Millo Office | 1x10fl | 2021 - Page 3 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > Bucharest–Ilfov

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old March 5th, 2019, 09:29 AM   #41
george_b
Registered User

Likes (Received): 74

22 Feb 2019 - Se sapa in draci si se cara pamant

george_b no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old March 5th, 2019, 09:35 AM   #42
george_b
Registered User

5 Mar 2019 - Se continua sapaturile pentru fundatie. Au dat de foarte multa caramida, probabil vechi fundatii ale unor cladiri de prin 1800's sau inceput de 1900s. Se lucreaza la panoul publicitar. Ma gandesc ca e posibil sa fie desfiintat curand.
Old March 11th, 2019, 12:35 AM   #43
noikia2010
nostalgic incurabil

Likes (Received): 590

Credeam că demolează fosta centrală telefonică interurbană, clădire din câte ştiu.

Dacă aveţi cărţi de telefon vechi, nu le aruncaţi, daţi-mi-le! (mă interesează în special pentru Bucureşti, Prahova şi Constanţa!)

Caut LaserDiscuri (Laser Discuri) (L.D.-uri)

Trăiască Bucureşti - Ilfov - Prahova, cei 3 Mari ai Sudului (Inima Sudului!!!)
noikia2010 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old March 11th, 2019, 09:27 AM   #44
aurelc
Registered User

Likes (Received): 95

Vechea cladire o vor consolida si transforma in cladire de birouri,Telekom avand posibilitatea de a inchiria spatiile respective.
aurelc no está en línea   Reply With Quote
Old March 11th, 2019, 12:05 PM   #45
noikia2010
nostalgic incurabil

Likes (Received): 590

Cred că ar fi trebuit să se fi apucat de consolidare înainte să se fi apucat de construcţie.

Dacă aveţi cărţi de telefon vechi, nu le aruncaţi, daţi-mi-le! (mă interesează în special pentru Bucureşti, Prahova şi Constanţa!)

Caut LaserDiscuri (Laser Discuri) (L.D.-uri)

Trăiască Bucureşti - Ilfov - Prahova, cei 3 Mari ai Sudului (Inima Sudului!!!)
noikia2010 no está en línea   Reply With Quote
Old March 11th, 2019, 12:35 PM   #46
aurelc
Registered User

Pai la sfarsit de decembrie au batut palma, probabil nu au toate autorizatiile.
Old March 11th, 2019, 02:16 PM   #47
pescarush
Registered User

pescarush's Avatar

Likes (Received): 1745

nu au legatura proiectul asta de birouri care se construieste acum cu cladirea Telekom din cate stiu, sunt pe doua terenuri separate de o strada..
pescarush no está en línea   Reply With Quote
Old March 12th, 2019, 03:47 PM   #48
george_b
Registered User

11 Martie 2019 Au dat jos panoul publicitar asa ca vom avea vizibilitate mai buna. Au dat de foarte multa fundatie asa ca acum lucreaza doua pickhammere

gab2406 liked this post
Old March 12th, 2019, 04:25 PM   #49
MSirbu
Registered User

MSirbu's Avatar

Likes (Received): 927

Quote:
Originally Posted by pescarush View Post
nu au legatura proiectul asta de birouri care se construieste acum cu cladirea Telekom din cate stiu, sunt pe doua terenuri separate de o strada..

corect, nu au nicio legatura, intre ele e chiar strada Matei Millo. din cate stiu, hardughia telekom e propusa spre demolare
MSirbu está en línea ahora   Reply With Quote
Old March 13th, 2019, 10:21 PM   #50
Mirel.Dima
Registered User

Likes (Received): 1242

Cei de la rezistenta urbana ii critica pe cei de la Forte Partners si ADN pentru noul proiect.

Din ce se poate vedea, in poza cu fundatiile vechiului TNB se vad detalii care arata ca poza e dintr-o alta perioada, alta organizare de santier, probabil alt proiect al unei alte companii.
Daca trebuiau facute niste demersuri pentru conservarea vechilor fundatii cred ca trebuia sa fie implicarea unor alti actori.

Sursa
Mirel.Dima no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2019, 10:30 PM   #51
Dubreu
Take a rest in Bucharest

Dubreu's Avatar

Likes (Received): 10429

Quote:
După ce sub administrația Sorin Oprescu (PSD-PNL) au fost distruse fundațiile Mănăstirii Sf. Sava de la Universitate pentru amenajarea în 2010-2011 a unei parcări subterane, în prezent administrația Gabriela Firea (PSD) a aprobat distrugerea ultimelor vestigii ale Teatrului Național de pe Calea Victoriei. Acestea ar fi trebuit excavate, studiate iar, puse în siguranță, puse în valoare și expuse public ca obiectiv turistic.
Who the fucc would want to see that?

Adevărul: "Ce fapt din istoria îndepărtată sau recentă a României te-a revoltat cel mai mult?"
Andreea Bănică: "Revoluţia. Ceauşescu nu trebuia ucis".
Adevarul:"Ce conducător din istoria României te-a impresionat cel mai mult şi de ce?"
Andreea Bănică: "Nimeni în mod special. Poate Ceauşescu pentru câte a a realizat pentru România".
Andreea Bănică: "Mă refer în mod special la clădirile pe care le-a lăsat moştenire românilor".
Dubreu no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2019, 10:31 PM   #52
aurelc
Registered User

De unde naiba apar toti obositii astia?S-au trezit acum ca avem caramizi istorice pe Victoriei,dar pentru cladirile existente vai de ele nu se da unul peste cap sa incerce sa faca ceva.

MSirbu liked this post
Old March 13th, 2019, 10:54 PM   #53
Orgonon
Registered User

Likes (Received): 205

Aaaargh. Fundatii "istorice" din secolul 19. Ale unor anexe - deci niste case banale, intr-o zona plina de case din aceeasi perioada. Pe care turisti din tara si din lume s-ar inghesui sa le vada. Aaaargh.
Orgonon no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2019, 11:24 PM   #54
MSirbu
Registered User

MSirbu's Avatar

Likes (Received): 927

Astia de la rezistenta urbana sunt penibili. Oricum, nu se poate discuta cu ei, sunt cativa buldogi fixisti acolo, gata sa iti sara la gat pentru orice ai spune. Eu i-am blocat pe facebook.
Si tineti cont ca sunt o persoana care de aproape un an jumate umbla dupa avize pentru reabilitarea unei case cu o vechime de peste 100 de ani.
MSirbu está en línea ahora   Reply With Quote
Old March 14th, 2019, 02:44 AM   #55
MelcToxic
Registered User

MelcToxic's Avatar

Likes (Received): 7149

Quote:
Originally Posted by Mirel.Dima View Post
Cei de la rezistenta urbana ii critica pe cei de la Forte Partners si ADN pentru noul proiect.
Quote:
Fără ca cineva să opună rezistență, unele dintre cele mai importante vestigii bucureștene sunt distruse de cuvele și șenilele excavatoarelor: ce a mai rămas din fundațiile vechiului Teatru Național de pe Calea Victoriei - fundațiile centralei termice a teatrului și fundațiile unui corp-anexă administrativ - dispare pentru a face loc unei clădiri de birouri de 9 etaje, în spatele Hotelului Novotel.

Ba, am trecut la un nou nivel. This is some advanced shit. Nu mai bocim dupa cladirile principale. Am trecut la faza pe anexe gospodaresti

Quote:
Încă un turn de birouri trântit în centru va aglomera și mai mult zona. Chiar nu era nevoie de o astfel de clădire pe un sit istoric asociat Căii Victoriei.

Poa' sa mi se rupa de acest non-argument? Oh nu ce ne facem se face o cladire deci se va aglomera zona.
Aia e.
F.cking deal with it.
E deja cea mai mare oboseala de pseudoargument din cate exista. Dupa logica asta nu aveam nici Palatul Telefoanelor, ca si ala e un turn de birouri. Ah stai, ala e vechi, deci e din ala bun, nu din asta nou, deci rau. Nu mai facem nimic nicaieri ca se aglomereaza zona. Tinem tot orasu asa ca un fel de cadavru-muzeu inghetat in timp, si construim 50 de Cosmopolisuri la dracu in camp ca acolo e loc si nu se aglomereaza. Pe bune daca erau derutati d-astia acu 80-90 de ani nu vedeam noi nici ARO, nici Scala, nici Wilson, nici Palatul Telefoanelor, nici Tehnoimport, nici Magheru cu totu'. Ca turnuri, deci AOLEO. 9 ETAJE MA IZDAISEAMA?! Parca ii aud pe istericii aia de pe Mantuleasa despre cum blocul nou de 7 etaje este un colos care este total iesit din scara strazii pe care este lipit la un bloc interbelic de 7!!! etaje.

F them and F their "arguments". Ai zice ca discutam cel putin de un bloc de birouri facut peste Stavropoleos. Nu vreau sa o iau inspre politica, da' incepe sa mi se aplece tot mai puternic de organizatii care au verbele "a rezista" sau "a salva" in denumire. O dam in circoteca & balci.

Fundatiile anexei si centralei termice...shieeeeet.....

MAFIA IMOBILIARA VREA SA DISTRUGA CALEA VICTORIEI
LA 2 PASI DE CLADIREA TEATRULUI NATIONAL O FIRMA VREA SA RIDICE UN TURN DE BIROURI DE 8 ETAJE CARE VA AGLOMERA SI MAI MULT ZONA SI VA DUCE LA DISTRUGEREA UNOR CLADIRI ISTORICE CE FAC PARTE DIN IDENTITATEA ZONEI!!! TREBUIE OPRITI CU ORICE PRET

UITATI AICI RANDARI CU PROIECTUL CARE VA MUTILA INCA O ZONA ISTORICA A CAPITALEI

Pe dracu ghem se mai dezvolta orasu asta cu tot felu' de isterici...
Si mai amuzant e ca aia prin interbelic chiar au daramat cateva chestii de care chiar merita sa te legi cu lanturi.
De exemplu:

No, da' altfel n-aveam ARO.

Last edited by MelcToxic; March 14th, 2019 at 03:11 AM.
MelcToxic no está en línea   Reply With Quote
Old March 14th, 2019, 05:33 AM   #56
Evil78
Registered User

Evil78's Avatar

Likes (Received): 2681

Quote:

UN TURN DE BIROURI DE 8 ETAJE CARE VA AGLOMERA SI MAI MULT ZONA SI VA DUCE LA DISTRUGEREA UNOR CLADIRI ISTORICE
De cate ori aud un astfel de argument, imi vine sa ma tavalesc pe jos de ras.
Fratilor salvatori de orase romanesti, cuvantul "aglomerat" inseamna altceva (nu un rahatzel de cladire de 8 & a half etaje ) :

Also,...prin ce minunea lumii "se distrug" cladirile din zona, fiindca se construieste un bloc pe un fost maidan parasit?
Poate imi arata cineva, in zona din linkul de mai jos, care cladire se va distruge, ca nu-mi dau seama. O fi oare blocul ala de vis a vis, decorat cu aparate A/C? Sau poate cladirea parasita (Tandem), care asteapta demolarea? Sau poate novotelul? Sau ansamblul de blocuri a lu' Ceasca de pe I.Campineanu? Habar n-am...
https://www.google.com/maps/@44.4370...7i13312!8i6656

pescarush, the old rax, kronox echo7 liked this post
Evil78 no está en línea   Reply With Quote
Old March 20th, 2019, 02:45 PM   #57
kronox echo7
Developer

kronox echo7's Avatar

Likes (Received): 555

la cat le-am umplut eu frigiderul alora de la RU, au ajuns sa ma blocheze si am terminat-o definitiv cu frustrangii de genul.

membri sunt niste hipsteri, nonvalori si chiar am cunoscut personal o parte din ei, niste obositi fara viata, fara sa fiu rautacios... e totul pe fata.

fenomenul Nicusor care musca din proiecte mari, probabil sunt platiti de aceiasi semeni. negi un obiect de arhitectura cu lipsa de argumente in domeniu sau vreo viziune pentru ceea ce reprezinta un obiect de arhitectura in prezent cat si in viitor. o mana de oameni care gandesc pe termen scurt... daca gandesc, sau doar dau din vorbitor pentru a parea jmekeri in mediul online si a face impresie in fata hipsterilor nedocumentati, gata sa sara'n lanturi pentru salvarea unor cauze necunoscute.

acolo nu e nicio fundatie de nimic special, a fost tot timpul o vagauna, de cel putin 15 ani... un loc gol.

nu inteleg cum se face ca palavragii astia scot capul din pamant dupa ce se incepe constructia si nu inainte, cand se anunta un proiect.

dar... fara ei, nu ar mai fi lumea un loc amuzant.

balcaniq, Evil78 liked this post
kronox echo7 no está en línea   Reply With Quote
Old March 20th, 2019, 02:58 PM   #58
AndreiB
Registered User

AndreiB's Avatar

Likes (Received): 1722

Deh, price of democracy. NIMBY sunt peste tot.
Old April 15th, 2019, 07:11 AM   #59
george_b
Registered User

10 04 2019

intr-o miercuri la 12 noaptea au adus a doua macara

Old April 15th, 2019, 07:18 AM   #60
george_b
Registered User

14 04 2019