Infrastructure & Transport - Page 201 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > South–West Region > Craiova Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 22nd, 2019, 12:08 PM   #4001
perfidus
Registered User

perfidus's Avatar

Likes (Received): 1063

Am gasit un articol de lege foarte interesant referitor la parcare/stationare si RCA. Oare este aplicat?

Quote:
Legea 132/2017. Articolul 6, punctul 7.

(7) Asiguratul are obligaţia ca, pe toată durata suspendării contractului RCA, să imobilizeze vehiculul
într-un spaţiu privat, în afara domeniului public. Neîndeplinirea acestei obligaţii este asimilată cu
încălcarea obligaţiei de asigurare şi neîndeplinirea obligaţiei de a depune plăcuţele de înmatriculare şi se
sancţionează contravenţional conform art. 37 alin. (9).

Cu alte cuvinte, dacă vehiculul dumneavoastră va fi depistat, chiar și parcat, pe domeniul public (străzi, trotuare, parcări, fața blocului, spatele blocului etc.) fără R.C.A., puteți fi sancționați conform legislației din România.
Dacă asigurarea dumneavoastră a expirat, depozitați-vă mașina într-un spațiu privat.

florian13pfa liked this post
perfidus no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old December 8th, 2019, 11:04 PM   #4002
andreyn
Registered User

andreyn's Avatar

Likes (Received): 2388

Kaufland Craiovita a primit AC pentru construirea de statii de incarcare a masinilor electrice, lucrarile fiind in valoare de 230 mii lei.
http://www.eprim.ro/portal/craiova/U...a?OpenDocument

Momentan singurul loc din oras unde se pot incarca masini electrice este sediu CEZ?
andreyn no está en línea   Reply With Quote
Old December 8th, 2019, 11:45 PM   #4003
adymartianul
Make Europe great again

adymartianul's Avatar

Likes (Received): 4198

Parca imi aduc aminte ca am vazut statie de incarcare si la Kaufland din 1 Mai.

LE. Verificai acum si este, apare si pe google maps.

andreyn liked this post
adymartianul no está en línea   Reply With Quote
Old December 9th, 2019, 12:24 AM   #4004
andreyn
Registered User

andreyn's Avatar

Ai dreptate. Deci Kaufland Craiovita ar fi al treilea loc de incarcare din oras.
O sa vina Politia Locala sa incarce Zoe pe care l-au achizitionat de curand
Old December 10th, 2019, 08:30 PM   #4005
andreyn
Registered User

andreyn's Avatar

Primăria Craiova a scos la licitație serviciile de proiectare pentru străpungerea străzii „Traian Lalescu” – Calea București.

Quote:
Potrivit documentației, contractul vizează „servicii de proiectare tehnică, verificare tehnică de calitate și asistență tehnică din partea proiectantului”. Licitația nu se realizează pe loturi, termenul-limită pentru depunerea ofertelor din partea firmelor interesate fiind stabilit pentru data de 16 decembrie. Valoarea licitației este de 159.435 de lei, toți banii find asigurați din fonduri bugetare. Criteriile de atribuire au fost stabilite de municipalitate: 10% îl reprezintă raportul dintre calitate-preț, iar 90% – componenta financiară, adică oferta cea mai ieftină va fi declarată câștigătoarea licitației.
https://cvlpress.ro/10.12.2019/strap...-la-licitatie/

Nu prea inteleg de ce nu au scos la licitatie PT + executia ca sa mearga proiectul mai repede. Asa mai dureaza 1 an pana avem un constructor.
Old December 10th, 2019, 09:10 PM   #4006
getic2001
Registered User

Likes (Received): 1581

Quote:
Originally Posted by andreyn View Post
Kaufland Craiovita a primit AC pentru construirea de statii de incarcare a masini... ...singurul loc din oras unde se pot incarca masini electrice este sediu CEZ?
In parcarea subterană sunt câteva locuri speciale pentru încărcare mașini electrice. Mi se pare ciudat că unele din ele sunt rezervate cu abonament, cu siguranță de unii care au automobile clasice, pentru că niciodată nu am văzut parcate acolo hibride/electrice. Și apropo de parcarea subterană, etajul -1 este in permanență ocupat undeva la 90% iar -2 este rezervat cu abonamente, cred că peste 50%. Întreținerea parcări este in schimb un dezastru: mai merg doar vreo 2 automate de ticketing, celelalte fiind stricate de mai bine de un an. WC-urile au fost închise din totdeauna. Mizeria pe scări este la ea acasă. Bariera la ieșire nu mai există de vreo 3 săptămâni....

andreyn, florian13pfa liked this post
getic2001 no está en línea   Reply With Quote
Old December 10th, 2019, 11:01 PM   #4007
hit_man_dany_el
Registered User

hit_man_dany_el's Avatar

Likes (Received): 852

Quote:
Originally Posted by andreyn View Post
https://cvlpress.ro/10.12.2019/strap...-la-licitatie/

Nu prea inteleg de ce nu au scos la licitatie PT + executia ca sa mearga proiectul mai repede. Asa mai dureaza 1 an pana avem un constructor.
Probabil, pentru ca la anul avem alegeri locale si daca vrem proiectul dus la bun sfarsit ar trebui sa ii alegem tot pe ei.
hit_man_dany_el no está en línea   Reply With Quote
Old December 10th, 2019, 11:27 PM   #4008
Dubreu
Take a rest in Bucharest

Dubreu's Avatar

Likes (Received): 11151

Dacă nu votați PSD probabil strada va fi făcută în Sibiu..

Adevărul: "Ce fapt din istoria îndepărtată sau recentă a României te-a revoltat cel mai mult?"
Andreea Bănică: "Revoluţia. Ceauşescu nu trebuia ucis".
Adevarul:"Ce conducător din istoria României te-a impresionat cel mai mult şi de ce?"
Andreea Bănică: "Nimeni în mod special. Poate Ceauşescu pentru câte a a realizat pentru România".
Andreea Bănică: "Mă refer în mod special la clădirile pe care le-a lăsat moştenire românilor".

getic2001, andreyn, florian13pfa liked this post
Dubreu no está en línea   Reply With Quote
Old December 14th, 2019, 11:27 AM   #4009
perfidus
Registered User

perfidus's Avatar

Expertiză tehnică și DALI pentru strada Mălinului scoase la licitație de Primăria Craiova. Se dorește prelungirea colectorului (casetării) și a "bulevardului" Carpenului până la Bariera Vâlcii.

https://www.primariacraiova.ro/ro/ac...t-d-a-l-i.html

andreyn, maga998, florian13pfa liked this post
Old December 14th, 2019, 11:43 AM   #4010
andreyn
Registered User

andreyn's Avatar

Asta este foarte bine, va duce la dezvoltarea zonei si transformarea intr-un cartier adevarat, civilizat. Inca sunt multe strazi in Bariera Valcii care necesita apa, canalizare, gaze, iluminat public, asfalt, trotuare. Autoritatile au ramas mult in urma dezvoltarii urbane. Ar trebui gandit si un mic parc in zona, iar autoritatile ar trebui sa faca toate demersurile necesare pentru a gasi o solutie.
Mare pacat de termocentrala aia care este in interiorul orasului.

LE: Dezvoltarea zonei ar trebui sa conduca la urgentarea construirii pasajului Garlesti, altfel zona se va sufoca.

Akittaqi liked this post
Old December 14th, 2019, 03:04 PM   #4011
maga998
Registered User

maga998's Avatar

Likes (Received): 1338

in Bariera e mobila si durere.... cam asa arata "strada" Malinului, si majoritatea strazilor prin zona.... Congo dupa razboi....
maga998 no está en línea   Reply With Quote
Old December 14th, 2019, 03:52 PM   #4012
Sealand1
Registered User

Sealand1's Avatar

Likes (Received): 209

Locuiesc in zona, orice investitie va fi aproape inutila pentru trafic cat timp nu ai pasaj in bordei, este o realizare sa legi bariera una de alta, dar ce rost are daca nu legi bariera de restul orasului, o sa se faca doar o coada mai mare in bariera, care si asa la orele de varf este extrem de mare
Old December 14th, 2019, 05:18 PM   #4013
andreyn
Registered User

andreyn's Avatar

Cred ca orice investitie este benefica, cat timp ajungi acasa fara sa treci prin namoale, pe strazi fara iluminat public, fara trotuare clar este un plus pentru locuitori. Ca in loc de 15 minute de la universitate pana acasa o sa faci 25, este o pierdere pe care trebuie sa ti-o asumi o perioada, macar sa ai niste strazi civilizate pe care circuli.

Akittaqi liked this post
Old January 7th, 2020, 01:45 PM   #4014
perfidus
Registered User

perfidus's Avatar

Taxa pe reşedinţă
S-a introdus taxa pentru parcarea de reședință, astfel:

Taxa pentru parcarea de reședință cu plată, pe domeniul public al municipiului, pentru utilizatorii locurilor de parcare atribuite prin repartizare directă a fost stabilită astfel:

Zona 0 – 150 lei/an,
Zona 1 – 120 lei/an,
Zona 2 – 100 lei/an.

Detalii despre taxe si impozite in Craiova anului 2020 in articolul din care am citat:
https://www.gds.ro/Actualitate/admin...le-in-craiova/
Old January 7th, 2020, 03:18 PM   #4015
perfidus
Registered User

perfidus's Avatar

Deși și-au construit casele cu autorizații eliberate de primărie pe o stradă cu trotuare care figurează cu 9 m lățime, beneficiază de utilități publice, obținute tot cu documetele eliberate de primărie, în decembrie 2019, firma care trasase drumul de acces a mutat bordurile, micșorând drumul de la 9 m la 3,5 m lățime. Primăria a dispus acest lucru deoarece mare parte a străzii aparține acum unui proprietar. Nu se știe cine este proprietarul, nu s-a spus, nu s-a prezentat niciun document.

În data de 23 decembrie 2019, locuitorii străzii au transmis primarului Mihail Genoiu o Petiție prin care îi solicită un răspuns la toate cele întâmplate. Cine este noul proprietar? Cum se poate retroceda o stradă? Cum s-au eliberat actele pentru utilități dacă strada nu era domeniu public?

Sursa Facebook USR Dolj

andreyn, florian13pfa, balcaniq liked this post
Old January 9th, 2020, 12:07 AM   #4016
andreyn
Registered User

andreyn's Avatar

Scriam mai sus despre locurile din oras in care poti incarca o masina electrica. Se pare ca sunt ceva mai multe. Pe langa Kaufland-ul din 1 Mai si sediul CEZ, statiile de la parcarea subterana, plus statia care se va face la Kaufland Craiovita, se pare ca se mai pot incarca masini si la noua benzinaria Socar, la restaurantul Galaxy, la sediul firmei Syncro Soft sau la hotel/restaurant La Rocca, cel de langa sediul CEZ de pe Severinului.

http://masinaelectrica.ro/harta-statii-incarcare/

https://gps-online.webshow.ro/harta-...electrice.html
Old January 9th, 2020, 12:11 AM   #4017
getic2001
Registered User

Likes (Received): 1581

Probabil vor fi și în parcarea subterană de la electromall. In subterana din centru chiar am văzut o Tesla parcată la un loc cu priza de încărcare !

andreyn liked this post
getic2001 no está en línea   Reply With Quote
Old January 9th, 2020, 09:06 AM   #4018
hit_man_dany_el
Registered User

hit_man_dany_el's Avatar

Din cate am vazut este una si la Redac in parcare, pe str. Râului.

andreyn liked this post
Old January 9th, 2020, 06:43 PM   #4019
Sealand1
Registered User

Sealand1's Avatar

Likes (Received): 209

https://www.facebook.com/GenoiuMihai...31561080542151

https://www.stiridebrasov.ro/s-lansa...a-13-decembrie

MINTITI PE FATA!
Astept ca aceste "@#%&* (ajective frumoase) din vara sa nu mai fie in acel sediu, oricine o poate face mai bine
Old January 9th, 2020, 06:57 PM   #4020
hit_man_dany_el
Registered User

hit_man_dany_el's Avatar

Merita batut pentru astfel de nesimtiri josnice. Chiar ii crede cretini pe oameni care ii sustin.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
craiova, infrastructure, transport

Thread Tools

Posting Rules