[Gdańsk Śródmieście] Długie Ogrody, Szafarnia, Angielska Grobla, Sienna Grobla, Polski Hak - Page 187 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Pomorze, Warmia i Mazury > » Trójmiasto

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 22 votes, 5.00 average.
Old October 25th, 2019, 10:42 PM   #3721
blondyn1
Registered User

Likes (Received): 560

[/QUOTE]

Te największe drzewo, jeszcze z liśćmi, to platan. Chyba największy w Gdańsku. Od tego roku miał być pod ochroną ale go nie widzę w zestawieniu: https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/...ansku,a,118392.
Mam nadzieję, że nikt go nie wytnie i znajdzie in właściwą oprawę po zabudowie cypla Polskiego Haka.

toRRone, mjarski liked this post
blondyn1 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 30th, 2019, 06:53 PM   #3722
olekorlo
Registered User

Likes (Received): 3111

Nie wiem czy widzieliście jak riverview sprzedaje mieszkania? sa już zdjęcia mieszkan z 3 roznymi wersjami wykończenia (do wyboru). Start sprzedaży w styczniu, jak zapiszesz się do ich klubu (wpisowe 100 zł) to masz pierwszeństwo rezerwacji + jakieś wydarzenie promujące (zaproszenie) - skojrzyło mi się z Wizz Discountclub Ciekawe ciekawe choć boje się żeby wlasnie to nie skończyło się 100% wynajmu krotkterminowego bo np. ja chciałbym mieszkanie "czyste" tzn bez zadnej z ich ofert wykończenia (a takich nie ma). Reszta na stronie inwestycji

Nickknock liked this post
olekorlo no está en línea   Reply With Quote
Old October 30th, 2019, 07:38 PM   #3723
michal90
Registered User

michal90's Avatar

Likes (Received): 13539

100% najmu krótkoterminowego to nie ma chyba nigdzie , ale nie łudźmy się, że ta inwestycja wygeneruje potrzebę na np. lokalną piekarnię.
"Premier Morawiecki uczestniczy w uroczystym podpisaniu listu intencyjnego w sprawie wyrażenia woli współpracy na rzecz podjęcia działań w zakresie opracowania Wstępnego Studium Wykonalności dla Wrocławskiego Węzła Kolejowego"

michal90 está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 30th, 2019, 09:43 PM   #3724
olfeusz
Registered User

Likes (Received): 172

Ciekawe. Warto dodać, że na stronie pojawiła się mapka na której jest zaznaczony drugi etap inwestycji czyli tereny po zakładach mięsnych. Warto też dodać, że za koncepcję odpowiada biuro z Berlina. Jakoś mnie to nie dziwi patrząc na elewacje. Zagraniczny inwestor, zagraniczne studio, "zagraniczny" model sprzedaży. Zestawmy to sobie w porównaniu z Górskim na przeciwko...

Wydaje mi się*też, że celują w grupę klientów, którzy nie zamierzają tam mieszkać na stałe, ale też niekoniecznie im zależy, żeby mieszkanie zarabiało. Ot przyjechać, wybrać kilka mebli i się nacieszyć Gdańskiem co jakiś czas. Jestem ciekaw cen.

Żeby nie było, że każdy zachodni inwestor jest gwarantem dobrej inwestycji i wyczucia smaku (patrz Forum Gdańsk), ale tutaj jak na dłoni po jednej stronie ulicy mamy kwintesencje stu lat planowania, a po drugiej wzorzec z którego mogłyby korzystać praktycznie wszystkie strony zaangażowane w proces inwestycyjny.

Last edited by olfeusz; October 30th, 2019 at 11:38 PM. Reason: Dodano ostatni akapit
olfeusz no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2019, 01:45 AM   #3725
RobuR
Registered User

RobuR's Avatar

Likes (Received): 467

To wpisowe to całkiem dobry pomysł. Na starcie odrzucenie Klientów "my chcemy tylko zobaczyć" i "a co macie?". Fit-out i złota rączka w standardzie to też dobry i ciekawy pomysł. Sprzedaż dopiero po wybudowaniu - też ok - firma zna dokładny kosztorys prac, nie ma niespodzianek, nie trzeba żonglować cennikiem by domknąć budowę. Klient spoza UE ma łatwiejszą ścieżkę w uzyskaniu zezwolenia na zakup a każdy Klient klucze dostaje właściwie od razu po zakupie. Same plusy.

RobuR no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2019, 02:12 PM   #3726
marboro
marboro

Likes (Received): 4155

Kazdy ma swoja opinie. Ja jako kupujacy widze tu tylko jeden plus jakim jest to ze widzisz faktycznie co kupujesz. A reszte korzysci ktore wymieniles sa dla sprzedajacego a to nie jest rownoznaczne dla normalnego klienta.

Last edited by marboro; November 3rd, 2019 at 02:21 PM.
marboro no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2019, 02:15 PM   #3727
n3w.mod3l
unknown artist

n3w.mod3l's Avatar

Likes (Received): 62215

A możesz je punktowo wymienić?
n3w.mod3l no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2019, 03:47 PM   #3728
marboro
marboro

Likes (Received): 4155

Juz to zrobilem.

Last edited by marboro; November 3rd, 2019 at 03:53 PM.
marboro no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2019, 04:15 PM   #3729
RobuR
Registered User

RobuR's Avatar

Quote:
Originally Posted by marboro View Post
Kazdy ma swoja opinie. Ja jako kupujacy widze tu tylko jeden plus jakim jest to ze widzisz faktycznie co kupujesz. A reszte korzysci ktore wymieniles sa dla sprzedajacego a to nie jest rownoznaczne dla normalnego klienta.
Jest zupełnie odwrotnie.
Old November 3rd, 2019, 05:24 PM   #3730
olekorlo
Registered User

dla sprzedającego ma to jedną kluczowa wade - kredytujesz parktycznie cała inwestycje sam (2 lata zamrozonego kapitału) i nie masz pojęcia jaka będzie koniunktura za 2 lata wiec jest to dużo bardziej ryzykowne dla dewelopera
Old November 3rd, 2019, 07:37 PM   #3731
n3w.mod3l
unknown artist

n3w.mod3l's Avatar

Likes (Received): 62215

Quote:
Originally Posted by marboro View Post
Juz to zrobilem.
Gdzie? Cofnąłem się 3 strony wstecz, nie znalazłem.
n3w.mod3l no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2019, 11:18 PM   #3732
michal90
Registered User

michal90's Avatar

Likes (Received): 13539

Quote:
Originally Posted by RobuR View Post
To wpisowe to całkiem dobry pomysł. Na starcie odrzucenie Klientów "my chcemy tylko zobaczyć" i "a co macie?". Fit-out i złota rączka w standardzie to też dobry i ciekawy pomysł. Sprzedaż dopiero po wybudowaniu - też ok - firma zna dokładny kosztorys prac, nie ma niespodzianek, nie trzeba żonglować cennikiem by domknąć budowę. Klient spoza UE ma łatwiejszą ścieżkę w uzyskaniu zezwolenia na zakup a każdy Klient klucze dostaje właściwie od razu po zakupie. Same plusy.
Quote:
Originally Posted by olekorlo View Post
dla sprzedającego ma to jedną kluczowa wade - kredytujesz parktycznie cała inwestycje sam (2 lata zamrozonego kapitału) i nie masz pojęcia jaka będzie koniunktura za 2 lata wiec jest to dużo bardziej ryzykowne dla dewelopera
Ośmielę się postawić tezę, że jednak przewidzieli to co się stanie z cenami , w efekcie koszt zamrożonego na 2 lata kapitału to w tej sytuacji pikuś w porównaniu z tym, ile mogą teraz zarobić na wzrostach. A tak zbudowaliby taniej, ale i sprzedali znacznie taniej.
"Premier Morawiecki uczestniczy w uroczystym podpisaniu listu intencyjnego w sprawie wyrażenia woli współpracy na rzecz podjęcia działań w zakresie opracowania Wstępnego Studium Wykonalności dla Wrocławskiego Węzła Kolejowego"
michal90 está en línea ahora   Reply With Quote
Old November 4th, 2019, 08:29 PM   #3733
RobuR
Registered User

RobuR's Avatar

Oczywiście, że przewidzieli. Myślę, że nie tylko oni.

A sprzedaż w trakcie budowy ma wadę taką, że do końca nie da się określić kosztorysu. Można go jedynie prognozować, czego skutkiem w przypadku np. drastycznego wzrostu kosztów materiałów/robocizny nie zawsze się da skompensować podwyżkami cen - przy założeniu zachowania marży. No i zaczynają się wtedy dziadowskie oszczędności na elewacji, na częściach wspólnych, wchodzi płotek z Castoramy, etc.
Klient na tym zyskuje podwójnie, bo: ma określony standard za jaki płaci i taki, jaki jest w umowie (bez zmian w toku budowy), nie ma w toku "negocjacji" przed zawarciem umowy zmienianego cennika na mniej korzystny. A to, że dostaje klucze "od ręki" po zapłacie - to już jest oczywisty zysk. Tym bardziej, jak produkt ma na niego pracować.

Nickknock, Avidol liked this post
Old November 5th, 2019, 10:10 AM   #3734
olekorlo
Registered User

Quote:
Oczywiście, że przewidzieli. Myślę, że nie tylko oni.

.
jeżeli wskażesz mi podmiot który określi jaka będzie sytuacja na rynku za 2 lata to znaczy ze ma szklaną kule i na nią dmucha...

Nie bierzesz pod uwagę sytuacji w której zaczynasz budowac (kontraktujesz materiały itp.) w trakcie hossy a wydajesz mieszkania w trakcie bessy - wtedy jesteś podwójnie do tyłu. Sprzedaz mieszkan w trakcie inwestycji ma 2 zalety (istotne) - wydajesz mieszkania proporcjonalnie do ponoszonych kosztów (az takich wahań nie ma, bo umowy podpisujesz z wyprzedzeniem) b) masz np. wymagana liczbe umow przewstepnych do podpisania umowy kreytowej na budowę (budowa za własne srodki obecnie bylaby już kompletnym marnotrawstwem zasobów).
Old November 5th, 2019, 11:56 PM   #3735
RobuR
Registered User

RobuR's Avatar

Są analitycy, którzy są w stanie takie zachowania rynku z dużą dokładnością przewidzieć.
Co do kontraktowania materiałów i podpisywania umów (np. na GW) z wyprzedzeniem - oczywiście. Masz wykonawcę, masz materiały, wszystko idealnie. A potem sytuacja taka jak na S5 (generalnie dużo ostatnimi czasy na kontraktach drogowych - system ZiZ ma tę zaletę, że najpierw przez ca. 2 lata projektujesz a potem masz ca. 2 lata na wybudowanie), gdzie: wzrost kosztów, źle policzone oferty, umowa z najtańszym - i poleciało. Zerknij na forum w drogówkę: na 7 odcinków S5 w kuj-pom: trzy odcinki z wywalonym GW, pozostałe 4 - z opóźnieniami i do nie dawna jeden z nich - też z poważnym ryzykiem wywalenia GW. Nie chcę nic mówić, ale w kubaturach ostatnio było podobnie (jeden z czołowych polskich dewów w Poznaniu sprzedał wielką działkę innemu, bo od przeszło roku nie mógł tego zakontraktować do budowy z zadowalającą marżą. Inny, duży ogólnopolski dew. pilnie potrzebuje gotówki i najpewniej sprzeda - działka już podobno krąży - jeden temat w Gdańsku i ponoć jeden w Stolicy).

A co do gotówki: za własne środki wielu deweloperów buduje - tzn bez kredytu na budowę. Na prawdę większość czołówki krajowej nie zaciąga kredytów - w najgorszym wypadku robi emisję akcji (niewielu). W mieszkaniach. Co do biur - owszem, do kredytu niezbędne są listy intencyjne z potencjalnymi najemcami przed startem budowy, potem w toku - % powierzchni skomercjalizowanej. Ale komercjalizacja się swoimi prawami rządzi i operujesz powierzchnią cały czas.

Tak więc ostatnie 2-3 lata pokazały, że nie zawsze jest tak różowo z tymi kosztami. Sam na jednej budowie przy której prowadziłem sprzedaż/komercjalizację byłem świadkiem, jak wykonawcy zażądali 30% podwyżki stawek za kontynuowanie prac i maszyny mieli spakowane na lawetach. W połowie kontraktu. Skończyło się oczywiście dobrze, ale było ryzyko: 1) znacznego opóźnienia budowy (zły PR, koszty kar umownych, koszty nowego kontraktu, batalie sądowe o rekompensaty) spowodowane najpewniej koniecznością wyboru nowego GW 2) znacznego wzrostu kosztów budowy, którego mogłyby nie "zjeść" ceny sprzedanych do tego czasu mieszkań.

Vastint zakontraktował inwestycję, została już praktycznie skończona, więc mają komfort ustalania cen dopiero dziś. I wszystko wiedzą. I to jest fakt - ich komfort dziś.

A gdzie tym wszystkim jest Klient? Ma komfort, że płaci dziś za to co dostaje dziś. Po cenie, która gwarantuje mu uzyskanie okreslonego standardu budowlanego, poziomu produktu. Nikt mu w toku trwania umowy jej nie rozwiąże (bo wzrosły koszty), nikt nie zmieni jej zapisów (np. nie pogorszy standardu, bo wzrosły koszty). No i - jak pisałem - przy zakupie inwestycyjnym - od razu pracuje. Gigantyczny zysk.

michal90, michalp, olfeusz, foufoufou liked this post
Old November 6th, 2019, 09:35 AM   #3736
Nickknock
Registered User

Nickknock's Avatar

Likes (Received): 411

Quote:
Są analitycy, którzy są w stanie takie zachowania rynku z dużą dokładnością przewidzieć.
Co do kontraktowania materiałów i podpisywania umów (np. na GW) z wyprzedzeniem - oczywiście. Masz wykonawcę, masz materiały, wszystko idealnie. A potem sytuacja taka jak na S5 (generalnie dużo ostatnimi czasy na kontraktach drogowych - system ZiZ ma tę zaletę, że najpierw przez ca. 2 lata projektujesz a potem masz ca. 2 lata na wybudowanie), gdzie: wzrost kosztów, źle policzone oferty, umowa z najtańszym - i poleciało. Zerknij na forum w drogówkę: na 7 odcinków S5 w kuj-pom: trzy odcinki z wywalonym GW, pozostałe 4 - z opóźnieniami i do nie dawna jeden z nich - też z poważnym ryzykiem wywalenia GW. Nie chcę nic mówić, ale w kubaturach ostatnio było podobnie (jeden z czołowych polskich dewów w Poznaniu sprzedał wielką działkę innemu, bo od przeszło roku nie mógł tego zakontraktować do budowy z zadowalającą marżą. Inny, duży ogólnopolski dew. pilnie potrzebuje gotówki i najpewniej sprzeda - działka już podobno krąży - jeden temat w Gdańsku i ponoć jeden w Stolicy).

A co do gotówki: za własne środki wielu deweloperów buduje - tzn bez kredytu na budowę. Na prawdę większość czołówki krajowej nie zaciąga kredytów - w najgorszym wypadku robi emisję akcji (niewielu). W mieszkaniach. Co do biur - owszem, do kredytu niezbędne są listy intencyjne z potencjalnymi najemcami przed startem budowy, potem w toku - % powierzchni skomercjalizowanej. Ale komercjalizacja się swoimi prawami rządzi i operujesz powierzchnią cały czas.

Tak więc ostatnie 2-3 lata pokazały, że nie zawsze jest tak różowo z tymi kosztami. Sam na jednej budowie przy której prowadziłem sprzedaż/komercjalizację byłem świadkiem, jak wykonawcy zażądali 30% podwyżki stawek za kontynuowanie prac i maszyny mieli spakowane na lawetach. W połowie kontraktu. Skończyło się oczywiście dobrze, ale było ryzyko: 1) znacznego opóźnienia budowy (zły PR, koszty kar umownych, koszty nowego kontraktu, batalie sądowe o rekompensaty) spowodowane najpewniej koniecznością wyboru nowego GW 2) znacznego wzrostu kosztów budowy, którego mogłyby nie "zjeść" ceny sprzedanych do tego czasu mieszkań.

Vastint zakontraktował inwestycję, została już praktycznie skończona, więc mają komfort ustalania cen dopiero dziś. I wszystko wiedzą. I to jest fakt - ich komfort dziś.

A gdzie tym wszystkim jest Klient? Ma komfort, że płaci dziś za to co dostaje dziś. Po cenie, która gwarantuje mu uzyskanie okreslonego standardu budowlanego, poziomu produktu. Nikt mu w toku trwania umowy jej nie rozwiąże (bo wzrosły koszty), nikt nie zmieni jej zapisów (np. nie pogorszy standardu, bo wzrosły koszty). No i - jak pisałem - przy zakupie inwestycyjnym - od razu pracuje. Gigantyczny zysk.
They have a great product that is so far ahead of the other developers. Hopefully, others are paying attention and learning.

RobuR liked this post
Nickknock no está en línea   Reply With Quote
Old November 7th, 2019, 12:16 AM   #3737
olekorlo
Registered User

Quote:
.
jako ktoś kto zawodowo zajmuje się tworzenie m.in. takich modeli - nie ma takich, to sa ogolne prognozy ze stopnie sprawdzalności...roznym

Quote:

.
konkretny poproszę, bo jeśli piszesz o spolkach giełdowych to się mylisz. Wiekszosc buduje na kredyt, niektórzy emitują obligacje - za gotówkę się nie buduje bo to nie ma sensu obecnie (i mało kogo na to stać)
Co do biur to już kompletny odlot - umowy na najem przed startem budowy? takie zapisy sa glownie w mieszkaniowce co do sprzedaży odpowiedniego procentu mieszkan. Zreszta umowy z bankami sa dostępne (w wersji ogolnej) w komunikatach giełdowych spolek

Nie wiem tez co maja inwestycje drogowe do deweloperki - opisujesz relacje państwa z przetargiem porownujac do podmiotow prywatnych - sorry ale to kompletnie rozne swiaty.

martinjohnson liked this post

Last edited by olekorlo; November 7th, 2019 at 12:22 AM.
Old November 8th, 2019, 09:36 AM   #3738
rediwan
Stolzenberg Danzig

rediwan's Avatar

Likes (Received): 78

del.
rediwan está en línea ahora   Reply With Quote
Old November 9th, 2019, 01:59 AM   #3739
RobuR
Registered User

RobuR's Avatar

1) mLocum zanim przejął go Archicom - budował za gotówkę. Budimex - jako Nieruchomości Sp z o.o. - też ZTCW. Nie wiem jak Euro Styl - ale mam wrażenie, że też nie kredytują. Warto też poanalizować KW działek inwestycyjnych, bo tam się pojawiają informacje o tym, czy na daną budowę jest wzięty kredyt czy nie. Zwykle takie kredyty banki zabezpieczają właśnie nieruchomością. Informacje o sposobach finansowania budowy znajdziesz również w prospektach informacyjnych danej inwestycji, gdzie w odpowiedniej rubryce może pojawić się wpis o kredycie, lub "środki własne".
2) co do biur - gdzie napisałem o umowach na najem przed startem budowy?? Pisałem o listach intencyjnych i to jest normalna praktyka.
3) inwestycje drogowe do kubaturowych mają wbrew pozorom wiele - dużo podwykonawców czy dostawców w mniejszym lub większym stopniu obsługuje i to i to.

michal90 liked this post

Last edited by RobuR; November 9th, 2019 at 02:04 AM.
Old November 9th, 2019, 06:25 PM   #3740
olekorlo
Registered User

Quote:

1) mLocum zanim przejął go Archicom - budował za gotówkę. Budimex - jako Nieruchomości Sp z o.o. - też ZTCW. Nie wiem jak Euro Styl - ale mam wrażenie, że też nie kredytują. Warto też poanalizować KW działek inwestycyjnych, bo tam się pojawiają informacje o tym, czy na daną budowę jest wzięty kredyt czy nie. Zwykle takie kredyty banki zabezpieczają właśnie nieruchomością. Informacje o sposobach finansowania budowy znajdziesz również w prospektach informacyjnych danej inwestycji, gdzie w odpowiedniej rubryce może pojawić się wpis o kredycie, lub "środki własne".
.
Ale to spolki dla których deweloperka była poboczna w stosunku do glownej działalności. EuroStyl to DomDewelopment przypomnę - zajrzyj do dwolnego serwisu ekonomicznego i znajdziesz informacje. Murapol, Marvipol, Inpro, Ronson, JW...wszyscy maja kredyty i/lub obligacje. Serio to zajmuje raptem minute aby to sprawdzić.

Quote:

2) budowy?? Pisałem o listach intencyjnych i to jest normalna praktyka.
3) inwestycje drogowe do kubaturowych mają wbrew pozorom wiele - dużo podwykonawców czy dostawców w mniejszym lub większym stopniu obsługuje i to i to.
ad 2 - listy intencyjne jako dokument dla finansujących? wow, no to byłaby nowość kompletna. Serio to tak nie działa...

ad 3) "w mniejszym lub większym stopniu" to Biedronka ma związek z Oracle. To trochę tak jakbys twierdził ze budowa biur to prawie to samo co budowa mieszkan. A to nieprawda, co potwierdza jak trudno deweloperom mieszkaniowym wejść z sukcesem na rynek biurowy, jak rozne są cykle koniunkturalne, a przede wszystkim jak różny jest model biznesu. Przetargi w budowie dróg nijak się maja do procesu inwestycyjnego w budowie mieszkan czy biur

danielleinad, martinjohnson liked this post

Last edited by olekorlo; November 9th, 2019 at 06:32 PM.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
śródmieście gdańska, gdańsk, pomorskie, pomorze, trójmiasto

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules