[Bydgoszcz] Oświetlenie miasta - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Wielkopolska, Kujawy, Lubuskie > » Bydgoszcz

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 2 votes, 5.00 average.
Old September 26th, 2009, 11:36 PM   #1
Krzysztof II
PUT Poznań - Transport

Krzysztof II's Avatar

Likes (Received): 7

[Bydgoszcz] Oświetlenie miasta

Tak się zastanawiam kto zwraca uwagę na oświetlenie naszego miasta, nasze centrum już 2 lata z rzędu jest nagradzane, za to nikt nie zajmuje się oświetleniem innych, ważnych ulic, nadal dzieje się bardzo niewiele.
Oczekuje na wasze opinie i ew. jakieś informacje o pracach modernizacyjnych
Wiekszosc pamieta lata 70 i 80, do tego zaniedbana.
Temat o Bydgoszczy jest nawet na forum oświetleniowym, niestety w kiepskim swietle.
http://lighting-gallery.pl/viewtopic.php?f=36&t=505

Last edited by Krzysztof II; December 18th, 2009 at 12:15 AM.
Krzysztof II no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 27th, 2009, 12:30 AM   #2
ethanak
Registered User

ethanak's Avatar

Likes (Received): 825

No cóż - mnie od lat zastanawia (wietrzę w tym czyjś interes) czemu mam wrażenie że na ulicach w Bydgoszczy jest ciemniej niż gdziekolwiek indziej w Polsce. Pewnym kuriozum była dla mnie ostatnio przejażdżka wzdłuż parku Kochanowskiego - PAderewskiego -gdzie latarenki o nastrojowym ale bardzo słabym świetle z tej pięknej ulicy robią ciemny zaułek. Generalnie mam wrażenie, że albo jest podawane niższe napięcie do latarni albo są słabsze żarówki - tak ogółem, w mieście.
Old September 27th, 2009, 12:33 AM   #3
a_weirdo
łowca hotdogów

Likes (Received): 233

To nie spisek, tylko oszczędzanie prądu. Tak po prostu jest taniej.
a_weirdo está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 27th, 2009, 09:48 PM   #4
saakaszwili
Registered User

saakaszwili's Avatar

Likes (Received): 339

Czy w tym wątku za chwilę nie pojawi się ktoś z cytatami z nagród za oświetlenie?
saakaszwili no está en línea   Reply With Quote
Old September 27th, 2009, 09:57 PM   #5
henry hill
Registered User

Likes (Received): 137

del

Last edited by henry hill; August 21st, 2011 at 06:32 PM.
henry hill no está en línea   Reply With Quote
Old September 28th, 2009, 11:26 PM   #6
kiwi_74
BANNED

Likes (Received): 0

Chyba przesadzie z tym, że miasto jest niedoświetlone. Przez całe wakacje w weekendy (nie wiem jak w tygodniu bo nie bywałem), światło na Pod Skarpą paliło się do około 15.
Telefony do zarządu dróg nie przynosiły efektu. Nie wiem jak teraz.
kiwi_74 no está en línea   Reply With Quote
Old October 2nd, 2009, 09:06 PM   #7
Krzysztof II
PUT Poznań - Transport

Krzysztof II's Avatar

Akurat u nas na prądzie nie oszczędzają, większość lamp to 400watówki, gdyby zastosowaliby nowe oprawy, lub chociażby czyste klosze 250W spokojnie by starczyło aby dobrze oświetlać, byłoby dużo taniej.

Last edited by Krzysztof II; October 2nd, 2009 at 09:11 PM.
Old November 6th, 2009, 10:14 PM   #8
monarda
Registered User

monarda's Avatar

W Bydgoszczy w większości lamp ulicznych stosowane są lampy sodowe (pomarańczowo - białe światło), które można nazwać energooszczędnymi, a które sukcesywnie zastępują lampy rtęciowe (sino - niebieskie światło), które pochłaniały dużo więcej energii.

Mało kto zwraca na to uwagę, ale w Bydgoszczy lampy rtęciowe, niegdyś powszechnie stosowane, obecnie prawie nie występują.
monarda no está en línea   Reply With Quote
Old November 6th, 2009, 11:04 PM   #9
Peripteros
BANNED

Likes (Received): 28

Tak na szybko:
-przy międzywodziu nie pali się 6 nowych lamp.
-na Nabrzeżu Narutowicza zero latarni,
-na skwerze Barciszewskiego nie pali się ok. 3/4 lamp
-na skwerze przy Focha, koło pl. Teatralnego nie ma żadnych latarni
-w parku koło Łuczniczki nie ma żadnych lamp- kibice po meczach brodzą w ciemnościach
-na Nowym Rynku na jednym z 12-lampowych słupów pali się 5 lamp, na innym 6
-patrząc z Długiej na Pod Blankami (od strony Wełnianego Rynku) widać kompletny mrok
-Wenecja tonie w całkowitych ciemnościach
-kościół św. Trójcy tonie w ciemnościach- zamiast być widocznym już od Mostu S.-K.

Rozumiem, że program oświetlenia miasta Dombrowicza z 2002 już nieaktualny.

Z drugiej strony- poprawili oświetlenie kościoła przy Placu Kościeleckich
Peripteros no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2009, 01:24 AM   #10
Peripteros
BANNED

Likes (Received): 28

Pytając poważnie (może ktoś tu się zna) : czy to nie jest tak, że lampy stawiane są w mieście gęsto, dlatego, że jest przewidziane, że część z nich będzie się z czasem przepalać ? To więc może przewidywanie, że ciężko nadążyć z bieżącymi wymianami, dlatego musi ich stać więcej niż ich potrzeba- niejako na zapas ?
Do pytania zainspirował niedawny przejazd Fordońską- nie liczyłem, ale moim zdaniem niepalących się lamp było nie mniej niż... 100 (często po kilka naraz).

Natomiast w samej tylko okolicy wiaduktu na Szubińskiej ciemnych lamp widziałem ostatnio całe dziesiątki- ok. połowa z tam stojących. Ale stoją tam naprawdę bardzo gęsto.
Peripteros no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2009, 01:34 PM   #11
Krzysztof II
PUT Poznań - Transport

Krzysztof II's Avatar

Niee, byłoby to nieproporcjonalne w kosztach, dane ulice mają swoje parametry i częstotliwość oświetlenia
U nas po prostu o oświetlenie się nie dba.
Old November 22nd, 2009, 02:29 AM   #12
Jareckic
Registered User

Jareckic's Avatar

Likes (Received): 77

oświetlenie okolic Filharmonii
co ciekawe, występują 2 rodzaje kloszy, większe, z wystającym kloszem, oraz mniejsze, z płaskim i schowanym kloszem

Jareckic no está en línea   Reply With Quote
Old November 22nd, 2009, 11:05 AM   #13
zonc
Homo Skyscraperus

zonc's Avatar

Likes (Received): 3635

Te duże są OK, ale te małe? Beznadzieja.
Old November 22nd, 2009, 11:20 AM   #14
cuathemoc
kaszubski szaman

cuathemoc's Avatar

Likes (Received): 17

Quote:
Originally Posted by zonc View Post
Te duże są OK, ale te małe? Beznadzieja.
Nie oszukujmy się: w porównaniu do poprzednich to wszystkie lampy są beznadziejne- nie tylko małe.

narkomani i faszyści, punki, k**wy, terroryści,
naukowcy i malarze, szmaty, mendy, kondomiarze"

Apteka
cuathemoc no está en línea   Reply With Quote
Old November 22nd, 2009, 05:57 PM   #15
aduis
Register User

aduis's Avatar

Urzędnicy parę dni temu powiedzieli,ze nie ma u nas fachowca który by się zajął tymi kloszami.To może jest za granicą?Na pewno znajdzie się taka osoba która podoła się temu zadaniu.Tylko trzeba poszukać
Old November 22nd, 2009, 07:06 PM   #16
volkhen
Registered User

Dla chcącego nic trudnego. Tutaj nie zabrakło fachowca tylko dobrej woli. Pan Stasiu w warsztacie ze szlifierką i spawarką bez problemu zbudowałby takie klosze. Jedyny problem to okrągła szyba, która możnaby zamienić na pleksi co rozwiązałoby problem bo można je dowolnie giąć.

Plotery solwentowe

Bydgoszcz na starej fotografii - Zapraszam do współtworzenia strony!
volkhen no está en línea   Reply With Quote
Old November 22nd, 2009, 07:12 PM   #17
zonc
Homo Skyscraperus

zonc's Avatar

[Bydgoszcz] Oświetlenie, czyli jest dobrze

Jako, że moderatorzy nie zareagowali na moją petycję zakładam drugi wątek o oświetleniu. Ja będę pokazywał plusy, których moim zdaniem jest sporo.

Quote:
Oświetlamy najlepiej

Niepowtarzalny przedwojenny nastrój, latarnie dopracowane w każdym szczególe

Zastępca prezydenta miasta Lucyna Kojder – Szweda odebrała nagrodę dla miasta Bydgoszczy za zajęcie I miejsca w „Konkursie na najlepiej oświetloną gminę i miasto 2008 r.”
Złoto otrzymaliśmy za „kompleksowe inwestycje i modernizacje oświetlenia dróg i ulic” – oświetlenie zabytkowej części Śródmieścia.
Wyróżniono również rozwiązania techniczno-konstrukcyjne, stylizację na czasy przedwojenne oraz lampy uliczne z herbem Bydgoszczy.

Z kolei III nagrodę za „oświetlenie wybranej przestrzeni lub obiektu” przyznano Operze Nova. Spektakularny efekt osiągnięto poprzez wielopoziomową iluminację, w sumie zamontowano 237 punktów świetlnych.
Warto wieczorem wybrać się na spacer by na żywo podziwiać efekty instalacji oświetleniowej Śródmieścia i Opery Nova. Dla zdeklarowanych domatorów prezentujemy zdjęcia wyróżnionych obiektów.

Quote:
Kolejne ulice rozbłysną

Aż siedem bydgoskich ulic już wkrótce rozbłyśnie blaskiem nowych latarni.

Nowe lampy pojawią się na 720 metrowym odcinku ulicy Orlej od ul. Dąbrowskiego do ul. Pięknej. Na Szwederowie elektrycy zamontują 23 latarnie. Oświetlenie zyskają również inne ulice:
Magazynowa, Pałubickiego, Stwosza, Mieszka I, Wardyńskiego i Wróblewskiego – łącznie 37 latarni na odcinku 1,5 km. Wszystkie prace powinny zakończyć się na przełomie kwietnia i maja br. Koszt ich wykonania wyniesie blisko 300 tys. zł.

Przypomnijmy: w ubiegłym miesiącu Bydgoszcz zajęła I miejsce w „Konkursie na najlepiej oświetloną gminę i miasto 2008 r.”
Quote:
Śródmieście coraz lepiej oświetlone

Dobiega końca montaż oświetlenia na kilku ulicach bydgoskiego Śródmieścia. Na tym jednak nie koniec: nowe lampy już wkrótce pojawią się przy ul. Konarskiego.

W przeciągu ostatnich kilku miesięcy gustowne oświetlenie zyskały m.in. ulice: Pomorska od Śniadeckich do Hetmańskiej, Przyrzecze, Świętojańska oraz Cieszkowskiego. Lampy wpłynęły nie tylko na poprawę oświetlenia okolicy, ale również w sposób znaczący zwiększyły walory estetyczne śródmiejskich ulic.

W najbliższych tygodniach ekipy budowlane zamontują 18 stylizowanych lamp oraz wymienią ponad pół kilometra przewodów przy ul. Konarskiego. Inwestycja ta jest szczególnie ważna, gdyż przy ul. Konarskiego znajduje się Urząd Wojewódzki, w którym każdego dnia sprawy załatwiają mieszkańcy z całego regionu.

Old November 22nd, 2009, 10:01 PM   #18
cuathemoc
kaszubski szaman

cuathemoc's Avatar

Quote:
Jako, że moderatorzy nie zareagowali na moją petycję zakładam drugi wątek o oświetleniu. Ja będę pokazywał plusy, których moim zdaniem jest sporo.
No i te plusy mogłeś pokazywać w temacie, który już istniał. Myślę, że wszyscy chcieliby aby tytuł założonego wcześniej tematu brzmiał tak jak Twój. Niestety na razie nie może bo nie jest dobrze i myślę, że to nie jest wielce subiektywne zdanie. Wypisujesz jakieś pojedyncze przykłady na plus- super, że się coś dzieje w temacie ale spójrz proszę na miasto całościowo. Jest dobrze? Ja mogę z samego Starego Miasta i okolic podać Ci mnóstwo miejsc źle oświetlonych, a fachowcy w temacie zapewne jeszcze więcej. Bydgoszcz dostała nagrodę za „kompleksowe inwestycje i modernizacje oświetlenia dróg i ulic” a nie za wrażenie ogólne. Czyli jak spojrzeć na sprawę z drugiej strony nagroda ta może być za to, że w niektórych miejscach było beznadziejnie a teraz jest w końcu dobrze. A jak z podświetleniem Opery jest każdy wie- idź pooglądać je o 3 w nocy.
Proszę Cię o trochę obiektywizmu. Nie lubię podawać takich porównań ale byłeś kiedyś w Poznaniu, Wrocławiu a nawet w Toruniu? Choć tam też jest dużo do zrobienia to na pewno te miasta miałyby większe podstawy do zakładania tak brzmiącego tematu.
A i podajesz mi coś tu o Szwederowie. No to żeś wystrzelił z grubej berty! Tam to na pewno jest dobrze i te 27 czy ileś tam latarni zmieniły sytuację diametralnie. To samo Wilczak, Bocianowo i wiele innych miejsc.
Podsumowując: jest ŹLE-powoli w temacie coś się rusza ale dalej jest źle. A jak dla Ciebie trochę krzywo też jest prosto no to proszę masz tu swój temat i rozpływaj się w zachwytach.
Pozdrawiam.

Apteka
Old November 22nd, 2009, 10:14 PM   #19
zonc
Homo Skyscraperus

zonc's Avatar

Nie mogłem, gdyż nazwa wątku nacechowana jest negatywnie z czym się do końca nie zgadzam. Nie ma nic jednoznacznie złego, ani dobrego. Proponowałem nazwanie wątku [Bydgoszcz] Oświetlenie miasta, ale mnie olano.
Old November 22nd, 2009, 10:30 PM   #20
cuathemoc
kaszubski szaman

cuathemoc's Avatar

Quote:
Nie mogłem, gdyż nazwa wątku nacechowana jest negatywnie z czym się do końca nie zgadzam. Nie ma nic jednoznacznie złego, ani dobrego. Proponowałem nazwanie wątku [Bydgoszcz] Oświetlenie miasta, ale mnie olano.
Oj dziecinada. Ja nieczęsto udzielam się na forum ale przeglądam prawie codziennie i wkurza mnie takie świrowanie pawiana. Nie chcieli mi zmienić tamtego tematu to ja zrobię swój, nacechowany pozytywnie ale bardziej niezgodny z prawdą niż ten nacechowany negatywnie a potem zamiast konstruktywnych rozmów jest chlew.

Apteka
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
bydgoszcz, latarnie, oświetlenie

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread: