[Bydgoszcz] Bydgoski Budżet Obywatelski - Page 4 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Wielkopolska, Kujawy, Lubuskie > » Bydgoszcz

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old October 4th, 2015, 01:32 PM   #61
o7o
Mariampol my village

Likes (Received): 437

@schabzkoscia

Główna informacja dotycząca RAD OSIEDLI w mieście ze strony UMB na oficjalnym miejskim portalu: http://www.bip.um.bydgoszcz.pl/rada_.../rady_osiedli/
W skrócie: bieda z nędzą przez wieś pędzą. Pominę milczeniem mapę podziału osiedli ... z ubiegłego wieku (występowanie ulic których już dawno nie ma), ale dobrze że taka mapa się pojawiła - w maju br. po interpelacji jednego z radnych RMB.

Wiele z RO nie ma nawet własnego e-maila do kontaktu z mieszkańcami. Nic nie wiadomo jak funkcjonują, co robią ze swoim budżetem (czy mają takowy i jak duży), jakie uchwały podejmują i co opiniują... niewiele informacji ma przeciętny mieszkaniec o swojej RO.
Tak. Są też wyjątki... ale tworzą je zwykli ludzie (nie instytucja/miasto) którym się chce, którzy tworzą kosztem pracy i płacy własnej stronę www swojej rady (bądź chociażby funpage na FB) i umieszczają regularnie informacje o tym co się dzieje w swojej RO. Ale to są wyjątki.

Wszystko co się dzieje w RO, to praca społeczna ich członków... czyli albo się chce, albo się nie chce pracować. Przewodniczący RO robi bo musi - zwłaszcza wydatkować budżet swojej RO (zgodnie z kilkustronicowym rozporządzeniem wodza), wszystko sygnuje swoim podpisem więc wyjścia nie ma, cała reszta różnie. Przez to że często ponad połowa "społeczników" RO zapomina po co została wybrana do swojej rady (swoją pracę w RO ograniczają tylko do bycia na spotkaniu/posiedzeniu "towarzyskim" RO co najmniej raz na 3 miesiące - ale i tak w UMB nikt tego nie rozlicza), przewodniczący przekształca się w monokratę... jest to wygodniejsze dla funkcjonowania RO oraz przede wszystkim wygodniejsze dla UMB (szybkie podejmowanie decyzji, nie trzeba czekać na posiedzenie RO, głosowanie, uchwałę itp.). Kolegialność RO zostaje zatracona z przyzwoleniem obu stron. Głosowania przeprowadzane są z automatu. Brak dyskusji.

Gdyby mieszkańcy mieli bezpośredni dostęp do informacji o swojej RO... to odpowiednie zmiany dokonałyby się samoczynnie. Na każdym z osiedli z pewnością znalazłaby się grupa mieszkańców zainteresowana realnym działaniem, a nie tylko pozorowanym bądź ukierunkowanym tylko na swoją grupę interesów. W skrajnych przypadkach dziwactw w RO też media zrobiłyby swoje.

BBO antagonizuje? A i owszem.
Brak dostępu do podstawowych informacji, zwłaszcza w przypadku odrzucenia projektu lub - co gorsze - daleko idących zmian w nim (lokalizacja i zakres prac to podstawowy sens danego zgłoszenia).
RO opiniują ale mieszkaniec widzi tylko na karcie do głosowania (negatywna, pozytywna, brak opinii). Jak to może nie budzić negatywnych emocji? Masz zgłaszać swój pomysł do realizacji na swoim osiedlu, a na samym końcu okazuje się że UMB zrealizuje go pół kilometra dalej i po swojemu. Obecnie Budżet "Obywatelski" jest w naszym mieście bo musi być - prestiż, rankingi, itp... nie wypada być miastem bez BO... tylko dlatego jest. Ale sama realizacja BO w mieście to już istne kuriozum.

Czy wybory do RO są demokratyczne?
I tak, i nie... punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia.
Obywatel ma 1 głos, skreśla jednego kandydata w głosowaniu - tak masz w wyborach parlamentarnych PL, samorządowych, do parlamentu UE.
Ale nie w wyborach do RO, tu nie wybierasz 1 głosem 1 przedstawiciela, możesz wybrać kilku - tyle ile jest mandatów do obsadzenia w swoim rejonie osiedla.
Wiec powiedzmy, że:
Na wybory które trwają kilka godzin przychodzi 100 mieszkańców okręgu liczącego 5 tys. mieszkańców, do obsadzenia 5 mandatów w RO.
50 "reprezentuje" spółdzielnie mieszkaniową, 20 pobliską parafię, 20 szkołę, 10 trafiło przypadkowo i reprezentuje swoje lokalne otoczenie.
Każda z "stref wpływów" (parafia, szkoła, spółdzielnia) przedstawia swoich kandydatów do RO (po 5). Wśród mieszkańców niezależnych znalazło się 2 ochotników/kandydatów. Łącznie na karcie do głosowania mamy 17 kandydatów, możemy oddać głos skreślając 5 z nich.
Głosujemy... jaki jest wynik?
Gdybyśmy mieli "demokrację" to powinno być tak: Spółdzielnia 2-3 mandatów (50% mandatów), szkoła 1-2 (20%), parafia 1-2 (20%), niezależni 1 (10%).
Ale tu prawie na pewno będzie: 5 mandatów (100%) obsadzonych przez przedstawicieli spółdzielni, reszta po 0.
Demokracja bo większość rządzi?

Jakich zmian na przyszłość w jednostkach pomocniczych RMB (RO) życzyłbym sobie?
1. powszechne wybory poprzedzone np. dwutygodniową kampanią informacyjną, kadencyjność przewodniczących (do dwóch kadencji)
2. miejski PORTAL RAD OSIEDLI a w nim m.in.: wszystkie opinie/uchwały każdej z RO, wydatkowanie ich budżetów, statuty i rozporządzenia dot. funkcjonowania RO, a przede wszystkim wyjaśnione co to jest RO i jakie ma prawa i obowiązki
3. zmiany w ilości jednostek pomocniczych miasta - stworzenie max 5-6 rad dzielnic w mieście, rady osiedli bez budżetów własnych wyłącznie społeczno/opiniotwórcze dla rad dzielnic
4. budżet zadaniowy jednostek pomocniczych rozliczany w pełni przez UMB

PS
p. Szwojda nie jest już przewodniczącym komisji statutowo organizacyjnej RMB (bezpośrednio odpowiedzialnej za działanie RO w mieście). Zresztą jak był to i tak w sprawie zmian niewiele robił, a wszelkie zgłoszone problemy raczył tylko zamiatać pod dywan.
Teraz przewodniczącym komisji jest p. Schreiber, a w składzie komisji prawie połowa rady miasta. Coś działają w zakresie zmian, pożyjemy zobaczymy co z tego będzie. Niestety robią to w zaciszu swoich gabinetów i tych najbardziej zainteresowanych, których to ma dotyczyć - mieszkańców i członków RO - nie raczą o tym informować... więc jak to zwykle bywa, późnień będzie zdziwienie że są liczne grupy niezadowolone z ich propozycji zmian.
Jak widać dyskusji w mieście brakuje nie tylko w sprawie BBO... RO, inwestycji, priorytetów miasta, sprzedaży miejskich nieruchomości... itd. Wszystko jest tylko narzucanie z góry poprzez poinformowanie o faktach dokonanych.

PS II
TAK, w RO jest wielu wartościowych społeczników... ale o dobrych sprawach raczy się nie mówić... a dąży się do zmian wytykając błędy.
Jak coś jest dobre, to po co o tym mówić i zmieniać?

PS III
BBO i RO to tematy bardzo pokrewne - partycypacja obywatelska.
Więc nie jest to wielki OT z mojej strony.

low1, medyk liked this post
o7o no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 4th, 2015, 01:47 PM   #62
low1
Registered User

Likes (Received): 7722

Nowoczesność pojmuje jako informowanie mieszkańców o swoich działaniach - właśnie poprzez media społecznościowe, jakieś gazetki osiedlowe. Sporo ludzi nie wie o ich istnieniu, bo skoro jak wyżej wspomniano - nie mają nawet emaila? Ponadto rzadkie terminy dyżurów - co miesiąc to dla dużych osiedli naprawdę za mało na omówienie wszystkich spraw. Także podoba mi się pomysł z kadencyjnością oraz wyborami do RO połączonymi z wyborami samorządowymi. Popieram o7o w całej rozciągłości.
low1 no está en línea   Reply With Quote
Old October 4th, 2015, 02:11 PM   #63
medyk
Registered User

medyk's Avatar

Likes (Received): 2164

Czyli masz na myśli transparentność. Jeśli chodzi o radę osiedla Bocianowo - Śródmieście - Stare Miasto to raz chcialem przejść się na dyżur. Zero informacji w internecie, fanpage nie uaktualniany od blisko roku, działał przez całe dwa lata. To znaczy w 2012 założyli, wrzucili dwa posty, kolejne dwa lata nic się nie działo i w 2014 wrzucili kolejne cztery posty. Strona internetowa w opisie strony przekierowuje mnie na poradnik: jak zarobić w 24 godziny. Żadnego z telefonów podanych na stronie miasta i na fanpage nikt nie odbiera. Na maila nikt mi nie odpisał do dzisiaj. To przeszedłem się na dyżur. Niestety, RO ma biuro w oficynie. Dyżuru nie było bo RO miała przerwę urlopową. Jedyna informacja o tym to karteczka wklejona w okno biura na dziedzińcu kamienicy. Oczywiście, aby dostać się na dziedziniec trzeba mieć klucz do bramy albo zadzwonić na domofon, a z ulicy nic nie widać.

Tak to wygląda. Syf, kiła i mogiła. Chciałem się z nimi skontaktować, by opisać mój wniosek do BBO, bo uważam, że limit znaków w systemie nie pozwalał wyczerpująco opisać wniosku. Nie udało mi się. Dowiedziałem się tylko po fakcie, że RO zaopinowała mój wniosek negatywnie. Dlaczego? Jakie uzasadnienie? Nie mam pojęcia.

Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy
https://www.facebook.com/bydgoskirzecznikpieszych/

https://krew.info/licznik/signatures/sign_user1430.jpg
medyk no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 4th, 2015, 02:21 PM   #64
partyzantka
o mój Śląsku

partyzantka's Avatar

Likes (Received): 3580

Quote:
Originally Posted by low1 View Post
Nowoczesność pojmuje jako informowanie mieszkańców o swoich działaniach - właśnie poprzez media społecznościowe, jakieś gazetki osiedlowe. Sporo ludzi nie wie o ich istnieniu, bo skoro jak wyżej wspomniano - nie mają nawet emaila? Ponadto rzadkie terminy dyżurów - co miesiąc to dla dużych osiedli naprawdę za mało na omówienie wszystkich spraw. Także podoba mi się pomysł z kadencyjnością oraz wyborami do RO połączonymi z wyborami samorządowymi. Popieram o7o w całej rozciągłości.
Ale to nie jest nowoczesność! Nie mylmy pojęć. To jest wspomniana przez @medyka transparentność, czyli jawność działań. To nie jest w żaden sposób nowoczesne, to powinno być immanentne w demokracji. Tak właśnie, na Twoim przykładzie widać, dokonuje się pewnych zawłaszczeń - ludzie sądzą, że podstawowy warunek demokracji to luksus, ot, taka postkomunistyczna mentalność po obu stronach barykady.

Ta piosenka powstała za z Unii Europejskiej pieniądze. Zawiera wiele ułatwień i udogodnień. Napisana została w taki sposób, aby nieprzeczytanie jej nie uniemożliwiało zabrania w tej sprawie głosu i wypowiedzenia się na forum. Na koniec proponujemy państwu praktyczną w formułowaniu krytycznych uwag pomoc, proponujemy kilka poglądów do posiadania gotowych, które głos krytyczny w dyskusji internetowej lub towarzyskiej zabrać pozwolą, należy wyłącznie za pomocą wytnij/wklej opcji uważać te, które wydają nam się najbardziej swoje.
partyzantka no está en línea   Reply With Quote
Old October 4th, 2015, 02:33 PM   #65
medyk
Registered User

medyk's Avatar

Quote:
Originally Posted by partyzantka View Post
To nie jest w żaden sposób nowoczesne, to powinno być immanentne w demokracji
Niczym Boska transcendencja zawierająca się w Jego imamencji, która wyraża się też w naszej egzystencji

Old October 4th, 2015, 02:44 PM   #66
Davideck
Registered User

Davideck's Avatar

Likes (Received): 820

W kontekście BBO mam takie spostrzeżenie.
Dla mnie symbolem BBO, niestety niechlubnym, na zawsze pozostanie 'siłownia' na świeżym powietrzu na tyłach Klubu ARKA przy ulicy Konopnickiej. Kompletnie zmarnowane pieniądze. Nikt tam nie ćwiczy, trzy urządzenia ogrodzone płotem niczym w więzieniu.
Davideck no está en línea   Reply With Quote
Old October 4th, 2015, 02:50 PM   #67
low1
Registered User

Quote:
Originally Posted by partyzantka View Post
Ale to nie jest nowoczesność! Nie mylmy pojęć. To jest wspomniana przez @medyka transparentność, czyli jawność działań. To nie jest w żaden sposób nowoczesne, to powinno być immanentne w demokracji. Tak właśnie, na Twoim przykładzie widać, dokonuje się pewnych zawłaszczeń - ludzie sądzą, że podstawowy warunek demokracji to luksus, ot, taka postkomunistyczna mentalność po obu stronach barykady.
Czy to coś złego? Chodzi mi dokładnie o transparentność ale też zachęcenie do aktywności obywatelskiej poprzez stosowanie nowoczesnych środków komunikacji i fajną promocję działań - ładne grafiki, filmy, podejście do obywatela - ale do tego potrzeba też świeżej krwi.
Old October 4th, 2015, 03:56 PM   #68
partyzantka
o mój Śląsku

partyzantka's Avatar

Halo, do transparentności rozumianej jako widoczność działań nie trzeba żadnej świeżej [cokolwiek przez to rozumieć] krwi, bo to psi obowiązek tych wszystkich rad, tylko oczywiście za słabo egzekwowany.
A co do grafik - ja przepraszam, ale na sensowność działań nie wpływają grafiki i filmy, a zarzutem jest brak owej sensowności, czyż nie?

Ta piosenka powstała za z Unii Europejskiej pieniądze. Zawiera wiele ułatwień i udogodnień. Napisana została w taki sposób, aby nieprzeczytanie jej nie uniemożliwiało zabrania w tej sprawie głosu i wypowiedzenia się na forum. Na koniec proponujemy państwu praktyczną w formułowaniu krytycznych uwag pomoc, proponujemy kilka poglądów do posiadania gotowych, które głos krytyczny w dyskusji internetowej lub towarzyskiej zabrać pozwolą, należy wyłącznie za pomocą wytnij/wklej opcji uważać te, które wydają nam się najbardziej swoje.
Old October 4th, 2015, 06:03 PM   #69
schabzkoscia
بيدغوشتش / 大学本部

Likes (Received): 118

o7o, co do meritum się zgadzam. Muszę jednak stanowczo protestować w sprawie Twojej definicji demokracji Wybory do RO są demokratyczne. To jest w miarę obiektywne.

Przydajesz słowu demokratyczny znaczeń takich słów jak sprawiedliwy czy proporcjonalny. Demokracja to w największym skrócie ustrój, w którym władzę sprawują przedstawiciele suwerena wybrani w wyborach. Tylko tyle i aż tyle.

Pomijanie RO jest antydemokratyczne. Osłabia ich rolę, obniża zainteresowanie wyborami do nich.

Budżet obywatelski to narzędzie antagonizowania i spychologii. W demokracji powierza się władzę wybranym w wyborach przedstawicielom. Władzę czyli prawo do podejmowania decyzji i odpowiedzialność za nie. Tutaj wybrane demokratycznie władze rzucają ochłap i każą o niego walczyć. Pozostawiając sobie 99,997% (1495/1500) budżetu JST, do którego odmawiają dostępu, argumentując ochłapem do dyspozycji w parakonkursach... Paranoja?

Zamiast marnować czas i środki na antydemokratyczne budżety obywatelskie należy wzmacniać w społeczeństwie potrzeby uczestnictwa i kontroli, zainteresowanie lokalnymi sprawami.

Dla ludzi, którzy teraz walczą o "swoje" inwestycje, jest miejsce w RO, RM, organizacjach pozarządowych czy innych instytucjach lobbingowych.

Bawiąc się w budżet obywatelski zdejmujemy z Prezydenta, Rady Miasta, Rady Osiedla odpowiedzialność i odbieramy sobie prawo do stawiania wymagań.

Mam sobie wiele do zarzucenia jeśli chodzi o moją aktywność w RO. Niestety bardziej pasuję do Twojego przykładu "spotkań towarzyskich", chociaż przynajmniej w dyskusjach biorę aktywny udział przekonując, że władzy należy patrzeć na ręce, wymagać i nie dopuścić do marginalizacji RO.

RO w obecnym kształcie mogą coś wnieść tylko przy tytanicznej pracy choćby dwóch-trzech osób. Jeśli tego zabraknie, ze spotkań nie wynika nic Większość czynników otoczenia wpływa bowiem na ich deprecjację. Trzeba wiele uporu, żeby utrzymać motywację do działania.

Obecnie Radami opiekuje się w UMB jedna osoba.

o7o liked this post
schabzkoscia no está en línea   Reply With Quote
Old October 4th, 2015, 09:08 PM   #70
o7o
Mariampol my village

demokracja - wola większości... faktycznie nawet w RO większość wybiera.
Nadinterpretowałem znaczenie słowa demokracja. Mea culpa

Osobiście przyznam się, że mogę mieć wypaczony pogląd na działanie RO. Trafiłem dwa lata temu do gremium organizacji tajnej/poufne, bardziej przykościelnej niż kółko różańcowe, zajmującej się przede wszystkim własnym budżetem - aby w odpowiednie miejsce trafiały te środki. Siedziba RO - podobno była, ale wielu jej nie widziało, oczywiście u "swoich" opłacana przez UMB. Początkowo spotkania wyglądały tak... wrzesień projekt budżetu, styczeń/luty rozpisanie wydatkowania 99% budżetu, później brak potrzeb na spotkania.
Strona www RO - brak, e-mail - brak, telefon do przewodniczącego odpowiadał - po dziś dzień traktuje go jak swój prywatny (oddzielny temat).
Ale pojawił się BO w postaci programu 5/6, więc pojawiły się nowe obowiązki w RO, zaczęły się zmiany.

W dwie-trzy osoby jako nowi członkowie wywróciliśmy naszą RO do góry nogami (ale niesmak w niektórych sprawach nadal pozostał - także dotyczy to wspomnianego pana radnego, któremu wybitnie się nie chciało).

Dziś mogę śmiało rzec, że transparentność naszej RO jest zapewniona chociażby poprzez naszą stronę internetową. Kontakt e-mail działa. Kolegialność RO także jest zachowana. Zapędy do monokratyzmu przewodniczącego hamowane - przyzwyczajenie druga natura człowieka. Pozostali zobaczyli że można i włączają się do działania. Dyżury comiesięczne niestety nie porażają frekwencyją, ale kontakt e-mailowy mieszkańców z RO jest coraz częstszy. Co ważne, w końcu widać pozytywne efekty działania RO na osiedlu. Cieszą też plany władz miasta co do przyszłych inwestycji na terenie naszego osiedla.

Skąd te zmiany? Tylko dlatego że dwóm osobom się chciało chcieć i z uporem maniaka dążyli do zmian. I przy tym nie byli w żadnej z wspomnianych grup wpływów - są niezależni.

Ale co się doświadczyło wcześniej pozostanie w pamięci.
I często niestety obserwuję podobne zależności w innych RO.
Stąd może piszę tu nieco negatywnie o RO, a samej "instytucji" RO jest to zupełnie niepotrzebne.
Albowiem wystarczy że zmaga się z obojętnością ze strony władz i lekceważeniem ze strony ich urzędników.
Aktualnie zdumiewa fakt jak wielokrotnie pogwałcono prawo w naszym mieście w stosunku do RO... paragraf 46 statutu miasta i paragraf 7 pkt 1 statutu osiedla. I to tłumaczenie władzy - nie opiniowaliśmy z wami tego, albowiem nie jesteście stroną w procesie inwestycyjnym - dot. m.in. budowy nowej szkoły w Fordonie, budowy linii tramwajowej do Fordonu, sprzedaży nieruchomości miejskich, wymiana nieruchomości z ND na ruinę na wyspie młyńskiej itp... dużo tego jest.

Spotkania "towarzyskie" w RO czyli posiedzenia.
Dyskutować trzeba, ale bez realnego działania dyskusja to tylko dyskusja.
Trzeba działać!!! Tu nie może być lipy.
Wspólny wróg łączy ludzi. Niech więc mieszkańców ze swoimi radami osiedli połączy walka z władzą i jej nieprzemyślanymi i nieopiniowanymi planami.
O dobro wspólne. Nasze i Wasze.

BBO, a my tu gadu gadu o RO... pamiętam jak kilka dobrych lat temu od SSC rozpoczęło się moje zainteresowanie inwestycjami w Bydgoszczy... poniekąd gdyby nie SSC, to nie byłoby mnie w swojej RO.

Idę się jeszcze napić winka własnej roboty, za zdrowie wszystkich społeczników.
Oby nam sił do działania wystarczyło na długie lata.
Old October 14th, 2015, 02:17 PM   #71
Anderson Dobranocka
Anderson Dobranocka

Anderson Dobranocka's Avatar

Likes (Received): 72

Wyniki głosowania BBO (projekty do realizacji):

Anderson Dobranocka no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2015, 02:29 PM   #72
Zamaszysty
Kujawski łoś bezkolizyjny

Zamaszysty's Avatar

Likes (Received): 3577

Oj będzie wiadro pomyj ode mnie w związku z tymi wynikami ... połowa tych rzeczy (oświetlenie, chodniki) powinna być zrobiona z budżetu naszych drogowców, a nie BBO! Jakby mi ktoś w pysk dał ...

EDIT:
I żeby nie było, że sama krytyka, to może dodam moje największe pozytywne zaskoczenie:

Rowery wodne dla mieszkańców i inny sprzęt wodny - BRAWO BRDYUJŚCIE!

schabzkoscia liked this post
Zamaszysty no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2015, 02:49 PM   #73
KOmiX
Bicycle Rider

Likes (Received): 2575

Quote:
Wykonanie drogi dojazdowej, remontu chodnika oraz nowych miejsc postojowych przy budynku przy ul. Morskiej 2

Budowa pieszo-jezdni - ul. Złotowska
Czy mieszkańcy dokładają swoje 25% do inwestycji?

Quote:
Kontynuacja budowy kanalizacji deszczowej ul. Rozłogi w Bydgoszczy
A to już jest parodia budżetu obywatelskiego. W przyszłym roku pod głosowanie będzie wystawiona rozbudowa Trasy Uniwersyteckiej czy Kamiennej...

Drogowcy już zapowiadają, że będą sprawdzać, czy zwycięzca przetargu wywiązuje się ze zobowiązań. – A znani jesteśmy ze skrupulatności – mówi ich rzecznik.

Jak się traktuje rowerzystów w Biznes Parku.
KOmiX no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2015, 02:52 PM   #74
medyk
Registered User

medyk's Avatar

Przy okazji widać jaka parodią jest opiniowanie przez RO. Jedni z góry parkingi na tak, place zabaw na nie. Inni jedne place zabaw tak, inne już na nie. O co c'mon?

Old October 14th, 2015, 03:15 PM   #75
partyzantka
o mój Śląsku

partyzantka's Avatar

Odnowienie traktów pieszych historycznej ul.Bolesława Chrobrego od ul. Pomorskiej do ul. Sienkiewicza
Czy to po prostu oznacza remont chodników, skucie asfaltu i położenie bruku na wzór odcinka Pomorskiej od Kwiatowej do Chrobrego? Lol...

Old October 14th, 2015, 03:34 PM   #76
low1
Registered User

Quote:
Projekty oznaczone kolorem niebieskim zostaną wprowadzone do projektu
budżetu miasta na 2016 rok, w przypadku ewentualnej możliwej korekty wniosku, w celu
dostosowania projektu do limitu środków przeznaczonych na osiedle.
To akurat dobre, a co do edycji 2016 - oby nasze głosy zostały choć w części wysłuchane.
Old October 14th, 2015, 06:56 PM   #77
wiwixpl
Registered User

Likes (Received): 1443

"Projekty oznaczone kolorem niebieskim zostaną wprowadzone do projektu
budżetu miasta na 2016 rok, w przypadku ewentualnej możliwej korekty wniosku, w celu
dostosowania projektu do limitu środków przeznaczonych na osiedle
."

Czyli kolor niebieski będzie robiony w 2016r? Nie można bardziej zrozumiałym językiem?
wiwixpl no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2015, 11:53 AM   #78
Zamaszysty

Zamaszysty's Avatar

Szerszy komentarz ode mnie:

Bydgoski Budżet Obywatelski - podsumowanie tegorocznej edycji.
http://www.pobydgosku.pl/2015/10/byd...ywatelski.html

TL;DR
Jest to rozwinięcie myśli z poprzedniego postu - https://www.skyscrapercity.com/showpo...4&postcount=72

o7o liked this post
Old October 15th, 2015, 12:31 PM   #79
o7o
Mariampol my village

Mnóstwo pracy mam dziś do zrobienia, a zaczytuję się w twoich tekstach na blogu.

Orlik lekkoatletyczny na os. Tatrzańskim... tak na krótko, więcej szczegółów będzie wkrótce na stronie ROT.

ROT o orlik lekkoatletyczny przy ZS nr 28 wnioskowała już jakiś czas temu... m.in. jako częściową rekompensatę od miasta dla mieszkańców za likwidację SP nr 9 z terenu osiedla Tatrzańskiego. Otrzymaliśmy nawet pozytywną wiadomość/opinię od WEiS UMB (lokalizacja jest dla nich priorytetowa w mieście). Dodatkowo w kraju od przyszłego roku rusza rządowy program budowy takich orlików i będzie dofinansowanie.
Ale wystartował program 5/6 więc jak to zwykle bywa u urzędników... wiece co, zgłoście to do 5/6.
Koszt orlika to min. 600 tys. zł, środki dla osiedla Tatrzańskiego nieco ponad 220 tys. zł...
Jak to się stało że inwestycja weszła pod głosowanie? Zapadła zgoda przy weryfikacji wniosków - pozytywna wiadomość - że środki z BBO będą wkładem miasta do udziału w programie rządowym (pozyskania dofinansowania).
Więc konkludując... może dobrze się stało jak się stało, że orlik LA nie wygrał w BBO... wszakże władza po części już obiecała nam ten orlik (realne działania za realizacją już trwają), a przy tym jego budowa nie pochłonie środków BBO.
Old October 15th, 2015, 12:42 PM   #80
Zamaszysty

Zamaszysty's Avatar

Właśnie szukając materiałów do wpisu i robiąc szybką "prasówkę" na te tematy, znalazłem że bodajże w lipcu tego roku ten program orlików lekkoatletycznych został ogłoszony. Fajna sprawa, ale teraz pytanie czy nadal można go wywalczyć, czy miasto zasłoni się "że no przecież w głosowaniu pokazali mieszkańcy, że wolą co innego". W końcu mamy "dodatkowe 70mln" z tramwaju

Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
bydgoszcz

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules