[Bydgoszcz] Estetyka i zieleń w mieście - Page 60 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Wielkopolska, Kujawy, Lubuskie > » Bydgoszcz

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 4 votes, 5.00 average.
Old July 24th, 2019, 12:44 PM   #1181
wersalka
naczelny brynkot

wersalka's Avatar

Likes (Received): 474

Potupaje na deskach w piasku też są potrzebne. Nie dla każdego nauka to pasja, a ciekawostki sensem życia. Nie neguję przy tym oczywiście uznania dla Twojej szerokiej wiedzy.
Przy okazji przypomnę, że powyższa dyskusja ma się nijak do wątku nazwanego "Estetyka i zieleń w mieście".
Advertisement

Old July 24th, 2019, 02:17 PM   #1182
n3verev3r
Registered User

Likes (Received): 55

Nie wierzę, że przytoczyłaś ten argument. Po prostu nie wierzę.

Dekadę szukam imprez w Bydgoszczy, na których można użyć mózgu. Mamy od kilku do kilkudziesięciu imprez dziennie. We wszystkich mógłbym uczestniczyć w stanie śpiączki klinicznej, byleby szczęką lub kończynami móc przemieszczać, nawet niekoniecznie w sposób zsynchronizowany. A Ty mówisz o tym, że imprezy na deskach piachu "też są potrzebne"?

Takie argumenty miałyby cień sensu, gdyby imprezy intelektualne rościły sobie choćby śladowe prawo do dominacji nad pozostałymi. A Ty mi na kompletnej pustyni intelektualnej rzucasz tekstem, że piach jest potrzebny. Gdy ja żebrzę o łyk wody.

No litości z tym patrzeniem na świat przez pryzmat ubawu i rozrywy. Błagam. Litości, bo potem budzimy się na pozycji walki o pozycję lidera we własnym województwie, w którym drugie co do wielkości miasto jest od nas dwukrotnie mniejsze.

Wiesz, jak wygląda percepcja Bydgoszczy okiem kogoś, kto stara się używać mózgu, przynajmniej niekiedy? Wygląda tak, że po miesiącu chodzi zgaszony i przytłamszony, a po roku intelektualnie nie żyje. Z sentymentem wspominam czasy, gdy mogłem sobie pozwolić na wędrówki po instytutach PAN-owskich. Przyjeżdżałem z Bygoszczy i po godzinnej rozmowie z paroma osobami w jednym instytucie wychodziłem jak intelektualnie odrodzony. Chciało się żyć. I nawet do Bydgoszczy dawało się wrócić.

Ględzicie o tym, że trzeba uczynić Bydgoszcz miastem atrakcyjniejszym dla młodych dobrze wykształconych. Ale nic, absolutnie nic nie robicie w tym kierunku. Nic. By wykształcony młody człowiek, który zainwestował od groma wysiłku w swój rozwój intelektualny, miał tu możliwość realizowania się i znajdywania inspiracji. Tak, przestrzeń na czas wolny jest ważna. Mieszkanie też. Ale żaden ambitny intelektualnie człowiek nie podejmie decyzji o zostaniu w miejscu, które po prostu zabije jego umysł. On stąd wyjedzie, bo przestrzeń do życia można znaleźć jeszcze w paru innych miejscach na świecie. Wyjedzie tak, jak wyjechali stąd WSZYSCY wielcy, którzy się w tym regionie urodzili.

Dla Was jedynymi ważnymi tematami są te, które, tak między nami, w ogóle nie powinny być przedmiotem jakiejkolwiek dyskusji. Serio, powinienem dyskutować o jakości płyt na rynku? O tym, że wpakowanie na miejskiej wyspie ciepła hektarów pseudobetonu jest działaniem idiotycznym, na szkodę mieszkańców - i nie poprawią tego takie czy siakie parasole, choćby najfajniejsze? Przecież to jest elementarna wiedza. W każdym społeczeństwie, w którym istnieje choćby podstawowa kultura intelektualna związana z zarządzaniem przestrzenią publiczną, do takich kretynizmów nikt nigdy by nie dopuścił. I mało mnie obchodzi, że w wielu miejscach robi się podobne rzeczy co tu. Naprawdę, nie pociesza mnie, że gdzie indziej też można znaleźć głupców. Ja staram się szukać miejsc, gdzie można znaleźć mądrych ludzi.

Dam Ci przykład - i to a propos zieleni - z jakim poziomem kretynizmu masz do czynienia w Bydgoszczy. Nie jestem osobą, która biega z klubu do klubu czy z restauracyjki do restauracyjki. W gruncie rzeczy moja znajomość publicznej infrastruktury Bydgoszczy ogranicza się raczej do obiektów sportowych/parkowych plus to, co widzę z ulicy. Zatem ograniczę się do przykładu sportowego.

Balaton na Bartodziejach. W czasach PRL-u wybudowano tam dwa asfaltowe korty. Po latach stały się ruderą. Musiało upłynąć chyba z 20 lat, nim doczekały się remontu. Jak go zrealizowano?

Na terenie dwóch kortów tenisowych postawiono jeden (to charakterystyczny dla Bydgoszczy sposób udoskonalania infrastruktury tenisowej w mieście), za bodaj 120 tys. zł. z budżetu obywatelskiego. Zapytano kogoś o zdanie, jak w ogóle tę inwestycję zrealizować? Użyto mózgu? Nie, ewidentnie tańczono w tym czasie na piachu czy dechach.

Na terenie dwóch kortów postawiono jeden, w sposób uniemożliwiający wybudowanie w przyszłości drugiego kortu obok. Zatem mam kort i pseudotrawnik. Kort jest dosunięty do zachodniej strony płotu i jest stosunkowo blisko wody. Można byłoby go odsunąć parę metrów na środek, skoro zlikwidowano kort obok. Nie. Postawiono go najbliżej wody jak się da, wzdłuż płotu z drzewami, które w godzinach popołudniowych rzucają długie cienie. I tu zagadka: kiedy ludzie chodzą grać w tenisa? (podpowiedź dla miejskich urzędników: nie, nie o północy). Efekt? Koszmarne światłocienie na powierzchni kortu, w radykalny sposób utrudniające grę. I pomijam fakt, że odsunięcie kortu o 5 m na wschód praktycznie wyeliminowałoby konieczność wyławiania piłek z wody. Raz na parę gier mogę nad tę wodę pójść. Inni chodzą częściej.

Biegam po korcie. Czasami jestem zmęczony. Chętnie usiadłbym na minutę. Mam gdzie? Jasne! Mam! Bydgoscy urzędnicy postawili mi ławeczki! Cztery! Super! Dlaczego, do lery jasnej, postawiono je tam, gdzie słońce operuje cały dzień? Efekt? Biegam po placu o temperaturze 50 stopni, a odpocząć mogę na ławeczkach o temperaturze 70 stopni. Więc nie odpoczywam, bo się na tym nie da nawet usiąść. A można byłoby użyć mózgu (to ten organ na górze wyprostowanego człowieka) i nie tylko przesunąć kort o dajmy na to pięć metrów na wschód by zredukować obecność światłocieni i liczbę piłek w wodzie, ale także by móc postawić dwie ławki po zachodniej stronie obiektu, gdzie człowiek mógłby usiąść w cieniu.

I tak jest na każdym kroku. Wiesz, dlaczego? Bo ludzie w tym mieście NIE MYŚLĄ. Choć mogą. Bo ludzie w tym mieście nie mają żadnej tradycji budowania PRZESTRZENI WSPÓLNEJ - choć miasto ma niemal siedem wieków. Bo przez te siedem wieków nie wypracowano wśród osób odpowiedzialnych za kształt przestrzeni publicznej żadnej kultury przekazywania doświadczeń, więc gdy jeden urzędas jest zwalniany lub awansuje, drugi, który włazi na jego miejsce, musi się uczyć wszystkiego od nowa. A kulturę intelektualną wykształcił sobie na imprezach na piachu - i w szkole, w której miał więcej indoktrynacji religijnej niż matmy, fizy i chemii łącznie. Więc ma tę kulturę intelektualną jaką ma.

W swoim czasie wysłałem, jeszcze do Dombrowicza, pismo związane z remontem... ściany tenisowej nad Balatonem. Mało uprzejme, bo liczące chyba kilkanaście uwag. I zaproponowałem mu, że jeśli chce, mogę przed sądem wykazać, że jego urzędnicy pod względem intelektualnym spełniają wszystkie kryteria medycznego imbecyla. Nie był chętny spotkać się w sądzie. Ale może gdyby był, w czasach Bruskiego paru geniuszy projektujących tereny zielone pamiętałoby o elementarzu logiki.

Ławki w cieniu, bo w Bydgoszczy bywa czasem lato. Ławki w słońcu, bo bywa czasem wiosna i jesień. Ławki na przestrzeniach otwartych, a nie w zakamarkach, żeby tych zakamarków nie zaszczały i zasrały menele, jak to robią z inwestycją z budżetu obywatelskiego nad Balatonem, gdzie to sadza się dodatkowe kwiatki, a o kiblach nie pamięta. No i kibel. Choć jeden na park, bo aż głupio ochrzaniać starego człowieka, że przychodzi za potrzebą w krzaki. I tłumaczyć mu, że on szcza 10 sekund, a śmierdzi potem przez tydzień.

Itd. Itp. Gdybym miał Ci wyliczyć, ile rzeczy schrzanili bydgoscy urzędnicy przy odświeżeniu kawałka muru, szczęka by Ci opadła do ziemi. Gdybym wyliczył, co schrzanili przy stawianiu kawałka placu do sportowej rozrywy, nie wylatywałabyś z tekstem, że podrygi na piachu są nam potrzebne. Nie. Ostatnią rzeczą, której potrzebuje Bydgoszcz, to potańcówy na piachu na Placu Teatralnym.

Było o Dombrowiczu, czas na Bruskiego. Dobrego gospodarza poznaje się po tym, jak gospodarzy starymi inwestycjami. Bruski gospodarzy tak:

http://inertialtennis.com/myslecinek.pdf

zBDGoszczy, Din Sevenn, KOmiX liked this post

Last edited by n3verev3r; July 24th, 2019 at 06:26 PM.
n3verev3r no está en línea   Reply With Quote
Old July 25th, 2019, 08:24 AM   #1183
wurkut
Registered User

wurkut's Avatar

Likes (Received): 3094

Nie wymagajmy, aby w urzędach, jednostkach budżetowych, spółkach miejskich na stanowiskach zasiadały same tuzy intelektu i najwybitniejsi fachowcy. Nie za te pieniądze.

wersalka liked this post

Last edited by wurkut; July 25th, 2019 at 10:03 AM.
wurkut no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 25th, 2019, 09:43 AM   #1184
Din Sevenn
Persona non grata

Din Sevenn's Avatar

Likes (Received): 5199

Quote:
przez te siedem wieków nie wypracowano wśród osób odpowiedzialnych za kształt przestrzeni publicznej żadnej kultury przekazywania doświadczeń, więc gdy jeden urzędas jest zwalniany lub awansuje, drugi, który włazi na jego miejsce, musi się uczyć wszystkiego od nowa. A kulturę intelektualną wykształcił sobie na imprezach na piachu - i w szkole, w której miał więcej indoktrynacji religijnej niż matmy, fizy i chemii łącznie. Więc ma tę kulturę intelektualną jaką ma.
Z tym fragmentem się nie do końca zgodzę, bo gównianą edukację w podstawówce mieli/mają nie tylko bydgoszczanie, ale raczej cały kraj.
A co do awansów/emerytur/zastępowalności urzędników... Mam wrażenie, że takowe w ogóle nie następują. Zmienia się władza, wybieramy sobie co 4 lata prezydenta i radnych, a szarych pracowników urzędów? Nie. Oni tam, mam wrażenie, siedzą od 1984 roku. Możesz głosować na Polską Partię Satanistów, Chrześcijański Front Polskiej Republiki Katolickiej, Komunistyczną Partię Związku Socjalistycznych Republik Polskich, a szeregowi pracownicy zostaną. I będą parzyć kawę do Końca Świata i o Jeden Dzień Roboczy Dłużej.

wersalka liked this post
Din Sevenn no está en línea   Reply With Quote
Old July 25th, 2019, 10:09 PM   #1185
wurkut
Registered User

wurkut's Avatar

Likes (Received): 3094

A lekarze do końca świata na dyżurach będą walić wódę i pukać piguły ?
Old July 26th, 2019, 10:34 AM   #1186
ATRZKBiP
Registered User

ATRZKBiP's Avatar

Likes (Received): 50

W nawiązaniu do doniesień o wycinkach drzew na Kapuściskach oraz doniesień prasowych o stanowisku KPEC w powyższej sprawie informuję, że większość drzew w Bydgoszczy rośnie nielegalnie (tzw. projekty zieleni robi się generalnie od niedawna, przynajmniej na dużą skalę), a najwięcej nielegalnych drzew znajduje się w Myślęcinku.

Bakos, pawel.r liked this post

Last edited by ATRZKBiP; July 26th, 2019 at 12:31 PM.
ATRZKBiP no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2019, 11:44 AM   #1187
KOmiX
Bicycle Rider

Likes (Received): 2573

Minister Szyszko lubi to

Drogowcy już zapowiadają, że będą sprawdzać, czy zwycięzca przetargu wywiązuje się ze zobowiązań. – A znani jesteśmy ze skrupulatności – mówi ich rzecznik.

Jak się traktuje rowerzystów w Biznes Parku.
KOmiX no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2019, 12:26 AM   #1188
johny..byd
Registered User

johny..byd's Avatar

Likes (Received): 4045

Wczoraj o 23 wywieźli budkę dawnej kwiaciarni na rondzie Jagiellonów

Czapka, kurt_poz, MonteNegro liked this post
johny..byd no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2019, 02:09 AM   #1189
Bakos
Registered User

Bakos's Avatar

Likes (Received): 3710

Jedna z najładniejszych budek w mieście.

-Wanted-, ATRZKBiP, ethanak liked this post
Bakos no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2019, 07:56 AM   #1190
Zamaszysty
Kujawski łoś bezkolizyjny

Zamaszysty's Avatar

Likes (Received): 3577

Ale nie w jej stanie. Projekt byl bardzo ładny, ale się zestarzał i sama budka już nie była ozdobą w ostatnim czasie z powodu zwykłego zniszczenia.

Czapka liked this post
Zamaszysty no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2019, 10:37 AM   #1191
Bakos
Registered User

Bakos's Avatar

Co masz na myśli? Widziałeś w jakim była stanie?
Old August 19th, 2019, 11:58 AM   #1192
Zamaszysty

Zamaszysty's Avatar

Widziałem już dobrych kilka tygodni temu, ale płyty, z których była wykonana, zaczynał się wypaczać, napis na półprzezroczystej płycie też zaczynał się sypać i wyglądało na to, że zaczyna przeciekać. Nie wiem ile w tym zaniedbania, a ile faktycznego zużycia wywołanego "zębem czasu i żywiołami", ale IMO potrzebny był przynajmniej remont i wymiana niektórych paneli ściennych.

Old August 19th, 2019, 03:00 PM   #1193
ATRZKBiP
Registered User

ATRZKBiP's Avatar

Quote:
Originally Posted by Bakos View Post
Jedna z najładniejszych budek w mieście.
Za to z małogabarytowej architektury miejskiej pozostały gdzieniegdzie zamalowane kioski typu Poldi oraz niepasujące do ścisłego Centrum i mało reprezentacyjne tandetne wiaty przystankowe. M.in. te brązowe, które Zdmikp uważa za... luksus godny Śródmieścia, "zdobiące" np. okolicę Dworca Głównego.

-Wanted- liked this post
Old August 19th, 2019, 04:14 PM   #1194
Bakos
Registered User

Bakos's Avatar

Quote:
Originally Posted by Zamaszysty View Post
Widziałem już dobrych kilka tygodni temu, ale płyty, z których była wykonana, zaczynał się wypaczać, napis na półprzezroczystej płycie też zaczynał się sypać i wyglądało na to, że zaczyna przeciekać. Nie wiem ile w tym zaniedbania, a ile faktycznego zużycia wywołanego "zębem czasu i żywiołami", ale IMO potrzebny był przynajmniej remont i wymiana niektórych paneli ściennych.
Żyjesz mglistymi wspomnieniami sprzed roku. Napisu nie ma od ponad roku kiedy pawilon przeszedł remont.

Zamaszysty, ATRZKBiP liked this post
Old August 19th, 2019, 07:08 PM   #1195
kurt_poz
Registered User

Likes (Received): 229

teraz czas na Gdańską i wywiezienie czerwonego ex-kiosku (nieopodal PKO BP)...

Czapka liked this post
kurt_poz no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2019, 07:49 PM   #1196
low1
Registered User

Likes (Received): 7721

Generalnie jest spory problem z usuwaniem pozostałości po dawnych biznesach. Stare szyldy wiszą latami, kioski które już są reliktem także stoją i czekają nie wiadomo na co. Powinna być jasna zasada: kończysz ze swoim biznesem - sprzątasz po sobie także szyld.

zBDGoszczy liked this post
low1 no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2019, 09:08 PM   #1197
Dadam91
Poland/France/Denmark

Dadam91's Avatar

Likes (Received): 297

Co jest powodem likwidacji tej kwiaciarni na rondzie Jagiellonów?
Dadam91 no está en línea   Reply With Quote
Old August 20th, 2019, 07:47 AM   #1198
ATRZKBiP
Registered User

ATRZKBiP's Avatar

Quote:
Originally Posted by Dadam91 View Post
Co jest powodem likwidacji tej kwiaciarni na rondzie Jagiellonów?
Dobre pytanie. Oficjalnie, czytając lekturę prasową, nastąpiła rozbieżność gustów i wygrało stronnictwo konserwatywne (chciałoby się napisać: ekstremistycznie konserwatywne, ale to chyba przesada), w tej chwili w zakresie kompetencji, reprezentujące Urząd Miasta. I chciałbym wierzyć, że to jedyny aspekt sprawy. Szkoda, bo nawet, jeżeli komuś lokalizacja nie pasowała, to nie zmienia to faktu, że - jak to napisał Bakos - to jeden z najładniejszych pawilonów. Gust gustem, ale on charakteryzował się czystym stylem i pewną neutralnością. To w Bydgoszczy jednak coraz rzadsze. Myślę, że źle się stało.

-Wanted-, XKF, wersalka, Bakos liked this post
Old August 20th, 2019, 11:46 AM   #1199
Bakos
Registered User

Bakos's Avatar

Sam pawilon obroniony Zacznie działać w innym miejscu.

Zamaszysty, ATRZKBiP liked this post
Old August 20th, 2019, 01:02 PM   #1200
Zamaszysty

Zamaszysty's Avatar

To akurat dobra wiadomość. Tak samo, jak wcześniejsza że przeszedł faktycznie remont. Uchylisz rąbka tajemnicy, gdzie ten pawilon zawita?

Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
bydgoszcz

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules