[Varaždinska i Međimurska županija] - Javni prijevoz - Page 3 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Hrvatski Forum > Croatia > Sjeverna i Središnja Hrvatska

Sjeverna i Središnja Hrvatska Northern and Central Croatia: Varaždin, Čakovec, Karlovac, Kutina, etc.

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old January 15th, 2011, 11:08 PM   #41
karelcro
Registered User

karelcro's Avatar

Likes (Received): 35

Quote:
Originally Posted by grofBombelles View Post
Kao što vidimo Autobusni Promet Varaždin je supersposobna firma, vodeći prijevoznik u Hrvatskoj, koja zarađuje toliko love da je varaždinski autobusni kolodvor optočen mramorom, u WC-ima su zlatne pipe, a putnike glade perom po guzici u Neoplan Starlinerima. Kartu rezerviraš i plaćaš od doma prek interneta, mjesto zagarantirano! Dobiš i sokić!

Ne, ne i ne, gradski i prigradski prijevoz nemože vršiti privatna firma. Da je tome tako, i u Europi bi svi prijevoznici bili pod privatnom kontrolom. A nisu. Neznam da li znaš, ali u Austriji je najveći bus prijevoznik upravo OBB.

Naravno da firma nebi kretala od nule, nego bi se uspostavila na AP-ovim temeljima.
pa da nije bilo one nesretne epizode s biškupom bi ti skoro tak i bilo, ajd ne tak lepo opet,al bi bilo bolje.
u švicarskoj privatnici drže pojedine linije željezničkog prometa samo usporedbe radi.
karelcro no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old January 15th, 2011, 11:09 PM   #42
grofBombelles
BANNED

Likes (Received): 150

Quote:
Originally Posted by karelcro View Post
Istina, samo kaj je onda državna politika strašno stimulirala i upravljala cijelom pričom, a sad.... kilavo. Mada nam je profač iz "željeznica" na predavanju priopčil da su projekti zagreb rijeka spremni u njegovim ladicama.
Ali zakaj velim optimistično, neslužbeni cilj RH (vele profesori) je riješiti državne ceste i autoceste, a onda se kreće na pruge. Mada se i to tome dosta bruji.
A kaj se tiče slovenaca, autoceste su nam daleko daleko ispred pa oni nemaju "nič" od autocesta.
jedna zanimljiva regresija, mađari su već prilikom gradnje pruge do rijeke previdjeli potrebu za dvije tunelske cijevi po smjeru kretanja, tj. dvije su izbušene, a do dana današnjeg se samo jedna po smjeru koristi.
Slovenci su svoju autocestovnu mrežu izgradili, i to često po višim standardima nego mi (a vjerujem i za manje love, sumnjam da su tam farbali tunele tak puno ). Jedino kaj fali u njihovoj mreži su poveznice s Hrvatskom .

Autoceste su rješene, ali je vlada nesposobna. I HŽ kao firma je puno trulija od pragova na njihovim prugama. To sve treba demontirati, restrukturitati... Jednom rječju dobro proluftati pa da svi žohari, stjenice i ostali zakukuljeni priljepci odgmižu proč!

Jednako kao što se sa osnivanjem Hrvatskih Autocesta rješio tumor zvan Hrvatske Ceste, trebalo bi i izgradnju nizinske pruge Botovo-Zagreb-Rijeka izdvojiti u posebno poduzeće!

Zato, nadam se da će od 2012. opet doći val svježine u ovu ustajalu zemlju. Naravno da ne očekujem političare manje grešne od djevice Marije, ali barem one koji budu profitirali na prugama, mostovima i tunelima, a ne na izradi web-stranica i reklamnih spotova!

I videl buš, ak krene, pruga može biti itekak gotova u 10 godina!
grofBombelles no está en línea   Reply With Quote
Old January 15th, 2011, 11:09 PM   #43
tomekk_2008
Registered User

tomekk_2008's Avatar

Likes (Received): 1

Ne znam dali znaš, al mi smo daleko od Europe.Kod nas u državnim i sličnim firmama takve stvari ne funkcioniraju i neće još najmanje 10 godina dok se sve ne očisti kak treba, a teško da se bude kad su i oni koji bi to trebali rješiti u tome.
Kaj se tiče AP-a to ti je tipičan primjer.Da je naša pravna država reagirala na vrijeme, to se nebi dogodilo, a to što su u stečaju ne znači da im neide dobro.Nekad su bili vodeći, a nisu su ni sad previše udaljiil jer su iznad njih vjerojatno ATR i Čazma dok ima nekoliko manjih koji su možda kvalitetniji, al su ipak manji pa ne mogu parirati
Kaj se tiče starlinera, njih ionak ne volim.Rađe se vozim u volvu
tomekk_2008 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old January 15th, 2011, 11:17 PM   #44
grofBombelles
BANNED

Quote:
Originally Posted by tomekk_2008 View Post
Ne znam dali znaš, al mi smo daleko od Europe.Kod nas u državnim i sličnim firmama takve stvari ne funkcioniraju i neće još najmanje 10 godina dok se sve ne očisti kak treba, a teško da se bude kad su i oni koji bi to trebali rješiti u tome.
Kaj se tiče AP-a to ti je tipičan primjer.Da je naša pravna država reagirala na vrijeme, to se nebi dogodilo, a to što su u stečaju ne znači da im neide dobro.Nekad su bili vodeći, a nisu su ni sad previše udaljiil jer su iznad njih vjerojatno ATR i Čazma dok ima nekoliko manjih koji su možda kvalitetniji, al su ipak manji pa ne mogu parirati
Kaj se tiče starlinera, njih ionak ne volim.Rađe se vozim u volvu
Ja govorim sa stajališta putnika, trenutačno financijsko poslovanje AP-a nije mi poznato. Znam kak zgleda varaždinski kolodvor, znam da karte zgledaju gore nek da ih štancaju na klozet-papiru, i znam da moram dojti vuru vremena prije ili nebum imal mesta u busu, jer u Zagrebu su rezervacije samo na licu mjesta, a u Varaždinu ih NEMA!

Busevi na prigradskim linijama su... muzejski? Internetske stranice... di im je karta prigradskih linija? Raspored vožnje? Tarifne zone? Aha... kvaliteta prigradskog prijevoza malo morgen.

I BTW, Tomek, ja preferiram ICE.

Last edited by grofBombelles; January 15th, 2011 at 11:23 PM.
Old January 15th, 2011, 11:18 PM   #45
grofBombelles
BANNED

Quote:
pa da nije bilo one nesretne epizode s biškupom bi ti skoro tak i bilo, ajd ne tak lepo opet,al bi bilo bolje.
u švicarskoj privatnici drže pojedine linije željezničkog prometa samo usporedbe radi.
Prije bu Švicarska postala Hrvatska nego Hrvatska postala Švicarska!
Old January 15th, 2011, 11:23 PM   #46
karelcro
Registered User

karelcro's Avatar

Quote:
Slovenci su svoju autocestovnu mrežu izgradili, i to često po višim standardima nego mi (a vjerujem i za manje love, sumnjam da su tam farbali tunele tak puno ). Jedino kaj fali u njihovoj mreži su poveznice s Hrvatskom .

Autoceste su rješene, ali je vlada nesposobna. I HŽ kao firma je puno trulija od pragova na njihovim prugama. To sve treba demontirati, restrukturitati... Jednom rječju dobro proluftati pa da svi žohari, stjenice i ostali zakukuljeni priljepci odgmižu proč!

Jednako kao što se sa osnivanjem Hrvatskih Autocesta rješio tumor zvan Hrvatske Ceste, trebalo bi i izgradnju nizinske pruge Botovo-Zagreb-Rijeka izdvojiti u posebno poduzeće!

Zato, nadam se da će od 2012. opet doći val svježine u ovu ustajalu zemlju. Naravno da ne očekujem političare manje grešne od djevice Marije, ali barem one koji budu profitirali na prugama, mostovima i tunelima, a ne na izradi web-stranica i reklamnih spotova!

I videl buš, ak krene, pruga može biti itekak gotova u 10 godina!
Budi siguran, nisu janezi na autocestama ništ napravili po višim standardima, propisi su više manje izvedenice starog jus-a, a jus je opet verzija din-a. A naši novi propisi (od osnutka RH) za projetkiranje cesta su miks austrijsko-njemačko propisa s tim da su kod nas neke propisi čak stroži (tu smo se hteli važni napraviti ).
A zakaj naše autoceste nisu spojene s njihovima odnosno obratno možemo zahvaliti samo slovencima i njihovoj ,prema nama , prekrasnoj politici.
Ne velim da mi nemamo kapaciteta i znanja za izgradnju novih pruga , ali stvar u politici i to ne politici hdz-a, nego generalno našoj politici.svaka nova vlada instalira svoje jalove igrače po hž-u, hac-u.... i tak u krug ovisno o izborima i stranci.
Old January 15th, 2011, 11:38 PM   #47
grofBombelles
BANNED

Quote:
Budi siguran, nisu janezi na autocestama ništ napravili po višim standardima, propisi su više manje izvedenice starog jus-a, a jus je opet verzija din-a. A naši novi propisi (od osnutka RH) za projetkiranje cesta su miks austrijsko-njemačko propisa s tim da su kod nas neke propisi čak stroži (tu smo se hteli važni napraviti ).
A zakaj naše autoceste nisu spojene s njihovima odnosno obratno možemo zahvaliti samo slovencima i njihovoj ,prema nama , prekrasnoj politici.
Ne velim da mi nemamo kapaciteta i znanja za izgradnju novih pruga , ali stvar u politici i to ne politici hdz-a, nego generalno našoj politici.svaka nova vlada instalira svoje jalove igrače po hž-u, hac-u.... i tak u krug ovisno o izborima i stranci.
Ne znam za tehničku stranu, al njihove autoceste su puno bolje uklopljene u okoliš, i više se pazi na detalje. (zašto su naši nadvožnjaci i vijadukti montažno-betonski, slovenski monolitno armirani ili sandučasti su puno elegantniji. Kak se pazi na okoliš možeš vidjeti kod temelja za most Rječina, poglej stari, a poglej novi. Znam da se Tebi možda takve stvari čine nebitnima, ali meni je estetika gotovo jednako bitna kao i funcionalnost-i čestvo idu ruku pod ruku).

OK, naša politika.. al kaj se je onda dogodilo 2000? Zakaj je nastal HAC? Zakaj su kupljena nagibala? Neki vrag je ipak krenul z mesta. Koji je posle 2005. sve više usporaval, i sad se je opet zakočil. Očito je promjena operatera nepovoljno djelovala na stroj.
Old January 15th, 2011, 11:41 PM   #48
tomekk_2008
Registered User

tomekk_2008's Avatar

Za 2009 god AP je imao prihode oko 100 milijuna kuna, s tim da su rashodi bili oko 90.Znači dobit je bila oko 10 milijuna.Ove godine kolko sam upućen dobit je nešto manja, no točni podaci još mi nisu poznati( zapravo ih nisam niti tražio)
Politika firme je takva, glupa, al se nadam da će se promjenit pa se za Zg ne mogu kupit rezervacije i to je stvarno bzvz, a mogli bi na tome još i zaradit, a za karte ne znam kaj im fali po tvome...Imaš i neke linije prema Zg di nema tolke gužve, pa probaj koji put putovat drugom linijom
Kaj se autobusa na prigradskim linijama tiče, znam da su loši, al jbt takve stvari se ne mogu rješit prek noći kad ti dug firme iznosi duplo više nego vrijedi cijela firma.Radi se na tome da se stari steyri i slično izbace, al ne možeš kupovat novo kad postoje potraživanja od vjerovnika.
Internet stranice su se isto poboljšale i osvježile pa se nadam da će se i vozni red jednom pojavit.
Ipak je prigradski prijevoz u nekom hrvatskom prosjeku, a firma u stečaju s 250 milijuna kuna ne može normalno poslovat, a i da ju vode supersbosobne osobe, preko noći se ne može desiti nešto.
I da, moram napomenut da su isplaćena sva potraživanja radnicima i bivšim radnicima (osim jednog oko kojeg se još vodi sudski spor)
Šezdeset i dvojici vjerovnika isplaćeno je ukupno 2.333.911,18 kuna

No da sad ne pridajemo preveliku važnost u ovoj temi AP-u reći ću samo da mislim da nije bitno jel firma privatna ili državna.Bitno je da su na čelu sposobni ljudi koji će na zadovoljstvo punika osigurati potrebnu kvalitetu i opseg prijevoza te da su zadovoljni radnici koji će na vrijeme dobivati svoje plaće od ostvarenih prihoda firme.
Dakle firma bi trebala poslavati bar s "pozitivnom" nulom ili s dobiti od koje bi se redovito mogla kupovati nova vozila i sl....
Old January 15th, 2011, 11:58 PM   #49
grofBombelles
BANNED

Dal AP dobiva za prigradske linije subvenciju od gradova i općina? Ak dobiva, onda je to klimava dobit. Jer ak već grad i općine daju novce, onda bi vredu bilo da oni imaju i kontrolu nad njima. A to je puno bolje ostvarivo kroz javno nego privatno poduzeće. Privatno poduzeće nikad nebu imalo tolko sluha za putnike i uvijek bu gledalo kak da zmuze i zadnju kunu koju more. Veliš, bu se AP zvlekel. Super, al za to vreme je prevoz u Varaždinskoj županiji pet godina bil u komi. I onda se pojavi opet neki takav, i sve se ponovi... javni prijevoz ne zove se bezveze javni... to je monopolistička pozicija i najbolje je da bude u rukama gradova i općina, odn. posredno korisnika usluga-građana.

Da, deral sam se još prije 2 meseca na njih kaj nemaju rezervacije, al ništ... a karte, pa poglej kakve karte izdaju na HaŽeu ili u Zagrebu na autobusnom.. račun iz Konzuma zgleda bolje od ovih varaždinskih. I stajanje putnika u busu... to nebi smeli dozvoliti. Ko prvo, nesigurno je, a i meni ko putniku koji sam platil rezervaciju nije baš ugodno mirišiti nečju guzicu...
Old January 16th, 2011, 12:02 AM   #50
karelcro
Registered User

karelcro's Avatar

Quote:
Ne znam za tehničku stranu, al njihove autoceste su puno bolje uklopljene u okoliš, i više se pazi na detalje. (zašto su naši nadvožnjaci i vijadukti montažno-betonski, slovenski monolitno armirani ili sandučasti su puno elegantniji. Kak se pazi na okoliš možeš vidjeti kod temelja za most Rječina, poglej stari, a poglej novi. Znam da se Tebi možda takve stvari čine nebitnima, ali meni je estetika gotovo jednako bitna kao i funcionalnost-i čestvo idu ruku pod ruku).

OK, naša politika.. al kaj se je onda dogodilo 2000? Zakaj je nastal HAC? Zakaj su kupljena nagibala? Neki vrag je ipak krenul z mesta. Koji je posle 2005. sve više usporaval, i sad se je opet zakočil. Očito je promjena operatera nepovoljno djelovala na stroj.
temelji za most kod rječine su mi nepoznanica, nisam se tam vozil.
Ali neznam kaj tebe znači monolitno armirani ili sandučasti?
Ne velim da je estetika nebitna, već u prvom koraku kod projektiranja cesta nailaziš na tzv " estetski zahtjev", ali gradnja cesta ne podliježe toliko estetici koliko funkcionalnosti, nadovožnjak mora nositi sile i gotovo ,nema tu nekih arhitektonskih kerefeka,da podliježe estetici kao zgrade , ceste bi bile preskupe.
A to da su slovenci pedantniji od nas je istina, ali se opet mora uzeti u obzir i to da oni nisu u tak brzom periodu napravili toliko kilometara autoceste, tolko autoceste je jedino možda hitlerova njemačka napravila u tak kratkom periodu.
Old January 16th, 2011, 12:04 AM   #51
karelcro
Registered User

karelcro's Avatar

Nego tomek kad je autocesta prema goričanu napravljena?
Old January 16th, 2011, 12:12 AM   #52
grofBombelles
BANNED

Hrvatska ima 1200 km autocesta na 56 km kvadratnih, slovenija 500 km na 20 km kvadratnih. I oni su veliku većinu autocesta izgradili poslije 1990., samo nisu toliko trubili o tome.

I u cestogradnji ima itekak mesta za estetiku, kak sam rekel-odabir konstukcije, izgled stupova, uređenje pokosa i tunelskih portala, zidova od buke...

Montažni su oni di se grede betoniraju unapred, pa se postavljaju dizalicama na stupove. Armirani su oni kaj se na licu mjesta betoniraju, pa su napravljeni iz jednog komada. Konstukcija je često tanja i lukovi su glatki. Takvi su neki nadvožnjaci na AC Zagreb-Karlovac, Zagreb-Sisak i na Slavoniki prema Osijeku.
Old January 16th, 2011, 12:32 AM   #53
tomekk_2008
Registered User

tomekk_2008's Avatar

@ grof, AP ne dobiva za svoje linije nikakve subvencije koliko znam.subvencioniraju se jedino linije koje je AP preuzeo od VŽ busa.
Karte su ok po mojem, pogledaj malo kod drugih.Na AK ZG se izdaju jednake karte za sve, a u većini mjesta ovisi o prijevozniku.Od Briona ili npr Panturista su ti doslovno masne ko račun.Budem našao sutra slike pa ti stavio, a možeš i naći na autobusnom forumu autobusi.org....

@karel-nisam siguran, al negdje možda 2002 je spojen B. Hum s Varaždinom, morao bi to potražit.
Znam da je zadnji dio napravljen u listopadu 2008, a to je 1,4 km i novi most Mura tako da se spojila hrvatska i mađarska autocesta i napravljen je zajednički granični prijelaz.
Old January 16th, 2011, 12:34 AM   #54
karelcro
Registered User

karelcro's Avatar

Quote:
Hrvatska ima 1200 km autocesta na 56 km kvadratnih, slovenija 500 km na 20 km kvadratnih. I oni su veliku većinu autocesta izgradili poslije 1990., samo nisu toliko trubili o tome.

I u cestogradnji ima itekak mesta za estetiku, kak sam rekel-odabir konstukcije, izgled stupova, uređenje pokosa i tunelskih portala, zidova od buke...

Montažni su oni di se grede betoniraju unapred, pa se postavljaju dizalicama na stupove. Armirani su oni kaj se na licu mjesta betoniraju, pa su napravljeni iz jednog komada. Konstukcija je često tanja i lukovi su glatki. Takvi su neki nadvožnjaci na AC Zagreb-Karlovac, Zagreb-Sisak i na Slavoniki prema Osijeku.
Ne, kužiš ovo s estetikom, kod projektiranja se gleda na to, definitivno, svaki projektant/profač bu rado napravil cestu koja bu lijepa, ali često nekaj kaj običnom laiku jako lepo izgleda je višestruko skuplje, lošije kvalitete (statika) i daleko kompliciranije za napraviti. Tak da dok investitoru samo veću cijenu sponemeš dobivaš fus u guz.
Montažni su oni koji ti se u pogonu u kotroliranim uvjetima armiraju i onda betoniraju i odvoze (zagorje tehnobeton). I oni se zbog cijene, jednostavnosti i kvalitete preferiraju.
A ovo koje ti misliš su napravljeni na licu mjesta i shodno tome skuplji, drugo trebaš čekati da se beton stvrdnje, treće moraš paziti kakvi su ti klimatski uvjeti prilikom projektiranja, četvrto to nije unificirana proizvodnja nego svaki taj ima daleko više imperfekcija nego ovaj iz pogona. Mislim da ti je sada jasno zakaj ih nema toliko, a cijela priča je puno kompliciranija od ove kaj sam ti ja rekel, ovo je u par crta.
Hrvatska ima 1508.6 km autocesta, službeni podaci, dok nam je država bila raspolovljena slovenci su polagano gradili, mi smo u kraćem periodu više napravili.
@armirani su svi, bili na mjestu napravljeni ili dopelani.

Last edited by karelcro; January 16th, 2011 at 12:49 AM.
Old January 16th, 2011, 12:41 AM   #55
karelcro
Registered User

karelcro's Avatar

Quote:
@ grof, AP ne dobiva za svoje linije nikakve subvencije koliko znam.subvencioniraju se jedino linije koje je AP preuzeo od VŽ busa.
Karte su ok po mojem, pogledaj malo kod drugih.Na AK ZG se izdaju jednake karte za sve, a u većini mjesta ovisi o prijevozniku.Od Briona ili npr Panturista su ti doslovno masne ko račun.Budem našao sutra slike pa ti stavio, a možeš i naći na autobusnom forumu autobusi.org....

@karel-nisam siguran, al negdje možda 2002 je spojen B. Hum s Varaždinom, morao bi to potražit.
Znam da je zadnji dio napravljen u listopadu 2008, a to je 1,4 km i novi most Mura tako da se spojila hrvatska i mađarska autocesta i napravljen je zajednički granični prijelaz.
1997 se počelo graditi, a čačić je tam kod vrtlinovca slavodobitno otvaral autocestu koja nije bila gotova i onda im se još dogodilo klizište, a napravil je takav politički spin kojeg se nebi ni sanader posramil, ispalo je da je sve autoceste čačić s pusićkom napravil
. 2006 je spojen s Mađarskom, i 2008 most (čudno).
Old January 16th, 2011, 12:47 AM   #56
grofBombelles
BANNED

Quote:
Jasno je da može i gore. Ali, umjesto da upiremo prstom u druge i tepamo sebi kak smo "bolji od hrvatskog prosjeka", ne bi li bilo lepo da velimo: Uj, to ni dobro, moglo bi bolje, kaj se može napraviti u tom pogledu?

Quote:
Ne, kužiš ovo s estetikom, kod projektiranja se gleda na to, definitivno, svaki projektant/profač bu rado napravil cestu koja bu lijepa, ali često nekaj kaj običnom laiku jako lepo izgleda je višestruko skuplje, lošije kvalitete (statika) i daleko kompliciranije za napraviti. Tak da dok investitoru samo veću cijenu sponemeš dobivaš fus u guz.
Montažni su oni koji ti se u pogonu u kotroliranim uvjetima armiraju i onda betoniraju i odvoze (zagorje tehnobeton). I oni se zbog cijene, jednostavnosti i kvalitete preferiraju.
A ovo koje ti misliš su napravljeni na licu mjesta i shodno tome skuplji, drugo trebaš čekati da se beton stvrdnje, treće moraš paziti kakvi su ti klimatski uvjeti prilikom projektiranja, četvrto to nije unificirana proizvodnja nego svaki taj ima daleko više imperfekcija nego ovaj iz pogona. Mislim da ti je sada jasno zakaj ih nema toliko, a cijela priča je puno kompliciranija od ove kaj sam ti ja rekel, ovo je u par crta.
Hrvatska ima 1508.6 km autocesta, službeni podaci, drugo slovencima dok nam je država bila raspolovljena slovenci su polagano gradili, mi smo u kraćem periodu više napravili.
@armirani su svi, bili na mjestu napravljeni ili dopelani.

Jasno da su svi armirani... tolko se u konstrukcije kužim.

Al reci onda meni zakaj Njemci, Austrijanci i Slovenci u zadnje vreme sve rade "na licu mesta" montažno skoro ništ? Kaj su oni u tehnologiji gradnje iza nas? Mi znamo bolje? A čini mi se da se kod tih greda potroši više betona, problem ih je dopeljati na gradilište, ograničen si u projektiranju jer moraš raditi s gotovim elementima ograničenog raspona, i na kraju sve zgleda nekak ružno. Zamisli da je Črni Kal napravljen s gredicama.

Zbog toga je hrpa cesta prisiljavana da prelazi A4 pod 90 stupnjeva, pa smo dobili bezvezne zavoje. Ove kaj delaš na licu mesta fino prilagodiš svakoj cesti koja prelazi prek.
Old January 16th, 2011, 01:06 AM   #57
karelcro
Registered User

karelcro's Avatar

Quote:
Jasno da su svi armirani... tolko se u konstrukcije kužim.

Al reci onda meni zakaj Njemci, Austrijanci i Slovenci u zadnje vreme sve rade "na licu mesta" montažno skoro ništ? Kaj su oni u tehnologiji gradnje iza nas? Mi znamo bolje? A čini mi se da se kod tih greda potroši više betona, problem ih je dopeljati na gradilište, ograničen si u projektiranju jer moraš raditi s gotovim elementima ograničenog raspona, i na kraju sve zgleda nekak ružno. Zamisli da je Črni Kal napravljen s gredicama.

Zbog toga je hrpa cesta prisiljavana da prelazi A4 pod 90 stupnjeva, pa smo dobili bezvezne zavoje. Ove kaj delaš na licu mesta fino prilagodiš svakoj cesti koja prelazi prek.
Imaju i oni montažne. Gle svaki od njih ima svoje prednosti i mane, nemam završeni prometni smjer kod nas da biti mogel u detalje objasniti kad ovaj kad onaj. Ovisi o više faktora koji nisu tak banalni kak si si ti zamislil, od predviđenog korisnog opterećenja, vlastite težina, stabilnosti, položaja u prostoru, cijene, brzine izgradnje..... hrpa ih i vjeruj svaki koji je odabran je odabran s razlogom.
Ne izvode se tak kak ti misliš da si sad s nečim ograničen, sve se prije odabere i proračunato je, ne dopelaju ti nekaj pa ti moraš to ugraditi nejdo to tak, drugo rasponi su ograničeni veličinom prometnog/slobodnog profila autoceste i fizičkim svojstvima armiranog betona. Nebreš ti monolitne napraviti neznam kakvi raspon i da bude na vrhu debljine 10 cm, to je jako skupo, beton za to je puno skuplji, armature ti treba više itd...
A svaki se more prilagoditi konfiguraciji, a zavoji/krivine (ako mislimo na iste ) su tu iz sigurnosnih razloga, jer se cesta u pravcu izbjegava tj. opasan je, idealna je krivina čim većeg polumjera zakrivljenosti.
itd.......... fakat mi se više neda .........
Old January 16th, 2011, 01:17 AM   #58
grofBombelles
BANNED

Quote:
Imaju i oni montažne. Gle svaki od njih ima svoje prednosti i mane, nemam završeni prometni smjer kod nas da biti mogel u detalje objasniti kad ovaj kad onaj. Ovisi o više faktora koji nisu tak banalni kak si si ti zamislil, od predviđenog korisnog opterećenja, vlastite težina, stabilnosti, položaja u prostoru, cijene, brzine izgradnje..... hrpa ih i vjeruj svaki koji je odabran je odabran s razlogom.
Ne izvode se tak kak ti misliš da si sad s nečim ograničen, sve se prije odabere i proračunato je, ne dopelaju ti nekaj pa ti moraš to ugraditi nejdo to tak, drugo rasponi su ograničeni veličinom prometnog/slobodnog profila autoceste i fizičkim svojstvima armiranog betona. Nebreš ti monolitne napraviti neznam kakvi raspon i da bude na vrhu debljine 10 cm, to je jako skupo, beton za to je puno skuplji, armature ti treba više itd...
A svaki se more prilagoditi konfiguraciji, a zavoji/krivine (ako mislimo na iste ) su tu iz sigurnosnih razloga, jer se cesta u pravcu izbjegava tj. opasan je, idealna je krivina čim većeg polumjera zakrivljenosti.
itd.......... fakat mi se više neda .........
Aj, idem i ja spat! (mislil sam prije svega na vertikalne krivine cesta koje prelaze prek autocesta). Al ovo je OFF! Natrag na temu!
Old January 16th, 2011, 01:24 AM   #59
Trevor McPhee
free-lance

Trevor McPhee's Avatar

Likes (Received): 11364

Isuse dečki kaj ste se raspisali, nemrem to više pratiti...subota je, zaboga, kaj niste malo išli van barem škicnuti kaj ima...nego moram ja, stari konj, umjesto vas

Nego oko APa

Naravno da su profitabilni. Kak i nebi bili?
Pa oni s jednim vozilom(turističke klase) jedan dan voze liniju za Dubrovnik, drugi dan lokalne linije, treći dan školsku djecu, četvrti dan odu na put sa turistima...itd. Na taj način MAXIMALNO iskoriste vozilo. A bogami i ljude (vozače).
Na taj način nije teško biti profitabilan...kad nebi bilo tog ogromnog duga nastalog zbog nerealnih Biškupovih ekspanzija&trošenja tada bi ja čak i bio za iznimku da se APu da koncesija za gradski prijevoz , jer bi djelom profita sa županijskih/međugradskih/turističkih linija sufinancirao gradski koji nemože biti profitabilan. Ostatak bi sufinancirao grad.
U tom slučaju im nebi trebalo biti teško osigurati tih pišljivih jedno dvadesetak poštenih niskopodnih gradskih autobusa da se rotiraju do iznemoglosti na gradskim linijama...
Međutim, ovako, s firmom u ovakvom stanju to nije moguće. Možemo imati samo ovaj nesreti surogat koji služi samo vrlo uskom krugu ljudi koji zbilja nemaju drugog izbora. Evo ja primjerice u životu nisam nogom kročio u autobus varaždinskog gradskog prijevoza a koristio sam veliki broj svjetskih metro/gradskih sistema od New Yorka do Dubai-ja. U tom se svijetu snalazim ko riba u vodi. E a ovaj varaždinski sistem niti nakon nekoliko godina jednostavno ne kužim. Ne govori li to sve?

ChuckScraperMiami#1 liked this post
Trevor McPhee no está en línea   Reply With Quote
Old January 16th, 2011, 01:34 AM   #60
karelcro
Registered User

karelcro's Avatar

jbg delaju se programi
Sponsored Links
Advertisement

Reply