[Bydgoszcz] Służba Zdrowia, Inwestycje szpitalne, Osiągnięcia naukowe, Collegium Medicum - Page 7 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Wielkopolska, Kujawy, Lubuskie > » Bydgoszcz

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 1 votes, 5.00 average.
Old April 4th, 2010, 12:20 AM   #121
ethanak
Registered User

ethanak's Avatar

Likes (Received): 776

del

Last edited by ethanak; April 5th, 2010 at 11:58 AM.
ethanak no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 4th, 2010, 08:17 PM   #122
tlss
Registered User

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by ethanak View Post
Macieju - w tym temacie nie ma osoby lepiej poinformowanej ode mnie. Trwa walka. (dotyczy powołania stomatologii)
Czy uważasz że podchody pod wydziałem stomatologii są przyczyną że jak dotej pory on nie powstał w Bydgoszczy ?
tlss no está en línea   Reply With Quote
Old April 5th, 2010, 09:50 AM   #123
ethanak
Registered User

ethanak's Avatar

Nie.
Advertisement

Old April 5th, 2010, 10:09 AM   #124
Kinio
BYDGO-SZCZ-ECIN

Kinio's Avatar

Likes (Received): 215

Ethanak, czy mógłbyś napisać coś więcej w temacie??? Wiesz coś więcej od planów połączenia toruńskich szpitali z przychodnią stomatologiczną?
Old April 6th, 2010, 09:30 AM   #125
aduis
Register User

aduis's Avatar

W Bydgoszczy rusza budowa nowej kliniki psychiatrii

W Bydgoszczy brakuje łóżek dla chorych z zaburzeniami psychicznymi. To wkrótce się zmieni. Rusza budowa nowej kliniki psychiatrii przy szpitalu im. dr. Jurasza.Kompleks powstanie na terenie po byłych ogródkach działkowych między ulicami Powstańców Wielkopolskich a Wyszyńskiego.

- Coraz więcej osób cierpi na zaburzenia psychiczne. Potrzeby ich leczenia są ogromne - opowiada profesor Aleksander Araszkiewicz, kierownik katedry psychiatrii w Collegium Medicum - W tej chwili w Bydgoszczy na oddziale ogólnopsychiatrycznym dysponujemy tylko 25 łóżkami - a to o wiele za mało. To właśnie tu trafiają w trybie nagłym osoby, które wymagają natychmiastowej, całodobowej hospitalizacji. Są to m.in. pacjenci cierpiący z powodu ciężkiej depresji lub psychoz. Stanowią zagrożenie dla siebie i innych.
Do niedawna takie osoby były kierowane do Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu. Po zmianie przepisów i reorganizacji placówki zmniejszono tam liczbę łóżek z 600 do 300. W zamian utworzono dwa oddziały dla psychicznie chorych, którzy popełnili przestępstwo i którzy zostali skierowani na leczenie przez sąd.

- Dla zabezpieczenia potrzeb mieszkańców Bydgoszczy potrzeba co najmniej dwustu łóżek - twierdzi profesor Araszkiewicz. - W Toruniu przykładowo jest ich aż 170.

Przez to, że w Bydgoszczy jest tak niewiele łóżek dla psychicznie chorych, lekarze stają w obliczu bardzo trudnych decyzji. Muszą wysyłać pacjentów do innych miast - nawet do Gniezna i Iławy.
Nie tylko to skłania do szybkiej rozbudowy szpitala Jurasza. Klinika psychiatrii obecnie znajduje się w budynku zaadaptowanym z hotelu pielęgniarskiego na potrzeby szpitala.

Nie spełnia on wymaganych standardów - korytarze są zbyt wąskie, a pacjentom brakuje miejsca.
- Od wielu lat starałem się, aby stworzyć w Bydgoszczy odpowiedni ośrodek - opowiada profesor Araszkiewicz. - W latach 2000-2005 wspólnie z ówczesnymi wojewodą, marszałkiem i ministrem zdrowia zastanawialiśmy, czy nie można na potrzeby psychiatrii wykorzystać budynków Szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Minister nie zgodził się jednak na to - podkreśla profesor.

Minister zdrowia w takiej sytuacji przychylił się do próśb pracowników katedry i postanowił przeznaczyć pieniądze na wybudowanie nowej kliniki. Projekt będzie realizowany przez Collegium Medicum w ramach „Wieloletniego Programu Rozbudowy i Modernizacji Szpitala Uniwersyteckiego im. Jurasza”.
23 marca przekazano plac budowy wykonawcy. Na razie jednak pieniędzy wystarczy jedynie na pierwszy etap budowy. W nowym obiekcie będzie 118 łóżek.

- Koszt inwestycji to 30 milionów złotych - mówi Grażyna Rybińska, zastępca kanclerza ds. techniczno-administracyjnych Collegium Medicum. - Znajdą się tam oddziały: psychoz, dzieci i młodzieży oraz leczenia uzależnień.

- Obecny projekt znacznie podniesie standard leczenia - cieszy się profesor. - Poza tym umożliwia dalszą rozbudowę centrum. Chciałbym, aby w Bydgoszczy było aż 180 łóżek. Mój projekt zakłada też, że będą tutaj także oddziały dzienne i poradnie, warsztaty terapii zajęciowej oraz oddział psychogeriatryczny - opowiada profesor.

Wizualizacja:http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll...CZ01/803190494

Zmienili chyba projekt,parę lat temu jak pokazywali no to architektura wyglądała w miarę ok
Old April 6th, 2010, 10:21 AM   #126
jamnik szorstkowłosy
Registered User

jamnik szorstkowłosy's Avatar

Likes (Received): 116

prosze wybaczyc ale sie pogubilem teraz Czyli beda dwie budowy przy szpitalu Jurasza, jedna to wymieniony wyzej oddzial psychiatrii a druga to nowy oddzial ratunkowy(przy dawnym wejsciu) ??
jamnik szorstkowłosy no está en línea   Reply With Quote
Old April 6th, 2010, 11:56 AM   #127
0maniek0
BANNED

0maniek0's Avatar

Likes (Received): 71

tak wlasnie bedzie
0maniek0 no está en línea   Reply With Quote
Old April 6th, 2010, 12:00 PM   #128
ethanak
Registered User

ethanak's Avatar

Szkoda że psychiatria nie powstanie od strony Skłodowskiej bo sądząc po wizualizacjach jest to obiekt dwukondygnacyjny a stanie od strony tranzytowej ulicy - zdecydowanie lepiej byłoby gdyby centrum urazowe (czy jak mu tam) powstało od tej strony. Liczyłem też że tereny od Wyszyńskiego zarezerwują na jakąś nieszpetną architekturę - dajmy na to nowy budynek oddziału stomatologicznego i bibliotekę Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy...
Old April 6th, 2010, 12:19 PM   #129
Bakos
Registered User

Bakos's Avatar

Likes (Received): 3710

A takie ładne projekty były dla tego terenu...
Bakos no está en línea   Reply With Quote
Old April 6th, 2010, 01:10 PM   #130
zonc
Homo Skyscraperus

zonc's Avatar

Likes (Received): 3629

To po co robili konkurs wtedy?

Quote:
Obradujący pod przewodnictwem prof. dr hab. arch. Mariana Fikusa Sąd Konkursowy nagrodził I nagrodą pracę przedstawioną przez zespół projektantów z firmy ARCHI+ Polska z Warszawy pod kierunkiem mgr inż. arch. Artura Słabiaka. Praca ta została nagrodzona za zdyscyplinowaną, geometryczną harmonię funkcjonalnej przestrzeni szpitala w koegzystencji z otaczającą zielenią.

Druga nagroda przypadła pracy wykonanej przez zespół projektantów z firmy PROJ-PRZEM-PROJEKT z Bydgoszczy pod kierunkiem mgr inż. arch. Jacka Wiśniewskiego. Praca ta została nagrodzona za segmentową dyspozycję przestrzenną nowej części szpitala, będącą podstawą do etapowania rozległej inwestycji.
zonc no está en línea   Reply With Quote
Old April 6th, 2010, 02:02 PM   #131
0maniek0
BANNED

0maniek0's Avatar

Likes (Received): 71

^ to te ladne projekty?
0maniek0 no está en línea   Reply With Quote
Old April 6th, 2010, 02:03 PM   #132
ethanak
Registered User

ethanak's Avatar

Ten pierwszy jest całkiem niczego sobie...
Old April 6th, 2010, 07:10 PM   #133
Maciej_Bydgoszcz
BANNED

Likes (Received): 27

Quote:
Originally Posted by tlss View Post
Czy uważasz że podchody pod wydziałem stomatologii są przyczyną że jak dotej pory on nie powstał w Bydgoszczy ?
Do ethanaka. Nie wiem skąd masz te informacje. Powołanie stomatologii jako kierunku trwa od kilku lat. Nie będę się licytował kto wie lepiej, ale mam bardzo dobre źródła informacji. Nie powiem, że z pierwszej ręki władz CM UMK.
Maciej_Bydgoszcz no está en línea   Reply With Quote
Old April 6th, 2010, 07:19 PM   #134
zonc
Homo Skyscraperus

zonc's Avatar

Likes (Received): 3629

Znam Ethanaka i może mieć lepsze.
zonc no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2010, 12:28 AM   #135
ethanak
Registered User

ethanak's Avatar

Quote:
Originally Posted by zonc View Post

Znam Ethanaka i może mieć lepsze.
Inna sprawa że ostatnio odnoszę wrażenie że wszyscy z którymi na ten temat rozmawiam są nie dosyć że zestresowani to jeszcze nadpobudliwi, nerwowi i w dodatku przemęczeni Żebyśmy się źle nie zrozumieli - po stronie bydgoskiej jest zgoda w temacie...
Old April 16th, 2010, 01:43 PM   #136
lenovo200
Registered User

lenovo200's Avatar

Likes (Received): 213

express bydgoski

Quote:
Rewolucją rządził psychiatra
- Stworzenie w Bydgoszczy dwóch szpitali klinicznych udało się później - wspomina doktor Giziński

W kwietniu 1990 roku dziennikarka „Expressu”, przy okazji Pana wyboru na stanowisko lekarza wojewódzkiego, wskazała najpilniejsze zadanie: przekształcenia ówczesnego Wojewódzkiego Szpitala im. XXX-lecia PRL w kliniczną placówkę bydgoskiej Akademii Medycznej.

Wtedy się nie udało. Byłem gorącym zwolennikiem dysponowania przez Akademię Medyczną dwoma szpitalami klinicznymi. Pomysłodawcą i orędownikiem tej idei był rektor Akademii, świętej pamięci profesor Domaniewski. Była to dla mnie także niezwykła sytuacja, gdy mój autorytet, a wcześniej przełożony, stał się partnerem przy tym projekcie. Los chciał, że wiele lat później jako radny sejmiku samorządowego współuczestniczyłem w doprowadzeniu tego pomysłu do zakończenia.

Połączenie naszej Akademii Medycznej z toruńskim uniwersytetem to był dobry pomysł?

Kiedy to się działo, uważałem, że tak. Dziś tak nie myślę. Niepokoją mnie próby tworzenia w Toruniu trzeciego szpitala klinicznego. To niepotrzebne. Podnoszą się głosy o potrzebie powołania toruńskiego uniwersytetu medycznego....

Jak wspomina Pan tamtą sytuację w służbie zdrowia?

Ten czas to moje wejście na salony ochrony zdrowia. Objąłem fotel lekarza wojewódzkiego, żeby go jak najszybciej... zjeść. Przeprowadzić system przez pewną niezbędną transformację i wrócić do zawodu. Podobnie tymczasowo widziałem fotel wojewody bydgoskiego - nie wyobrażałem sobie, że będę na nim do końca życia. Przełom lat 80. i 90. ubiegłego wieku to czas rewolucji. I tylko w takim czasie administrację można było powierzyć psychiatrze! Przed nami, pokoleniem ukształtowanym w PRL, a budującym III RP, postawiono niezwykłe zadania, towarzyszył nam duży entuzjazm. Powstałe wtedy instytucje czy firmy, które funkcjonują do dziś, bardzo sobie cenię. „Express” też.

Jakie najważniejsze przemiany dokonały się w Pana branży w minionym dwudziestoleciu?

Zmiany w systemie ubezpieczeń zdrowotnych. W naszym województwie już 20 lat temu próbowaliśmy, nieco wbrew przepisom budżetowym, dzielić pieniądze na zadania, a nie na etaty. Ciągle jednak brakuje ubezpieczeń dodatkowych. Służba zdrowia jest zbyt mało skomercjalizowana. Gros sprywatyzowanych przychodni radzi sobie świetnie. Na poziomie gminnym jest z tym naprawdę nieźle. Gorzej z placówkami wojewódzkimi, szpitalnymi kolosami, z rozbudowanymi związkami, które często blokują sensowne rozwiązania.

Pan sobie bardzo dobrze na tym rynku radzi.

W 1988 roku otworzyłem prywatny gabinet, gdzie pacjent płacił mi do ręki za konsultację. Dziś mam nowoczesny, prywatny, wielospecjalistyczny szpital, większy od wielu placówek powiatowych. Ponad 80 procent usług medycznych wykonywanych jest w ramach kontraktu z NFZ. Płacę podatki, spłacam kredyty, nie zadłużam się, działam bez dofinansowania z Unii Europejskiej. Okazuje się, że można.
lenovo200 no está en línea   Reply With Quote
Old April 16th, 2010, 03:22 PM   #137
ethanak
Registered User

ethanak's Avatar

A dzisiaj informacja o zwolnieniach w Juraszu - 900 chcą zwolnić w tym 150 lekarzy. W praktyce oznacza to że UMK doprowadziło do likwidacji Szpitala Uniwersyteckiego im. Jurasza. Nietrudno zgadnąć gdzie znajdą zatrudnienie lekarze i personel średni z Jurasza.

Last edited by ethanak; April 16th, 2010 at 04:00 PM.
ethanak no está en línea   Reply With Quote
Old April 16th, 2010, 08:47 PM   #138
Maciej_Bydgoszcz
BANNED

Quote:
Originally Posted by lenovo200 View Post
express bydgoski
Widzę, że Pan Giziński zaczyna grać na emocjach wyborców. Doskonale Pan wie, że to mrzonki. Powołanie uniwersytetu medycznego, to niezbędne jest 12 uprawnień do doktoryzowania. Kto jest to w stanie zrealizować w Bydgoszczy lub Toruniu. Aktualnie to świat wirtualny. Powołanie Uniwersytetu Medycznego to odłączenie się od UMK. Dla mnie aktualnie to brednie.
Do Ethanaka: Których to lekarzy zwolnią? Profesorów tytularnych i samodzielnych pracowników nauki, adiunktów?
Old April 16th, 2010, 09:57 PM   #139
ethanak
Registered User

ethanak's Avatar

Quote:
Originally Posted by Maciej_Bydgoszcz View Post
Widzę, że Pan Giziński zaczyna grać na emocjach wyborców. Doskonale Pan wie, że to mrzonki. Powołanie uniwersytetu medycznego, to niezbędne jest 12 uprawnień do doktoryzowania. Kto jest to w stanie zrealizować w Bydgoszczy lub Toruniu. Aktualnie to świat wirtualny. Powołanie Uniwersytetu Medycznego to odłączenie się od UMK. Dla mnie aktualnie to brednie.
Do Ethanaka: Których to lekarzy zwolnią? Profesorów tytularnych i samodzielnych pracowników nauki, adiunktów?
Jednego profesora na pewno - od czerwca. Jak nic przejdzie do toruńskiego Dziecięcego. A uniwersytet profilowany a takim jest uniwersytet medyczny potrzebuje 6 uprawnień do doktoryzowania.Piąte w drodze...
Old April 17th, 2010, 11:47 AM   #140
Maciej_Bydgoszcz
BANNED

Quote:
Originally Posted by ethanak View Post
Jednego profesora na pewno - od czerwca. Jak nic przejdzie do toruńskiego Dziecięcego. A uniwersytet profilowany a takim jest uniwersytet medyczny potrzebuje 6 uprawnień do doktoryzowania.Piąte w drodze...
Fakt 6, zawsze myślę, że to ta sama kategoria co uniwersytet techniczy. Czyli przejście jednego profesora spowoduje powstanie wydziału w Toruniu? A może to jest tak, że UMK chce pozbyć się ogromnego balastu finansowego? Zobaczymy co to będzie. Aktualnie przy stanie finansów MZ powstawanie następnych szpitali uniwersyteckich to naprawdę mrzonki. To jest właśnie ta porażka Całbeckiego, myślał, że zdąży, a tu niestety blokada.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
bydgoszcz

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules