КРАГУЈЕВАЦ - Плаза центар | KRAGUJEVAC - Plaza center - Page 7 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Изградња и развој > Србија > Шумадија и запад > Крагујевац

Крагујевац Kragujevac

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old April 9th, 2009, 12:28 PM   #121
vlada_Ilina_h2o
highways and roads

vlada_Ilina_h2o's Avatar

To zamljiste je na ponudi za investitore(tu je trenutno Kg karton city).O takvom projektu mozemo da sanjamo ali nikad se ne zna...Inace mislim da je to mali prostor za takav projekat...
vlada_Ilina_h2o no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 9th, 2009, 12:37 PM   #122
Podgoricanin
Montenegrin

Podgoricanin's Avatar

Likes (Received): 3078

Nema većih optimista na forumu od Kragujevčana! Ni Beograđani se ne nadaju sličnom projektu! Keep up the spirit...and hunt down the investors!
Podgoricanin no está en línea   Reply With Quote
Old April 9th, 2009, 12:42 PM   #123
vlada_Ilina_h2o
highways and roads

vlada_Ilina_h2o's Avatar

Pa Goyazny nije iz Kragujevca(ako jeste demantovace me).Niko se ne nada za ovakav projekat ali svi prizeljkujemo neboder...
vlada_Ilina_h2o no está en línea   Reply With Quote
Old April 9th, 2009, 01:03 PM   #124
Johnny_kgc
██████ 100% Kragujevčanin

Johnny_kgc's Avatar

Likes (Received): 296

Quote:
Originally Posted by Goyazny View Post
Centar ce biti sjajan.
Ali, ako hocete da slogan "Kragujevac Metropola" ima smisla, onda bi, recimo, ovde, bas na sredini ove slike, na ovoj trouglastoj livadi:

http://farm4.static.flickr.com/3403/...08abe4f8_o.jpg

Valjalo da napravite nesto ovako, ne toliko visoko ali 25-35 spratova, npr:

http://img217.imageshack.us/img217/3043/21527769gx5.jpg
koja bi nocu izgledala, recimo ovako:
http://img259.imageshack.us/img259/4539/90543731dj6.jpg

To je , recimo, tri zgrade prosecne visine 30 st, osnova 600m2 x 3 x 30 = 54.000 m2 , gradjevinska cena oko 40 mil evra...
Grad , ako je vlasnik zemlje, ako nadje investitora da mu ponudi koncesiju na 30 god i da po isteku uzme nekretnine nazad.
Ili da uzme kredit kao grad, digne ovo , proda ili izdaje i ima dodatak u budzet grada...
Bilo kako bilo, kad bi ovo video u KG, prilicno bi se obradovao...
Hehehe... bas sam se lepo nasmejao. Ali lepo, nisam se podsmevao ideji. Ako me razumes.

I kad bi bilo zainteresovanih investitora za gradnju malo visih zgrada (da ne kazem nebodera), i da nema SEKE i da sve to zanemarimo, opet ne bi moglo.
Ne da gradska vlast da se ide mnogo u visinu. Sa jedne strane sam im zahvalan. Vidite koliko ulica po centru ima stepenicastu strukturu zgrada, a zgrade smeju da se zidaju do 6,7 spratova. Zamislite da je ogranicenje 15... pa to bi bio cirkus.

Ali ovako, neka izdvojena visa zgrada, nikada nije na odmet.
A optimizam... optimizam je, u ovom trenutku, jedino sto je ostalo Srbiji.
Ali ipak Podgoricanine, ne generalizuj... ima ovde i nekoliko primera bas "crnih" Kragujevcana.
A Goyazny nije Kragujevcanin... nismo mi poceli ovu pricu...
Johnny_kgc no está en línea   Reply With Quote
Old April 9th, 2009, 01:10 PM   #125
Goyazny
ja u pidzami

Goyazny's Avatar

Likes (Received): 322

Ja sam Zemunac.
U vezi Kragujevackih zgrada odozgo, slicno gledam i na Podgoricu.
U oba grada, slicne velicine, sitni investitori su podigli u zadnjih nekoliko godina po circca koliko? kvadrata raznog prostora? 200-300.000 m2? pola miliona kvadrata? vise?

U KG se pravi Plaza koja ima 80.000 m2.

Sta je problem, osim sto svi vole da budu gazde. Sitni, ali gazde.
Zato su svi projekti po 2000 m2. I nisu vredni komentara. Uglavnom.

Gazda uzme parce zemlje, napravi projekt od 2000 m2 , kosta ga 600-700.000 Eu, zavali za 1,5-2 miliona i srecan je.
Ovo na gornjim slikama bi kostalo do 700-900. eu po m2, ili ti 40-50 miliona.
Npr.: 1 stambena zgrada 12.000 m2, korisne P oko 9.000, cena gradnje 600,-/m2 = 7 miliona. U prodaji oko 9 -miliona ( 1000,-/m2)

Hotel / apartmani 30 st, 18.000 m2, gradnja oko 15-18 miliona. Mesecna renta 10,-/m2 , mesecni priliv oko 150.000 ili godisnji oko 1,5 do 1,8 miliona. Za dva'es godina , izracunaj.

Poslovna zgrada 35 st, 25.000 m2, gradnja do 22 miliona. Korisnog prostora za izdavanje , oko 17.000 m2, 10,-/m2 , mesecni priliv 170.000,-. Ako je polovicno okupirana, to je oko 80.000 eu/mes, 1 mil. godisnje. Cak i u ovoj varijanti dobra je matematika. ( 10,-/m2 je jeftino, a polovicno izdavanje ne treba ocekivati tokom celog perioda trajanja objekta.)

Sve se moze, ali : Glavni investitori koji kod nas dolaze su Jevreji. Citaj: moz' da bude, ne mora da znaci. ili domaci: citaj: ako ne obrnem 100% zaradu za jednu sezonu, ne ulazim u pos'o.

I jos jedan problem: Mi smo zaboravili da zidamo visoko. Zadnje zgrade preko 100 m visine, napravljene su jos krajem 70-tih. ne sto teorijski ne znamo. Niko nema praksu u tome, pa radije izbegava...
Old April 9th, 2009, 01:25 PM   #126
Podgoricanin
Montenegrin

Podgoricanin's Avatar

Quote:
Originally Posted by Johnny_kgc View Post
Hehehe... bas sam se lepo nasmejao. Ali lepo, nisam se podsmevao ideji. Ako me razumes.

I kad bi bilo zainteresovanih investitora za gradnju malo visih zgrada (da ne kazem nebodera), i da nema SEKE i da sve to zanemarimo, opet ne bi moglo.
Ne da gradska vlast da se ide mnogo u visinu. Sa jedne strane sam im zahvalan. Vidite koliko ulica po centru ima stepenicastu strukturu zgrada, a zgrade smeju da se zidaju do 6,7 spratova. Zamislite da je ogranicenje 15... pa to bi bio cirkus.

Ali ovako, neka izdvojena visa zgrada, nikada nije na odmet.
A optimizam... optimizam je, u ovom trenutku, jedino sto je ostalo Srbiji.
Ali ipak Podgoricanine, ne generalizuj... ima ovde i nekoliko primera bas "crnih" Kragujevcana.
A Goyazny nije Kragujevcanin... nismo mi poceli ovu pricu...
6-7 spratova je sasvim dovoljno, kad bi se radilo planski. Sjedni na Terazije u BG, pa počni da brojiš...osim palate Albanija , nema zgrade preko 7 spratova, a opet su tako napakovane da se vidi da si u urbanoj sredini. Problem u manjim gradovima je taj što iako se smije do 5-6 spratova, često se grade 2-3, sa sve razmakom između zgrada i na glavnim ulicama, pa to opet palanački izgleda.
Old April 9th, 2009, 01:38 PM   #127
Goyazny
ja u pidzami

Goyazny's Avatar

Ne moze? Sto bi rek'o Yoda: "mislenje tvoje gresku ima".

Moze sve, samo kad se 'oce.

U vezi spratnosti i limita... to ima smisla samo u lepim, arhitektonski definisanim gradovima. Mi takvih nemamo. Osim Kotora, recimo. ili, ne znam, Petrovaradina. Koji je sada rupcaga, na sramotu Novosadjana.
Kragujevac je, izvin'te me, drugari, prilicno ruznjikav. Limit od 5 ili 15 spratova ? kakve veze ima? Kao, poruznece skladnu urbanu strukturu i mio pogled na taj kasni barok i secesioni stil kragujevackih zdanja?

Gradova kao Malme, koji su kao lutka, mi nemamo, pa i tu su se slozili sa Dzonijevom idejom o izolovanom(nim) neboderu(ima). Koji ne skrnavi uskladjenu gradsku formu.

Npr.
image hosted on flickr

Jedan je bez veze ( to kazu i Malmeincani - tj. kako se vec zovu stanovnici Malme-a)

Tri komada, makar, kao na onoj slici, i Kg ima da bude ko lutka.
PS. Isto mislim i za Podgoricu.
Old April 9th, 2009, 01:42 PM   #128
Podgoricanin
Montenegrin

Podgoricanin's Avatar

Quote:
Ja sam Zemunac.
U vezi Kragujevackih zgrada odozgo, slicno gledam i na Podgoricu.
U oba grada, slicne velicine, sitni investitori su podigli u zadnjih nekoliko godina po circca koliko? kvadrata raznog prostora? 200-300.000 m2? pola miliona kvadrata? vise?

U KG se pravi Plaza koja ima 80.000 m2.

Sta je problem, osim sto svi vole da budu gazde. Sitni, ali gazde.
Zato su svi projekti po 2000 m2. I nisu vredni komentara. Uglavnom.

Gazda uzme parce zemlje, napravi projekt od 2000 m2 , kosta ga 600-700.000 Eu, zavali za 1,5-2 miliona i srecan je.
Ovo na gornjim slikama bi kostalo do 700-900. eu po m2, ili ti 40-50 miliona.
Npr.: 1 stambena zgrada 12.000 m2, korisne P oko 9.000, cena gradnje 600,-/m2 = 7 miliona. U prodaji oko 9 -miliona ( 1000,-/m2)

Hotel / apartmani 30 st, 18.000 m2, gradnja oko 15-18 miliona. Mesecna renta 10,-/m2 , mesecni priliv oko 150.000 ili godisnji oko 1,5 do 1,8 miliona. Za dva'es godina , izracunaj.

Poslovna zgrada 35 st, 25.000 m2, gradnja do 22 miliona. Korisnog prostora za izdavanje , oko 17.000 m2, 10,-/m2 , mesecni priliv 170.000,-. Ako je polovicno okupirana, to je oko 80.000 eu/mes, 1 mil. godisnje. Cak i u ovoj varijanti dobra je matematika. ( 10,-/m2 je jeftino, a polovicno izdavanje ne treba ocekivati tokom celog perioda trajanja objekta.)

Sve se moze, ali : Glavni investitori koji kod nas dolaze su Jevreji. Citaj: moz' da bude, ne mora da znaci. ili domaci: citaj: ako ne obrnem 100% zaradu za jednu sezonu, ne ulazim u pos'o.

I jos jedan problem: Mi smo zaboravili da zidamo visoko. Zadnje zgrade preko 100 m visine, napravljene su jos krajem 70-tih. ne sto teorijski ne znamo. Niko nema praksu u tome, pa radije izbegava...
To diktira tržište, a ne želje. Pitanje je - kome prodati? Kome izdati? Toliki priliv stanovništva ili koncentracija biznisa trenutno ne postoji, da bi opravdala takve projekte.

Inače, u PG se rade stambene zgrade od 11-12 spratova (Maxim, Normal Centar...), kao i poslovni centri, od kojih Atlas centar, sa svoje dvije kule od 10-12 spratovai 85000m2, košta 110 miliona! Dakle, za reprezentativan poslovni objekat na premium lokaciji je cijena koštanja daleko veća od one koju si naveo. Za 800 EUR/m2 može da se pravi samo trećerazredna stambena zgrada, kakvih su puna predgrađa i Podgorice, i Kragujevca i Budve...
Old April 9th, 2009, 01:56 PM   #129
Sawovsky
Шар Планино, долазим ти..

Sawovsky's Avatar

Likes (Received): 5029

Quote:
Originally Posted by nixy View Post
Bejah u njemu. Fantastican je...
Heh bio sam i ja. Ekskurzija, drugi razred srednje

Facebook stranica časopisa PLAY!Zine - svakog dana nagradna igra!
Sawovsky no está en línea   Reply With Quote
Old April 9th, 2009, 02:01 PM   #130
Goyazny
ja u pidzami

Goyazny's Avatar

Investitori foliraju.

Prvo, dve zgrade od 10-12 st 85.000 m2? Kolike su u osnovi?
3.700m2 u osnovi? gde su kupovali lenjire kad su crtali projekat?
Drugo, na sta ce potrose 1300 Eu /m2? To mozda kosta zajedno sa gradskim zemljistem, ako ono kosta 50 miliona.
Ko nije zid'o, tome mogu da liraju cene gradnje do sutra.
sama gradjevinska cena nije tolika kolko mislis.
Za 5-6 etaza, zidanje ide uvek dundjerski. Zidari, salovanje, betoniranje dizi mesalice, spoj armaturu, itd...
Za preko 6 etaza, valja ti kran, ali opet se zida isto.
malo poskupljuje kad ides u visinu, ali ne toliko. jer dizes materijal gore. Prozori, vrata, bambusov parket, zidne obloge ili moleraj, kupatila, plocice, sanitarije, instalacije... to je sve jeftino kad svedes na m2.
Znaci, investitori se puvaju, pune svoj porfolio urnebesnim ciframa i palamude.

primer: Izraelska kompanija koja je zainteresovana za gradnju u Bloku 26 ( Atlasov , kao, partner) je izasla sa relnim predracunom da kule od 50 st i ostale nize zgrade , ukupne povrsine oko 600.000 m2 treba da kostaju oko 400.000.000 dolara ili oko 320.000.000 Evra. nek ode to 20% gore, to je opet oko 400.Mil Evra. za 0,6 miliona m2.

Atlas dize 85.000 m2? Mozda, ali onda ne pricajmo o potrebama. Tri kule o kojima sam pisao kao nekoj varijanti za KG ne bi imale toliku kvadraturu. Znaci, ako Atlas ima racunicu za tzv. 85.000, neko bi imao za 55.000 u KG.
Old April 9th, 2009, 02:06 PM   #131
Sawovsky

Sawovsky's Avatar

Quote:
Originally Posted by Podgoricanin View Post
Problem u manjim gradovima je taj što iako se smije do 5-6 spratova, često se grade 2-3, sa sve razmakom između zgrada i na glavnim ulicama, pa to opet palanački izgleda.
Da, to je jedan od vecih problema, sto se gradi "blokovski" i u samom centru a kamoli na periferiji, umesto da se u cetralnim delovima radi "bulevraski" tip gradnje(zgrade naslonjene jedna na drugu), koji gradu daje urbani smek, pa makar bile i od po 3 sprata zgrade.

Old April 9th, 2009, 02:07 PM   #132
Sawovsky

Sawovsky's Avatar

Quote:
Kragujevac je, izvin'te me, drugari, prilicno ruznjikav. Limit od 5 ili 15 spratova ? kakve veze ima? Kao, poruznece skladnu urbanu strukturu i mio pogled na taj kasni barok i secesioni stil kragujevackih zdanja?

Old April 9th, 2009, 02:08 PM   #133
Johnny_kgc
██████ 100% Kragujevčanin

Johnny_kgc's Avatar

Likes (Received): 296

Quote:
6-7 spratova je sasvim dovoljno, kad bi se radilo planski. Sjedni na Terazije u BG, pa počni da brojiš...osim palate Albanija , nema zgrade preko 7 spratova, a opet su tako napakovane da se vidi da si u urbanoj sredini. Problem u manjim gradovima je taj što iako se smije do 5-6 spratova, često se grade 2-3, sa sve razmakom između zgrada i na glavnim ulicama, pa to opet palanački izgleda.
Nije to problem u manjim gradovima, vec u gradovima koji nemaju propise u oblasti arhitekture i urbanizma.
I nisam rekao da je 6-7 spratova malo, vec da se gradi po principu: zgrada od 7 spratova, pa kuca od 2 sprta, pa od 5, pa prazno... itd...

Quote:
U vezi spratnosti i limita... to ima smisla samo u lepim, arhitektonski definisanim gradovima. Mi takvih nemamo. Osim Kotora, recimo. ili, ne znam, Petrovaradina. Koji je sada rupcaga, na sramotu Novosadjana.

Gradova kao Malme, koji su kao lutka, mi nemamo, pa i tu su se slozili sa Dzonijevom idejom o izolovanom(nim) neboderu(ima). Koji ne skrnavi uskladjenu gradsku formu.

Npr.
http://farm4.static.flickr.com/3086/...7c8dc43f_o.jpg

Jedan je bez veze ( to kazu i Malmeincani - tj. kako se vec zovu stanovnici Malme-a)

Tri komada, makar, kao na onoj slici, i Kg ima da bude ko lutka.
PS. Isto mislim i za Podgoricu.
Ruznjikav ili ne, ipak, ne moze se graditi u centru... jer postoji koliko-toliko sacuvana celina. Ali izdvojena, tri nebodera - bombona.
Johnny_kgc no está en línea   Reply With Quote
Old April 9th, 2009, 02:12 PM   #134
Sawovsky

Sawovsky's Avatar

Ti ja kazem za Kragujevac u centru treba insistirati na ujednacenoj spartnosti, bulevarskoj gradji(zalepenjene zgrade), strogoj kontroli novih fasada, i kvalitetnoj restauraciji ono malo lepih starih fasada.I naravno uredjenje pesackog prostora.

Na periferiji graditi moderne poslovne prostore, pa i kule, sto da ne.

Old April 9th, 2009, 03:08 PM   #135
Goyazny
ja u pidzami

Goyazny's Avatar

Za to je ona poljana dusu dala. Blizu centru, a opet izdvojena.
Old April 9th, 2009, 03:25 PM   #136
Goyazny
ja u pidzami

Goyazny's Avatar

Quote:
To diktira tržište, a ne želje. Pitanje je - kome prodati? Kome izdati? Toliki priliv stanovništva ili koncentracija biznisa trenutno ne postoji, da bi opravdala takve projekte.

Inače, u PG se rade stambene zgrade od 11-12 spratova (Maxim, Normal Centar...), kao i poslovni centri, od kojih Atlas centar, sa svoje dvije kule od 10-12 spratovai 85000m2, košta 110 miliona! Dakle, za reprezentativan poslovni objekat na premium lokaciji je cijena koštanja daleko veća od one koju si naveo. Za 800 EUR/m2 može da se pravi samo trećerazredna stambena zgrada, kakvih su puna predgrađa i Podgorice, i Kragujevca i Budve...
Sad sam pogled'o Atlas centar, dakle nisu samo dve kule, vec ceo blok sa kulama na dva ugla.
OK, to je veliko, sa podzemnim delovima moz' da ima 85.000 m2

Ali, opet, kod cene zidanja stojim na onome sto sam rek'o. Ovaj centar kosta 110.000.000 samo ako je grad za zemlju uz'o 50 milki i Djukanovici 10 milki. ( ili vec neki lokalni plemic...)

PS, i ovi iz Atlasa , da ih ne hvata panika od zidanja uvis, mogli su drugacije da rese makar jednu kulu na uglu. Ovako, kad neko pomene : " ajmo da ovde dignemo 25-30 spratova", ovi pocnu da cupaju kose i placu " a sto ako nam se urusi, jadan????"
Old April 9th, 2009, 03:29 PM   #137
IVAN_KG
Registered User

IVAN_KG's Avatar

Autobuska stanica bi trebalo da bude izmestena, a da se ja pitam i cela ta industrijska zona. Meni je ta lokacija idealna za zasnivanje nekog poslovnog parka spratnosti 10-15. A izgradnja oblakodera, koji se uzdize tu poput nekog (da izvinete) k.rca, je glupost.
Hocu da kazem da ne treba graditi usamljene solitere vec urediti infrastrukuru u nekom delu grada gde bi se dozvolila visa spratnost tj. izgraditi skyline. Naravno samo ako postoji potreba za time.A naravno jos uvek ne postoji.
IVAN_KG no está en línea   Reply With Quote
Old April 9th, 2009, 03:32 PM   #138
dzonikg

Likes (Received): 0

treba izdvojiti neku poljanu gde visina nece biti ogranicena.

A tema je plaza koja nece skoro jer je obustavila radove do daljnjeg a kada ce opet da krenu ne znaju ni oni na gradilistu
dzonikg no está en línea   Reply With Quote
Old April 9th, 2009, 06:52 PM   #139
nixy
Kragujevac

nixy's Avatar

Likes (Received): 158

Smarate.
nixy no está en línea   Reply With Quote
Old April 10th, 2009, 12:13 AM   #140
Podgoricanin
Montenegrin

Podgoricanin's Avatar

Quote:
Sad sam pogled'o Atlas centar, dakle nisu samo dve kule, vec ceo blok sa kulama na dva ugla.
OK, to je veliko, sa podzemnim delovima moz' da ima 85.000 m2

Ali, opet, kod cene zidanja stojim na onome sto sam rek'o. Ovaj centar kosta 110.000.000 samo ako je grad za zemlju uz'o 50 milki i Djukanovici 10 milki. ( ili vec neki lokalni plemic...)

PS, i ovi iz Atlasa , da ih ne hvata panika od zidanja uvis, mogli su drugacije da rese makar jednu kulu na uglu. Ovako, kad neko pomene : " ajmo da ovde dignemo 25-30 spratova", ovi pocnu da cupaju kose i placu " a sto ako nam se urusi, jadan????"
Fora je da nisu imali interesa da dižu visočije. Prije će se u visinu ići na primorju, gdje je zemlja skuplja i daleko više ograničen resurs.

Sve ti je ponuda i potražnja, nema grada od 150 000 stanovnika, a da ima nekakve clustere visokih zgrada.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
Крагујевац, Србија, Шумадија, kgc, kragujevac, plaza, serbia, srbija

Thread Tools

Posting Rules