[Łódź] Budżet Obywatelski 2020 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Łódzkie, Mazowsze, Podlasie > » Łódź

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old December 27th, 2018, 02:32 PM   #1
kukuss
Registered User

Likes (Received): 68362

[Łódź] Budżet Obywatelski 2020

25 MLN NA BO I DLA OSIEDLI

Od przyszłego roku Rady Osiedli nie będą dysponowały własnymi budżetami; przynajmniej nie w dotychczasowej skali. Radni koalicji zdecydowali, że te pieniądze zasilą Budżet Obywatelski i flagowe zobowiązanie obecnej kadencji, czyli "Plan dla Osiedli". Łącznie mowa o 25 milionach złotych.

http://tvtoya.pl/news/show/20976,1

===============

25 mln na Budżet Obywatelski i Plan dla osiedli

Na prośbę mieszkańców zwiększamy partycypację i udział mieszkańców w podejmowaniu decyzji o małych inwestycjach na osiedlach.

Dokładamy 10 mln do Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok. Oznacza to, że mieszkańcy będą zgłaszać projekty i decydować w głosowaniu w BO dzieląc nie 40 a 50 mln zł. 15 mln zł dokładamy też do "Planu dla osiedli". Żaden projekt w historii tego miasta nie był tak przedyskutowany i nie miał tak wielkiego poparcia. W wyborach za "Planem dla osiedli" zagłosowało ponad 250 tysięcy łodzian.

- Mieszkańcy Łodzi wyraźnie powiedzieli, czego potrzebują, co jest dla nich na najbliższy czas najważniejsze. Podczas setek rozmów, podczas dziesiątków spotkań stwierdzili, że czas na osiedla, czas na inwestycje w małe ojczyzny - mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi, dodając: - Na tej podstawie powstał program "Plan dla osiedli", który 250 tysięcy mieszkańców Łodzi zaakceptowało i zaaprobowało, dając temu wyraz głosując w wyborach samorządowych. Teraz przyszedł czas na konkretne decyzje, które przyniosą realizację tego planu. Dzięki nim w najbliższych latach pojawią się od dawna wyczekiwane remonty małych osiedlowych uliczek, ławki i kosze na śmieci. Nie tylko przy najważniejszych arteriach, ale przede wszystkim tam, gdzie mieszkańcy są codziennie, czyli tuż obok domu, bloku, przy przedszkolu czy szkole.

Od 2020 r. rokrocznie przeznaczane będzie 15 mln zł na "Plan dla osiedli", zaś dodatkowych 10 mln zł na Budżet Obywatelski. Pieniądze te zostaną przesunięte z budżetów Rad Osiedli, ale ciągle o tych wydatkach będą decydować radni osiedlowi, tyle że w zdecydowanie większym niż dotychczas udziałem mieszkańców.

Projekty z "Planu dla osiedli" będą opiniowane przez Rady Osiedli, a w Budżecie Obywatelskim wnioski zgłoszone przez Rady Osiedli będą oznaczone w sposób jasny i przejrzysty.

https://uml.lodz.pl/aktualnosci/arty...32/2018/12/27/

Last edited by kukuss; December 27th, 2018 at 02:37 PM.
kukuss no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old December 27th, 2018, 03:42 PM   #2
19przemek91
Łodzianin

19przemek91's Avatar

Szał, raptem 50 mln zł mniej, niż obiecywano przed poprzednimi wyborami.

misiek-lodz liked this post
19przemek91 no está en línea   Reply With Quote
Old December 27th, 2018, 05:37 PM   #3
nowy1212
Registered User

nowy1212's Avatar

Likes (Received): 16770

Ja się ciesze, ze nie dali tych 100mln na BO. Od czasu gdy urząd odrzuca wszystko co ciekawe to ten BO dla mnie jest bez sensu i osobiście to byłbym za zmniejszeniem tej kwoty.

A sama zmiana moim zdaniem na plus - Rady Osiedli to nieudany pomysł (wyjatki zawsze mogą być) i nie ma sensu by grupka osób wybranych przez niewielki procent osób* decydowała o tym gdzie inwestować, a gdzie nie.
Z drugiej strony to po co nam obecnie w ogóle Rada Osiedla? Pewno jakieś przepisy jej wymagają, ale może da się zrobic z tego jakiś bardziej sensowny twór?

*najbliższe wybory do RO nie będą juz połaczone z wyborami samorządowymi, bo PiS zmienił prawo

Lodzermensch_, px33, Bartas2004 liked this post
nowy1212 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old March 7th, 2019, 07:30 AM   #4
946.352946
Registered User

Likes (Received): 1025

Quote:
Budżet obywatelski w Łodzi do zmiany! Nie będzie projektów ogólnomiejskich, a zagłosują nawet dzieci!

Budżet obywatelski w Łodzi zostanie zmieniony. Taką decyzję podjęła Rada Miejska w Łodzi głosami radnych koalicji PO-Nowoczesna-SLD. Najważniejszą zmianą jest rezygnacja z projektów ogólnomiejskich, tak, że można będzie zgłaszać tylko projektu osiedlowe. Radni zdecydowali jednocześnie o odejściu od rejonizacji, czyli każdy łodzianin będzie mógł oddać głos na każdy projekt osiedlowy, niezależnie od tego gdzie mieszka i jakiego obszaru dotyczy projekt. Zniesiono także barierę wieku (wynosiła do tej pory 16 lat) dla osób głosujących, więc teoretycznie każdy mieszkaniec, nawet małoletni może oddać głos na wybrany projekt.

- Nowy model budżetu obywatelskiego w naszym mieście jest efektem konsultacji, spotkań z mieszkańcami, przedstawicielami organizacji pozarządowych, a także pracy Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego Rady Miejskiej w Łodzi - mówi przewodniczący komisji, radny Damian Raczkowski.
Nowym rozwiązaniem jest też zapis o stworzeniu specjalnej puli, do której mają trafiać pieniądze niewykorzystane przy realizacji zadań z budżetu obywatelskiego. Będzie to zabezpieczenie na wypadek wzrostu kosztów realizacji innych zadań. W 2018 r. nie udało się zagospodarować około 700 tys. zł zaplanowanych wcześniej na różne inwestycje. Teraz z takiej rezerwy będzie można wesprzeć niedoszacowane projekty. Ponadto wprowadzono możliwość odwołania się od decyzji komisji weryfikującej zgłaszane zadania.

- Innowacje w zasadach budżetu obywatelskiego są również wynikiem konsultacji z mieszkańcami, w których wzięło udział w różnej formie ponad 100 osób, zgłaszając kilkadziesiąt propozycji – mówi dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ Grzegorz Justyński.

Rada Miejska po raz kolejny przyjęła uchwałę o pozbawieniu rad osiedli znacznej części (25 z 27 mln zł) ich budżetu. Z tej kwoty 10 mln zł „idzie” do budżetu obywatelskiego, a 15 mln zł zasili z kolei „Plan dla osiedli”.

sos: https://expressilustrowany.pl/budzet...ci/ar/13942630
ktos jeszcze ma watpliwosci pod kogo to wszystko ustawione?

Bartas2004 liked this post
946.352946 no está en línea   Reply With Quote
Old March 7th, 2019, 09:11 AM   #5
AnonimowyAlkoholik
Registered User

AnonimowyAlkoholik's Avatar

Likes (Received): 1091

No cóż. Szkoły nam wyładnieją...
Old March 7th, 2019, 09:12 AM   #6
BonjoPOL
Władza l**u

BonjoPOL's Avatar

Likes (Received): 8001

Ja te zmiany rozumiem inaczej. Każdy projekt będzie projektem ogólnomiejskim, skoro będzie mógł głosować na niego każdy łodzianin No ale PR-owo oczywiście lepiej brzmi, że "wszystko dla osiedli"...

Co do głosowania dzieci: brak mi słów. Zacznie się zbieranie numerów PESEL wśród dzieciaków i tyle z jakichkolwiek projektów poza szkołami...

nowy1212, px33, takiataki liked this post
BonjoPOL no está en línea   Reply With Quote
Old March 7th, 2019, 10:49 AM   #7
nowy1212
Registered User

nowy1212's Avatar

Dokładnie. Szykuje się nam najgorszy BO w historii. Z każdym rokiem BO jest coraz gorsze.

Już wolę by to zlikwidowali
Old March 7th, 2019, 11:30 AM   #8
czlapka
Ziemia Obiecana

czlapka's Avatar

Likes (Received): 3916

Od razu bym nazwał to "Budżet szkolny" po prostu. A taka fajna idea to była. Dzięki BO przecież mamy woonerfy na przykład.

kamiloo, Bartas2004 liked this post
czlapka no está en línea   Reply With Quote
Old March 7th, 2019, 11:57 AM   #9
px33
Registered User

Likes (Received): 2114

Z jednej strony zmiana z brakiem projektów miejskich ma jakiś tam sens bo większość projektów można przypisać do jakiejś lokalizacji, ale z drugiej brak wydzielenia dla projektów o większym zasięgu sprawi że lista projektów będzie jednym wielkim ściekiem i zapewne ciężko będzie w miksie projektów stricte lokalnych i bardziej ogólnych znaleźć te interesujące.
I o ile to zapewne nie będzie przeszkodą dla instytucji o dużym zasięgu (typu Zoo, schronisko - wspomagane pewnie fundacjami), tak projekty bez takiego wsparcia (jak np. kontrowersyjny projekt z tysiącem pasów rowerowych, którego siłą był m. in. niski numer na liście) mogą mieć ciężej.

No i pytanie co z projektami, których nie da sie wcisnąć do dzielnicy. Przykładowo - planowałem (zainspirowany zeszłorocznym projektem na uszczelnienie konstali) zgłosić w tym roku dwa projekty tramwajowe - przywrócenie termostatów w M8C i uszczelnienie konstali (bez dodatków, które niepotrzebnie podniosły cenę tamtego projektu). I gdzie mam to zgłosić? Czy będę mógł zgłosić 20 projektów w każdej dzielnicy, w której jeżdżą tramwaje i głosy zostaną zsumowane?

_EL_ liked this post
px33 no está en línea   Reply With Quote
Old March 7th, 2019, 12:03 PM   #10
4pietrowydrapaczchmu
Registered User

4pietrowydrapaczchmu's Avatar

Likes (Received): 2468

"Zniesiono także barierę wieku (wynosiła do tej pory 16 lat) dla osób głosujących"

Już nie ma po co składać projektów do BO. I tak wygrają szkoły.
Nawet przedszkolak będzie mógł oddać głos. Może nie umie jeszcze pisać ale kliknąć parę razy myszką potrafi a jak nie potrafi to "rodzice mu pomogą".

Chcesz zagłosować w BO. Co robisz?
Przede wszystkim przeglądasz projekty ogólnomiejskie (bo może coś ciekawego wypatrzysz) i swoje osiedlowe, ewentualnie jeszcze osiedla drugiego które ciebie interesuje.
A jak będzie teraz gdy ogólnomiejskie przejdą do dzielnicowych?
Przecież NIKT nie będzie przeglądał wszystkich osiedli. Nawet ci co sie BO interesują nie mają na to czasu.
Część ciekawych projektów może przepaść, Taka Marmurowa to jakie np osiedle? Wystarczą na tym osiedlu ze 2 szkoły i schroniska nie ma. Zresztą jak wszędzie. Na każdym osiedlu wystarczy że zgłosi się szkoła.

Wyniki z ubiegłorocznego BO.
Osiedle / ilość prawidłowych głosów na pierwsze zadanie NIE SZKOLNE (za iloma projektami szkolnymi znalazł się projekt)

Bałuty-Centrum: 869
Bałuty-Doły: 930 (4)
Bałuty Zachodnie:404 (3)
Julianów-Marysin-Rogi: 551 (1)
Łagiewniki: 154 (1)
Radogoszcz: 1237 (4)
Teofilów-Wielkopolska: 1966 (6)
Wzniesień Łódzkich: 106
Chojny-Dąbrowa: 1289 (1) przychodnia
Chojny: 1135
Górniak: 288 (1)
Nad Nerem: 74
Piastów-Kurak: 577 (6)
Rokicie: 632
Ruda: 473 (2)
Wiskitno: 843
Koziny: 501 (2)
Karolew-RetkiniaWschód: 1267
Lublinek-Pienista: 440
m. Józefa Montwiłła-Mireckiego: 206
Retkinia Zachód-Smulsko: 1470
Stare Polesie: 620 (2)
Złotno: 1162
Zdrowie-Mania: 194
Katedralna: 524
Śródmieście-Wschód: 404
Andrzejów: 271 (1)
Dolina Łódki: 119
Mileszki: 38
Nowosolna: 284 (1)
Nr 33: 46
Olechów-Janów: 226
Stoki-Sikawa-Podgórze: 508 (1)
Stary Widzew: 593
Widzew-Wschód: 1538 (1)
Zarzew: 1253

Tyle głosów uzyskują najlepsze nie szkolne zadania.

I teraz pytanie: Ile dzieci uczy się w przeciętnej szkole?
W poprzednich latach do wygrania BO wystarczały głosy rodziny i znajomych tych dzieci. Co będzie jak do tych głosów dojdą jeszcze głosy samych dzieci (czyli po kilkadziesiąt/kilkaset dodatkowych głosów)?

Miasto lumpów i złodziei. Dlaczego Polska nienawidzi Łodzi?

Czy JOWy w Polsce to dobry pomysł?

Last edited by 4pietrowydrapaczchmu; March 8th, 2019 at 12:36 AM.
4pietrowydrapaczchmu no está en línea   Reply With Quote
Old March 7th, 2019, 10:39 PM   #11
AlfaQuarto
Registered User

AlfaQuarto's Avatar

Likes (Received): 2195

No to już totalna porażka. Naprawdę trzeba mieć talent, żeby z bardzo dobrych dwóch pierwszych edycji przejść do poziomu poniżej krytyki. Nie rozumiem, jak można wywalić to co było dobre (podział na osiedlowe + miejskie), a wprowadzać idiotyzm w postaci zniesienia bariery wiekowej. To jest ogromne pole do nadużyć, bo ciężko uwierzyć, że głos oddany przez 7 laka, jest głosem świadomym. Swoją drogą ciekawe, co teraz będzie się działo z naprawdę*kosztownymi wnioskami? Będą zgarniać całą*pulę osiedlową, czy okaże się oba zbyt mała dla takich zadań.

Obywatelu, obywatelko! W dobie wielkich przemian w mieście włącz się w projekt najlepszej darmowej mapy i pomóż w aktualizacjach znanych Ci miejsc!
http://www.openstreetmap.org
AlfaQuarto no está en línea   Reply With Quote
Old March 7th, 2019, 11:08 PM   #12
_EL_
Registered User

Likes (Received): 287

Dokładnie robimy w BO absurd bo jeśli znosimy kryterium wiekowe to czy ja będąc ojcem 2 i 3 latka będę mógł w ich imieniu zagłosować w BO?! Mam nadzieje, że zostanie to jakoś uregulowane ale tak czy owak otwiera to ogromne pole do wielkich nadużyć w głosowaniu.
Old March 7th, 2019, 11:37 PM   #13
kamiloo
Registered User

kamiloo's Avatar

Likes (Received): 334

Absurd w BO goni absurd Bardzo przykre jest to jak popsuto tą świetną ideę

Miało być polepszanie życia w mieście i na osiedlach, a jedyne co teraz będzie z BO to remonty szkół
W takim razie to szkoły powinny udostępniać wszystkim te swoje komputery, boiska czy sale

Ale oczywiście cieszcie się obywatele, że daliśmy wam "wybór"

kamiloo no está en línea   Reply With Quote
Old March 8th, 2019, 12:23 AM   #14
px33
Registered User

Może trzeba będzie urządzić bombardowanie szkół (DW UMŁ) pytaniami o możliwość skorzystania z udogodnień finansowanych z BO (mam nadzieję, że nie zniknie punkt o dostępności) i organizować pielgrzymki do szkolnych kibli. Idąc za przykładem z góry - bo nam się to po prostu należy!

Lsr, Bartas2004, kamiloo, Depeche liked this post
Old March 8th, 2019, 07:34 AM   #15
coach_lodz
Registered User

coach_lodz's Avatar

Likes (Received): 2637

A jak ja mam psa... to może za rok byśmy dopuścili głosowanie psów... bo on w sumie to mieszka na osiedlu, spaceruje na nim... generalnie jest mieszkańcem Łodzi.
coach_lodz no está en línea   Reply With Quote
Old March 8th, 2019, 08:51 AM   #16
hp_gof
Registered User

hp_gof's Avatar

Likes (Received): 6461

Ale wiecie, że zniesienie kryterium wiekowego w BO to dostosowanie się do ustawy o konsultacjach społecznych? Takie przynajmniej było uzasadnienie. Też mi się to nie podoba, no ale cóż.
hp_gof no está en línea   Reply With Quote
Old March 8th, 2019, 12:42 PM   #17
px33
Registered User

A inne miasta też tak robią? Bo jeśli wiemy że w Łodzi jest problem z nadużywaniem BO przez szkoły to może nie warto wybiegać przed szereg tylko zrobić taką zmianę jako ostatnie miasto, jeśli to będzie absolutnie konieczne.

Inna sprawa, że podejrzewam że taka konstrukcja BO ma na celu dołożenie środków potrzebnych do reformy edukacji.

nowy1212 liked this post
Old March 8th, 2019, 02:36 PM   #18
4pietrowydrapaczchmu
Registered User

4pietrowydrapaczchmu's Avatar

Likes (Received): 2468

W każdym razie w tamtym roku wstrzymałem sie od składania wniosków i nawet jak był czas nie chciało mi sie zagłosować (aż tak mnie zniechęcili). Myślałem jednak że w tym roku to nadrobie. Niestety w tym roku zniechęcili mnie jeszcze bardziej.

Miasto lumpów i złodziei. Dlaczego Polska nienawidzi Łodzi?

Czy JOWy w Polsce to dobry pomysł?

Bartas2004, Depeche liked this post
4pietrowydrapaczchmu no está en línea   Reply With Quote
Old March 8th, 2019, 04:31 PM   #19
Bartas2004
Registered User

Bartas2004's Avatar

Likes (Received): 7624

Głosowałem w piewszych dwu edycjach, ale widząc wyniki odpuściłem. Potem na zywo zobaczyłem jak sie szkoła do takiego budżetu organizuje. Zwykła osoba zgłaszająca projekt ma takie szanse jak polski klub w starciu z kimś z Premiership. Fartem może się udać.

Po tych dwu głosowaniach stwierdziłem że nie ma sensu, im mniejsza popularnosć tego bubla, tym większe prowadopodobieństwo że go zmienią albo zlikwidują. Niestety danie dzieciaków spowoduje wywindowanie wyników o jakieś 10-20%. I znowu władza będzie miała PRowy "sukces". A ze idea zaprzepaszczona, to nie ma znaczenia dla władz, nie temu to służy

Quote:
Originally Posted by 19przemek91 View Post
Szał, raptem 50 mln zł mniej, niż obiecywano przed poprzednimi wyborami.
W obecnej formie BO to i tak o jakieś 20 mln za duzo. A gdzieś w radiu słyszałem, ze mają byc do głosu dopuszczone dzieciaki, czyli jeszcze więcej pójdzie na szkoły. Czas chyba nazwę zmienić na bardziej adekwatną.

Ten budżet służy dwóm celom.
1. Remontom szkół
2. By radny gdy się do niego udasz z prośbą o jakąś inwestycję mógł cie zbyć tekstem, że jest budżet i można to zgłosić a no to w 100% popiera.

Ale dalej, kolejne wybory i kolejne 70% będzie, "bo nie ma na kogo głosować".

Dzielnica Straconych Nadziei - czyli dawne Nowe Centrum Łodzi albo po prostu w skrócie Ch.j, d..a i kamieni kupa

-------------------------------------------

potrzebna jest krytyka konstruktywna a najlepiej taka krytyka której by w ogóle nie było z filmy Rejs, wiecznie aktualne

nowy1212, _EL_, kamiloo, Depeche liked this post

Last edited by Bartas2004; March 8th, 2019 at 04:39 PM.
Bartas2004 no está en línea   Reply With Quote
Old March 8th, 2019, 04:51 PM   #20
nowy1212
Registered User

nowy1212's Avatar

Quote:
Originally Posted by hp_gof View Post
Ale wiecie, że zniesienie kryterium wiekowego w BO to dostosowanie się do ustawy o konsultacjach społecznych? Takie przynajmniej było uzasadnienie. Też mi się to nie podoba, no ale cóż.
Dla mnie jedyna szansa na ratunek jest oddzielenie budżetu dla szkół. Dać 20mln na szkoły (+ew przychodnie) i 30mln na resztę

_EL_, misiek-lodz liked this post

Last edited by nowy1212; March 8th, 2019 at 05:19 PM.
nowy1212 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules