[Lublin] Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Lubelskie, Małopolska, Podkarpacie i Świętokrzyskie > » Lublin

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old November 17th, 2016, 12:58 PM   #1
almazi
Registered User

Likes (Received): 256

[Lublin] Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1

Quote:
Szpital Kliniczny nr 1 czeka wielka przebudowa. Oto zwycięski projekt

Lublin. Rozstrzygnięcie konkursu na projekt przybudowy Szpitala Klinicznego nr 1. Wygrałą koncepcja firmy Vamed (JAKUB ORZECHOWSKI)

Nowoczesność połączona z tradycją oraz pełna funkcjonalność dla pacjentów i personelu. Tak za kilka lat ma się prezentować szpital kliniczny nr 1 przy ul. Staszica. We wtorek poznaliśmy zwycięską koncepcję jego przebudowy i rozbudowy

Szpital Kliniczny nr 1 mieszczący się przy ul. Staszica jest najstarsza lecznicą w Lublinie. W ostatnich latach dyrekcja szpitala wydawała spore pieniądze na modernizację budynków, jednak potrzebna była kompleksowa przebudowa i rozbudowa placówki. - Staraliśmy się o to przez dziewięć lat. Już w 2012 roku wydawało się, że jesteśmy o krok od pozyskania pieniędzy na ten cel. Nie wyszło. Mimo to ciągle wierzyliśmy i zabiegaliśmy o potrzebne środki. Nareszcie się udało - cieszy się prof. Andrzej Drop, rektor Uniwersytetu Medyczynego, któremu podlega szpital.

Mowa o ponad 320 milionach rządowego dofinansowania, które mają być przeznaczone na prace modernizacyjne. Plan zakłada kompletną przebudowę i rozbudowę szpitala. Jego oblicze w ciągu kilku najbliższych lat diametralnie się zmieni. W 2022 roku będzie to zupełnie inna lecznica.

Wygrał projekt firmy Vamed

Aby spełnić najwyższe standardy ogłoszono konkurs architektoniczny na koncepcję modernizacji szpitala. Zgłosiło się osiem pracowni. - Jeśli chodzi o projektowanie w takim otoczeniu i warunkach jest to najwyższa skala trudności według klasyfikacji stowarzyszenia architektów. To duża inwestycja w specyficznym miejscu - wyjaśnia Stanisław Lichota, przewodniczący sądu konkursowego.

We wtorek wyłoniono zwycięzcę. Najlepszą koncepcję przedstawiła warszawska pracownia Vamed, która w swoim portfolio projekt Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Sąd konkursowy przyznał jej pierwsze miejsce "za najlepsze z wszystkich prac rozwiązania programu i układu funkcjonalno-użytkowego szpitala oraz przestrzeni wirydarza poklasztornego." Nowy budynek powstanie od strony al. Tysiąclecia. Na dachu jednej z części ma powstać lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pozostałe, zabytkowe budynki zostaną zmodernizowane, a wirydarz od strony ul. Staszica ma zyskać przeszklony dach i być miejscem spotkań pacjentów z rodzinami.

Za rok zaczynamy przebudowę

Koncepcja przedstawiona przez Vamed w opinii sądu ma też swoje wady, jednak została uznana za bardziej funkcjonalną. - A to kryterium według mnie jest najważniejsze. Ta koncepcja zakłada lepsze rozmieszczenie sal operacyjnych, oddziału ratunkowego, stwarza lepsze warunki do pracy dla personelu - mówi Adam Borowicz, dyrektor SPSK 1. Po rozbudowie szpital przy ul. Staszica będzie miał ok. 40 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Jak dodaje dyrektor zmniejszy się w nim nieco liczba łóżek (dziś jest ich blisko 600), bo placówka będzie chciała wykonywać więcej zabiegów w trybie jednodniowym. Zmienią się też warunki dla pacjentów, którzy będą mieli do dyspozycji jedno- lub dwuosobowe sale z węzłem sanitarnym.

Zwycięska pracownia otrzyma nagrodę w wysokości 60 tys. złotych oraz zostanie zaproszona do negocjacji w sprawie wykonania kompletnej dokumentacji potrzebnej do rozpoczęcia przetargu. - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to być może już jesienią przyszłego roku ruszyłyby prace budowlane - podsumowuje Adam Borowicz.

WIZUALIZACJE

http://lublin.wyborcza.pl/lublin/1,4...zwycieski.html

wssk8, begbie, HarryMiller, j.doe, Zboro liked this post

Last edited by khan_tengri; November 18th, 2016 at 10:19 PM. Reason: Nowy wątek
almazi no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 17th, 2016, 01:47 PM   #2
lukasz_sokol
Registered User

Likes (Received): 33

Szykują się niezłe wycinki w centrum
lukasz_sokol no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2016, 08:34 AM   #3
myszoman
Refurbished_Parka_Boy

myszoman's Avatar

Likes (Received): 300

To będzie duża zmiana i powiem że nawet mi się podoba. Będzie trochę wycinki, ale głównie pod ulicę serwisową obsługującą szpital równoległą do Tysiąclecia, o której miasta mówi od dawna i której budowa chyba zbliża się coraz bardziej bo komis przy wlocie w dolną 3 maja jest w stanie likwidacji.

Polegnie paskudny budynek przy wjeździe do szpitala dzięki czemu odsłonięty zostanie widok na historyczny budynek i na nowy nowoczesny - przestanie tam być tak ciasno. Ciekawe tylko że wyburzony zostanie remontowany 5 lat temu oddział położniczy, być może już nie jest w dobrym stanie.

Nowoczesna jasna architektura, niewysoka - ja jestem na tak.
Sponsored Links
Advertisement

Old November 18th, 2016, 09:40 AM   #4
kylo
Unregistered User

kylo's Avatar

Likes (Received): 1073

Tak sobie patrzę na osie widokowe po zburzeniu budynku szpitala... i mam przeczucie graniczące z przekonaniem, że będzie z ulicy Staszica pięęęęękny widok na COZL.
Na szczęście nie na osi ulicy ale prawdopodobnie będzie widoczny jak się stanie po prawej stronie ulicy.
/// AKJ www.akj.archi
kylo no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2016, 11:05 AM   #5
lukasz_sokol
Registered User

Likes (Received): 33

Quote:
Originally Posted by myszoman View Post
To będzie duża zmiana i powiem że nawet mi się podoba. Będzie trochę wycinki, ale głównie pod ulicę serwisową obsługującą szpital równoległą do Tysiąclecia, o której miasta mówi od dawna i której budowa chyba zbliża się coraz bardziej bo komis przy wlocie w dolną 3 maja jest w stanie likwidacji.

Polegnie paskudny budynek przy wjeździe do szpitala dzięki czemu odsłonięty zostanie widok na historyczny budynek i na nowy nowoczesny - przestanie tam być tak ciasno. Ciekawe tylko że wyburzony zostanie remontowany 5 lat temu oddział położniczy, być może już nie jest w dobrym stanie.

Nowoczesna jasna architektura, niewysoka - ja jestem na tak.
Chyba więcej niż tylko pod drogę. A w miejscu wyburzonego budynku jest wyższa część tego nowoczesnego na którym zlokalizowali lądowisko.
lukasz_sokol no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2016, 12:19 PM   #6
Maciek Lublin
Cogito ergo sum.

Maciek Lublin's Avatar

Likes (Received): 3376

Quote:
Ciekawe tylko że wyburzony zostanie remontowany 5 lat temu oddział położniczy, być może już nie jest w dobrym stanie.
Patrząc na te plany wydaje mi się, że budynek gdzie jest m.in. oddział położniczy akurat zostaje. Inna sprawa, że standardy jakie także po remoncie panują na tym oddziale znacznie odbiegają od tego czego można oczekiwać po XXI wieku. Jedna wspólna łazienka i WC na piętrze, w którym to zawsze stoi kilka pojemników ze zbiórek na mocz pacjentek, dla kiludziesięciu kobiet czekających na poród/tuż po porodzie/z ciążą zagrożoną to raczej kiepsa wizytówka SPSK1. Do tego, choćby sale od południa w których w okresie letnim jest zwyczajnie sauna. Personel, do którego nie można się przyczepić, bo robi świetną robote, nie jest w stanie w takich warunkach zapewnić odpowiedniego komfortu.
Maciek Lublin no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2016, 10:53 PM   #7
HarryMiller
Liberty Gun Beer Tits

Likes (Received): 2968

Podoba mi się projekt, czekam na jak najszybszą realizację.
SPSK1 to obecnie brud, smród i ubóstwo
HarryMiller no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2016, 01:13 AM   #8
szpinak
Registered User

szpinak's Avatar

Likes (Received): 309

To nie projekt, a KONCEPCJA. Musiałeś też dawno tam nie być.
Old November 19th, 2016, 10:15 AM   #9
j.doe
BANNED

Piękne, ale czy realne?
j.doe no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2016, 03:16 PM   #10
HarryMiller
Liberty Gun Beer Tits

Likes (Received): 2968

Byłem niedawno (jako, że mam tam zajęcia). O ile np. chirurgia wygląda przyzwoicie, tak np. na internie czas się dawno zatrzymał.
Nie wiem, czy wiecie, ale oryginalny budynek powstał w 1635 roku i pełnił rolę klasztoru (pozostałością są grube mury i małe okna), sala seminaryjna na internie była salą modlitewną.
Dobrym pomysłem byłaby też wspomniana likwidacja komisu w celu lepszego dojazdu, a nawet dojścia. Idąc od strony Czechowa, brakuje skrótu i trzeba robić wielki łuk.
HarryMiller no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2016, 05:53 PM   #11
szpinak
Registered User

szpinak's Avatar

Likes (Received): 309

pułapka twojego stwierdzenia "bród, smród i ubóstwo" polega na tym, że budynek i sale są już historyczne i obdrapane, ale nie można o nich powiedzieć, żeby były brudne, czy aparatura przestarzała.
Old November 21st, 2016, 02:55 PM   #12
myszoman
Refurbished_Parka_Boy

myszoman's Avatar

Likes (Received): 300

Quote:
Originally Posted by Maciek Lublin View Post
Patrząc na te plany wydaje mi się, że budynek gdzie jest m.in. oddział położniczy akurat zostaje.
Jestem przekonany, że budynek gdzie jest oddział położniczy polegnie. Ten budynek obok, który widać na planach jako pozostawiony to już budynek prywatny poza szpitalem

Quote:
Inna sprawa, że standardy jakie także po remoncie panują na tym oddziale znacznie odbiegają od tego czego można oczekiwać po XXI wieku. Jedna wspólna łazienka i WC na piętrze, w którym to zawsze stoi kilka pojemników ze zbiórek na mocz pacjentek, dla kiludziesięciu kobiet czekających na poród/tuż po porodzie/z ciążą zagrożoną to raczej kiepsa wizytówka SPSK1. Do tego, choćby sale od południa w których w okresie letnim jest zwyczajnie sauna.
Heh, powinieneś tam być przed remontem sprzed 5 lat.

Quote:
Personel, do którego nie można się przyczepić, bo robi świetną robote, nie jest w stanie w takich warunkach zapewnić odpowiedniego komfortu.
Tu się zgadzam.
Old November 21st, 2016, 04:53 PM   #13
Maciek Lublin
Cogito ergo sum.

Maciek Lublin's Avatar

Quote:
Jestem przekonany, że budynek gdzie jest oddział położniczy polegnie..
Jak dla mnie leci to co do bramy. Położnictwo zostaje:

Old November 21st, 2016, 04:55 PM   #14
Maciek Lublin
Cogito ergo sum.

Maciek Lublin's Avatar

Quote:
Jestem przekonany, że budynek gdzie jest oddział położniczy polegnie..
Jak dla mnie leci to co do bramy (jak nawet nie zostanie ta część budynku gdzie jest brama). Położnictwo zostaje:

Old June 7th, 2017, 04:12 PM   #15
leepke
Registered User

leepke's Avatar

Likes (Received): 1

Odgrzebuję wątek, bo coś zaczęło się dziać w temacie. Wszystkie drzewa przy Czechówce, część na działce szpitala i część na działce Wikany są oznaczone:

Kilka zdjęć z wczoraj:

Last edited by leepke; June 7th, 2017 at 04:19 PM. Reason: za duże zdjęcia :)
leepke no está en línea   Reply With Quote
Old June 8th, 2017, 06:28 AM   #16
zysio
Registered User

Likes (Received): 320

Jeśli to zostanie zrealizowane w formie takiej, jak na wizualizacjach (albo przynajmniej baaaardzo zbliżonej), to zaraz po otwarciu powinny tam zostać zabrane osoby odpowiedzialne za zamówienie i projekt COZL, żeby zobaczyły że jednak "dasie" w sposób cywilizowany poprowadzić przebudowę/rozbudowę.

Trzymam kciuki za realizację.
zysio no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2017, 09:23 PM   #17
LeszekLBN
Registered User

LeszekLBN's Avatar

Likes (Received): 16167

15.08.2017
1.

2.
Old August 16th, 2017, 09:36 AM   #18
Martwy_Kogut
Registered User

Likes (Received): 171

To nie ten szpital.
Martwy_Kogut no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2017, 09:41 AM   #19
Maciek Lublin
Cogito ergo sum.

Maciek Lublin's Avatar

Quote:
Originally Posted by Martwy_Kogut View Post
To nie ten szpital.
No właśnie ten. To jest również część SPSK 1. Budynek przy 3-Maja jest częścią wielkiej modernizacji tego szpitala, której największym elementem, ale nie jedynym, będzie przebudowa głównego obiektu przy Staszica. Wątek dotyczy SPSK nr 1 stąd zdjęcia z 3-Maja są jak najbardziej na miejscu.
Old August 17th, 2017, 11:03 AM   #20
Martwy_Kogut
Registered User

Likes (Received): 171

A to zwracam honor
Martwy_Kogut no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
lublin, staszica, szpital