Braila Danube Bridge - Page 21 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 10th, 2019, 08:37 PM   #401
timis2
Registered User

Likes (Received): 109

Pe alt forum se discuta pe teoria ca aeroportul din Tulcea va fi civil pentru Dobrogea, iar cel de la Constanta va deveni exclusiv militar, urmind sa fie dezvoltat pentru activitati militare.

http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=85.105
timis2 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old December 10th, 2019, 10:07 PM   #402
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Likes (Received): 15313

Voi ati vazut ce creepy e aeroportul Tulcea ?! Arată că o haltă de tren adevarata! Voi numiti asta aeroport, la modul serios ?!? Asta se numeste aeroport în care voi ati vrea sa zburati cu încredere și siguranță?!

Brăila și Galați au o populație mai mare decât orice alt oras din Romania, dar după mintea mica a unora ar trebui să se mulțumească cu această haltă (si sa devina competitive la capitolul infrastructura astfel). Haltă care e pusă într-o listă cu alte aeroporturi europene la distanțe comparabile dar care sunt aeroporturi si nu halte. Nici nu exista comparatie !! Chiar, ce investitie ar fi necesara sa transformi "asta" în aeroport?! Nu cumva e mai ieftin sa faci ceva cu cap de la zero ?!

Apropo, ce capacitate are "terminalul" Tulcea?!! 70 persoane, gresesc ?!?

Last edited by Le Clerk; December 10th, 2019 at 10:13 PM.
Le Clerk no está en línea   Reply With Quote
Old December 10th, 2019, 10:16 PM   #403
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Quote:
Originally Posted by timis2 View Post
Pe alt forum se discuta pe teoria ca aeroportul din Tulcea va fi civil pentru Dobrogea, iar cel de la Constanta va deveni exclusiv militar, urmind sa fie dezvoltat pentru activitati militare.

Alta imbecilitate. Asta daca se doreste sa fie anihilată orice șansă a litoralului românesc la turism international, se poate face prin închiderea aeroportului pentru zboruri internaționale. Si mutarea lor eventual pe OTP. Ca pe Tulcea sigur vor avea succes. Sunt curios sa vad parerea constățenilor cu privire la propunerea asta.

Randaal liked this post
Old December 10th, 2019, 11:08 PM   #404
Florin
Registered User

Likes (Received): 643

Quote:
Originally Posted by Le Clerk View Post
Voi ati vazut ce creepy e aeroportul Tulcea ?! Arată că o haltă de tren adevarata! Voi numiti asta aeroport, la modul serios ?!? Asta se numeste aeroport în care voi ati vrea sa zburati cu încredere și siguranță?!

Brăila și Galați au o populație mai mare decât orice alt oras din Romania, dar după mintea mica a unora ar trebui să se mulțumească cu această haltă (si sa devina competitive la capitolul infrastructura astfel). Haltă care e pusă într-o listă cu alte aeroporturi europene la distanțe comparabile dar care sunt aeroporturi si nu halte. Nici nu exista comparatie !! Chiar, ce investitie ar fi necesara sa transformi "asta" în aeroport?! Nu cumva e mai ieftin sa faci ceva cu cap de la zero ?!

Câteva legături pentru o informare corectă:

http://aeroportul-tulcea.ro/sit/facilitati-si-dotari/

http://aeroportul-tulcea.ro/sit/proi...e-modernizare/

https://www.youtube.com/watch?v=Yi625bjFEPQ

Quote:
Nu cumva e mai ieftin sa faci ceva cu cap de la zero ?!
Nu.

Quote:
Da.

Quote:
Brăila și Galați au o populație mai mare decât orice alt oras din Romania
Stai, ce?

Quote:
după mintea mica a unora ar trebui să se mulțumească cu această haltă
...care are toate facilitățile necesare unui aeroport internațional acum, poate cu excepția unui terminal modern.

În 2h45-3h (asta acum, fără autostradă) poți merge la Otopeni (15 mil pax) sau Bacău (0.5 mil pax) iar la Tulcea s-au investit câteva zeci de milioane de euro în infrastructură și în câțiva ani, când e gata podul, vei ajunge în mai puțin de o oră.

Nimeni întreg la minte nu ar arunca pe fereastră alte câteva zeci de milioane de euro pentru a satisface orgolii locale într-o zonă cu multe alte priorități față de trei zboruri săptămânale cu Wizz la Bergamo...

Dacă se construiește, să se facă din fonduri locale ale megalopolisului Galați-Brăila

cricric, .andy. liked this post
Florin no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2019, 12:11 AM   #405
balcaniq
Registered User

balcaniq's Avatar

Skyscrapercity, locul unde poti afla cum autostrazile de fapt alunga investitorii, caile ferate rapide sunt doar mofturi pentru chinezi, turnurile obtureaza privelistile la mahala, stadioanele de 40k locuri trebuie sa existe in fiecare sat, iar cea mai mare densitate urbana din afara capitalei nu are nevoie de aeroport ca avem noi un aerodrom prin Delta.

Disclaimer
Exagerez, desigur, doar ma amuza discutiile din ultima vreme cum toate topicurile se duc in extreme fara sa mai existe nuante sau cai de mijloc.

crocozaur, pHarmacistacid liked this post
balcaniq no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2019, 12:23 AM   #406
ro.cologne
Registered User

ro.cologne's Avatar

Likes (Received): 1108

Quote:
Originally Posted by Florin View Post
Evident ca ar fi trafic pentru aeroport (fie el si covarsitor VFR), dar nu stiu daca studiul respectiv ia in calcul ca la TCE se va ajunge in aproximativ 45 de minute dupa inaugurarea podului si a drumului express (sau aproximativ o ora dupa inaugurarea podului cu infrastructura existenta mai departe).

E vorba de 80 de km si sunt suficiente exemple de aeroporturi (si nu numai aeroporturi secundare) aflate la distante similare fata de orasele pe care le deservesc. Iar Galati si Braila sunt departe de a fi 'orase mari' si, cred eu, departe de a-si permite sa construiasca un aeroport de la 0 din fonduri proprii.

Nu vad care e problema unui transfer de 45 de minute - o ora. De exemplu conform Google Maps un drum cu masina aeroport CND - centru Constanta dureaza 35-40 minute (32 km). Un transfer de la Otopeni in Bucuresti poate dura la ora de varf cu mult mai mult, chiar daca distanta e scurta.

PS:
Aeroporturile din lista ta sunt aproape toate(marja de eroare ptr ca mi-e lene sa verific) exclusiv aeroporturi secundare, care poarta numele oraselor mai mult ptr. reclama. Cel putin cele din Germania sunt foste baze militare care au devenit, in primul rand din cauza costurilor, aeroporturi exclusiv ptr. linii low cost.
ro.cologne no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2019, 12:52 AM   #407
Florin
Registered User

Quote:
Originally Posted by ro.cologne View Post
Aeroporturile din lista ta sunt aproape toate(marja de eroare ptr ca mi-e lene sa verific) exclusiv aeroporturi secundare, care poarta numele oraselor mai mult ptr. reclama. Cel putin cele din Germania sunt foste baze militare care au devenit, in primul rand din cauza costurilor, aeroporturi exclusiv ptr. linii low cost.
Și supraviețuiesc pentru că au același avantaj ca și TCE

Sunt deja construite

Evident că era mai util un aeroport aproape de Galați/Brăila, dar un transfer de 45 de minute, hai o oră, după ce e gata podul, e chiar rezonabil... plus OTP la 2 ore când se va construi autostradă (care e incomparabil mai necesară decât un aeroport la Brăila și ar trebui să fie o prioritate!).

PS toate aeroporturile din România în afară de OTP pot fi clasificate drept aerodrom, haltă, etc., nu numai TCE.

balcaniq, .andy., alexxxxx liked this post
Old December 11th, 2019, 01:23 AM   #408
ro.cologne
Registered User

ro.cologne's Avatar

Likes (Received): 1108

Quote:
Și supraviețuiesc pentru că au același avantaj ca și TCE

Sunt deja construite dar nu au nimic de face cu orasele care le poarta in denumire
Cine vrea sa ajunga la Düsseldorf sau Frankfurt ptr. orice alt scop decat un city break ieftin sau vizita la rude, sa zicem de exemplu in scop de afaceri, nu va folosi niciodata Weeze sau Hahn...

Last edited by ro.cologne; December 11th, 2019 at 01:28 AM.
ro.cologne no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2019, 02:07 AM   #409
Florin
Registered User

Dar va folosi Galați

superduper101 liked this post
Old December 11th, 2019, 10:39 AM   #410
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

E corect ca e si acesta un argument. S-a construit prost, fara rost, un aeroport la Tulcea (lucru demonstrat de traficul acuual care e fix de halta), mai mult, s-a investit recent in modernizarea pistei si a rutelor de taxi, hai sa nu aruncam investitia pe geam si sa-i dam un rost in viata (tipic comunist). Insa acel terminal arata meschin si deplin ceausist. Ma intreb de ce nu au modernizat si acolo daca tot au bagat atatia bani in pista ?!

Last edited by Le Clerk; December 11th, 2019 at 10:45 AM.
Old December 11th, 2019, 10:44 AM   #411
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Quote:
Câteva legături pentru o informare corectă:

Care e capacitatea de procesare a terminalului TCE ? Nu e de 70 de persoane pe ora?

PS: Galati si Braila au impreuna peste 500 000 locuitori urban si spre 1 milion urban si rural. Plus ca daca adaugi si zona de sud a Moldovei si a Ucrainei se schimba complet datele de trafic -poti adauga inca minim 1 milion de locuitori. Iar TCE nu poate opera si pentru acea zona pentru ca nu are legaturi rutiere, lucru complet opus pentru un eventual aeroport la Galati.
Old December 11th, 2019, 11:20 AM   #412
.andy.
Registered User

.andy.'s Avatar

Likes (Received): 1580

Quote:
Originally Posted by Le Clerk View Post
Plus ca daca adaugi si zona de sud a Moldovei si a Ucrainei
Din sudul Ucrainei, ajungi mult mai usor in Odessa decat la Galati, daca luam in considerare trecerea frontierei. Deci pica din start.
Situatia cu Moldova e la fel, plus ca au o putere de cumparare chiar mai mica decat a ucrainienilor. Un aeroport castiga o mare parte din profit din vanzarile la sol, nu numai din bilete.

Sa zicem ca ai 1 milion de oameni in zona de captare a unui eventual aeroport BR-GL. Din ce am gasit, salariile medii sunt cam asa:
- Oblastul Odessa - 1300 RON/luna
- zona GL-BR-VN-VS - vreo 2000 RON/luna
- Moldova - vreo 1100 RON/luna media pe tara, dar hai sa zicem aceeasi rata pentru zonele predominant rurale din sud

Deci ai 1 milion de oameni cu un salariu mediu undeva la 1300 RON/luna. Undeva pe la de 3 ori mai mic decat media in Bucuresti, deci putem considera ca vorbim de puterea de cumparare a unui sector din Bucuresti. Cu indulgenta...

Parerea mea e ca pentru - cum s-a zis mai sus - ocazionalele curse Wizz de Bergamo, nu ar merita aeroport in zona BR-GL decat daca aveam deja o baza militara gen Alexeni, in care sa se construiasca o hala gen Carrefour pe post de terminal. Asta e realitatea trista din pacate, dar nimeni sanatos la cap nu ar baga bani doar asa, in mandria locala.

superduper101 liked this post
.andy. no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2019, 11:40 AM   #413
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Nu e vorba de veniturile locale aici ci de traficul celor emigrati in vestul Europei care e major si care face majoritatea traficului probabil atat pentru Galati-Braila, cat si pentru sudul Moldovei si Bugeac (de unde apropos, se ajunge mai usor la Galati decat la Odesa - distantele sunt oricum clar in favoarea Galatiului). In plus, mai e si trafic de business in zona Galati cel putin, cu potential mare de crestere, inclusiv in Braila.

LE: aici ar trebui să intre si Vrancea/Focșani după finalizarea DXului Focsani-Braila.

Studiul mentionat mai devreme vorbeste de un trafic de 450 k in primii ani de operare, undeva la nivelul Craiovei sau al Sibiului si mult peste CND spre exemplu. Nu poti sa bagi un astfel de trafic in halta aia de la Tulcea, care a demonstrat ca nu poate functiona asa.

Last edited by Le Clerk; December 11th, 2019 at 02:20 PM.
Old December 11th, 2019, 01:31 PM   #414
rgi
Registered User

Likes (Received): 2292

Quote:
Originally Posted by .andy. View Post
Parerea mea e ca pentru - cum s-a zis mai sus - ocazionalele curse Wizz de Bergamo, nu ar merita aeroport in zona BR-GL decat daca aveam deja o baza militara gen Alexeni, in care sa se construiasca o hala gen Carrefour pe post de terminal. Asta e realitatea trista din pacate, dar nimeni sanatos la cap nu ar baga bani doar asa, in mandria locala.
Ar fi la Ianca (care-i mai aproape decat Cataloi), iar cei de la CJ Braila l-au preluat in administrare, acum vreo 10 ani (https://adevarul.ro/locale/braila/fo...305/index.html), cu tot felul de planuri.

Nici azi, nu stiu ce sa faca cu acesta: http://obiectivbr.ro/content/obiecti...edin%C5%A3a-cj (Ianca fiind prea departe pentru a fi interesant si pentru Galati).
Oricum, pana la urma, totul se reduce la bani.
rgi no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2019, 02:26 PM   #415
skySK
Registered User

skySK's Avatar

Likes (Received): 3433

Quote:
Originally Posted by timis2 View Post

Scriu unii si tampenii acolo, dar ce te miri, cam toate scursurile banate de pe SSC au migrat pe forumul ala.
skySK no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2019, 02:47 PM   #416
rgi
Registered User

Likes (Received): 2292

Evident, nu se pune problema vreunei relocari; din contra, documentele respective propun (in planul de dezvoltare pe urmatorii 20 de ani) construirea unei a doua piste, pentru mai buna deservire a activitatii militare (asa cum este si la baza Otopeni). CND ramane si civil, fara discutii.

.andy., superduper101 liked this post
rgi no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2019, 06:19 PM   #417
Randaal
Registered User

Randaal's Avatar

Likes (Received): 2322

Quote:
Originally Posted by skySK View Post
Scriu unii si tampenii acolo, dar ce te miri, cam toate scursurile banate de pe SSC au migrat pe forumul ala.
nu sunt activ pe peundemerg, dar acolo au informatii multe mai structurate in general si nu exista contre stupide ca pe SSC, parerea mea, don't shoot

crocozaur, neobluenet liked this post
Randaal no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2019, 06:21 PM   #418
crocozaur
Registered User

Likes (Received): 864

^Nu că Ionuț ăla n-ar fi un închipuit... Tot părerea mea. :-)
crocozaur no está en línea   Reply With Quote
Old December 15th, 2019, 09:28 AM   #419
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

apropo de ce aduce podul in zona, pe langa DXul Galati-Braila, sau de centura Galati care e o prelungire a DX Galati-Braila pana la frontiera cu Md/Ua.

Administrația Porturilor a lansat o licitație de 8,3 milioane euro pentru proiectul platformei de la Galați

Quote:
Compania Națională Administrația Porturilor Dunării Maritime a lansat o licitație de 39,6 milioane lei (8,3 milioane euro), fără TVA, bani europeni, pentru lucrări în cadrul proiectului Platforma Multimodală Galați, potrivit unui anunț publicat pe platforma SICAP, scrie News.ro. Banii provin din Programul Operațional Infrastructura Mare – POIM. Durata contractului este estimată la 71 de luni, iar tipul procedurii este licitație deschisă.

Licitația vizează execuția de lucrări în cadrul proiectului Platforma Multimodală Galati – Etapa II, privind modernizarea infrastructurii rutiere din zona Platformei Multimodale pentru înlăturarea blocajelor în trafic și relocarea unui segment de cale ferată pentru fluidizarea traficului feroviar din zona portuară.

Proiectul reprezintă a doua etapă a proiectului” Platformă Multimodală Galați – înlăturarea blocajelor majore prin modernizarea infrastructurii existente și asigurarea conexiunilor lipsă pentru rețeaua central Rhin – Dunăre/Alpi” și are ca scop realizarea de investiții în infrastructura rutieră și feroviară de acces în port. Termenul limită pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare este 31 ianuarie 2020.

Randaal, balcaniq liked this post
Old December 15th, 2019, 09:23 PM   #420
RunRun1730
Registered User

RunRun1730's Avatar

Likes (Received): 849

De la ultima vizita a presei si a autoritatilor locale, scurt video:

Randaal, Le Clerk liked this post
RunRun1730 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement