[Bydgoszcz] Rewitalizacja Starego Fordonu i terenów nadwiślańskich - Page 5 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Wielkopolska, Kujawy, Lubuskie > » Bydgoszcz

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 3 votes, 5.00 average.
Old August 30th, 2017, 09:27 AM   #81
MonteNegro
Registered User

Likes (Received): 993

Z porannego przeglądu prasy:
"Zmieni się rynek w Starym Fordonie. Miasto ogłosiło konkurs"
http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgosz...#BoxLokBydLink
MonteNegro no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 1st, 2017, 04:55 PM   #82
low1
Registered User

Likes (Received): 7722

Trochę wieści od Stowarzyszenia.
Choć z tymi kolejnymi konsultacjami GPR to już przesada

Quote:
Jak pisaliśmy już, dzięki staraniom naszego Stowarzyszenia kilka dni temu Miasto Bydgoszcz ogłosiło konkurs na koncepcję zagospodarowania Rynku, który jest pomyślany jako wstęp do II etapu rewitalizacji Starego Fordonu.

Nauczeni doświadczeniem I etapu wiemy, że należy działać z naprawdę dużym wyprzedzeniem. Dla przypomnienia: przetarg na I etap rewitalizacji społeczno-gospodarczej Starego Fordonu został ogłoszony w MAJU 2015 !! Aktualnie projekt jest na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowej i wszelkich zgód na budowę. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na wiosnę ruszą prace na ul.Bydgoskiej, na bocznych uliczkach dojazdowych oraz na ul.Promenada. Ma zostać także wykonane umocnione nabrzeże oraz miejsce do cumowania na Wiśle.

Dlaczego Rynek? A nie np. drogi gruntowe, elewacje budynków itp. Potrzeb jest bardzo wiele, zdajemy sobie sprawę, że niestety Fordon został doprowadzony przez lata do okropnego stanu. Żeby jednak wyjaśnić nasze stanowisko, trzeba zrozumieć na czym polega rewitalizacja miasta. W największym skrócie nie są to działania jedynie dotyczące tzw. substancji materialnej, czyli właśnie budynków, dróg, kanalizacji itp. Prawdziwa rewitalizacja wymaga powiązania działań inwestycyjnych z uruchamianiem aktywności społecznej. Ma wymiar integracyjny i rozwojowy dla społeczności lokalnej.

Jak wiadomo, sercem każdego żywego miasta jest rynek - dlatego wzmocnienie jego funkcji społecznych jest tym, na czym nam bardzo zależy. Chcemy, żeby nasz Rynek działał jak magnes, żeby przyciągał nas i gości, którzy oby przybywali chętnie do Fordonu. Ma być znakiem naszej historii i prawdziwą ozdobą.

Dlaczego taki Rynek? Ogłoszenie konkursu było poprzedzone sondażem społecznym, dotyczącym oczekiwań wobec przemian na naszym Rynku. Badanie, które uruchomiliśmy trwało przez cały lipiec (ankieta internetowa i tradycyjna). Był to czas na zgłaszanie uwag i pomysłów. Wytyczne do konkursu w dużej mierze opierają się na wynikach tej ankiety.
Członkowie naszego Stowarzyszenia aktywnie włączają się w proces rewitalizacyjny Starego Fordonu. W III etapie widzimy odnowę naszego portu (Hafy) i stworzenie tam rekreacyjnej przystani dla turystów.

Za chwilę ruszyć mają także konsultacje Gminnego Programu Rewitalizacji w UM.
https://www.facebook.com/stowarzysze...934542/?type=3
low1 no está en línea   Reply With Quote
Old September 16th, 2017, 11:36 AM   #83
low1
Registered User

Trochę o rewitalizacji
Quote:
Rozmowa z Ewą Raczyńską-Mąkowską*:

Aleksandra Lewińska: Rozmawiamy w momencie, gdy Stary Fordon jest w przededniu zmian.
Ewa Raczyńska-Mąkowska: Jasne, w przededniu.

Wyczuwam ironię.
– A gdzie był Stary Fordon trzy lata temu? Albo pięć?

W przededniu zmian?
– Właśnie. Mieszkańcy już mają dość tego „przedednia”, czymkolwiek jest (śmiech).

Wie pani, ile razy byli już badani przez socjologów, odpytywani przez speców od rewitalizacji czy urbanistyki? Pamiętam dwa badania.
– Z marszu wyliczę więcej: jeszcze za prezydenta Dombrowicza badania robili Holendrzy, którzy potem zaprojektowali nabrzeża. Potem przyszli socjolodzy z UKW i miejscy urbaniści, potem działacze z Torunia, którzy pracowali z mieszkańcami nad Społecznym Programem Rewitalizacji. Wielu rdzennych już niemal recytuje, jakich zmian chce w dzielnicy.

A zmiany nie nadchodzą. Synagoga jest jedynym miejscem, które udało się postawić na nogi.
– Ale w środku jest nietknięta! Ciemno, zimno, okna zamurowane, bo tam przecież było kino. To ma swój urok, muzycy chwalą akustykę. Ale nie da się na co dzień z tego miejsca korzystać. Trochę się przy niej dzieje, ale to nie są działania, w których widać dobrą wolę miasta. Miasto pomaga, ale na zasadzie akupunktury: tu grant, tu impreza kulturalna, tam projekt. A ważne jest to, żeby wejść w infrastrukturę, nabrzeże, ulice.

Wszystko jest zaplanowane. I narysowane.
– Ile my już pięknych wizualizacji oglądaliśmy! Od holenderskich, na których roiło się od nierealnych pomysłów, po bardzo sensowne projekty Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Mam wrażenie, że temat rewitalizacji Starego Fordonu jest wciąż zbyt mało pilnowany. Przydałby się łącznik między urzędnikami a ludźmi i wykonawcami oraz projektantami. Menedżer Starego Fordonu: to musiałaby być osoba z osiedla, mająca wiedzę, ale będąca blisko ludzi. Gminny Program Rewitalizacji pozwala na utworzenie takiego stanowiska. Będziemy o nie walczyć, gdy program uchwali już rada miasta. Chcielibyśmy, żeby wreszcie powstał projekt, który nie trafi na półkę. Ale będzie zrealizowany.

Wszystko wskazuje na to, że na wiosnę coś się zacznie dziać.
– Firma PAS Projekt, która projektuje nabrzeże Wisły, deklaruje, że uzyska do tego czasu wszystkie pozwolenia.

Ma już ponad roczne opóźnienie.
– Wierzę, że w końcu zła passa się skończy. Bo zanim nie zrobimy nabrzeża, nie ma sensu remontować ulicy Bydgoskiej, by chwilę po rewitalizacji rozjechały ją ciężkie maszyny. Chcę wierzyć w to, że latem w Starym Fordonie będziemy już mieli tereny rekreacyjne nad Wisłą: z małą architekturą, deptakami, trasami dla rolkarzy. A na Bydgoskiej – estetyczne ławeczki i stylizowane lampy. Ponoć marzenia się spełniają.

I zaprojektowany na nowo rynek.
– Wtedy prace na nim mogłyby się nawet zazębić z pracami na Bydgoskiej. I moglibyśmy zacząć myśleć o budowie portu. Bo ruch na Wiśle jest, tylko do Starego Fordonu trudno dopłynąć, choć linia brzegowa po istniejącym tu kiedyś porcie, aż prosi się o odbudowę infrastruktury i likwidację okropnej góry piachu na pierwszym planie!

To się pani rozmarzyła!
– Wierzę, że jak zaczną dziać się rzeczy dobre, to zadziała efekt domina.

(...)

O sobie mówi pani „przeszczep”.
– Jestem jedynym członkiem stowarzyszenia, który nie pochodzi i nie mieszka w Starym Fordonie. Działam w nim od półtora roku.

Walczycie o lepszą przyszłość Starego Fordonu, ale jednocześnie odkrywacie i pielęgnujecie przeszłość.
– Wisła i trzy kultury to dwa wątki, na których chcemy odbudowywać tożsamość dzielnicy. To też wabiki, które mogą przyciągać w przyszłości potencjalnych turystów. Co roku w ramach festiwalu „Jedno miasto, trzy kultury” upamiętniamy mieszkańców jednego z wyznań: w zeszłym roku – katolików, w tym – ewangelików, za rok postawimy ścianę pamięci przy synagodze.

W niedzielę odsłonicie pierwsze w mieście lapidarium.
– Nie projektowało go się łatwo. Umiejscowione jest na skwerze przy ul. Cechowej, gdzie dawniej był cmentarz ewangelicki. Zdecydowałam się na poziomą formę – autentyczne nagrobki, wyłowione dwa lata temu z Wisły, ułożyłam w polu krzyża, wśród białych kamieni.

Jak to się stało, że mieszkankę Śródmieścia tak bardzo pochłonął Fordon?
– Musiałaby pani przyjechać do nas. Energia fordońskich społeczników jest dla mnie jak kroplówka. Z każdego spotkania wracam naładowana jak po kilku dobrych kawach. A mój sentyment do Fordonu rodził się już w latach 90. Robiłam wspólnie z kolegą pierwsze w historii studium historyczno-konserwatorskie Fordonu. Dom po domu, podwórko po podwórku fotografowaliśmy, zakładaliśmy karty: ocenialiśmy wartość, zalecaliśmy, co trzeba zachować. Robiliśmy pierwsze wytyczne konserwatorskie – zaznaczaliśmy dominanty, osie, linie zabudowy, konieczne uzupełnienia. Projektowałam sporo dla kościoła św. Mikołaja, a także zabytkową część więzienia, elewacje pierzei rynkowych. Trochę się nazbierało.

I zakochała się pani.
– Nie od razu. To nie było, i pewnie nie jest do dziś, miejsce, którym łatwo się zauroczyć. Fordon był szary i smutny. Zresztą w 92 roku cała Bydgoszcz taka była. Ale przy głębszym poznaniu – zyskiwał. Zaczynałam rozumieć, że nie jest efektowny w detalach, ale jako całość – małe nadwiślańskie miasteczko – ma urok. Wystarczyło wyjechać kilka kilometrów za centrum Bydgoszczy i człowiek lądował w zupełnie innym wymiarze: czas płynął wolniej, na ulicach pustawo, klimatycznie.

Chwilę później została pani miejskim konserwatorem zabytków. Ale Fordon jeszcze nie stał się ważnym tematem.
– Świadomość, że Stary Fordon to coś niesamowitego, dopiero rodziła się w środowisku: wśród konserwatorów, historyków. Bo od 73 roku, czyli czasu przyłączenia do Bydgoszczy, pozwalaliśmy mu niszczeć. Inwestycje wstrzymane, ludzie wyjeżdżali, cała para szła w budowę Nowego Fordonu. W połowie lat 90. jako konserwator zaczęłam chodzić wokół synagogi. Wyjaśniałam kwestie własnościowe, rozmawiałam z gminą żydowską w Gdańsku. Powstał pierwszy projekt adaptacji na potrzeby kulturalne. Leży gdzieś na półce. Miałam pełne przekonanie, że Starym Fordonem trzeba się zająć, ale....

Było dużo ważniejszych tematów.
– Mam wrażenie, że dopiero teraz na rewitalizację Starego Fordonu nas stać. W każdym sensie: i mentalnym, i finansowym. Weszliśmy do Unii, są na to pieniądze, rozwiązaliśmy już kilka problemów Śródmieścia. Bardzo dużo dobrego robi dla Starego Fordonu Miejska Pracownia Urbanistyczna, wskazując kierunki koniecznych zmian z wielkim poszanowaniem historii tego miejsca. Mieszkańcy też są na rewitalizację gotowi. W wielu rodzinach dzieci rodziców, którzy przeszli okres frustracji, spowodowany izolacją tego miejsca, są dziś w moim wieku, albo trochę młodsi. I to oni napędzają ten ruch rewitalizacyjny. Domagają się zmian. Mam wrażenie, że w Starym Fordonie wspólnotę obudził też ksiądz kanonik Roman Buliński. Działał od lat 80., już jest na emeryturze.

Kilka dni temu dostał medal marszałka za troskę o zabytki.
– Wyciągnął swojego Mikołaja [kościół pw. św. Mikołaja na starofordońskim rynku – przyp. red.]. Dwa razy robił elewację, poddał konserwacji całe wnętrze, zamontował zegar, podświetlił świątynię, plebanię remontował, otoczenie. Ale najważniejsze, że zgromadził wokół tej sprawy ludzi. Zrzucali się na remonty, poczuli się wspólnotą. Jak odchodził, parafia płakała. Ja też.

* Ewa Raczyńska-Mąkowska – członkini Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, wykłada kształtowanie przestrzeni na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym, działa w Społecznej Radzie ds. Estetyki Miasta, była miejska konserwator zabytków. Zaprojektowała lapidarium upamiętniające cmentarz ewangelicki w Fordonie, które zostanie odsłonięte w niedzielę o godz. 12.30 przy ulicy Cechowej.
http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgosz...Redirects=true

AprilShower liked this post
Sponsored Links
Advertisement

Old November 3rd, 2017, 05:18 PM   #84
Tomkisiel
Registered User

Tomkisiel's Avatar

Likes (Received): 25850

Obwieszczenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia 27 października 2017 r., znak WOO.4210.20.2016.ADS.33,

w sprawie udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji dot. wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na rewitalizacji społeczno-gospodarczej Starego Fordonu - Etap I.

Przystąpiono do przeprowadzenia oceny odziaływania na środowisko i można zapoznać się z dokumentacją, a także składać wnioski i uwagi w dniach od 3 listopada do 4 grudnia 2017 roku w siedzibie RDOŚ w Bydgoszczy ulica Dworcowa 81.

Szczgóły

low1 liked this post
Tomkisiel no está en línea   Reply With Quote
Old November 7th, 2017, 12:45 PM   #85
Tomkisiel
Registered User

Tomkisiel's Avatar

Dziś ukazał się Raport oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia Rewitalizacja społeczno - gospodarcza Starego Fordonu Etap I
, który znajduje się pod poniższym linkiem
https://wykaz.ekoportal.pl/CardEditA...agation=nested

spinacz liked this post
Old November 7th, 2017, 11:40 PM   #86
MonteNegro
Registered User

... po dwudniowym korespondowaniu z RDOŚ, że jednak zamieszczenie samodzielnej strony nr 2 raportu nie może być uznane za udostępnienie dokumentacji do wiadomości publicznej Zresztą nadal w zipie plik "Raport Fordon" w PDF to ta pojedyncza strona, dopiero później dodali całość raportu, tylko w Wordzie. Sprawdźcie
Old November 8th, 2017, 01:24 PM   #87
Tomkisiel
Registered User

Tomkisiel's Avatar

To teraz wiem, dlaczego usunąłeś wcześniejszy wpis. Też widziałem tą pojedynczą stronę, ale pomyślałem, że Twoje naciski były skuteczne. Ja w pracy nie mogę otwierać takich plików, to nie sprawdziłem.

MonteNegro liked this post
Old December 7th, 2017, 03:30 PM   #88
spinacz
Registered User

spinacz's Avatar

Likes (Received): 8630

Quote:
Rynek w Starym Fordonie wypięknieje – konkurs rozstrzygnięty

Konkurs na zagospodarowanie rynku w Starym Fordonie został rozstrzygnięty. Najciekawszą koncepcję przygotowali architekci z Poznania. Chcą z tej części miasta uczynić estetyczną przestrzeń nawiązującą do historii, a także stworzyć kameralną atmosferę, która zachęci do spędzania tam wolnego czasu. Kolejny etap nastąpi po uwzględnieniu uwag komisji konkursowej.

http://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/...e-konkurs-roz/
Old December 7th, 2017, 05:58 PM   #89
Iron
Somewhere Back In Time

Iron's Avatar

Likes (Received): 1178

Trzymam kciuki żeby nie skończyło się tylko na konkursie...Fordon naprawdę potrzebuje zaaranżowanej przestrzeni publicznej nie tylko Stary Rynek w Starym Fordonie...niech to będzie pierwszy ten najważniejszy projekt ale w blokowiskach ludzie naprawdę zasługują na coś więcej niż to co mieli i mają do dziś. Miasto w tym zakresie nadal nie sprawdza się w roli dobrego gospodarza.
Iron no está en línea   Reply With Quote
Old December 8th, 2017, 10:02 AM   #90
butelkowy_szachista
Registered User

butelkowy_szachista's Avatar

Likes (Received): 696

Quote:
Originally Posted by spinacz View Post
co jeszcze bardziej cieszy, że jeden z architektów z zwycięskiego duetu Pan Łukasz Pieńczykowski jest bydgoszczaninem, swego czasu zaangażowanym w organizowanie publicznych spacerów "Szlakiem Bydgoskiego Modernizmu".

Zamaszysty liked this post
butelkowy_szachista no está en línea   Reply With Quote
Old December 8th, 2017, 11:13 AM   #91
vaqurelotirie
<>

vaqurelotirie's Avatar

Likes (Received): 650

Dopóki na rynek będzie posępny cień rzucało więzienie, trudno mi sobie wyobrazić to miejsce jako przyjazne. Ile drzewek nie zasadzić, ile ławek nie wystawić.

Wypierdzielić trzeba mury i nowe budynki, stary budynek przekształcić w cokolwiek. Muzeum? To byłaby dopiero rewitalizacja rynku. A nie pieprzenie się z wielkością kostki . Wzorków roztrząsanie.
https://goo.gl/maps/C6WRXptUFHP2
Old December 8th, 2017, 06:16 PM   #92
Zamaszysty
Kujawski łoś bezkolizyjny

Zamaszysty's Avatar

Likes (Received): 3577

Stary budynek to nawet nie więzienie. To pierwotnie była przecież izba celna.

Zamaszysty no está en línea   Reply With Quote
Old January 17th, 2018, 06:35 PM   #93
Tomkisiel
Registered User

Tomkisiel's Avatar

Decyzja środowiskowa dla rewitalizacji Starego Fordonu w Bydgoszczy

Quote:
11 stycznia 2018 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydał pozytywną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji przedsięwzięcia „Rewitalizacja społeczno – gospodarcza Starego Fordonu w Bydgoszczy”. Planowana inwestycja polega na rewitalizacji terenów strefy nadbrzeżnej Wisły znajdujących się w Starym Fordonie w obszarze pomiędzy ulicami Bydgoską, Rybaki, Most Fordoński oraz nad rzeką Wisłą.

Inwestycja będzie realizowana w dwóch częściach: drogowej i rekreacyjnej. Część drogowa obejmować będzie przebudowę ulic poprzez zamianę ich dotychczasowej nawierzchni nieutwardzonej lub częściowo utwardzonej na cichą nawierzchnię drogową, co znacznie zredukuje dotychczasowy poziom hałasu. Część rekreacyjna inwestycji dotyczyć będzie budowy ścieżek pieszo-rowerowych, boiska do siatkówki plażowej, skateparku, pumptracku i nadbrzeża z miejscem do cumowania łodzi.

Dla realizacji inwestycji nałożono obowiązek działań kompensacyjnych m.in. poprzez odtworzenie siedlisk łęgowych oraz wykonanie nasadzeń zastępczych gatunkami rodzimymi. W ramach inwestycji planuje się utworzenie również Parku Przyrodniczego, z zachowanymi siedliskami łąkowymi i zadrzewieniami łęgowymi.

Inwestor po upływie roku od rozpoczęcia eksploatacji został zobowiązany do wykonania analizy porealizacyjnej w zakresie rozprzestrzeniania się hałasu w środowisku.

Decyzji środowiskowej nadano rygor natychmiastowej wykonalności, ponieważ rewitalizacja Starego Fordonu jest istotna z punktu widzenia rozwoju społeczno-gospodarczego. Przyczyni się zarówno do zabezpieczenia nieruchomości nadrzecznych przed niszczeniem w wyniku działalności rzeki Wisły, a przebudowa ulic poprawi bezpieczeństwo użytkowników drogowych.

http://bydgoszcz.rdos.gov.pl/decyzja...u-w-bydgoszczy

o7o, AprilShower, spinacz liked this post
Old January 19th, 2018, 01:30 PM   #94
low1
Registered User

Rafael Prętki (prezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu) o rewitalizacji i koncepcji na rynek.

Quote:
W środę rozmawiałem z dyrektorem Maciejem Gustem z Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Powiedział, że po Święcie Starego Fordonu, które odbędzie się 9-10 czerwca, mają zamiar wejść na ulicę Bydgoską, a następnie na Promenadę i Zakładową. W najbliższych miesiącach zostaną też podjęte działania w kwestii nabrzeża, które miało być wykonane w ramach trybu „Projektuj i buduj”, ale ZDMiKP raczej zdecyduje się na tradycyjną metodę, czyli najpierw projekt, a potem wyłonienie wykonawcy, bo inaczej projektant mógłby nie dać rady.
Quote:
Na pewno nie będzie to jeden wielki parking, tak jak jest teraz. To musi być miejsce bezpieczne dla odwiedzających. Będę jednak postulował utworzenie dwóch miejsc na postój do trzydziestu minut, aby klienci sklepów czy kwiaciarni mogli podjechać i zrobić zakupy. Nie mamy zbyt dużo lokalnych sklepów, więc o nie też trzeba zadbać i zapewnić im dojazd.
http://metropoliabydgoska.pl/rafael-...io-metropolia/
Old January 19th, 2018, 04:10 PM   #95
adas3
adaś z gór

adas3's Avatar

Likes (Received): 1171

A są jakieś koncepcje jak to ma wyglądać? Mi o układ dróg rowerowych chodzi najbardziej.
adas3 no está en línea   Reply With Quote
Old January 22nd, 2018, 10:25 AM   #96
MonteNegro
Registered User

Quote:
Rewitalizacja Fordonu zacznie się od ul. Bydgoskiej. W tym roku

Ratusz wydał decyzję środowiskową na rewitalizację Starego Fordonu. Wiosną mają być gotowe projekty. Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku.

O rewitalizacji Starego Fordonu mówi się od lat. Wygląda na to, że w końcu się rozpocznie. Dokumentacja projektowa powstaje od 2015 r. Przed projektantami stało niełatwe zadanie: musieli uwzględnić m.in. okresowe zalewanie terenów oraz specyfikę obszarów chronionych Natura 2000. Wpływ na ostateczne rozwiązania mieli też mieszkańcy, którzy wypowiadali się w ramach konsultacji społecznych.

50 mln zł na odnowę Fordonu

Uzyskana decyzja środowiskowa pozwala na dokończenie prac projektowych. A w konsekwencji – rozpoczęcie robót. Przetarg na nie ma zostać ogłoszony w tym roku. – Zarezerwowaliśmy na rewitalizację Starego Fordonu blisko 50 mln zł – mówi Rafał Bruski, prezydent miasta. – Cieszę się, że nie czekając na zakończenie prac projektowych, wspólnie z naszymi partnerami ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu udało nam się już wcześniej rozpocząć wiele innych przedsięwzięć: festyny, projekty społeczne, czy remont ul. Wyzwolenia.

Rewolucja przy Bydgoskiej

Stary Fordon i Stare Miasto to dwa obszary, które bydgoscy urbaniści chcą poddać szczególnej ochronie. W swoich opracowaniach MPU podkreśla walory kaskadowej zabudowy tej dzielnicy na nadrzecznej skarpie wraz z charakterystyczną sylwetką więzienia oraz wieżami kościołów i synagogi. Instruują, że należy wyeksponować most Fordoński, nabrzeże Wisły, wieże kościołów, budynek synagogi i dawnej komory celnej za pomocą oświetlenia, przeprowadzić korektę drzewostanu i kolorystyki budynków. Wskazują, że konieczne jest uzupełnienie pierzei i kwartałów zabudowy budynkami nawiązującymi skalą i formą do zabudowy Starego Fordonu oraz zlikwidować składy żwiru na nabrzeżu Wisły oraz, że nabrzeże powinno doczekać się terenów sportowo-rekreacyjnych – przekonywała nieraz już Anna Rembowicz-Dziekciowska, szefowa Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Ta wizja powoli zacznie się spełniać. Najpierw łopaty zostaną wbite przy ul. Bydgoskiej. Jej przebudowa oraz uliczek przyległych ma umożliwić dostęp do terenów rekreacyjnych nad Wisłą.

Tereny nadrzeczne powinny stać się główną osią rekreacyjną miasta, a największą atrakcją tego założenia powinny być zagospodarowane tereny zielone, zaktywizowana rekreacyjnie i turystycznie rzeka oraz dwie połączone ze sobą nadrzecznymi bulwarami, zrewitalizowanej starówki: Stare Miasto i Stary Fordon.

W planach jest stworzenie nowych miejsc rekreacji między brzegiem Wisły a ulicą Promenada, która ma przeobrazić się w bulwar. Powstanie tu m.in. skatepark, tor do jazdy wyczynowej na rowerze, miejsce na organizację pikników, scenę oraz boisko. W ramach osobnego opracowania w trybie „projektuj i buduj” zlecone zostanie także wykonanie fragmentu umocnionego nabrzeża umożliwiającego wodowanie łodzi.

Ze środków na rewitalizację planowana jest także przebudowa rynku. Konkurs na jego zagospodarowanie został rozstrzygnięty już w grudniu. W planach jest także szereg mniejszych projektów: trwają przygotowania do podłączenia kanalizacji deszczowej ośmiu budynków, powstały projekty niezbędne do remontu sześciu kamienic, trzy budynki zostaną podpięte do sieci gazowej.

Stary Fordon wizytówką Bydgoszczy

Pieniądze na rewitalizację Starego Fordonu są uwzględnione w wieloletniej prognozie finansowej, mają być wykorzystane w latach 2018-2020. Zaplanowane działania są ujęte w Gminnym Programie Rewitalizacji, co pozwoli skorzystać z dofinansowania unijnego. Po rewitalizacji dzielnica ma stać się wizytówką miasta.

W ostatnich latach, dzięki dotacjom na renowację zabytków, rozpoczęły się prace przy renowacji ceglanej elewacji kościoła św. Jana Ewangelisty przy ul. Sikorskiej, wyremontowany został odcinek ul. Wyzwolenia. W ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego powstały nowe place zabaw oraz monitoring

http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgosz...Link:undefined
A jak się zastanawiam jak wyjdzie ten "fordoński woonerf", szczególnie że jak zwykle pojawiają się głosy typu "musimy zapewnić dojazd samochodowy, bo handel umrze", co już przerabialiśmy na Dworcowej czy na Śniadeckich i widzimy jaki efekt. Dlatego niepokoi cytowany wcześniej głos szefa SMSF: "Będę jednak postulował utworzenie dwóch miejsc na postój do trzydziestu minut, aby klienci sklepów czy kwiaciarni mogli podjechać i zrobić zakupy. Nie mamy zbyt dużo lokalnych sklepów, więc o nie też trzeba zadbać i zapewnić im dojazd." Dobrze wiemy, że w cywilizowanym świecie jest dokładnie odwrotnie
Old January 22nd, 2018, 10:42 AM   #97
low1
Registered User

Ale to wklejanie wszędzie starych wypowiedzi Rembowicz, byle zapchać miejsce jest czasem skrajnie irytujące.
Old April 11th, 2018, 09:04 AM   #98
bart1728
Registered User

bart1728's Avatar

Likes (Received): 1296

Miniszewski Rafał
Budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalem usługowym i garażami wbudowanymi, z zewnętrznymi i wewnętrznymi instalacjami oraz układu komunikacyjnego
http://wyszukiwarka.gunb.gov.pl/wnio...-3082c387c1e8/
https://www.google.pl/maps/place/Byd...9!4d18.1719489

low1, Kubaz, 4doniak, Zamaszysty liked this post
bart1728 no está en línea   Reply With Quote
Old July 5th, 2018, 04:26 PM   #99
Kubaz
Registered User

Kubaz's Avatar

Likes (Received): 189

Dzisiaj miały być ogłoszone wyniki przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy nabrzeża. Czy w związku z tym jest gdzieś upubliczniona ta informacja?
Kubaz no está en línea   Reply With Quote
Old July 5th, 2018, 04:49 PM   #100
low1
Registered User

Cisza, brak też info o przesunięciu terminu składania ofert.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
bydgoszcz, fordon, rewitalizacja, wisła, zabytki

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules