[Bydgoszcz] Bydgoski Budżet Obywatelski - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Wielkopolska, Kujawy, Lubuskie > » Bydgoszcz

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old July 17th, 2015, 01:53 PM   #1
o7o
Mariampol my village

Likes (Received): 436

[Bydgoszcz] Bydgoski Budżet Obywatelski

Bydgoski Budżet Obywatelski

http://www.bydgoszcz.pl/budzetobywatelski/

Bydgoski Budżet Obywatelski składa się z dwóch programów:

- program 5/6
[ na inwestycje: 5 mln zł rocznie z budżetu miasta do podziału na osiedla ]

- program 25/75
[ na inwestycje: 5 mln zł rocznie z budżetu miasta + ~1,25 mln zł (do 25%) z prywatnych kieszeni mieszkańców ]

Quote:
Stan na dzień: 17.07.2015

WKRÓTCE START IV edycji PROGRAMU 5/6 - edycja 2016

Więcej informacji:
Bydgoszcz.pl - Sam wybierz inwestycję!

Budżet obywatelski 2016 - Harmonogram

20 lipiec – 7 sierpnia zgłaszanie wniosków

8 sierpnia – 9 września weryfikacja wniosków

do 14 sierpnia - pisemna informacja do Rad Osiedli z prośbą o opinię do końca sierpnia

do 4 września - spotkania z Radami Osiedli i Radnymi z okręgu, którego dotyczy inwestycja

do 9 września - zatwierdzenie ostatecznej listy wniosków przez Zespół ds. weryfikacji wniosków

14 września – 30 września - GŁOSOWANIE

Wszystko co najważniejsze o edycji 2016

- decydujący głos mają MIESZKAŃCY (wybór projektów tylko według kolejności głosowania)

- słuchamy Rad Osiedli (opinia Rady Osiedla już na etapie weryfikacji przed głosowaniem, informacja o opinii Rady na karcie do głosowania, przedstawiciel Rady Osiedla w Zespole ds. weryfikacji wniosków, który decyduje o zatwierdzeniu projektu)

- projekty muszą być powszechnie dostępne dla mieszkańców – ostateczna decyzja należy do Zespołu ds. weryfikacji wniosków (Szkoły TAK, ale pod warunkiem projektów dla wszystkich mieszkańców)

- większa współpraca z wnioskodawcami (pomoc przy wyborze lokalizacji oraz wycenie, dzięki wydłużonemu okresowi weryfikacji)

- zgłoszony wniosek nie może przekroczyć limitu przeznaczonego na dane osiedle

- wybrane do realizacji kolejne wnioski nie mogą przekraczać limitu środków przeznaczonych na dane osiedle

- wnioskodawca może dostosować wniosek do limitu przydającego na dane osiedle

- wnioski mogą składać oraz głosować mieszkańcy Bydgoszcz od 16 roku życia (weryfikacja PESEL, 1 osoba – 1 wniosek – 1 głos)
Quote:
ZASADY FUNKCJONOWANIA PROGRAMU 5/6 - Zarządzenie Prezydenta Miasta Bydgoszczy nr 410/2015 z 17.07.2015:
http://www.bydgoszcz.pl/inicjatywylo...m74-206814.pdf
http://www.bydgoszcz.pl/inicjatywylo...m74-206820.pdf

Last edited by o7o; July 22nd, 2015 at 02:38 PM.
o7o no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 18th, 2015, 02:35 PM   #2
krystiand
Bydgoszcz w budowie

krystiand's Avatar

Likes (Received): 13497

Przenoszę kilka postów na rozruszanie:
Quote:
Originally Posted by medyk View Post
Widzę, że Rafał rzucił jakiś marny ochłap, wg informacji ze strony - 5 milionów złotych (Warszawa - 51 milionów) i to jeszcze do podziału na 29 osiedli - wypada średnio 172,5 tysiąca na osiedle - za to można co najwyżej kupić jakieś waciki, a nie cokolwiek zbudować. Oczywiście strona Budżetu Obywatelskiego wciąż nie działa i nie ma dostępu do jakichkolwiek informacji na temat przykładowych kosztów inwestycji. Nie chcę siać defetyzmu, ale kiepsko to widzę.
Quote:
Originally Posted by Bakos View Post
Jakby porównać dochody budżetów obu miast to wygląda to już inaczej.
Quote:
Originally Posted by o7o View Post
13,5 zł na mieszkańca - wystarczy na mózgojeba

Ale jak to mawiają, lepszy rydz niż nic. A to nic od dwóch ostatnich dekad było dla wielu osiedli.

W stosunku do Warszawy mamy 10x mniejszy budżet, więc i 10x mniej w BO.

U mnie działa: http://www.bydgoszcz.pl/inicjatywylo...ladowe_koszty/
Po co porównywać się do Warszawy? Porównajmy się do Białegostoku:
Quote:
Originally Posted by specialregiment View Post
Do 5 września 2015 r. poznamy listę inwestycji zaproponowanych przez białostoczan, które zostaną poddane głosowaniu. W tym roku do dyspozycji mieszkańców jest 20 mln złotych. Na realizację zwycięskich projektów ogólnomiejskich przeznaczono 6 mln zł, a na inwestycje osiedlowe – 14 mln zł.
Budżet partycypacyjny funkcjonuje w Białymstoku od 2014 roku. Budżet systematycznie rośnie:
2014: 10,4 mln
2015: 13,5 mln (początkowo miało być 12 mln)
2016: 20 mln

krystiand no está en línea   Reply With Quote
Old July 18th, 2015, 04:52 PM   #3
o7o
Mariampol my village

Problem naszego budżetu obywatelskiego to fakt, że jest to autorski projekt naszego wodza. I ani rusz ze zmianami.

Próbowała ostatnio Komisja Samorządności i Statutowo Organizacyjna RMB. Dodatkowy program za 5 mln zł. w ramach BO dla osiedli (rad osiedli) na chodniki, oświetlenia, bezpieczeństwo (przejścia, progi) itp. - podstawowe inwestycje, ale przede wszystkim aby powstał w końcu REGULAMIN FUNKCJONOWANIA BO w Bydgoszczy ... zakończyło się tym, że dziś też mediów dowiadują się o starcie nowej edycji programu BO w mieście.
Raczej musimy pogodzić się z tym co mamy. Więcej na razie nie będzie.

Często powtarzane słowa wodza: A komu mam zabrać aby było komu dać?
Może w końcu ktoś odpowie: Obcym aby żyło się lepiej swoim.

Poza tym od tego roku za program jest odpowiedzialne Biuro Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej i niejaki Sztybel. Wcześniej był to Wydział Rozwoju i Wdrażania Polityki Terytorialnej UMB.
Więc ewidentnie zmierzamy w stronę propagandy a nie potrzeb mieszkańców.

Tak patrzę na kartę zgłoszeniową... pkt 6 - wyrażam zgodę na UPUBLICZNIENIE i przetwarzanie danych podanych w pkt. 5. A w 5 podajemy imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, telefon i e-mail. (Uwaga z karty: czytelne wypełnienie punktów 1-6 jest obowiązkowe). Już grubo działają.

Idę skonsumować 13,5 zł... ze swojej kieszeni.
Publiczne z BBO w tym roku chyba sobie daruje.
Sponsored Links
Advertisement

Old July 20th, 2015, 11:23 AM   #4
medyk
Registered User

medyk's Avatar

Likes (Received): 2164

Zawsze warto się zaangażować. Tym bardziej jeśli jest coś nie tak. We wzmiankowanej Warszawie w tym roku był taki dym, że za olewanie autorów wniosków szefowa warszawskiego Zarządu Dróg Miejskich zapłaciła utratą stanowiska (choć była tak znienawidzona nawet w samym ratuszu za swój drogowy beton, że to był po prostu wygodny pretekst do wywalenia jej). Miasto Jest Nasze, Zielone Mazowsze i inne nie dały spuścić się na drzewo. Czy nas też stać na coś takiego? Mam nadzieję, że tak. Nawet samo głośne krzyczenie że ta edycja BO jest idiotycznym ochłapem rzuconym przez Bruskiego - i chociażby wyjście pod Ratusz i pokazanie się w mediach - to też będzie kolejny kamyczek do rosnącej lawiny zmian aktywizujących obywateli.

W Warszawie Budżet Partycypacyjny też nadzoruje Centrum Komunikacji Społecznej, więc tutaj nie węszyłbym propagandy

Jeśli chodzi o wnioski to również kpiną jest, by jedna osoba mogła zgłosić jeden wniosek. Ja mam kilkanaście pomysłów. A jeśli niechcący zgłoszę coś, co przypadkiem zgłosił już ktoś inny, to mój jedyny głos idzie do śmieci.

WNIOSKI
1. Chcę zgłosić likwidację zatoki na Focha, budowę przystanku wiedeńskiego i utworzenie nowego przystanku Plac Teatralny w drugą stronę również w formie peronu wiedeńskiego. Szacowany koszt - 200 tys złotych. Czy ktoś przypadkiem już to zgłosił?

Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy
https://www.facebook.com/bydgoskirzecznikpieszych/

https://krew.info/licznik/signatures/sign_user1430.jpg

Last edited by medyk; July 20th, 2015 at 11:44 AM.
medyk no está en línea   Reply With Quote
Old July 21st, 2015, 08:25 PM   #5
low1
Registered User

Likes (Received): 7719

Moja opinia na temat BO (sam zgłoszę projekt z Fordonu, ale muszę to dobrze przemyśleć)

Zalety BO: w końcu wpływ na to, co powstanie, często dzięki niemu realizuje się inicjatywy, które w życiu by nie dostały kasy z miasta, aktywizacja mieszkańców i społczeności lokalnych

Wady: nie wiadomo, co jest w końcu realizowane (niewykorzystana pula powinna iść na przyszły rok, a nie wciągamy coś na siłę, niech wygrywa to, co ma najwięcej głosów), stosunkowo mała suma do dyspozycji, organizacja inicjatywy - raz przed wyborami, raz w środku lata

Dyskusjne są dwa punkty: wielu krytykuje, że można zgłosić tylko jedną inicjatywę, z drugiej zaś strony daje to szansę na bardziej przemyślane projekty, przydałaby się informacja i współpraca miasta z wnioskodawcą projektu, on ma prawo wiedzieć, co się z nim dzieje, na jakim jest etapie. Drugie: rola Rad Osiedla i radnych - niby ich głos ma ułatwiać sprawę, ale czy tak jest zawsze?
low1 no está en línea   Reply With Quote
Old July 22nd, 2015, 12:57 AM   #6
o7o
Mariampol my village

Moja opinia o BBO*:

ZALETY:
- o realizowanych inwestycjach decydują mieszkańcy w głosowaniu (oczywiście z przymrużeniem oka to piszę, albowiem i tak wszystko co z budżetu miasta ma być robione musi przyklepać RMB);
- podział środków na osiedla proporcjonalny do liczby ich mieszkańców (czyli sprawiedliwy);
- wydłużony czas weryfikacji wniosków (tu był największy problem w edycji ubiegłorocznej, a pośpiech przedwyborczy powodował tylko błędy, chaos i zamęt);
- realizowane inwestycje muszą być ogólnodostępne (może przez to doczekam się kiedyś czasów, że szkoły i ich infrastruktura, szczególnie w ferie i wakacje, też takie będą);

WADY:
- jedna osoba może zgłosić tylko jeden wniosek/zgłoszenie i oddać później jeden głos w głosowaniu (szkoda że nie wprowadzono możliwości oddania głosów na kilka inwestycji, ale których łączna suma kosztów nie przekroczy rocznego limitu dla danego osiedla, przez co obecnie zapewne mało kto zagłosuje na "tanie" inwestycje np. ławkę i kosz na śmieci za 2k zł gdy obok na liście ma np. plac zabaw za 200k zł);
- nadal niepokoi mnie to wyrażanie zgodny przez zgłaszającego inwestycję na upublicznianie swoich danych, mogliby rozwinąć swoją myśl do czego im to jest potrzebne;
- rady osiedli, stowarzyszenia, szkoły, parafie itp. nie mogą zgłaszać do programu inwestycji pod swoim szyldem (wiadome byłoby wówczas co dla nich jest priorytetowe na osiedlu i można byłoby wtedy skonfrontować to z opinią mieszkańców);
- dla dużych osiedli (>5 tys. mieszkańców) brakuje jeszcze podziału ich na sektory, aby co roku nie powstawały inwestycje ciągle w tym samym miejscu (np. na os. Tatrzańskim ~77% środków z ostatnich 3 lat trafiło w okolicę ul. Jarużyńskiej w tym aż 100% środków z ostatniej edycji 2015 programu 5/6 - w której to decydowali wyłącznie mieszkańcy, a nie RO);

Rola samych Rad Osiedli w programie będzie iluzoryczna, tak jak to było w ostatniej jego edycji. Tak na dobrą sprawę będzie się ograniczała do rekomendacji... więc pada pytanie na co nam znaczek na karcie do głosowania czy nasza RO jest ZA czy PRZECIW danej inwestycji i kto z mieszkańców będzie brał to pod uwagę? Albo to gremium oceniające wnioski... szkoda czasu dla społeczników z RO jak mają jeszcze się fatygować do UMB i cokolwiek oceniać. Na końcu przecież i tak jeżeli zgłoszenie nie będzie posiadało błędów formalnych (zwłaszcza co do lokalizacji i kosztów + ew. dostępność dla inwestycji np. w placówkach szkolnych), to nie wyobrażam sobie, że nie znajdzie się na liście do głosowania, ew. z negatywną rekomendacją RO i tyle. Ale przecież nawet wówczas gdy będą we wniosku błędy formalne, to W/J UMB mają się kontaktować z zgłaszającym inwestycję i dokonywać zmian. Więc na dobrą sprawę całe to ocenianie przed głosowaniem przez RO i podkreślanie przy tym ich znaczenia to czysta propaganda.
A po etapie głosowania wiadome już będzie co zostanie zrealizowane - inwestycje z największą ilością głosów. Tylko niestety nie wiadomo jak zostanie to zrealizowane.

RO w Bydgoszczy obecnie mamy 30. Z Fordońskiego podwórka mogę napisać tylko tyle, że w wielu z nich nie ma kim robić. Dodatkowo patrząc na okres przewodniczenia co niektórych (a nawet wszystkich) przewodniczących można się zastanowić też nad tym, czy te RO nadal są organami kolegialnymi, czy już przypadkiem nie są monokratyczne. Swoją drogą ciekawe jak wielu z nas zna z imienia i nazwiska przewodniczącego swojej RO? Ja osobiście dwa lata temu nie miałem zielonego pojęcia kto to jest, podczas gdy piastował na stanowisku dobrą dekadę.
RO w Bydgoszczy po 25 latach samorządności potrzebują zamian. Zmian wręcz radykalnych. To co jest obecnie to jak mawiał klasyk "państwo które istnieje tylko teoretyczne". Chociaż jest zapisane w statucie miasta i osiedla jak to wszystko powinno funkcjonować, to niestety rzeczywistość podąża inną ścieżką.

* przy założeniu, że to co napisano o tegorocznej edycji okaże się prawdą

[edit]
Regulamin się pojawił, więc usuwam najważniejszą uwagę.

Last edited by o7o; July 22nd, 2015 at 02:36 PM.
Old July 28th, 2015, 11:12 PM   #7
low1
Registered User

Ktoś już złożył wniosek/myśli nad tym? Medyk, będziesz działał z Focha? Sam wciąż rozważam, co by tu zrobić w okolicy, ale też czekam na realizację z poprzedniego budżetu. Jakieś pomysły dla Nowego Fordonu/Przylesia?
Old July 28th, 2015, 11:32 PM   #8
medyk
Registered User

medyk's Avatar

Tak, złożę wniosek o perony wiedeńskie. Chciałbym złożyć tez wniosek (a w zasadzie ktoś z rodziny by chciał) zamiany parkingu teatralnego w plac teatralny ale to byłoby chyba znacznie więcej zabawy, z papierami itp, a ja nie znam żadnego architekta czy grafika, który mógłby mi zrobić chociaż wizualizacje którą mógłbym potem sprzedawać w internecie czy na ulotkach podczas kampanii przed głosowaniem.

Zamaszysty liked this post
Old July 29th, 2015, 08:46 AM   #9
Zamaszysty
Kujawski łoś bezkolizyjny

Zamaszysty's Avatar

Likes (Received): 3574

A to Ciebie na FB cytowałem z tymi peronami wiedeńskimi w ramach BBO? Generalnie to świetny pomysł, by "ominąć" ich uniki dot. konsultacji społecznych

nicramer liked this post
Zamaszysty no está en línea   Reply With Quote
Old August 4th, 2015, 10:21 AM   #10
o7o
Mariampol my village

Zostało kilka dni na zgłoszenie inwestycji do BBO.
Ostatnio szperałem w internetach na temat partycypacji mieszkańców i coś ciekawego wyszperałem.
Polecam wszystkim tą niezmiernie ciekawą lekturę: Standardy procesów budżetu partycypacyjnego w Polsce.

Każdy później będzie mógł sam ocenić, czy nasz BBO to faktycznie budżet partycypacyjny, czy jednak "konkurs projektów autorstwa mieszkańców".

Źródło (jest tam wiele ciekawych publikacji):
http://partycypacjaobywatelska.pl/
Old August 4th, 2015, 01:12 PM   #11
medyk
Registered User

medyk's Avatar

Projekt "Bezpieczny i wygodny przystanek Plac Teatralny + nowy przystanek Plac Teatralny w kierunku Opery" został już zgłoszony i obecnie czeka na rozpatrzenie. Zobaczymy co z tego będzie. Mam nadzieję, że samochodziarze pracujący przy weryfikacji nie zadławią się z świętego oburzenia na ten jawny zamach na św. Przepustowość

Old August 4th, 2015, 03:18 PM   #12
medyk
Registered User

medyk's Avatar

Post pod postem, bo na drugi temat.

Muszę wyrazić swoje oburzenie. Właśnie doczytałem że opinia Rady Osiedla idzie za wnioskiem do samego głosowania. Czyli urzędnicy mówią nam jak głosować prawomyślnie, a jak będzie nieprawomyślnie. OK, głosujcie sobie wy tam małe robaczki, ale tylko na wnioski na który my wam polecimy głosować. Przeczy to idei budżetów obywatelskich, gdzie to sami mieszkańcy powinni mieć całkowicie wolną rękę co chcą, a czego nie chcą. Mogę się zorganizować z sąsiadami, zrobić fajną kampanię promocyjną, zachęcić ludzi, ale projekt nie spodoba się jakiemuś leśnemu dziadkowi z jakiejś RO, dostanie od nich opinię negatywną i sporo ludzi zostanie zniechęconych. A z kolei projekt absurdalny, polegający np na utworzeniu dodatkowych miejsc parkingowych pod blokiem członka RO dostanie pozytywną opinię i spora część osób zagłosuje prawomyślnie i bezrefleksyjnie, sugerując się tylko opinią RO. Fajny budżet obywatelski, nie ma co. Budżet w którym wszyscy się mogą wypowiedzieć pod warunkiem że są urzędnikami. Bo zwykłych obywateli autorów wniosków nikt o zdanie nie spyta.

Zeszłorocznego BO nie śledziłem, mam nadzieję, że w tym roku takich nadużyć będzie jak najmniej.

Old August 10th, 2015, 03:35 PM   #13
low1
Registered User

Info w sprawie Budżetu. Zakończono przyjmowanie wniosków.
http://www.bydgoszcz.pl/miasto/aktua...niosk_w.aspx#1

Quote:
Zakończyliśmy przyjmowanie wniosków

Ponad 300 wniosków zgłosili bydgoszczanie do czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego. W poniedziełek (10 sierpnia) rozpoczął się etap weryfikacji zgłoszonych projektów.

- Dziękuję wszystkim mieszkańcom za zaangażowanie w kolejną, czwartą już edycję Budżetu Obywatelskiego. Szczególnie cieszy mnie fakt, że propozycje inwestycji zostały zgłoszone dla każdego osiedla. Liczę na to, że podobnym zaangażowaniem mieszkańcy wykażą się podczas etapu głosowania na pozytywnie zweryfikowane projekty – mówi prezydent Rafał Bruski.

Ile wniosków?
Drogą elektroniczną wpłynęło ponad 200 wniosków. W urnach zebraliśmy ponad 100 głosów. Szacujemy, że łączna liczba wniosków może wynieść nawet 400. Warto pamiętać, że w ostatniej edycji też analizowaliśmy 300 propozycji mieszkańców, ale w tym roku jedna osoba mogła zgłosić tylko jedną inwestycję. Przed rokiem każdy mógł zgłaszać do trzech projektów. Od razu chcielibyśmy podziękować wszystkim bydgoszczanom, którzy poświęcili swój czas na przygotowanie i złożenie wniosku. Wstępna analiza zgłaszanych propozycji pokazuje, że mieszkańcy coraz lepiej wiedzą jak funkcjonuje Bydgoski Budżet Obywatelski. Zdecydowana większość pomysłów to bardzo wartościowe zadania wzbogacające ofertę rekreacyjną oraz poprawiające funkcjonowanie miasta. Dominują place zabaw, boiska, siłownie. Wśród inwestycji drogowo-komunikacyjnych są remonty chodników, budowa parkingów, kanalizacji, utwardzanie fragmentów ulic i wyznaczanie nowych przystanków.

Nowości
Pojawiają się też zadania, które wcześniej nie były realizowane w oparciu o budżet obywatelski. Na Okolu zgłoszono projekt budowy placu do kalisteniki. Entuzjaści treningu siłowego opartego o ćwiczenia z wykorzystaniem własnej masy ciała złożyli nawet większą liczbę wniosków, ale kluczowe będzie głosowanie. Oryginalnym projektem jest udźwiękowienie sal Muzeum Okręgowego oraz wyposażenie ich w materiały dydaktyczne dostosowane do potrzeb osób niewidomych i słabo widzących. Na Wzgórzu Wolności i Szwederowie może zaistnieć „szlak pamięci” połączony z rozbudową infrastruktury rekreacyjnej.

Najczęściej

Na dużych osiedlach dominują nowoczesne place zabaw. Na Glinkach pojawiła się propozycja, by w tym kierunku zacząć zagospodarowywać tereny pomiędzy Gniewkowską i Cmentarną. Tego typu pomysłów jest naprawdę sporo. W teren rekreacyjny mógłby zamienić się także plac na Bartodziejach u zbiegu ulic Kamiennej i Łęczyckiej. Tam na przykład mieszkańcy widzieliby oprócz boisk i placu zabaw ściankę wspinaczkową. Na niektórych osiedlach widać, że część problemów jest niezmienna, na przykład na Leśnym mieszkańcom bardzo zależy na budowie brakujących miejsc parkingowych. Mieszkańcy Śródmieścia bardzo często zgłaszają inwestycje polegające na przebudowie chodników.

Dobre uzupełnienie
Wiele inwestycji ma szansę doskonale uzupełniać miejskie działania. Na przykład pomysł zrealizowanie ścieżki rowerowej ze Starego Fordonu po wale przeciwpowodziowym w kierunku północnym. Identyczna inwestycja, ale zaplanowana już wcześniej przez miasto ma być realizowana w najbliższych latach w rejonie fordońskiej oczyszczalni ścieków. Pojedyncze inwestycje nie będą mogły być realizowane ze względu na zakres zadania. Na przykład pomysły związane z budową kładki przez Brdę na Jachcicach (koszt co najmniej kilku milionów złotych), albo remont ul. Smukalskiej z osiedla Piaski do Smukały. Jednak w przypadku tej ostatniej inwestycji dokumentację projektową przygotuje ZDMIKP. Infrastrukturą kluczową dla funkcjonowania miasta modernizujemy bezpośrednio z budżetu miasta.

Czas na formalności
Teraz zaczynamy formalną weryfikację wniosków - sprawdzamy, które nie kolidują z miejskimi planami i czy można je lokalizować na zgłoszonych działkach. Będziemy też szukać ewentualnych lokalizacji zastępczych. Najtrudniejszym elementem jest dokładniejsze oszacowanie kosztów. Z tym zazwyczaj mieszkańcy mają najwięcej trudności. Naszym zadaniem będzie dostosowanie zakresu zgłoszonych projektów do zabezpieczonych środków na poszczególne osiedla. Pomysły i propozycje bydgoszczan w terminie od 8 sierpnia do 9 września weryfikowane będą od strony formalnej i merytorycznej przez wydziały i jednostki organizacyjne Urzędu Miasta Bydgoszczy. Pomysły opiniować będą także rady poszczególnych osiedli.

Głosowanie
Głosowanie planowane jest w terminie od 14 do 30 września. Bydgoszczanie będą mogli głosować tylko na projekty, które zostały wcześniej zatwierdzone przez zespół ds. weryfikacji wniosków. Przy każdym wniosku będzie też opinia rady osiedla. Głosowanie podobnie jak przyjmowanie wniosków będzie odbywało się w drodze elektronicznej i papierowej (specjalne karty). Głosować może każdy bydgoszczanin, który ukończył 16 lat.

Do realizacji kierowane będą wnioski, które uzyskają największą liczbę głosów. Nie mogą one jednak przekroczyć środków przeznaczonych w ramach budżetu obywatelskiego na dane osiedle. Środki, które nie zostaną wykorzystane na dany rok, będą przechodzić na kolejne lata. Za zgodą dwóch rad osiedli mogą zostać przesunięte środki przeznaczone z terenu działania jednej Rady, na teren działania drugiej. Dzięki przyspieszeniu całej procedury zakładamy, że proces inwestycji dla większości zadań z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego uda się uruchomić z początkiem przyszłego roku, a prace sfinalizować do końca 2016 roku. Zadania BBO będą od razu ujęte w budżecie na 2016 rok.
Old August 10th, 2015, 03:41 PM   #14
Zamaszysty

Zamaszysty's Avatar

A i ja swój pomysł dorzuciłem - przerobię to na wpis i postaram się szerzej opisać na blogu, żeby zrobić jeszcze przy okazji lobbing spory. Wiem, że bezczelnie wykorzystuję kilka tysięcy polubień, ale myślę że będzie warto. Natomiast jak ktoś chce się pochwalić swoim projektem i opisać go szerzej, to dajcie znać. Na gościnne "występy" jestem w 100% otwarty i chętnie zrobię nawet cały cykl wpisów o BBO i projektach naszych. W końcu im nas więcej, tym weselej

Old August 10th, 2015, 04:04 PM   #15
o7o
Mariampol my village

A na jakim osiedlu zgłaszałeś swój pomysł ?
Za lobbingiem na pomysły inwestycji w BBO szykuje nam się się kampania wrześniowa.
Old August 10th, 2015, 04:07 PM   #16
Zamaszysty

Zamaszysty's Avatar

Ja dla Wzgórza Wolności, bo siłą rzeczy po przeprowadzce z Fordonu nie jestem aż tak na bieżąco, jak z okolicą własnego zamieszkania. Co prawda nadal by mi się widział zakup śmietników na ciąg spacerowy "na wałach", o które Miłośnicy Starego Fordonu nie mogli się doprosić, ale można zgłosić tylko jedna sztukę na osobę.

Old August 10th, 2015, 04:19 PM   #17
o7o
Mariampol my village

Śmietnik betonowy 40l to koszt z transportem ok 330 zł... jakiś czas temu można było za free dostać z parku Kochanowskiego.
RO SF ma +3,5k więcej w tym roku w budżecie swoim, podobnie jak inne RO w mieście, więc możecie ją pognębić aby sypnęła na kosze.
Od WGKiOŚ UMB się nie doczekacie. Oni zawsze są pod kreską z kasą i mocno marudzą nawet jak mają gdzieś coś posprzątać.

Sam też coś zgłosiłem na swoim osiedlu. I przy okazji doszperałem się kilku błędów w aplikacji internetowej BBO by ZETO... na szczęście obsługa systemu po rozmowie telefonicznej mój własny problem rozwiązała.
Old August 10th, 2015, 05:13 PM   #18
Zamaszysty

Zamaszysty's Avatar

Dziwne - u mnie wszystko przeszło sprawnie przez system.

Old August 10th, 2015, 05:27 PM   #19
medyk
Registered User

medyk's Avatar

Ja, jak pewnie wiecie, złożyłem na osiedlu Bocianowo - Śródmieście - Stare Miasto projekt pt: Bezpieczny i wygodny przystanek Plac Teatralny + nowy przystanek Plac Teatralny w kierunku Opery

Streszczenie zadania:
W celu poprawy komfortu i bezpieczeństwa pasażerów komunikacji publicznej wnioskuję o:
- likwidację nieużywanej od lat zatoki autobusowej - zamiana na chodnik
- wybudowanie przystanku w formie peronu wiedeńskiego
- utworzenie nowego przystanku Plac Teatralny w kierunku Opery Nova również w formie peronu wiedeńskiego.

Przystanki wiedeńskie są coraz popularniejszym rozwiązaniem w polskich miastach. Jest to rozwiązanie polegające na podniesieniu jezdni w obszarze przystanku do poziomu chodnika. Umożliwia to łatwiejsze dojście i wsiadanie do tramwaju oraz zwiększa bezpieczeństwo pasażerów i pieszych. W ostatnich latach powstały między innymi w Poznaniu, Łodzi, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Szczecinie. Wszędzie gdzie są, zbierają doskonałe recenzje, a pasażerowie komunikacji publicznej chwalą je sobie za wygodę i bezpieczeństwo wsiadania i wysiadania z pojazdu.

Proponowane zmiany zwiększą wygodę dojazdu tramwajami na Mostową oraz Stare Miasto. Poprawią bezpieczeństwo wsiadania i wysiadania do wagonów. Obecnie aby wsiąść do tramwaju trzeba zejść na jezdnię, przejść całą szerokość zatoki oraz jednego pasa ruchu i dużym krokiem wejść na bardzo wysoki pierwszy stopień w starych tramwajach. Takie rozwiązanie to ogromna niewygoda dla wielu starszych osób i wszystkich z jakimikolwiek ograniczeniami ruchowymi. Zwiększa również wielokrotnie ryzyko upadku przy wsiadaniu i wysiadaniu z tramwaju.

Drugi przystanek Plac Teatralny doskonale uzupełni układ przystanków dookoła Starego Miasta oraz poprawi dostępność ulicy Gdańskiej, Mostowej i Starego Rynku dla wszystkich pasażerów jadących z Kapuścisk, Bartodziejów, Fordonu i innych dzielnic na wschód od Śródmieścia. Należy zauważyć, że w tym miejscu kilka lat temu już istniał przystanek i cieszył się ogromną popularnością.

o7o, Arte liked this post
Old August 10th, 2015, 05:38 PM   #20
o7o
Mariampol my village

Quote:
Originally Posted by Zamaszysty View Post
Dziwne - u mnie wszystko przeszło sprawnie przez system.
Zaczęło się od komunikatu przy rejestracji "twój PESEL został już wykorzystany", a skończyło na zgłoszeniu nie w swoim okręgu.
Pierwsze to przez to, że w zeszłym roku zgłaszałem inwestycje do urny i urzędnicy wklepując je do systemu tworzyli konta mieszkańców bez e-maila. Pomogło usunięcie mojego wcześniejszego konta.
Druga sprawa - limit 1100 znaków w ramce OPIS, tak na dobrą sprawę to limit ok. 1090. Ale o tym dowiadujemy się w trakcie zatwierdzenia propozycji inwestycji w systemie (przy zapisie kopii nie ma takich komunikatów). Wiec trzeba skorygować dane w ramce opis... po którejś z kolei korekcie zatwierdziło mi inwestycję... niestety w zupełnie innym okręgu niż pierwotnie miało być.
Ale jak już pisałem, wystarczył telefon do zarządcy systemu BBO w mieście. Duży + dla urzędnika/pracownika który się tym zajmuje.
Swoją drogą ten limit 1100 znaków w opisie inwestycji strasznie mnie zdenerwował. Kombinowałem jak mogłem aby zmieścić się w nim (1098 miałem, później 1089) i to na dobrą sprawę najwięcej czasu mi zajęło.
Mimo wszystko możliwość głosowania przez aplikację internetową i telefoniczną pomoc techniczną oceniam dobrze. Teraz tylko czekać trzeba na weryfikację i listę do głosowania.

Czego dotychczas zabrakło mi w BBO?
Dyskusji, dialogu, spotkań i omówienia swoich pomysłów przez mieszkańców. Spotkań na których można byłoby porozmawiać o priorytetach na swoich osiedlach, czegoś co powinno być podstawą w partycypacji... może w przyszłym roku to wprowadzą.
Każdy sobie rzepkę skrobał nie wiedząc jednocześnie nic o tym co skrobie jego sąsiad.
Świetnie jest to opisane w opracowaniu które wcześniej tu przedstawiłem: Standardy procesów budżetu partycypacyjnego w Polsce.

medyk liked this post
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
bydgoszcz

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules