[Bydgoszcz] Oświetlenie miasta - Page 7 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Wielkopolska, Kujawy, Lubuskie > » Bydgoszcz

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 2 votes, 5.00 average.
Old December 27th, 2012, 02:21 PM   #121
low1
Registered User

Likes (Received): 8484

W Fordonie u mnie kiepsko z latarniami, ale coś nie kwapią się do napraw, gdzie to zgłosić?

chodzi o latarnie przy kebabie itd. na fotce jasno bo niedziela i śnieg oraz 5s czas
low1 está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old December 27th, 2012, 02:51 PM   #122
Zamaszysty
Kujawski łoś bezkolizyjny

Zamaszysty's Avatar

Likes (Received): 4128

Quote:
Originally Posted by low1 View Post
W Fordonie u mnie kiepsko z latarniami, ale coś nie kwapią się do napraw, gdzie to zgłosić?
Jeśli mają wstawić takie same żarówy w odcieniu wściekłej pomarańczy (to chyba sodowe mają taką barwę?), to już lepiej żeby nie naprawiali ... to tak niesamowicie męczy wzrok wieczorem, że szok!

Może i niektórym to nie przeszkadza, ale dla mnie jest to kolor zbyt jaskrawy i "nienaturalny", żeby być w stanie patrzeć na te latarnie i oświetloną nimi okolicą dłużej niż kilkanaście minut bez zmęczenia.

Zamaszysty no está en línea   Reply With Quote
Old December 27th, 2012, 03:32 PM   #123
Din Sevenn
Persona non grata

Din Sevenn's Avatar

Likes (Received): 6246

Na tym zdjęciu nie jest źle, ale widzę, że generalnie najgorzej sprawa ma się z tymi małymi osiedlowymi latarniami w kształcie kosmitów w kapeluszach. Przydałaby się wymiana na chodniku między Langego a Monte Cassino (tam koło DaGrasso). Może sobie być nawet wściekła pomarańcza (cóż za negatywne skutki uboczne GMO!), ta latarnia nie jest od tego, żeby kontemplować jej widok, tylko, żeby było jaśniej podczas drogi, jaką się ma przemierzyć.
Din Sevenn está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old December 27th, 2012, 03:42 PM   #124
partyzantka
o mój Śląsku

partyzantka's Avatar

Likes (Received): 3580

Tam Fordon. Najbardziej niedoświetlona jest ulica Sienkiewicza na odcinku od Śniadeckich do końca, strach tam chodzić, podobnie zresztą Kwiatową i Chrobrego. A niby samo centrum miasta...

Ta piosenka powstała za z Unii Europejskiej pieniądze. Zawiera wiele ułatwień i udogodnień. Napisana została w taki sposób, aby nieprzeczytanie jej nie uniemożliwiało zabrania w tej sprawie głosu i wypowiedzenia się na forum. Na koniec proponujemy państwu praktyczną w formułowaniu krytycznych uwag pomoc, proponujemy kilka poglądów do posiadania gotowych, które głos krytyczny w dyskusji internetowej lub towarzyskiej zabrać pozwolą, należy wyłącznie za pomocą wytnij/wklej opcji uważać te, które wydają nam się najbardziej swoje.
partyzantka no está en línea   Reply With Quote
Old December 27th, 2012, 03:45 PM   #125
low1
Registered User

Pomarańcz jest lepszy niż niebieski kolor, a co do latarni, nie wiem czemu u mnie jest tak ciemno, reszta kosmitów działa
Old December 27th, 2012, 04:11 PM   #126
MrShab
Registered User

MrShab's Avatar

Likes (Received): 101

Ja ostatnio przeszedłem się też parkiem Kochanowskiego - wieczorami tam też jest bardzo ciemno. Nawet się nie spodziewałem.
MrShab no está en línea   Reply With Quote
Old December 29th, 2012, 04:53 AM   #127
Din Sevenn
Persona non grata

Din Sevenn's Avatar

Likes (Received): 6246

Quote:
Originally Posted by partyzantka View Post
Tam Fordon. Najbardziej niedoświetlona jest ulica Sienkiewicza [...]
O priorytety spierać się nie będę W każdym razie gdzie mam zgłosić: zarząd dróg czy FSM?
Din Sevenn está en línea ahora   Reply With Quote
Old January 10th, 2013, 10:43 PM   #128
lumix26
Registered User

lumix26's Avatar

Likes (Received): 94

Ulica Kijowska - uwielbiam stare klasyki lecz niebawem pozostaną tylko wspomnienia
lumix26 no está en línea   Reply With Quote
Old January 12th, 2013, 09:22 PM   #129
lumix26
Registered User

lumix26's Avatar

Bydgoszcz ul.Bartosza Głowackiego
Old January 12th, 2013, 10:58 PM   #130
wiwixpl
Registered User

Likes (Received): 1604

Na ulicy Staszica (cała, od Rubinowego domu, do starej kolejówki) nie świeci żadna latarnia.

Co jak co, ale uważam to za skandal.

To jest centrum miasta, zresztą bardzo ładne centrum, a ciemno jak w du...
wiwixpl no está en línea   Reply With Quote
Old January 13th, 2013, 08:07 AM   #131
BYDZIAK 1958
Registered User

BYDZIAK 1958's Avatar

Likes (Received): 1343

Quote:
Originally Posted by monarda View Post

W Bydgoszczy w większości lamp ulicznych stosowane są lampy sodowe (pomarańczowo - białe światło), które można nazwać energooszczędnymi, a które sukcesywnie zastępują lampy rtęciowe (sino - niebieskie światło), które pochłaniały dużo więcej energii.

Mało kto zwraca na to uwagę, ale w Bydgoszczy lampy rtęciowe, niegdyś powszechnie stosowane, obecnie prawie nie występują.
Rzadko tu zaglądam (do 'oświetlenia'). Mogę jednak nieco uzupełnić 'historię' pojawienia się 'sodówek'. Pamiętam swoje pierwsze wrażenie na ich widok. Był to rok 1978. Na niektórych uliczkach były jeszcze czynne latarnie gazowe. W mieście dominowało oświetlenie 'rtęciówkami'. Nawet ulica Focha, jedna z pierwszych ulic z 'jarzeniówkami', też już chyba miała rtęciówki.
Byłem w wojsku. Było już sporo po północy, gdy zarządzono 'alarm' (ćwiczebny). Po paru minutach wyjeżdżaliśmy z jednostki (na Powstańców W-wy) 'do lasu'. Zbliżając się do Gdańskiej, miałem wrażenie, że tam jest jakiś pożar! Łuna 'żółtego światła'! Potem, gdy byłem już bliżej i zobaczyłem dwie latarnie, nie znając tego koloru światła, myślałem przez moment, że przy żarówkach było może jakieś zwarcie i się coś tam zapaliło...

Krótko mówiąc, 'sodówki' dla mnie, zaistniały w mieście w tymże roku. Możliwe, że 'pierwsze', były już gdzieś, rok wcześniej...

A przy okazji 'nocnych klimatów', mrok i trochę światła, przy marinie.

BYDZIAK 1958 no está en línea   Reply With Quote
Old January 15th, 2013, 03:25 PM   #132
maciejeski
Registered User

Likes (Received): 91

Quote:
Originally Posted by wiwixpl View Post
Na ulicy Staszica (cała, od Rubinowego domu, do starej kolejówki) nie świeci żadna latarnia.

Co jak co, ale uważam to za skandal.

To jest centrum miasta, zresztą bardzo ładne centrum, a ciemno jak w du...
Od początku grudnia zgłaszałem już 3 razy (łącznie z centrum zarządzania kryzysowego) tę lokalizację oraz inne. ZDMiKP robi sobie oszczędności kosztem naszego bezpieczeństwa. Bezczelność i tyle. Ciekawe, czy dyrekcja VI LO też zgłaszała, że przed ich budynkiem na wysokości przejścia dla pieszych i skrzyżowania panują egipskie ciemności. A potem przeczytamy w gazecie, że tragedia na przejściu dla pieszych!
maciejeski no está en línea   Reply With Quote
Old January 15th, 2013, 03:52 PM   #133
low1
Registered User

A w mojej okolicy latarnie naprawili.
Old January 23rd, 2013, 07:57 PM   #134
lumix26
Registered User

lumix26's Avatar

Bydgoszcz ul.Słoneczna
Old January 24th, 2013, 12:10 AM   #135
MartBDG
Registered User

MartBDG's Avatar

Likes (Received): 110

Tak sie zastanawiam..co ten wątek robi w "inwestycjach" ? Mode'ratorzy przenieście to w odpowiednie miejsce
Old March 6th, 2013, 10:47 AM   #136
iwanracing
Registered User

Na ulicach panują ciemności...

Quote:
Nawet kilka tysięcy bydgoskich latarni nie pali się. Są zepsute i - z powodu oszczędności - nikt ich nie naprawia. Drogowcy mają już tysiąc zgłoszeń od mieszkańców, na które nikt nie reaguje
O awariach lamp ulicznych czytelnicy "Gazety" alarmują nas każdego dnia. Latarnie się psują i całymi tygodniami nikt ich nie naprawia. W ciemnościach toną dziesiątki bydgoskich ulic - m.in. ul. Modrakowa, 20 Stycznia 1920 r., Paderewskiego. Na ul. Ogrody ludzie boją się wieczorami wychodzić z domów.

W tej chwili Zarząd Dróg Miejskich ma tysiąc zgłoszeń od bydgoszczan, na które nikt dotąd nie zareagował. Każde z nich może dotyczyć więcej niż jednej latarni, więc w efekcie w całej Bydgoszczy może nie palić się nawet kilka tysięcy lamp.

W całej Bydgoszczy znajduje się prawie 30 tys. latarni. 12 tys. z nich należy do ZDMiKP, a 17,5 tys. do Enei. Krzysztof Kosiedowski, rzecznik Zarządu Dróg, zapewnia, że wszystkie lampy należące do miasta są naprawiane na bieżąco. Gorzej z tymi, które są własnością zewnętrznego operatora. Enea nie naprawia bowiem usterek, jeśli nie otrzyma pisemnego zlecenia od drogowców.

- Zasada jest taka, że w pierwszym rzędzie działamy tam, gdzie awaria dotyczy większego obszaru. Czyli w przypadkach, np. uszkodzenia przewodu zasilającego całą ulicę - twierdzi Kosiedowski. - W kolejce czekają te miejsca, gdzie awaria ma charakter punktowy.

Słowa Kosiedowskiego nie mają jednak potwierdzenia w rzeczywistości. Np. na niemal całej długości ul. Modrakowej latarnie nie palą się od kilku tygodni.

Przedstawiciele Enei zapewniają, że firma nie ociąga się z naprawą uszkodzonych lamp. - Wszystkie przesyłane zlecenia realizujemy na bieżąco. Obecnie mamy na liście do naprawy maksymalnie kilkadziesiąt zgłoszeń i po kolei usuwamy tam usterki - przekonuje Piotr Ludwiczak z biura prasowego poznańskiego operatora energetycznego.

Skąd te problemy? Choć przedstawiciele Zarządu Dróg nie chcą tego oficjalnie przyznać, to wynikają one z oszczędności. Za każdą naprawianą lampę miasto musi bowiem zapłacić Enei. Kiedyś firma po otrzymaniu informacji o awarii sama przystępowała do jej usuwania, ale drogowcy ociągali się z regulowaniem rachunków. Teraz więc Enea każdorazowo czeka na zlecenie naprawy od ZDMiKP, aby mieć pewność, że za usługę otrzyma wynagrodzenie.

Łukasz Niedźwiecki, zastępca prezydenta miasta, przyznaje, że lista lamp do naprawy może się wydłużać. Tłumaczy, że wynika to z trwających renegocjacji umowy z Eneą.

- Chcemy mieć zakończone rozmowy do końca miesiąca. I Zarząd Dróg zwleka z częścią zleceń, aby większość uszkodzonych lamp naprawiać już w oparciu o nową umowę, która będzie korzystna dla miasta. W grę wchodzi oszczędność nawet kilku milionów złotych - przekonuje.

Obecne miejskie rachunki za prąd są gigantyczne. W 2012 r. miejskie oświetlenie (łącznie koszty poboru energii i napraw) kosztowało w sumie 14 mln zł.

Ratusz chce szukać oszczędności nie tylko w wyniku korzystniejszych umów. Planuje wymienić na energoszczędne 6,5 tys. żarówek i stara się o dotacje na ten cel w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. W konkursie "Sowa" można otrzymać dotację w wysokości 45 proc. wartości inwestycji oraz pożyczkę, dzięki której będzie można sfinansować brakującą część pieniędzy.

Drogowcy mają czas na złożenie wniosku o dofinansowanie do końca kwietnia, a czy otrzymają pomoc, będzie wiadomo za kilka miesięcy.
źródło: bydgoszcz.gazeta.pl

a, dodam coś absurdalnego wg mnie od siebie... biegam Kamienną - niektóre latarnie ciemne... wbiegam do Myślęcinka w Hipiczną - cała trasa oświetlona (pięknie to wyglądało na białej trasie - śnieg) .. ale jeśli szukać oszczędności, to czemu tam całą noc zapalone są wszystkie lampy? wystarczyłoby co drugą zgasić - i tak jaśniej by było, niż na Kamiennej (odcinek Gdańska - Sułkowskiego)...

biegam w okresie 19:30 - 20:30

Last edited by iwanracing; March 6th, 2013 at 10:55 AM.
iwanracing no está en línea   Reply With Quote
Old March 6th, 2013, 11:03 AM   #137
Zamaszysty
Kujawski łoś bezkolizyjny

Zamaszysty's Avatar

Likes (Received): 4128

Miasto musi ponieść znaczny koszt, żeby móc oszczędzać. Uważam, że latarnie diodowe oparte o LED pomijając zużycie prądu jako takie mają wiele innych zalet. Po1. latarnie LED są zbudowane z matrycy diod, która pozwala nie tylko na mniejsze zużycie energii, ale też dostosowanie oświetlenia do warunków np. w oparciu o czujniki. W czasie tak zwanej "szarówki" można nie zapalać jeszcze całej matrycy a np. co drugi albo co trzeci rząd diod, bo w tej technologii jest to możliwe. Zwykłe latarnie mogą pracować tylko z pełną mogą, a nie na częściowych "obrotach". Do tego latarnie LED mają też tę zaletę, że nie "przepalają się", a tracą pojedyncze diody stopniowo i nawet kiedy latarnia będzie już do wymiany, to mieszkańcy nie są pozostawieni w kompletnym mroku. (Oczywiście są też latarnie zbudowane na jednym silnym źródle LED, ale te gasną całe w przypadku awarii, więc moim zdaniem nie są tak "fajne")

No i najważniejsze, że latarnia LED ma pięciokrotnie mniejsze zużycie prądu przy kilkunastokrotnie większej żywotności, więc nawet gdyby taka latarnia była 20 razy droższa, to przeliczając na koszty eksploatacyjne jest ... tańsza.

A teraz moje pytanie:
Kiedy ktoś wreszcie zauważy, że żeby oszczędzać, trzeba najpierw ponieść większe koszty?

Zamaszysty no está en línea   Reply With Quote
Old March 6th, 2013, 11:14 AM   #138
KOmiX
Bicycle Rider

Likes (Received): 3107

Quote:
Originally Posted by iwanracing View Post
Na ulicach panują ciemności...

źródło: bydgoszcz.gazeta.pl
... a tymczasem miasto zgarnia nagrodę za "oszczędne gospodarowanie prądem."

Quote:
(...) Druga lokata w konkursie to także efekt kampanii edukacyjnej w Urzędzie Miasta - jurorzy z KAPE zwracali uwagę nie tylko na realne oszczędności energii, ale też na popularyzację energooszczędnych zachowań wśród pracowników.

Cały tekst
To już wiadomo skąd te oszczędności
KOmiX no está en línea   Reply With Quote
Old March 6th, 2013, 11:40 AM   #139
saakaszwili
Registered User

saakaszwili's Avatar

Likes (Received): 339

Quote:
Originally Posted by KOmiX View Post
... a tymczasem miasto zgarnia nagrodę za "oszczędne gospodarowanie prądem."
Nie prądem li tylko. Także energią cieplną poprzez opomiarowanie, sterowanie ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją w tym budynku.

Zamaszysty liked this post
saakaszwili no está en línea   Reply With Quote
Old March 6th, 2013, 12:09 PM   #140
wiwixpl
Registered User

Likes (Received): 1604

Nie ma w rezerwie miasta 1-2mln zł żeby zrobić z tym porządek??

Na odśnieżanie miasta kasa sie znalazła. (Bruski dał 2mln zł)

Dlaczego nie ma na oświetlenie? Skoro temat jest gorący od roku.

Najgorzej jest chyba na Wojska Polskiego od Kujawskiej do Netto koło Chrwackiej.

Albo awaria, albo wszystkie żarówki przepalone.
wiwixpl no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
bydgoszcz, latarnie, oświetlenie

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules