[S17] Wschodnia Obwodnica Warszawy [Warianty drogi przez Wesołą =brig] - Page 42 - SkyscraperCity

forums map | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 22nd, 2015, 11:11 AM   #821
leniwiec3082
Registered User

leniwiec3082's Avatar

Likes (Received): 1742

Obwodnica Warszawy. Nie szkodzić Wesołej! [KOMENTARZ OSOWSKIEGO]

Quote:
Centrum Wesołej. Z prawej strony ratusz dzielnicy. Proponowana przez drogowców obwodnica biegłaby w pobliżu, skrajem lasu widocznego po lewej stronie na zbudowanym wysokim nasypie (JACEK MARCZEWSKI)
Wschodnia obwodnica Warszawy przetnie kiedyś Wesołą, ale to powinna być trasa jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców. Wojewoda słusznie krytykuje drogowców, którzy wybrali najgorszy wariant
O proteście Jacka Kozłowskiego (PO) pisaliśmy we wczorajszej "Stołecznej". Wytknął szereg błędów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która po latach przymiarek ponownie zwróciła się o wydanie decyzji środowiskowej dla trasy ekspresowej przez Wesołą.

Takie otwarte połajanki rzadko zdarzają się na wysokim szczeblu urzędniczym, ale Jacek Kozłowski ma dużo racji. Odkąd przed ośmioma laty objął funkcję wojewody, osobiście pilotuje najważniejsze projekty drogowe w regionie i jego zaangażowanie budzi uznanie. Także w przypadku obwodnicy przez Wesołą już wiosną przestrzegał, że opłaca się wybrać trasę droższą w budowie, ale bardziej realną do wykonania. Inaczej znowu na lata uwikłamy się w protesty, a opóźnienie grozi utratą funduszy Unii Europejskiej. Stolicy grozi, że będzie mieć na wschodzie wyrwę w ekspresowym ringu i coraz większe korki na istniejących ulicach.

Obwodnica Warszawy obok szkół i domów

Niestety, drogowcy wskazali do realizacji obwodnicę na wysokim nasypie przez centrum Wesołej, obok szkół, urzędu i w pobliżu wielu domów. Do wyboru była trasa blisko 1 km na południe przez mniej zurbanizowany teren i częściowo w tunelu. Ten właśnie korytarz preferowała GDDKiA, gdy przymierzała się do budowy poprzednim razem, ale decyzja z 2007 r. została obalona w sądzie głównie z powodu błędów proceduralnych.

Wojewoda uważa, że teraz w imię fałszywych oszczędności GDDKiA zamierza zrezygnować z węzła drogowego przy ul. 1. Praskiego Pułku, który obsługiwałby kierowców z Wesołej. Jego brak oznacza, że mieszkańcy stracą wygodny dostęp do ruchliwej trasy, a będą znosić wszelkie uciążliwości, które wynikają z jej sąsiedztwa. Zdaniem wojewody nasyp i ekrany akustyczne zdegradują przestrzeń w środku dzielnicy.

Wczoraj Agnieszka Stefańska, rzeczniczka mazowieckiego oddziału GDDKiA, przysłała do "Stołecznej" wyjaśnienie, w którym przekonuje, że "wariant [obwodnicy] został wybrany w oparciu o obiektywne czynniki". Nie ustosunkowuje się jednak do szczegółowych zarzutów wojewody. Twierdzi, że zgodnie z procedurą odbędą się jeszcze konsultacje społeczne, które przeprowadzi Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Ma ona prawo zażądać od inwestora dodatkowych analiz i przebieg obwodnicy może zostać skorygowany. "Obecnie zaproponowane rozwiązanie zgodnie z posiadaną wiedzą jest optymalne pod względem techniczno-ekonomiczno-środowiskowym" - twierdzi Agnieszka Stefańska.

Obwodnica Warszawy: fala protestów

Nie przekonuje to burmistrza Wesołej Edwarda Kłosa (PO), który obawia się najgorszego, czyli tzw. wariantu 0. To utrzymywanie obecnej sytuacji, czyli blokowanie i odkładanie budowy wschodniej obwodnicy, jak to się dzieje już od prawie 30 lat.

Wybór GDDKiA wywołał zaś nową falę protestów. - Jeszcze nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wybudowanie obwodnicy przez Wesołą jest nieuchronne. Mnie też zależy na tym, żeby jej przebieg był jak najmniej uciążliwy - mówi Edward Kłos. Wytyka GDDKiA, że nie zorganizowała spotkania informacyjnego, by uspokoić nastroje jeszcze przed oficjalnymi staraniami o decyzję środowiskową. - Pierwsze, co zrobiłem, gdy zaczynałem pracę w urzędzie Wesołej przed 11 laty, to konsultowałem z mieszkańcami każdą inwestycję drogową - podkreśla burmistrz.

W przypadku wschodniej obwodnicy absolutne minimum, które należy zapewnić Wesołej, to powrót do trasy bliżej hipodromu i dalej od centrum dzielnicy, węzeł drogowy z ul. 1. Praskiego Pułku i płytki tunel na wysokości osiedla Zielona. Drogowcy nie mogą powiedzieć, że brakuje im na to pieniędzy, skoro w rozstrzygniętych niedawno przetargach na południową obwodnicę z tunelem pod Ursynowem zaoszczędzili aż 1,8 mld zł!
źródło: http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa...sowskiego.html

wojtor liked this post
leniwiec3082 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 22nd, 2015, 11:52 AM   #822
frik
Registered User

frik's Avatar

Likes (Received): 75

Quote:
Odkąd przed ośmioma laty objął funkcję wojewody, osobiście pilotuje najważniejsze projekty drogowe w regionie i jego zaangażowanie budzi uznanie.
Ja w tym momencie przestałem czytać ;].
Old July 22nd, 2015, 11:57 AM   #823
leniwiec3082
Registered User

leniwiec3082's Avatar

Quote:
Originally Posted by frik View Post
Co prawda czasami wyrywa się przed szereg (przez co jego zapowiedzi trzeba traktować z przymrużeniem oka), jednak co trzeba mu oddać to interesuje się tym co w jego "zagrodzie" się dzieje.
Sponsored Links
Advertisement

Old July 22nd, 2015, 11:57 AM   #824
jmigna
Registered User

Likes (Received): 215

Dziennikarstwo na poziomie - tak jak u Barei "ja wam zawsze, wszystko wyśpiewam"

Quote:
Originally Posted by frik View Post
jmigna no está en línea   Reply With Quote
Old July 22nd, 2015, 11:59 AM   #825
jmigna
Registered User

Likes (Received): 215

Interesuje sie a nie rozumie złożoności procesów budowlanych i rożnych zależności proceduralnych? To juz lepiej zeby sie przestał interesować moze

Quote:
Originally Posted by leniwiec3082 View Post
Co prawda czasami wyrywa się przed szereg (przez co jego zapowiedzi trzeba traktować z przymrużeniem oka), jednak co trzeba mu oddać to interesuje się tym co w jego "zagrodzie" się dzieje.
Old July 22nd, 2015, 12:12 PM   #826
jhirny
Registered User

Likes (Received): 472

Przebieg z 2007 z tunelem był zaakceptowany przez społeczność. Raport o oddziaływaniu na środowisko z V 2015 podkreśla potencjał konfliktów społecznych w Wesołej i w związku z tym zaleca budowę wariantu z tunelem i węzłem, który — gdyby miał być niemożliwy — nie zostałby w ogóle w ROŚ wzięty pod uwagę. A został wzięty i został zarekomendowany przez projektantów.

A GDDKiA w poprzek tych rekomendacji i z nieznanych powodów chce budować WOW przez środek dzielnicy i bez najlepszej możliwej izolacji akustycznej dla kilkudziesięciu tysięcy ludzi.

Jeśli ktoś się dziwi, że mieszkańcy i politycy mieszkańców będą robili shitstorm związany z tym, że zamiast wariantu optymalnego dla nich robi wariant gorszy, bo nie wiadomo dlaczego, to proszę się nie dziwić, że to się tak kończy.

To nie jest żaden nimbyzm, nikt nie próbuje tej drogi uwalić. Wszyscy jej chcą. Ba, chcą mieć do niej dostęp, bo chcą węzła Wesoła. Oczekują — tylko i aż — by zbudowano ją w sposób zarekomendowany przez JACOBSa — zarówno możliwy, jak i dla nich lepszy.

Jeśli ktoś tego nie rozumie, to jest inżynierem nie widzącym świata poza swoją deską projektową.

leniwiec3082, jotjotbe, larius, M_I_K_I liked this post

Last edited by jhirny; July 22nd, 2015 at 12:37 PM.
jhirny no está en línea   Reply With Quote
Old July 22nd, 2015, 01:18 PM   #827
frik
Registered User

frik's Avatar

Quote:
Originally Posted by jhirny
zamiast wariantu optymalnego dla nich robi wariant gorszy, bo nie wiadomo dlaczego
Wiadomo dlaczego:
Quote:
"Obecnie zaproponowane rozwiązanie zgodnie z posiadaną wiedzą jest optymalne pod względem techniczno-ekonomiczno-środowiskowym" - twierdzi Agnieszka Stefańska.
frik no está en línea   Reply With Quote
Old July 22nd, 2015, 01:21 PM   #828
jhirny
Registered User

Bzudra, a nie cokolwiek wiadomo.

Dlaczego najlepszy jest wariant z tunelem zostało opisane na kilkuset stronach ROŚ. Jedno słowo Agnieszki Stefańskiej tego nie przebija.
Old July 22nd, 2015, 01:25 PM   #829
leniwiec3082
Registered User

leniwiec3082's Avatar

Spoko. Frik wyboldował EKONOMICZNY nie bez powodu
Old July 22nd, 2015, 01:39 PM   #830
witto1
Registered User

Likes (Received): 268

@Jhirny
Rozumiem twoje racje i w pewien sposób sie z nimi zgadzam choć z zupełnie innych powodów.
(https://www.skyscrapercity.com/showpo...&postcount=811)
Ale z tymi inżynierami to żeś "przegł lekutko"
Bo zakładając że teraz wszyscy przyklasną tunelowi w Wesołej, to zaraz Nysa (w której mieszka 2 razy więcej ludzi) będzie chciała podobny na obwodnicy, a potem Góra Kalwaria, Kołbiel, Grójec itp. Na końcu (ale wcale nie najmniej ważna) Pamiątka gdzie być może S7 będzie oddzielać osiedla od szkoły i dzieci w zimie będą chodzić po zaśnieżonej kładce też o to będzie wnioskować. Obruszysz się że to nie to samo... A ja ci powiem że się mylisz bo tak właśnie działają koszty społeczne...Nie da się ich do końca przeliczyć. Szczególnie jeśli pewien redaktor GW zrobi sobie zdjęcie z zapłakanym okutanym maluchem na tejże kładce..... Wtedy rosną wykładniczo. I dlatego jest to także analiza ekonomiczna może bezduszna ale pozwalająca zobaczyć gdzie stoimy.
I teraz skąd znajdziesz na to wszystko pieniądze.... Ile nowych podatków wprowadzisz żeby wszystkich zadowolić..... A może komuś odmówisz... wtedy jakiś inny jhirny zaraz ci wypomni że nie widzisz świata poza deską.

Sorki za zbyt długi post i zupełnie nieinżynierskie podejście do sprawy..

I NIE nie pracuje w GDDKiA ani w żadnej innej instytucji związanej z budową dróg.

Pozdrawiam

PS Wszystkie nazwy miejscowości są "z czapki" i służą tylko do zobrazowania problemu.
PS2 U mnie w biurze nie ma już desek...

ducato, tedglen, Marooo, karkalis liked this post

Last edited by witto1; July 22nd, 2015 at 01:58 PM.
witto1 no está en línea   Reply With Quote
Old July 22nd, 2015, 02:00 PM   #831
jhirny
Registered User

Degradacja przestrzeni i jakości życia w zasięgu oddziaływania S/A jest w niemałym stopniu kwantyfikowalna. Spadek wartości nieruchomości można skontrolować. Jakości życia i skutków zdrowotnych przez emisje spalin i hałas też. Prognozowanych kosztów ekonomicznych opóźnienia przez konflikty społeczne też. Proszę o pokazanie takich obliczeń, na podstawie których można stwierdzić, że wprawdzie środowiskowo to 2A jest najlepszy, ale dorzucenie ekonomii i techniki przeważa na korzyść 3.

Z całym (szczerym) szacunkiem dla rybek i płazów w naturach2000, teraz to wygląda tak, że lepiej przed inwestycją jest chroniony rzadki gatunek niż człowiek. Jestem za ich ochroną i cieszę się, że UE wymusza ekologiczne rozwiązania, lecz niemniej jest to jakieś odwrócenie priorytetów.

O nysach, kołbielach i górach kalwariach możęmy rozmawiać na konkretnych przykładach, a nie w ogólnikach. Nie zawsze się da, nie zawsze jest gdzie. W Wesołej się da i jest gdzie.
Old July 22nd, 2015, 02:40 PM   #832
witto1
Registered User

Quote:
Originally Posted by jhirny View Post
Degradacja przestrzeni i jakości życia w zasięgu oddziaływania S/A jest w niemałym stopniu kwantyfikowalna. Spadek wartości nieruchomości można skontrolować. Jakości życia i skutków zdrowotnych przez emisje spalin i hałas też.
A pierwszym kwantyfikatorem jest liczba ludności w zasięgu inwestycji. Cała Wesoła ma ca 24 tys a przecież nie wszyscy są w zasięgu. Przegrywacie z oś Piaski lub Bródno gdzie wybudowano półtunele

Quote:
Prognozowanych kosztów ekonomicznych opóźnienia przez konflikty społeczne też. Proszę o pokazanie takich obliczeń, na podstawie których można stwierdzić, że wprawdzie środowiskowo to 2A jest najlepszy, ale dorzucenie ekonomii i techniki przeważa na korzyść 3.
Ja też, ponieważ moje wyliczenia na poprzednich stronach były tylko bardzo ogólne. Ale jeśli porównujesz wariant 2A wraz z węzłem Wesoła to proste porównanie wyjdzie na korzyść wariantu 3 który jest bez tunelu i bez węzła.

Quote:
Z całym (szczerym) szacunkiem dla rybek i płazów w naturach2000, teraz to wygląda tak, że lepiej przed inwestycją jest chroniony rzadki gatunek niż człowiek. Jestem za ich ochroną i cieszę się, że UE wymusza ekologiczne rozwiązania, lecz niemniej jest to jakieś odwrócenie priorytetów.
Pełna zgoda

Quote:
O nysach, kołbielach i górach kalwariach możęmy rozmawiać na konkretnych przykładach, a nie w ogólnikach. Nie zawsze się da, nie zawsze jest gdzie. W Wesołej się da i jest gdzie.
Zawsze się jakoś da. To tylko kwestia ceny (Pierwszy rok studiów inżynierskich - gdzie tego uczą oraz 20 lat pracy w zawodzie jako potwierdzenie) Natomiast NIE ZAWSZE SIĘ OPŁACA
Old July 22nd, 2015, 02:44 PM   #833
jhirny
Registered User

Quote:
A pierwszym kwantyfikatorem jest liczba ludności w zasięgu inwestycji. Cała Wesoła ma ca 24 tys a przecież nie wszyscy są w zasięgu. Przegrywacie z oś Piaski lub Bródno gdzie wybudowano półtunele
Ja z niczym nie przegrywam, mieszkam po drugiej stronie Warszawy i z Wesołą nie mam żadnych relacji zawodowych, transportowych, rodzinnych ani towarzyskich.

Quote:
Przegrywacie z oś Piaski lub Bródno gdzie wybudowano półtunele
Tylko podejrzewam, że w przypadku tego fragmentu żadne inne rozwiązanie nie wchodziło w (racjonalną) grę. Poza tym inne są normy akustyczne dla zabudowy wielorodzinnej, a inne dla jednorodzinnej.
Old July 22nd, 2015, 02:56 PM   #834
witto1
Registered User

Quote:
Ja z niczym nie przegrywam, mieszkam po drugiej stronie Warszawy i z Wesołą nie mam żadnych relacji zawodowych, transportowych, rodzinnych ani towarzyskich.
Ja będe używał WOW dwa razy dziennie więc jak już pisałem jestem za JAK NAJSZYBSZYM UKOŃCZENIEM całej procedury i TYLKO w tym kontekście chcę aby Dyrekcja jak najszybciej dogadała się ze społecznością.

Quote:
Tylko podejrzewam, że w przypadku tego fragmentu żadne inne rozwiązanie nie wchodziło w (racjonalną) grę.
Ależ O TO CHODZI w Wesołej też nie wchodzi w racjonalną grę tylko z innych powodów Bo racjonalna to takżer ekonomiczna. BTW o ile w Piaskach było mokro to na Bródnie tunel jak najbardziej był racjonalny

Quote:
Poza tym inne są normy akustyczne dla zabudowy wielorodzinnej, a inne dla jednorodzinnej.
Weź pod uwagę że ostatnio te normy poluzowano bo były najostrzejsze w EU.

Marooo liked this post
Old July 22nd, 2015, 03:10 PM   #835
jhirny
Registered User

Quote:
Originally Posted by witto1 View Post
Ależ O TO CHODZI w Wesołej też nie wchodzi w racjonalną grę tylko z innych powodów.
Nie. Tak twierdzi gdaka dziś. Ponieważ nie przedstawiła sensownego uzasadnienia na to poza ogólnikowymi stwierdzeniami, ponieważ są papiery na możliwość i sensowność innych wariantów i ponieważ osiem lat temu potrafiła stwierdzić inaczej to w to nie wierzę.
Old July 22nd, 2015, 03:41 PM   #836
frik
Registered User

frik's Avatar

Quote:
Bzudra, a nie cokolwiek wiadomo.

Dlaczego najlepszy jest wariant z tunelem zostało opisane na kilkuset stronach ROŚ. Jedno słowo Agnieszki Stefańskiej tego nie przebija.
Rzeczniczka mazowieckiej GDDKiA powiedziała jakie kryteria kierowały wyborem tego wariantu. Oprócz środowiskowych, które ujęto w ROŚ i wg którego najlepszy jest wariant 2A, wymieniła także techniczne i ekonomiczne (pozwolę sobie ponownie wyboldować, bo chyba przegapiłeś). I inne kryteria sprawiły, że rekomendują wariant 3, zamiast 2A. Dla mnie motywy są dość jasne.
Quote:
Originally Posted by jhirny
Proszę o pokazanie takich obliczeń, na podstawie których można stwierdzić, że wprawdzie środowiskowo to 2A jest najlepszy, ale dorzucenie ekonomii i techniki przeważa na korzyść 3.
To byś się musiał do Gdaki zwrócić po ich analizy na podstawie których zarekomendowali ten wariant.

Żeby nie było nieporozumienia nie jestem przeciwnikiem ani zwolennikiem tunelu w Wesołej, rozumiem argumenty obu stron i nie mam wystarczającej wiedzy by się opowiedzieć po jednej ze stron.

witto1 liked this post
frik no está en línea   Reply With Quote
Old July 22nd, 2015, 08:37 PM   #837
jotjotbe
Karbowy

jotjotbe's Avatar

Likes (Received): 11682

Mnie zupełnie wgniotło w ziemię zdanie z posta kol. jhirny:

Quote:
Duże brawo kolego, to jest właśnie ten problem. Bijemy pianę, że w Wesolej mieszka tylko 20 tyś ludzi więc im się nie należy, bo nie ma ich tyle co na Ursynowie, patrzymy na działania Gdaki jako na oszczędzające nasz grosz publiczny, a jednocześnie lekką ręką zgadzamy się na dużo droższy projekt bo w tańszym będziemy przeszkadzali popierdziulince błękitnej. A ja w odróżnieniu od kol. jhirny, który wyraża się w sposób politycznie poprawny mam generalnie w d... popierdziulinkę błękitną, natomiast martwię się o te 20 tyś. humanoidów którym chcą zepsuć ekosystem

ZygJe liked this post
jotjotbe no está en línea   Reply With Quote
Old July 24th, 2015, 12:49 PM   #838
Tirówka
Registered User

Likes (Received): 3

Problem z dzisiejszym wariantem polega nie tylko tym, że przebiega przez środek dzielnicy, ale że również jest niezgodny z nadrzędnym dokumentem planistycznym Warszawy, jakim jest studium uwarunkowań. Jeśli trasa pójdzie przebiegiem proponowanym przez GDDKIA tysiące ludzi złoży pozwy o odszkodowania (bo budowali się zgodnie z planami zagospodarowania, zaufali państwu i jego urzędnikom). Suma summarum "tańszy" wariant stanie się duuużo droższy. Trasa od zawsze miała przebiegać przez tereny hipodromu i bardziej na południe (w otulinie lasu), ludzie, którzy się tam budowali od zawsze to wiedzieli, więc nie powinni płakać (działki dużo tańsze). Co więcej, decyzja środowiskowa wydana w 2007 była właśnie na tamten przebieg. Teraz GDDiKA rekomenduje zupełnie inny przebieg - przez środek dzielnicy - mimo, że wypada w raporcie środowiskowym dużo gorzej. Ale o tym rzeczniczka Stefańska już nie mówi wprost (w ogóle kobieta manipuluje faktami). Raport dostępny na stronach RDOŚ - dla chętnych do czytania. Rekomendowany do realizacji przebieg jest dopiero 4 –ty (na osiem). Można się zastanawiać, czy pewien deweloper, który kupił parę miesięcy temu 2 hektary przy hipodromie nie miał jakiegoś wpływu na nagłą zmianę decyzji GDDKiA…

jhirny, jotjotbe, ZygJe liked this post
Tirówka no está en línea   Reply With Quote
Old July 24th, 2015, 12:50 PM   #839
Tirówka
Registered User

Likes (Received): 3

przebieg jest również niezgodny z dokumentami planistycznymi Sulejówka
Tirówka no está en línea   Reply With Quote
Old July 24th, 2015, 02:41 PM   #840
jaroslaw_
Registered User

jaroslaw_'s Avatar

Likes (Received): 1066

Piszesz, że ludzie złożą pozwy o odszkodowanie. Ale na jakiej podstawie?
jaroslaw_ no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
ekspresówka-s17, mazowieckie, obwodnica, obwodnica warszawy, s17, warszawa

Thread Tools

Posting Rules