Millo Office | 1x10fl | 2021 - Page 2 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > Bucharest–Ilfov

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old February 7th, 2019, 03:36 PM   #21
aurelc
Registered User

Likes (Received): 95

Asta am zis si eu, sunt persoane care dau pe un apartament aprox 90-100k la periferia orasului si cu siguranta daca ar exista variante ok in centru chiar si in cladiri interbelice consolidate unii s-ar indrepta spre aceasta zona.
aurelc no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old February 7th, 2019, 11:16 PM   #22
Dubreu
Take a rest in Bucharest

Dubreu's Avatar

Likes (Received): 10433

Quote:
Originally Posted by aurelc View Post
Sa inteleg ca in centru e perfect cum e acum cu cladiri in paragina populate cu batrani care nu isi permit reabilitarea si ca in tara asta sunt doar oameni saraci ( exclus 'mafiotii') ?
Nu e perfect cum e centrul acum, dar măcar este o zonă vie și destul de prietenoasă cu oamenii overall. Nu pot să spun același lucru despre Avitorilor, Primăverii și alte zone „exclusiviste” unde mergi o dată-n viață pentru că n-ai ce face acolo.

Și da, în țara asta bani de „exclusivități”, „eleganță și stil” au doar infractorii de toate felurile. Excepțiile sunt nesemnificative din punct de vedere statistic.

Quote:
Originally Posted by MelcToxic View Post
Cam orice centru de capitala europeana (si nu numai) are cladiri scumpe pe care nu si le permite o buna parte din populatie. Cu avantajul ca nu au zone intregi in centru care sa arate a ghena/ghetou/maidan.
Și dezavantajul că oamenii își permit din ce în ce mai puțin să trăiască acolo (vezi creșterea prețurilor imobiliarelor din Berlin).

Quote:
Originally Posted by Evil78 View Post
Mie mi se par ridicol de ieftine apartamentele din centrul Bucurestiului. Gasesti 2-3 camere la 70-80-90 de mii de euro. Cu banii astia nu-ti cumperi nici macar un WC in centrul Varsoviei (ca sa dau exemplu de oras cu un nivel de salarii similare).
Mare scofala pentru un cuplu sot-sotie, care castiga salariul mediu pe economie, sa faca un credit pt banii astia...
Cuplurile căsătorite sunt din ce în ce mai puține, după cum știm cu toții. Din ceea ce observ în jurul meu, tendința este ca oamenii să-și facă credite singuri. Dar nu asta e marea problemă.

Am făcut pentru mine însumi o simulare de credit acum câteva luni pentru un apartament de 100,000 EUR și a reieșit că trebuie să plătesc o rată lunară de vreo 4,500 RON dacă-mi aduc aminte bine. Eu nu sunt dispus să dau atâția bani în fiecare lună și dacă ție ți se pare că nu e mare scofală la nivelul României înseamnă că ești rupt de realitatea de aici.

Nu zic că eu sunt etalonul în acest caz, doar zic că sunt foarte puțini oameni care chiar muncesc pentru bani și sunt dispuși să se angajeze la asemenea plăți în RO.

În fine, nu sunt împotriva construirii locuințelor „de lux” de niciun fel, fiecare dezvoltator construiește ce i se pare lui oportun, însă nu înțeleg ce e cu aplauzele de încurajare pentru arfele astea exclusiviste.

Adevărul: "Ce fapt din istoria îndepărtată sau recentă a României te-a revoltat cel mai mult?"
Andreea Bănică: "Revoluţia. Ceauşescu nu trebuia ucis".
Adevarul:"Ce conducător din istoria României te-a impresionat cel mai mult şi de ce?"
Andreea Bănică: "Nimeni în mod special. Poate Ceauşescu pentru câte a a realizat pentru România".
Andreea Bănică: "Mă refer în mod special la clădirile pe care le-a lăsat moştenire românilor".

Orgonon liked this post
Dubreu no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2019, 08:35 AM   #23
AndreiB
Registered User

AndreiB's Avatar

Likes (Received): 1722

@Dubreu

Motivul pentru care centrul este o zona vie si Aviatorilor, Primaverii si as adauga Cotroceni sunt zone relativ neanimate cred ca se datoreaza in mare parte densitatii si mediei de varsta a populatiei, nu atat de mult din cauza veniturilor.

Sunt complet de acord ca un cost al proprietatilor care sa fie decent pentru multi este o politica sociala buna. Romania nu are inca o problema mare cu “affordability”, in ciuda unei tendinte globale de accelerare a preturilor, cauzata partial de dobanzi foarte mici.

Nu cred insa la o ducere la extrem - i.e. locuintele tipice sa poata fi cumparate dintr-un singur salariu mediu. O solutie folosita aici pentru cumpararea de unul singur e inchirierea unui dormitor in plus unui chirias.

Cred ca si statul are un rol in asta, desi proiectele ANL sunt de o calitate execrabila. Eu mi-as dori cartiere noi, facute in regim PPP unde statul expropriaza parcele de dimensiuni mari, le re-parceleaza, construieste toata infrastructura necesara, si liciteaza parcelele dezvoltatorilor. Cred ca un plan de genul acesta, ar oferi un pipeline suficient cat sa mentina o locuinta medie affordable pentru o familie medie.

Revenind la centru, o mare parte din el este o ruina abandonata, sau in zonele peri-centrale o mahala cu densitate rurala cu cateva cladiri rasarite.

Necesarul de regenerare urbana este imens, la fel ca si costurile. Nu cred ca se pot face proiecte ieftine pentru restructurarea centrului, datorita costului mare al terenului, necesitatea pastrarii cladirilor istorice, zona dificila pentru constructii etc.

Sunt insa o gramada de zone cu cladiri vechi post 77 in centru, care in timp vor deveni din ce in ce mai putin atractive, pe masura ce se reabiliteaza cladirile vechi si se contruiesc cladiri noi pe parcelele vacante. Cred ca alea vor fi suficiente pentru a pastra un mix social in centru.
Advertisement

Old February 8th, 2019, 10:18 AM   #24
MelcToxic
Registered User

MelcToxic's Avatar

Likes (Received): 7158

Quote:
Originally Posted by AndreiB View Post
Sunt insa o gramada de zone cu cladiri vechi post 77 in centru, care in timp vor deveni din ce in ce mai putin atractive, pe masura ce se reabiliteaza cladirile vechi si se contruiesc cladiri noi pe parcelele vacante.
Unele din ele ar trebui pe termen lung inlocuite cu ceva mai adecvat. De exemplu blocul Scala V2.0 care zici ca e luat din Rahova si pus pe Magheru. In general alea facute rapid dupa cutremur.

Quote:
Originally Posted by Dubreu View Post
Și da, în țara asta bani de „exclusivități”, „eleganță și stil” au doar infractorii de toate felurile. Excepțiile sunt nesemnificative din punct de vedere statistic.
1. Riscam s-o dam in clasicul "aia are bani ca fura dom'le, fura toti". 2. Diversii ghertoi care fac combinatii nu cred ca-s la nivelul educational la care sa viseze apartamente in centru, in imobile interbelice valorificate pentru importanta lor arhitecturala. Ca n-ai unde sa pui flota de suv-uri si unde sa faci un mic cu tovarasii.

Quote:
însă nu înțeleg ce e cu aplauzele de încurajare pentru arfele astea exclusiviste.
Nu stiu altii ce motive au, da' mie ca arhitect crezi ca imi displace prea tare sa lucrez intr-o piata unde exista cerere pentru cladiri high-end unde poti sa proiectezi pe bugete adevarate?

Mirel.Dima, the old rax liked this post

Last edited by MelcToxic; February 8th, 2019 at 10:30 AM.
MelcToxic no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2019, 12:10 PM   #25
aurelc
Registered User

Likes (Received): 95

Cum ar fi Scala refacut gen Magheru One? De exemplu langa facultatea de arhitectura unde e pasajul Victoria sunt o multime de cladiri abandonate si nu consider ca e normal,mai ales ca sunt in centrul orasului. Va garantez ca daca in centru lucrurile ar sta mai bine cu cladirile s-ar gasi doritori.In Bucuresti exceptand batranii si pe cei care nu s-au putut adapta cerintelor actuale se castiga bine.

the old rax liked this post
aurelc no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2019, 08:36 PM   #26
Dubreu
Take a rest in Bucharest

Dubreu's Avatar

Quote:
@Dubreu

Motivul pentru care centrul este o zona vie si Aviatorilor, Primaverii si as adauga Cotroceni sunt zone relativ neanimate cred ca se datoreaza in mare parte densitatii si mediei de varsta a populatiei, nu atat de mult din cauza veniturilor.
Atunci cum se face că sunt mult mai vibrante cartierele Evreiesc și Armenesc? Întrebare retorică, răspunsul este că ultimele două nu sunt niște zone alienante pentru bucureștenii care nu au fost membri ai PCR sau rude apropiate.

Quote:
Sunt complet de acord ca un cost al proprietatilor care sa fie decent pentru multi este o politica sociala buna. Romania nu are inca o problema mare cu “affordability”, in ciuda unei tendinte globale de accelerare a preturilor, cauzata partial de dobanzi foarte mici.

Nu cred insa la o ducere la extrem - i.e. locuintele tipice sa poata fi cumparate dintr-un singur salariu mediu. O solutie folosita aici pentru cumpararea de unul singur e inchirierea unui dormitor in plus unui chirias.
Nu văd de ce e asta o ducere la extrem doar pentru că în unele locuri a devenit absurd de scump să locuiești *cough* Londra *cough*. Locuirea e nenecesar de scumpă astăzi, mai ales într-o țară în care stăm mulți înghesuiți în apartamente mici.

E inadmisibil că avem persoane fără adăpost și persoane care stau până la vârsta de mijloc cu părinții în apartamente pentru că nu-și permit să se mute.

Adevărul: "Ce fapt din istoria îndepărtată sau recentă a României te-a revoltat cel mai mult?"
Adevarul:"Ce conducător din istoria României te-a impresionat cel mai mult şi de ce?"
Andreea Bănică: "Nimeni în mod special. Poate Ceauşescu pentru câte a a realizat pentru România".
Andreea Bănică: "Mă refer în mod special la clădirile pe care le-a lăsat moştenire românilor".
Old February 9th, 2019, 08:43 PM   #27
Dubreu
Take a rest in Bucharest

Dubreu's Avatar

Quote:
1. Riscam s-o dam in clasicul "aia are bani ca fura dom'le, fura toti".
Și cum ai de gând să contrazici asta? E un adevăr evident, ar trebui să fie și mai evident pentru un arhitect. Sunt câteva excepții de oameni care s-au descurcat fără mari mânării + câțiva oameni cu averi din moșteniri, dar dacă săpăm mai adânc descoperim și-acolo scheleți în dulap (de-asta am scris „infractorii ultimului secol”).

Quote:
Nu stiu altii ce motive au, da' mie ca arhitect crezi ca imi displace prea tare sa lucrez intr-o piata unde exista cerere pentru cladiri high-end unde poti sa proiectezi pe bugete adevarate?
Mă îndoiesc că tocmai bugetele sunt marea problemă a arhitecților.

Old February 9th, 2019, 09:21 PM   #28
Evil78
Registered User

Evil78's Avatar

Likes (Received): 2685

Quote:
Am făcut pentru mine însumi o simulare de credit acum câteva luni pentru un apartament de 100,000 EUR și a reieșit că trebuie să plătesc o rată lunară de vreo 4,500 RON dacă-mi aduc aminte bine. Eu nu sunt dispus să dau atâția bani în fiecare lună și dacă ție ți se pare că nu e mare scofală la nivelul României înseamnă că ești rupt de realitatea de aici.
Sorry Dubreu, cu tot respectul, dar cred ca e o treaba destul de logica. Daca stau singur, si nu am un salariu peste mediu, in primul rand ma gandesc de 2 ori inainte sa cumpar un apartament de 100.000 de Euro (mai ales cand gasesti garsoniere la 100m de Universitate, cu 40-50mii Euro). Dar, sa presupunem, ca sunt absolut convins ca ar trebui sa cumpar, nu as lua credit de 100mii pe 10 ani....ci pe 20-23 de ani. Ca sa nu am de platit 4500Lei/luna.
Si de aici, pana la a spune, ca "99% dintre romani" nu si-ar permite un apartament in centrul Bucurestiului, e cale lunga...

P.S. Nu sunt "rupt de realitate", fiindca am investit in imobiliare in Romania/Bucuresti si nu in Polonia (desi stau mai mult in Varsovia), tocmai fiindca preturile nu se pot compara, si rentabilitatea (in caz de inchiriere, Airbnb, etc...) este mult mai mare. Incomparabil mai mare. Poate cea mai mare din capitalele UE.
De asemenea, am destule rude si prieteni in Bucuresti, ca sa stiu cam cat se castiga cu un job cat de cat decent. Depinde de cum isi calculeaza fiecare bugetul.
Evil78 no está en línea   Reply With Quote
Old February 10th, 2019, 12:39 AM   #29
Dubreu
Take a rest in Bucharest

Dubreu's Avatar

Quote:
Sorry Dubreu, cu tot respectul, dar cred ca e o treaba destul de logica. Daca stau singur, si nu am un salariu peste mediu, in primul rand ma gandesc de 2 ori inainte sa cumpar un apartament de 100.000 de Euro (mai ales cand gasesti garsoniere la 100m de Universitate, cu 40-50mii Euro).
Eu am renunțat să cumpăr pentru că ar însemna să renunț la prea multe lucruri care contează pentru mine, deci cred că am gândit de două ori

Salariul mediu în București este în jur de 3,500 RON. Salariul median mai mult ca sigur este mai jos de atât. Piața imobiliară este atât de distorsionată încât oameni cu venituri peste medie sunt trimiși de către aceasta în cartiere „rezidențiale” din afara orașului.

Știu că în teorie câștigăm cu toții salarii glamouroase de peste 10,000 RON și e super ușor să găsești un apartament într-o zonă bună sub 100,000 EUR, dar când e vorba să pui efectiv mâna să cauți și să treci la fapte cu toții încep să vadă care este, de fapt, realitatea.

Sigur, poate pentru tine e mai simplu, ai scris că deții hoteluri în străinătate, dar pentru mine și pentru bucureștenii cu salarii mult peste medie pe care îi cunosc eu nu e deloc așa ușor.

Chiar zilele astea niște prieteni proaspăt căsătoriți își caută un apartament cu 3 camere într-o clădire centrală nouă care să nu cadă la cutremur și susțin că nu găsesc nimic care să se încadreze în bugetul lor de 200,000 EUR.

Quote:
Dar, sa presupunem, ca sunt absolut convins ca ar trebui sa cumpar, nu as lua credit de 100mii pe 10 ani....ci pe 20-23 de ani. Ca sa nu am de platit 4500Lei/luna.
Si de aici, pana la a spune, ca "99% dintre romani" nu si-ar permite un apartament in centrul Bucurestiului, e cale lunga...
Eu zic că se vede asta în volumul de investiții/tranzacții imobiliare și în natalitate. Tinerii de 25-35 de ani care teoretic ar trebui să se căsătorească și facă niște copii ca să aibă cine dracu plăti niște pensii în țara asta așteptă momentul creditului și copiilor până după 35 de ani.

ubu.roi liked this post
Old February 10th, 2019, 12:48 AM   #30
TommyVercetti
Registered User

TommyVercetti's Avatar

Likes (Received): 317

Ce sa faci copii la 25 de ani in Bucuresti? Daca esti tigan din Ferentari si ai nevoie de bani in plus din alocatie si alte ajutoare sociale?

Chiar si la 35 de ani pare devreme, nu cred ca in 5 ani o sa am o alta opinie.

Asta nu e era de facut copii, e prea de moda veche, ceea ce nu e rau, oricum is prea multi oameni pe planeta.

Daca ai 200.000€, iti gasesti probabil apartament in centru fara bulina rosie, adica wtf, vor 3 camere cu sufragerie de 100mp sau ce e asa de greu?
TommyVercetti no está en línea   Reply With Quote
Old February 10th, 2019, 12:54 AM   #31
MelcToxic
Registered User

MelcToxic's Avatar

Likes (Received): 7158

Quote:
Mă îndoiesc că tocmai bugetele sunt marea problemă a arhitecților.
Pe locul 1 la egalitate sunt educatia si gustul (cumva interdependente).
Pe locul 2 este bugetul.
Pe locul 3 sunt reglementarile aberant-cretinoide.

Daca are altcineva un alt clasament, e invitat calduros la discutie

Mirel.Dima, the old rax liked this post
MelcToxic no está en línea   Reply With Quote
Old February 10th, 2019, 01:20 AM   #32
Dubreu
Take a rest in Bucharest

Dubreu's Avatar

Quote:
Originally Posted by TommyVercetti View Post
Ce sa faci copii la 25 de ani in Bucuresti? Daca esti tigan din Ferentari si ai nevoie de bani in plus din alocatie si alte ajutoare sociale?

Chiar si la 35 de ani pare devreme, nu cred ca in 5 ani o sa am o alta opinie.

Asta nu e era de facut copii, e prea de moda veche, ceea ce nu e rau, oricum is prea multi oameni pe planeta.

Daca ai 200.000€, iti gasesti probabil apartament in centru fara bulina rosie, adica wtf, vor 3 camere cu sufragerie de 100mp sau ce e asa de greu?
Românii când vine vorba de gay: sunt împotriva naturii, nu se pot reproduce
Românii când vine vorba să facă ei înșiși copii: oricum sunt prea mulți oameni pe planetă

Israelienii:

Cât despre apartamentul care se găsește: well, din nou, în teorie ar fi trebuit să îl găsească în 5 minute. În practică, nu găsesc (și e al nu știu câtelea caz de socoteala de acasă nu se potrivește cu cea din târg), iar ea e în concediu de maternitate și are tot timpul din lume să caute.

Quote:
Pe locul 1 la egalitate sunt educatia si gustul (cumva interdependente).
Pe locul 2 este bugetul.
Pe locul 3 sunt reglementarile aberant-cretinoide.

Daca are altcineva un alt clasament, e invitat calduros la discutie
Doar o completare, cred că ponderea problemelor e următoarea (intuită de mine, nu sunt arhitect, dar oricine lucrează cu clienți are aceleași probleme):

1. Educația/gustul comanditarului și libertatea de creație pe care o acordă arhitecților: 70%, în sensul că dacă nu e de neam prost nu ar trebui să aibă pretenții la materiale care să dea peste cap un buget.
2. Bugetul: 25%
3. Reglementările: 5%, pentru că oricum nu vin ca un șoc

Old February 10th, 2019, 01:36 AM   #33
TommyVercetti
Registered User

TommyVercetti's Avatar

Nu am nimic impotriva queers, ba chiar am tinut oameni de 50+ "in casa" la referendum, si chiar daca as avea, tot, problema gay-ulor ar fi una, reproducerii alta chiar daca BOR sustinea ca exista o relatie intre cele doua.

Totusi, tocmai asta e problema "romanii cand vine vorba", care romani? Parerea mea e ca nu merita sa ai copil si nici nu exista vreo necesitate inventata de Franco sau raposatu'. Avand in vedere ca, de exemplu, din colegele de liceu, doar 1 are dupa mai mult de 10 ani copil si inca doar una e casatorita, in timp ce singurul coleg casatorit e un absolvent de Teologie e destul de raspandita ideea, cel putin printre noi, nascutz si crescutz in orashu lu' Bukur dupa cum ziceau biugimafya.

Apoi mi se pare exagerat treaba cu romanu'. OK, stim cu totii ca majoritatea sunt homofobi si alte 30 de tipuri de fobi "batz rup capu daca nu ejti cum trebe" dar sunt probabil 99.99% aceleasi sanse sa si-o ia oriunde in Marea Britanie sau in Italia care chipurile, is tari full industrlializate, iar in Anglia violenta stradala in unele locuri mai retrase se compara cu Judetul Vaslui sau Dolj decat cu Bucuresti.

Cat despre apartament, pai am prieteni care si-au cumparat apartament in centru, da, chiar ultracentral (nu dupa standardele ajentilor) in ultimii 2 ani fara probleme, si cu 200.000€ iti iei 3 camere "extra" in centru, apoi nu stiu ce pretentii inumane au ei, dar un bloc din 1990 nu are "bulina", dar poate au fluturasi tropicali prin stomacel sau ceva si au conditii pe care altii nu le inteleg altii?

Last edited by TommyVercetti; February 10th, 2019 at 01:45 AM.
Old February 10th, 2019, 04:42 AM   #34
Evil78
Registered User

Evil78's Avatar

Likes (Received): 2685

Quote:
Originally Posted by TommyVercetti View Post
Cat despre apartament, pai am prieteni care si-au cumparat apartament in centru, da, chiar ultracentral (nu dupa standardele ajentilor) in ultimii 2 ani fara probleme, si cu 200.000€ iti iei 3 camere "extra" in centru, apoi nu stiu ce pretentii inumane au ei, dar un bloc din 1990 nu are "bulina", dar poate au fluturasi tropicali prin stomacel sau ceva si au conditii pe care altii nu le inteleg altii?
Dar de ce din '90? Desi nu e o oferta bogata, dar gasit blocuri noi in buricul targului, in care se vand apartamente de 3 camere cu sub 200k. (un pont pt. prietenii lui Dubreu e pe Batistei 26.)

Dar adevarul e ca nu prea sunt investitii rezidentiale noi de mare anvergura in centru. Fiindca:
- in primul rand nu prea ai unde. E plin centrul de strazi cu case si casute, iar unde s-ar putea face (Eroilor, pe Unirii langa biblioteca, maidanul de langa Academie, etc.) se cunoaste situatia...
- in al doilea rand... e pretul scazut de pe piata. Adica tocmai ceea ce discutam. Majoritatea prefera sa inchirieze/vanda spatii de birouri (exemplu si Millo Office-ul asta cu o locatie de nota zece). Costuri de finisaje scazute, mult mai rentabil. Cei cu rezidentialele se duc in mijlocul unui camp, in cuca macaii, unde cumpara terenul cu 5 bani.
- ar mai fi regimul de inaltime scazut in cele mai multe zone din centru. Stim, stim, zona cu cutremure, arhitectura veche, bla bla.... Nu e ca in Varsovia, unde iti tragi un zgarie nori de vreo 50 de etaje, si piata iti permite sa vinzi un apartament cu 7-8000 de EUR/m2, sau, in unele cazuri, chiar si mai mult. Faceti voi calculele... Adica pret de centru de capitala UE, unde se presupune ca nu toti lucratorii de call center sau casierii din Lidl isi permit sa stea.
Evil78 no está en línea   Reply With Quote
Old February 10th, 2019, 08:21 AM   #35
AndreiB
Registered User

AndreiB's Avatar

Likes (Received): 1722

Quote:
Atunci cum se face că sunt mult mai vibrante cartierele Evreiesc și Armenesc? Întrebare retorică, răspunsul este că ultimele două nu sunt niște zone alienante pentru bucureștenii care nu au fost membri ai PCR sau rude apropiate.

Nu văd de ce e asta o ducere la extrem doar pentru că în unele locuri a devenit absurd de scump să locuiești *cough* Londra *cough*. Locuirea e nenecesar de scumpă astăzi, mai ales într-o țară în care stăm mulți înghesuiți în apartamente mici.

E inadmisibil că avem persoane fără adăpost și persoane care stau până la vârsta de mijloc cu părinții în apartamente pentru că nu-și permit să se mute.
Depinde si de definitia personala. Mie nu mi se par cartiere animate. Cel putin cel Evreiesc mi se pare o zona moarta - e si normal dupa destructurarea urbana.

Dus la extrem in contextul pietei. Daca 80% de cumparatori o sa fie un cuplu, in general pretul apartamentelor va tinde spre cat pot sa imprumute un cuplu de la banca + nivelul de economii. Vremurile in care puteai cumpara un apartament dintr-un singur venit coincideau si cu vremurile in care aveai in general un singur bread winner. Desigur ca mai sunt contexte locale de piata care influenteaza in sus sau in jos pretul, insa in general se aplica ce am zis.

In Londra problema se datoreaza unei politici de planificare ultra restrictiva urbana, care a dus la o oferta mult sub cerere ani la randul. Din fericire in Bucuresti nu e cazul. Nu cred ca piata este atat de mult influentata de persoanele cu venituri peste medie (sunt prea putini). Cred ca mai degraba fantoma epocii ante-2008 tine asteptarile de piata ridicate.

Persoanele fara adapost sunt o problema sociala, pe care nu o resolvi prin mecanisme de piata - acolo e locul statului.

Later edit: m-ai facut curios si m-am uitat. Gasesti apartamente chiar si in blocuri noi cu 100k de 3 camere, la metrou. Ok, nu in centru, dar cred ca e un pic nerealist de ambitie de prima casa in centru, pentru venituri medii. La un credit de 475k lei, rata initiala e de 2500 de lei, echivalent cu 32% din venitul net al unui cuplu in Bucuresti (3,500 x2). Nu mi se pare o piata cu probleme de affordability.

Later later edit: am gasit si eu blocul nou de pe Batistei. Nu arata deloc rau. 180k+TVA, 3 camere, 85m2.

Last edited by AndreiB; February 10th, 2019 at 08:50 AM.
AndreiB no está en línea   Reply With Quote
Old February 11th, 2019, 04:47 PM   #36
Orgonon
Registered User

Likes (Received): 205

Din cat am observat in jurul meu, obsesia asta cu locuitul ultracentral este in general tipica pentru cei mutati in Bucuresti din provincie. In marea lor majoritate, bucurestenii tineri nascuti aici au locuit toata viata intr-un cartier cu care sunt obisnuiti si isi cauta/cumpara locuinte in aceeasi zona, in general tot in blocuri comuniste. Ceva similar se intampla si cu zonele gen Popesti-Leordeni, multi se lasa sedusi de ideea de bloc nou, chiar daca e la mama dracului intr-o zona cu infrastructura proasta si acces dificil la transportul public. Nu am auzit vreun bucurestean nativ sa spuna ca vrea sau intentioneaza sa se mute acolo.

Totusi, mi se pare necesar si important sa se construiasca locuinte noi, atat ultracentrale si scumpe, cat si periferice si mai modeste, tocmai pentru a mai scadea cererea (si in consecinta preturile) pentru cele semicentrale si din cartierele consacrate. Desi blocuri sunt multe, poate fi foarte greu sa iti gasesti ceva in zona pe care o vrei, pentru ca cele mai multe apartamente (aproape toate) sunt locuite de proprietarii acestora. In plus, in blocurile comuniste, cu anumite exceptii, apartamentele sunt toate cam la fel ca suprafata si dotari built-in. In aceeasi scara de bloc gasesti oameni cu venituri extrem de variate, traind in aceleasi conditii, singurele variabile fiind finisajele, mobila si electronicele/electrocasnicele. Daca cei care au dat de bani au optiuni mai bune in care sa se mute, imediat incep sa apara pe piata mai multe oferte, la preturi mai bune, in blocurile vechi. A nu se intelege ca doresc o ghetoizare pe criterii economice, dar in momentul de fata, prea suntem in extrema cealalta.
Orgonon no está en línea   Reply With Quote
Old February 15th, 2019, 08:37 AM   #37
george_b
Registered User

Likes (Received): 85

11 Feb 2019

11 Februarie 2019

Se lucreaza la organizarea de santier. S-a turnat o placa la intrarea in curte.

Au adus o nacela si au taiat copacul
Old February 15th, 2019, 08:48 AM   #38
zzuF
Registered User

Likes (Received): 261

Platforma respectiva teoretic e ca sa curete rotile utilajelor care o sa intre pe acolo. Multumim pentru poze.
zzuF no está en línea   Reply With Quote
Old February 17th, 2019, 10:46 PM   #39
TommyVercetti
Registered User

TommyVercetti's Avatar

Quote:
Originally Posted by Orgonon View Post
Din cat am observat in jurul meu, obsesia asta cu locuitul ultracentral este in general tipica pentru cei mutati in Bucuresti din provincie. In marea lor majoritate, bucurestenii tineri nascuti aici au locuit toata viata intr-un cartier cu care sunt obisnuiti si isi cauta/cumpara locuinte in aceeasi zona, in general tot in blocuri comuniste. Ceva similar se intampla si cu zonele gen Popesti-Leordeni, multi se lasa sedusi de ideea de bloc nou, chiar daca e la mama dracului intr-o zona cu infrastructura proasta si acces dificil la transportul public. Nu am auzit vreun bucurestean nativ sa spuna ca vrea sau intentioneaza sa se mute acolo.
Nu stiu unde ai vazut tu asta, dimpotriva, e fix invers, nu e nimeni dispus sa se mute din oras pe camp in Agricol Ilfov daca a crescut in Pantelimon, Colentina sau Berceni.

Mai degraba tendinta e sa pastreze zona, cum au facut ai' mei preteni: Au crescut in Turda, si-au luat in Crangasi, au crescut in 1 Mai/I.M, si-au luat in Buc Noi dupa pasaj. Dar depinde de buget si cat de repede se grabesc.

Depinde de ce poata fiecare *sau parintii lor. Ca asa le-au si cumparat cu banii jos in resedinte ca Metropolis.

In schimb toti colegii lor proviciali din "corporatii" isi cauta depinzand de posiblitati de la Chiajna, Popesti pana in Cosmopolis ca le place lor pe centura si e aproape de "berou" dar trebuie sa ocoleasca pe centura sa intre in Pipera.

Iar daca vorbim de ultracentral(ala R E A L) pai ala costa nene, nu oricine isi permite, cam greu sa tragi rate asa cand majoritatea erau in categoria 40-50k ca se grabeau ei si oricum sanse ca nici mai tarziu sa aibe mai mult, dar macar sa fie mai stabil locul de munca.
Old February 19th, 2019, 09:25 AM   #40
Orgonon
Registered User

Likes (Received): 205

Poate nu ai inteles postarea mea, exact asta spun si eu.
Orgonon no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules