Lwów - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Zagranica

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old April 19th, 2008, 03:07 PM   #1
Kęcija
Registered User

Likes (Received): 48

Lwów

Byłem z żoną we Lwowie w dniach 12-18.04.2008. Pogoda była w kratkę ale jedno mogę powiedzieć miasto przepiękne (chodzi mi o architekturę a nie jej poziom zadbania, chociaż widać dużo remontów (może nie dokońca prawidłowo przeprowadzonych ale jednak)).
Tam trzeba pojechać przejść się ulicami (niektóre bardzo wąskie), zauroczyć się tramwajami przemykającymi pośród tych wąskich ulic - chyba żadne polskie miasto nie ma tak gęsto upakowanych tramwajów w historycznej tkance miejskiej jak Lwów).
Zatopić się w "morzu" kamienic, willi, pałaców, budynków, kościołów. Całe ulice w pierzejach kamienic rob i to niesamowite wrażenie.
Wiele wcześniej czytałem o Lwowie oglądałem zdjęć ale to trzeba samameu zobaczyć na żywo. W pierwszym dniu byłem oszołomiony jak wiedza książkowa przeobraziła się w wrażenia rzeczywiste, wręcz przytłoczony wielkością ilością i przede wszytskim pięknem lwowskich kamienic. Czy to 3,4 piętrowe czy to też mniejsze 2 piętrowe kamienice, czy nawet 1 lub wille, nie ważne gdzie czy w centrum czy na obrzeżach dawnego histirycznego miasta. Wszystkie robią wrażenie swoim pięknem. Tyle dam detali, rzeźb ozdób, przepiękne kute bramy, fantazyjne fasady, zaskakujące podwórka, czy tyły kamienic. Ogrom ilości i piękna robi wrażenie. Poprostu przepiękne miasto o mnóstwie parków, skwerów, placów, placyków, dużo zielenie i naprawdę robiące niesamowite wrażenie trakcje tramwajowe pośród nizeliczonych uliczek, wydaje się że "prawie" przez te wszytskie ulice i uliczki biegną tramwaje i ten bruk .............., zachowany w lepszym czy gorszym stanie pokrywa praktycznie całe miasto czy to daleko na ulicy Stryjskiej czy w dzielnicach przemysłąowych. Jest niesamowity, potęguje klimat miasta.
Takie moje pierwsze wrażenia. Cięzko mi jest porównywać architekturę przełomu XIX/XX w. Krakowa a Lwowa, przecież to w tym okresie dwa rózne miasta, stołeczn Lwów, i troszkę peryferyjny Kraków a jednak porówania same się narzucają. Architektura tamtego okresu jej rozmach, piękno, prostota, urabanizacja (wiadomo Kraków miasto twierdza a Lwów nie) przemawia na korzyć Lwowa (to są moje wrażenia, chociaż nie w każdym aspekcie i nie wszędzie bo takiego porównania nie jestem w stanie przeprowadzić jeszcze na sucho po powrocie co dopiero ze Lwowa )

Przedstawię tutaj zdjęcia z róznych częśći Lwowa - wiem to tylko ułamek ale żeby Lwów przejść ulicę po ulicy to trzeba miesięcy, lat i to też może być zbyt mało.
A jak się jeszcze spaceruje mając w duszy pryzmat wspomnień o dawnych mieszkańcach Lwowa, że tutaj tam żył mieszkał znany Polak jak również ten nieznany, że tutaj to czy tamto się stało to naprawdę życia braknie
Kęcija no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 19th, 2008, 03:25 PM   #2
jankoe

Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by Kęcija View Post
Byłem z żoną we Lwowie w dniach 12-18.04.2008. Pogoda była w kratkę ale jedno mogę powiedzieć miasto przepiękne (chodzi mi o architekturę a nie jej poziom zadbania, chociaż widać dużo remontów (może nie dokońca prawidłowo przeprowadzonych ale jednak)).
Tam trzeba pojechać przejść się ulicami (niektóre bardzo wąskie), zauroczyć się tramwajami przemykającymi pośród tych wąskich ulic - chyba żadne polskie miasto nie ma tak gęsto upakowanych tramwajów w historycznej tkance miejskiej jak Lwów).
Zatopić się w "morzu" kamienic, willi, pałaców, budynków, kościołów. Całe ulice w pierzejach kamienic rob i to niesamowite wrażenie.
Wiele wcześniej czytałem o Lwowie oglądałem zdjęć ale to trzeba samameu zobaczyć na żywo. W pierwszym dniu byłem oszołomiony jak wiedza książkowa przeobraziła się w wrażenia rzeczywiste, wręcz przytłoczony wielkością ilością i przede wszytskim pięknem lwowskich kamienic. Czy to 3,4 piętrowe czy to też mniejsze 2 piętrowe kamienice, czy nawet 1 lub wille, nie ważne gdzie czy w centrum czy na obrzeżach dawnego histirycznego miasta. Wszystkie robią wrażenie swoim pięknem. Tyle dam detali, rzeźb ozdób, przepiękne kute bramy, fantazyjne fasady, zaskakujące podwórka, czy tyły kamienic. Ogrom ilości i piękna robi wrażenie. Poprostu przepiękne miasto o mnóstwie parków, skwerów, placów, placyków, dużo zielenie i naprawdę robiące niesamowite wrażenie trakcje tramwajowe pośród nizeliczonych uliczek, wydaje się że "prawie" przez te wszytskie ulice i uliczki biegną tramwaje i ten bruk .............., zachowany w lepszym czy gorszym stanie pokrywa praktycznie całe miasto czy to daleko na ulicy Stryjskiej czy w dzielnicach przemysłąowych. Jest niesamowity, potęguje klimat miasta.
Takie moje pierwsze wrażenia. Cięzko mi jest porównywać architekturę przełomu XIX/XX w. Krakowa a Lwowa, przecież to w tym okresie dwa rózne miasta, stołeczn Lwów, i troszkę peryferyjny Kraków a jednak porówania same się narzucają. Architektura tamtego okresu jej rozmach, piękno, prostota, urabanizacja (wiadomo Kraków miasto twierdza a Lwów nie) przemawia na korzyć Lwowa (to są moje wrażenia, chociaż nie w każdym aspekcie i nie wszędzie bo takiego porównania nie jestem w stanie przeprowadzić jeszcze na sucho po powrocie co dopiero ze Lwowa )

Przedstawię tutaj zdjęcia z róznych częśći Lwowa - wiem to tylko ułamek ale żeby Lwów przejść ulicę po ulicy to trzeba miesięcy, lat i to też może być zbyt mało.
A jak się jeszcze spaceruje mając w duszy pryzmat wspomnień o dawnych mieszkańcach Lwowa, że tutaj tam żył mieszkał znany Polak jak również ten nieznany, że tutaj to czy tamto się stało to naprawdę życia braknie

Nie mogę tego czytać. Każde zdanie jest jak cierń w mózgu. I w duszy. Po każdej porcji zdjęć żłopię absynt. Czy tych zdjęc masz dużo droga Kęcijo? Chyba dzisiaj przyjmę dawkę krytyczną...

Last edited by jankoe; April 19th, 2008 at 03:32 PM.
jankoe no está en línea   Reply With Quote
Old April 19th, 2008, 03:37 PM   #3
Kęcija
Registered User

1. Rynek - fragment

2. Rynek - fragment

3. Opera - ciekawe co tam TVN robił? - zresztą w piątek 18.04 pod Adasiem widzieliśmy TVP

4. Za Operą po drodze na Wysoki Zamek i Kopiec Unii Lubelskiej - aż dziwne że w Lublinie nie ma takiego - chyba że nic o nim nie wiem

5. Część miasta a Operą między ulicą dawną Żółkiewską a Pełtewną

6. Detal kamienicy - takich detli są tysiące, praktycznie każda kamienica ma kute bramy wejściowe

7. Te same okolice - tam kamienice są wyraźnie "ubogie" - gdyż są to okolice "Starego Lwowa" i okolice zniszczonej dzielnicy żydowskiej, ktora to wraz z przedmieściami żółkiewskim najbardziej ucierpiała w czasie wojny

8. Jak widać remonty postępują we Lwowie powoli bardzo (ale ogrom kamienic jest tam olbrzymi) - więcej o dziwo dzieje się w dalszych rejonach miasta. Na plus jest to że jest tam bardzo czysto sprząta się każda ulicę i zielniki byliśmy pod wrażeniem, w dalszej relacki pokażemy jak to się robi

9. Te same okolice

10. Troszkę funkcjonalizmu widać - we Lwowie jest jego całkiem sporo szczególnie w poałudniowo-zachodnich dzielnicach, rejon ulicy Stryjskiej koło parku - przykłady nowatorskich realizacji Minkiewicza chiciażby

Sponsored Links
Advertisement

Old April 19th, 2008, 03:43 PM   #4
Kęcija
Registered User

Quote:
Originally Posted by jankoe View Post
Nie mogę tego czytać. Każde zdanie jest jak cierń w mózgu. I w duszy. Po każdej porcji zdjęć żłopię absynt. Czy tych zdjęc masz dużo droga Kęcijo? Chyba dzisiaj przyjmę dawkę krytyczną...

Nie jestem droga tylko jak co to "drogi" ale to dla mojej żony

A zdjęć mam tak z 1800 jakbyśmy mieli więcej czasu i lepsza pogodę i chylę czoła dla mojej małżonki za te kilometry w nogach które prześlismy - tak wyruwkowa wzdłuż i wszersz oczywiście bardzo bardzo połebka bo czasu mało i sił też brakowała czasem (powrót z hotelu Lwów do dworca autobusowego - 8 km z ciężkimi plecakami troszkę dał si we wznaki ) to i parokrotnie więcej zdjęc byłoby tylko namiastką piękna Lwowa
Old April 19th, 2008, 03:46 PM   #5
Gatsby
perfidus acutus

Gatsby's Avatar

Likes (Received): 19559

Quote:
ciekawe co tam TVN robił? - zresztą w piątek 18.04 pod Adasiem widzieliśmy TVP
rocznica przyznania Euro była, a najbliżej na Ukrainę jest do Lwowa.

tak nawiasem też czuję, że dostanę tu depresji...ale dawaj

Last edited by Gatsby; April 19th, 2008 at 03:51 PM.
Gatsby no está en línea   Reply With Quote
Old April 19th, 2008, 03:51 PM   #6
Kęcija
Registered User

W pierwszy dzień - sobota - mimo dobrej pogody zmęczenie podróżą niepozwoliło nam na dużo zdjęć, zwiedzanie rozpoczeliśmy od niedzieli z przerwą w środę cały dzień padało paskudna pogoda

11. Ktoś wspominał że procentowa 3 i więcej piętrowych kamienic jest amło we Lwowie, może to częściowo prawda ale są całe pierzeje 3 piętrowej zabudowy a te dwie pietrowe są przepiękne co będzie widać dalej - przykłąd prościutkiej 3 piętrowej kamieniczki, we Lwowie sa kapitalne modernistyczne kamienice (nie mylić z funkcjonalizmem), których mi w Krakowie brakuje

12. Lwów - Rynek - w tle katedra

Old April 19th, 2008, 04:20 PM   #7
khan_tengri
Дружба Народов

khan_tengri's Avatar

Likes (Received): 14446

Ukochanego Lwowa nigdy dość, więc czekamy na jak najwięcej zdjęć

Quote:
(powrót z hotelu Lwów do dworca autobusowego - 8 km z ciężkimi plecakami troszkę dał si we wznaki )
Po co taki hard, przecież z placu Pietruszewicza (rzut kamieniem od prospektu Szewczenki) kursuje trolejbus nr 5 na dw. Stryjski
khan_tengri no está en línea   Reply With Quote
Old April 19th, 2008, 05:18 PM   #8
erykko
Registered User

erykko's Avatar

Likes (Received): 1001

Ja wybieram się do Lwowa w długi weekend majowy, więc mam nadzieję, że też przywiozę wam kilka zdjęć.

A'propos Lublina-w Lublinie mamy pomnik, który upamiętnia wydarzenie Unii Lubelskiej.
erykko no está en línea   Reply With Quote
Old April 19th, 2008, 09:57 PM   #9
Maurycy
Dream on!

Maurycy's Avatar

Likes (Received): 4905

z przedstawionych zdjęć nie widać jakoś poprawy wizerunku miasta porównując z 2005 roku kiedy to osoiscie mialem zaszczyc goscic w tym pieknym miescie.
czekam na wiecej.
Maurycy no está en línea   Reply With Quote
Old April 19th, 2008, 10:26 PM   #10
Jedrzej
Registered User

Jedrzej's Avatar

Likes (Received): 1865

No jak nie. Przecież całą płytę rynku wraz z otaczającymi kamienicami i ratuszem wyremontowali. Fakt, dużo to to nie jest, ale rynek wygląda na prawdę bardzo porządnie. Szczególnie jak się porówna z tym co było...
Old April 19th, 2008, 10:41 PM   #11
dArk AnGel

Likes (Received): 1

Piękne Polskie miasto!

greengang liked this post
dArk AnGel no está en línea   Reply With Quote
Old April 19th, 2008, 11:47 PM   #12
Kęcija
Registered User

Nie hardcore tylko mieliśmy bardzo dużo czasu do autobusu i sobie przeszliśmy na nogach:::
Old April 20th, 2008, 12:43 AM   #13
Kęcija
Registered User

13. Rynek

14. Rynek

15. Rynek - widać odnowione fasady ale tylko fasady i to z nimi jest różnie przeważnie są tylko odmalowane a w środku nefajnie, brud, smród i rozwalające się klatki schodowe widać jeszcze potrzeba wiele pracy - ale kamienice przepiękne

16. Rynek

17. Rynek - odnowiona fasada

18. Rynek

19. Rynek

20. Rynek

21. Rynek

Old April 20th, 2008, 12:53 AM   #14
artursiwy91
Registered User

artursiwy91's Avatar

Likes (Received): 239

Quote:
Originally Posted by Kęcija View Post
12. Lwów - Rynek - w tle katedra

Jedna z katedr, ta konkretnie jest rzymsko-katolicka, lub jak mówią Ukraincy "rzymo-katolicka".

Ja byłem we Lwowie w ostatnie wakacje, było naprawde fajnie, bo to ładne miasto. Ale niestety zapomniałem aparatu fotograficznego.

KATOWICE

MODERNIZM - CUDA KROWSKIE
artursiwy91 no está en línea   Reply With Quote
Old April 20th, 2008, 01:50 AM   #15
Iluminat
Redsigert User

Likes (Received): 5388

Zastanawiające, że tamtejsze kamienice choć zniszczone zachowały kolory...
Iluminat no está en línea   Reply With Quote
Old April 20th, 2008, 01:53 AM   #16
Gatsby
perfidus acutus

Gatsby's Avatar

Likes (Received): 19559

najśmieszniejsze jest to, że większosc ludzi na tzw. Zachodzie myśli, że tak daleko na wschód to już tylko dzicz (może oprócz Moskwy). mam nadzieje, że Euro jednak bedzie we Lwowie i że światu szczęka opadnie
Gatsby no está en línea   Reply With Quote
Old April 20th, 2008, 10:28 AM   #17
khan_tengri
Дружба Народов

khan_tengri's Avatar

Likes (Received): 14446

Dla porównania:
Quote:

A tak było w kwietniu 2004 roku.
khan_tengri no está en línea   Reply With Quote
Old April 20th, 2008, 12:18 PM   #18
Kęcija
Registered User

To katedra łacińska tak się ją nazywa, jest jeszcze greckokatolicka i ormiańska a i szczególnie ważna jest cerkiew wołoska a Lwów jest przepiękny
Old April 20th, 2008, 01:23 PM   #19
Kęcija
Registered User

22. Rynek druga kamienica od narożnej tam mieliśmy mieszkać - ufff co za "okropne" warunki tam były pokaże na dalszych zdjęciach nie skorzystaliśmy z oferty, w końcu młode małżeństwo potrzebuje prywatności, wybraliśmy w końcu hotel Lwów i naprawdę bardzo miłe zaskoczenie na plus czysto!!!!!!

23. Rynek 21 tam mieliśmy miszkać, brama wejściowa

24. Wejście

25. Klatka schodowa, styrasznie tam śmierdziało a pokój jak ktoś jest w pojedynkę to może jest ok. ale dla pary albo małżeństwa nie polecamy!!!!!!!!!

26. Ulica Wagowa koło hotelu Lwów

27. Ulica Wagowa

28. Ulica Słoneczna - narożna kamienica

29. Ulica Słoneczna

30. Róg Słonecznej i Szpitalnej

31. Ulica Szpitalna

32. Ulica Szpitalna

Old April 20th, 2008, 04:26 PM   #20
erykko
Registered User

erykko's Avatar

Likes (Received): 1001

A czy mógłbym prosić o zdjęcia hotelu "Lwów", bo chciałbym się tam zatrzymać.
erykko no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
kresy, lviv, lwów, polska, ukraina

Thread Tools

Posting Rules