[Lublin] Autobusy i trolejbusy - Page 7 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 25 votes, 4.80 average.
Old January 28th, 2008, 10:50 PM   #121
ervinn
lublinianin

ervinn's Avatar

Likes (Received): 3

właśnie póki co jest taśmą na szybie

może MPK rozpisując przetarg na autobusy powinno było dookreślić żeby w środku nie było żadnych zaokrągleń i i nnych fanaberii uniemożliwiających zalepianie? :P ręce opadają co za brudasy - i jak tu wymagać od pasażerów szanowania taboru skoro sam "właściciel" to dewastator?
ervinn no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old January 29th, 2008, 12:38 AM   #122
kylo
Unregistered User

kylo's Avatar

Likes (Received): 1073

Można by robić różne akcje na przystankach pod KULem np. - wolny przykład podaję - Studentów ubranych w kombinezony niczym na Syberię np z napisami na sobie
"Bo w Ikarusie nie grzeją..."
"Bo kierowca zamyka się w autobusie na pętli"

Można też w taki sposób poruszać kwestie brudnych autobusów będących przecież ważnym elementem codziennego widoku miasta, złego oznakowania przystanków (to niby się polepsza ale ślamazarnie), zaklejania szyb itp
Takie akcje nie byłyby wrzutami na MPK tylko uświadomieniem mieszkańcom, że mają pełne prawo do wejścia do autobusu na przystankach początkowych a przecież nadal wielu kierowców tego zabrania.
Częste są też przypadki nie ogrzewanych autobusów, natomiast w marcu/kwietniu smażymy się jak frytki w oleju bo ktoś nie pozwala otworzyć szyby a ogrzewanie jest niepotrzebnie włączone. Trzeba by uruchomić trochę świadomość/odpowiedzialność kierowców za warunki w autobusie.

Wszystko w ramach brechty pomiędzy ludźmi na przystankach jednak z wyciąganiem wniosków i rozdawaniem jakichś gadżetów/materiałów. Na pewno na uczelniach znaleźli by się do tego ludzie.
/// AKJ www.akj.archi
kylo no está en línea   Reply With Quote
Old January 29th, 2008, 10:34 AM   #123
piotr k
Registered User

piotr k's Avatar

Likes (Received): 2330

Quote:
Dwie wersje jednego napadu

KOLEJNE POBICIE PASAŻERA W POJEŹDZIE MIEJSKIEJ KOMUNIKACJI

MPK PRZEPRASZA Pasażerka twierdzi, że kierowca odmówił jej pomocy. Fot. MM

Katarzyna J. została napadnięta w autobusie linii 27 przez pijanego, starszego mężczyznę. Wołała o pomoc. Twierdzi, że żaden z pasażerów nie zareagował, a kierowca wręcz odmówił pomocy. Kobieta ma złamany nos. Będzie żądać od MPK odszkodowania. 65-letni Jan P., który ja zaatakował, został zatrzymany przez policję. Odpowie za pobicie.

Do zdarzenia doszło w sobotę wieczorem, gdy autobus zatrzymał się na przystanku przy ul. Wolskiej. – Siedziałam w ostatnim rzędzie przy oknie – opowiada Katarzyna J. – Ten mężczyzna po przeciwnej stronie. Nigdy wcześniej go nie widziałam. Najpierw zaczepiał jakiegoś młodego człowieka, a kiedy on wysiadł, podszedł do mnie.

65-letni Jan P. uderzył panią Katarzynę w twarz i zaczął ją szarpać. Krzyczała. Jak mówi, w autobusie nikt nie zareagował. Zrobili to dopiero młodzi ludzie stojący na przystanku. – Czterech, może pięciu wbiegło do autobusu, odciągnęli go ode mnie i wyprowadzili z pojazdu – opowiada. – Prosiłam pasażerów, żeby zadzwonili po policję. Nikt nie chciał pomóc, a kierowca twierdził, że nie ma telefonu. Chciał nawet odjechać z miejsca zdarzenia. Został po moich usilnych prośbach, do czasu przyjazdu policji, bo wreszcie udało mi się dodzwonić na komisariat.

Napastnik został obezwładniony przez osoby stojące na przystanku. Nadal się awanturował.

– Zatrzymaliśmy pijanego mężczyznę – potwierdza podkom. Witold Laskowski z KMP w Lublinie. – Będzie teraz odpowiadał za pobicie.

MPK przedstawia zupełnie inną wersję wydarzeń. – Kierowca twierdzi, że nie widział momentu uderzenia pasażerki przez kogokolwiek – mówi Stanisław Wojnarowicz. – Żaden pasażer nie poinformował go o tym. Zauważył natomiast moment opuszczenia autobusu przez pasażerkę oraz mężczyznę, który na przystanku zaczął za nią biec.

Z relacji rzecznika wynika, że kobieta ponownie wbiegła do pojazdu, a kierowca pozamykał wszystkie drzwi. Wtedy napastnik zaczął dobijać się do wozu.

– Gdy kierowca otworzył drzwi, został zaatakowany przez awanturnika. Napastnik rozerwał mu koszulę – mówi rzecznik. – Odciągnęło go dwóch przechodniów, którzy położyli go na ziemi i przytrzymali do przyjazdu policji, którą wezwała pasażerka.

Jak przekonuje Wojnarowicz, kierowca był przekonany, że telefon komórkowy się rozładował. Potwierdził jednak, że udało mu się jeszcze dodzwonić do nadzoru ruchu.

– Jest nam niezmiernie przykro, iż do tak przykrego zdarzenia doszło w jednym z pojazdów publicznej komunikacji – mówi rzecznik. – Jeśli wersja pasażerki się potwierdzi, wobec kierowcy zostaną wyciągnięte konsekwencje.

Katarzyna J. ma złamany nos. Po rekonwalescencji zamierza pozwać MPK do sądu. Zażąda odszkodowania.
http://www.kurierlubelski.pl/module-...pid-50171.html

To jest właśnie poziom MPK i całego rzecznika. Nasuwa mi się pytanie do jednego z użytkowników, który kilka postów wyżej stwierdził ironicznie "ale po co zgłaszać skargi, przecież i tak nie uwzględnią". Czy po przeczytaniu powyższego tekstu masz jakieś wątpliwości? Sam kiedyś wysłałem skargę na kierowcę, który zamknął mi drzwi przed nosem (zdarzenie pozornie błahe) i w odpowiedzi, którą dostałem okazało się (no może nie dosłownie), że wina leżała bardziej po mojej stronie, bo za późno przyszedłem na przystanek. Po prostu faktem jest, że "swój swego kryje" a MPK nie ma zamiaru uwzględniać skarg pasażerów i ganić tym samym swoich pracowników. Tak samo jest w przypadku tego napadu w "27". Sprawa jest prawdopodobnie oczywista: są jacyś świadkowie, poszkodowana. To że kierowca nie zadzwonił po pomoc jest akurat pewne. Wiadomo, że lepiej się nie narażać, bo w sumie po co stanąć w obronie kobiety? (Poza tym kierowca mało zarabia i nie ma motywacji ). A tłumaczenie, że rozładował mu się telefon i że zajścia nie widział można skomentować krótko: LOL.
Gdyby w autobusach były zamontowane kamery i CB-radia kierowca nie mogłoby już aż tak bardzo przeinaczać faktów, albo powiedzieć, że miał rozładowany telefon.

PS Mam nadzieję, że MPK solidnie zabuli z tytułu odszkodowania, chociaż nie spodziewałbym się, że wiele to zmieni.

Last edited by piotr k; January 29th, 2008 at 02:26 PM.
piotr k no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old January 29th, 2008, 11:41 AM   #124
ervinn
lublinianin

ervinn's Avatar

no nie wiem czy odszkodowanie to taki dobry pomysł - dla poszkodowanej na pewno, ale tą sumkę de facto zapłacą mieszkańcy miasta - przy takim systemie finansowania wypłacanie odszkodowań przez mpk nie będzie miało żadnej funkcji karzącej/motywującej, bo oni tylko wyciągną ręke po kasę z miasta...
może lepiej byłoby wyrzucić z roboty kierowcę, tylko kto przyjdzie na jego miejsce?
Old January 29th, 2008, 12:02 PM   #125
Signar
Fizyk teoretyk

Signar's Avatar

Likes (Received): 672

I znowu nam sie kolo zamykan chyba przestane czytac ten wontek bo tylko niepotrzebnie sie denerwoje

P.S. Moj kolega swoja droga mial przypadek jak niezdazyl na autobus bo ten odjechal za wczesnie (odjazd z petli) jak zadzwonil do MPK i ich obstawil to nastepny autobus byl przed czasem i wpuscil go a kierowca przywital go slowiami "Dobry wieczor prosze Pana"
Signar no está en línea   Reply With Quote
Old January 29th, 2008, 12:12 PM   #126
piotr k
Registered User

piotr k's Avatar

Quote:
P.S. Moj kolega swoja droga mial przypadek jak niezdazyl na autobus bo ten odjechal za wczesnie (odjazd z petli) jak zadzwonil do MPK i ich obstawil to nastepny autobus byl przed czasem i wpuscil go a kierowca przywital go slowiami "Dobry wieczor prosze Pana"
Ale mówisz o MPK Lublin?
Quote:
no nie wiem czy odszkodowanie to taki dobry pomysł - dla poszkodowanej na pewno, ale tą sumkę de facto zapłacą mieszkańcy miasta - przy takim systemie finansowania wypłacanie odszkodowań przez mpk nie będzie miało żadnej funkcji karzącej/motywującej, bo oni tylko wyciągną ręke po kasę z miasta...
może lepiej byłoby wyrzucić z roboty kierowcę, tylko kto przyjdzie na jego miejsce?
Prawda jest taka, że MPK nie dostaje od miasta pieniędzy ot tak. Ta "dotacja", którą na każdym kroku wymawiacie, to zwrot za ulgi, które MPK musi honorować. Dodajmy, że MPK nie dostaje 100 % tego co powinno. Być może właśnie dlatego komunikacja funkcjonuje jak funkcjonuje.

Last edited by piotr k; January 29th, 2008 at 02:15 PM.
Old January 29th, 2008, 06:48 PM   #127
erykko
Registered User

erykko's Avatar

Likes (Received): 1001

Więc wyobraźcie sobie, że kierowca nie ma obowiązku czekać na spóźnialskiego pasażera! Tym bardziej, że nie jest prywaciarzem (nie zależy mu na każdej złotówce). Poza tym otwieranie drzwi poza zatoczką jest karane mandatem do 3000zł.
Quote:
Originally Posted by piotr k View Post
Ale mówisz o MPK Lublin?

Prawda jest taka, że MPK nie dostaje od miasta pieniędzy ot tak. Ta "dotacja", którą na każdym kroku wymawiacie, to zwrot za ulgi, które MPK musi honorować. Dodajmy, że MPK nie dostaje 100 % tego co powinno. Być może właśnie dlatego komunikacja funkcjonuje jak funkcjonuje.
I to prawda, ze wszystkich 18 największych miast Polski (jak już ktoś kiedyś mówił) MPK Lublin dostaje najmniejsze dotacje z urzędu miasta (dostaje tylko częściową refundację ulg-nie dostaje nic oprócz tego).
erykko no está en línea   Reply With Quote
Old January 29th, 2008, 07:23 PM   #128
Signar
Fizyk teoretyk

Signar's Avatar

Likes (Received): 672

Quote:
Originally Posted by piotr k View Post
Ale mówisz o MPK Lublin?
Tak swoja droga w tym miejscu musze jeszcze opisac swoja historje sprzed 2 lat w czasie kozionali kiedy to kierowca 40 widzac biegnacego mnie i kolege (mielismy jakies 100m) i kiedy to w pewnym momecie gdzies tak w polowie drogi wypadlo mi zaopatrzenie, juz myslalem ze sobie pojedzie ale skad zaczekal na nas za co mu teraz serdecznie dziekuje
Signar no está en línea   Reply With Quote
Old January 29th, 2008, 07:54 PM   #129
dannie
Lublinensis Civitatis

dannie's Avatar

Likes (Received): 822

Z tym zamykaniem drzwi przed nosem to też trzeba znaleźć złoty środek. Z jednej strony rozumiem sytuacje kiedy do autobusu podbiegają co raz to nowe osoby, bo się spóźniły albo wyszły tak "na czuja" i to naprawdę może być irytujące gdy kierowca (chcąc być miłym) nie może ruszyć i już na starcie jest opóźniony o tą minutę (niby minuta ale później to się może nałożyć).

Jednak z drugiej strony są też sytuacje kiedy ewidentnie widać, że komuś bardzo zależy, kiedy nie ma nikogo innego, ktoś heroicznie gna przez tłum ludzi, bagaże wylatują mu z rąk a kierowca widząc go doskonale zamyka drzwi i odjeżdża. Kierowca nie musi ale kultura osobista istnieje. I niestety kierowca jest w tej trudnej sytuacji kiedy powinien znaleźć ten złoty środek.

A tak poza tym to ja osobiście (z zasady) wierzę w dobrą wolę kierowców i te "zamykania" w moim przypadku tłumaczyłem sobie np. tym, że mnie nie zauważył.
dannie no está en línea   Reply With Quote
Old January 29th, 2008, 09:04 PM   #130
piotr k
Registered User

piotr k's Avatar

Quote:
Więc wyobraźcie sobie, że kierowca nie ma obowiązku czekać na spóźnialskiego pasażera! Tym bardziej, że nie jest prywaciarzem (nie zależy mu na każdej złotówce). Poza tym otwieranie drzwi poza zatoczką jest karane mandatem do 3000zł.
Ale ja nie mówię o czekaniu na pasażera "niewiadomo ile" czy tym bardziej otwieraniu drzwi poza przystankiem. Co innego jak dobiegasz do drzwi, jesteś już dwa kroki od nich, a kierowca, mimo że cię widzi, zamyka drzwi. Przyznam, że nie raz spotkałem się z taką sytuacją. Świadczy to o chamstwie kierowców i tak naprawdę o bezkarności. Skoro wiedzą, że mogę w tej samej minucie wyjąć z kieszeni telefon i złożyć skargę, a mimo to takie rzeczy czynią, to chyba coś jest nie tak.
W zasadzie zgadzam się z drugą częścią posta "dannie'ego"
Old January 29th, 2008, 09:30 PM   #131
ikrys
Registered User

ikrys's Avatar

Likes (Received): 211

Dzisiaj powołano nowego z-ce Prezydenta ds min. strefy i MPK
Nowy Pani Prezydent to Pani Elzbieta Kołodziej-Wnuk
Według prezydenta Wasilewskiego, przed jego nowym zastępcą stoi jasny cel: szybka aktywizacja gospodarcza miasta. Ale szkopuł w tym, że do obowiązków pani prezydent należeć też będzie nadzór nad spółkami komunalnymi: LPEC, MPWiK, MPK i Kamienice Miasta. Kołodziej-Wnuk zapowiada, że z nawałem obowiązków poradzi sobie pracowitością.
ikrys no está en línea   Reply With Quote
Old January 29th, 2008, 10:16 PM   #132
ervinn
lublinianin

ervinn's Avatar

to chyba dobitnie pokazuje jak "priorytetowo" ekipa rządząca traktuje sprawę uzdrowienia komunikacji miejskiej...
Old January 30th, 2008, 08:58 AM   #133
Konstruktor
www.fotoradarmm.pl

Konstruktor's Avatar

Likes (Received): 8780

No i wczoraj nasz kochany trajtek Solaris miał 'ZJAZD AWARYJNY" myśle że nic strasznego się nie stało bo na chodzie był....
Konstruktor no está en línea   Reply With Quote
Old January 30th, 2008, 12:18 PM   #134
krassusek12
Czechów Południowy

krassusek12's Avatar

Likes (Received): 310

Też widziałem jakis czas temu, jechal sobie normalnie po racławickich, ale z na wyswietlaczu miał "awaria"
krassusek12 no está en línea   Reply With Quote
Old January 30th, 2008, 02:06 PM   #135
radamer
Registered User

Likes (Received): 23

No to przetarg na autobusy mamy rozstrzygnięty, za stroną MPK:
Quote:
wybrana została oferta złożona przez Solaris Bus & Coach S. A.
Szczegóły: http://www.mpk.lublin.pl/index.php?id=269
radamer no está en línea   Reply With Quote
Old January 30th, 2008, 02:21 PM   #136
earth intruder
Dubaj mnie nie kręci

earth intruder's Avatar

Likes (Received): 349

no, mnie to cieszy :] kiedy pierwsze sztuki?
earth intruder no está en línea   Reply With Quote
Old January 30th, 2008, 02:28 PM   #137
radamer
Registered User

Likes (Received): 23

Też jestem zadowolony, ładniejsze toto od MANa dla mnie.
Pierwsze 5 sztuk najpóźniej 100 dni od podpisania umowy, a później każde następne 5 sztuk co miesiąc. Nie wiem kiedy podpiszą umowę bo nie rozumiem zapisu z przetargu: "Minimalny okres, w którym oferent będzie związany ofertą:
Okres w dniach: 60 (od ustalonej daty składania ofert).".
radamer no está en línea   Reply With Quote
Old January 30th, 2008, 02:42 PM   #138
Jez_2
Unregistered User

Jez_2's Avatar

Likes (Received): 24

Tak jak przypuszaczałem Dobra to nowina, Lubelacy uwielbiają Solarki
Ja się pytam: gdzie buspasy? Gdzie linie podstawowe i uzupełniające? Jak szybko dojechać z Czubów na Felin? Albo z Czechowa. Ok, jest 55. Jeśli uda Ci sie wsiąść. Żądam tramwaju z Lublina do Świdnika, do Warszawy już kupili. Czy ktoś w ogóle czyta te sygnaturki?
Mgr Inż. Ochrony i Kształtowania Krajobrazu
Jez_2 no está en línea   Reply With Quote
Old January 30th, 2008, 02:52 PM   #139
kaktus
Obcy Astronom

kaktus's Avatar

Likes (Received): 2787

No i dobrze wole solarisa, pasuje mu czerwony
kaktus no está en línea   Reply With Quote
Old January 30th, 2008, 03:18 PM   #140
Qsss
jaki jest każdy widzi :)

Qsss's Avatar

Likes (Received): 0

czyli wygrana mana w przedbiegach okazala sie plotka i to jest dla mnie naprawde rewelacja bo od poczatku kibicowalem solarisowi!

A wracajac do reklam na oknach to chyba faktycznie cos sie zaczyna dziac.
Jechalem dzisiaj 2228 na 23 i z okien zdjete byly prawie wszystkie reklamy - zostaly 2 na caly autobus (te ktorym zostalo tylko kilka dni "daty waznosci") a na gorze pojawily sie narazie puste plastikowe pojemniki na reklamy - roznej wielkosci od A3 - do takich dluzszych panoramicznych.
Jak przyjemnie wracalo sie Neoplanem przez ktorego okna widac miasto!
Advertisement

Reply

Tags
autobusy, bogdan, km w lublinie, komunikacja miejska, lublin, trolejbus, trolejbusy, trollino, ursus

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules