[Ruse|Русе] Urban Discussion Thread | Градски дискусии - Page 101 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > North-Central | Северен централен регион

North-Central | Северен централен регион Ruse, Pleven, Veliko Turnovo, Gabrovo, Lovech | Русе, Плевен, Велико Търново, Габрово, Ловеч

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 4 votes, 5.00 average.
Old April 25th, 2019, 08:05 AM   #2001
OrthodoxBG
Registered User

Likes (Received): 5009

Коментар към горната статия в другия форум от потребителя n00b:

Quote:
И защо така толкова хора са се изселили от най-добрият град за живеене? Да позная, защото някои хора вместо да се занимават с проблемите които трябва да се решават, решават че ако си платят за пиар нещата ще полетят в космоса. Защото всичко е перфектно и само малко лустро си му трябва. Ама явно не е баш така. Властта кара хората така да се самозабравят и да късат връзки с реалността. С простите необразовани хора, това става по-лесно, чисто статистически погледнато.
Така е, но за съжаление тази констатация с нищо не подобрява практическото състояние на нещата...
OrthodoxBG no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 25th, 2019, 10:36 AM   #2002
russe_section
РУСЕфил

russe_section's Avatar

Likes (Received): 5473

Те пък във Варна като са се разработили за интересите на населението, че направо пушек се вдига. Ама населението расте. А в Бургас, който тука в Русе много се дава за пример за градско управление, населението също намалява, макар и с малко. Какво ни говори това? Че не е въпрос на градското управление само проблемът с демографията. Вижда се, че от областните градове с прираст няма зависимост - София и Търговище са безкрайно различни. Стара Загора също намалява, макар и двойно по-малко от Русе. И пак това са данни за общини, а не за градове, тей че е важно и това да се пресметне.
Най-лесното е да се каже - то местната власт е виновна, но по-дълбок анализ показва, че това далече не нито единствен, нито основен фактор.
За мен лично освен икономическите причини, голям фактор е и постоянното мрънкане как в Русе нещата са най-зле. Има хора, изпълнени със злоба и с разбиране, че в Русе нищо хубаво не се случва и не може да се случи. И че нещо, понеже е подкрепено от ГЕРБ, които не харесваме по една или друга прична, значи не може да хубаво и да му се радваме. Всичко това допринася допълнително за едно мрачно чувство, за едно усещане за разруха и безизходица. От което лесното решение е бягството. Но докато бизнесмени с бизнес в Русе говорят, че градът е останал 80 000, докато сайтчета като дунавмост вместо да критикуват истинските проблеми, обясняват как всички проблеми на местното управление са от това, че кметът е нисък, а и самите хора избират да се концентрират върху дори и най-малките неточности, представяйки ги като катастрофи, и величаейки други също толкова посредствени ремонти на други места, няма как да заобиколим поне този фактор. А това е важно, защото за съжаление усещането на хората много пъти е по-важно отколкото реалните данни и статистики, особено по отношение на сигурност и икономика.
Old April 25th, 2019, 12:25 PM   #2003
Dido_Nikol
Registered User

Dido_Nikol's Avatar

Likes (Received): 1098

Малко ще сменя темата, но някой знае ли какво ще има на покрива на УМБАЛ Медика!? Вдигат огромна метална конструкция по целият покрив. Някаква надстройка може би, но с каква цел !?
Dido_Nikol no está en línea   Reply With Quote
Old April 25th, 2019, 12:29 PM   #2004
bgrs
dRusenec :)

bgrs's Avatar

Likes (Received): 4174

Quote:
А това е важно, защото за съжаление усещането на хората много пъти е по-важно отколкото реалните данни и статистики, особено по отношение на сигурност и икономика.
Ами - реалните данни и статистики ги има малко по-нагоре. Субективното усещане на (някои) хора е че Русе е най-добрият град за живеене. А парадоксът е че най-добрият град за живеене е напуснат от най-много хора за миналата година.
Old April 25th, 2019, 01:38 PM   #2005
OrthodoxBG
Registered User

Likes (Received): 5009

Quote:
Originally Posted by Dido_Nikol View Post
Малко ще сменя темата, но някой знае ли какво ще има на покрива на УМБАЛ Медика!? Вдигат огромна метална конструкция по целият покрив. Някаква надстройка може би, но с каква цел !?
За това не зная, но вземам повод от въпроса, за да кажа, че сравнително скоро монтираният светещ надпис с името на болницата вече не е в изправност - работи с прекъсвания, угасва, пак светва... Не изкара много, за съжаление. Дано поне скоро го оправят.
OrthodoxBG no está en línea   Reply With Quote
Old April 25th, 2019, 02:00 PM   #2006
russe_section
РУСЕфил

russe_section's Avatar

Quote:
Originally Posted by bgrs View Post
Ами - реалните данни и статистики ги има малко по-нагоре. Субективното усещане на (някои) хора е че Русе е най-добрият град за живеене. А парадоксът е че най-добрият град за живеене е напуснат от най-много хора за миналата година.
Само ще кажа, че данните са за общини, което не е точно градът, и ще добавя, че демографските статистики следва да се гледат в цялост за по-дълъг период, защото данните за 1 година няма как да ни представят пълната картина. Търговище с +7 по-добър град ли е от Русе? А ако догодина е на -10, това какво значи - че рязко е станал по-лош?

Не разбирам и неистовото желание да приведем 100000 довода, че Русе не е добър град за живеене, вместо да е обратното. Защо и най-вече как помага това на града, развитието, на всеки един от нас?
Old April 25th, 2019, 03:43 PM   #2007
bggu
Registered User

bggu's Avatar

Likes (Received): 2060

За мен Русе е най-добрият град в България. Дори да стане село с 10 хил. души, аз пак ще живея тук и ще работя за него.
Old April 25th, 2019, 10:27 PM   #2008
vesel.g
Registered User

Likes (Received): 2434

Колко патетично
vesel.g no está en línea   Reply With Quote
Old April 25th, 2019, 11:47 PM   #2009
bgrs

bgrs's Avatar

Quote:
Originally Posted by russe_section View Post
Само ще кажа, че данните са за общини, което не е точно градът, и ще добавя, че демографските статистики следва да се гледат в цялост за по-дълъг период, защото данните за 1 година няма как да ни представят пълната картина. Търговище с +7 по-добър град ли е от Русе? А ако догодина е на -10, това какво значи - че рязко е станал по-лош?

Не разбирам и неистовото желание да приведем 100000 довода, че Русе не е добър град за живеене, вместо да е обратното. Защо и най-вече как помага това на града, развитието, на всеки един от нас?
Ами ето я и по-пълната картина с данни от 2010 насам. При това не привеждам 100000 довода че Русе не е добър град за живеене, това е само твоя интерпретация. Личното ми мнение е че Русе е някъде в горната половина на златната среда. Това не е достатъчно обаче и тенденцията в момента е да изостава от по-големите 4, вместо да наваксва. Причините за това са много и някои са на национално ниво, регионалната политика е тотал щета, да, условията за правене на бизнес в момента не позволяват да се възползва добре от положението си да. И също така обаче, местните управници са си доста некомпетентни и в много случаи цялата пара е в свирката.

Mihov liked this post
bgrs no está en línea   Reply With Quote
Old April 29th, 2019, 09:11 AM   #2010
yani84
Registered User

yani84's Avatar

Likes (Received): 588

По-миналата седмица посетих Русе и Силистра, понеже не бях ходил от най-малко 10 години. Първото ми посещение не може да се брои, тъй като пътувах за Букурещ и бях за много малко.
Исках само да споделя мойте лични впечетления от града.

> Напълно съм наясно, че Русе е "Малката Виена" но наистина има невероятна, уникална архитектура. Ценни архитектурни реликви и то не само в центъра но и изън него.
> В центъра на града, Слава Богу, почти никъде няма колосални или грозни конструкции.
> По-голямата част от града е пешеходна и няма големи булеварди с големи задръствания.
> Улица Александровска, паркчето пред Историческия музей са меко казано прекрасни както и самото улично осветление.
> Музеят на транспорта е уникален, особено влаковете. Вътре в самия музей, има доста богат материал.
> Като гледах снимки в Гугъл Стрийтвю на бул. "Придунавски" през 2015г., не можах да повярвам, че е истина. В момента е станало изключително красиво след (явно) цялостният ремонт. Привечер има уникална гледка към реката и се правят страхотни снимки на залеза.
> Други много интересни сгради: ПГ по Речно Корабостроене и Корабоплаване, Джамията, Нумизматичен музей Русе, Католическа Никополска Епархия и църквата до нея както и самата улица, Паметник на съветския бойн, улица Баба Тонка и много други.
(Извървял съм около 10км за 2 дни )

* Направи ми обаче голямо впечетление, че река Дунав почти не се използва на пълен капацитет. Фериботи, разходки с лодки, организирани турове, ботели, организирани събития и т.н.
* Автогарата има огромен потенциал. Никак няма да е лошо да се рехабилитира както и подлеза на жп гарата, който плаче за ремонт.
* Учуди ме и градският транспорт. В другите градове в България отдавна имат по-модерни автобуси, тролейбуси и т.н. Надявам се, това скоро да се промени. Казвам го, тъй като реших да посетя и Басаробският манастир и набюдавах няколко такива, докато чаках рейса на спирката.

Като цяло градът има излючително много потенциал. Надявам се да се запази и русенският дух. Наистина имате много история и имате с какво да се гордеете. Ще говоря само хубави работи на хората за да идват и разбира се отново ще го посетя с най-голямо удоволствие.

Last edited by yani84; April 29th, 2019 at 12:05 PM.
yani84 no está en línea   Reply With Quote
Old April 29th, 2019, 12:28 PM   #2011
bgrs

bgrs's Avatar

Какво красиво намери в корабния техникум и Альошата

Фербитот имаше преди десетилетия и фалира, понеже не можеше да се конкурира с моста. Сега очевидно отново е на дневен ред - мостът не е безплатен, а опашките и чакането като че ли правят отново ферибота приемлива алтернатива.

Разходка по дунава с корабче сега наистина няма как да си направиш. Едно време не беше така, дори като деца ни разкарваха безплатно с корабче по дунава на първи юни. Сега няма такива корабчета вече просто. Последният плаващ ресторант го споходи нерадостна съдба преди години. Дано това се промени, когато оправят кея и го превърнат в по-добро за разходки място. Естествено докато траят ремонтите няма никакъв шанс това да се промени, та засега просто стискаме палци.

Автогарата и ЖП гарата точно обратното - имат западащ потенциал. Това е предвид и упадъка на ЖП транспорта в страната, а и разреждането на автобусните линии (едно време се пътуваше повече с автобуси, сега всеки ако има възможност пътува с кола). То и поради тази причина, районът изглежда по-зле, отколкото изглеждаше преди години. През пешеходният подлез който е доста голям, просто няма такъв пешеходен трафик до жп гарата, за да е икономически изгодно от наемите на обектите в него да се подържа, както виждаш долу всичко е леш. Но че НКЖИ може да направи доста повече по въпроса, определено също е така.

Градският транспорт е болна тема и за жалост не само че не се подобрява, ами става обратното. Нито подвижен състав като хората, нито депо като хората, нито очевидно и хора с капацитета да реформират това, но най-досадното са паразитиращите фирмички, които доубиват кретащият ГТ и всякакви безобразия при тях се толерират, вместо да ги съсипят от глоби. Сигурно си видял зелените микробусчета подвързани с тел и свински опашки, те са на една от паразитиращите фирмички.

Като става въпрос - не знаех че ГТ ходи до Басарбово въобще, така че съм доста учуден от цялата работа.

Потенциал градът определено има, като цяло има и положителен напредък в доста отношения. В някои има и регрес за съжаление.

yani84, Kabeldgiata liked this post
bgrs no está en línea   Reply With Quote
Old April 29th, 2019, 01:37 PM   #2012
yani84
Registered User

yani84's Avatar

Quote:
Какво красиво намери в корабния техникум и Альошата

Фербитот имаше преди десетилетия и фалира, понеже не можеше да се конкурира с моста. Сега очевидно отново е на дневен ред - мостът не е безплатен, а опашките и чакането като че ли правят отново ферибота приемлива алтернатива.

Разходка по дунава с корабче сега наистина няма как да си направиш. Едно време не беше така, дори като деца ни разкарваха безплатно с корабче по дунава на първи юни. Сега няма такива корабчета вече просто. Последният плаващ ресторант го споходи нерадостна съдба преди години. Дано това се промени, когато оправят кея и го превърнат в по-добро за разходки място. Естествено докато траят ремонтите няма никакъв шанс това да се промени, та засега просто стискаме палци.

Автогарата и ЖП гарата точно обратното - имат западащ потенциал. Това е предвид и упадъка на ЖП транспорта в страната, а и разреждането на автобусните линии (едно време се пътуваше повече с автобуси, сега всеки ако има възможност пътува с кола). То и поради тази причина, районът изглежда по-зле, отколкото изглеждаше преди години. През пешеходният подлез който е доста голям, просто няма такъв пешеходен трафик до жп гарата, за да е икономически изгодно от наемите на обектите в него да се подържа, както виждаш долу всичко е леш. Но че НКЖИ може да направи доста повече по въпроса, определено също е така.

Градският транспорт е болна тема и за жалост не само че не се подобрява, ами става обратното. Нито подвижен състав като хората, нито депо като хората, нито очевидно и хора с капацитета да реформират това, но най-досадното са паразитиращите фирмички, които доубиват кретащият ГТ и всякакви безобразия при тях се толерират, вместо да ги съсипят от глоби. Сигурно си видял зелените микробусчета подвързани с тел и свински опашки, те са на една от паразитиращите фирмички.

Като става въпрос - не знаех че ГТ ходи до Басарбово въобще, така че съм доста учуден от цялата работа.

Потенциал градът определено има, като цяло има и положителен напредък в доста отношения. В някои има и регрес за съжаление.
За КТ, може би самата му форма. Просто беше нещо различно.
По-скоро за района около Альоша и самото озеленяване когато се върви към Младежкия парк.

Има автобус на всеки час до Басарбово (спирката на Скоболев и Буров) и струва 1,40лв. На връщане беше с един по-малък но по-нов микробус.

Иначе видях, че кеят е в ремонт и силно се надявам да се възползват местните от пристигането на по-големи и по-редовни кораби.
Беше ми обяснено, че германците спазвали силна традиция и посещавали Русе когато имат път към Търново. Та се надявам, при приключването на ремонта на кея, да бъде включен и в програмата на сърби, унгарци, словаци и въобще там където минава река Дунав.

Друг любопитен факт е, че госпожата която е управител на една къща за гости (бивша резиденция на Тато), където бях отседнал, има намерение да отваря ботел (страхотна идея) край кея, но от Общината не й разрешават без да дават никакво обяснение. Стори ми се доста странно и фрустриращо в същото време.
Old April 29th, 2019, 01:56 PM   #2013
bgrs

bgrs's Avatar

Че каква да е тази бивша резиденция на Тато? Знам за една, но тя е малко извън града, в гората в лесопарка. Но доколкото ми е известно, в момента е някакъв луксозен старчески дом. Не знам да е хотел. За общината и никаквото обяснение не съм особено учуден.
Old April 29th, 2019, 03:23 PM   #2014
bgdimitrov
Registered User

bgdimitrov's Avatar

Likes (Received): 8644

Quote:
Не знам каква точно разходка очакваш, но има корабче под името Русчук което редовно (всеки ден) пътува от кея до дунав мост и обратно. Мисля че е малко над час, като има даже бар на корабчето, удобни дивани и тн. 15 лв на човек беше таксата миналата година.

https://ruschuk-bg.com

Quote:
Плаванията с корабчето Русчук в русенската акватория се извършват всеки делничен ден от 18:00 часа, а в събота и неделя екскурзиите се провеждат от 10:30 и от 18:00 часа.

yani84, Kabeldgiata, Mihov liked this post
bgdimitrov no está en línea   Reply With Quote
Old April 29th, 2019, 09:45 PM   #2015
russe_section
РУСЕфил

russe_section's Avatar

Корабчето стои обикновено зад ресторант "Понтона", но понеже е по-малко и не се вижда много от кея. Определено има нужда от малко популяризиране услугата, защото интерес има, а като че ли малко хора знаят, че това се предлага.

vesel.g, bgdimitrov, Kabeldgiata liked this post
russe_section no está en línea   Reply With Quote
Old April 29th, 2019, 10:35 PM   #2016
yani84
Registered User

yani84's Avatar

Quote:
Че каква да е тази бивша резиденция на Тато? Знам за една, но тя е малко извън града, в гората в лесопарка. Но доколкото ми е известно, в момента е някакъв луксозен старчески дом. Не знам да е хотел. За общината и никаквото обяснение не съм особено учуден.
Ето тази:

https://www.booking.com/hotel/bg/the...al&type=total&

Dido_Nikol liked this post
Old April 29th, 2019, 11:41 PM   #2017
bgrs

bgrs's Avatar

Aaaa да, знам го това място. Не мисля че е било някога татова резиденция все пак, малко митове и легенди ми се струва това. Как ти се сториха ремонтите на околните улици, ама честно
Old April 30th, 2019, 11:15 AM   #2018
yani84
Registered User

yani84's Avatar

Quote:
Aaaa да, знам го това място. Не мисля че е било някога татова резиденция все пак, малко митове и легенди ми се струва това. Как ти се сториха ремонтите на околните улици, ама честно
Според управителката е наистина била някога. Ако имаш време, иди и питай. Знам също, че скоро ще бъде събаряна понеже е купена от някакъв известен русенски бизнесмен. Повече подробности не знам.

Относно ремонтите, честна дума, са много добри. Този на Придунавски и Александровска са супер. Баба Тонка също. За кеят ми се струва, че там малко повечко може да има подобрение ама е още много рано да се даде оценка.

Dido_Nikol liked this post
Old May 1st, 2019, 01:48 AM   #2019
Mihov
Registered User

Likes (Received): 18

Ако наистина сградата на Английската къща за гости бъде съборена, ще е много, много жалко. Тя е един много красив образец на модернизма в града. Жалко, че не се цени архитектурното наследство.

yani84 liked this post
Mihov no está en línea   Reply With Quote
Old May 1st, 2019, 08:29 AM   #2020
Dido_Nikol
Registered User

Dido_Nikol's Avatar

Likes (Received): 1098

Русе е единот градовете с най малко бедни. Колкото и да не ви се вярва, вижте в кои градове какъв е балансът на бедни и богати, както дялът на живеещи под и над линията на бедност.

https://btvnovinite.bg/bulgaria/obsh...bednostta.html
Dido_Nikol no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
ruse, urban

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules