Public Transport - Page 56 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > South–West Region > Craiova Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 7th, 2019, 05:08 PM   #1101
alexredx
Registered User

Likes (Received): 88

La electrice licitatia se afla in evaluare tehnica. Pe 14.02 expira termenul limita pentru evaluari, dar sunt convins ca pana atunci se va trece la urmatoarele etape. Pana la urma vorbim de un singur ofertant (Solaris Bus & Coach cu Urbino 18 Electric; puteam sa avem si Urbino 12 Electric dar cum lotul pentru cele scurte e anulat.. articulatele sunt bine primite, pt ca e si nevoie de ele).

De cele 10 E6 nu s-a mai auzit nimic. Probabil caietul de sarcini este in curs de intocmire, urmand ca mai apoi sa fie publicata in SEAP licitatia..

andreyn liked this post
alexredx no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old December 8th, 2019, 02:17 PM   #1102
alexredx
Registered User

De asemenea, autobuzul cu nr. de Polonia care inca circula la Craiova va fi in oras timp de un an, intrucat Solaris-ul 001 a avut o defectiune mai grava la cutia de viteze (el e la traseu acum), astfel ca fabrica a compensat trimitand un autobuz. Frumos gest din partea lor, se vede ca-s firma serioasa.

Dubreu, andreyn, Akittaqi, florian13pfa liked this post
Old December 10th, 2019, 09:23 PM   #1103
alexredx
Registered User

Nu prea are legatura cu situatia parcului sau cu transportul in general, ci cu administratia RAT SRL.
Se pare ca fratiorul Olgutului Manda, Sorin, va reveni la sefia societatii de transport, in timp ce Marcel Tanasescu si-a dat azi demisia. Cel mai probabil revine si el de unde a plecat, adica sef de exploatare.

"Sorin Manda, city managerul Craiovei, va părăsi actuala funcţie pentru a se întoarce la SC RAT SRL, societatea care administrează transportul public în comun din municipiu.

Mutarea se face în regim de urgenţă şi va fi consfinţită mâine, în cadrul unei şedinţe de îndată a Consiliului Local. Pe ordinea de zi se află trei proiecte de hotărâre, primele două referindu-se exact la acest lucru: încetarea contractului de administrare al lui Marcel Tănăsescu şi desemnarea lui Sorin Manda în funcţia de administrator al SC RAT SRL. Tănăsescu şi-a prezentat, astăzi, demisia de la conducerea societăţii, dar, cel mai probabil, vă rămâne în cadrul acesteia, însă pe o altă funcţie."

https://www.gds.ro/Actualitate/admin...-autobaza-rat/
Sponsored Links
Advertisement

Old December 10th, 2019, 11:10 PM   #1104
Dubreu
Take a rest in Bucharest

Dubreu's Avatar

Likes (Received): 11282

Un comentariu pe tema asta:

Quote:
Eu nu cred că Olguța Vasilescu a ținut audiențe pentru „câteva sute de craioveni” nemulțumiți de activitatea serviciilor oferite de regiile primăriei, pentru că - evident - nu poți să-i reproșezi unui hoț de buzunare că ți-a furat portofelul.
Mai mult ca sigur, Olguța minte din nou, aceasta fiind - după cum știm - principala ei activitate și preocupare.
Și totuși, ceva-ceva tot se poate înțelege din postarea dumneaei: mai precis, unii din șefii regiilor primăriei vor fi debarcați din funcții în perioada următoare, dar nu pentru că există nemulțumiri în ceea ce îi privește.
Dimpotrivă, adevăratul motiv este că - urmare demiterilor din aparatul de stat de la București - mulți „freacă-menta” au rămas fără serviciu. Și cum altfel să procedezi cu acești oameni care nu știu să facă nimic dar chirăie de foame ? Ei bine, dacă nu mai încap în administrația centrală, le faci loc în administrația locală.
Așa că, dragi șefi pesediști ai regiilor locale, fiți pe fază: Olguța se pregătește să vă ia gâtul și să aducă în locul vostru oamenii ei de la capitală.
Sursa: https://www.facebook.com/photo.php?f...type=3&theater

Adevărul: "Ce fapt din istoria îndepărtată sau recentă a României te-a revoltat cel mai mult?"
Andreea Bănică: "Revoluţia. Ceauşescu nu trebuia ucis".
Adevarul:"Ce conducător din istoria României te-a impresionat cel mai mult şi de ce?"
Andreea Bănică: "Nimeni în mod special. Poate Ceauşescu pentru câte a a realizat pentru România".
Andreea Bănică: "Mă refer în mod special la clădirile pe care le-a lăsat moştenire românilor".

getic2001 liked this post
Dubreu no está en línea   Reply With Quote
Old December 10th, 2019, 11:40 PM   #1105
getic2001
Registered User

Likes (Received): 1591

"... PSD i-a obișnuit cu un anumit standard..." .... Îmi vine rău !

Dubreu liked this post
getic2001 no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2019, 12:04 AM   #1106
Dubreu
Take a rest in Bucharest

Dubreu's Avatar

Likes (Received): 11282

Mai aveau varianta să spună că cei de-acum au realizat programul de guvernare în proporție de 120% deja, deci se retrag să facă loc unor noi genii ale poporului.

Adevărul: "Ce fapt din istoria îndepărtată sau recentă a României te-a revoltat cel mai mult?"
Andreea Bănică: "Revoluţia. Ceauşescu nu trebuia ucis".
Adevarul:"Ce conducător din istoria României te-a impresionat cel mai mult şi de ce?"
Andreea Bănică: "Nimeni în mod special. Poate Ceauşescu pentru câte a a realizat pentru România".
Andreea Bănică: "Mă refer în mod special la clădirile pe care le-a lăsat moştenire românilor".

getic2001, adymartianul liked this post
Dubreu no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2019, 11:47 PM   #1107
andreyn
Registered User

andreyn's Avatar

Likes (Received): 2426

S-a anulat si a doua licitatie pentru tramvaie

https://www.economica.net/ghinion-pe...oi_177292.html

Legat de problema statiilor de autobuz/tramvai, ar putea sa faca tot un fel de acord cadru, asa cum au facut si cu reparatiile de strazi.
In Bucuresti vad ca se incearca ceva de genul.

https://www.economica.net/2-000-de-a...ro_177498.html
andreyn no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2019, 11:56 PM   #1108
adymartianul
Make Europe great again

adymartianul's Avatar

Likes (Received): 4230

Cred ca alexredx postase asta acum cateva saptamani
adymartianul no está en línea   Reply With Quote
Old December 12th, 2019, 05:42 PM   #1109
alexredx
Registered User

Da, asa e. Am postat in urma cu cateva saptamani chestia asta, ca presa abia acum zice de asta e partea a 2-a.
Acum aia e, mai tragem de jafurile "modernizate" de Olguta inca alti cativa ani.
Old December 12th, 2019, 08:59 PM   #1110
perfidus
Registered User

perfidus's Avatar

Likes (Received): 1090

Quote:
Originally Posted by perfidus View Post
PS - biletul electronic la 2 lei este pentru o durata a călătoriei de 60 minute. Asta e un lucru bun și care trebuie generalizat și pentru automatele de bilete. Ce nu înțeleg eu este de ce e trecuta durata călătoriei tot de 60 minute la abonamentele valabile pentru o zi (preț 6 lei)?
_

^
Biletul electronic RAT inainte de validare si dupa, la sfarsitul calatoriei. Se vede timpul ramas pana la expirare. Pentru validare e asa cum anticipam, se face manual pe telefon. Are legatura directa cu serverul pe care se verifica valabilitatea, atata timp cat sunteti conectat la net.

Aplicatia e in continuare varza, eram la Universitate si imi zicea ca vine tramvaiul 100 in 10 minute, si a venit mult mai repede un 9 care nici nu apărea ca varianta (următoarea optiune după tramvai era un 3b dupa care mai aveam de asteptat vreo 25 minute).

andreyn liked this post
perfidus no está en línea   Reply With Quote
Old December 12th, 2019, 09:16 PM   #1111
adymartianul
Make Europe great again

adymartianul's Avatar

E varza rau. Mie imi zicea ca vine urmatorul tramvai in 15 minute, dar veni in 5.
Old December 12th, 2019, 09:22 PM   #1112
perfidus
Registered User

perfidus's Avatar

Stai ca a venit Manda Sorin din nou director la RAT, face ordine .
Ca el a fost primul care a anuntat pe FB lansarea aplicatiei, pe atunci inca administrator public (cu detasare din cate am inteles, in tot acest timp era si director RAT, dar suspendat ).

Last edited by perfidus; December 12th, 2019 at 09:29 PM.
Old December 12th, 2019, 10:24 PM   #1113
perfidus
Registered User

perfidus's Avatar

Putem cere informatii la administratorul aplicatiei din Romania, care are date de contact pe site-ul www.craiova-transport.com

Quote:
Aplicatia Craiova Transport („Aplicatia”) este dedicata utilizarii de catre persoanele fizice in conditiile de mai jos, si este detinuta si administrata de catre societatea TELELINK SERVICES ROMANIA S.R.L., o societate cu răspundere limitată, cu sediul social în Bucureşti, sectorul 1, Str. Biharia nr. 67-77, corp H, Parter, Camera 10, Et. 2, persoană juridică română, înregistrată în Registrul Comerțului sub nr. J40/10248/2005, CUI RO 17669833, tel./fax 0359412828 si e-mail [email protected] („Telelink”).
Old December 13th, 2019, 11:30 AM   #1114
Sealand1
Registered User

Sealand1's Avatar

Likes (Received): 217

Azi nu trebuia sa ajunga autobuzele?
Old December 13th, 2019, 07:31 PM   #1115
alexredx
Registered User

Vor veni in Banie incepand cu 20 decembrie (estimativ). Autobuzele sunt gata din ce am inteles, insa au nevoie de mici ajustari pana sa fie predate primariei si ulterior concesionate catre RAT. Plus mai e drumul de la fabrica din Izmir pana la sediul BMC Romania si de acolo spre Craiova.
Old December 14th, 2019, 11:18 AM   #1116
perfidus
Registered User

perfidus's Avatar

Autobuzele Diesel Euro 6 achiziţionate de Primăria Craiova cu bani împrumutaţi de la BERD mai întârzie puţin

https://www.gds.ro/Local/Dolj/2019-1...ge-in-craiova/

andreyn liked this post
Old December 17th, 2019, 07:08 PM   #1117
alexredx
Registered User

Gata, a fost anulat si lotul pentru electrice articulate, dupa ce a fost respinsa oferta Solaris (nu stiu ce au gasit ei neconform dar na, astea-s procedurile). Tot asa cu administratia PSD, campioana la promisiuni si anulat licitatii.
Sa privim si partea plina a paharului, macar am luat turcisme diesel pe comision. Sunt ok si alea in contextul in care vor fi retrase conservele istorice Rocar..
Old December 18th, 2019, 12:00 AM   #1118
adymartianul
Make Europe great again

adymartianul's Avatar

Pe Facebook Manda ii da inainte ca au licitatii in derulare pentru tramvaie si autobuze electrice. Evident ca sterge postarile care il contrazic
Old December 18th, 2019, 06:04 AM   #1119
alexredx
Registered User

Am vazut. Mitomanie mai mare ca la bovina umblatoare pe nume Genoiu si la Manda et company n-ai sa vezi.

Au norocul ca nu toata lumea stie sa umble pe site-ul SEAP sa vada cum deruleaza de fapt licitatiile la Craiova. Cand amandoua-s, de fapt, anulate, ei tot inainte, ca amandoua sunt in curs de desfasurare ca vor veni ca nu mai stiu eu ce.. Bravo tata, tot asa.

Dubreu liked this post
Old December 18th, 2019, 07:03 AM   #1120
Dorin Nikos
Registered User

Dorin Nikos's Avatar

Likes (Received): 1683

Fantastic, deci in 4 ani de putere ei au luat 10 autobuze DIESEL???

hastagadministratiapsd
Advertisement

Reply

Tags
craiova, public transport

Thread Tools

Posting Rules