[Warszawa] Modernizacja Traktu Królewskiego - Page 50 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old January 15th, 2007, 09:26 PM   #981
MikeN
Miastolub

MikeN's Avatar

Likes (Received): 1353

Wszystko fajnie tylko te pastorały coś mi źle wyglądają... teraz już wiem dlaczego- są cienkie jak patyki, szczególnie dół nieciekawie wygląda, zamiast mieć takie ozdobne, grube "obicie", jest cienki jak osiedlowa latarenka. Szkoda, te starsze były bardziej ozdobne.
MikeN no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old January 15th, 2007, 10:08 PM   #982
tomasz32
Registered User

tomasz32's Avatar

Likes (Received): 2703

Wydaje się a właściwie trzeba mieć nadzieję ( dziś i w tym miejscu nic nie jest pewne ), że doły latarni są tylko tymczasem odsłonięte, na czas prac. Pamiętam ich konstrukcje, te "GRUBE" żeliwne bazy okalają niższą część, otwierając się na wpół a tym czasem nikt ich nie montuje bo nie ma takiej potrzeby! W fazie nadawania ostatniego szlifu KP powinny się pojawić!
tomasz32 está en línea ahora   Reply With Quote
Old January 15th, 2007, 10:16 PM   #983
MikeN
Miastolub

MikeN's Avatar

Likes (Received): 1353

Ufff, to mnie pocieszyłeś

Zastanawiałem się, czy coś takiego jest możliwe, że "dokleja" się to na koniec, czy gotowe się przywozi, mniejmy nadzieje że to pierwsze, bo nie chce oglądać patyków na KP
MikeN no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old January 18th, 2007, 08:23 AM   #984
jozeck
Just user

jozeck's Avatar

Likes (Received): 1020

Układ Kopernikański odlany z brązu

Na razie Słońce, Księżyc, Ziemię i pięć innych planet pokrywa kurz. Jednak już niedługo trafią na orbity przy pomniku Mikołaja Kopernika

Antoni Grabowski z Akademii Stuk Pięknych wytacza odlane z brązu Słońce. Pod koniec lutego zostanie ono zamontowane w bruku koło pomnika Kopernika na Krakowskim Przedmieściu jako centralny element układu planetarnego

Cały układ jest już odlany z brązu - cieszy się autor Antoni Grabowski z ASP. I na dowód zza beczek z gipsem wytacza okazałe, choć płaskie Słońce (średnica 150 cm, ok. 150 kg). Na podłodze pracowni w gmachu ASP przy Myśliwieckiej rozkłada też niczym duże placki: Marsa, Księżyc, Ziemię, Merkurego, Wenus, Saturna z pierścieniami i Jowisza. Te obiekty są już mniejsze (50 cm) i lżejsze (20 kg).

- Zrobiliśmy je w Odlewni Metali Nieżelaznych na Spokojnej. Z efektu jestem zadowolony. Gotowe planety są nawet czytelniejsze niż modele z gipsu - cieszy się Antoni Grabowski.

Dzięki patynie planety wyglądają od razu tak, jakby już miały ze sto lat. Ozdobią orbity wyznaczone innym kolorem kamienia na placu, który powstanie przy pomniku Kopernika. Przy okazji remontu Krakowskiego Przedmieścia powstanie więc cały układ słoneczny znany z dzieła "De revolutionibus orbium coelestium".

Planety pana Antoniego

Planety i Słońce zostały tak wymyślone, by ludzie, a zwłaszcza dzieciaki, mogli swobodnie po nich chodzić i biegać. Przy okazji je wypolerują. - Nie boję się szurania po ich powierzchni butami ani zamiatania miotłą. To tylko sprawi, że ich faktura ożyje - wyjaśnia artysta.

Nie obawia się też, że układ słoneczny ukradną złomiarze. Zewnętrzna, górna krawędź odlewów planet będzie zlicowana z kamienną kostką, a całość mocno zakotwiona w betonowym fundamencie. Ciała astralne są tak wytrzymałe, że nie powinna im zaszkodzić nawet przejeżdżająca ciężarówka. Każde z nich ma swoją piękną i niepowtarzalną fakturę. I tak kratery na Merkurym artysta uzyskał, odciskając rozmaite śrubki, wałeczki, monety, korki od butelek i szklanki. Z kolei pierścienia Saturna powtarzają dekoracyjne sploty pewnej stalowej liny. Wgłębienia na Wenus powstały od uderzeń mokrą szmatą, a ślady na Jowiszu - od ciosów drewnianą pałką, "co dało efekt jakby gazowych ciągów i smug". Każdą z planet ich twórca podpisał "ANTONI". Zapomniał tylko zostawić odcisk swej sygnatury na Słońcu.

Sztuka na samym końcu

- Wszystkie elementy artystyczne będą montowane na Krakowskim Przedmieściu na końcu. Układ słoneczny pojawi się więc przy Koperniku dopiero w ostatnich dniach lutego - zapowiada Agnieszka Kuźma-Filipek, rzeczniczka firmy Mostostal-Warszawa, która jest generalnym wykonawcą przebudowy ulicy w deptak.

Początkowo Zarząd Dróg Miejskich na Trakcie Królewskim chciał tylko wyremontować szerokie jezdnie, a chodniki obrobić typową kostką betonową, taką jaką znamy z parkingów przed supermarketami czy np. na Świętokrzyskiej. Oprócz masy bitumicznej i betonowej nie przewidywał żadnej sztuki. Wtedy oburzył się naczelny architekt miasta i zlecił przygotowanie projektu profesjonalistom - urbanistom i artystom.

- To nie jest remont jakiejś tam ulicy. Przestrzeń Krakowskiego Przedmieścia ma być salonem miasta i dziełem sztuki - przekonuje bez przerwy dr Krzysztof Domaradzki i projektant zamiany ulicy w elegancki deptak.

Udało mu się wywalczyć powstanie planet. Teraz toczy bój o wykonanie wielkich szklanych bloków, w których pojawią się reprodukcje kilku obrazów Canaletta ukazujących Krakowskie Przedmieście przed wiekami.
jozeck no está en línea   Reply With Quote
Old January 18th, 2007, 01:34 PM   #985
tomasz32
Registered User

tomasz32's Avatar

Po co on walczy o te obrazy??!! "Głupi" czy co??!! Co to GALERIA jakaś???!!! To ulica....!!! Kostką bauma potraktować i się nie pier......

Planety z brązu..??, to już przesada!!! nie mają co z kasą robić..??!
Old January 18th, 2007, 01:52 PM   #986
Sławek
Oficjusz względny

Sławek's Avatar

Likes (Received): 7696

Dziś o 11:30 było tak...

Po Nowym Świecie chodzi się już normalnie. Czytaj: praktycznie skończyli...

Ale zmiana kolorów w momencie zmiany ulicy na Krakowskie Przemieście

Odcinek skończony, ale teraz sie zrobiło błoto niezłe z tego piasku uszczelniającego...

Tu mnie zastanawia coś... chodnik jest znacznie wyżej niż kostka koło krawężnika. Schodek tu będzie czy co?!

Widok w stronę Królewskiej z tarasu kościoła

Brama ASP i chodnik prawie skończony i widok na drugą stronę:
Brama UW i w miejściu gdzie w poniedziałek był dół i równali przjeście podziemne,
teraz jest wysypywana podbudowa. Ale im szybko to idzie

Pod Królewską ta dziura na coś czeka... gdyby tam miały być płytki lub kostka chyba by to już położyli...

W weekend był tam jeszcze chodnik, w poniedziałek błoto, a dziś równa
betonowa podbudowa. Brawo
no pomoze nie do końca bo zniszczyli kawałek krawężnika

Przy Trauguta własnie wyrównują skrzywione studzienki. No i widać że była i że nie ma budki telefonicznej..hmm..

A koło KFC natknąłem się na dziwne pachołki... stały luźno, czekając na rozstawienie.
Kicz kompletny - niech tego nie stawiają na Krakowskim Przedmieściu, pliiiz

A czas to coś czego nam brak.
Sławek no está en línea   Reply With Quote
Old January 18th, 2007, 02:09 PM   #987
Fredi
Registered User

Fredi's Avatar

Likes (Received): 10230

Quote:
Originally Posted by Sławek View Post
Ale zmiana kolorów w momencie zmiany ulicy na Krakowskie Przemieście

Zakładając że szary granit jest szary a nie niebieskawy to powinno wyglądać wręcz tak (wbrew wariacjom balansu bieli) :

Oczywiście efekt nie jest finalny, bo wszędzie sporo żółtego piasku.

Last edited by Fredi; January 18th, 2007 at 02:15 PM.
Fredi no está en línea   Reply With Quote
Old January 18th, 2007, 02:11 PM   #988
tomasz32
Registered User

tomasz32's Avatar

Sławku
dzięki za foto-info z placu budowy!!
Gdyby mieli postawić te złote pachołki to naprawdę była by złotopolska tandeta! Martwi mnie tylko ten piasek zamieniony w błoto, to nie wróży dobrze dla jakości fug!! Przejście kolorystyczne chodnika zaskakuje ostrością , ale reszta jest ok.!!!
Old January 18th, 2007, 03:21 PM   #989
donpablo
Registered User

Likes (Received): 8

ee tam,dramatyzujecie. te pachołki juz tam były. one sa sprzed restauracji Maska.i tyle. wiecej optymizmu.
donpablo no está en línea   Reply With Quote
Old January 18th, 2007, 03:28 PM   #990
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Likes (Received): 23908

Mnie irytuja te skrzynki tepsy czy energetyków... Brudne i napewno nimi sie nikt nie zajmie. Miejmy nadzieje ze studzienki doczekaja sie nowych pokryw (ktos wie cos na ten temat). Pozatym ładnie wpasowali studzienki i kanały kltóre akurat wypadły pod krawężnikiem jezdni. Jest zrobiona fajna nakładka.

Nie no te pachołki to chyba wymysł KFC...

Refleksja: Jak mielismy stare Krakowskie - no na sporym odcinku nadal mamy stare to zaniedbane nieodmalowane budynki nie razily tak bardzo. A teraz na tle wyremontowanych chodników i nawierzchni jezdni - zaniedbane budynki tak beda razic... Ech mimo tego iż sporo z tych budynkow jest w rekach prywatnych - nie mozna kompleksowo pokusic sie o jakies srodki unijne albo choc postarac sie o jakis program dofinansowania remontu elewacji... Przeciez przy odrobinie checi wszystko da sie zrobic...
filosss no está en línea   Reply With Quote
Old January 18th, 2007, 03:51 PM   #991
timit
Let's go crazy !

timit's Avatar

Likes (Received): 63

moze jakas roslinnosc?? choc troche plytko...
timit no está en línea   Reply With Quote
Old January 18th, 2007, 04:36 PM   #992
JeV
Registered User

JeV's Avatar

Likes (Received): 292

Wyglada jak zatoka dla autobusu... ale na jakiesj wysokosci bedzie asfalt..? hmm
JeV no está en línea   Reply With Quote
Old January 18th, 2007, 04:42 PM   #993
timit
Let's go crazy !

timit's Avatar

ale przystanek jest/był bardziej w strone pomniku Kopernika, przy ksiegarni. to mi raczej nie wyglada na przystanek.
Old January 18th, 2007, 05:04 PM   #994
jacek_nl
Registered User

jacek_nl's Avatar

Likes (Received): 0

W sam raz na trawnik . Chociaz ja sadze ze to bedzie miejsce dla samochodów

Quote:
Originally Posted by timit View Post

moze jakas roslinnosc?? choc troche plytko...
jacek_nl no está en línea   Reply With Quote
Old January 18th, 2007, 05:07 PM   #995
timit
Let's go crazy !

timit's Avatar

ale na krakowskim beda mogly jezdzic tylko taxi i autobusy, zatoki dla zwyklych samochodow nie sa potrzebne. wiec moze taxi?
Old January 18th, 2007, 06:22 PM   #996
Stompi
Pan od przyrody

Stompi's Avatar

Likes (Received): 73

To chyba była by klapa tego remontu, gdyby postawili tu mini-parking.

Na przystanek też to nie wygląda, zatoka dla przystanku jest dalej w stronę południową. Najłatwiej sprawdzić projekcie, nikt nie ma do wglądu?
Stompi no está en línea   Reply With Quote
Old January 18th, 2007, 11:25 PM   #997
JPJones
Varsavianista-amator

JPJones's Avatar

Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by Sławek View Post

A ja mam inne pytanie.
Przypadkowo spacerowałem w środę po Krakowskim i coś dziwnego mnie zastanowiło. Ulica w miejscu, gdzie na zdjęciu znajduje się koparka jadąca do nas, zwęża się na odcinku kilkudziesięciu metrów tak, że tam nie miną się dwa autobusy. Jak w takim razie planowana jest organizacja ruchu? Naprzemiennie ?!

I jeszcze komentarz co do bezpieczeństwa. Toż to absurd totalny, koparki jeżdżace wśród tłumu ludzi wędrujących po kostki w błocie. Przez parę minut obserwowałem jedną z tych "traktoro-koparek" cofającą, gdy tłum ludzi po prostu napierał na nią od tyłu i mijał z obu stron - ciarki chodziły mi po plecach.
Jakimś cudem to wszystko się mijało, ale próbuję sobie wyobrazic zachodni kraj, który by dopuścił do takiego stanu. Zresztą, gdyby nie daj Boże doszło do jakiegoś wypadku i odbyłoby się śledztwo, to wątpię, by wykonawca uniknął zarzutów narażenia osób postronnych na niebezpieczeństwo.
JPJones no está en línea   Reply With Quote
Old January 18th, 2007, 11:49 PM   #998
donpablo
Registered User

Quote:
Originally Posted by just_jev View Post
Wyglada jak zatoka dla autobusu... ale na jakiesj wysokosci bedzie asfalt..? hmm
nienie u nas na Krakowskim nie będzie byle asfaltu tlyko GRANIT.
Old January 19th, 2007, 12:09 AM   #999
Sławek
Oficjusz względny

Sławek's Avatar

Likes (Received): 7696

Quote:
Originally Posted by donpablo View Post
nienie u nas na Krakowskim nie będzie byle asfaltu tlyko GRANIT.
To ja jeszcze dla porównania wrzucę zdjecie, swoje, które przy okazji porządków znalazłem na dysku:

A czas to coś czego nam brak.
Sławek no está en línea   Reply With Quote
Old January 19th, 2007, 12:33 AM   #1000
donpablo
Registered User

o rany ale był syf. pfff. samochody zeby tyle miescja zajmowały. no terz naszczęcie wszystko gra. i smrodziaze swoje miejsce poznali.skzoda że trebabyło tyle czekać ale warto było.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
krakowskie przedmieście, stare miasto, varsovia, warsaw, warszawa

Thread Tools

Posting Rules