Infrastructure & Transport - Page 33 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > South–West Region > Craiova Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 23rd, 2012, 06:19 PM   #641
getott
Registered User

getott's Avatar

Likes (Received): 374

Quote:
Originally Posted by FanStiinta View Post
de acord, dar ne-ar trebui si noua niste tramvaie noi cum sunt cele din cluj ca astea pe care le avem acum arata jalnic..
O sa vina si tramvaie noi,dar mai intai cum ramane cu infrastructura ? Tramvaiele pe care le avem acum au fost bune cand au fost aduse,dar s-a ales praful de ele...Mai toate au acum boghiuri de le Timis-urile casate pentru ca sunt mai rezistente decat cele originale. Sa vedem cand incep sa reabiliteze infrastructura pe Calea Bucuresti,mai ales ca se face pe fonduri europene.
getott no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 23rd, 2012, 06:25 PM   #642
Cosmin5
Registered User

Likes (Received): 1156

Poate ca pana peste 2 ani, dupa finalizarea lucrarilor la linia de tramvai o sa se gaseasca bani si de cateva tramvaie noi. 7-8 ar fi suficiente sa ruleze pe linia din oras (100), traseul lung cel spre Isalnita putand fi facut si cu vechile tramvaie. O idee interesanta ar fi ca linia 100 sa fie prelungita asftel incat tramvaiele sa nu se mai limiteze la Electro si sa mearga pana la capat la Ford . Ar asigura o fluenta mai buna caci distanta dintre Ford si pod electro se parcurge repede linia fiind separata pe o portiune, iar portiunea care nu este separata nu are niciun semafor, iar calatori sunt destui: oameni de la ford, MAT, Arabesque, oameni de la tara pe care autobuzele ii lasa/preia de la Shell sau cum il stiu oamenii "Calu' mort". Deci, cele 7-8 tramvaie ar putea rula foarte usor pe toata distanta (aprox 8 km) de la Ford pana in Craiovita la Peco, avand un interval de succedare de 7-8 minute fara probleme.
Cosmin5 no está en línea   Reply With Quote
Old July 24th, 2012, 01:01 AM   #643
getott
Registered User

getott's Avatar

Se deschide pasajul suprateran

Quote:
De mâine, se va putea circula pe pasajul din Valea Vlăicii, după aproape 16 luni de la debutul lucrărilor

După aproape 16 luni de la începerea lucrărilor, deci cu circa două luni peste termenul-limită stabilit prin contract, pasajul suprateran din centrul Craiovei este, în sfârşit, gata. Azi sunt programate ultimele operaţiuni de finisaj, pentru ca de mâine pasajul să fie dat în folosinţă.

Convoi de testare de opt camioane

Testarea rezistenţei podului s-a făcut deja vineri, 20 iulie 2012, când opt autocamioane, cu o greutate totală de aproape 400 de tone, au traversat pasajul, staţionând în anumite puncte critice, pentru a permite proiectanţilor să măsoare deformarea structurii.
„S-au folosit opt autocamioane de mare tonaj, care, încărcate fiind, ajungeau la o greutate de 47-48 de tone fiecare. Acesta a fost un convoi de test, pentru că pasajul nu va mai fi supus pe întreaga sa durată de viaţă la o asemenea greutate“, a declarat ing. Gabriel Nicolau, directorul Agenţiei Poduri din cadrul constructorului SCT Bucureşti.
În urma testelor, pasajul s-a dovedit mai rezistent decât o arătau calculele.
„Din calculele proiectantului, în prima schemă de încărcare, deplasarea maximă pe verticală trebuia să fie în jur de 7,51 mm şi a fost de 7,40 mm, iar în a doua schemă de încărcare, în loc de 10,33 mm, s-a deplasat cu 8,98 mm. Podul s-a dovedit, aşadar, mai rigid, mai rezistent decât se aştepta proiectantul“, a menţionat Gabriel Nicolau.
Testarea fiind încheiată, ieri s-a trecut la turnarea pe pasaj a celui de-al doilea strat de asfalt, cel de uzură, şi la efectuarea ultimelor retuşuri.
„Miercuri dimineaţă, pe 25 iulie, o să dăm drumul la circulaţie pe pasaj. Mai sunt câteva lucrări de făcut, inclusiv marcajele, dar vom lucra şi noaptea pentru a da în folosinţă pasajul pe 25, aşa cum am promis“, a declarat ing. Leonica Gamberea, directorul Agenţiei Craiova a SCT Bucureşti.

Se termină lucrările, încep modificările

Aşadar, mâine va fi dat în funcţiune pasajul din Valea Vlăicii, menit să permită şoferilor evitarea intersecţiei de la kilometrul 0 al oraşului.
La pasaj, însă, mai e de lucru, chiar dacă lucrarea SCT Bucureşti se încheie. Există lucrări care n-au fost prinse în proiectul iniţial sau a căror modificare s-a solicitat acum, după efectuarea lor potrivit proiectului. Spre exemplu, trebuie refăcut spaţiul verde de sub şi de lângă pasaj, pentru a îmbrăca în flori pilonii de susţinere a podului, aşa cum doreşte primarul Olguţa Vasilescu.
Mai trebuie făcută iluminarea bretelelor de pe lângă pasaj, care n-a fost prinsă în proiectul iniţial, pentru că proiectanţii au uitat de aşa ceva şi nici angajaţii Primăriei Craiova nu s-au gândit la asta. Şi-au dat seama abia acum o lună că e nevoie de iluminat pe lângă pasaj, iar Primăria Craiova a scos la licitaţie această lucrare.
Nu în ultimul rând, trebuie vopsite şi rampele de la cele două capete ale pasajului, operaţiune care, iarăşi, a fost omisă la proiectare, aşa că podul va fi alb doar între rampe, iar urcarea şi coborârea vor rămâne - deocamdată - în culoarea gri a cimentului folosit pentru turnarea pietrelor ornamentale atât de urâte de fostul primar Antonie Solomon.
http://www.gds.ro/Subiectul%20Zilei/...jul+suprateran

Sponsored Links
Advertisement

Old July 24th, 2012, 12:42 PM   #644
eadin79
Registered User

eadin79's Avatar

Likes (Received): 190

1. Ceva despre momentul inceperii reabilitarii liniei de tramvai stie careva?
2. Ceva despre Aeroportul Craiova? Curse noi? Auzisem de Londra, Barcelona ?!
eadin79 no está en línea   Reply With Quote
Old July 24th, 2012, 02:46 PM   #645
maga998
Registered User

maga998's Avatar

Likes (Received): 1350

1. contractul s-a semnat in decembrie 2011 !
2. http://www.aeroportcraiova.ro/Zboruri_s11.html
maga998 no está en línea   Reply With Quote
Old July 24th, 2012, 03:20 PM   #646
eadin79
Registered User

eadin79's Avatar

Likes (Received): 190

Noutati in Craiova?

Quote:
Originally Posted by maga998 View Post
1. contractul s-a semnat in decembrie 2011 !
2. http://www.aeroportcraiova.ro/Zboruri_s11.html
Mersi, dar de site-ul ne-updatat al aeroportului stiam toti...

Poate ceva si depsre cand incep lucrarile la linia de tramvai si de catre cine?

Speram ceva info noi, din auzite sau oficiale.....

Last edited by eadin79; July 24th, 2012 at 03:50 PM. Reason: update questions
eadin79 no está en línea   Reply With Quote
Old July 24th, 2012, 05:43 PM   #647
jardelinio
Registered User

jardelinio's Avatar

Likes (Received): 421

Se reabilitează străzile Râului, Caracal şi Bariera Vâlcii

Ministrul Dezvoltării, Eduard Hellvig, a semnat astăzi la Craiova, împreună cu primarul Lia Olguţa Vasilescu, contractul pentru modernizarea străzilor Râului, Caracal şi Bariera Vâlcii. [...]
Proiectul prevede reabilitarea străzilor Râului şi Caracal, unde se vor face şi piste pentru biciclete. De asemenea, Bariera Vâlcii va fi la rândul său modernizată, urmând să fie introdusă şi canalizare pluvială în zonă. [...]

Sursa
jardelinio no está en línea   Reply With Quote
Old July 25th, 2012, 05:46 PM   #648
maga998
Registered User

maga998's Avatar

Am trecut pe pasaj. Rezultatul:

Old July 25th, 2012, 06:31 PM   #649
getott
Registered User

getott's Avatar

In zona de la Universitate inca arata a santier,ma mir ca s-au obosit sa zmulga buruieniile crescute acolo. La Schmidt cum e trecerea?

Poza ii apartine lui [email protected] Forum.
Old July 25th, 2012, 08:02 PM   #650
Cosmin5
Registered User

la Schmidt (Spitalul 2) arata cam asa
Old July 25th, 2012, 08:17 PM   #651
Cosmin5
Registered User

Se pare ca pasajul a fost luat astazi luat cu asalt de curiosi . Chiar ma intreb de ce nu l-au deschis de azi...probabil ca nu mai aveau panglica prin birou si pana s-au dus sa se aprovizioneze a trecut ziua

spre principatele unite

zona verde din fata hotelului Jiul da un aspect placut zonei

spre centrul civic inainte, brestei la dreapta

Se observa si una dintre bijuteriile cu care RAT se mandreste (cei drept putinele ramase), relicva comunista pe traseul 2b(probabil).
Chiar daca lucrarile s-au terminat iar testele au iesit dupa cum zic ei super bine nu putem sa trecem cu vederea gafa imensa de a uita sa incluzi in proiect iluminatul pe sub pasaj si pe langa el.
Cat despre pasajul subteran, am trecut si pe langa el astazi dar nu am fotografiat pentru ca nu prea am avut ce. Momentan se decoperteaza asfalt, se modifica retelele de utilitati, deci nimic interesant inca. Cert este ca se lucreaza.
Old July 25th, 2012, 08:26 PM   #652
getott
Registered User

getott's Avatar

Quote:
Originally Posted by Cosmin5 View Post
la Schmidt (Spitalul 2) arata cam asa
Asa Da!
Old July 25th, 2012, 08:44 PM   #653
maga998
Registered User

maga998's Avatar

La Schmidt , in continuarea benzii de tramvai de pe pasaj, te intimpina o frumusete de portiune cu piatra cubica dintre sine.... plus ca acolo din 2 benzi de pe pasaj + una de pe bretea, trebuie sa incapa in 2 benzi, cat are drumul la Schmidt... (foarte periculos)

iar la universitate, iesi de pe pasaj, si dai in "valurile dunarii" , niste denivelari atit de mari incat mie imi vine rau de mare cand trec pe acolo cu masina....

Last edited by maga998; July 26th, 2012 at 10:59 AM.
Old July 25th, 2012, 09:11 PM   #654
medicu' de garda
Moderator de garda

medicu' de garda's Avatar

Likes (Received): 1380

Nu-mi vine sa cred. In ce hal s-a zgarcit primarul sa aleaga solutia asta cu linia de tramvai comuna cu a doua banda pe pasaj?? Nici nu credeam ca se mai construiesc pasaje in stilul asta. Halal incurajare transportului in comun. Ca sa nu mai zic de stalpii aceia de iluminat, neseparati in niciun fel de carosabil, atat de apropiati de banda a doua... Accident care asteapta sa aiba loc .
Old July 25th, 2012, 11:10 PM   #655
Cosmin5
Registered User

Nu cred ca s-a zgarcit, ca nu erau banii lui la urma urmei. As zice mai degraba ca nu a avut incotro. Daca te uiti atent la extremitatile pasajului, 2 benzi de trafic pe sens + tramvai separat nu ar fi fost posibil. Practic nu ar mai fi existat bretelele de langa. Alta solutie tehnica nu cred ca a existat, iar sa faci pasajul mai ingust la extremitati si sa il largesti pe "parcurs" ar fi insemnat sa gatuiesti circulatia, ceea ce inseamna ambuteiaj la inaltime. N-ai ce sa-i faci, asa a fost construit sau mai degraba adaptat de catre Ceausescu orasul. Asa cum au construit si blocurile, inghesuite peste masura, acum trebuind sa taie din spatiul verde si asa insuficient pentru cateva parcari. Nimeni nu se gandea acum 25 de ani ca traficul va inregistra asemenea valori si ca masina va fi un bun atat de accesebil, motiv pentru care acum avem de suferit.
Old July 25th, 2012, 11:52 PM   #656
medicu' de garda
Moderator de garda

medicu' de garda's Avatar

Likes (Received): 1380

Ok, am inteles explicatia pentru latime. Dar nu pot gasi o scuza pentru lipsa parapetilor centrali, sau macar ceva care sa protejeze masinile de stalpii de tramvai, care sunt extrem de apropiati de banda 2. In Bucuresti am avut nenumarate accidente cu masini care au intrat in stalpii de tramvai de pe mijloc (vezi Calea Vacaresti, bdul Barbu Vacarescu), si aici linia de tramvai era separata de trafic prin banda continua. Primarita actuala nu a gasit de cuviinta sa repare si greseala asta, pe langa cea cu iluminatul public (cu adevarat inacceptabila)?
Old July 26th, 2012, 08:15 PM   #657
FanStiinta
Registered User

Likes (Received): 62

Quote:
Originally Posted by Cosmin5 View Post
Nu cred ca s-a zgarcit, ca nu erau banii lui la urma urmei. As zice mai degraba ca nu a avut incotro. Daca te uiti atent la extremitatile pasajului, 2 benzi de trafic pe sens + tramvai separat nu ar fi fost posibil. Practic nu ar mai fi existat bretelele de langa. Alta solutie tehnica nu cred ca a existat, iar sa faci pasajul mai ingust la extremitati si sa il largesti pe "parcurs" ar fi insemnat sa gatuiesti circulatia, ceea ce inseamna ambuteiaj la inaltime. N-ai ce sa-i faci, asa a fost construit sau mai degraba adaptat de catre Ceausescu orasul. Asa cum au construit si blocurile, inghesuite peste masura, acum trebuind sa taie din spatiul verde si asa insuficient pentru cateva parcari. Nimeni nu se gandea acum 25 de ani ca traficul va inregistra asemenea valori si ca masina va fi un bun atat de accesebil, motiv pentru care acum avem de suferit.
mie mi se pare ca acest proiect a fost facut pe genunchi.. s-au grabit ca sa aiba fantanarul cu ce sa se laude in campanie.. normal ca pasajul putea fi latit peste bretele.. faptul ca au uitat de iluminat este inca o dovada ca totul s-a facut in graba.. ce ma enerveaza pe mine lucrurile astea facute asa..
FanStiinta no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2012, 09:06 PM   #658
maga998
Registered User

maga998's Avatar

cel mai tare este faptul ca cele 2 rampe nu sunt vopsite ! in schimb podul este. tare, sau ce ?
Old July 27th, 2012, 11:02 AM   #659
flanker1
Registered User

Likes (Received): 117

Ati semnalat foarte bine minusurile pasajului. Eu unul care vad pasajul numai de pe poza remarc ca este peste cea ce se vede prin RO astazi. Imi place de ex. ca predomina culoarea alba si nu oribilul galben cu negru. In plus vad ca au amenajat si sub pod si langa vad verdeata si gard (alb). Nu stiu cum arata zona inainte, dar aproape sigur mai era mai jalnica.
flanker1 no está en línea   Reply With Quote
Old July 27th, 2012, 04:56 PM   #660
dcr965
Registered User

dcr965's Avatar

Likes (Received): 616

Mda, unde vezi verdeata aia mai demult era o parcare. Normal ca arata mai bine cu verdeata dar parca era putin mai utila o parcare.

Parcarea aia subterana, care ar fi trebuit sa fie la cateva sute de metri, vad ca s-a pierdut de tot. Aveau tot timpul din lume sa o faca in acest an si jumatate de cand s-a inchis strada aia pentru pasaj. Acum, daca o s-o faca vreodata, o s-o inchida din nou.
dcr965 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
craiova, infrastructure, transport

Thread Tools

Posting Rules