Romanian Road Quality Map - Page 6 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 19th, 2011, 11:13 AM   #101
iuli
Registered User

iuli's Avatar

Likes (Received): 24

Eu am mers pe varianta 2 acum vreo luna si drumul e impecabil!!!
iuli no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 28th, 2011, 12:30 PM   #102
age008
Registered User

Likes (Received): 45

DN 2B Buzau-Braila

Stie cineva care e starea DN 2B Buzau-Braila?
Old July 28th, 2011, 06:54 PM   #103
panda80
Registered User

panda80's Avatar

Likes (Received): 333

Quote:
Originally Posted by age008 View Post
Stie cineva care e starea DN 2B Buzau-Braila?
DN2B este in stare destul de buna, pe alocuri peticit, dar fara gropi sau denivelari majore. Se poate merge linistit cu 100-110km/h.
panda80 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 30th, 2011, 08:37 AM   #104
Staude6
Registered User

Staude6's Avatar

Likes (Received): 500

ACTUALIZARE - DN 18 BLOCAT PE GUTIN - Drumul din Pasul Gutai a fost inchis, in urma unei surpari

O alunecare rapida de teren a dus la surparea drumului national din Pasul Gutai in cursul serii de vineri, 29 iulie. O portiune din DN 18 s-a surpat pe o lungime de aproximativ 10 metri, la circa un kilometru de intersectia cu drumul spre Mogosa, pe sensul de urcare. Alunecarea de teren a afectat fundatia soselei, care a cedat pana la adancimea de 1,5 - 2 metri. Echipaje ale politiei si reprezentanti ai Comitetului Judetean pentru Situatii de Urgenta s-au deplasat la fata locului, iar prima masura luata, dupa evaluarea situatiei, a fost de inchidere a traficului pe DN 18.

Alunecarea de teren a fost semnalata autoritatilor de un sofer aflat in trafic. Acesta a anuntat prin 112 ca o portiune de drum a fost afectata. Ulterior un al doilea telefon a semnalat surparea carosabilului drumului national.

Soferii care au intentionat sa traverseze Pasul Gutai au fost dirijati pe variantele de ocolire - DJ 184, prin Cavnic, si DN 19, pe Huta Certeze – pentru ca exista riscul ca si alte portiuni de drum sa cedeze. Prima restrictie a fost aplicata masinilor de mare tonaj, dar, la scurta vreme, s-a dispus oprirea completa a traficului, mai ales ca doua alunecari de teren s-au produs aproape de picioarele membrilor Comitetului Judetean pentru Situatii de Urgenta Maramures, aflati la fata locului pentru evaluarea situatiei.

Prefectul Sandu Pocol, adjunctul sefului IPJ Maramures - Ionel Todoran, seful Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta – Ioan Pop si directorul sectiei Maramures de la Compania Nationala de Drumuri – Mircea Pop s-au deplasat la locul incidentului. In afara interzicerii accesului auto pe DN 18, oficialii nu prea au avut ce sa faca. Acestia au constatat ca surparea s-a produs din cauza unui torent care a spalat fundatia soselei, lucru favorizat si de lipsa pietrei sub carosabil, dar si de defrisarile masive din ultimii ani. O adevarata vale s-a format sub sosea, infiltratiile ducand nu doar la prabusirea asfaltului, ci chiar a zidului de protectie din piatra de la marginea drumului. Chiar sub ochii autoritatilor pamantul a luat-o la vale.

Purtatorul de cuvant al Comitetului Judetean pentru Situatii de Urgenta, Dan Buca, a declarat, in direct la Stirile Zilei de la Televiziunea eMaramures, ca urmeaza sa se dispuna masuri de urgenta pentru oprirea alunecarii de teren, existand riscul ca situatia sa se inrautateasca, tinand cond ca nici prognoza meteorologica nu este favorabila, pentru acest weekend anuntandu-se ploi torentiale ce pot favoriza producerea de torenti de pe versanti.

ACTUALIZARE: Purtatorul de cuvant al CJSU Maramures, Dan Buca, a precizat, printr-un comunicat de presa, ca “alunecarea de teren s-a produs la km 17, datorita infiltratiilor apei freatice de pe un versant al muntelui, care a contribuit la erodarea suprafetei de carosabil pe partea de urcare a versantului dinspre orasul Baia Sprie”.

In orasul Baia Sprie, respectiv comuna Desesti au fost instalate echipaje de politie rutiera care nu au mai permis accesul autovehiculelor pe drumul national. De asemenea, au fost montate indicatoare rutiere si la intersectia drumului national cu drumul de acces spre punctele turistice Mogosa si Suior, respectiv in zona prabusirii drumului national.

Oficialii CJSU au recomandat soferilor de pe autovehiculele cu gabarit depasit si TIR-urilor sa utilizeze varianta Seini-Negresti Oas-Huta Certeze-Sapanta-Sighetu Marmatiei, pentru a evita blocarea DJ 184 si DJ 185 si pentru a permite transportarea in conditii de siguranta rutiera a persoanelor dializate sau a celor care au nevoie de sprijin in situatii de urgenta la unitatile medicale din Baia Mare si Sighetu Marmatiei..

Regionala de Drumuri Nationale Cluj-Napoca va afectua studii pentru executarea lucrarilor de reabilitare a drumului national si pentru reluarea traficului rutier in conditii de siguranta pe DN 18.

“Situatia de la fata locului este monitorizata permanent de catre reprezentanti ai comitetului local pentru situatii de urgenta si angajati ai sectiei de drumuri nationale Baia Mare”, a mai precizat purtatorul de cuvant al CJSU Maramures.
Staude6 no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2011, 10:49 PM   #105
simonique31
Registered User

Likes (Received): 0

Care e cea mai viabila ruta spre Oradea?? piatra-neamt- gheorghieni- tg mures-oradea sau vatra-dornei- cluj- oradea??? Ma refer la trafic si calitatea drumului.
simonique31 no está en línea   Reply With Quote
Old July 31st, 2011, 07:34 PM   #106
laurashgeo
Registered User

Likes (Received): 95

"Coloana de masini se intindea pe cel putin cinci kilometri, sambata dimineata, cand circulatia pe Valea Oltului te astepti sa fie mai redusa. Banuiam ca de vina sunt lucrarile la viaductul de la Carligul Mic, cum treci de OMV-ul de la iesirea din Calimanesti. Cred ca e unul dintre cele mai mai lungi poduri din Romania, trebuie sa se intinda pe un kilometru.

Trecusem pe acolo, mergand spre Sibiu, joi noaptea. Statusem si atunci cam jumatate de ora la coada, dar se circula cat de cat. Sambata dimineata, la intoarcere, am asteptat mai bine de o ora. Cand am trecut in partea cealalta a viaductului, coloana de masini se intindea si acolo pe cativa kilometri, pana aproape de intrarea in Calimanesti. Cativa tineri isi omorau plitiseala urland, iesiti din masini, Romaniaaaaa, in timp ce fluturau steagul tricolor. Ironic, presupun.

Ce m-a mirat joi seara a fost absenta politiei. Doar un amarat de amploaiat cu o statie in mana dirija circulatia. Mi-am zis, bun, nu te poti enerva ca lucreaza totusi la viaductul asta facut praf si pulbere de cativa ani. Rupte sunt cam toate podurile de pe Valea Oltului. Era timpul sa se apuce de reparatii, bine ca le fac, mi-am zis, si m-am inarmat cu rabdare. La intoarcere insa, sambata dimineata, n-am mai gasit resurse pentru rabdare si intelegere. M-am simtit pur si simplu batjocorit, dispretuit si prins in Carligul Mic al incompetentei si delasarii romanesti."

sursa: http://www.hotnews.ro/stiri-esential...ea-oltului.htm
Mult mai dramatice sunt comentariile celor ce au folosit ruta:
"Da tu, cel ce ai scris acest articol, esti foarte fericit. Eu am stat in aceeasi noapte, vineri spre sambata din directia Sibiu spre Rm. Valcea 5 ORE, 5 CINCI fara sa ne spuna nimeni nimic ca sa putem trece de acel semafor, m-am pus la coada la 3 dmineata si am trecut la 7.50."
sau
"prietene, eu am stat in noaptea de vineri spre sambata din directia Rm. Valcea spre Sibiu 4 ore. Am pus kilometrajul pe zero dupa ce am trecut de viaduct ca sa vad cat se intinde coloana spre Sibiu. 15 (cincisprezece) kilometri, cu o "gaura" de vreo 800 d emetri la mijloc pe la Brezoi (se strangea coloana)!!!!!!!! Acei oameni au stat minim 6 ore ca sa treaca. In loc sa ajung in Cluj la ora 23.30 am ajuns la 4 dimineata. Multumesc incompetentilor care nu se gandesc sa lase un fir liber timp de o ora pe sens ca sa se elibereze complet coloana "
Deci va sfatuiesc sa alegeti TransAlpina sau Transfagarasanul daca aveti de traversat Carpatii. Decat cateva ore la coada mai bine mai vezi frumusetele patriei
laurashgeo no está en línea   Reply With Quote
Old August 1st, 2011, 08:29 AM   #107
panda80
Registered User

panda80's Avatar

Quote:
Originally Posted by simonique31 View Post
Care e cea mai viabila ruta spre Oradea?? piatra-neamt- gheorghieni- tg mures-oradea sau vatra-dornei- cluj- oradea??? Ma refer la trafic si calitatea drumului.
Plecand de unde?
Old August 1st, 2011, 10:35 AM   #108
age008
Registered User

Quote:
Originally Posted by panda80 View Post
DN2B este in stare destul de buna, pe alocuri peticit, dar fara gropi sau denivelari majore. Se poate merge linistit cu 100-110km/h.
Mersi de info. Saptamana asta am drum pe acolo.
Old August 3rd, 2011, 10:08 PM   #109
johnnyh
Registered User

Salut...stie cineva in ce stare e DJ228 Nazarcea - Ovidiu? Am vrut sa merg pe acolo acum o luna jumate si primii 500 m nu erau asfaltati si nu m-am dus mai departe. Totusi drumul era in lucru si ma intrebam daca nu cumva au progresat.
johnnyh no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2011, 12:47 AM   #110
MariusBV
MariusBV

MariusBV's Avatar

Likes (Received): 27

Cine stie in ce stare se mai afla DN 73C intre Campulung si Curtea de Arges?
MariusBV no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2011, 09:29 AM   #111
age008
Registered User

M-am intors de pe DN2B. Confirm starea buna, se poate merge chiar cu 120-130 km/h
Old August 5th, 2011, 09:40 AM   #112
ionutzyankoo
Registered User

ionutzyankoo's Avatar

Likes (Received): 36

M-am intors ieri din Moldova pe DN2 si din pacate am constatat ca in jud. Buzau in special, s-au format sleauri pe sensul Focsani-Bucuresti din cauza camioanelor, cam cum erau cele de pe centura Bucuresti.
Sper sa apuc ziua cand se va construi Autostrada Moldova sau cum o vor mai denumi ca este nevoie, am vazut TIR-uri din Bulgaria, Turcia, Georgia, Ucraina si turisme straine intr-o masura foarte mare din Ucraina si Rusia.
ionutzyankoo no está en línea   Reply With Quote
Old August 6th, 2011, 10:44 AM   #113
omudelamunte
Registered User

Harta in timp real cu lucrarile pe drumurile patriei

Pentru cei interesati puteti gasi niste informatii la adresa: http://www.arcgis.com/home/webmap/vi...95d558fbd2a2f6

Cei de la ministerul transporturilor ar trebui sa dezvolte o aplicatie pe iPhone, Android si Symbian pentru a semnala in timp real neregulile pe drumurile Romaniei. Astfel, sistemul va scoate in evidenta, neregulile. Sistemul poate sa calculeze si gradul de satisfactie al conducatorilor auto in timp real. Ar fi un indicator transparent pentru calitatea muncii ministerului transporturilor si a companiei nationale de drumuri si poduri.
omudelamunte no está en línea   Reply With Quote
Old August 8th, 2011, 02:03 PM   #114
maga998
Registered User

maga998's Avatar

Likes (Received): 1288

daca se poate, stie cineva care e starea la zi a drumului E79 intre Targu Jiu si Bumbesti ?

multumesc
maga998 no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2011, 07:04 PM   #115
th3Shad0w
Registered User

Likes (Received): 445

Oradea-Sibiu

Sal,

Ce traseu recomandati de la Oradea la Sibiu? E 60 spre Cluj, sau E79 spre Beius?

Mersi
th3Shad0w está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 10th, 2011, 07:08 PM   #116
johnnyh
Registered User

Quote:
Originally Posted by johnnyh View Post
Salut...stie cineva in ce stare e DJ228 Nazarcea - Ovidiu? Am vrut sa merg pe acolo acum o luna jumate si primii 500 m nu erau asfaltati si nu m-am dus mai departe. Totusi drumul era in lucru si ma intrebam daca nu cumva au progresat.
nu am mers pe acolo, dar DJ222 e super ok și merită ca rută alternativă pentru Năvodari și poate chiar nordul Mamaiei.
johnnyh no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2011, 08:04 PM   #117
panda80
Registered User

panda80's Avatar

Quote:
Originally Posted by th3Shad0w View Post
Sal,

Ce traseu recomandati de la Oradea la Sibiu? E 60 spre Cluj, sau E79 spre Beius?

Mersi
Oradea-Gilau-A3-Turda-Sebes-Sibiu.
Old August 10th, 2011, 09:47 PM   #118
cristikrisch
Registered User

Likes (Received): 6

Quote:
Originally Posted by th3Shad0w View Post
Sal,

Mersi
Spre Cluj clar. Am fost recent pe portiunea Deva-Sebes si a fost criminal. Am stat o ora si 40 de minute in Deva si aprox 40 de minute in Sebes + ca intre cele doua se circula cam in coloana tot timpul.

Asa macar prinzi si autostrada a si prinzi doar aglomeratia din Sebes + ca am auzit ca Oradea - Deva e destul de rau.
cristikrisch no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2011, 02:16 PM   #119
alecu26
Registered User

Likes (Received): 935

sau de la Turda....continui pe Autroada la Campia...si de acolo la Iernut de unde o iei pe Tarnaveni-Medias-Sibiu. E un pic rau vreo 5 km pe protiunea Iernut-Tarnaveni....dar in rest e OK. Cred ca e si mai scurt asa...un pic.

Deva Sibiu depinde mult de zi din saptamana si de ora prin care vei trece pe acolo.

Oradea-Cluj nu e chiar o fericire....cred ca e chiar mai distrus decat Oradea-Beius.

O alta solutie....poate un pic mai lunga dar mergi numai pe plat...fara serpentine...ar fi Oradea-Arad-Deva-Sibiu.
alecu26 no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2011, 04:21 PM   #120
captiva
Registered User

Likes (Received): 159

Quote:
Originally Posted by alecu26 View Post
Oradea-Cluj nu e chiar o fericire....cred ca e chiar mai distrus decat Oradea-Beius.
Oradea - Cluj era Ok cand am fost ultima data (inceputul lui iulie)
captiva no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
calitatii, drumurilor, harta, map, quality, road, romania, romanian

Thread Tools

Posting Rules