BAIA MARE | Projects & Construction - Page 73 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > North–West Region

North–West Region » Cluj Metro Area | Oradea Metro Area | Baia Mare | Bistrița | Oradea | Satu Mare | Zalău

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old April 22nd, 2014, 07:35 PM   #1441
DanielBM
Registered User

DanielBM's Avatar

Likes (Received): 631

Un prim contract de finantare a proiectelor de reabilitare termica a blocurilor din Baia Mare a fost semnat astazi, 22 aprilie. Proiectul include lucrari de modernizare si reabilitare termica a sase blocuri de pe raza municipiului Baia Mare, urmand ca pe parcursul a 12 luni, blocurile sa fie reabilitate intr-o maniera cat mai ampla, pentru asigurarea climatului interior impus de cerintele minimale de confort si economie de energie ale imobilelor. Prezent la semnarea contractului de finantare, primarul Catalin Chereches a spus ca acesta este doar un prim pas in programul de reabilitare a blocurilor din Baia Mare, urmand ca pana la sfarsitul acestui an sa fie modernizate alte 26 de blocuri, unele cu mai multe scari.

Valoarea totala a proiectului este de 5.373.418,76 lei si prevede reabilitarea termica si estetica a blocurilor: str. Alexandru Odobescu nr. 7, str. George Enescu nr. 2, str. Dr. Victor Babes 13, scara A si B, str. Dr. Victor Babes nr. 21, Scara A si B, str. Victoriei nr. 54 si bdul. Decebal nr. 16.

„Avem bucuria, dupa aproape 10 ani, in care li s-a tot spus baimarenilor despre reabilitarea blocurilor si despre acest program de reabilitare, ca avem primul contract de finantare semnat pentru primele sase blocuri. Lucrul acesta s-a intamplat astazi. Este imbucurator, mai ales ca sunt primele pentru care asociatiile de proprietari si-au prezentat intentia de a intra in acest program si au tot fost amanati. S-a blocat programul la nivel guvernamental, s-au amanat si acum a venit momentul ca ele sa fie primele care sa intre in reabilitare“, a spus primarul Catalin Chereches.

Durata de implementare a proiectului este de 12 luni de la data semnarii contractului de finantare, pana la data finalizarii ultimei activitati.

„O reabilitare arhitecturala, o izolare termica asa cum prevad normele, cu polistiren de 15 centimetri, cu tot ceea ce inseamna inclusiv schimbarea geamurilor si montarea geamurilor termopan cu mai multe camere. Cu o izolare perfecta, dar inclusiv si reabilitarea trotuarelor adiacente blocurilor respective“, a mai spus primarul Chereches.

Din valoarea totala a proiectului, proprietarii locuintelor vor fi nevoiti sa plateasca doar 10 procente. Alte doua contracte de finantare urmeaza sa fie semnate pe parcursul saptamanilor urmatoare.

„Am venit si cu o facilitate pe care o acorda Consiliul Local, respectiv proprietarii platesc doar 10% din valoare si nu o cota mai mare asa cum era prevazut initial, ceea ce ii determina pe tot mai multi cetateni sa intre in acest program. Eu cred ca este un lucru imbucurator pentru municipiul Baia Mare si cred ca acest program va continua pana in 2020 si va schimba fata municipiului. Asta imi doresc eu, sa schimbam imaginea orasului, sa schimbam din punct de vedere estetic aceste cartiere de blocuri si sa dam pe de alta parte si un anumit tip de confort cetatenilor si bineinteles facturi mai mici la energie“, a adaugat edilul.

Al doilea contract de finantare se va semna pentru blocurile: str. Culturii nr.1 si Piata Revolutiei, blocurile nr. 2, 3, 4 si 5. Al treilea contract de finantare se va semna pentru 21 de blocuri de locuit, municipalitatea fiind acum in etapa de proiectare, faza DALI.

Cele 21 de blocuri sunt: bd. Bucuresti nr. 5, scarile A, B, C, D, E; bd. Bucuresti bl. 8, scarile A, B, C; bd. Unirii nr. 7, scarile A, B, C, D; str. Agriculturii nr. 10; bd. Unirii 5A; str. Progresului, nr. 52, 54, 56, 58 si 60; str. Victoriei nr. 57 (Bucla); bd. Republicii nr. 48, scarile A si B si nr.52; str. Ciprian Porumbescu nr. 2; bd. Independentei nr. 20; Aleea Filaturii nr. 1/A; bd. Decebal nr. 14; bd. Traian nr. 6; str. I.L Caragiale nr.12 B; bd. Bucuresti nr. 40 si bd. Decebal nr. 20.

http://www.emaramures.ro/Stiri/97057...blocuri-VIDEO-
Advertisement

Old April 24th, 2014, 09:44 AM   #1442
DanielBM
Registered User

DanielBM's Avatar

Ieri i-am vazut pe cei de la romprest cum demontau garduletu verde a lui anghel Locul garduletului va fi luat de-un "gard viu "
Old April 24th, 2014, 01:28 PM   #1443
Ionutzz
Registered User

Likes (Received): 90

Quote:
Originally Posted by DanielBM View Post
Ieri i-am vazut pe cei de la romprest cum demontau garduletu verde a lui anghel Locul garduletului va fi luat de-un "gard viu "
In ce zona? Ca anul trecut in zona Alecsandri au montat o gramada de astfel de gardulete.
Ionutzz no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 24th, 2014, 05:00 PM   #1444
DanielBM
Registered User

DanielBM's Avatar

Mall, Meda , Independentei.
Old April 28th, 2014, 06:28 PM   #1445
DanielBM
Registered User

DanielBM's Avatar

Din 29 aprilie circulatia rutiera va fi partial inchisa in Centrul Vechi. „Ne dorim sa transformam centrul istoric in zona pietonala”, spune primarul Catalin Chereches

Circulatia rutiera din Centrul Vechi al municipiului Baia Mare va fi partial inchisa, incepand din 29 aprilie. Decizia a fost luata de catre reprezentantii administratiei publice locale pentru a pregati astfel transformarea centrului istoric in zona pietonala. Din aceasta zi, circulatia rutiera pe strazile din zona se va modifica. De asemenea, traseele unor autobuze vor suferi modificari, iar o parte din locurile de parcare din Centrul Vechi vor fi redistribuite pe strazile din apropiere.

Piata Millennium din Baia Mare va deveni, in mare parte, spatiu pietonal. Din dimineata zilei de 29 aprilie, masinile nu vor mai putea circula pe o parte a centrului istoric.

„Cred ca centrul istoric al municipiului nu trebuie sa fie o mare parcare, trebuie sa generam functiuni de alt tip aici. Imi doresc foarte mult sa obisnuim cetatenii municipiului Baia Mare cu acest lucru care va interveni in viitor si este un prim pas, un pas important, chiar o chestiune istorica pentru municipiu. Asa cum am vazut in toate zonele istorice reabilitate si din tara, dar in special din strainatate, centrele istorice sunt in mare parte pietonale. Avem o piata istorica frumoasa, mare, chiar mai frumoasa si mai ampla decat cea din Sibiu si cred ca trebuie sa o punem in valoare
“, a spus primarul Catalin Chereches.

Numarul locurilor de parcare va creste in Piata Pacii si pe strada Podul Viilor, dar locuri in care vor putea stationa automobile vor fi amenajate si pe strada Crisan, respectiv pe ambele sensuri ale strazii Gheorghe Sincai, unde circulatia autovehiculelor se va face doar pe un singur sens, pana la intersectia cu str. Andrei Muresanu. In Centrul Vechi vor ramane doar parcarile pentru taxi si 40 de locuri de parcare. Circulatia va ramane deschisa pe traseul Podul Viilor – Gheorghe Sincai (pe portiunea Centrul Vechi – Gheorghe Sincai ) pe ambele sensuri.
„Este un prim pas in ceea ce inseamna inchidere integrala a centrului istoric si a zonei istorice, dar asta in urmatoarea perioada. Dorinta noastra este ca in urmatorul Plan Integrat de Dezvoltare Urbana sa avem un proiect amplu de construire de parcari subterane-supraterane, de regandire a circulatiei, de refunctionalizare a centrului istoric. Asta se va realiza pe baza unui proiect clar, a unui masterplan care va cuprinde intreg centrul istoric“, a adaugat edilul.

In viitor, la fel ca si in marile capitale europene, sau chiar municipii mari ale Romaniei, in Centrul Vechi din Baia Mare se va putea circula doar pe jos, acest lucru dand un plus de valoare acestei zone.

„Bineinteles, orice lucru de acest tip genereaza si un anumit deranj, dar trebuie sa genereze si obisnuinta si trebuie sa gandim cum transformam municipiul Baia Mare intr-un oras verde, intr-un oras in care sa se poata circula si pe jos si cu bicicletele, nu doar cu masina. Va trebui sa ne adaptam la ceea ce inseamna orase civilizate din Europa sau din lume si sa luam modelele corecte. Si asta vom face. Mesajul meu este unul simplu si clar: sa generam un spatiu civilizat, sa dam valoare centrului istoric al municipiului“, a adaugat primarul Chereches.

Odata cu inchiderea circulatiei in Piata Millennium, vor interveni modificari si in traseul unor autobuze. Autobuzele 3/11 si 4 isi vor modifica ruta din zona sensului giratoriu de la intersectia str. V. Alecsandri cu str. 22 Decembrie. Acestea nu vor mai merge pe strada Crisan ca si pana astazi, ci vor intra pe str. Andrei Muresanu - str. Gheorghe Sincai, vor trece prin fata primariei, unde se va amenaja o statie de autobuz. Se va modifica si traseul liniilor 31 si 9, care vor fi deviate pe strazile Horea - Oltului - Vasile Lucaciu.
http://www.emaramures.ro/Stiri/97337...alin-Chereches
SUPERB ! Devenim un oras din ce in ce mai frumos !
Old April 28th, 2014, 06:34 PM   #1446
DanielBM
Registered User

DanielBM's Avatar

Locatarii locuintelor sociale din blocul nr. 4 de pe strada Melodiei mai au la dispozitie cateva zile sa elibereze spatiile. In aceasta dimineata, 28 aprilie, a avut loc o ampla actiune a municipalitatii, in care cei care au mai ramas in locuintele sociale au fost informati ca de luni, 5 mai, incepe reabilitarea blocului. Primarul Catalin Chereches a spus ca isi doreste ca intreaga zona sa devina una civilizata, iar in blocul reabilitat sa locuiasca doar acele persoane care stiu sa respecte o investitie facuta, care stiu sa se comporte cu oamenii din jurul lor si care nu au datorii.

Actiunea din aceasta dimineata a inceput in jurul orei 11.00, cand fiecare locatar a fost informat, din nou, ca blocul Melodiei 4 va fi reabilitat si ca acestia trebuie sa paraseasca locuinta.

„Lucrarile de reabilitare vor incepe in data de 5 mai, asa cum am stabilit si cu constructorul. Ne-am luat si noi o marja de siguranta pentru ca sunt chestiuni care trebuie intelese, sunt familii, sunt copii, e normal sa gasim o modalitate in care sa-i intelegem pe fiecare. Sunt oameni care au datorii, datoriile respective trebuie esalonate, e o perioada de vara, trebuie sa inteleaga si ei ca acest bloc va trebui reabilitat pentru a trai in conditii civilizate. Vom cauta si alte variante de locuire pentru ca din toamna sa poata fiecare sa aiba un acoperis deasupra capului, dar civilizat. Cei care traiesc in aceste blocuri, pentru ca este si Melodiei 2, nu doar nr. 4, toti din acest cartier, sa traiasca in conditii civilizate. Nu se mai poate intr-un cartier care se doreste civilizat, sa avem conditiile astea“, a spus primarul Catalin Chereches

In momentul de fata, aici locuiesc aproximativ 220 de persoane, din care doar 112 cu forme legale. Mai mult, desi chiria lunara este de 7,5 lei, unii au reusit sa adune de-a lungul anilor o impresionanta datorie de 14.000 de lei.

„Sunt multi dintre cei care locuiesc care au avut de suferit din cauza vecinilor care faceau mizerie, faceau galagie, trebuie sa se inteleaga faptul ca trebuie ordine, trebuie disciplina si trebuie respectata legea. Ceea ce face municipalitatea trebuie respectat. Daca cheltuim un ban, nu ne batem joc de banul ala si nu distrugem, nu facem mizerie, nu facem scandal. Asta trebuie sa inteleaga toti” a mai spus primarul.

In data de 5 mai, respectiv lunea viitoare, se va face predarea amplasamentului, iar constructorul poate incepe lucrarile de reabilitare.
http://www.emaramures.ro/Stiri/97333...cartier-VIDEO-
Se vede ca tiganii vor sa integreze in societate....

vasilesilion liked this post
DanielBM no está en línea   Reply With Quote
Old May 4th, 2014, 04:26 PM   #1447
taviii
Registered User

taviii's Avatar

Likes (Received): 120

Bine v-am regasit , din nou . Atasez o poza care am gasit-o pe un anumit site de socializare , si in curand o sa revin si cu alte poze la alte constructii si proiecte interesante din oras . In aceasta poza este acel bloc P+8 despre care s-a spus in urma cu cateva posturi , situat pe B-dul Unirii .

DanielBM, nicksson liked this post
taviii no está en línea   Reply With Quote
Old May 4th, 2014, 04:27 PM   #1448
taviii
Registered User

taviii's Avatar

Si inca ceva , acel bloc de pe Melodiei despre care e vorba , e deja gol . De maine pot baietii linistiti sa inceapa sa munceasca .
Old May 5th, 2014, 11:52 PM   #1449
taviii
Registered User

taviii's Avatar

Proiecte Baia Mare

Cineva intreba intr-un post anterior despre situatia complexului Pheonix pentru persoanele cu handicap , ei uite si cateva poze :

Stadiul lucrarilor la Parcul Central , se poate observa ca se si construiesc ceva cladiri in interiorul parcului :

Si o poza panoramica cu zona unde se alfa parcul :

Inca o poza cu acel bloc P+8 si chiar langa el si blocul episcopiei care la un moment dat trebuie sa atinga si el P+8 , despre care apropo , in zilele astea am vazut ceva muncitori la el , probabil vor continua iar o parte din el :

nicksson liked this post
taviii no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2014, 09:22 AM   #1450
Kahuna13
Registered User

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by taviii View Post
Inca o poza cu acel bloc P+8 si chiar langa el si blocul episcopiei care la un moment dat trebuie sa atinga si el P+8 , despre care apropo , in zilele astea am vazut ceva muncitori la el , probabil vor continua iar o parte din el :
Pe ce strada sunt acele blocuri? Stiti sa-mi ziceti ceva despre beneficiari sau constructori? Multumesc.
Kahuna13 no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2014, 10:10 AM   #1451
DanielBM
Registered User

DanielBM's Avatar

Quote:
Originally Posted by taviii View Post
Si inca ceva , acel bloc de pe Melodiei despre care e vorba , e deja gol . De maine pot baietii linistiti sa inceapa sa munceasca .
Lucrarile de reabilitare a blocului de pe strada Melodiei 4 au fost demarate astazi, 5 mai. Zona adiacenta imobilului a fost imprejmuita, iar muncitorii au inceput deja amenajarea santierului. Primii care vor intra insa in bloc vor fi angajatii Drusal, care vor avea misiunea de a curata intreaga zona, incepand de maine.

Aproximativ 220 de persoane au fost evacuate din acest bloc care va intra in reabilitare. Lucrarile vor dura aproximativ 12 luni, timp in care se vor reface instalatiile electrice, sanitare si cele de gaz, se va reabilita termic cladirea, se vor monta centrale termice in fiecare apartament si se va construi acoperisul.

Odata cu aceste lucrari, blocul va fi recompartimentat, astfel incat din cele 104 camere existente sa se realizeze 16 apartamente cu o camera si 24 cu doua camere. Acestea vor ajunge, ulterior, la tinerii si persoanele varstnice care nu au inca un acoperis deasupra capului. Valoarea totala a investitiei este de aproximativ 3.5 milioane lei, bani proveniti de la bugetul local.
http://www.emaramures.ro/Stiri/97649...demarate-VIDEO-
Old May 6th, 2014, 10:26 AM   #1452
nicksson
nickson

nicksson's Avatar

Likes (Received): 6028

Vad ca se misca treaba bine la Baia Mare, multe constructii de blocuri noi, reabilitari de cladiri in centrul istoric si parcuri foarte bine felicitari tuturor, ma bucura sincer sa vad atata activitate, se pare ca tanarul vostru primar e pus pe treaba si asta stimuleaza si mediul economic si investitional.
nicksson no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2014, 12:02 PM   #1453
taviii
Registered User

taviii's Avatar

@nicksson - e un "inceput" bun .
@Kahuna13 - blocurile sunt pe Bulevardul Unirii peste drum de catedrala ; despre beneficiari si constructori prea multe informatii nu stiu sa iti zic .
Old May 6th, 2014, 04:52 PM   #1454
DanielBM
Registered User

DanielBM's Avatar

Fantana de langa hotel Mara, va fi inaugurata in luna iunie.
Old May 9th, 2014, 10:09 AM   #1455
DanielBM
Registered User

DanielBM's Avatar

Municipalitatea doreşte revigorarea economică a Centrului Vechi din Baia Mare

Transformările din Piaţa Libertăţii sau Centrul Vechi al oraşului Baia Mare aşa cum îl cunoaşte toată lumea, făcute de autorităţile locale în ultimele zile, au şi un alt scop decât cel estetic. Astfel, municipalitatea doreşte revigorarea economică a acestei zone. “Vreau foarte mult să impulsionăm ceea ce înseamnă segment de servicii în zona istorică a municipiului, pentru că este important şi pentru băimăreni, dar şi pentru turiştii care vin în oraş, să aibă toate oportunităţile aici, din punct de vedere al serviciilor oferite, adică să aibă restaurante, să aibă baruri, să aibă magazine, să fie totul gândit într-un mod civilizat”, a declarat primarul municipiului. Pentru a impulsiona şi mai mult dezvoltarea economică a zonei, autorităţile locale doresc organizarea unei serii de acţiuni aici, derulate pe întreaga perioadă a verii. “Pentru a dinamiza acest lucru, în perioada aceasta, pentru că se apropie vara cu paşi repezi, vom avea evenimente într-un mod constant în Centrul Vechi al oraşului. Astfel, aproape în fiecare week-end vom face acest lucru, cu târguri de antichităţi, cu artiştii plastici, care se vor manifesta aici în perioada verii şi bineînţeles în parteneriat cu cei care au unităţi de gastronomie, de alimentaţie publică, în acest perimetru”, a mai precizat edilul.
http://www.ifz.ro/administratie-2/mu...baia-mare.html
Old May 9th, 2014, 10:59 AM   #1456
adi.c
Curious User

adi.c's Avatar

Likes (Received): 2723

abea astept sa vizitez baia mare. cum e zona centrala? un mare santier sau e numa-buna de admirat?
adi.c está en línea ahora   Reply With Quote
Old May 9th, 2014, 11:48 AM   #1457
DanielBM
Registered User

DanielBM's Avatar

Se lucreaza Vino spre toamna,recomand sarbatoarea castanelor , care se desfasoara la sfr sept sau primul w-e din oct,data la care vor fi finalizate sau in curs de finalizare mai multe proiecte.Eu is tare curios cum va iesi parcu central de pe rozelor !

adi.c liked this post
DanielBM no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2014, 11:34 AM   #1458
DanielBM
Registered User

DanielBM's Avatar

O veste buna pentru aspectul orasului Se lucreaza la deja faimoasa cladire care se afla vis-ŕ-vis de catedrala !!

Tinand cont ca aceasta cladire e in constructie din...1995, cel putin, faptul ca se lucreaza la acest imobil, e un lucru extra-mega-super-incredibil-nemaipomenit-fantastic !
Old May 10th, 2014, 11:13 PM   #1459
taviii
Registered User

taviii's Avatar

Exact asta spuneam si eu , ca se lucreaza la acel bloc , dar din pacate , nu cred ca vor continua lucrarile efective ci ceea ce fac ei e mai degraba o extindere a parterului .
Old May 10th, 2014, 11:28 PM   #1460
DanielBM
Registered User

DanielBM's Avatar

Sa gandim pozitiv! Daca in atatia zeci de ani nu s-a facut nimic....faptu ca se face ceva, e epocal !!!
Alta cladire care strica aspectul zonei bancilor, e cladirea care a fost cumparata de rds-rcs. Acum cateva zile, am vazut un domn, care era pe acoperisul cladirii.Daca totusi, a fost cineva pe acoperis inseamna ca cei de la rds, n-au uitat de cladirea lor!

Sa vedeti ce frumusete de parc va iesi in zona Serelor.
Advertisement

Reply

Tags
maramures, romania

Thread Tools

Posting Rules