[Bydgoszcz] Metropolia Bydgoska (zasady i ranking - 1. post) - Page 7 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Wielkopolska, Kujawy, Lubuskie > » Bydgoszcz

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 83 votes, 4.48 average.
Old January 8th, 2010, 01:02 PM   #121
Martin_W
Registered User

Martin_W's Avatar

Likes (Received): 1900

Quote:
Originally Posted by a_weirdo View Post
A czytałeś, co niektórzy wypisywali w tym wątku? Pisanie o czerwonym Krakowie okradającym Katowice ma mniej więcej tyle sensu, co pisanie o czerwonej Bydgoszczy okradającej Toruń (chociaż w przypadku Krakowa jednak zadbano o zabytki, powstała Nowa Huta itp.).

Ja chętnie porozmawiam, z Zonciem zwykle się nie zgadzam, ale trzymajmy jakiś poziom dyskusji.
zachęcam Cię do odwiedzenia wątku o rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego - wtedy zobaczysz kto na kogo najbardziej najeżdża Wtedy będziesz bardziej obiektywny
Martin_W no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old January 8th, 2010, 01:05 PM   #122
a_weirdo
łowca hotdogów

Likes (Received): 185

Jeśli tam marudzą, że marszałek jest słaby, więc wszyscy torunianie są źli i kradną (nie chce mi się sprawdzać) lub coś podobnego, to nie jest powód, żeby w odwecie tu pisać bzdury i niszczyć kolejny wątek.
a_weirdo no está en línea   Reply With Quote
Old January 8th, 2010, 01:12 PM   #123
torunczyk
Registered User

torunczyk's Avatar

Likes (Received): 18391

Problem jest szerszy. Praktycznie w każdym wątku kuj-pom spotykają się dwie strony. Z reguły żadna nie daje się przekonać drugiej, co po jakimś czasie powoduje chaos i sprowadzenie dyskusji do poziomu piaskownicy. Można poprosić moda o częstsze wizyty i temperowanie gorących przedszkolaków brigami i banami.

Co sie zaś tyczy wymianie zdań, to tak jak wielu bydgoszczan udziela się w wątkach toruńskich tak i my udzielamy się w wątkach bydgoskich. I chyba o to chodzi, żeby poznawać także inny punkt widzenia, czasem wręcz irytujący nas bądź was.
torunczyk no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old January 8th, 2010, 02:03 PM   #124
ethanak
Registered User

ethanak's Avatar

Likes (Received): 776

Quote:
Originally Posted by Le MORS View Post
ta mapka nie uwzględnia jednego istotnego aspektu. naturalnej przeszkody jaką jest największa w Polsce rzeka która płynie wzdłuż granicy obu powiatów - stąd to wcięcie.

@ethanak: A czy ja twierdze że jest bardziej związany z Toruniem. Nadinterpretujesz moją wypowiedz. Ja tylko stwierdziłem fakt - niezaprzeczalny bo możliwy do zmierzenia metodami fizycznymi.
"Związanie" z miasta z jakimś miastem jak sami słusznie wielokrotnie to udowadnialiście jest abstrakcyjne i ciężko je zmierzyć. (no chyba, że metodologia "obserwowania obcych tablic rejestracyjnych" jest według Ciebie miarodajna... to sorry...)

A Inowrocław jest przede wszystkim związany z Inowrocławiem
Naturalna przeszkoda w postaci rzeki zostałaby zlikwidowana w momencie powstania kolejnego mostu przez Wisłę w Solcu Kujawskim co postulują zarówno władze Solca, Bydgoszczy jak i moja skromna osoba - wtedy w szerszym ujęciu moglibyśmy przystąpić do stopniowego doprowadzania dróg "wielkiego ringu metropolii bydgoskiej" do statusu dróg ekspresowych. Otworzyło by to ogromne tereny pod budownictwo mieszkaniowe i przemysłowe.
Parę innych rzeczy możliwych do zmierzenia można również przedstawić jako argument świadczący o zdecydowanie silniejszej więzi Inowrocławia z Bydgoszczą niż z jakimkolwiek innym miastem w regionie - liczba studentów na uczelniach wyższych, powiązania biznesowe itp.
Co co "związania Inowrocławia z Inowrocławiem" jak piszesz - są sfery życia które świadczą o związaniu z innym miastem - korzystanie z kultury wysokiej niedostępnej w miejscu zamieszkania (kina, Opera, Filharmonia , muzea), korzystanie z infrastruktury handlowej i usługowej (usługi medyczne, sklepy, itd.) Nie dysponuję co prawda konkretnymi danymi a jedynie przeświadzczeniem akurat na temat Inowrocławia (bo rozumiem że pozostawania Żnina , Nakła Mroczy , Kcyni w sferze wpływów Bydgoszczy nie negujesz) jednak postaram się zdobyć te dane i wtedy ci je przedstawić. I tak - jak do tej pory najbardziej miarodajną jest liczenie tablic rejestracyjnych na ulicach i parkingach (CIN , CNA , CZN). Przypomniała mi się śmieszna ciekawostka - w momencie kiedy Toruń miał jeszcze wysokie notowania w TVNie a Blechacz wygrał Konkurs Chopinowski TVN we wszystkich newsach puścił info o Rafale Blechaczu z Nakła pod Toruniem... Prawie że równocześnie w soczkach Marwitu pojawiła się salmonella - w newsach był to Marwit ze Złej Wsi Wielkiej pod...Bydgoszczą. Tak więc przynajmniej w mediach można położeniem i zależnością manipulować do woli - w sferze rzeczywistych działań jest już o to trudniej.
Old January 8th, 2010, 02:11 PM   #125
lenovo200
Registered User

lenovo200's Avatar

Likes (Received): 213

Quote:
Originally Posted by OziMa View Post
Mój sąsiad kupił sobie działkę w Czarnowie (Gmina Zła Wieś Wielka??). On jest z Torunia. Czy tak ciężko jest zrozumieć że w tej gminie mieszka , buduje się nie tylko Bydgoszcz.
Czytamy ze zrozumieniem . Gdzie napisałem,że osiedlają się tam tak tylko Bydgoszczanie??.
lenovo200 no está en línea   Reply With Quote
Old January 8th, 2010, 02:51 PM   #126
polska_immortalz
BANNED

Likes (Received): 57

"wielkiego ringu metropolii Bydgoskiej . A na stanowiskach kierowniczych mogą być tylko "czyści rasowo" Bydgoszczanie.metropolii bydgoskiej". Toruń nie ma zaplecza żeby w pojedynkę myśleć o metropolii - jego obszar oddziaływania oraz wielkość na to nie pozwala.
Kojazy mi sie ten watek o metropolii bydgoskiej (niestety)
jak z wrzesniem czy koncem sierpnia 1939 gdy Hitler przemawial do narodu niemieckiego o wyzszosci rasy niemieckiej nad polska Takie stwierdzenia jak"wielkiego ringu metropolii bydgoskiej czy " A na stanowiskach kierowniczych mogą być tylko "czyści rasowo" Bydgoszczanie" Zgroza powialo to chyba dojdzie do wojny bydgosko torunskiej

"Toruń nie ma zaplecza żeby w pojedynkę myśleć o metropolii - jego obszar oddziaływania oraz wielkość na to nie pozwala." bydgoskie sny o potedze snij dalej dobranoc
polska_immortalz no está en línea   Reply With Quote
Old January 8th, 2010, 03:33 PM   #127
OziMa
Registered User

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by lenovo200 View Post
Czytamy ze zrozumieniem . Gdzie napisałem,że osiedlają się tam tak tylko Bydgoszczanie??.
Po pierwsze to piłeś do postu @Martin_W w którym ironizuje zapęd wciągania powiatu Zła Wieś Wielka do tzw. Metropoli Bydgoskiej. Sam stwierdziłeś że z racji tego że osiedlają się tam Bydgoszczanie jest to podstawa do tego aby metropolia obejmowała ten powiat. Mój post traktował o tym że twój argument mógłby również być argumentem dla mnie w stosunku do Metropoli Torunskiej bo "tam też mieszkają ludzie z Torunia". Reasumując napisałeś babola i równie dobrze mogłeś napisać że koło Suwałk mieszkają ludzie z Bydgoszczy wiec tam musi być też Metropolia Bydgoska. To jest oczywiście ironia ale radzę trochę zdrowego rozsądku i odrobinę pomyślunku przy pisaniu postów bo w ferworze "walki" co nie którzy robią o 2 kroki za dużo w swoich stwierdzeniach.
OziMa no está en línea   Reply With Quote
Old January 8th, 2010, 05:24 PM   #128
ethanak
Registered User

ethanak's Avatar

Quote:
Originally Posted by polska_immortalz View Post
"wielkiego ringu metropolii Bydgoskiej . A na stanowiskach kierowniczych mogą być tylko "czyści rasowo" Bydgoszczanie.metropolii bydgoskiej". Toruń nie ma zaplecza żeby w pojedynkę myśleć o metropolii - jego obszar oddziaływania oraz wielkość na to nie pozwala.
Kojazy mi sie ten watek o metropolii bydgoskiej (niestety)
jak z wrzesniem czy koncem sierpnia 1939 gdy Hitler przemawial do narodu niemieckiego o wyzszosci rasy niemieckiej nad polska Takie stwierdzenia jak"wielkiego ringu metropolii bydgoskiej czy " A na stanowiskach kierowniczych mogą być tylko "czyści rasowo" Bydgoszczanie" Zgroza powialo to chyba dojdzie do wojny bydgosko torunskiej

"Toruń nie ma zaplecza żeby w pojedynkę myśleć o metropolii - jego obszar oddziaływania oraz wielkość na to nie pozwala." bydgoskie sny o potedze snij dalej dobranoc
Po pierwsze - nikt nigdzie nie napisał, że stanowiska kierownicze mogą zajmować tylko bydgoszczanie. Rozumiem że w ten manipulatorski sposób odnosisz się do naszego oburzenia związanego ze zwolnieniem dyrektorów bydgoskiego oddziału ZLK i obsadzeniem ich stanowisk przez ludzi zwolnionych w Toruniu z analogicznego zakładu. Taki rodzaj zemsty nas oburza bo wskazuje na to że Toruń zawsze i wszędzie będzie walczył do upadłego żeby jego było na wierzchu choćby wszystko inne przemawiało przeciw.
To określenie zresztą "czyści rasowo bydgoszczanie" zostało użyte przez twojego kolegę z Torunia.
Po drugie nie są to żadne "sny o potędze" a jedynie zebranie faktów dotyczących otoczenia miasta Bydgoszczy i twórczej ich analizy.
Po trzecie jeśli tego typu określenia jak "mały ring" i "wielki ring" kojarzą ci się z wojną i Hitlerem to proponuję wreszcie przestać czytać Mein Kampf.

Wracając jednak do tematu - myślę, że jesteśmy coraz bliżsi wyklarowania kształtu przyszłej metropolii bydgoskiej. Taka jeszcze jedna uwaga - dzisiaj w Gazecie Pomorskiej ukazał się długi felieton na ten teamt zwierający jakże słuszną uwagę prezesa Stowarzyszenia Metropolia Bydgoska który stwierdził że metropolia z definicji nie może być tworem dwubiegunowym o jakiś rotacyjnych stolicach czy podziale władzy - definicja metroplii jest jasna - dotyczy ona JEDNEGO dominującego ośrodka otoczonego innymi ośrodkami powiązanymi z nim siecią zależności. Myślę że siła z jaką związane są z Bydgoszczą takie miasta jak Nakło, Żnin czy Inowrocław pozwala włączyć je do Metropolii Bydgoskiej.
Old January 8th, 2010, 05:31 PM   #129
lenovo200
Registered User

lenovo200's Avatar

Likes (Received): 213

Quote:
Originally Posted by OziMa View Post
Po pierwsze to piłeś do postu @Martin_W w którym ironizuje zapęd wciągania powiatu Zła Wieś Wielka do tzw. Metropoli Bydgoskiej. Sam stwierdziłeś że z racji tego że osiedlają się tam Bydgoszczanie jest to podstawa do tego aby metropolia obejmowała ten powiat. Mój post traktował o tym że twój argument mógłby również być argumentem dla mnie w stosunku do Metropoli Torunskiej bo "tam też mieszkają ludzie z Torunia". Reasumując napisałeś babola i równie dobrze mogłeś napisać że koło Suwałk mieszkają ludzie z Bydgoszczy wiec tam musi być też Metropolia Bydgoska. To jest oczywiście ironia ale radzę trochę zdrowego rozsądku i odrobinę pomyślunku przy pisaniu postów bo w ferworze "walki" co nie którzy robią o 2 kroki za dużo w swoich stwierdzeniach.
Cóż przydało by się kilka faktów. Z tego co mi wiadomo są dwa warianty MB i zostańmy przy tym. W żadna z tych koncepcji nie ma Piły , Chojnic czy Złej....Czy granice MB tworzą mur berliński ?. Chodzi mi o oddziaływanie Metropolii. Jakiś teren nie musi być w MB ,żeby MB wpływała na niego. Chodziło mi bardziej o to że sam powiat bydgoski traci trochę na rzecz powiatu toruńskiego. Tyle w temacie. Przykro mi ,że zrozumiałeś mnie. Mimo wszystko zachowuje trzeźwy umysł.
lenovo200 no está en línea   Reply With Quote
Old January 8th, 2010, 05:33 PM   #130
talkinghead
Stop Making Sense

talkinghead's Avatar

Likes (Received): 4662

Quote:

No bo nie ma. Jednak Bydgoszcz jest niemal 3 razy większa.

All science is either physics or stamp collecting. E.Rutherford
The quieter you become, the more you are able to hear
Harvard undergraduates believe that inventing a job is better than finding a job. (c) "Social Network" Movie.
talkinghead no está en línea   Reply With Quote
Old January 8th, 2010, 06:18 PM   #131
henry hill
Registered User

Likes (Received): 137

del

Last edited by henry hill; August 11th, 2011 at 12:55 AM.
henry hill no está en línea   Reply With Quote
Old January 8th, 2010, 06:19 PM   #132
aduis
Register User

aduis's Avatar

Bydgoszcz to nie "zadupie"! Metropolia Bydgoska? Najbardziej realna

"Myślę, że Bydgoszcz to jest zadupie i nie odgrywa jakiejś roli w naszym kraju, a to że jest większa - to tylko wynik wcielenia doń kilku wiosek”.Tak po kilku moich artykułach na temat metropolii bydgosko-toruńskiej pisali mieszkańcy grodu Kopernika. Nie wszyscy, ale jednak większość.Internetowa trybuna ludu?

Odpowiadali im sąsiedzi znad Brdy: "Dwumiasto? Przecież Toruń cały czas żeruje na Bydgoszczy i konsekwentnie niszczy moje ukochane miasto kolejnymi decyzjami administracyjnymi. Gdyby Bydgoszcz bez oglądania się na pazerny Toruń zaczęła sama budować aglomerację - mielibyśmy jakieś szanse dogonić czołówkę polskich miast. A tak zawsze trzeba będzie coś oddawać biednemu, zaborczemu Toruniowi”.
Na internetowej stronie "Pomorskiej” dostaje się też władzom samorządu regionu, bo - wbrew pozorom - są one bacznie obserwowane przez bydgoszczan. Jeden z nich pisze wprost: "Toruń potraktował podanie ręki przez Bydgoszcz jako zgodę na pożarcie całego organizmu, nie dopuszczając nikogo na fotel marszałkowski spoza swojego grajdołka. Mieszkam w Bydgoszczy ponad 45 lat, mam setki znajomych i nie ma wśród nich NIKOGO, kto chciałby metropolii z Toruniem. Toruń okrada cały region i jeszcze bezczelnie kłamie”.

Bydgoszczanin pracujący w Urzędzie Marszałkowskim: "Teoretycznie interesów Bydgoszczy winien bronić szef sejmiku p. Krzysztof Sikora z Bydgoszczy. Dlaczego on dopuścił, by drugim wicemarszałkiem był kolejny torunianin?! Ale na Sikorę nie można liczyć, on prowadzi własną politykę - Kanclerza Wyższej Szkoły Gospodarki. I na tym naprawdę mu zależy!”...
Trzeba powiedzieć sobie wprost: rowów kopanych przez wieki zasypać się nie da.

Metropolia, czyli co?

Do niedawna sądziłem, że metropolia bydgosko-toruńska jest jedyną szansa na rozwój regionu. Jednak zmieniłem zdanie - nie tylko pod wpływem dyskusji czytelników. Kiedy kilka tygodni temu rozmawiałem z marszałkiem województwa Piotrem Całbeckim zdziwiło mnie, iż szef samorządu regionu nie widzi potrzeby tworzenia władz metropolii czy choćby jej centrali. Oczywiście w Bydgoszczy - w największym mieście wojewódzkim.
- Pod pojęciem "metropolia” należy rozumieć jedno, główne miasto - a nie miasta - jako ośrodek centralny kraju lub prowincji - mówi Eryk Bazylczuk z Komitetu Założycielskiego Stowarzyszenia Metropolia Bydgoska. - Sama istota metropolii wyklucza tym samym dwuwładzę, rotacyjność oraz inne kontrowersyjne rozwiązania, które w praktyce prowadzą do sporów, czego przykładem jest chociażby praktyka funkcjonowania władzy w regionie.

Jak szybko wspina się Bydgoszcz, a jak Toruń

Ostatecznie do pomysłu metropolii bydgoskiej przekonały mnie wyniki rankingu metropolitalności miast polskich, opublikowane w poniedziałek w dodatku do miesięcznika "Press”. Autorem badań jest Instytut Konkurencyjnej Ekonomii Regionów z Poznania. "Nasz ranking to odzwierciedlenie tego, kto jak szybko się wspina i gdzie w związku z tym jest” - piszą jego autorzy.
A z rankingu wynika, iż - pośród 18 miast mających metropolitalne ambicje - Bydgoszcz zdystansowała swego "odwiecznego” rywala - Toruń. Kryteria oceny były przejrzyste: poziom atrakcyjności miast, siła przyciągania do siebie kapitału, talentów oraz idei, nowoczesność gospodarki oraz dynamika wzrostu siły metropolitalnej. W tej kategorii poza konkurencją jest Warszawa, która radzi sobie najlepiej we wszystkich wskaźnikach.
Żadne z pozostałych miast Polski nie osiąga nawet połowy metropolitalnej siły. Jeśli przyjąć poziom stolicy za sto, drugi w kolejności Wrocław osiągnął 47 proc., Poznań i Kraków - 46, Śląsk - 39 i Trójmiasto - 37 procent.

Bydgoszcz z 28 proc. znalazła się na dziewiątym w kraju miejscu, natomiast Toruń - na dwunastym.
Różnica niby niewielka, ale zaskakuje wyjątkowa pozycja miasta nad Brdą w kategorii dynamiki wzrostu siły metropolitalnej. Tu Bydgoszcz osiągnęła największy sukces - znalazła się na piątym miejscu - za Wrocławiem, Trójmiastem, Śląskiem i Poznaniem. Toruń natomiast (czternasta pozycja) otwiera ostatnią piątkę miast (przed Opolem, Zieloną Górą, Kielcami i Gorzowem), w których odnotowano nawet spadek dynamiki wzrostu.
Natomiast gród Kopernika wyprzedził Bydgoszcz tylko w jednej kategorii "Siła i nowoczesność gospodarki” - stało się tak za sprawą sporych inwestycji zagranicznych, których w Bydgoszczy dotąd jest rzeczywiście niewiele.
Także tzw. "usieciowienie biznesowe” lepsze jest nad Brdą - 10 miejsce, Toruń zaś - 14. Gdyby tak jeszcze władze Bydgoszczy potrafiły wykorzystać atuty, jakie daje specjalna strefa ekonomiczna czy lotnisko.

Żyć lepiej i wygodniej

Jak piszą autorzy raportu - jakość i rozmach życia to zdecydowanie najbardziej wiarygodny test na metropolitalne ambicje miast. Chodzi nie tylko o cywilizacyjne przemiany związane z inwestycjami przemysłowymi hi-tech, ale i "nasycenie” instytucjami kulturalnymi, naukowymi sportowymi, usługowymi i handlowymi.
I tu Bydgoszcz jest górą - znalazła się na dziewiątym miejscu, awansując w ciągu roku o dwa miejsca. Toruń natomiast spadł też o dwa - na dwunastą pozycję.
To dlatego - zdaniem Stowarzyszenia Metropolia Bydgoska - miasto spełnia wszystkie kryteria metropolitalne. Według europejskich norm dla metropolii miasto musi liczyć minimum 250 tysięcy mieszkańców. Według wszystkich projektów metropolie mają być w przyszłości jednostkami, które docelowo zarządzać będą największymi obszarami miejskimi wraz z najbliższym otoczeniem.
Projekt koncepcji przestrzennej zagospodarowania kraju do roku 2033, który ma stać się podstawą ustawy porządkującej ład przestrzenny i dać szansę na rozwój dużych miast, pokazuje Bydgoszcz jako odrębną jednostkę miejską i motor napędowy dla rozwoju regionu.

Eryk Bazylczuk negatywnie ocenia pomysł odgórnego wpisywania do projektu ustawy metropolii bydgosko-toruńskiej, bez uzyskania opinii mieszkańców, czy rzeczywiście chcą jej powołania, choćby w drodze referendum lokalnego.
- Uważamy, że metropolia powinna powstawać jako inicjatywa oddolna - tłumaczy - wyrażająca chęci gmin miejskich i wiejskich, które dobrowolnie, bez żadnego przymusu wyrażą wolę przystąpienia do zespołu metropolitalnego. Zaznaczamy, że nie wykluczamy nikogo, przy czym centralna i stołeczna rola Bydgoszczy musi być bezwzględnie zachowana.
Wbrew temu co próbują głosić niektórzy politycy, sejm nie prowadzi prac nad uchwaleniem "ustawy metropolitalnej” - prace nad projektem o polityce miejskiej państwa prowadzi jedynie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - ostatnia wersja projektu pochodzi z maja 2009 r.

Nieprawdą jest, że wspomniany projekt zawiera gotową listę metropolii, w tym wpisaną "metropolię bydgosko-toruńską” - projekt z dnia 12 maja 2009 r. określa jedynie warunki konieczne do powołania metropolii (liczbę ludności i gęstość zaludnienia) oraz stanowi, że metropolie powoływać będzie rozporządzeniem Rada Ministrów.
Zgodnie z projektem ustawy do powołania metropolii konieczne jest spełnienie dwóch warunków - minimum pół miliona mieszkańców oraz gęstość zaludnienia - najmniej 200 osób na kilometr kwadratowy. Zdaniem Stowarzyszenia Metropolia Bydgoska gród nad Brdą wraz z okolicznymi ściśle związanymi z nią gminami, powiatami i miastami spełnia aż nadto te wymogi. Wyprzedza nawet planowane metropolie przez Szczecin, Białystok czy Lublin.
Bydgoszcz jako - jedyny ośrodek w regionie - otoczona jest miastami satelickimi, które w naturalny sposób tworzą już metropolię. Z Inowrocławiem, Świeciem, Nakłem, Szubinem, Żninem, Łabiszynem, Solcem Kujawskim i Koronowem liczy ona ponad 700 tysięcy mieszkańców.

Wszyscy jesteśmy na początku drogi

Polskie miasta, wyjąwszy Warszawę, to jednak druga i trzecia liga ośrodków miejskich Europy. Ale gonimy miasta Zachodu - Warszawa najszybciej, nieco wolniej Wrocław, Śląsk, Trójmiasto oraz Kraków i Poznań.
Bydgoszcz i Toruń to zaledwie trzecia liga. Ale nie powinniśmy mieć kompleksów. Centrum Londynu jest gospodarczo więcej warte aniżeli największe polskie miasta. W Warszawie zarabia się dwu i trzykrotnie więcej pieniędzy aniżeli w kraju. Mało kto jednak wie, iż mieszkańcy naszej stolicy wobec Zurychu to ubodzy krewni - zarabiają zaledwie dwadzieścia procent tego, co w największym mieście Szwajcarii. Pięciokrotnie mniejszym od Warszawy.
Wszystkim nam do europejskich metropolii jeszcze bardzo, bardzo daleko.

pomorska.pl
Old January 8th, 2010, 06:36 PM   #133
chmiel22
Registered User

chmiel22's Avatar

Likes (Received): 349

Apel do wszystkich forumowiczów z Torunia! Nie bierzmy udziału w tej śmiesznej dyskusji, bo nie ma to sensu!
chmiel22 no está en línea   Reply With Quote
Old January 8th, 2010, 06:41 PM   #134
polska_immortalz
BANNED

W pojeciu polskim slowo metropolia zostalo powaznie naduzyte . metropolia kojarzy sie z urbanizowa przestrzenia laczaca wielkie miasta , ktore w sumie daja ponad grubo ponad milionowa liczbe jej mieszkancow Niewiem czy Warszawa spelnia te kryteria .Bydgoszcz kombinuje by na sile wepchac sie w struktury metropolitalne wraz ...Nakło, Żnin czy Inowrocław sa tam jeszcze inne miejscowosci np. Chelmno ,Grudziadz,koronowo, a mozna tez taki rogalik stworzyc wlaczajac Wabrzezno , Brodnice czy moze Wloclawek.

A co do ZLK to wydaje mi sie oskarzenia wobec Torunia za nie uzasadnione przeciesz to nie elity torunskie sa tworcami tej koncepcji i nie one decydowaly kto zasiadzie na stanowisku dyrektorskim . To Torun powinien byc oburzony ze kolejna instytucja zostaje w podstepny sposob, uknuty przez bydgoskie elity zlikwidowana by oslabiac siele miasta jako osrodka administracyjnego

Mimo wszystko sa to sny o potedze ,a Torun bedzie zawsze deptal wam po pietach bo takie jest i jego prawo nie tylko bydgoszcz sie liczy
Old January 8th, 2010, 06:50 PM   #135
Sobol (Miki)
Urodzony bydgoszczanin

Sobol (Miki)'s Avatar

Likes (Received): 3859

Quote:
Originally Posted by Mariusz_tor View Post
Zaciekawiłeś mnie, co oznacza ta tajemnicza liczba +700?
oznacza to że jeśli policzyc liczbę mieszkanców Bydgoszczy z powiatem w 2008 i liczbę mieszkanców Bydgoszczy z powiatem w 2009 to wyjdzie że mieszka u nas o 700 osób więcej. witamy nowoprzybyłych
Sobol (Miki) no está en línea   Reply With Quote
Old January 8th, 2010, 06:51 PM   #136
polska_immortalz
BANNED

Tak na marginesie to nie spotkalem sie jeszcze z watkiem metropolia z innych miast majacych szanse dostac ten "tytul" jak zwykle bydgoskie krzykacze musza sie czyms wykazac by w koncu ich dostrzec
Old January 8th, 2010, 07:01 PM   #137
ethanak
Registered User

ethanak's Avatar

Quote:
Tak na marginesie to nie spotkalem sie jeszcze z watkiem metropolia z innych miast majacych szanse dostac ten "tytul" jak zwykle bydgoskie krzykacze musza sie czyms wykazac by w koncu ich dostrzec
Bo tylko u nas jest problem z Toruniem...
Old January 8th, 2010, 07:06 PM   #138
ethanak
Registered User

ethanak's Avatar

Quote:
W pojeciu polskim slowo metropolia zostalo powaznie naduzyte . metropolia kojarzy sie z urbanizowa przestrzenia laczaca wielkie miasta , ktore w sumie daja ponad grubo ponad milionowa liczbe jej mieszkancow Niewiem czy Warszawa spelnia te kryteria .Bydgoszcz kombinuje by na sile wepchac sie w struktury metropolitalne wraz ...Nakło, Żnin czy Inowrocław sa tam jeszcze inne miejscowosci np. Chelmno ,Grudziadz,koronowo, a mozna tez taki rogalik stworzyc wlaczajac Wabrzezno , Brodnice czy moze Wloclawek.

A co do ZLK to wydaje mi sie oskarzenia wobec Torunia za nie uzasadnione przeciesz to nie elity torunskie sa tworcami tej koncepcji i nie one decydowaly kto zasiadzie na stanowisku dyrektorskim . To Torun powinien byc oburzony ze kolejna instytucja zostaje w podstepny sposob, uknuty przez bydgoskie elity zlikwidowana by oslabiac siele miasta jako osrodka administracyjnego

Mimo wszystko sa to sny o potedze ,a Torun bedzie zawsze deptal wam po pietach bo takie jest i jego prawo nie tylko bydgoszcz sie liczy
Metropolia to nie przestrzeń łącząca wielkie miasta - to konurbacja albo aglomeracja. Metropolia to centralny ośrodek o dominującej roli otoczony wianuszkiem mniejszych podmiotów (miast , gmin , okręgów) zależnych od niego i pozostających w sferze jego oddziaływania.

off topic: ZLK w Toruniu zlikwidowano ze względó merytorycznych ponieważ był dwukronie mniejszy niż bydgoski oddział. Jednak w Toruniu nie można przejść nad taką "zniewagą" do porządku dziennego i osoby zarządzające ZLK musiały zwolnić bydgoskich dyrektorów. Przypomina mi to sytuację rewanżu Kruka po przejęciu Vistuli która wcześniej we wrogi sposób przejęła Kruka - pierwszą rzeczą było wywalenie na zbity pysk dyrektorów odpowiedzialnych za wrogie przejęcie. Tylko że pan Kruk to właściciel swojego własnego przedsiębiorstwa a nie dyrektor ważnej spółki państwowej...
Old January 8th, 2010, 07:25 PM   #139
polska_immortalz
BANNED

[QUOTE=ethanak;49731745]Bo tylko u nas jest problem z Toruniem...[/QUOT

albo tylko u nas jest problem z Bydgoszcza . To nie o " problem z Toruniem
chodzi lecz chec zaistnienia na forum
Old January 8th, 2010, 07:48 PM   #140
Sobol (Miki)
Urodzony bydgoszczanin

Sobol (Miki)'s Avatar

Likes (Received): 3859

czy gdy wśród twoich znajomych jest ktos, kto ciągle ci coś zabiera , uważa się za lepszego niż jest , i uważa że wszystko mu się należy, nadal chcesz utrzymywaĆ z nim kontakty???? juz rozumiecie dlaczego chcemy metropoli bydgoskiej???
Sobol (Miki) no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
bydgoszcz, kujawsko-pomorskie, metropolia

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules