam malo dijete, jaslička dob, žena je na porodiljskom, ali je dobio mjesto i krenut će u jaslice. To nije problem u manjim sredinama. Život u manjim sredinama je puno lakši, a bome i jeftiniji. Oni koji žele živjeti u velikim gradovima moraju plaćati tu cijenu. A nije problem ni nama kao roditeljima i da nismo dobili mjesto jer imamo fleksibilno radno vrijeme, pa možemo uskladiti tu godinu dvije dok dijete ne napuni godine za vrtić. Ovdje u okolici Augsburga gdje sam ja možeš naći stanove recimo jednosobne za 400€ ili čak i trosobne stanove možeš naći do 800€ ili 900€. Samci u WG-ovima mogu naći sobe jednokrevetne za 230-250€, ako im je puno plaćat stan. Meso kupujem od lokalca jer živim u dijelu gdje su mi u blizini farme. Neke suhomesnate proizvode nabavljam iz BiH, ali oni koji su mi dostupni iz BiH mogu kupiti u REWE. Povrće mi je dostupno od lokalaca također i mlijeko, ali mlijeko ne konzumiram. Voće kupujem u trgovinama jer ga toliko ne konzumiramo. U mesnicam većinom su lokalci, ali ne i svi lokalci jer je meso skuplje u mesnicama. Mnogo njih ne kupuje u mesnicama iz religijskih razloga, barem se naši na to izvlače, ali uglavnom su to domaći. Naši zajedno kupuju na selima cijelo tele pa dijele meso i sl. Ja recimo kupujem u Kauflandu najčešće jer mi je to usput i blizu ili ALDI jer je pored Kauflanda. Idem i u druge trgovine, ali ja živim u mjestu gdje nema puno stranaca, mada je najveća cirkulacija ljudi u Lidlu i REWE jer su na takvom mjestu da je to svima usput, pa ih tu najviše mogu sresti. Ne znam ali ja mislim da se ovdje ljudi ne dijele baš na staleže što se tiče statusa gdje kupuju. X puta sam viđao kolege koji sa mnom rade, koji su na višim pozicijama od mene da kupuju u Lidlu i sl.
terapista no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 19th, 2019, 02:28 PM   #12802
ssemir
Registered User

Likes (Received): 922

Quote:
Neki su samci, dugo vremena ali svi imaju par zajednicki stvari a to je da niko od njih pa cak ni samci nemaju stan jeftiniji od 700-800 eur. Sta vise cak i skuplji, najvise se krecem po Minhenu i tu imam drugova koji traze stan po dvije godine i vidio sam cijene 30 kvadrata, 800-900 eur a prijavi se sto ljudi za taj stan, tako da ti ta da stanovi za samce nisu toliko skupi i ne stoji.
.
i ta prica o skupim stanovima je postala dosadna...
kao samac sam zivio u 40kv. stanu za 400 eura, udaljen 15 min.voznje od centra grada, grada u kojem su cijene iznajmljivanja stanova, kazu, druge najskuplje u njemackoj cijeloj (odmah iza minhena).

pricu baziras na pogresnim primjerima.
ljudi koji traze stan u centru minhena a uz to znaju traziti samo u internet oglasima, nisu pravi primjer. dobre i povoljne stanove ili trazis preko poznanstava ili ti firma nadje.
jednom sam otisao da pogledam stan koji sam nasao preko interneta, prepuna prostorija ljudi koji su dosli da razgledaju stan, agentica iznimlja uslove, vidi da ima izbora pa moze zapitkivati i traziti svasta, ljudi sami nude i vise od cijene iz oglasa kako bi dobili stan.

terapista liked this post
ssemir no está en línea   Reply With Quote
Old May 19th, 2019, 02:46 PM   #12803
almin96
Lieutenant Colonel

almin96's Avatar

Likes (Received): 412

Bolje placat malo vecu cijenu stana i biti blize poslu nego placati manju kiriju,te placati vremenom da bi stigao do posla.Najbolje koristiti javni prijevoz ako taj isti postoji evo pozitivna stvar iz Luxemburga je sto uvode besplatan javni prijevoz to je fantasticno.

DF_80 liked this post
almin96 está en línea ahora   Reply With Quote
Old May 19th, 2019, 03:23 PM   #12804
DF_80
Registered User

Likes (Received): 483

Quote:
Originally Posted by almin96 View Post
Bolje placat malo vecu cijenu stana i biti blize poslu nego placati manju kiriju,te placati vremenom da bi stigao do posla.Najbolje koristiti javni prijevoz ako taj isti postoji evo pozitivna stvar iz Luxemburga je sto uvode besplatan javni prijevoz to je fantasticno.

Da. Tesko je izracunati to vrijeme provedeno u voznji. I to ima svoju cijenu. To je vrijeme za koje se ne odmaras, ne provodis sa svojom porodicom, ne bavis se relaksacijom od sporta, citanja pa nadalje + umor + moguce nesrece na putu itd. To je u Luksemburgu najveci problem. Ima previse radnika i ljudi na tako malo prostoru i saboracaj je u krslusu vecinu dana. I drugo cijne nekretnina su preskupe pa pola radnika zivi u okolnim drzavama

Cijene kuca. Milion eura je minimum. Cijena je oko 10.000€/m2

https://www.immotop.lu/search

Tako da vecina nema mogucnosti da kupi ni stan ni kucu i onda idu sve dalje i dalje. Sa mnom rade ljudi koji putuju po 2h u jednom smjeru. Za mene je to ludilo. Dobiju vecu platu nego u FR ali njihov kvalitet zivota je nula.

Da se vratim i na trgovine. Puno ljudi ide u trgovinu u Njemacku jer je jeftinije.

Slozio bih se s tim da je najbolje ici vozom ili javnim prevozom ako mozes. Ja sam to koristio godinama ali nije ni to uvjek moguce. To moze ako ti je fira blizu zeljeznicke stanice ili ne moras previse presjedati iz autobusa u autobus. Trenutno to ne mogu korisititi iako je besplatno. Od ovoga ce najvise imati koristi ljudi koji rade u luksemburgu gradu.
DF_80 no está en línea   Reply With Quote
Old May 19th, 2019, 04:29 PM   #12805
DinoZe
Registered User

Likes (Received): 251

@semir
Mozes li mi definisati to 15 min od grada.
Ja ti mogu sa sigurnoscu reci da su cijene stanova u Minhenu iste zivio ti 5 ili 15 minuta od grada.
Sto se tice traznje stanova, pa vecina ljudi trazi stan preko portala ili maklera. Kako drugacije?
I uvijek je velika konkurencija za stanove i za mjesto u vrticu.
Kazes firma ce ti naci stan, eto bas ce se mojoj rodici Lidl kod kojeg godinama radi ponuditi da nadze stan.
DinoZe no está en línea   Reply With Quote
Old May 19th, 2019, 08:15 PM   #12806
ssemir
Registered User

Likes (Received): 922

Quote:
@semir
Mozes li mi definisati to 15 min od grada.
Ja ti mogu sa sigurnoscu reci da su cijene stanova u Minhenu iste zivio ti 5 ili 15 minuta od grada.
Sto se tice traznje stanova, pa vecina ljudi trazi stan preko portala ili maklera. Kako drugacije?
I uvijek je velika konkurencija za stanove i za mjesto u vrticu.
Kazes firma ce ti naci stan, eto bas ce se mojoj rodici Lidl kod kojeg godinama radi ponuditi da nadze stan.
Preko interneta ces naci stanove koji se privatnim putem nisu izdali, tj stan ili je preskup ili ima velikih nedostatak pa niko od poznanika nije htio da udje u taj stan. Svako ce izdati stan prije poznaniku ili firmi nego nekome na internetu. Na internet idu najlosiji i najskuplji stanovi.
A problem je sto nasi ljudi traze samo da se druze sa nasim ljudima, izlaze po nasim kaficoma, tako da je mogucnost da se preko poznanstava nadje stan svedena na minimum.

Zasto ne bi firma trazila? Ode direktoru poslovnice u kojoj radi i kaze, ne mogu da nadjem stan mozete li mi pomoci, krroz par dana izadje oglas u dnevnim novinama: Lidl firma trazi stan za svog radnika na toj i toj lokaciji, sve sa velikim logom firme da bude vidljivo. Naravno da ce se ljudi javiti radije tako poznatoj firmi da daju stan nego da daju preko interneta bilo kome.
U gradskim sluzbenim novinama se nadju dobre ponude cesto, te stanove nikad na internetu neces naci npr, kolega otisao kod direktora i rekao ima taj oglas mozete li vi nazvati i pokusati dogovoriti stan, naravno firma na dobrom glasu u tom mjestu ovjek nazvao i rekao da trazi stan za svog super radnika...covjek dobio stan naravno.
A nemali je broj ljudo kojima sam tako savjetovao, kaze gdje cu ba ja direktora sta da molim kad ne znam pricat njemacki dobro...
Old May 20th, 2019, 03:37 AM   #12807
Tango Zulu
Registered User

Tango Zulu's Avatar

Likes (Received): 2707

Quote:
Originally Posted by ssemir View Post
Preko interneta ces naci stanove koji se privatnim putem nisu izdali, tj stan ili je preskup ili ima velikih nedostatak pa niko od poznanika nije htio da udje u taj stan. Svako ce izdati stan prije poznaniku ili firmi nego nekome na internetu. Na internet idu najlosiji i najskuplji stanovi.
A problem je sto nasi ljudi traze samo da se druze sa nasim ljudima, izlaze po nasim kaficoma, tako da je mogucnost da se preko poznanstava nadje stan svedena na minimum.

Zasto ne bi firma trazila? Ode direktoru poslovnice u kojoj radi i kaze, ne mogu da nadjem stan mozete li mi pomoci, krroz par dana izadje oglas u dnevnim novinama: Lidl firma trazi stan za svog radnika na toj i toj lokaciji, sve sa velikim logom firme da bude vidljivo. Naravno da ce se ljudi javiti radije tako poznatoj firmi da daju stan nego da daju preko interneta bilo kome.
U gradskim sluzbenim novinama se nadju dobre ponude cesto, te stanove nikad na internetu neces naci npr, kolega otisao kod direktora i rekao ima taj oglas mozete li vi nazvati i pokusati dogovoriti stan, naravno firma na dobrom glasu u tom mjestu ovjek nazvao i rekao da trazi stan za svog super radnika...covjek dobio stan naravno.
A nemali je broj ljudo kojima sam tako savjetovao, kaze gdje cu ba ja direktora sta da molim kad ne znam pricat njemacki dobro...
Čudna ta njemačka pravo. Nikad nisam vidio oglas da neka firma traži stan za radnika. Makar ne običnog radnika. Middle manageri dobiju hotel ili “serviced apartman” koji je sličan hotelu.

Eventualno nekad firma iznajmi apartman za svoje usluge i dozvoli nekim radnicima da tu žive dok im je potrebno.

Kad bi u australiji pito šefa da ti nadje stan, sigurno bi te taj šef pito ako može ti doć kod kuće pa i oprat sudje.

Neznam nikog ko bi radije izdo svoj stan ili kuću prijatelju ili poznaniku. Šta ako kasni sa kirijom? Šta ako uništi nešto? Šta ako treba povećat kiriju? Možeš samo izgubit prijatelja.

U svom iskustvu, što manji kontakt sa podstanarom to bolje. Čak uvijek imam agenciju za nekretnine koje rade čitav taj poso iako bi mogo Sam. Takve transakcije su puno uspješnije kad nema emocije.

Još nikad nisam vidio podstanara uživo. Nebi ni volio. Interesuje me zarada, nacionalnost, kulturne navike, da li je pušač.

Najbolja demografija podstanara je slijedeća. Dvije cure privatno školovane Anglo-saxonskog porojeka koje su prešle na Islam, i obje studiraju medicinu i ne puše. Nažalost takvih nema puno.

Naši ljudi su ok, od vardara do triglava bi svakom izdo, osim ako puše.

Neznam kako prihavtaju naše ljude u njemačkom tržištu nekretnina, Ali u australiji nemaju problema. Moža im je čak lakše nać nešto od anglo-saxonaca jer nenose obuću po kući i nemaju hrpu kućnih ljudbimaca.

JaSamKralj liked this post
Tango Zulu no está en línea   Reply With Quote
Old May 21st, 2019, 12:03 AM   #12808
belaj
Registered User

belaj's Avatar

Likes (Received): 54

Quote:
Pa u Lidl i Aldi se ne ide zbog izgleda nego zbog jeftinoze.
Svima je jasno da to nije kvalitetna roba niti je ugodzaj kupovine u supermarketu.
Moraju negdje i nize stalezi kupovati, a tih je u Njemackoj puno.
Izjave o Lidlu i Aldiju kao naročito povoljnim trgovinskim lancima u današnje vrijeme moremo slobodno svrtati u Urbane mitove, bar što se Njemačke tiče.
Ko pravo integrisani "švabo" imam pregled za nekih 15 godina vlastite kupovine i mogu reći da je moja potrošnja u dotičnim sa početnih 70% pala na ispod 30%. Ostali lanci su pokretanjem vlastitih robnih marki ogvorili na izazov Aldi/Lidla tako da je što se tiče cijene danas najbolje ići u onaj koji ti je najbliži. Lično danas tamo kupujem prvenstveno ne zbog cijene već zbog peglednosti tj. relativno brzo moreš pokupovati sve osnovne namirnice, a da ne praviš "kilometre" kao u Edeki ili Rewe Centru.
Old May 21st, 2019, 12:34 PM   #12809
BosniaHerzegovina
Registered User

BosniaHerzegovina's Avatar

Likes (Received): 1227

Meni je najdrazi ovdje u Njemackoj Kaufland. Lidl je isto kao Kaufland isti vlasnik iste akcije, samo naravno Kaufland ima veci izbor.
Old May 23rd, 2019, 09:08 AM   #12810
ampicilin
Unregistered User

ampicilin's Avatar

Likes (Received): 877

Bingo Maglaj

ampicilin no está en línea   Reply With Quote
Old May 23rd, 2019, 04:52 PM   #12811
mirza-sm
Lilium Bosniacum

mirza-sm's Avatar

Likes (Received): 9612

Cetvrti u BiH, drugi u Mostaru

ATRAKTIVNA LOKACIJA

McDonald's u junu otvara drugi restoran u Mostaru

Quote:
Najpoznatiji svjetski lanac brze hrane popularni McDonald's u junu otvara novi objekt u Mostaru.

Ovom informacijom pohvalila su se vlasnici franšize u našoj zemlji ovog čuvenog lanca restorana brze hrane. Riječ je o "drive" tipu restorana koji će biti lociran na Bišću polju, neposredno uz magistralni put M-17.

Već duži niz godina spekulira se o otvaranju restorana ovog svjetski popularnog lanca baš na ovoj lokaciji, posebno zbog njene atraktivnosti neposredno uz magistralu, na južnom izlazu iz Mostara.

Radovi na objektu su u završnoj fazi, a McDonald's u Mostaru već duže posluje u jednom objektu, onom u Mepas Mallu.
https://www.klix.ba/biznis/investici...taru/190523119

Felix5 liked this post
mirza-sm no está en línea   Reply With Quote
Old May 23rd, 2019, 06:43 PM   #12812
Tango Zulu
Registered User

Tango Zulu's Avatar

Likes (Received): 2707

jadni roditelji. Svi će morat stat tu kad budu išli na more i kad se budu vraćali.
Tango Zulu no está en línea   Reply With Quote
Old May 23rd, 2019, 09:00 PM   #12813
mahic
Registered User

mahic's Avatar

Likes (Received): 232

Quote:
Originally Posted by Tango Zulu View Post
jadni roditelji. Svi će morat stat tu kad budu išli na more i kad se budu vraćali.
sve zavisi kako odgojis/vaspitas dijete, mi stanemo kod Maksumica u oba pravca, ne vjerujem da ce se to mjenjati, cak sta vise kod mene malci ne daju da prodjemo pored istog a da ne navratimo na janjetinu.

HDZ, Tango Zulu liked this post
mahic no está en línea   Reply With Quote
Old May 24th, 2019, 11:27 AM   #12814
DinoZe
Registered User

Likes (Received): 251

Mi iz Zenice ni ne idemo tim pravcem na more pa ustedimo i na janjetini i na burgerima.
DinoZe no está en línea   Reply With Quote
Old May 24th, 2019, 11:46 AM   #12815
BosniaHerzegovina
Registered User

Sta je sa trecim McDonaldsom u Sarajevu? Nije valjda da jos nisu dobili potrebne dozvole?
Old May 24th, 2019, 04:19 PM   #12816
BosniaHerzegovina
Registered User

Ako se u Holiday Hotel gradi Cineplexx kino sta onda Bingo planira sa zadnjim spratom u Alti? H&M?
Old May 24th, 2019, 04:24 PM   #12817
BosniaHerzegovina
Registered User

Bingo Maglaj

Old May 24th, 2019, 04:25 PM   #12818
BosniaHerzegovina
Registered User

Bingo Retail Park Prijedor

Old May 25th, 2019, 06:20 PM   #12819
bjazi
Registered User

Likes (Received): 1458

dokle je Bingo retail park u Živinicama?
bjazi no está en línea   Reply With Quote
Old May 29th, 2019, 10:38 AM   #12820
AdnanPD
Svi smo mi Broj 1.

AdnanPD's Avatar

Likes (Received): 3989

Quote:
Evo kako bi trebala izgledati nova Patrija (FOTO)
Pripremni radovi na obnovi robne kuće Patrija u centru Prijedora počeli su nedavno, dok se početak rekonstrukcije, nadogradnje i dogradnje ovog objekta očekuje u junu. Kako je za eKapiju rečeno iz grupacije MG Mind, koja je investitor i vlasnik Patrije, predviđeno je ulaganje oko 7 miliona KM.
– Od momenta kada izvođač radova, prijedorski Unijat-M, krene u rekonstrukciju, rok za završetak biće oko godinu dana. Nadamo da će od ljeta iduće godine robna kuća Patrija biti otvorena za sve građane Prijedora, kao i goste koji posjećuju ovaj grad – dodali su iz MG Minda.
Robna kuća Patrija nalazi se u centru Prijedora, na Trgu Majora Zorana Karlice i kako kaže autor projekta, arhitekta Bojan Šipka, to je jedna od najvažnijih lokacija u gradu.

– Projektom je predviđeno de se budući trgovački centar sastoji iz poslovnog dijela koji će činiti jedinstvenu cjelinu. Planirani sadržaji u poslovnom dijelu objekta su trgovina i uslužne djelatnosti – dodao je Šipka.
Ističe da će se bruto površina objekta povećati sa postojećih 7.700 na 9.550 m2.

– Funkcionalne cjeline su jasno podijeljene po etažama. U podrumu će biti market kom se pristupa sa Trga Majora Zorana Karlice, a u prizemlju su predviđeni prodajni prostori, odnosno trgovine, kafe i restoran. Prvi i drugi sprat su namijenjeni, takođe, za prodajne prostore, dok će na povučenoj etaži biti restoran, otvorena terasa i dječija igraonica.

Plan je da trgovački centar Patrija bude savremeno opremljen i organizovan sa mnogo različitih funkcija i sadržaja koji okuplja veliki broj ljudi.

– Parkiranje će biti riješeno kroz poseban projekat koji čini drugu fazu izgradnje, a to je parking garaža na dvije etaže i trg ispred pozorišta i Muzičke škole – objašnjava nam Šipka.
Kako dodaje, rekonstrukcijom RK Patrija u savremeni trgovačko-uslužni centar, izgradnjom garaže i trga ispred pozorišta i Muzičke škole, centar Prijedora će oživijeti i biće zaokružena urbanizacija pjesačke zone grada, odnosno centralne zone.

Slike i tekst sa: https://prijedor24.com/evo-kako-bi-t...-patrija-foto/

Patrija sad izgleda ovako:
AdnanPD no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
mall, shopping

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules