Braila Danube Bridge - Page 16 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old March 22nd, 2019, 01:54 AM   #301
gvp.new
Brăileanism

gvp.new's Avatar

Likes (Received): 755

Quote:
Originally Posted by AnonimCristiM View Post
Vorbiti de aeroprt la Braila-Galati cand la cca 85km e cel de la Tucea abia modernizat??
Care ar fi rostul aeroportului B-G? Cine l-a promis, cand, ce demersuri OFICIALE sau facut?
Plan din 2001 (se poate vedea drumul expres si podul peste Dunăre cu traseul de azi, repet din 2001), unde se poate vedea locația Aeroportului.

Quote:
Originally Posted by gvp.new View Post
Exista si varinta in amonte de santierul naval, dar este vorba de alt pod din alt proiect. Aceasta varianta face parte din planul de dezvoltare al municipiului Braila, de a prelungi centura orasului la sud si conectarea cu podul peste dunare ce ar unii orasul de insula mare a brailei.

sau plan cu pod peste Dunăre tot din 2001, īncadrat īn PUG Brăila primăria Brăila

Studiu de fundamentare īn vederea configurării sistemului urban Brăila Galați și determinarea profilului teritorial și a proiectelor majore de dezvoltare – proiect finanțat de Ambasada Olandei și MDRAP (am pus doar clipul aici):
Quote:
Originally Posted by gvp.new View Post

Map of Brăila Neighborhoods via Google Maps|

Retail&FMCG Brăila Map - Last update: 21-03-2019 via Google Maps |

mikeciprian, balcaniq, luci203, Le Clerk liked this post

Last edited by gvp.new; March 22nd, 2019 at 02:21 AM.
gvp.new no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old March 22nd, 2019, 09:09 AM   #302
AnonimCristiM
Registered User

AnonimCristiM's Avatar

Likes (Received): 139

Uau, pai desene de astea sunt peste tot prin tara!!! Cat are plansa asta?! Apropape 20 de ani !! Ce s-a implementa in 20 de ani? NIMIC, de ce? Pai, c-am intrat in UE intre timp , iar depopularea si saracia au facut ca aprox. 30% din populatia G-B sa plece afara, unii pt o vreme, majoritatea definitiv. Acum fii sincer intre Galati si Braila in afara de teren viran, ceva agricultura, si un cartier facut langa Galati, dar care apartine administrativ de Braila, mai e ceva? Repet , asta s-a ales din desenul ala de mai sus in 20 de ani, iar voi sustineti ca se va construi aeroport?!? Hai sa ne trezim un pic la realitate, in 160 km (braila-mihail kogalniceanu in linie dreapta) voi credeti ca ar mai fi necesar un aeroport, cand cel de la Cataloi (Tulcea) este la 40 min distanta?? Pai nici pt cei 17 mil olandezi cu un teritoriu de 6 ori mai mic ca Romania si excedent bugetar an de an nu au 3 aeropoturi asa de apropiate, iar noi, rupti in k, gasim eficient ca ar mai trebui construit inca unul?!?!!?
Old March 22nd, 2019, 11:25 AM   #303
Randaal
Registered User

Randaal's Avatar

Likes (Received): 2055

Quote:
Originally Posted by AnonimCristiM View Post
Uau, pai desene de astea sunt peste tot prin tara!!! Cat are plansa asta?! Apropape 20 de ani !! Ce s-a implementa in 20 de ani? NIMIC, de ce? Pai, c-am intrat in UE intre timp , iar depopularea si saracia au facut ca aprox. 30% din populatia G-B sa plece afara, unii pt o vreme, majoritatea definitiv. Acum fii sincer intre Galati si Braila in afara de teren viran, ceva agricultura, si un cartier facut langa Galati, dar care apartine administrativ de Braila, mai e ceva? Repet , asta s-a ales din desenul ala de mai sus in 20 de ani, iar voi sustineti ca se va construi aeroport?!? Hai sa ne trezim un pic la realitate, in 160 km (braila-mihail kogalniceanu in linie dreapta) voi credeti ca ar mai fi necesar un aeroport, cand cel de la Cataloi (Tulcea) este la 40 min distanta?? Pai nici pt cei 17 mil olandezi cu un teritoriu de 6 ori mai mic ca Romania si excedent bugetar an de an nu au 3 aeropoturi asa de apropiate, iar noi, rupti in k, gasim eficient ca ar mai trebui construit inca unul?!?!!?
Ce logica ai !!! Fingers crossed sa nu ajungi vreodata intr-o functie de administratie publica, oricare ar fi aia

Cum poti sa compari situatia cu Olanda, care are cel mai dens sistem de autostrazi din Europa, si orasele principale sunt legate foarte eficient prin trenuri la Schiphol? Tu ai fost vreodata prin Tulcea ca sa vezi cum e?

Cadīr, gvp.new liked this post
Randaal no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2019, 02:45 PM   #304
Florin
Registered User

Likes (Received): 604

Există aeroport:

Susțin aeroportul Brăila - Galați - Tulcea

De ce nu se fac demersuri pentru utilizarea lui, īn special datorită podului care va facilita accesul?
Florin no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2019, 08:41 PM   #305
INFRAs_I_ructure
Registered User

INFRAs_I_ructure's Avatar

Likes (Received): 416

Cadīr, Randaal, gvp.new, flo.ro, most, aiciulian liked this post
INFRAs_I_ructure no está en línea   Reply With Quote
Old April 5th, 2019, 03:08 PM   #306
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Likes (Received): 14111

Am avut dreptate cand am zis ca podul asta va declanșa investitiile in infrastructura in zona Gl/Br, care va deveni nod de infrastructura national si pan-european.

Quote:
"Am lansat deja documentaţia pentru elaborarea studiului de fezabilitate şi proiect tehnic, să mergem īntr-un pachet mult mai rapid, pentru Drumul Expres Brăila - Tulcea, Drumul Expres Buzău - Brăila, Drumul Expres Focşani - Brăila - Galaţi. Termenul de depunere a ofertelor este 6.05.2019. Secţiunea de drum dintre Galaţi şi Brăila dăm drumul la proiectare undeva la jumătatea acestui an. Practic, s-au demarat procedurile pentru conexiunile prin drumul expres la Podul de la Brăila, urmează să parcurgem paşii procedurali, să semnăm contractele şi să dăm drumul la obiective", a declarat Cuc.
Quote:
Directorul tehnic al consorţiului Astaldi SpA din Italia, antreprenorul lucrării, Dragoş Burlan, i-a explicat ministrului stadiul īn care se găseşte īn momentul de faţă Podul peste Dunăre de la Brăila.

"Ieri am primit autorizaţia şi am īnceput să băgăm şi buldozerele. Autorizaţia de construcţie pe care o avem īn acest moment ne permite să atacăm īn toate cele patru puncte podul suspendat. Podul suspendat va avea 2.200 de metri cu tot cu cele două viaducte de acces, iar nodul rutier va deservi intersecţia cu DN 22B. Este făcută deja comanda pentru cabluri, aşa cum ne-am angajat la nivel de oferte cablurile sunt produse īn Japonia, de producătorul cel mai titrat din lume pentru cabluri aferente podurilor suspendate, au durată de viaţă de 150 de ani şi garanţie 100 de ani. Pānă acum, toate podurile suspendate care au fost dotate cu cabluri produse de acest producător nu au avut niciodată o problemă. Tablierul metalic de 21 mii de tone se realizează īn Brăila, la Şantierul Naval din Brăila şi o parte la Şantierul Naval din Tulcea. Noi suntem plătiţi la zi, tot ceea ce s-a facturat este achitat, nu avem nicio problemă cu finanţarea", a declarat Dragoş Burlan.
https://www.economica.net/cuc-anumit...la_167148.html

most, Randaal, marty11 liked this post

Last edited by Le Clerk; April 5th, 2019 at 03:42 PM.
Le Clerk está en línea ahora   Reply With Quote
Old April 6th, 2019, 01:08 PM   #307
RunRun1730
Registered User

RunRun1730's Avatar

Likes (Received): 811

Sursa: Adevarul
Old April 7th, 2019, 05:28 PM   #308
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Quote:
Originally Posted by Le Clerk View Post
Am avut dreptate cand am zis ca podul asta va declanșa investitiile in infrastructura in zona Gl/Br, care va deveni nod de infrastructura national si pan-european.

https://www.economica.net/cuc-anumit...la_167148.html
Un post de pe forumul international legat de proiectele de conexiune ale podului la reteaua nationala si internationala de autostrazi.

That bridge is a magnet for the regional connections and for infrastructure investments, as most of us expected and urged. Earlier this year, CNAIR published the tenders for FS+design for Buzau-Braila and Focsani-Braila DXs. These were also accompanied by financing requests to the EU. The bridge will become a hub for transportation routes in the SE region, linking eastern Romania, Moldova, and SW Ukraine to Constanta and Bucharest. A7 is on FS+design works currently, so it is expected that A7 construction works are planned concomitantly with Buzau-Braila and Focsani-Braila DXs, after 2020. Both DXs connect the bridge to A7 and further to Bucharest and Iasi, but also to Moldova and Ukraine.

AT30 liked this post
Old April 7th, 2019, 05:51 PM   #309
tavi
Registered User

tavi's Avatar

Likes (Received): 834

O man cat optimism. Harta aia e de prin 2015 si de atunci am mai pus doar vreo 100 de km de autostrada spre maretul masterplan. Nici vorba de DXuri si alte balarii.

Cadīr, nenea_hartia, rudiwien, Clinlin liked this post
tavi no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2019, 10:11 PM   #310
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

DXurile sunt licitate pentru SF+proiect. E un pas important care nu s-a facut deloc pana acum. Daca avem SF+proiect se poate da drumul la licitatia de lucrari. Probabil prin 2021 vor fi gata SF+proiect, iar de prin 2022 ne putem imagina lucrari pe ambele DXuri.Deja podul va fi terminat in cel mai bun caz asa incat DXurile vor fi obligatorii. Probabil ca in acelasi timp bucati bune din A7 vor fi de asemea in constructie, sper eu bucatile de la Ploiesti pana la Focsani inclusiv.
Old April 14th, 2019, 06:14 AM   #311
gogo3o
Bulgaria

gogo3o's Avatar

Likes (Received): 15462

Any news in Romania on the Svishtov-Zimnic bridge? That's been announced at the 16+1 meeting in Dubrovnik.
source (in Bulgarian)

I wonder if it's all fake.

.andy. liked this post
gogo3o no está en línea   Reply With Quote
Old April 14th, 2019, 12:00 PM   #312
.andy.
Registered User

.andy.'s Avatar

Likes (Received): 1387

We haven't heard anything, to the best of my knowledge.
In the satellite image overlay, it looks like the plan would involve building a tunnel under the city of Svishtov, with a big interchange replacing what looks like an abandoned military base inside a little forest. Why wouldn't they just build the bridge a little to the west, just between the Svilosa plant and Persin Island? That would probably avoid a lot if issues, especially related to land purchases.
IMHO, this all sounds like populist propaganda.

• My Photography: Facebook Instagram | My Flights •

gogo3o liked this post
.andy. no está en línea   Reply With Quote
Old April 14th, 2019, 02:01 PM   #313
gogo3o
Bulgaria

gogo3o's Avatar

Likes (Received): 15462

I'm not familiar with this project, they say the place is suitable because of the high river banks and it will be easily connected to the road and rail infrastructure (they don't mention tunnel). We'll see in a fortnight if it's true, but I'm highly skeptical atm.

PS Ok, here“s sth
Quote:
Originally Posted by ИванТ View Post

Last edited by gogo3o; April 15th, 2019 at 11:22 AM.
gogo3o no está en línea   Reply With Quote
Old April 16th, 2019, 01:09 PM   #314
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

When will they coordinate bridges with motorways?! Zimnicea?! There is no motorway in sight for Sofia-Vidin-Calafat-Craiova and they want to do another bridge, for which there is not money, and no connection to the motorway network, not even the paper one?! Braila bridge has a dense network of expressways connected to it (3 by number!!) and all have been sent to EU for funding approval. None so far for Vidin-Calafat, then what about Zimnicea-Svishtov?! This is a joke.
Old April 16th, 2019, 02:00 PM   #315
Blackfalcon
Registered User

Likes (Received): 2

Quote:
When will they coordinate bridges with motorways?! Zimnicea?! There is no motorway in sight for Sofia-Vidin-Calafat-Craiova and they want to do another bridge, for which there is not money, and no connection to the motorway network, not even the paper one?! Braila bridge has a dense network of expressways connected to it (3 by number!!) and all have been sent to EU for funding approval. None so far for Vidin-Calafat, then what about Zimnicea-Svishtov?! This is a joke.

Well I agree that that is kind of "out of the blue" news considering there are plans for motorway Ruse - V. Turnovo from our side. But I should point out that about Sofia - Vidin there are tenders for 2 lots of expressway connecting A2 with Vidin.

P.S. And shoudn't we move that discussion in separate thread, as this one is well about totally different bridge ?

AndreiCT liked this post
Blackfalcon no está en línea   Reply With Quote
Old April 16th, 2019, 03:41 PM   #316
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Quote:
Originally Posted by Blackfalcon View Post
Well I agree that that is kind of "out of the blue" news considering there are plans for motorway Ruse - V. Turnovo from our side. But I should point out that about Sofia - Vidin there are tenders for 2 lots of expressway connecting A2 with Vidin.

P.S. And shoudn't we move that discussion in separate thread, as this one is well about totally different bridge ?
Tenders for SF or construction? In Romania, there is no talk even for a SF, let alone construction. That's why I find it wild that they discuss about another bridge. And I personally think that doubling Giurgiu-Ruse is a better solution than a bridge in the middle of nowhere.
Old April 16th, 2019, 03:54 PM   #317
Blackfalcon
Registered User

Likes (Received): 2

Quote:
Tenders for SF or construction? In Romania, there is no talk even for a SF, let alone construction. That's why I find it wild that they discuss about another bridge. And I personally think that doubling Giurgiu-Ruse is a better solution than a bridge in the middle of nowhere.

http://www.api.bg/index.php/en/presc...otevgrad-road/

For construction and it's from February.

Le Clerk liked this post
Blackfalcon no está en línea   Reply With Quote
Old April 16th, 2019, 04:27 PM   #318
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Cool! Thanks. Unfortunately, there is nothing on the other side of the bridge, not even a tender for FS.
Old April 18th, 2019, 02:34 PM   #319
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Pff, un nou BS in parteneriat public privat.

Un nou pod peste Dunăre, la Zimnicea. Guvernul vrea ca proiectul să fie realizat īn parteneriat public-privat

Quote:
"Vom lua īn şedinţa de astăzi o decizie importantă cu privire la construcţia podului peste Dunăre, la Zimnicea, o investiţie de anvergură pentru Romānia, Bulgaria, dar şi pentru celelalte state din zonă. Este un proiect pe care am decis să īl realizăm cāt mai rapid īmpreună cu prietenii noştri de la sud de Dunăre şi despre care am discutat cu premierul bulgar Boiko Borisov. (...) Avem īn vedere dezvoltarea acestui proiect īn parteneriat public-privat cu beneficii multiple, avānd īn vedere că vom asigura un nou coridor de tranzit pentru traficul rutier, care va face legătura īntre Europa Centrală şi de Nord spre Turcia, Grecia, Albania, prin Romānia şi Bulgaria. Adoptăm astăzi un memorandum prin care mandatăm Ministerul Transporturilor şi Comisia Naţională de Strategie şi Prognoză să facă toate demersurile legislative şi organizatorice pentru ca această investiţie să fie realizată cāt mai curānd posibil", a spus premierul, la īnceputul şedinţei de Guvern.

Randaal, most liked this post
Old April 18th, 2019, 02:57 PM   #320
Randaal
Registered User

Randaal's Avatar

Likes (Received): 2055

Quote:
sa le iasa macar unul important, ca pana acum nu avem nimic )
Randaal no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules